۱۳۹۰ آذر ۵, شنبه

تاکتیک‌های عضوگیری در بسیج؛ روان‌شناسی بسیج


در دهه شصت، افراد عمدتا برای دفاع از کشور در بسیج ثبت نام می‌کردند، گرچه در مواردی از آنها برای سرکوب مخالفان داخلی و نیز افراد ناهمرنگ (دگرباشان و دگراندیشان) نیز استفاده می‌شد. در دههٔ هفتاد ثبت نام در بسیج به ابزاری برای ورود غیررقابتی به دانشگاه، پلی برای جذب شدن در سپاه و استفاده از امتیازات حکومتی برای نیروهای وفادار تبدیل شد. اما در دههٔ هشتاد و بالاخص پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، بسیج به تونلی کوتاه برای کسب ثروت و قدرت و منزلت تبدیل شد.
افراد در شرایط تازه چگونه جذب بسیج می‌شوند؟ و پس از عضویت تحت چه نوع فرایندهای ایدئولوژیک و القای رفتار‌ها و عقاید خاص قرار می‌گیرند؟

تقویت بخش محذوف
همواره در جوامعی مثل ایران یک بخش محذوف از نظر اجتماعی و سیاسی وجود دارد. مقامات سیاسی و دولت‌ها (مثل دولت هاشمی و خاتمی) به این بخش بی‌توجه می‌مانند و در ‌‌نهایت مقاماتی عامه‌گرا مثل خامنه‌ای و احمدی‌نژاد از آنها علیه همه استفاده می‌کنند. دولت احمدی‌نژاد و حکومت خامنه‌ای نیز بخش‌های محذوف خود را دارند که ممکن است از آنها علیه این دو استفاده شوند.
پس از جنگ، بخش محذوفی که می‌خواسته جامعه صدایش را بشنود اما کالایی برای عرضه نداشته جذب بسیج شده است. بسیج به این افراد قدرت مطرح کردن خود را در جامعه به طرق غیرعادی و با تمسک به زور می‌دهد. بسیج تا حدی به آنها که به هیچ گرفته می‌شوند فرصت بیان خویش را حتی از طریق کتک زدن دیگران یا گرفتن اسلحه و دخالت در زندگی خصوصی آنها به دست می‌دهد. آنها باید مخالفان و ناهمرنگ‌ها را بزنند که بازی به بازی برد- باخت تبدیل شود. محروم نگاه داشتن بخش عمده‌ای از جمعیت برای ایجاد زمینهٔ استخدام افرادی معدود به طریقی که در خدمت بقای حکومت باشند هزینه‌ای است که آن جمعیت برای نادیده گرفته شدن این بخش محذوف در سیاست‌ها می‌دهد.

ترجمهٔ رنج‌های شخصی به انتقام‌گیری
اکثر افرادی که جذب بسیج می‌شوند از مناطق حاشیهٔ شهر آمده و دارای سوابق خانوادگی دشوار (مثل فقر، بیکاری پدر، خشونت خانگی، اعتیاد، و درگیری با فحشا) هستند. تبلیغاتچی‌های بسیج این قدرت را به این گونه افراد می‌دهند که آن دسته از افرادی را که دوست نمی‌دارند یا به آنها بد کرده‌اند با تمسک به مفاهیم مذهبی و بدون هیچ درک انسانی به عنوان فاسد و کافر و بی‌دین و بی‌غیرت نفی کنند. بالاخره طبقات فرودست باید بهانه‌هایی (ترجیحا اخلاقی و شرعی) برای تنفر و در عین حال غبطه‌خوری از زندگی آنهایی که طور دیگری هستند پیدا کنند.


نگرانی مقامات جمهوری اسلامی از جمعیت سـُنی ها در تهراننگرانی مقامات جمهوری اسلامی از جمعیت سـُنی ها در تهران
بر طبق گزارش سایت حکومتی شـیـعه آنلاینتعداد جمعیت اهل سـُنت در تهران بیش از یک میلیون نفر می باشد. این سایت به نقل از یک منبع آگاه از مرکز آمار جمعیت جمهوری اسلامی مدعی شد که بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سراسر کشور که در یک ماه گذشته انجام گردید، بیش از یک میلیون سنی مذهب ساکن استان تهران به عنوان پایتخت جهان تشیع هستند. این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در ادامه افزود: این عدد تعجب و نگرانی شدید برخی مسئولان و دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران را برانگیخته است.  بر طبق این آمار حدود ده درصد جمعیت استان تهران را اهل سـُنت تشکیل می دهند.
بر طبق گزارش خبرگزاری مهر تا پایان امسال تعداد کل مساجد اهل تشیع در تهران به ١٢٠٠ (هزار و دویست) خواهد رسید. این در حالیست که بیش از یک میلیون سـُنی مذهب تهران حتی یک مسجد ندارند. علیرغم درخواست مکرر اهل سـُنت برای کسب مجوز جهت ساخت یک مسجد در تهران، مقامات جمهوری اسلامی هرگز توضیح نداده اند که به چه دلیلی سـُنی ها اجازه ساخت مسجد در پایتخت کشور خود را ندارند.
امسال نیز از اقامه نماز جماعت اهل سـُنت تهران توسط مامورین امنیتی جمهوری اسلامی ممانعت شد و چند تن فعال سـُنی نیز بدلیل تلاش برای اقامه نماز جماعت در اماکن خصوصی دستگیر و راهی زندان شدند. متعاقب انعکاس گسترده این خبر، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به سایت سـُنی انلاین که پایگاه رسمی  اطلاع رسانی اهل سـُنت ایران می باشد، فشار آوردند تا خبر ممانعت از برگزاری نماز جماعت عید قربان در تهران از روی سایت خود بردارند و خبر دیگری را جایگزین آن کنند. این برای اولین بار است که مقامات جمهوری اسلامی اعتراف می کنند که در تهران بیش از یک میلیون اهل سـُنت وجود دارد.
 دفتر مطالعات بلوچستان در لندن

بازداشت یک شهروند بهایی در اصفهان


روز شنبه ۲۸ آبان ماه «مزیدی» یکی از شهروندان بهایی اصفهان توسط نیروهای اطلاعات این شهرستان بازداشت شده و تاکنون در زندان به سر می‌برد.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» از محل نگهداری و وضعیت وی تاکنون اطلاعای از دست نیست.
از حمله گسترده نیروهای امنیتی در اول خرداد ماه ۹۰ تا کنون به موسسع آموزش علمی بهاییان احضار و بازجویی و بازداشتهای گسترده همچنان ادامه دارد.این موسسه، در سال ۱۳۶۶ در پی اخراج اساتید و دانشجویان بهایی در سراسر ایران و محرومیت ایشان از ادامه تحصیلات عالیه، به دست ایرانیان بهایی راه اندازی شد.این موسسه تا کنون سه بار مورد یورش قرار گرفته است و آخرین حمله در اول خرداد ماه ۹۰ بوده است که منجر به تفتیش منزل بیش از ۴۰ نفر، احضار و بازجویی از بیش از ۵۰ نفر و زندانی شدن ۹ تن از مدیران، مسئولان و اساتید این موسسه شده است.

«رهبری در روی کره زمین منحصر به حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است»!

 سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در اظهارات اخیر خود بر دیگر به مساله ولایت پرداخته و با اشاره به شهادت «تمام نمایندگان» مجلس خبرگان» گفته است: «رهبری در روی کره زمین منحصر به حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است.»

به گزارش دانشجونیوز، بر اساس آنچه که خبرگزاری های حوزوی نزدیک به حکومت ایران گزارش داده احمد علم الهدی، عضو مجلس خبرگان و از روحانیون نزدیک به حکومت ایران مساله «ولایت» را شاخص شناخت حق از باطل دانسته و اضافه کرد: «امروز حجت بر ما تمام است؛ زيرا اين شاخص وجود دارد.»
این روحانی حکومتی در ادامه به حضور جریان های "فتنه" در کشور اشاره نموده و با حساس توصیف کردن شرایط سیاسی حال حاضر افزود: «امروز گاهی فضای سیاسی و اجتماعی ما با همه مدیریت و شفاف سازی رهبری، آنقدر تاریک و غبارآلود می‌شود که در مقایسه با دوران دفاع مقدس از حساسیت بیشتری برخوردار است.»
امام جمعه مشهد همچنین لباس روحانیت را نشانه «آمادگی برای شهادت و تلاش در مسیر و خط شهادت» عنوان کرده است.
عضو مجلس خبرگان با تاکید بر اینکه «نباید در زمینه خدمت در خط انقلاب و نظام شک کنیم» افزود: «امام زمان‌ در زمان غیبت ما را به مجتهد جامع الشرایط رجوع داده‌اند.»
علم الهدی در بخش مهمی از صحبت هایش ادعا کرد: «در دو اجلاس قبل مجلس خبرگان، تمام نمایندگان، شهادت دادند که رهبری در روی کره زمین منحصر به حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است.»

فعالان هنری فقط با شبکه‌های غیرفارسی‌زبان همکاری کنند


سایت خبرآنلاین: فرمانده ناجا گفته که مستندسازان و گروه‌های موسیقی با مجوز وزارت ارشاد می‌توانند با شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی رسمی و غیرفارسی همکاری کنند.
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان، اهداف بلندمدتی برای تغییر روش زندگی و ترویج فرهنگ غرب را در ایران پیگیری می‌کنند گفت: گروه‌های موسیقی و مستندسازان تنها با دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند با شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی رسمی و غیرفارسی همکاری داشته باشند.
اما بیش از یک ماه پیش هم سردار اسماعیل احمدی‌مقدم با اشاره به حضور برخی از بازیگران در شبکه‌های ماهواره‌ای با بیان اینکه پلیس بر طبق قانون عمل می‌کند، گفته بود که افرادی که مایل به فعالیت در این شبکه‌ها هستند باید با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هماهنگ و مجوزهای لازم را کسب کنند و هر کسی که مجوز لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند در داخل و خارج مرزهای ایران کار تولیدی انجام داده یا دفتر نمایندگی دایر کند.
وی با بیان اینکه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌ زبان در خارج از کشور با اهداف مختلف تاسیس و بر اساس مقررات کشورهای تاسیس‌کننده فعالیت می‌کنند، گفت: طبیعتاً مقرراتی در مورد همکاری با این شبکه‌های ماهواره‌ای وجود دارد.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: همکاری مستندسازان، بازیگران و … با این شبکه‌های ماهواره‌ای منوط بر آن است که آن شبکه‌ها اهدافی را علیه نظام در داخل کشور تعقیب نکنند. به گفته احمدی‌مقدم، اگر این شبکه‌ها برنامه‌ای علیه نظام بسازند، طبیعتا همراهی با آنان مشکل دارد.
البته فرمانده نیروی انتظامی در آن زمان همکاری با تمام شبکه‌های فارسی زبان را ممنوع ندانسته بود و تنها شبکه‌های VOA و BBC را بازوهای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نظیر سیا و … عنوان کرده بود و گفته بود که همکاری با این شبکه‌ها همکاری با رسانه نیست، بلکه همکاری با سرویس‌های امنیتی دشمن است که طبعاً در این موارد وزارت اطلاعات نظارت و برخوردهای لازم را دارد.

در صورت تهدید، سپر موشکی در ترکیه را می‌زنیم


رادیو آلمان: سردار حاجی‌زاده در گردهمایی بسیج در لرستان اعلام کرد که در صورت تهاجم به ایران، سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه نخستین هدف سپاه خواهد بود. سردار یدالله جوانی نیز مراکز هسته‌ای اسراییل را از جمله اهداف ایران دانست.
حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش، در یک نشست خبری در روز شنبه (۵ آذر/۲۶ نوامبر) اعلام کرد که «رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش با نام ولایت ۹۰ در منطقه‌ای به وسعت دریای عمان تا اقیانوس هند برگزار می‌شود».
در پی گزارش برخی روزنامه‌های خارجی از احتمال حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران ، در روزهای گذشته محافل سیاسی ایرانی در خارج و داخل دست به موضع‌گیری‌‌های متفاوتی در این زمینه زدند. ابهام پیرامون انفجار در پایگاه موشکی سپاه پاسداران در ملارد بر این گمانه‌زنی‌ها افزود.
واکنش مقامات جمهوری اسلامی به افزایش تحریم‌ها و تهدیدها نیز به روال معمول برگزاری رزمایش و رژه‌های نظامی است. در روز جمعه (۴ آذر/۲۵ نوامبر) یک نمایش خیابانی از بسیج ضد‌شورش در تهران برگزار شد. به گفته مقامات نظامی ۵۰ هزار نفر در این رزمایش شرکت داشتند.
محمدرضا نقدی، رئیس بسیج، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، و مرتضی تمدن، استاندار تهران، از واحدهای ضدشورش بسیج در مقابل سفارت آمریکا سان دیدند. با توجه به گزارش‌های تصویری، نوع تسلیحات و واحدهای شرکت‌کننده، این نمایش بیشتر در جهت قدرت‌نمایی در مقابل اعتراضات و نا‌آرامی‌های داخلی و نه مواجهه با دشمن خارجی تدارک دیده شده بود.
فرمانده هوافضای سپاه پاسداران آمریکا را تهدید به عملیات تلافی‌جویانه کرد
سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، در گردهمایی بسیج در خرم‌آباد گفت: « امروز آمریکا به خاطر رژیم صهیونیستی (اسراییل) به دنبال استقرار سپر موشکی در ترکیه است و آنها برای فریب دنیا و ملت ترکیه می گویند که ناتو به دنبال ایجاد این سپر موشکی است.»

میلیون‌‌ها دلار میوه ممنوعه را چه کسی وارد می‌کند؟

article picture
بازهم داستان تکراری واردات میوه همزمان با فصل برداشت و بازهم نگاه‌های بهت‌زده کشاورزان و خستگی‌هایی که بر تنشان خشکیده است و سوالات فراوانی که پاسخی نگرفته‌اند؛ محموله‌هایی که مجوزهای اولیه واردات را از وزارت جهاد کشاورزی ندارند، چگونه به کشور وارد شده و می‌شوند؟
ایسنا:اگر به گفته برخی مسئولان، این مجوزها از قبل صادر شده است، چرا یک‌بار اعلام نمی‌شود که چه تعداد مجوز و به چه حجم صادر شده و چه زمانی واردات مجوزهای داده شده به پایان می‌رسد؟ از سوی دیگر، آیا مجوزهایی که شش ماه فرصت برای واردات دارند، هنوز شش ماهشان تمام نشده است؟ یا اگر به گفته مسئولان، زمان آن قابل تمدید است، تا چه مدت و برای چند بار قرار است تمدید شوند؟
این روزها میوه‌های خارجی که در خرده‌فروشی‌ها و عمده‌فروشی‌های سطح شهر و حتی قطب‌های تولید کشور به‌وفور عرضه می‌شوند، برای همگان، بویژه تولیدکنندگان، به علامت سوال بزرگی تبدیل شده که چگونه با وجود اعلام ممنوعیت وارداتشان و متخلف محسوب شدن عوامل واردکننده، به قفسه‌های بالایی مغازه‌های شهرهایمان راه یافته و نازل‌ترین قیمت را برای محصول باغداران ایرانی رقم زده است؟

گزارش تصویری، این همان بهشتی است که خمینی ملعون به مردم ایران وعده داد ؟!

article picture

خبرگزاری حکومتی  مهر با انتشار تصاویر زیر بدون اشاره به مسببان اصلی این بلایا که همانا رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی است ، نوشت  : اعتیاد به مواد مخدر بلای خانمانسوزی است که کیان خانواده و جامعه را مورد تهدید قرار داده و عدم برخورد به موقع و اثربخش با این پدیده نابهنجار اجتماعی ، ضمن کاستن از قبح این ناهنجاری اجتماعی موجبات نا امنی و مزاحمت برای شهروندان را فراهم کرده است.
پارس دیلی نیوز: این همان بهشتی است که خمینی ملعون وعده داد و خامنه ای جنایتکار گسترش می دهد، و هنوز عده ای وطن فروش ، آخوند های فکل کراواتی خارج نشین برای بقای این رژیم ویرانگر شبانه روز در تلاشند.

محکومیت یک شهروند کرد به زندان

یک شهروند اهل اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به زندان محکوم شد.
به گزارش سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان، این شهروند که عبدالرحمان پنام نام دارد و حدود 6 ماه است در زندان بسر می برد، توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام همکاری با جریانات مذهبی به تحمل دو سال حبس محکوم شده است.
گفتنی است نامبرده که در زندان اوین بسر می بُرد اخیراً به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

وضعیت وخیم جسمی وبلاگ نویس زندانی ،سیامک مهر در زندان کرج

article picture
محمدرضا پورشجری (سیامک مهر)وبلاگ نویس زندانی به دلیل شکنجه های جسمی و وارد کردن ضربات به سر وی توسط بازجویان وزارت اطلاعات دچار چنین بیماری حاد جسمی شده است.او از درمان محروم می باشد و بازجویان وزارت اطلاعات اجازۀ انتقال و درمان وی در بیمارستانهای خارج از زندان را نمی دهند.
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" وبلاگ نویس زندانی در شرایط حاد جسمی در زندان ندامتگاه کرج بسر می برد.
در طی چند هفتۀ اخیر وضعیت جسمی وبلاگ نویس زندانی محمد رضا پورشجری در زندان ندامتگاه کرج رو به وخامت گراییده است.او در طی هفتۀ گذشته 3 بار بیهوش گردید و هر بار به مدت یک ساعت در کما بسر برد.
هم بندیانش، او را به بهداری زندان منتقل کردند اما بهداری زندان بدون انجام معاینات و آزمایشهای لازم برای تشخص علت بیماریش تنها به دادن قرصهای مسکن معمولی اکتفا کرده و او را به سلول خودش بازگرداندند.
بنابه گفتۀ خانواده پورشجری ،وبلاگ نویس زندانی محمدرضا پورشجری (سیامک مهر) به سختی قادر به حرکت می باشد و هر روز وضعیت جسمی او وخیم تر می شود.
وبلاگ نویس زندانی به دلیل شکنجه های جسمی و وارد کردن ضربات به سر وی توسط بازجویان زارت اطلاعات دچار چنین بیماری حاد جسمی شده است.او از درمان محروم می باشد و بازجویان وزارت اطلاعات اجازۀ انتقال و درمان وی در بیمارستانهای خارج از زندان را نمی دهند.
این وبلاگ نویس قرار است که در 30 آذر ماه در دادگاه انقلاب کرج بر مبنای محاربه به صرف نوشتن دیدگاه های شخصی اش مورد محاکمه قرار گیرد.او از بدو دستگیری تا به حال از داشتن وکیل محروم بوده و بازجویان وزارت اطلاعات مانع گرفتن وکیل برای وی می شوند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،نسبت به وضعیت حاد جسمی وبلاگ نویس زندانی و عدم درمان وی بدستور بازجویان وزارت اطلاعات شدیدا ابراز نگرانی می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد .
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
5 آذر 1390 برابر 26 نومبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین الملل

بیانیۀ جمعی از فعالان جنبش زنان در داخل کشور ...


بیانیۀ جمعی از فعالان جنبش زنان در داخل کشور به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان»
جمعی از فعالان جنبش زنان در داخل کشور با انتشار بیانیه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، این روز را گرامی داشتند. در این بیانیه، فعالان جنبش زنان نسبت به گسترش ابعاد خشونت علیه زنان در ایران ابراز نگرانی کرده اند و سیاست های تنش آفرین و تخاصمی در سطح داخلی و جهانی را مورد نقد قرار داده اند. در میان امضاء کنندگان این بیانیه فعالان زن از طیف های مختلف فکری دیده می شود، زنانی همچون: مینو مرتاضی، شهلا لاهیجی، فخرالسادات محتشمی پور، رخشان بنی اعتماد، فرزانه طاهری، فیروزه صابر، فریده ماشینی، الهه مجردی، نوشین احمدی خراسانی، نرگس محمدی، ژیلا بنی یعقوب، فاطمه گوارایی، طاهره طالقانی، بنفشه حجازی، شهربانو امانی، ناهید توسلی، معصومه دهقان و...
متن کامل این بیانیه را در زیر می خوانید:
«پروانه­ های فراموش­ نشدنی» نهضت مقاومت زنان در ایران

رژیم:تور های گردشگری کنترل می شوند

article picture

فریدون محمدی، معاون گردشگری استان تهران، گفته است با تورهای غیرمجاز "دی جی دار" برخورد می شود.
آقای محمدی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت تمام تورهای کویر مرنجاب، واقع در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل در کاشان، کنترل می شوند.
وی گفته است تورهایی که از آژانس های معتبر باشند، مجوز سفر به کویر مرنجاب را می گیرند.
آقای محمدی گفت: "اکثر تورهایی که با عنوان شاد شاد یا همراه با دی جی تبلیغ می شوند، جزء تورهای غیرمجاز هستند."
پیشتر نیز ایست های بازرسی بر سر راه تورهای کویر مرنجاب مستقر شده که مانع از ورود برخی از تورها به این منطقه می شوند.
کویر مرنجاب از زیباترین نقاط کویری ایران در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان محسوب می‌شود‌.
بی بی سی

اعتراض کارگران و بازنشستگان آذربایجان شرقی به اصلاح قانون کارکارگران و بازنشستگان آذربایجان شرقی به مناسبت سالروز تصویب قانون کار در تجمعی اعتراض خود را نسبت به پیش نویس اصلاح قانون کار اعلام داشتند.
به گزارش ایلنا، در این گردهمایی دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی در سخنانی با اشاره به نگرانی‌ها و دغدغه‌های کارگران و بازنشستگان این منطقه گفت: "ما هر روز شاهد خالی ترشدن سفره‌های کارگران و بازنشستگان هستیم که وضعیت آنان با وجود تورم و کمتر شدن قدرت خرید هر روزبد‌تر می‌شود."
کریم صادق‌زاده در ادامه با اشاره به وضعیت کارخانجات و عدم توجه و حمایت جدی دولت از صنایع داخلی، ورود بی‌رویه کالا، قاچاق کالا و عدم فروش تولیدات داخلی و ملی را یادآور شد و گفت: "این مشکلات و عدم توجه جدی دولت در این زمینه موجب توقف تولید و اخراج کارگران شده است و این در شرایطی است که دولت وعده ایجاد ۵/۲ میلیون شغل را در سال ۹۰ داده است ولی تاکنون نه تنها یک چهارم آن هم تحقق نیافته بلکه به خاطر‌ واگذاری غلط کارخانجات به نام خصوصی سازی، بسیاری از کارگران شاغل یا شغل خویش را از دست داده‌اند و یا شغل خویش را با وجود قراردادهای موقت کار در خطر می‌بیند."
صادق‌زاده به موضوع نگرانی‌های جامعه کارگری در خصوص قانون کار و طرح اصلاحیه این قانون اشاره کرد و گفت: "قانون کار امروزه مورد تاخت و تاز این و آن قرار گرفته است."
وی در حالی که سخنانش بار‌ها با شعار کارگران حاضر در گردهمایی مورد تایید قرار می‌گرفت افزود: "ما اعلام می‌کنیم هر گونه دست اندازی به قانون کار جمهوری اسلامی ایران را بی‌جواب نمی‌گذاریم و باید طراحان این تغییرات و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدانند که بدون کسب رضایت کارگران و بدون حمایت از نیروی کار هرگز موفق به اصلاح قانون نخواهند بود و باید در تمامی مراحل مشورت با نمایندگلن کارگری را سرلوحه برنامه‌های خویش قرار دهند."

شروع فشارهای روانی با آغاز هفتۀ بسیج در مشهدهفتۀ عفاف، هفتۀ بسیج، هفتۀ مبارزه با فساد اخلاقی ….. روزهای ما پر شده از این هفته ها و مانورهای مختلف ارگان های متفاوت! هر سال نه تنها این هفته ها کمتر، بلکه سال به سال به آنها اضافه می شود، شهرهای مذهبی همیشه در این گونه اقدامات در صف اول بودند، مشهد یکی از این شهرهاست که مردم آن در حالت عادی مخصوصاً زنان این شهر مورد فشارهای شدید روانی قرار می گیرند، با شروع این هفته ها دلایل نیز برای حضور نیروهای انتظامات و ماشین های گشت اخلاقی موجه می شود و ناخواسته جزئی از زندگی مردم می شوند این مسأله سال هاست که ادامه دارد و از شروع دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد آغاز شده است ولی امسال و با شروع هفتۀ بسیج صحنه هائی در این شهر رقم خورده است که مردمش را متعجب و هراسان کرده است، نمونه ای از این برخوردها حضور ناگهانی نیروهای امنیت اخلاقی با هیبت هائی ترسناک و رفتارهائی زننده در سطح آموزشگاه های زبان انگلیسی مشهد بوده است که در این حمله های ناگهانی دو مؤسسه بسته و یکی دیگر از این مؤسسات روزانه مورد حمله این مأمورین قرار می گیرد، در طی این اتفاقات اکثر دانشجویان بازداشت شده و به کلانتری های محل برده شده اند و به دلایل نامعلوم و بسیار بی تناسب با فرد مورد نظر از آنها تعهد گرفته می شده است! این گفتگوئی که می خوانید از چند تن از این دانشجویان است که شاهد این جریان بوده و یا مورد بازداشت قرار گرفته شده اند:
کلاس تازه شروع شده بود و طبق معمول همیشه کلاس روال معمولی خود را طی می کرد که ناگهان مردی درشت اندام با ظاهری وحشتناک، لباس های مشکی، تسبیح در دست ناگهان وارد کلاس شد و با میل شخصی نفراتی از دانشجویان را انتخاب می کرد و با خود به سمت ماشین های گشت می برد که از قضا من هم یکی از این نفرات بودم،

انتقاد شدید شیخ معلون علم الهدی از دانشگاه های غیرانتفاعیآخوند  علم الهدی، امام جمعه مشهد و از روحانیون نزدیک به حکومت ایران خواستاراعمال «پدافند فرهنگی » در دانشگاه ها شده و با ابرازنارضایتی شدید از وضعیت فرهنگی دانشگاه های غیر انتفاعی، این دانشگاه ها را «مراکز غیر دینی» معرفی کرده و خواستار ساماندهی اوضاع این دانشگاه ها شده است.بر اساس آنچه که رسانه های حکومتی نقل کرده اند، علم الهدی، عضو مجلس خبرگان ایران در دیدار با مسئولان فرهنگی وزارت علوم شدیدا از وضعیت دانشگاه های غیر انتفاعی در ایران انتقاد کرده و با معرفی این دانشگاه ها به عنوان «مراکز غیر دینی» خواستار اصلاح آن از طریق «پدافند فرهنگی» شده است.این روحانی نزدیک به حکومت ایران، اقدامات فرهنگی در دانشگاه ها را "خوب" توصیف کرده اما هشدار داده است: «تا زمانی که پدافند فرهنگی صورت نگیرد این اقدامات خیلی فایده ندارد.»علم الهدی در ادامه، کامران دانشجو، وزیر علوم ایران را شجاع دانسته و خطاب به روسا دانشگاه ها گفته است: «رؤسای دانشگاه‌ها نیز باید مانند آقای دانشجو وارد میدان شوند.»به نظر می رسد تصویب و اجرای بسیاری از طرح های محدود کننده دانشجویان از سوی وزارت علوم در دانشگاه ها نظیر، طرح تفکیک جنسیتی، تک جنیستی نمودن دانشگاهها، فعال نمودن کمیته های انضباطی برای برخورد با دانشجویان دگر اندیش و کنترل دانشجویان در دانشگاه ها دلیل معرفی شدن کامران دانشجو به عنوان «وزیر شجاع» از سوی علم الهدی بوده باشد.امام جمعه مشهد همچنین با آنچه که وی «ژست اکادمیک» در دانشگاه ها دانسته، مخالفت کرده و پیشنهاد داد: « در رشته‌های علوم انسانی چند واحد را به عنوان آیات و احکام قرار دهیم و اظهار داشت اگر قرآن بخواهد در دانشگاه‌ها مورد توجه باشد باید آن را محور برنامه قرار داد.»وی خاطرنشان کرد: ما در خود حوزه علمیه نیز این مشکل را داریم که می‌خواهیم تفسیر قرآن را به داخل حوزه بیاوریم ولی نمی‌شود؛ ما باید به مسئله قرآن به عنوان یک مسئله محوری نگاه کنیم.امام جمعه شهر مشهد در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد شدید از موضوع فرهنگی در دانشگاه‌های غیر انتفاعی گفت: «دانشگاه‌های غیر انتفاعی به هیچ وجه زیر بار مسائل فرهنگی نمی‌روند و می‌خواهند خود را به عنوان مراکز غیر دینی معرفی کنند تا از این طریق مشتری بیشتری جذب کرده باشند.»وی در ادامه ادعا کرد: «خیلی از دانشجوها و خانواده‌های آنان افرادی متدین هستند؛ اخیرا چند دانشجوی دختر به من مراجعه کرده بودند و نسبت به موضوع فرهنگی دانشگاه انتقاد داشتند.»
آخوند علم‌الهدی در حاشیه این دیدار و به مزاح خطاب به جمع حاضر گفت: «مملکت به هر طرف که به چرخد دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) همه کاره هستند.»
زنان

نگرانی شدید نسبت به وضعیت جسمی خبرنگار زندانی داود خداکرمی

نگرانی شدید خانواده خداکرمی نسبت به وضعیت جسمی و علت بازداشت داود خداکرمی
در حالی بازداشت داود خداکرمی وارد هشتمین روز خود شده است که از زمان دستگیری این خبرنگار تا کنون هیچ خبری از محل نگهداری، علت بازداشت و وضعیت جسمانی وی در دست نیست.
تنها اطلاع از بازداشت داود خداکرمی، نویسنده و خبرنگار زنجانی که در صبح جمعه 27 آبان ماه در ترمینال زنجان صورت گرفته است، تماس تلفنی چند ثانیه‌ای شب جمعه 27 آبان با خانوده‌اش بود که خبر از بازداشتش از سوی اداره اطلاعات زنجان داده بود. بر طبق بیان خانواده این فعال حقوق بشر، وی قبل از بازداشت دچار درد شدید از ناحیه زانوی پا و سرماخوردگی بوده و به همین خاطر چندین بار به متخصص مراجعه کرده بود. با توجه به سرمای شدید زنجان و نحوه برخورد اداره اطلاعات زنجان با بازداشتی‌ها که سابقه بدی از خود به جای گذاشته‌اند، خانواده وی نگرانی شدیدی نسبت به سلامتی وی دارند.
مراجعات همه روزه خانواده خداکرمی به دادگاه انقلاب زنجان تا کنون هیچ نتیجه‌ای دربر نداشته است و «علیشاهی» دادیار شعبه چهار دادیاری زنجان نیز به پدر این فعال گفته است که پسرتان در حال جازجویی و تکمیل پرونده است و برای وی قرار بازداشت موقت صادر شده است و ممکن است این قرار موقت طولانی باشد. علیشاهی هیچ خبری در مورد اتهام خداکرمی و وضعیت وی به خانواده‌اش نمی‌هد و هر دفعه فقط این جمله را تکرار می‌کند: تا زمانی که کار بازجویی تمام نشود نمی‌توانم چیزی بگویم.
آنچه که واضح است اداره اطلاعات زنجان هیچ اتهامی را نمی‌تواند بر داود خداکرمی وارد کند و سعی دارد با طولانی کردن بازجویی، اتهامی ساختگی به وی وارد کرده و سپس پرونده وی را به دادگاه ارجاع دهد.
از همه فعالان حقوق بشر، فعالان حرکت ملی، اهالی مطبوعات و نویسندگان انتظار می‌رود که نسبت به باداشت غیرقانونی وی عکس‌العمل نشان داده و اقداماتی را در جهت حمایت از وی انجام دهند.
داود خداکرمی نویسنده، خبرنگار، فعال حقوق بشر و دانشجوی دانشگاه پیام نور زنجان است که قبلاً نیز در 28 فروردین 1389 به مدت سه روز باداشت و مورد شدیدترین شکنجه‌های جسمی قرار گرفته بود. وی دبیر سابق تشکل دانشجویی جمعیت اسلامی دانشگاه زنجان و دانشجوی اخراجی این دانشگاه است.
پارس دیلی نیوز

"پژوهشکده مجازی حجاب و عفاف" هم تشکیل می شود

article picture
تربیت 52 هزار مربی برای گسترش حجاب و عفاف
بسیج زنان 52 هزار "مربی و کارشناس" برای تبلیغ حجاب و عفاف تربیت کرده که در سطح کشور به صورت خوشه ای عمل می کنند.
به گزارش شهرزادنیوز، مینو اصلانی، رئیس بسیج زنان، بابیان این مطلب به خبرگزاری فارس، افزود که بسیج زنان همچنین قصد دارد تابستان امسال با همکاری آموزش و پرورش 300 هزار آموزگار زن را تحت آموزش قرار دهد تا آن ها بتوانند پاسخگوی نیاز های دختران دانش آموز در زمینه حجاب و عفاف باشند.
به گفته وی، یک "پژوهشکده مجازی حجاب و عفاف" هم تشکیل می شود تا "فعالان و اندیشمندان حوزه حجاب و عفاف" را به هم متصل کند.

احضار و بازداشت فعال مدنی در تبریز

جلال صالح پور توسط اداره اطلاعات تبریز احضار و بازداشت شد
جلال صالح پور فعال مدنی و هنرمند آذربایجانی در پی احضار به ستاد خبری بازداشت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تبریز، جلال صالح پور از اعضای گروه رقص آذربایجانی "قایا" در پی احضار تلفنی روز چهارشنبه به ستاد خبری اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی، امروز پس از مراجعه به این اداره بازداشت شد.
تاکنون اطلاعی از دلیل بازداشت جلال صالح پور معروف به "بولوت" بدست نیامده است.
شایان ذکر است پیشتر علیرضا حسین زاده مدیر گروه رقص آذربایجانی قایا نیز به دلیل حضور برخی از چهره های سیاسی و فعالین مدنی آذربایجان در مراسم عروسیش ، سه روز پس از مراسم عروسی به اتهام آنچه اجتماع و تبانی نامیده می شود بازداشت گردیده بوده و همکنون در زندان تبریز به صورت بلاتکلیف به سر می برد.

همین را کم داشتیم، مداحان فقیه لیسانس می‌گیرند

article picture
منبع حکومتی:عضو هیات‌ مدیره کانون شاعران و مداحان قم بر افزایش سطح علمی و دانش مداحان تاکید کرد و گفت که مداحان قم با همکاری جامعه المصطفی مدرک تحصیلی لیسانس در زمینه مداحی می‌گیرند.
سایت حکومتی مهر:عباس حیدرزاده با تاکید بر اینکه اگر سواد مداح و شاعر پایین باشد تحقق اهداف و رسالت‌ها امکان‌پذیر نیست، گفت: بنابراین آموزش و ارتقای سطح علمی این عزیزان در اولویت است.
وی در ادامه اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم با جامعه‌المصطفی برای معرفی مداحان و شاعران برای تحصیل و اخذ مدرک لیسانس مربوط به مداحی و شاعر صورت گرفته است.
پارس دیلی نیوز

تخریب خانه و ضرب و شتم شاعر اهوازی ناصر جبر زرگانیماموران حکومت خانه‌ی «ناصر جبر زرگانی» شاعر مردمی اهواز را تخریب و وی به شدت مضروب ساختند. این خانه ساخته شده از بلوک سمیانی پناهگاه خانواده فقیر و محروم ناصر جبر زرگانی بود. هم اکنون با سری شکافته و بدنی خونین در یکی از بیمارستانهای اهواز به کما رفته است و هر آن ممکن است خبر مرگ این شاعر و مبارز شجاع را بشنویم.
ایران امروز

دوازدهمین نامه ی محمد نوری زاد به رهبری(جام زهر رهبری)


سلام به رهبرگرامی حضرت آیت الله خامنه ای
جنابِ خود را تجسم فرمایید که دریکی از خیابان های شهر تهران درحال رانندگی هستید. به ضرورتی، پای بر ترمز می فشارید. ناگهان دو نفر، با شتاب و بی اجازه داخل خودروی شما می شوند. یکی جلو می نشیند و یکی درست پشت سرتان. آن یکی که جلو نشسته و حدوداً سی و پنج ساله است و درهوای ابری عینکی دودی به چشم دارد و کلاهی پشمی به سر ، فوراً آینه را رو به سقف می گرداند تا شما چهره ی نفر پشت سرتان را نبینید. با گردشِ نا پیدای سرو گردنِ خود، تلاش می کنید از ریخت و قیافه و سن و سال مهمانانِ ناخوانده ی داخل خودرو، خبربگیرید. مرد سی و پنج ساله  اما در کارِخود کارکشته است. محکم روی داشبورت اتومبیل می کوبد ومی گوید: جلوتو نگاه کن! و اما آن که پشت سرشما نشسته و لابد مقام بالاترِ این ماموریتِ بالاتر از خطراست، صدای گرفته ای دارد.
حداقل چیزی که عاید شما می شود این است که او متعمدانه سعی در تغییر صدای خود دارد. اوج قاطعیت و اقتدار و سربازی امام زمان را، یا نهایتِ درایتِ پاسداری از انقلاب را باید از سخنان همین نفر پشت سری دریافت: ” یا زیپِ تو می کشی، یا هم ترتیب خودتو می دیم هم ترتیب زن و بچه تو!”
راستی برمن ببخشایید که جناب شما را به جای خود نشاندم و این یک جمله ی نامبارک را برشما باریدم. شما کجا و ما کجا؟ شما خوشبختانه از لمسِ یک چنین هول و هراسِ هماره ای که مردمان ما با آن به همزیستیِ ناگزیر مبتلا شده اند مبرّایید. نه کسی جرأت می کند به دیوار بلند حریم جناب شما دست بساید، و نه کسی را یارای این است که تجسمِ ابرازِ یک چنین سخنِ سخیفی را رو به شما درذهنِ خود بپروراند. با این همه، مرا چاره ای جز سکوت در آن بهتِ ناچاری نبود. مرد پشت سری که به فرو بردنِ تیزی سخن خود احتیاجِ مبرم داشت، باردیگر همان خط و نشان بی ادبانه اش را تکرار کرد: ” شنیدی چی گفتم؟ یا زیپِ تو می کشی یا هم ترتیب خودتو می دیم هم ترتیب زن و بچه تو! “
من درپاسخ به او چه باید می گفتم؟ شما بفرمایید! می گفتم: چشم؟ من زیپم را می کشم، شما نیزکاری به من و به زن و بچه ام نداشته باشید؟ و لابد آن دو نیز از اتومبیل من پیاده می شدند و می رفتند و مرا با عهدی که با آنان بسته بودم، و با هول و هراس آن ملاقات  ناگهانی تنها می گذاردند؟  اما نه، اوضاع جور دیگری پیش رفت. من هنوز در حیرتم چه شد که این جمله از دهانم بیرون جست:” من آنقدر ادب و شعور دارم که با زن و بچه ی  کسی کاری نداشته باشم. اما فعلا این منم که ترتیب همه ی شما را     داده ام.”
آن دو با تهدید به این که: ما بلدیم چطور پودرت کنیم و بلدیم چگونه داغ به دل تو و زن و بچه ات بنشانیم و توی صدتا سایتِ خبری وغیرخبری آبرو برایت نگذاریم، از خودروی من پیاده شدند و رفتند تا از فیض نماز جماعت اداره ی آسمانیِ خود بی نصیب نمانند. این واقعه را از این روی برای جناب شما بازگفتم تا اگر فردا روزی مرا پودر کردند و داغ مرا به دلِ خانواده ام، و داغ آنان را بردل من نشاندند و در یکصد سایت فراگیرشان مرا به خاک انداختند، هم شما و هم مردم ما شاهد باشید که در این مُلک، پاداش خیرخواهی و امربه معروف و نهی از منکر، چه گزاف و چه چشمگیراست.
واما آغاز سخن:

۱۳۹۰ آذر ۴, جمعه

رزمایش فداییان انقلاب جهانی اسلامی در تهران


صدا و سیمای رژیم: رزمایش 50 هزار نفری بسیجیان استان تهران با شعار فداییان انقلاب جهانی اسلامی با حضور سرلشگر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، استاندار تهران و سردار فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد.
در این رزمایش که با حضور برادران و خواهران بسیجی از تقاطع خیابان مفتح - طالقانی محل لانه جاسوسی سابق آمریکا آغاز شد ، بسیجیان نواحی مختلف استان تهران تا میدان فلسطین در صفوف منظم حضور داشتند و آمادگی خود را برای حضوری قوی و چشمگیر در عرصه های مختلف اعلام کردند.
در آغاز این مراسم سرلشکر فیروزآبادی از بسیجیان حاضر در این رزمایش سان دید.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: سخن امروز از تفکر بسیجی و ساخت مستحکم نظام جمهوری اسلامی ایران است و همین طور که حضرت امام راحل فرمود اگر در کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شود، چشم طمع جهان خواران و دشمنان از آن دور خواهد شد.
در این رزمایش با شکوه بسیجیان شرکت کننده همچنین با شعارهای مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل ، ضمن محکومیت فشارهای تبلیغاتی توطئه های دشمنان علیه ملت و نظام اسلامی بر حمایت کامل خود از فرمایشات مقام معظم رهبری تأکید کردند.
آنان همچنین شعار می دادند:" نسل علی اکبریم ،‌ فداییان رهبریم ، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست".

سرقت ياقوت هشت ميليارد تومانی در مشهد

yaghoot
اعضاي باندي كه تحت پوشش كارشناس سنگ‌هاي عتيقه به خانه يك شهروند مشهدي رفته و ياقوت 81 قيراطي او را به ارزش هشت ميليارد تومان سرقت كرده بودند، تحت تعقيب قرار گرفتند.

به گزارش "یک پارس" به نقل از جام‌جم، رسيدگي به اين پرونده اوايل آبان امسال در پي شكايت فردي از چهار مرد به اتهام سرقت يك عدد ياقوت عتيقه در دستور پليس آگاهي خراسان رضوي قرار گرفت.
شاكي به پليس گفت: سال‌ها پيش يك ياقوت عتيقه 81 قيراطي به من ارث رسيد و آن را در گاوصندوق نگهداري مي‌كردم. هفته گذشته مرد غريبه‌اي كه خود را كارشناس و خريدار اشياي عتيقه معرفي مي‌كرد،چند بار با تلفن همراهم تماس گرفت و خواست تا ياقوت عتيقه راببيند.
وي اضافه كرد: كارشناس عتيقه ادعا كرد اگر اصل بودن ياقوت را تاييد كند، آن را به قيمت كلان از من مي‌خرد.
سرقت ياقوت 81 قيراطي
شاكي با اشاره به ماجراي سرقت گفت: پس از چند بار گفت‌و‌گو با آن مرد، روز حادثه او همراه سه مرد به خانه‌ام آمدند. من نيز ياقوت عتيقه را به آنها نشان دادم. وي اضافه كرد: همراهان مرد خريدار پس از مشاهده ياقوت خانه را ترك كردند.

بی خبری از وضعیت دکتر مسعود سپهر، استاد دانشگاهبا گذشت یک هفته از بازداشت دکتر مسعود سپهر استاد شناخته شده علوم سیاسی دانشگاه آزاد شیراز و عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، کماکان از وضعیت و سرنوشت این فعال اصلاح طلب استان فارس خبری در دست نیست.
به گزارش تارنمای جرس، با گذشت هشت روز از بازداشت این استاد دانشگاه، وی هیچ تماسی با منزل خود نداشته و خانواده سپهر بشدت نگران وضعیت هستند.
دکتر مسعود سپهر استاد علوم سیاسی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب، صبح پنج شنبه ۲۶ آبان در منزل خود دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک صد منتقل شد.
طی روزهای گذشته، علاوه بر بیانیه اعتراضی سازمان مجاهدین انقلاب، دانشجویان دانشگاه آزاد شیراز نیز بیانیه ای صادر کرده و خواستار آزادی فوری استاد خود شدند.

غفار فرزدی، از مسئولان نهضت آزادی بازداشت شدغفار فرزدى، مسئول شاخه آذربایجان نهضت آزادى عصر پنجشنبه بازداشت و به محل نامعلومى منتقل شد.
به گزارش جرس، خانواده دکتر غفار فرزدى در زمان بازداشت در منزل حضور نداشتند و هنوز هیچ اطلاعى درباره علت بازداشت و محل نگهدارى وی وجود ندارد.
فرزدى چند هفته پیش و به دنبال انتشار نامه ۱۴۳ فعال سیاسى اصلاح طلب خطاب به خاتمى توسط اداره اطلاعات تبریز احظار و تحت بازجویى قرار گرفت.
وى که از امضاکنندگان نامه مذکور است، از سوى بازجویان تحت فشار براى تکذیب امضاى خود قرار داشت اما حاضر به اینکار نشد.
گفتنى است صد و چهل و سه فعال سیاسى اصلاح طلب در نامه به خاتمى اعلام کرده بودند که شرایط براى برگزارى یک انتخابات سالم، آزاد و منصفانه مهیا نیست. انتشار این نامه با خشم حاکمیت مواجه شد و برخى از امضاکنندگان آن مورد تهدید و فشار قرار گرفتند تا امضایشان را پس بگیرند.

گزارشی از اقدامات غیر قانونی و شکنجه علیه زندانیان عقیدتی سیاسی در رژیم فقیه

article picture

گزارشی از اقدامات غیر قانونی و شکنجه علیه زندانیان عقیدتی سیاسی در جمهوری اسلامی
توضیح: این متن شامل موارد نقض حقوق بشر در برخورد حکومت ولایت فقیه با دستگیرشدگان و زندانیان، به درخواست آقای سید حسین کاظمینی بروجردی و بر اساس گزارش های ارسالی و مشاهدات مستقیم ایشان از درون زندان های مختلف ایران گردآوری شده و زیر نظر خانم دکتر رویا عراقی معاون ایشان در امور حقوق بشر تنظیم گردیده است.
در تنظیم این گزارش، خشونت ها و مجازاتهایی مد نظر قرار گرفته که در قوانین کیفری و جزایی جمهوری اسلامی برای مجازات زندانیان عقیدتی سیاسی تعریف نشده است. حتی خود مسئولین قضایی و گردانندگان حکومت نیز همواره منکر وجود چنین اقداماتی بوده اند، ولی همگان مطلع هستند که از آغاز انقلاب تا کنون، چنین رفتارهای غیر انسانی وجود داشته است و همه زندانیان قدیمی و جدید گزارش های تکان دهنده ای در این باره به نهادهای مدافع حقوق بشر و رسانه های آزاد، ارائه کرده اند که در آرشیو سایت های اینترنتی، خبرگزاری ها و نهادهای رسمی مدافع حقوق بشر موجود است. بدیهی است اگر حکومت ولایت فقیه با ورود آقای دکتر احمد شهید به ایران و بازدید ایشان از زندان ها و ملاقات با زندانیان و خانواده های آنها موافقت نماید، این مطالب مستقیما از زبان آنها شنیده خواهد شد. اهم موارد به شرح زیر است:
1. بازداشت متهمین بدون برگه های اخطاریه و احضاریه.
2. دستگیری افراد معمولا به شکل آدم ربایی و یا با هجوم ناگهانی نیروهای امنیتی و عناصر وزارت اطلاعات به محل کار و منازل متهمین و بدون ارائه حکم قضایی دادستان و هرگونه توضیح شفاف به متهم و دیگر حاضرین در صحنه انجام می گردد و وجهه متهم در میان اطرافیان و وابستگان او تخریب می شود

تحت فشار قرار داشتن روژین محمدی در زندان اوین


روژین محمدی، وبلاگ نویس و دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه مانیل فیلیپین، که دوم آذرماه سال جاری و در پی بازگشت به ایران بازداشت شده بود، تحت فشار بازجویان در زندان اوین قرار دارد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روژین محمدی با اتهاماتی هم‌چون "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" از طریق "فعالیت‌های حقوق بشری" مواجه شده و تحت فشار قرار گرفته است.
هم چنین برخی منابع خبری از انتقال وی به بند ۲ الف، متعلق به سپاه پاسداران، خبر داده‌اند.
خانم محمدی که بیست و سوم آبان ماه و در پی بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی توسط نیروهای امنیتی به صورت موقت دستگیر و با قرار وثیقه آزاد شده بود، سرانجام و در دوم آذرماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
این در حالی بود که در طی این چند روز و پیرو احضار از سوی دادسرای قدوسی زندان اوین نیز این وبلاگ نویس تحت بازجویی قرار داشت و حتی بیست و هشتم آبان ماه ماموران امنیتی به منزل پدری‌اش در کرمانشاه جهت بازداشت وی مراجعه کردند که به دلیل عدم حضور نامبرده موفق به انجام این امر نشدند.

مرگ یک شهروند مهابادی بر اثر تیراندازی مأمور حکومت

یک شهروند اهل مهاباد در آذربایجان غربی بر اثر تیراندازی یکی از مأمورین حکومتی کشته شد.
بر اساس گزارش رسیده به سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان در مهاباد، یک شهروند اهل پشت تپ از توابع شهر مهاباد به نام رحمان بایزیدی (رحمان تال) سه شنبه شب اول آذرماه، به ظنّ حمل کالای قاچاق در مناطق مرزی پیرانشهر – سردشت هدف تیراندازی قرار گرفت و جان سپرد.
گفتنی است که چندی پیش نماینده مهاباد در مجلس اعلام کرده بود :اگر كساني و از روي ناچاري -صرفا جهت تأمين معاش خانواده - اقدام به مبادلات مرزي مي‌كنند؛ هرچند مجموع مبادلات مرزي يكساله اين مناطق معادل يك محموله ی قاچاق كله گنده‌ها از اسكله‌هاي اختصاصي نيست، مورد اصابت گلوله قرار مي‌گيرند و در نتيجه زنان كرد بيوه و دختران و پسران یتیم شده و مي‌شوند.
خبری موکریان در مهاباد

ابراز نگرانی همسر پیمان عارف نسبت به ممانعت از آزادی وی

article picture
سمیرا جمشیدی، همسر پیمان عارف، نسبت به روند پرونده‌ و ممانعت مسئولان از آزادی وی، ابراز نگرانی کرده است.
به گزارش هرانا خانم سمیرا جمشیدی اظهار داشته است که "علی رغم سه مرتبه مراجعه به دادگاه انقلاب، تاکنون جوابی نگرفته و حتی مسئولان مانع رفتن وی به شعبه‌ی ۲۶ می‌شوند." ایشان همچنین عنوان کرد که "حتی از دیدن پرونده‌ی این زندانی سیاسی نیز ممانعت به عمل آمده است"
این در حالیست که بازپرس پرونده، قرار ۲۰ میلیونی‌ای صادر کرده که به امضای پیمان عارف نیز رسیده است اما برخی مسئولان پس از گذشت یک ماه از پذیرش قرار برای آزادی وی اجتناب می‌کنند.
پیمان عارف که چندی پیش بر سر مزار ندا آقا سلطان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، به دلیل مصاحبه با رسانه‌ها در خصوص اجرای تعزیری ۷۴ ضربه شلاق و شکایت از مسئولین دادسرای اوین، به اتهام "تبلیغ علیه نظام"، مورد بازخواست قرار گرفت.
این فعال دانشجویی پیش‌تر و در بیست و یکم بهمن ماه سال گذشته، با ورود ماموران امنیتی به منزل شخصی‌اش بازداشت و بعد از گذراندن چند روز انفرادی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود.
دادگاه آقای عارف را به دلیل "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری و به دلیل "توهین به ریاست جمهوری" به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.
این فعال دانشجویی پیش از آزادی برای اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق خود به بخش اجرای حکم زندان اوین منتقل و بعد از اجرای این حکم روز ۱۷ مهرماه آزاد شد.

تبعید یک فرهنگی مریوانی به اتهام ارتباط با عناصر مخالف نظامیک فرهنگی مریوانی از سوی هیأت رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان به تبعید محکوم شد .
براساس گزارش رسیده به سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان در مهاباد، عزیز ناصری که دبیر دبیرستان های مریوان است، از سوی هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان به اتهام خروج غیرقانونی از کشور و ارتباط تلفنی با عناصر مخالف نظام به5 سال تبعید به استان یزد محکوم شد که این حکم پس از اعتراض نامبرده، توسط هیأت رسیدگی به شکایات اداری در تهران به 2 سال تبعید به سریش آباد استان کردستان تغییر یافت.
یادآور می گردد عزیز ناصری که حدود 15 سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش را دارد سال گذشته مدتی را در بازداشت بوده و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است؛ وی از سوی دادگاه انقلاب مریوان به اتهام ارتباط با یکی از گروههای مخالف نظام به یک سال زندان محکوم شده بود .
آژانس خبری موکریان 

ترفند حیله گرانه مخابرات رژیم برای ترساندن و سرکیسه کردن شهروندان

article picture
شرکت مخابرات رژیم برای ترساندن شهروندان و در عین حال سرکیسه کردن آنان به تمامی مشترکان تلفن ثابت هشدار داده است که با کانال‌های ماهواره‌ای تماس نگیرند در غیر اینصورت صورتحساب های کلان دریافت خواهند کرد!
منبع حکومتی: شرکت مخابرات جمهوری اسلامی نسبت به هزینه بالای تماس بین‌الملل در قبوض برخی مشترکان مخابرات که مربوط به شرکت در مسابقات تلویزیونی کانال‌های ماهواره‌ای است هشدار داد.
سایت حکومتی مهر:هزینه‌های سنگین مکالمات بین‌المللی دردسر تازه بینندگان شبکه‌های ماهواره است که این مخاطبان به دلیل شرکت در مسابقات تلویزیونی در قبوض تلفن خود با آن روبرو می‌شوند.
موضوع مسابقات ماهواره‌ای و عدم امکان مدیریت تماس‌ها توسط سرپرست خانواده باعث شده تا اعضای خانواده با گرفتن تماس‌های بین‌المللی، سرپرست خانواده را با بدهی‌های سنگین مخابراتی مواجه کنند.
بسیاری از افرادی که با این شماره‌ها تماس گرفته و در مسابقات تلویزیونی این شبکه‌ها شرکت می‌کنند تصور می‌کنند هزینه یک دقیقه تماس با کد 020 یا 040 برابر با هزینه‌های اعلام شده با سایر کشورهای اروپایی است؛ حال آنکه شرکت مخابرات ایران با هشدار به مشترکان تلفن ثابت تاکید کرده است که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تلفن بین‌الملل در قبال شماره تلفن‌های غیرمجاز تعهدی ندارند و لذا تماس با این شماره‌ها در برخی از مسابقات پخش شده دقیقه‌ای 4796 ریال محاسبه می شود که باعث افزایش هزینه‌های قبوض برخی از مشترکان شده است.
پارس دیلی نیوز

نامه سرگشاده بیش از سیصد دانشجوی محروم از تحصیل بهائی


جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی – بیش از ۳۰۰ دانشجوی محروم از تحصیل بهائی با انتشار نامه‌ای سرگشاده به بهانه‌ی حملات یک خرداد و بازداشت‌های مسئولان دانشگاه علمی، به ۳۰ سال محرومیت از تحصیل خود اعتراض کردند.
متن این نامه به شرح زیر است (لازم به توضیح است که اسامی افراد امضا کننده این نامه نزد جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی محفوظ است)  :
می خواهند رویای ساختن کشورمان را بگیرند
نزدیک به ۳۲ سال از انقلاب اسلامی می گذرد، انقلابی که تساوی حقوق همه ی مردم و رفع هر گونه تبعیض و نابرابری را از مهمترین ارزش های خود می دانست. حال با گذشت سه دهه هنوز هم جوانان بهائی ایران همچون بسیاری از پدران و مادران خود، از یکی از حداقل حقوق انسانی خود یعنی حق تحصیل محرومند.
۳۰ سال است که ما بهائیان از تحصیل در کنار دیگر هموطنانمان محرومیم، اما به آن عادت نکرده و نمیکنیم، برای بدست آوردن حق خود تلاش می کنیم تا بتوانیم بر روی صندلی های دانشگاه در کنار دوستانمان با هر عقیده و مرامی بنشینیم و در کنار هم رویای ساختن کشورمان را روی تخته سیاه ترسیم کنیم.
۲۴ سال گذشت از روزی که دانشگاهمان تاسیس شد. دانشگاهی که با فداکاری های فراوان در خفقان دهه شصت تاسیس شد تا بتواند شرایطی فراهم کند هر چند ناقص، تا بتوانیم به تحصیل علم بپردازیم. دانشگاهی که تحصیل در آن حق ما نبوده و نیست، تنها کور سوی امیدی بود که با محدودترین امکانات به تحصیل علم مشغول شویم.

ادعای یک مقام سپاه: صدور حکم اعدام و حبس ابد برای عاملان اختلاس


یکی از مقامات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ادعا کرده که در جریان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی برای دو نفر از «عاملان اصلی» اختلاس حکم اعدام و یک نفر نیز حبس ابد در نظر گرفته شده است.

به گزارش دانشجونیوز، در ادامه واکنش مقامات ایرانی به پرونده اختلاس و ادعای برخورد قاطع با مجرمان، حمید رضا مقدم فر، معاون فرهنگی سپاه پاسداران ایران از صدور حکم اعدام برای دو تن از «عاملان اصلی» و همچنین در نظر گرفتن حکم حبس ابد برای دو نفر دیگر خبر داده است.
در شهریور ۱۳۹۰ مقامات و رسانه‌های ایران از کشف اختلاسی بزرگ در بانک‌های ایران خبر دادند که مه آفرید امیرخسروی توانست مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان ( سه تریلیون تومان ) و یا ۲۸۰۰ میلیارد تومان را از شبکه‌های بانکی ایران به سرقت ببرد. به نوشتهٔ رسانه‌های ایران این بزرگترین اختلاس در تاریخ ایران بوده‌است. این اختلاس بازتاب فراوانی داشت و زمینهٔ درگیری میان دو جناح مخنلف از اصولگرایان را سبب شد. در این اختلاس ۷ بانک دخیل بوده‌اند و رقم اختلاس در سال ۸۸ کمتر از ۸۰ میلیارد تومان، در سال ۸۹ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۰ نیز ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده‌است. این اختلاس که از طریق بانک صادرات ایران انجام و کشف شده‌است منجر به لغو مجوّز بانک آریا و دستگیری رئیس آن امیر منصور آریا و افراد دیگری شده‌است.بانک ملی، بانک سامان، بانک سپه، بانک صنعت و معدن و بانک پارسیان از جمله بانک‌های درگیر در اختلاس بوده‌اند
بر اساس آنچه که خبرگزاری های حکومتی گزارش داده اند، مقدم‌فر شامگاه چهارشنبه دوم آذر ۱۳۹۰که در دانشگاه اراک حضور داشته و سخنرانی نموده است، با اشاره به بی گناه بودن دولت در جریان اختلاس اضافه کرده است: «عده‌ای در داخل و خارج به دنبال اين هستند که اين اختلاس را به دولت نسبت دهند اين در حالی است که دامن دولت از چنين اتهامی پاک است و دولت هيچ دخالتی در اين اختلاس نداشته است.»
این مقام فرهنگی سپاه جزييات بيشتری درباره افرادی که به اعدام و حبس ابد محکوم شده اند، اعلام نکرده است.

معاون وزارت علوم: تلاش غرب برای جلوگیری از تبدیل ایران به «مرجعیت علمی جهان»


خواجه سروی، معاون وزیر علوم ایران طی سخنرانی در یکی از همایش های داخلی عدم تبدیل شدن ایران به «مرجعیت علمی جهان» را جلوگیری «نظام سلطه» از حرکت علمی ایران دانسته و گفت: «غرب در تلاش است تا از تبدیل شدن ایران به عنوان مرجعیت علمی جلوگیری کند.»

به گزارش دانشجونیوز، خواجه سروی، معاون فرهنگی اجتماعی وز یر علوم ایران با «نظام سلطه»خطاب کردن تحریم کنندگان اقتصادی و سیاسی ایران، آنان را مقصر تبدیل نشدن ایران به «مرجعیت علمی جهان» معرفی کرده و اضافه کرد: «متاسفانه امروز نظام سلطه جهانی با اتخاذ رویکردهای ظالمانه در عرصه علمی کشور و تحریم چندین دانشگاه مهم می‌خواهد حرکت علمی کشور را در نطفه خفه کند.»
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم همچین گفته است: «نظام سلطه به‌دنبال جلوگیری از حرکت علمی ایران است.»
وی با ادعای اینکه غرب مانع پیشرفت علمی ایران شده است، خطاب به انجمن های علمی دانشگاه ها گفت: «شایسته‌ است که انجمن‌های علمی دانشجویی به این حرکت ظالمانه پاسخ کوبنده بدهند.»
خواجه سروی در ادامه از آنچه که وی «حرکات 2 گانه غرب و رفتارهای تبعیض‌آمیز» خوانده ابراز تاسف کرده و گفت: «جالب این جا است که کسانی این رفتارها را انجام می‌دهند که ادعای مردمسالاری و آزادی دارند.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در پایان به سخنان و تاکیدات رهبر جمهوری اسلامی پرداخته و با معرفی کردن آیت الله خامنه ای به عنوان «استراتژیست و معمار» در مسائل علمی تاکید نموده است که «رهبر معظم انقلاب به آسیب شناسی ساختار‌های علمی کشور می‌پردازند.»