۱۳۹۰ آذر ۱۳, یکشنبه

افزایش بی‌وقفه بیکاران تحصیلکرده درایران

article picture
58 درصد از فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و 38 درصد ازفارغ التحصیلان دوره کاردانی در کشور بیکار هستند./ حداقل 50 هزار پزشک بیکار در کشور وجود دارد.
آمار فارغ التحصیلان بیکار در ایران همچنان رو به افزایش است. هر چند محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه‌ای مرکز آمار ایران را از انتشار علنی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی منع کرده اند، اما، برخی نشانه‌ها حکایت از آن دارند که بیکاری در نزد جوانان، به ویژه جوانان تحصیلکرده همچنان رو به افزایش است.
به گزارش منوتو، اخیراً رییس دانشگاه بهشتی اعلام کرد که ۵۸ درصد فارغ التحصیلان دورۀ کارشناسی و ۳۸ درصد دانشجویان دورۀ کاردانی در کشور بیکار هستند. مجید ابهری، مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است که دست کم ۵۰ هزار پزشک بیکار در کشور وجود دارد. کارشناسان حکومت اسلامی بیکاری جوانان تحصیلکرده را به عدم تناسب میان رشته‌های دانشگاهی و نیاز بازار نسبت می دهند. به گمان عده‌ای دیگر این نظر بعضاً دستاویز کسانی است که در نظام آموزشی کشور در حال حذف کردن رشته‌های علوم انسانی یا اسلامی کردن آنان هستند، زیرا، به تعبیر رهبر جمهوری اسلامی این رشته‌های جوانان کشور را سکولار یا غیرمذهبی می سازد.
در این میان، آنچه باعث بیکاری جوانان از جمله جوانان تحصیلکرده است، در وهلۀ اول رکود اقتصادی کشوری است که جز فروش نفت، قدرت تولید ثروت ندارد و جز ترویج رانت و اقتصاد دلالی برنامه و قصدی برای کارآفرینی ندارد . با ادامۀ وضع موجود امیدی به بهبود بازار کار هم نیست، خاصه اینکه در ماههای آینده دیگر چشم اندازی برای فروش نفت هم نیست، هر چند در این میان کشورهای طمع کاری همچون چین حاضر خواهند بود نفت ۱۰۷ دلار در بشکه را در بازار سیاه به قیمت ۳۰ یا ۴۰ دلار در ازای وجه نقد از ایران بخرند. اما، با این پول‌ها هیچ مشکلی از انبوه مشکلات کشور حل نخواهد شد.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر