۱۳۹۰ آذر ۱۴, دوشنبه

خاطرات نویسی کوهیار گودرزی برای مجلۀ اشپیگل تبلیغ علیه نظام اسلامی است؟

article picture

خاطرات نویسی کوهیار گودرزی برای مجلۀ اشپیگل تبلیغ علیه نظام اسلامی است؟/ مجله اشپیگل
در هفته ای که گذشت کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر پس از چهارماه بازداشت موقت، به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین انتقال یافت و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.
بازپرس پرونده، برای وی به اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت، از طریق عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر» و «تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با مجله اشپیگل» قرار مجرمیت صادر و پرونده او را به دادگاه ارسال کرد.
در همین ارتباط دفتر مجله اشپیگل ضمن ارسال نامه اعتراضی به سفیر ایران در برلین و درخواست از این دیپلمات برای تلاش شخصی نسبت به آزادی کوهیار، مطلبی را نیز در ارتباط با اتهام کوهیار منتشر کرده است.
خانم نسرین بصیری، روزنامه نگار و استاد دانشگاه در برلین این مطلب را ترجمه و در وبلاگ خود منتشر کرده است، که در زیر می توانید متن کامل آن را بخوانید:
مجلۀ اشپیگل شمارۀ 5 دسامبر 2011:
ترجمه از نسرین بصیری-
در بخش "آینه عقب" مجلۀ اشپیگل این یادداشت کوتاه در بارۀ کوهیار گودرزی منتشر شده استکوهیار گودرزی 25 ساله و تلاشگر حقوق بشر برای "دفترخاطرات از تهران" که مجلۀ اشپیگل در تاریخ 25 جولای 2011 منتشر کرده بود، زندگی روزمرۀ خود را در جمهوری اسلامی ایران تصویر کرده است؛ کوهیار گودرزی در خاطراتش از اعتصاب غذایش برای ابراز همبستگی با دوستان زندانی می نویسد ، به تلخی از حذف یارانۀ بنزین یاد می کند و همچنین از سفر آخر هفته به سواحل دریای شمال می گوید.
چند روز پس از انتشار خاطرات، گودرزی بی آنکه اتهامی برای دستگیری او ذکر شود باز داشت می گردد . خانواده و همرزمانش هفته ها خبری از او دریافت نمی کنند و می ترسند بلایی بر سرش آمده باشد و نگران سلامتی و جانش هستند.
هفتۀ پیش یاران گودرزی از ایران گزارش دادند که حال گودرزی، با توجه به شرایط و اوضاع موجود، خوب است و او در زندان اوین در انتظار تشکیل دادگاه بسر می برد. در بازجویی ها تنها به اتهام فعالیت هایش در "کمیتۀ گزارشگران حقوق بشر" بسنده نمی شود و خاطرات نویسی او هم به عنوان یکی دیگر از اتهامات وی ذکر می شود.
گفته شده که با یادداشت هایش و خاطراتی که نوشته علیه نظام اسلامی تبلیغ کرده است. هنوز اتهامات گودرزی بطور رسمی به وی ابلاغ نشده است.
جمعۀ گذشته مجلۀ اشپیگل به سفیر ایران در برلین علیرضا شیخ عطار نامۀ اعتراضی داده و از این دیپلمات خواسته است تا " با تلاش های خود شخصا برای آزادی کوهیار گودرزی اقدام کند "
کمیته گزارشگران حقوق بشر

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر