۱۳۹۰ مهر ۳۰, شنبه

عنوان پس محکومیت قطعی و اجرای حکم دو تن از فعالان سیاسی در بهبهانتحجت الله نخستین و جواد ابوعلی که به دلیل حمایت از مجید دری بازداشت شده بودند پس از تائید محکومیتش به شش ماه حبس تعزیری روانه زندان شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این دو فعال سیاسی در آذرماه سال گذشته در بهبهان ببازداشت و سپس در اواخر دی ماه با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده بودند.
حجت الله نخستین و جواد ابوعلی پس از تائید محکومیتشان در دادگاه تجدید نظر استان به شش ماه حبس تعزیری روانه زندان بهبهان شدند.

وخامت حال جسمی حسن تفاح، حقوق‌دان عراقی در زندانحسن تفاح حقوق‌دان عراقی محبوس در بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج به دلیل کهولت سن و ابتلا به بیماری سرطان در وضعیت وخیمی بسر می‌برد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی امنیتی که از سوی دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی به ۱۵ سال حبس محکوم شده است در سن ۸۲ سالگی به بیماری‌های مختلفی از جمله، کم خونی، افت فشار خون، بیماری کلیوی، پرستات مبتلا است.
وی اخیرا پس از انتقال به بیمارستان و بر اساس گزارش پزشکان به بیماری سرطان خون مبتلا شده است و قادر به تحمل حبس نیست.
مسئولین قوه قضائیه تا کنون برای درمان این زندانی اقدام جدی انجام ندادند و از درمان این زندانی ممانعت به عمل می‌آورند.
حسن عبدالحسن تفاح، حقوق‌دان و عضو حزب کمونیست عراق است که به هنگام مذاکره با مقامات امنیتی ایران در سال ۸۶ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس به اتهام جاسوسی محکوم شد.

یورش وحشیانه گارد ویژه زندان به زندانیان سیاسی ارومیهیورش وحشیانه گارد ویژه زندان به زندانیان سیاسی ارومیه و ممنوع کردن آنها از پوشیدن لباس کردی
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" یورش وحشیانه گارد ویژه زندان به بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه و مورد اذیت و آزار و توهین قرار دادن و تخریب و ضبط وسایل شخصی آنها.
در طی چند روز گذشته نیروهای گارد ویژه زندان به بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه یورش بردند و زندانیان سیاسی را با اذیت وآزار و توهین به محوطه بند منتقل کردند سپس به سلولهای آنها یورش بردند و وسایل شخصی آنها را تخریب و یا با خود بردند.
هدف از این یورش ، جمع آوری لباسهای کردی زندانیان سیاسی در این بند بود.از روز 23 مهرماه برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی زندان ارومیه به آنها ابلاغ کرده اند که دیگر نمی توانند در بند لباس کردی به تن داشته باشند و همزمان با این ممنوعیت ، یورش گارد ویژه به بند زندانیان سیاسی آغاز گردید .

برگزاری جلسه محاکمه 10 فعال سیاسی در سنندج

article picture
ساعت 9 و 45 دقیقه روز شنبه 30 مهرماه جلسه محاکمه 10 نفر از فعالین سیاسی متهم به شرکت در مراسم روز کومه له در شعبه یک دادگاه اسلامی رژیم در شهر سنندج برگزار شد.


محاکمه این افراد که توسط قاضی بابایی و با وکالت عباس جمالی آغاز شده در ساعت 11 و سی دقیقه همین روز پایان یافت. دستگاه قضایی رژیم در این روز " مهرداد امین وزیری، خالد خداکرمییان، بختیار صمدی، صدیق گویلیان، آرام زندی، هوشیار سعیدی، فواد زندی، آرام گویلی، اقبال محمدرضایی و فاروق گویلیان" را مورد محاکمه قرار داده است. برپایه این خبر احکام صادره علیه این افراد بعدا اعلام می گردد.
پارس دیلی نیوز

عنوان پتحریک به تنفر، کمپین رسانه‌ای جمهوری اسلامی برای دهشتناک جلوه دادن بهائیانست

article picture

تحت عنوان "تحریک به تنفّر: کمپین رسانه‌ای جمهوری اسلامی برای دهشت‌ناک جلوه دادن بهائیان" – از اواخر سال ٢٠٠۹ تا اوایل سال ٢٠١١ بیش از ٤٠٠ مطلب مطبوعاتی و رسانه‌ای را استناد و تجزیه و تحلیل کرده است که به روشنی اقدامات مصوبّۀ دولت را برای بدنام کردن بهائیان بر ملا می‌سازد.
گزارش کمپین رسانه‌ای جمهوری اسلامی برای دهشتناک جلوه دادن بهائیان را افشا می‌کند
در کمپین رسانه‌ای دامنه‌داری که در خارج از ایران عمدتاً از نظر دور مانده، بطور سیستماتیک به نفرت و تبعیض علیه اقلیّت سیصد هزار نفرۀ بهائی دامن زده می‌شود.
در گزارشی که امروز منتشر شد، جامعۀ جهانی بهائی بیش از ٤٠٠ مطلب مطبوعاتی و رسانه‌ای منتشر شده در ظرف ١٦ ماه را استناد و تجزیه و تحلیل نموده که گویای تلاشی است مکّارانه و سازمان‌یافتۀ مورد حمایت دولت برای دهشت‌ناک جلوه دادن و بدنام کردن بهائیان از طریق بکار بردن اتّهامات دروغ، واژه‌های تحریک‌آمیز، و تصاویر نفرت‌انگیز.
بانی دوگال، نمایندۀ ویژۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل گفت: "این تبلیغات ضدّ بهائی از لحاظ حجم و شدّت، و دامنه و پیچیدگی حیرت‌آور است."
او گفت: "همۀ اینها با حساب‌شدگی کامل ارائه شده‌ تا علیه یک جامعۀ آرام و صلح‌جویِ مذهبی که اعضایش می‌کوشند تا به بهبود اجتماع خود کمک کنند دشمنی برانگیزد."
این گزارش تحت عنوان "تحریک تنفّر: کمپین رسانه‌ای ایران برای دهشت‌ناک جلوه دادن بهائیان"، نهایتاً چنین نتیجه‌گیری می‌کند:


احمدی‌نژاد دروغگو باز هم ادعا کرد: در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد!

article picture

احمدی نژاد، در مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی سی.‌ان‌.‌ان آمریکا ، در پاسخ به سوالی درباره اتفاقات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و وجود زندانی سیاسی در ایران و برخورد با سران معترضین طبق معمول ادعا کرد: در ایران هیچ‌کس تحت عنوان زندانی سیاسی وجود ندارد و کسانی هم که بعضاً پس از انتخابات بازداشت شده‌اند هیچ‌کدام با شکایت دولت نبوده است؛ دستگاه قضایی در ایران مستقل از دولت بوده و تحت تاثیر دولت هم نیست و چه‌بسا بعضی مواقع قوه قضاییه با نظریات رییس قوه مجریه نیز مخالف باشد.

به گزارش آفتاب، وی گفت: در ایران قانون حاکم است و قوه قضاییه نیز بر اساس آن عمل می‌کند هرکس هم از قانون تخلف کند باید پاسخ‌گو باشد؛ البته بنده از شرایطی که وجود دارد خوشحال نیستم و دوست ندارم هیچ‌کس با محدودیت مواجه بوده و زندانی باشد بدون تردید در آمریکا هم چنین نیست که کاندیدای ریاست‌‌جمهوری مصونیت قضایی داشته باشد و به طور مثال اگر آقای الگور به عنوان رقیب آقای اوباما نیز از قانون تخلف کند و مرتکب جرم شود قاضی و پلیس با او برخورد خواهند کرد.
فیلم ، بخشی از اراجیف احمدی نژاد در رابطه با حوادث لیبی در مصاحبه با سی.ان.ان

بیانیه ، مجازات مضاعف برای مدافعان حقوق بشر در زندان

article picture


بیانیه مطبوعاتی ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:مجازات مضاعف برای مدافعان حقوق بشر در زندان
عبدالرضا تاجیک ـ روزنامه نگار
نسرین ستوده ـ وکیل حقوق بشری
عبدالفتاح سلطانی ـ وکیل حقوق بشری
امیر اسلامی ـ وکیل حقوق بشری
پاریس ـ ژنو، 29 مهر 1390: برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، سیاست مجازات تبعیض آمیز مدافعان حقوق بشر زندانی و تایید محکومیت شش سال زندان عبدالرضا تاجیک (روزنامه نگار) را در مرحله تجدید نظر محکوم می کند.
در ایران، دولتمردان به حمله به وکلای حقوق بشری ادامه می دهند تا از تعداد کسانی که حاضرند از قربانیان نظام پرایراد قضایی دفاع کنند بکاهند. مدافعان حقوق بشر و فعالان حقوق زن، فعالان سندیکایی و دانشجویی به ویژه هدف حمله ها هستند و این وضع وکالت در زمینه دفاع ازحقوق بشر را عملا به جرم تبدیل کرده است. وکلای دادگستری نه تنها قربانی اذیت و آزار و حکم های ناعادلانه زندان هستند بلکه در زندان نیز با اقدامات تنبیهی روبرو می شوند که به قصد ساکت کردن آنها و تنبیه فعالیت های قانونی شان به اجرا در می آید.
دادگاه تجدید نظر در روز 28 مهر 1390 حکم شش سال زندان عبدالرضا تاجیک ـ روزنامه نگار و عضو کانون دفاع از حقوق بشر و گیرنده جایزه آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز در سال 2010 ـ را به اتهام های «تبلیغ علیه نظام»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر» (که در ایران عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر است) و همکاری با گروه های مخالف تایید کرد. آقای تاجیک پس از انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در سال 1388 سه بار دستگیر شده و بار سوم بیش از شش ماه در بازداشت به سر برده است. او در حال حاضر با وثیقه آزاد است، اما همواره در خطر دستگیری خودسرانه به سر می برد.

دکتر سعید ماسوری از تحصیل در زندان محروم شد

article picture
دکتر سعید ماسوری، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که قریب به ۱۱ سال است در زندان به سر می برد، به تازگی از سوی مسئولان زندان از ادامه تحصیل در زندان نیز محروم شده است.
دکتر ماسوری از دی ماه سال ۱۳۷۹ که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد تاکنون بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به سر می برد.
مادر این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر هرانا می گوید که طی این مدت بارها از مسئولان درخواست مرخصی کردند منتها هیچ گاه درخواست های بی نتیجه بوده و کسی پاسخگوی ایشان نبوده است و حتی به تازگی ماموران اطلاعات به آن ها گفته اند که در این خصوص پیگیری نکند چرا که نتیجه ای در بر نخواهد داشت.
وی می افزاید که مسئولان حتی وعده داده بودند که پس از ۱۰ سال وی مجدد مشمول عفو خواهد شد اما این وعده هم محقق نشده است.
سعید ماسوری که در ابتدا به اعدام محکوم شده بود، پس عفو، با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شد.


افزایش فعالیت های تروریستی سپاه قدس در تمام نقاط جهان

article picture


آماده باش رئیس کمیسیون اطلاعات سنا به سازمان های امنیتی ایلات متحد.
همسئولان آمریکایی: سپاه قدس برای اجرای عملیات برون مرزی برنامه ریزی می کند.
برخی مسئولان آمریکایی تاکید کردند که سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ، طرح هایی برای انجام عملیات تروریستی در خارج از کشور در دست دارد.
العربیه:خبرگزاری "رویترز" به نقل از یک مسئول آمریکایی که خواسته هویتش فاش نشود گزارش داد که گفته است: "سپاه قدس بر فعالیت های تروریستی افزوده است، نه تنها در عراق و لبنان و کشورهای خلیج فارس بلکه در تمام نقاط جهان."
او افزود: "معتقدیم که فعالیت نیروهای سری سپاه قدس در خارج افزایش یافته است و چه بسا در حال برنامه ریزی برای عملیات بین المللی بیشتری متفاوت با طرح ترور سفیر سعودی در واشینگتن است."

عنوان پستوضعیت نامناسب سلامتی زندانی عقیدتی علی تاری در زندان

article picture

وضعیت نامناسب سلامتی زندانی عقیدتی علی تاری در زندان: محرومیت از امکانات اولیه وممانعت از رساندن دارو
یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که علی تاری که روز سه شنبه ۱۹ مهر ماه سال جاری برای اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری، خود را به زندان متی کلای بابل معرفی کرده بود؛ پس از ورود به زندان به دلیل عدم وجود بند امنیتی در زندان، به بند قرنطینه منتقل شد و پس از دو روز حضور در کنار مجرمین مواد مخدر، به بند ۲ زندان متی کلا (محل نگهداری قاتلین و مجرمین خطرناک) منتقل شده است و هم اکنون از شرایط نامناسبی رنج می برد.
علی تاری مسئول ستاد تبلیغات سپاه پاسداران استان مازندران در دوران جنگ و نایب رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان بابلسر بوده است. وی در تاریخ ۱۴ فرودین ۸۹ به مدت ۹۰ روز به اتهام “نشر اکاذیب” توسط اداره اطلاعات شهرستان بابل بازداشت شد. این اتهام در حالی از سوی دادستانی شهرستان بابلسر به وی تفهیم شد که در آن زمان اعلامیه هایی به صورت شب نامه در شهرستان بابلسر توزیع شد. این اعلامیه ها حاوی مشخصات افرادی بودند که در تاریخ ۲۶ خرداد ۸۸ در ضرب و شتم دانشجویان معترض به انتخابات ریاست جهموری در دانشگاه مازندران نقش داشتند.
منبع محلی یاد شده به کمپین بین المللی حقوق بشردرایران گفت که رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی در مازندران از امکانات اولیه حقوق یک زندانی محروم است. به گونه ای که در اتاق زندان تخت ندارد و با توجه به سابقه کمر درد ناشی از تحمل سه ماه انفرادی در دوران بازداشت، خوابیدن بر روی کف اتاق مرطوب زندان، باعث تشدید کمردرد وی شده است.
خانواده علی تاری خواستار تحویل فوری داروهای مصرفی وی شده و تاکید کرده اند که این فعال سیاسی علاوه بر درد شدید کمر مبتلا به بیماری قلبی و گوارشی است و ممانعت از رساندن داروهای مورد نیاز وی باعث وخیم شدن حال وی خواهد شد. با وجود تاکید خانواده ایشان بر تحویل داروهای مورد نیازاین فعال سیاسی، همچنان مسئولین زندان از ورود داروها ممانعت می کنند.
علی تاری، رئیس ستاد تبلیغاتی محمد خاتمی در سال های ۷۶ و ۸۰ در شهرستان بابلسر از سوی شعبه صد و یک دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان بابل به اتهام ” توهین به رهبری” و ” توهین به مقدسات ” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان مازندران به شش ماه کاهش پیدا کرد
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران

کشتار شهروندان ایران،اعدام های مخفیانه ، گروهی و اعلام نشده در زندان های رژیم فقیه

article picture

ادامه اعدام های مخفیانه ، گروهی و اعلام نشده در زندان های جمهوری اسلامی: اعدام دست کم ۱۴ زندانی دیگر در زندان وکیل آباد مشهد.
در حالی که سکوت مقامات قضایی جمهوری اسلامی در خصوص اعدام متهمان مرتبط با مواد مخدر در زندان وکیل آباد مشهد ادامه دارد، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مطلع شد که در روز بیستم مرداد ماه سال جاری ۷ زندانی و در تاریخ ۲۹ شهریور نیز ۷ زندانی دیگر در این زندان به صورت دسته جمعی به دار آویخته شدند.
بنا بر اطلاعاتی که یک منبع اگاه در اختیار کمپین گذاشته است این اعدام ها به صورت دسته جمعی صورت گرفته است. اتهام همه این افراد مرتبط با جرائم موادمخدری بوده است.
منابع یاد شده به کمپین گفتند که به جز دو تاریخ یاد شده ، دست کم دو نوبت اعدام گروهی دیگر در ” سه ماهه دوم سال نود ” در زندان مرکزی مشهد ( زندان وکیل آباد ) رخ داده است اما کمپین نتوانسته است جزییات بیشتری از اعدام های صورت گرفته به دست بیاورد.
در روز اول تیرماه سال جاری محمود ذوقی دادستان مشهد ضمن تایید ” بالا بودن اعدام های اعلام نشده” در زندان وکیل آباد مشهد و بدون اشاره به تعداد و جزئیات اعدام های اجرا شده در سالهای ۸۸ و ۸۹ ، از ” اجرای پنج نوبت” اعدام گروهی متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر تنها در “سه ماهه نخست سال ۹۰ ” در این زندان خبر داده بود.


پیام حشمت اله طبرزدی در رابطه با انتخابات فرمایشی رژیم

article picture
پیام حشمت اله طبرزدی در رابطه با انتخابات پیش روی جمهوری اسلامی
آژانس خبری کوروش:روابط عمومی جبهه دموکراتیک ایران - حشمت اله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران طی پیامی از زندان رجایی شهر کرج اعلام نموده است در شرایط موجود و با توجه به غیر دموکراتیک بودن انتخابات در حکومت جمهوری اسلامی، هر گونه تبلیغ و تلاش در انتخابات برای مشارکت مردمی که خون خود را نثار حق طلبی، آزادی خواهی و دموکراسی خواهی کرده اند انحرافی بزرگ محسوب می شود .
این در حالی ست که نیروهای وابسته به حکومت سعی در فراخوانی مردم به پای صندوق های رای دارند . انتخابات در جمهوری اسلامی در فضای استبداد، زندان و شکنجه هیچگاه پاسخگوی مطالبات مردم ایران نبوده و نخواهد بود . شعار انتخابات آزاد در فضای خفقان آور جمهوری اسلامی تنها ریختن آب به آسیاب استبداد و انحرافی بزرگ از مسیر مقاومت سیاسی–مدنی در استقرار دموکراسی، حاکمیت غیر دینی (سکولاریسم) و احیای حقوق بشر محسوب می شود .
نماینده جنبش سکولار-دموکراسی در ایران ضمن تاکید بر برابری حقوق همه مردمان ایران از طیف های مختلف فرهنگی و دینی در بخش دیگری از این پیام به ۱۱ زندانی پیرو دیانت بهایی اشاره کرده و گفته است در شرایطی که ۱۱ زندانی بهایی بی گناه در بند ۱۲ زندان رجایی شهر کرج با حبس های طویل المدت به سر می برند، چگونه نیروها و احزاب سیاسی آزادیخواه در قبال این رفتار ضد بشری حکومت سکوت اختیار کرده اند ؟ آیا بهتر نیست این نیروها و احزاب بخاطر سکون و انفعال خود در برابر این فجایع غیر انسانی فکری به حال خویش بکنند ؟!؟!؟!
در بخشی دیگر از این پیام آمده است : با توجه به تحریم ها و رسانه ای شدن اختلاس ها و دزدی های کلان سران حکومتی، کمر جمهوری اسلامی طوری شکسته است که دیگر قادر به راست شدن دوباره نیست .
این نوع رفتارهای ضد ملی از سوی جمهوری اسلامی امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست . نظام جمهوری اسلامی که مدعی عدالت و برابری تنها برای مسلمانان جهان بوده است آن قدر دچار فساد درونی خود شده است که قادر به پوشاندن فضاحت های خود حتی در میان خودی ها نیست .
این فضاحت اما نتیجه رقابت در چپاول اموال ملی مردم مصیبت زده کشورمان بین طیف های رقیب ولایت است . دعوت به سکوت ولایت در سرپوش گذاشتن بر فضاحت اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی اثباتی بر این مدعا است که خانه از پای بست ویران است و خواجه اندر پی نقش ایوان !!!

پدر زانیارمرادی: مسولان زندان گفتند برای این زمستان دیگر لباس گرم نمی خواهد چون اعدام می شودپدر زانیار مرادی، زندانی کردی که اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد خبر از تایید حکم اعدام پسرش از سوی دیوان عالی کشور را داد و در گفتگو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: « بستگانم این هفته به زندان رفته بودند تا برای زانیار لباس گرم ببرند چون فصل سرما شروع شده است. اما مسولان زندان به آنها گفته بودند که او به لباس نیازی ندارد چون اعدامش تایید شده است.آنها صراحتا این را به بستگانم گفته بودند و بعد هم گفته اند که تاریخش را به آنها خبر می دهند.»
اقبال مرادی همچنین گفت که وکیل فرزندش خبری از این موضوع ندارد و به او حکم اعدام ابلاغ نشده است. زانیار مرادی و لقمان مرادی دو شهروند اهل مریوان روز چهارشنبه اول دی ماه ۸۹، به حکم قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، با اتهام عضویت در حزب “کومله” و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان به اعدام در ملاءعام محکوم شدند. این درحالی است که این دو زندانی طی نامه ای که منتشر شد اعلام کردند زیر شکنجه و تهدید به تجاوز جنسی مجبور به پذیرفتن قتل شده اند. زانیار ۲۱ ساله و لقمان ۲۵ ساله متهم هستند که در شامگاه ۱۴ تیرماه ۸۸ پسر امام جمعه مریوان را به قتل رسانده اند.
اقبال مرادی در خصوص اتهام پسرش برای قتل پسر امام جمعه مریوان گفت:« من ابدا این اتهام را قبول ندارم. زنجیره قتل های که در کردستان و به طور خاص در مریوان اتفاق افتاده است از طرف خود عوامل رژیم بوده است. کسی به نام هیوا یتاب که در کادر رسمی سپاه پاسداران است و نه تنها پسر امام جمعه بلکه افراد دیگری را نیز ترور کرده است. اما بعد رژیم قاتلان را به گروه پژواک و گروه های دیگر ربط می دهد. متاسفانه سپاه پاسداران برای پرده پوشی از جنایات های که خودشان مرتکب می شوند مجبور به سناریو سازی و معرفی آدم های دیگر به عنوان قاتل می شوند.»
اقبال مرادی، پدر زانیار که اکنون در کردستان عراق به سر می برد با اشاره به اینکه هنوز به وکیلش حکم اعدام ابلاغ نشده است، گفت:« متاسفانه من دور هستم و با وکیلش هیچ ارتباطی ندارم. یکی از دوستانم را پیش وکیلش فرستادم که او گفته است تا به حال تایید حکم اعدام به او ابلاغ نشده است.»

در گذشت هنرمند بلوچ استاد غلام رسول دینارزهی


بلوچستان بار دیگر هنرمندی بزرگ را از دست داد .
امان الله تمنده رو
استاد بزرگ موسیقی و آواز بلوچستان صبح امروز در بیمارستان چابهار دار فانی را وداع گفت .
استاد دینارزهی از پیشکسوتان موسیقی محلی سیستان و بلوچستان متولد سال ۱۳۲۲بمپور ایرانشهر بود که در سالهای پیش از انقلاب به کشور پاکستان مهاجرت کرد و پس از باز گشت از این کشور فعالیتهای هنری اش را در بلوچستان ایران ادامه داد.وی در ایران و پاکستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس دارای شهرت بود و به همراه استاد ستار و استاد شفیع از پایه گذاران موسیقی مدرن بلوچی بودند. وی از استادان آواز موسیقی بلوچی بود و آهنگ ساز بسیاری از کارهای موسیقی خود را نیز انجام می داد.دینارزهی همچنین در دو دهه اول انقلاب به مدت ۱۱ سال در رادیو بلوچی زاهدان به کار آهنگ سازی و خوانندگی موسیقی بلوچی مشغول بود و آهنگ های حماسی او در وصف ایران و ترغیب جوانان به اعزام به جبه های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تاثیر گذار بود.از آهنگ های معروف او در آن زمان می توان به آهنگ" کشور ایران و مئی کشور ایران " و "چست بئ شیرین جوان" اشاره کرد. استاد دینارزهی در موسیقی دارای سبک و روش مخصوص به خود بود کمتر در مجالس عروسی و نظایر آن به اجرای برنامه می پرداخت و با وجود داشتن مشکلات مالی هیچگاه هنر خود را ارزان نفروخت و همیشه عزت نفس خود را حفظ می کرد.به همین لحاظ از محبوبیت و محجوبیت خاصی در بین هنر دوستان استان برخوردار بود.در مصاحبه ای که چند سال پیش با او داشتم از کم توجهی به ادبیات و موسیقی بلوچی از سوی مسئولان گله مند بود و از دست اندرکاران صدا و سیمای استان نیز به خاطر استفاده از هنر او در جوانی و رها کردنش در سن کهولت نیز گلایه داشت.استاد دینارزهی دستی در شعر نیز داشت و علاوه بر تعلیم آهنگ سازی به علاقمندان موسیقی در بندر چابهار با انجمن ادبی چابهار به نام " چابهار ئ لبزانکی گل " همکاری داشت و برخی اشعار آهنگهایش را خود می سرود.خلاقیت دینارزهی در آهنگ سازی زبانزد بود و اغلب آهنگهایی که ساخته جزوآثار ماندگار موسیقی بلوچی به حساب می آید.شهرت و احترام استاد دینارزهی در کشور پاکستان به دلیل رشد و نمو موسیقی و اهمیت دادن به هنرمندان در این کشور بیشتر است و برخی جوامع هنری از او به عنوان بزرگترین آهنگساز موسیقی بلوچی یاد می کنند.وی همچنین نقش ویژه ای در شناساندن اشعار سید ظهور شاه هاشمی ادیب و نویسنده بزرگ بلوچ به عامه مردم از طریق سرودن اشعار او در آهنگهایش دارد.
وی در اواخر عمر از ضعف جسمی و کاهش دید رنج می برد و صبح امروز۲۸ مهرماه بر اثر بیماری تنگی نفس در بیمارستان چابهار درگذشت.آخرین اجرای رسمی خارج از کشور استاد در اواخر سال گذشته در یکی از شیخ نشین های حوزه خلیج فارس و آخرین اجرای برنامه او چند هفته قبل در بین هنرمندان و فرهیختگان بندر چابهار و جمعی از جوانان ایرانشهری بود که از سوی موسسه فرهنگی هنری آهنگ بلوچ به اردوی چابهار اعزام شده بودند.یادآوری می کنم استاد دینارزهی از معدود بازماندگان نسل طلایی موسیقی بلوچی بود که یافتن جایگزین برای استادانی چون او و مرحوم کمالان هوت بسیار مشکل است.از دست رفتن پی در پی استادان موسیقی و هنرمندان پیشکسوت استان زنگ خطری است برای همه ما تا قبل از مرگ این عزیزان هم قدرشان را دانسته و از هنرشان استفاده بهینه کنیم و هم در برگزاری مراسم پاسداشتشان تعجیل کنیم و بدانیم که ملتی می تواند در مجامع فرهنگی سربلند کند که قدر مردم صاحب هنرش را بداند..
در گذشت این استاد فقید را به جامعه هنری استان سیستان و بلوچستان و ملت ایران تسلیت می گویم.
بلوچ ارتباط

۱۳۹۰ مهر ۲۹, جمعه

یک فعال کارگری در شهر ری بازداشت شد


 یک فعال کارگری درروز ۲۵ مهر ماه و در شهر ری توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
بنا بر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، آیت نیافر از فعالین شناخته شده جنبش کارگری ظهر روز دوشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۰ در متروی شهر ری توسط مامورین امنیتی بازداشت شد.
بنا بر این گزارش مامورین امنیتی پس از بازداشت آیت، غروب همانروز وی را به منزل‌اش منتقل، و پس از تفتیش منزل، کامپیو‌تر و برخی لوازم شخصی وی را نیز با خود بردند.
آیت نیافر هم اکنون در زندان اوین تحت بازداشت قرار دارد.

کشته شدن یک شهروند آذری توسط نیروی انتظامی در خوی

article picture
چهارشنبه، بیست و هفتم مهر ماه سال جاری یک شهروند اهل سلماس توسط نیروهای انتظامی در شهرستان خوی کشته شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهرام مقدسی شهروند آذری اهل روستای سوره از توابع شهرستان سلماس چهارشنبه بیست و هفتم مهر ماه سال جاری با خودروی شخصی خویش که در جاده سلماس - خوی در حال حرکت بود توسط نیروهای انتظامی شهرستان خوی به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار گرفته و پس از تصادف در دم جانباخت.

لازم به ذکراست که سالانه چندین شهروند به دلیل معضل بیکاری در منطقه بر این اساس که حامل وسایلهای قاچاق بوده‌اند، یا توسط نیروهای انتظامی هدف تیراندازی قرار گرفتند ویا بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند.

حکم زندان بهنام ایرانی از دگراندیشان مذهبی پنج سال دیگر تمدید شد !

.

مقامات قضایی ایران حکم زندان برای بهنام ایرانی، از مسیحیان غیر تثلیثی را در روز 26 مهر ماه سالجاری یعنی سه روز پیش از زمانی که باید آزاد می شد ، به پنج سال افزایش دادند.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز"، یکی از سخنگویان گروه مسیحیان غیر تثلیثی  (پیروان ویلیام برانهایم) که با نام گروه "کلیسای ایران" شناخته می شود در گفتگو با وبسایت کمپین بین المللی حقوق بشر ایران گفت، آقای بهنام ایرانی ابتدای به ساکن در سال 2006 بخاطر فعالیت های کلیسایی اش به اتهام برگزاری مراسم دعا و پرستش در خانه و بشارت دادن افراد دستگیر و چندین ماه در بازداشت به سر برد. در 23 فوریه 2008، شعبه 30 دادگاه تجدید نظر تهران، وی را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به پنج سال حبس تعلیقی محکوم نمود. از این رو ایشان آزادی مشروط داشتند.مأمورین امنیتی پس از آن در ۲۵ فروردین ۱۳۸۹ به منزل ایشان در کرج هجوم برده و وی را دستگیر نمودند.وی همچنین افزود؛ که این مأمورین حتی آقای ایرانی را در طی عملیات بازداشت مورد ضرب و شتم قرار دادند. البته گفته می شود که در زمان هجوم نیروها جلسه ای در منزل ایشان برپا بوده است و مأمورین کتاب های انجیل و ادبیات مسیحی و دی-وی-دی ها را ضبط نمودند. پس از آن اتفاق بهنام ایرانی به اتهام "تبلیغ علیه رژیم" به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.بر این اساس، ایشان می بایست در 28 مهر ماه امسال آزاد می شدند اما سه روز پیش از این تاریخ، نامه ای برای وی ارسال و به او اعلام شد که حکم تعلیقی که در سال 2008 برای ایشان صادر شده بود به مرحله اجرا در خواهد آمد و ایشان باید پنج سال دیگر حبس را بگذراند.نکته دیگری که در مورد حکم سال 2008 مشخص شده است پافشاری دادگاه تجدید نظر بر این است که دفتر دادستان دادخواستی برای حکم ارتداد ایشان را هم داده است. قاضی نوشته است:
"با توجه به اعترافات شفاف نام برده (بهنام ایرانی) در طول جلسه دادگاه مبنی بر اینکه مادر و پدر ایشان مسلمان بوده اند و خودشان هم پس از رسیدن به بلوغ اسلام را برگزیده بودند و سپس اسلام را ترک کرده و مسیحی شده اند و اینکه ایشان گروهی از افراد دیگر را هم گمراه کرده و از اسلام خارج کرده اند ، بنابراین مطابق ... {متنی اسلامی}... نامبرده مرتد فطری هستند و حکم فرد مرتد فطری هم اعدام می باشد."بنا به گفته اعضا این گروه ، دادگاه‌ها و مقامات جمهوری اسلامی اخیرن مبادرت به داشتن دیدی سیاسی نسبت به این گروه‌ها کرده‌اند و رهبران و معتقدان این گروه را در دادگاه‌های انقلابی که برای محاکمه جرمهای سیاسی و امنیت ملی استفاده می‌شوند، محاکمه می‌کنند.بنا بر گزارشها تا کنونی گزارشی از سوی دفتر دادستانی دادخواستی مبنی بر ارتداد ایشان صادر شده باشد منتشر نشده است اما بسیاری از همفکران آقای بهنام ایرانی بیم این را دارند که در پی صدور حکم ارتداد برای یوسف ندرخانی، ایشان هم به این اتهام محکوم شوند.بهنام ایرانی" از دگر اندیشان مذهبی و پیروان "ویلیام برانهایم" واعظ معروف آمریكائی است كه همفكرانش از وی بعنوان كشیش یاد می كنند. وی نیز از "مسیحیان غیر تثلیثی" است كه بهمراه برادران خانجانی و یوسف ندرخانی گروهی را با عنوان "كلیسای ایران" تشكیل داده اند.
"برانهامیست ها" افرادی هستند كه بخاطر رد تعلیمات مورد قبول كلیساهای پروتستان و كاتولیك در مورد تثلیث مقدس و بدلیل مكاشفات خاص شخصی كه از كتاب مقدس دارند به آنان عنوان "مسیحیان غیر تثلیثی" داده اند.
محبت نیوز

دستکم 16 تن دیگر در صف اعدام در زاهدان

بنا‌ به گزارش رسیده، حکم اعدام ۱۶زندانی دیگر در زاهدان صادر شده است. اتهام آنها اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است. بنا‌ به اطلاعات رسیده، از این ۱۶نفر، ۴نفر از طایفه حسین زهی، ۲نفر از طایفه ریگی و سایرین از طایفه نارویی هستند. 
ایران پرس نیوز

پایان تلخ امپراطوری قذافی و فرزندانش؛ آقای خامنه ای درس بگیریدالعربیه: با مرگ معمر قذافی رهبر سابق لیبی ، پرونده 4 دهه حکومت وی و فرزندانش که برای در قدرت ماندن با مشت آهنین ، توسل به زور و چماق صدای هر مخالفی را در نطفه خفه می کردند ، به پایان رسید.
اكنون ، پس ازگذشت ماه ها از آغاز انقلاب و درگیری های شدید بین انقلابیون و هوادارن سرهنگ قذافی ، سرنوشت همه اعضای خانواده وی مشخص شد. برخی جام زهر مرگ وحشتاک را چشیدند، و عده ای دیگر در انتظار سرنوشت مبهم خود آواره شدند .
پس از اعلام خبر کشته شدن معمر قذافی و دو فرزندش سیف الاسلام و معتصم که در جنگ های شدید شهر سرت در کنار وی بودند ، پائيزی ناگهانی شجره نامه "آل قذافی" را در برگرفت.
"خميس" دیگر فرزند قذافی که رهبر جنگجویان هوادار پدر خود بود ، بنا بر اعلام تلویزیون " الرأی" طرفدار رهبر لیبی ، یک هفته پیش از پدر و برادرانش سف الاسلام و معتصم به دست انقلابیون در شهر "ترهوته" در 90 کیلومتری طرابلس کشته شد.
این درحالی است که دیگر فرزندان رهبر سابق لیبی در کشورهایی عربی یا آفریقایی آواره و در به در هستند. 

اعضای سپاه قدس ایران با زنان مکزیکی ازدواج می کنند تا پاسپورت مکزیکی بگیرند و سپس نام خود را به مکزیکی تغییر می دهند تا بتواند راحت به آمریکا تردد کنند و در آنجا به عملیات تروریستی دست بزنند.
بدنبال ماجرای دنباله دار اتهام دخالت جمهوری اسلامی در طرح ترور سفیر عربستان در امریکا با مشارکت باندهای مواد مخدر مکزیک، محمد حسن قدیری ابیانه سفیر سابق جمهوری اسلامی در این کشور، یادداشتی در سایت الف منتشر کرد که نشان می دهد اتهام همکاری ایران با باندهای مواد مخدر مکزیک پیشتر نیز مطرح بوده است. بنوشته ابیانه روزنامه اونیورسال که به گفته وی یک روزنامه دست نشانده آمریکا در مکزیک است حدود سه سال قبل تیتر تمام صفحه اول خود را به آموزش باندهای مافیایی مکزیک توسط سپاه پاسداران ایران اختصاص داده بود و در آن مدعی شده بود که اعضای سپاه قدس ایران با زنان مکزیکی ازدواج می کنند تا پاسپورت مکزیکی بگیرند و سپس نام خود را به مکزیکی تغییر می دهند تا بتواند راحت به آمریکا تردد کنند و در آنجا به عملیات تروریستی دست بزنند.

اعتصاب غذا دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در اعتراض به «تفکیک جنسیتی»


گزارش های جدید از دانشگاه خواجه نصیر تهران حاکی از آن است که روز سه شنبه هفته جاری جمعی از دانشجویان این دانشگاه با خودداری از صرف غذا و چیدن آن بر روی زمین به اجرای طرح تفکیک جنسیتی در این دانشگاه اعتراض نموده اند.

به گزارش دانشجونیوز، در ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد، فردوسی مشهد شهید بهشتی تهران و برخی دانشگاه دیگر وبسایت ادوارنیوز روز گذشته از اعتصاب غذا دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر و همچنین حمله حراست این دانشگاه به اعتصاب کنندگان در سلف این دانشگاه خبر داده بود.
بر اساس این گزارشات، با اجرایی شدن کامل طرح جداسازی جنسیتی در دانشگاه های ایران، صدها دانشجو در دانشگاه های سراسر ایران دست به تجمعات اعتراضی و اعتصاب غذا زاده اند که روز سه شنبه نیز سلف دانشگاه خواجه نصیر تهران میزبان اعتصاب غذا جمعی از دانشجویان این دانشگاه بود که موجب حمله ور شدن نیروهای حراستی به این دانشجویان شده است.
گفته می شود این اعتصاب که از صبح روز سه شنبه به صورت کاملا خود جوش آغاز شده، با استقبال بسیاری از دانشجویان روبرو شده بود که همین امر موجب عصبانیت نیروهای حراستی شده و آنان تصمیم به حمله ور شدن به دانشجویان گرفته و غذا های بر زمین چیده شده را به اطراف پرت کرده اند.
مامورین حراستی و امنیتی همچنین مانع ورود دانشجویان به سلف و اقدام به فیلم برداری از دانشجویان معترض نموده و دانشجویانی را که قصد داشتند ظروف خود را بر زمین بچینند تهدید به احضار به کمیته انضباطی کرده اند.

بیانیه اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در پی محرومیت ۱۵ دانشجوی دختر این دانشگاه


بدنبال اقدامات توهین آمیز و غیرقانونی «حسین صالح زاده»، رییس دانشکده ی عمران دانشگاه علم و صنعت و مسئول بسیج اساتید این دانشگاه، که ۱۵ دانشجوی دختر این دانشگاه را بدلیل عدم شرکت در «جلسه حجاب» از ثبت نام در ترم جاری و آینده محروم ساخته بود، جمعی از دانشجویان دانشکده عمران با صدور بیانیه ای اعتراض خود را به روند ناصواب کنونی اعلام نمودند.

به گزارش دانشجونیوز، پس از آنکه در اقدامی بی سابقه و غیر قانونی «صالح زاده»، مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت و رییس دانشکده ی عمران این دانشگاه، ثبت نام ۱۵ دانشجوی دختر این دانشکده را به دلیل عدم حضور در جلسه ی اجباری پیرامون موضوع حجاب که برای دانشجویان دختر برگزار کرده بود، لغو کرده و توسط مسئولین آموزش دانشکده اعلام کرده بود که «از ثبت نام این دانشجویان در ترم آینده نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد!»، جمعی کثیری از دانشجویان دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت تهران با نگارش و پخش بیانیه ای اعتراضی «صدور احکام انضباطی برای این دانشجویان را غیرقانونی دانسته» و همچنین خواستار «حمایت اساتید مستقل و دلسوز دانشکده عمران» دانشگاه علم و صنعت شده اند.
اطلاعیه دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت در ارتباط با محرومیت ۱۵ دانشجوی دختر
گفته می شود در جلسه ی هفته ی گذشته که توسط رییس دانشکده به صورت اجباری برای دانشجویان دختر برگزار شده بود، صالح زاده ضمن تهدید دانشجویان به آن ها گفته بود در صورت رعایت نکردن مصادیق عفاف و حجاب با آن ها برخورد خواهد کرد.
وی این مصادیق را «پوشاندن تمام بدن غیر از قرص صورت و دست ها تا مچ» بیان کرده و افزود که اختلاط غیر علمی در دانشکده «ممنوع» می باشد.
ایشان همچنین در جلسه ی مذکور اعلام کرده اند نباید دانشجویان دختر و پسر به صورت جمعی یکدیگر را با «اسم کوچک» صدا کنند و یا به «گفت و گو و خنده با صدای بلند» بپردازند.

انتخابات در شرایط تحریم /الاهه بقراط

article picture

اگر تا چند سال پیش مرزبندی‌های تصنعی مانند داخل و خارج، چپ و راست، جمهوری خواهی و مشروطه طلبی، مخالفان رژیم را از هم جدا می‌کرد، اینک دو نظر تعمیر یا تغییر جمهوری اسلامی، نه تنها بین گروه‌ها بلکه گاه درون آنها به جدایی دامن می‌زند! چه در داخل و چه در خارج، چه در چپ و چه در راست، چه در میان جمهوری خواهان و چه در میان مشروطه طلبان،  و حتا درون و پیرامون خود رژیم، «نظریه» و ترفند اصلاح رژیم به چوب لای چرخ تغییر رژیم و مهم‌ترین مانع اتحاد عمل مخالفان جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

*****

«انتخابات» در شرایط تحریم

 

اشتباه نکنید. منظورم تحریم «انتخابات» نیست بلکه تحریم فراگیر و همه جانبه اقتصادی و حقوق بشری است که رژیم ایران در محاصره آن قرار گرفته است.

تحریم نمایش «انتخابات» در این شرایط از یک سو برخی را به تکاپوهای مذبوحانه برای توجیه سیاست‌ها و توصیه‌های شکست خورده خویش واداشته تا این بار بر خلاف تشویق به مشارکت، حرفی نیز برای «تحریم» داشته باشند، به ویژه پس از زمانی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز اعلام کردند امیدی به «انتخابات» پیش رو ندارند و عملا راه تبلیغ مشارکت در آن را بر کاسه‌های داغ‌تر از آش، که به ویژه در خارج کشور فعال هستند، بستند!

از سوی دیگر، شرایط تحریم، گروه‌های پراکنده موسوم به «اصلاح‌طلب» و یا افرادی مانند محمد خاتمی رییس جمهوری اسلامی پیشین را واداشته تا در پی «تأمین ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی» به توجیه شرایط موجود پرداخته و با طرح برخی مطالبات بدون برنامه و تضمین عملی، که در بهترین حالت، فقط می‌تواند مشارکت خود آنان را در «انتخابات» تأمین کند، بار دیگر به میدان بیایند.

اعدام سه «کوره سنی» در ارومیه

دولت جمهوری اسلامی ایران ۱۸ مهرماه امسال، پنج آذربایجانی که سه تن آنها از اقلیت های سنی مذهب «کوره سنی» ساکن آذربایجان غربی هستند را اعدام کرد و هم اکنون حداقل سه «کوره سنی» دیگر در انتظار اعدام هستند.
جمال شیخ زاده، فرهاد اسلام دوست ومحمد جنگلی که اعدام شدند از ساکنان روستای «ایستی سو» سلماس و اقلیت ترک سنی آذربایجان حدود سه سال پیش به جرم قاچاق مواد مخدر دستگیرشده بودند. اهالی روستای «ایستی سو» سلماس از ترکهای سنی مذهب هستند که مردم منطقه آنها را «کوره سنی» می خوانند.
یوسف اسلامدوست از روستای «ایستی سو»، «الله وردی احمدپورآذر» از قصبه قولونجو و« احمد جمشید جم» از قصبه بالوو همچنین از جمله ترک های سنی مذهب هستند که در زندان مرکزی اورمیه در انتظار حکم اعدام به سر می برند و به ویژه بعد از موج اول اعدام های کوره سنی ها، نگرانی خانواده زندانیان دیگر از اعدام قریب الوقوع خویشاوندان زندانی شان شدت یافته است.
قربان احمدپورآذر، برادر الله وردی، یکی از محکومین به اعدام در گفت وگو با رادیو فردا می گوید: «برادرم، شاگرد راننده بود، نه تا بحال محکومیتی داشته، نه سوء سابقه ای داشته و نه اهل قاچاق مواد مخدر بوده است». وی که حتی در جریان محاکمه الله وردی نتوانسته قرار بگیرد و هم اکنون نیز نمی تواند تماس تلفنی با وی داشته باشد، می گوید که دادگاه انقلاب در حالی به الله وردی حکم اعدام داده است که وی دسترسی به وکیل نداشته است.

پاسدار تروریست تحت تعقیب :به رژیم اسد دست بزنند وارد عمل می شویم

article picture
پاسدار "محسن رضایی" دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرماندۀ پیشین سپاه پاسداران در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی المنار وابسته به حزب الله لبنان گفته است که رژیم بشار اسد در سوریه، حزب الله لبنان و سازمان حماس خط قرمز جمهوری اسلامی است و اگر قدرت های غربی قصد داشته باشند به هر یک از این سه متحد اصلی جمهوری اسلامی دست اندازی کنند با واکنش تُند رژیم تهران مواجه خواهند شد.


به گزارش منوتو ، محسن رضایی نگفته است که چرا حزب الله لبنان و سازمان حماس و رژیم بشار اسد که از مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار نفر از مخالفانش را در خیابان ها کشته است باید خط قرمز جمهوری اسلامی تلقی شوند و بود و نبودشان با مصالح و منافع ملی این کشور گره بخورد. با این حال، محسن رضایی گفته است که هدف آمریکا از طرح اتهام اخیر توطئۀ تروریستی علیه سپاه قدس این است که به سوریه حمله کند. 

احمدشهید: پرونده کشته شدگان را پیگیری خواهم کرد

article picture

احمد شهید در کنفرانس خبری گفت: مقامات جمهوری اسلامی سه هفته گزارش را دراختیارداشتند اما هیچ نظری ندادند؛ به گزارشم مطمین هستم
احمد شهید: به محتویات گزارش اطمینان کامل دارم؛ پرونده کشته شدگان را پیگیری خواهم کرد
احمدشهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر ایران امروز در محل سازمان ملل حاضر شد و به سوالات خبرنگاران یک روز پس از آنکه گزارش خود را به صورت رسمی در کمیته سوم مجمع عمومی ارائه کرد، پاسخ داد.
او در این جلسه گفت که از گزارش خود اطمینان خاطر دارد و همچنان منتظر است که مقامات ایرانی با وی برای ورود به کشورهمکاری کنند. آقای شهید گفت که همکاری با دستور کار او شامل دیدار وی از ایران و ملاقات با افرادی که در کار او دخیل هستند همراه شود. او همچنین گفت که از علاقه نمایندگان پارلمان به گزارش آگاه است و از آن استقبال می کند و گفت از طریق کانال های مناسب مایل است این گزارش به پارلمان ایران فرستاده شود
او گفت در حالی که نگاه می کند به همکاری از سوی دولت ایران اما فقدان چنین همکاری مانع از جلوبردن کارش نخواهد شد. او گفت از ایرانیان و سازمان های غیردولتی موثق استفاده خواهد کرد برای ادامه گزارش خودش.


اعدام سه تن در قزوین و ۴ تن در اصفهان سه نفر که به اتهام قتل یک شهروند در آبیک قزوین بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند صبح امروز در زندان قزوین اعدام شدند.
دادستانی قزوین با اعلام این خبر به فارس گفت: برابر مقررات دادگاه کیفری استان و بر اساس تقاضای قیم حکم قصاص صادر شد ولی از آنجا که ۳ نفر اقدام به قتل یک نفر گرفته‌اند بنابراین اولیای دم باید به هر ۳ نفر دو سوم دیه یک نفر را پرداخت می‌کردند که این کار نیز انجام شد و در ‌‌نهایت حکم قصاص صبح امروز به اجرا درآمد.
هم چنین روز گذشته ۴ زندانی به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند صبح روز گذشته در زندان اصفهان اعدام شدند.

تایید حکم شش سال زندان عبدالرضا تاجیک در دادگاه تجدیدنظر


گزارش ها حاکی است دادگاه تجدیدنظر پرونده عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و فعال سیاسی رای دادگاه بدوی را تایید کرده و حکم شش سال زندان او را قطعی اعلام کرده است. آقای تاجیک با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» روبرو شده بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه ایران روز پنجشنبه با اعلام این خبر نوشت که عبدالرضا تاجیک همچنین با اتهامات دیگری از جمله همکاری با «کانون مدافعان حقوق بشر» و «همکاری با مخالفان نظام» روبرو شده بود.
عبدالرضا تاجيک که در بسياری از روزنامه های اصلاح طلب قلم زده است، ۲۲ خرداد سال گذشته برای بار سوم از سوی نيروهای امنيتی بازداشت شد و تا دی ماه سال پیش که با قرار وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد، در زندان به سر می برد.

بازگشت جواد امام به زندان اوینجواد امام، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، صبح امروز به زندان اوین بازگشت.
به گزارش کلمه، این فعال سیاسی در پی تمدید نشدن مرخصی به دوستان و همراهان خود در بند ۳۵۰ اوین بازگشت.
جواد امام رییس ستاد میرحسین موسوی در تهران، ۲۴ خرداد ماه ۸۸، همزمان با سرکوب ها و بازداشت های پس از انتخابات در منزل خود بازداشت و پس از ضرب و شتم به زندان منتقل شده بود.
معاون حقوقی، پارلمانی و پشتیبانی وزیر نیرو در دولت سیدمحمد خاتمی، تابستان سال گذشته توسط قاضی مقیسه به یک سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شد.
کلمه

بازداشت و احضار دو شهروند مسیحی در شهریار کرج


طی روز‌های دوشنبه و سه شنبه هفته جاری ماموران اداره اطلاعات کرج با مراجعه به منزل دو تن از شهروندان مسیحی ساکن شهریار یک تن را بازداشت و یک تن را احضار کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران اداره اطلاعات در مراجعه به منزل محمد – ن ساکن شهریار به دلیل عدم حضور وی موفق به بازداشت وی نشده و ضمن تفتیش منزل و جمع آوری کامپیو‌تر، کتاب، سی دی‌های مذهبی وی را به اداره اطلاعات احضار کردند.
روز سه شنبه نیز در اقدامی مشابه ماموران اداره اطلاعات با مراجعه به منزل یک نوکیش مسیحی دیگر به نام فریبرز – آ ضمن بازداشت نامبرده اقدام به تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی وی نمودند.

هرانا

آقای تاجزاده ، عدالت و معنویت راهزنان آزادی و فردیت اند !نامه ی مصطفی تاجزاده به علی خامنه ای در ظاهر شاید شبیه یک رنجنامه یا اعتراض سیاسی باشد اما در باطن بیشتر به سند آشکاری می ماند که حاکی از پریشان احوالی و انسداد ِ فکر و فعالیت سیاسی در ایران است. می شود نسبت به این نامه نگاهی همدلانه داشت و در ستایش ِ نگارنده ی نامه و شجاعتش حماسه سرایی کرد یا به حمایت از او بیانیه های سوزناک و عاطفی صادر کرد (کاری که همه ی ما ایرانی ها در انجامش استعداد ذاتی و سرشاری داریم). در عین حال ، می توان بدبینانه به ماجرا نگریست و به طور مثال پرسید که اصولاً چگونه می شود از داخل زندان و زیر شکنجه از مسائل داخلی و بین المللی مطللع بود و با حوصله و فراغت نامه به رئیس کل زندانبانان و شکنجه گران کشور نوشت – روالی که این اواخر در جمهوری اسلامی به مد سیاسی تبدیل شده است و هر از گاهی نامه های عتاب آمیز سریالی و دنباله دار از داخل سلول های انفرادی خطاب به دیکتاتور ایران نوشته و چاپ می شود.
معهذا موضعگیری ها و واکنشهای فوق کمک چندانی به فهم رویدادهای سیاسی ِ جاری در ایران نمی کند و صرفاً ما را به وادی حاشیه های بی سرانجام می کشاند. بنابراین بهتر است از حواشی پرهیز کرد و به متن نامه و دعوی ِ نگارنده پرداخت. در ضمن ، زندانی یا مظلوم بودن ِ نویسنده ی نامه نیز نباید سبب شود که در بررسی گفته هایش دچار رودربایستی شویم. گرچه مصطفی تاجزاده و همسرش هر دو از فرزندان و محارم ِ خانواده ی بزرگی هستند که سی و دو سال پیش به صورت قبیله ایی و دسته جمعی بر سرنوشت یک کشور حاکم شدند و از مواهب اقتدار سیاسی و اقتصادی (و آسیب های مرتبط با آن) به نوبت بهره و زیان بردند ، اما این دو در حال حاضر به هر دلیلی اسیرند و از آزادی های فردی محروم شده اند و لذا باید قاطعانه از حقوق انسانی شان دفاع کرد. اما دفاع از حقوق اولیه ی یک زندانی نمی تواند به مجوزی برای چشم پوشی از نقد افکار و نظریات سیاسی وی تبدیل گردد.

۱۳۹۰ مهر ۲۸, پنجشنبه

ایران؛ بزرگترين کاربران اينترنت خاورمیانه با کمترین سرعت


روزنامه ابتکار: کشور ايران در بين هجده کشور خاورميانه (بدون احتساب ترکيه) بيشترين جمعيت را در خود جاي داده و بعد از عربستان سعودي نيز بزرگترين کشور خاورميانه است و بيشترين تعداد کاربران اينترنت را در اين منطقه داراست.
به گزارش دادنا، بيش از 33 ميليون نفر از ايرانيان از اينترنت استفاده مي‌کنند که اين تعداد بيشترين جمعيت استفاده کننده در خاورميانه است اما اين موضوع زماني تعجب انگيز و باعث شگفتي مي‌شود که سرعت اينترنت در ايران در مقايسه با ساير کشورهاي خاورميانه و همچنين در مقياس جهاني در کمترين ميزان سرعت قرار دارد و هنوز بسياري از کاربران از خطوط DialUp براي اتصال به اينترنت استفاده مي‌کنند در حالي که اين سرعت به هيچ وجه جوابگوي استفاده مناسب از اينترنت و فضاي در حال رشد آن نيست. تعداد بالاي مراجعه کنندگان به اينترنت فقط به دليل جمعيت بيشتر ايران در مقايسه با ساير کشورهاي خاورميانه نيست. براي نمونه ايراني ها در رده نهم استفاده کنندگان از پربازديد شونده ترين وب سايت جهان يعني گوگل Google هستند و اين در حالي است که کشورهاي پرجمعيت ديگري نيز وجود دارد که اينترنت پرسرعت و تقريباً رايگان در اختيار مردم خود گذاشته اند اما با اين وجود در قياس با کاربران ايراني کمتر از اينترنت استفاده مي‌کنند. کاربران ايراني را در رده نهم استفاده کنندگان از سايت گوگل نشان مي‌دهد و اين را بايد در نظر گرفت که بخشي از کاربران ايراني هنگام اتصال به اينترنت از فيلترشکن و وي‌پي‌ان استفاده مي‌کنند که باعث تغيير آي‌پي شده و کاربر را استفاده کننده اينترنت از کشور ديگري نشان مي‌دهد و گرنه رتبه کاربران ايراني به مراتب بالاتر از رده نهم مي‌شد.


یورش به منازل و پشت بام شهروندان برای جمع آوری ماهواره

روز دوشنبه ۲۵ مهرماه نیروهای امنیتی - انتظامی با یورش به منازل و پشت بام شهروندان کامیارانی در منطقه «تپهٔ پیر محمد» اقدام به جمع آوری آنتن های ماهواره‌ایی کرده‌اند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در طول ماههای گذشته نیروهای انتظامی به صورت منطقه‌ایی اقدام به جمع‌آوری آنتن های ماهواره‌ایی در سطح این شهر کرده‌اند.
لازم به یادآوریست این نیرو‌ها همچنین در ماههای گذشته به تعدادی از روستاهای تابعه این شهرستان نیز یورش برده و آنتن های ماهواره‌ایی را جمع آوری کرده‌اند.

وضعیت وخیم جسمی امیر اسلامی وکیل دراویش گنابادی


وکیل دراویش گنابادی که در زندان به سر می برد ٬ در هفته ی گذشته به دلیل وضعیت وخیم جسمی به بهداری اوین منتقل شد .
به گزارش سایت مجذوبان نور ٬ امیر اسلامی وکیل دراویش گنابادی که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه به دعوت فرمانداری شهرستان کوار به همراه آقایان افشین کرم پور و غلامرضا شیرزادی به آنجا رفته و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در هفته ی گذشته پس از تحمل ۴۰ روز حبس در سلول انفرادی به دلیل وخامت وضعیت جسمانی اش به بهداری زندان اوین منتقل شد.
امیر اسلامی به همرا دیگر وکلای دراویش و اعضای سایت مجذوبان نور آقایان فرشید یداللهی ٬ امید بهروزی ٬ افشین کرم پور ٬ حمید رضا مرادی و رضا انتصاری در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد و تا کنون با گذشت بیش از ۴۰ روز از بازداشت این دراویش هیچ ملاقات و دیداری با خانواده و وکلای خویش نداشته و خانواده های این زندانی ها از وضعیت جسمی و روحی ایشان ابراز نگرانی کرده اند .
لازم به ذکر است در بین دراویش زندانی در اوین علاوه بر امیر اسلامی ٬ حمید رضا مرادی نیز مبتلا به بیماری شدید قلبی می باشد که با توجه به عدم رعایت حقوق زندانیان و رسیدگی های پزشکی در بند امنیتی زندان اوین سلامتی ایشان در خطر است.

دیکتاتورها میروند

امروز پنجشنبه جنازه سرهنگ قذافی توسط مردمان خشمگین کشورش در خیابانها. اگر چه این یک عمل حیوانی است اما این عمل حیوانی بخاطر خشم مردمان لیبی از ایشان سر زده است که قابل دفاع نیست . این سرانجام علی خامنه ای؛ بشار اسد در خیابانهای تهران و دمشق است. هیچکدام از این دیکتاتورها از سرنوشت صدام عبرت نگرفتند. صدام در مقایسه با قدافی شرافتمندانه مرد . اما علی خامنه ای سرنوشتی بسا بدتر از قذافی در انتظارش است البته اگ از مرگ طبیعی به مردمان اجازه دهد که انتفام گیرند

افشاجزئیات جدید در مورد فعالیت غلام شکوری تروریست رژیم فقیه

article picture
یک منبع مطلع در گفتگو با العربیه اطلاعات جدیدی در مورد هویت غلام شکوری متهم به دست داشتن در طراحی ترور سفیر سعودی در واشینگتن فاش کرد.
این منبع که نخواست نامش فاش شود به العربیه گفت :" نام کامل متهم بهنام غلام شکوری است و متولد همدان در غرب ایران است."
غلام شکوری در دوره جنگ ایران و عراق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در اعدام های گسترده سیاسی سال 1367 دست داشت.
او در سال 1990 به دلیل تبعیت مطلق از آیت الله خامنه ای به سپاه قدس منتقل شد. در این دوره آیت الله خامنه ای پس از سیدن به رهبری جمهوری اسلامی اقدام به حذف فرماندهانی کرده بود که به تبعیت مطلق آنها از خود مشکوک بود.


نگرانی آمريکا از «توطئه های بيشتر» نيروی قدس سپاه پاسداران


سه مقام آمريکايی گفته اند: واشينگتن بر اين باور است که نيروی قدس سپاه پاسداران به صورت تهاجمی فعاليت خود را در ورای مرزهای ايران افزايش داده است و احتمال دارد در صدد توطئه هايی فراتر از طرح ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا باشد.
مقام های قضايی و امنيتی آمريکا هفته گذشته اعلام کردند توطئه ترور سفير عربستان در واشينگتن را کشف و خنثی کرده اند. انتشار اين خبر تنش گسترده ای ميان ايران و آمريکا برانگيخت و واشينگتن با اشاره به يکی از متهمان اين «توطئه» به نام غلام شکوری، نيروی قدس سپاه پاسداران را متهم کرد که در طراحی و اجرای آن دخالت مستقيم داشته است.
خبرگزاری رويترز در گزارشی به نقل از يک مقام آمريکايی که نام وی و ديگر مقام های طرف گفت و گو با آن را فاش نکرده، نوشته است: «آنها (نيروی قدس) تهاجمی تر شده است... نه تنها در عراق بلکه در سطح جهانی.»


دادستان قزوین: بنا بر حکم الهی سه نفر را اعدام کردیم

article picture
سه نفر در قزوین اعدام شدن
منبع حکومتی:از آنجا که 3 نفر اقدام به قتل یک نفر گرفته‌اند بنابراین اولیای دم باید به هر 3 نفر دو سوم دیه یک نفر را پرداخت می‌کردند که این کار نیز انجام شد و در نهایت حکم اعدام صبح امروز به اجرا درآمد.
سایت حکومتی فارس:حکم قصاص 3 نفر که یک نفر را در آبیک به قتل رسانده بودند، صبح امروز اجرا شد.
دادستان قزوین پس از اجرای حکم در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت:برابر مقررات دادگاه کیفری استان و بر اساس تقاضای قیم حکم قصاص صادر شد ولی از آنجا که 3 نفر اقدام به قتل یک نفر گرفته‌اند بنابراین اولیای دم باید به هر 3 نفر دو سوم دیه یک نفر را پرداخت می‌کردند که این کار نیز انجام شد و در نهایت حکم قصاص صبح امروز به اجرا درآمد.
وی توضیح داد: اجرای قصاص در واقع اجرای حکم الهی است و همانطور که در آیه شریفه آمده است قصاص حیات است و درس عبرتی برای سایرین می‌شود.

اعتصاب غذای یک زندانی در در زندان مرکزی سنندج

article picture
یک زندانی عادی محبوس در زندان مرکزی سنندج به نام حسام منبری دست به اعتصاب زد.
یکی از اعضای خانواده این زندانی در گفتگو با سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان، ضمن تأیید این خبر اظهار داشت : حسام منبری که حدود چهار ماه است در زندان به سر می برد ، از روز 26 مهرماه در اعتراض به
پرونده های تشکیل شده برای خود اعتصاب نموده است.
وی در ادامه افزود: حسام به 8 سال زندان محکوم شده و از بیماری آسم درزندان رنج می برد.
گفته می شود این شهروند که اهل سنندج می باشد پس از اعتصاب به انفرادی زندان مرکزی این شهرمنتقل شده است.

بیانیه سخنگوی کاترین اشتون درباره محکومیت نرگس محمدی

article picture

سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده عالی رتبه این اتحادیه در سیاست امنیتی و قائم مقام ریاست کمیسیون اروپا روز هشتم اکتبر بیانیه زیر را درباره محکومیت خانم نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر ایرانی، صادر کرد.
«نماینده عالی رتبه اتحادیه اروپا مایل است نگرانی خود را در مورد محکومیت خانم نرگس محمد به ١١ سال حبس اعلام نماید. خانم محمدی وکیل و فعال حقوق بشر ایرانی و مدیر اجرایی کانون مدافعان حقوق بشر است که خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، آن را پایه گذاری کرده است.
نماینده عالی رتبه این اتحادیه همچنین به دلیل دریافت گزارشاتی مبنی بر عدم رسیدگی به نیازهای پزشکی خانم محمدی در مورد وضعیت جسمانی ایشان نیز نگرانی هستند.
نماینده عالی رتبه این اتحادیه چندین بار از ایران خواسته که به فعالیت‌های وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران احترام بگذارد. حکم صادر شده علیه نرگس محمدی نمونه‌ای دیگری از سرکوب ناعادلانه افرادی است که شجاعانه برای دفاع از حقوق بشر در ایران ایستادگی کرده‌اند.»
سایت وزارت امور خارجه بریتانیا

تهدید و اعمال فشار بر خانواده یک فعال حقوق بشری

article picture
دستگاه امنیتی در شهرستان کامیاران، اقدام به تهدید و اعمال فشار بر خانواده کریم رحمانی، فعال حقوق بشری می‌نماید.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران امنیتی به دلیل فعالیت‌های این فعال کامیارانی پدر وی را چندین بار به اداره اطلاعات کامیاران احضار و ایشان را تحت فشار قرار داده‌اند.
کریم رحمانی پیش‌تر به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری در سال ۸۵ توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.
وی که دانشجوی ترم آخر مهندسی کامپیو‌تر دانشگاه علم و صنعت اراک بود بعد از آزادی از ادامهٔ تحصیل محروم شد.

رژیم: از احمد شهید٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل شکایت می‌کنیم

article picture

واکنش شدید قوه قضائیه رژیم به گزارش نقض حقوق بشر در ایران
همزمان با ارائه گزارش گزارشگر حقوق بشر به سازمان ملل، مقام‌های ایرانی واکنش بسیار تندی نسبت به آن نشان دادند. ایران تا کنون از قبول ورود احمد شهید به ایران خودداری کرده و در پی تشکیل "پرونده قضایی" علیه اوست.
احمد شهید٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران٬ دیروز ۲۷ مهر٬ گزارش نخست خود را در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک ارائه کرد. او در این جلسه از فرصت اندک خود برای تهیه گزارش و همچنین عدم همکاری دولت ایران سخن گفت. شهید اعلام کرد که گزارش خود را برای مقامات ایران به طور محرمانه فرستاده ولی مقامات ایران ترجیح ‌داده‌اند که وارد هیچ گفت‌وگویی با گزارشگر ویژه سازمان ملل نشوند.
دولت ایرات تا کنون از پذیرش احمد شهید در ایران برای تهیه خودداری کرده است. شهید خرداد امسال از سوی سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران انتخاب شد. شهید وزیر امور خارجه سابق مالدیو است.
متن گزارش شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران روز شنبه منتشر شد. در این گزارش آمده بود که «طبق شهادت دست اول شماری از افراد و سازمان‌ها اصول بنیادین حقوق بشری که جمهوری اسلامی موظف به رعایت آن است به‌طور سیستماتیک نقض شده است.»
« شکنجه، رفتارهای بی‌رحمانه و تحقیرآمیز به هنگام بازداشت و بازجویی، سلول‌های انفرادی، تهدید و ارعاب خانواده‌های بازداشت‌شدگان، تعیین وثیقه‌های سنگین و در موارد بسیار بازنگرداندن وثیقه حتی پس از تبرئه زندانی، صدور حکم اعدام در نبود تضمین‌های قضایی متناسب، وضعیت زنان در قانون و جامعه، آزار و اذیت اقلیت‌های قومی و سلب حقوق مدنی و سیاسی آنان، آزار و ارعاب مدافعان حقوق بشر٬ روزنامه‌نگاران و فعالان جامعه مدنی از مواردی بود که در این گزارش با ذکر اسامی به آن‌ها پرداخته شده است.
به گزارش «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» احمد شهید در جلسه روز گذشته بار دیگر بر درخواست خود مبنی بر حضور در ایران تاکید کرد. وی در سخنان کوتاه خود از شکنجه و رفتار تحقیرآمیز با زندانیان در ایران سخن گفت. خودداری از مراقبت‌های پزشکی مناسب حال زندانیان و میزان اعدام در ایران موضوعات دیگری بود که وی در این جلسه به آن‌ها پرداخت. شهید درباره آزار و اذیت حداقل ۴۲ وکیل در ایران سخن گفت و اعلام کرد نگاهی به برخی از این پرونده‌ها نشان‌دهنده ضرورت توجه جدی است.
شهید در این جلسه اسامی بهاره هدایت، فعال دانشجویی زندانی٬ نسرین ستوده٬ وکیل زندانی٬ و مهدی کروبی و میر حسین موسوی٬ چهره‌های اصلی مخالفان دولت ایران که از ۲۵ بهمن سال گذشته در حصر هستند٬ را آورد و خواستار آزادی آنان شد.
پس از ارایه گزارش از سوی احمد شهید٬ نوبت به نماینده‌های کشورهای عضو سازمان ملل رسید تا نظرات خود را درباره این گزارش اعلام کنند. درخواست همکاری از ایران با گزارشگر ویژه حقوق بشر یکی از موارد تکرارشونده در اظهارات اکثر نماینده‌های کشور‌های غربی بود.

محکومیت فعال صنفی معلمان به یکسال حبس

article picture
علی پورسلیمان، فعال صنفی معلمان از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس محکوم شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این کنشگر فرهنگی و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

وی که در تاریخ یازدهم خرداد امسال بازداشت شد، اکنون نزدیک به پنج ماه است در زندان بسر می‌برد.

گفتنی است، پورسلیمان، دیدگاه‌های آموزشی- اجتماعی خویش را در تارنگار «سخن معلم» بازتاب می‌داد.

نسرین ستوده،به دلیل مخالفت با سر کردن چادر،ممنوع الملاقات شد

article picture
نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی، "به دلیل اعتراض به چادر اجباری" ممنوع‌الملاقات شد. از سوی دیگر بی‌خبری از وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز ادامه دارد و فرزندان‌شان می‌گویند هفته‌هاست خبری از آن‌ها ندارند.
به گزارش رادیو آلمان، شامگاه سه‌شنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶ مهر ماه) وب‌سایت‌های خبری حامی جنبش سبز از اعلام ممنوع الملاقات شدن نسرین ستوده خبر دادند. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که دفاع از بسیاری از فعالان حقوق بشر و زنان را برعهده داشت، بیش از یک سال است در زندان به سر‌می‌برد. او در دادگاه به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت از اشتغال به وکالت و خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری و۲۰ سال ممنوعیت از اشتغال و خروج از کشور کاهش یافت.
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در گفت‌وگو با وب‌سایت "کلمه" تایید کرده است که این وکیل دادگستری برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شده است. دلیل این امر "اعتراض نسرین ستوده به استفاده از چادر اجباری در وقت ملاقات هفتگی با خانواده" اعلام شده است.
نسرین ستوده تا به حال چندین بار به استفاده اجباری از پوشش چادر در ملاقات‌های هفتگی اعتراض کرده است و پیش از این یک بار نیز ملاقات را در اعتراض به این اقدام مسئولان زندان ترک کرده بود.
در قوانین زندان‌ها ذکر نشده است که زنان زندانی در وقت ملاقات باید از پوشش چادر استفاده کنند و زندانیان سیاسی بنا به قانون از داشتن لباس فرم نیز معاف هستند که سال‌هاست این قانون، به‌ویژه در بند زنان زندانی سیاسی، نقض می‌شود.
نسرین ستوده تا به حال از حق استفاده از مرخصی نیز محروم بوده است و بنا به گفته‌ی همسرش، بیش از ۱۰۰ روز است که از حق ملاقات حضوری با فرزندان و همسرش محروم بوده و حالا برای سه هفته از ملاقات کابینی نیز محروم شده است.
محرومیت نسرین ستوده از ملاقات کابینی در شرایطی صورت می‌گیرد که چندی پیش رئیس قوه‌ی قضائیه نیز در گفت‌وگویی بحث چادر اجباری برای زنان زندانی را منتفی دانسته و بر نبود التزام قانونی برای این موضوع تاکید کرده بود.
تشدید فشارها بر نسرین ستوده در شرایطی صورت می‌گیرد که در اولین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، در بخش اشاره به سرکوب‌ها و فشارها به وکلای دادگستری، به پرونده‌ی نسرین ستوده به عنوان یکی از شدیدترین نمونه‌های نقض حقوق وکیل و برخوردهای خشن با او و خانوده‌اش تاکید شده بود.

طرح تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی

article picture

علی خامنه ای، رهبر و ولی فقیه رژیم استبدادی مذهبی حاکم بر کشور در جریان سفر به کرمانشاه گفت: "اگر روزی در آینده احتمالا دور احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسوولان قوه مجریه بهتر است، هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد."
این گفته او از آنجا مورد توجه کارشناسان قرار گرفت که کمتر از یک ماه قبل حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس آخوندها گفته بود: "اخیرا نظریه ای بین صاحب نظران سیاسی مطرح شده مبنی بر اینکه به دلیل برخورداری از نعمت ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب دیگر نیازی به رییس جمهور در کشور نیست."
از ظواهر امر اینگونه بر می آید که خامنه ای برای تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی، طرحهایی اندیشیده است. او مدتی قبل انتخابات را "حادثه ای چالش برانگیز" برای نظام دانسته بود، بنابراین طرح حذف رییس جمهور به معنی حذف یک انتخابات چالش برانگیز برای رژیمی است که همه قدرت آن در منصب آقای خامنه ای فشرده شده است. خامنه ای همان یک مرحله انتخابات مجلس را با راهکارهایی که برای کنترل آن در نظر گرفته، کافی می داند و سعی دارد برای همیشه تناقض تا کنونی رژیم، درگیری بین یک نهاد انتخابی (ریاست جمهوری) با نهاد مادام العمر ولایت فقیه را رفع و رجوع کند.
مشخص نیست نخست وزیری که منتخب مجلس دست چین شده خواهد بود، خواهد توانست به همان اندازه تا کنونی ریاست جمهوری انتخابی برای قدرت ولی فقیه چالش برانگیز باشد یا خیر، اما می توان تصور کرد در صورت هر گونه نارضایتی رهبر و ولی فقیه از او، با یک اشاره، مجلس می تواند نخست منتخب خود را برکنار کرده و دیگری را جایگزین کند. اینگونه خامنه ای از تکرار تجربه صبر و حوصله برای به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری شخصی که با همه توان برای برکشیدن او به این موقعیت وارد عمل شده بود، بی نیاز خواهد شد.
هر چند این نظریه خامنه ای اکنون تنها در حرف مطرح است، اما با توجه به چالشی که انتخابات ریاست جمهوری برای رژیم به بار آورده و همچنین درگیری مداوم با رییس جمهورهای دوره ولایت فقیهی خود، می توان اینگونه گفت که او برای یکدست کردن قدرت، نهادهای انتخابی که در ظاهر پشت گرمی به رای مردم دارند را بیش از این برنخواهد تابید و با حذف مقام ریاست جمهوری، در عمل حکومت اسلامی خود را علم خواهد کرد.
در چنین حالتی آیا باز چنین رژیمی خود را جمهوری اسلامی خواهد نامید؟ جمهوری اسلامی بدون ریاست جمهوری، دست پخت علی خامنه ای برای میراث خواران خمینی است.

نویسنده:جعفر پویه

ابلاغ حکم ناعادلانه برای خادمین دانشگاه بهائی ایرانجمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی- هفت تن از مسوولان و مرتبطین با دانشگاهآنلاین بهائیان ایران (موسسه علمی آزاد) مجموعا به ۳۰ سال حبس تعزیریمحکوم شدند.بنابر گزارشهای رسیده، این افراد طی دو روز گذشته، از سوی شعبه ۲۸ دادگاهانقلاب به ریاست قاضی مقیسه جمعا به سی سال حبس تعزیری محکوم گردیدند،این حکم به صورت حضوری و در دادگاه انقلاب به آنان ابلاغ و مورد اعتراضمتهمین و وکلای پرونده قرار گرفت.کامران مرتضایی و وحید محمودی هر یک به ۵ سال حبس تعزیری و ریاض‌ سبحانی،محمود بادوام، رامین زیبایی، فرهاد صدقی و خانم نوشین خادم هر یک به چهارسال حبس تعزیری محکوم شدند.محاکمه این افراد طی سه هفته گذشته به اتهام "عضویت در گروه‌هایغیرقانونی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت ملی کشور (عضویت در جامعهبهائیان ایران)" (ماده ۴۹۹) انجام پذیرفته است که این اتهام هیچ ارتباطیبا فعالیتهای این افراد در موسسه علمی ندارد و می‌تواند شامل حال نزدیکبه ۳۰۰ هزار بهائی ساکن در ایران شود، با توجه با اینکه فعالیتهایدانشگاه کاملا آکادمیک و همانند اکثر دانشگاههای دنیا است، این اتهام هیچارتباطی با فعالیت این افراد ندارد.شش تن از این افراد در تاریخ ۱ خرداد و پس از یورش نیروهای امنیتی بهمنزل بیش از ۴۰ نفر از مسوولان، اساتید و دانشجویان دستگیر و ریاض سبحانیدر تاریخ ۲۳ خردادماه بازداشت شد. طی ماههای گذشته بیش از ۲۰ نفر بامرتبطین با این دانشگاه بازداشت و نزدیک به ۵۰ نفر به اداره پیگیری وزارتاطلاعات احضار شدند. همچنین چند ساختمان مرتبط با این دانشگاه از جملهچند آزمایشگاه پلمپ گردیده، سایت این دانشگاه نیز چندین بار فیلتر شدهاست.هفته گذشته تمامی این افراد به جز نوشین خادم به زندان رجائی شهر منتقلشدند. همچنین در تاریخ ۲۳ مهرماه نوشین خادم نیز به بند نسوان زندان اوینمنتقل شد.

تهدید عبدالفتاح سلطانی به صدور حکم ۲۰ سال حبس

 بازجوی عبدالفتاح سلطانی، وکیل وعضو کانون مدافعان حقوق بشر او را به ۲۰ سال حبس تهدید کرده است.
مائده سلطانی، دختر این وکیل دادگستری در گفت‌وگو با جرس اظهار داشت: پدرم اخیرا در یکی از تماس‌های تلفنی‌اش که منظم نیست و همیشه بسیار بسیار کوتاه است، گفت که بازجو او را تهدید کرده که در دادگاه برایش حکم ۲۰ سال بازداشت صادر خواهند کرد.
وی با انتقاد شدید از تصمیم‌گیری توسط بازجو و تهدید مته‌مان، آن را «سنت جدید در امر قضا» توصیف کرد و گفت: معلوم نیست چطور بازجو چنین حرفی را می‌زند. در حالی که بازجو از لحاظ قانونی نباید کسی را تهدید به حبس کند و یا از الان سال‌های حبس او را تعیین کند. بازجو تنها وظیفهٔ تکمیل تحقیقات پرونده را دارد تا پرونده در یک دادگاه عادلانه با رعایت موازین بررسی شود و پدرم بتواند از خودش دفاع کند و در ‌‌نهایت حکمی توسط شخص قاضی پرونده صادر شود نه بازجو.
دختر عبدالفتاح سلطانی همچنین از ملاقات ۱۰ دقیقه‌ای خانواده‌ برای اولین بار پس از بازداشت پدرش خبر داد و گفت: هفتهٔ گذشته، پس از پی‌گیری‌های مکرر مادرم، به خانوادهٔ ما اجازه داده شد تا بعد از ۲۹ روز برای ۱۰ دقیقه‌ با پدرم ملاقات حضوری داشته باشند. این اولین ملاقات خانواده با پدرم بود که البته در حضور دادیار و بازپرس پرونده انجام شد.
مائده سلطانی وضعیت روحی پدرش را «خوب» توصیف کرد و ادامه داد: از لحاظ جسمی پدر خیلی لاغر و شکسته شده، اما گویا بالاخره توانسته تا قرص‌هایی که می‌خواسته از بهداری زندان تهیه کند.
فرزند این فعال حقوق بشر که اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین در اتاق‌های ۴ نفره بازداشت است، با تاکید بر اینکه اکنون آخرین دفاع از پدرش اخذ شده ادامه داد: پس از اخذ آخرین دفاع طبق قانون تحقیقات روی پرونده تکمیل شده و پرونده باید به دادگستری ارجاع شود. بنابراین طبق قانون پدرم باید با قرار کفیل یا وجه التزام آزاد شود تا زمان دادگاه. در واقع بازداشت پدرم پس از اخذ آخرین دفاع غیرقانونی است و از این پس حتی یک ساعت بازداشت او قانونی نیست، چه برسد به اینکه به ۲۰ سال حبس هم تهدیدش کنند.
وی همچنین به اتهام‌هایی که در پروندهٔ پدرش مطرح شده اشاره کرد و گفت: اتهام‌هایی که به پدرم زده شده عبارتند از اتهام مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت و تحصیل مال نامشروع از طریق گرفتن جایزهٔ گوتنبرگ. سه اتهام اول در واقع مربوط به کانون است و برای همهٔ اعضا از جمله آقایان محمدعلی دادخواه، و محمد شریف و خانم محمدی نیز مطرح می‌شود. اتهام آخر که خیلی هم برای ما عجیب و غریب است مربوط به جایزه‌ای حقوق بشر است که پدرم دریافت کرد و گویا از نظر آقایان جایزه حقوق بشر مال نامشروع به حساب می‌آید.

اعدام یک مرد در شیراز به اتهام قتل دادگستری استان فارس اعلام کرد یک مرد شیرازی به اتهام قتل اعدام شد.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان فارس، معاون دادستان شیراز اظهار داشت: «کورش الف» قاتل ۳۵ ساله، یکم آذر ماه ۸۹ «فرزانه ف» را به قتل رساند و اقدام به سرقت طلا‌ها و مثله کردن مقتوله بعد از قتل وی کرد.
مصطفی بحرینی افزود: ضرب و جرح شدید دو کودک مقتوله به‌نام‌های «آریا الف» شش ساله و «آرسه الف» ۹ ماهه از دیگر جرایم ارتکابی این قاتل است.
وی ادامه داد: قاتل و مقتوله، خویشاوند سببی بودند و قاتل با سوءاستفاده از همین اعتماد در آذرماه سال گذشته در ساعت ۳۰، ۱۱ صبح به منزل مقتوله مراجعه کرد و با تبری که از قبل در کیف جاسازی کرده بوده از غفلت مقتوله سوءاستفاده و از پشت سر چندین ضربه بر سر وی وارد کرد و او را کشته و پس از قطع دست مقتول از ناحیه مچ، طلاهای وی را به سرقت برد. 

"کرم پخته" در غذای دانشجویان

article picture

تجمع در دانشگاه شهرکرد و دخالت مامورین حراست
روز گذشته دانشجویان دانشگاه شهرکرد در پی مطلع شدن از وجود "کرم پخته" در غذای یکی از دانشجویان دست به تجمع و اعتراض زدند.
به گزارش دانشجونیوز، در آستانه سال تحصیلی جدید و در حالی که افزایش قیمت غذای سلف دانشگاه شهرکرد موجب نارضایتی دانشجویان شده است، پیدا شدن "کرم پخته" در غذای یکی از دانشجویان منجر به آغاز تجمعات صنفی در این دانشگاه شد.
یکی از دانشجویان این دانشگاه به دانشجونیوز گفته است که " وضعیت مالی نامناسب اکثر دانشجویان و افزایش قیمت غذا در سال تحصیلی جدید نارضایتی های فراوانی را در بین دانشجویان به وجود آورده بود که اتفاق دیروز، جرقه ای شد تا اعتراضی سنگین در سلف دانشگاه شکل بگیرد."
در این تجمع صنفی، دانشجویان با سر دادن شعارهایی همچون "دانشجو میمیرد ذلت نمیپذیرد" ، "دانشجوی با غیرت حمایت حمایت" و " نترسین نترسين ما همه با هم هستيم" خواستار توبيخ مسئولان سلف و تشکیل دوباره شورای صنفی در دانشگاه شهرکرد شدند.
تجمع روز گذشته دانشجویان دانشگاه شهرکرد بعد از گذشت یک ساعت و با دخالت مامورین حراست و درگیری با دانشجویان به پایان رسید
(مملکتی که بدست مشتی جانور اداره می شود ، باید هم در غذای دانشجو کرم پخته باشد!)
 دانشجو نیوز