۱۳۹۰ آبان ۱۴, شنبه


VVMIran
Vereinigung zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran e.V.
Postfach 52 42
30052 Hannover
Tel.: +49 511 44 04 84      
Fax: +49 511 26173 76
ماده 3 اعلامیه جهانی حقوق بشر
ھر کس حق زندگی ، آزادی و امنيت شخصی دارد.
ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر
الف/ هر کس حق دارد که در داخل هر کشوري آزادانه عبور و مرور کند و محل اقامت خود را انتخاب نمايد.
ب/ هر کس حق دارد هر کشوري و از جمله کشور خود را ترک نمايد يا به کشور خود باز گردد.

دستگیری و قتل کولبرها و روستائیان کردستان به دست نیروهای دولتی همچنان به شدت ادامه دارد.

کشتار کولبران و کاسبکاران تهیدست مرزی در کردستان همچنان ادامه دارد و از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۳۰ نفر از کولبران و کاسبکاران مرزی توسط مأموران رژیم به قتل رسیده و شمار بیشتری نیز زخمی شده اند

در حالی که کشته و زخمی شدن کاسبکاران کرد در دستور روزانه نیروهای رژیم قرار گرفته است، این موضوع تاکنون مورد توجه مدافعین حقوق بشر، سازمانهای سیاسی، مدنی قرار نگرفته است . 
نیروهای انتظامی تحت پوشش مبارزه با قاچاق کالا، در نهایت جنایت، عملیات قلع و قمع کاسبکاران کرد را به پیش میبرند. این در حالیست که حتی اگر قاچاق کالا توسط کاسبکارانی که فاقد هرگونه منبع تأمین معیشتی غیر از داد و ستد کالاها در مناطق پر خطر و کوره راههای مینگذاری شده مرزی جهت کسب حداقل درآمد هستند و جرم هم محسوب شود، مجازات آن به هیچ وجه کشتن و زخمی نمودن فرد نمیباشد. نیروی انتظامی در حالی کاسبکاران را به قتل میرساند که باجگیری و رشوه گرفتن از آنان، جهت صدور اجازهی تردد را تبدیل به یکی منابع غیر رسمی درآمد خویش نموده است.
کاسبکاران مرزی، قشری از مردم تهیدست و بی دفاع کردستان هستند که کشتن و زخمی نمودن آنان و یا غارت اموال کولبرها  به صورت یکی از وظایف نیروی انتظامی رژیم درآمده است.
این نیرو نه به خاطر رشوه خواری و نه به خاطر کشتن و زخمی نمودن کاسبکاران کرد، از جانب نهادهای مربوطه رژیم مورد باز خواست و پیگیری قضایی قرار نمیگیرد.
کاسبکاران مناطق مرزی کردستان، از جمله ستمدیدهترین اقشار جامعهی کردستان هستند که کسی برای جان و زندگی آنها ارزشی قائل نیست و همچنان از وجود یک حامی و پشتیبان دلسوز بی بهره هستند.
کمیته اقوام وملل کانون دفاع از حقوق بشر در ایران این اعمال غیر انسانی جمهوری اسلامی ایران را شدیدا محکوم کرده و از جوامع بین المللی و نهادهای حقوق بشری برای توقف کشتار و زخمی شدن کاسبکاران مرزی یاری می طلبد.
331
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

بیکاری در سراوان غوغا می‌کند
بیکاری در این سراوان غوغا می‌کند و مردم مجبورند برای ادامه حیات خود و بدست آوردن قوت لایموتشان به قاچاق کالا و سوخت روی بیاورند. این امر به دلیل عدم توجه به عملیات زیر ساختی است که اصلا در این منطقه توجهی به آن نشده است.
قانون- نماینده سراوان در مجلس این شهرستان را یکی از محروم‌ترین مناطق کشور می‌خواند و می‌گوید: سراوان یک منطقه محروم است و تا دلتان بخواهد ما در اینجا با مشکل مواجه هستیم.
وی به کمبود امکانات بهداشتی در سراوان اشاره کرده و گفت: به دلیل پراکندگی روستاها، مراکز درمانی بسیار کم است و پزشک نیز به مراکز محروم نمی‌آید در نتیجه مردم بعضا باید مصافت 70 کیلومتری را طی کنند تا به اولین درمانگاه برسند و در این راه بسیاری از بیماران جان خود را از دست داده‌اند.
وی گفت: اگر مسئولان به حرف‌های ما گوش ندهند هرگز شاهد پیشرفت در این مناطق نخواهیم بود. مسئولان امر باید بدانند که اگر حرفی زده می‌شود دلیل بر انتقاد از دولت نیست بلکه هدف پیشرفت و بهبود زندگی مردم کشور عزیزمان است.

دزدی و باند بازی های مقامات رژیم در شهرداری بوکان

article picture

خبر رسیده از شهر بوکان از آشکار شدن موضوع دزدی و باند بازی های شهردار این شهر و اعضای شورای شهر بوکان حکایت دارد.

برپایه خبر مذکور "رشید میرحسامی" شهرداری بوکان و شماری از اعضای شورای این شهر پس از اخراج شماری از کارکنان شهرداری، بستگان و آشنایان خود را بجای آنان استخدام کرده اند. این مقامات رژیم علاوه بر خرید زمین های کشاورزی، دزدی های کلانی از اموال و دارایی های شهرداری نموده اند. اکنون دو تن از این افراد با اسامی "علی قادری و مهدی رادمنش" بازداشت و قرار است در تهران محاکمه شوند.
گزارش دریافتی از كومه له
 

انتقال فعال سیاسی به بند ۳۵۰ جهت اجرای حکم

حمىدرضاخادم٣۴ساله فعال سیاسى جهت اجرای حکم چهار ساله خود به دادسرای اوین احضار و سپس به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران این فعال سیاسی درتاریخ ۱۶آذر ۱۳۸۹درشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به تحمل ۵سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع وتبانى وهمچنىن تبلیغ علیه نظام محکوم گردیده بود.
نامبرده پس از تائید حکم از سوی دادگاه تجدید نظر استان به ۴ سال حبس تعزیری جهت اجرای حکم به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.
حمید رضا خادم از بازداشت شدگان رویدادهای پس ازانتخابات وعضو دفتر پژوهشهای جبهای ملی است.

زمینه اختلالات روانی در روضه خوانی و عزاداری است/سیامک مهر

article picture

دکتر مجید ابهری، رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی می گوید:اختلالات روانی و افسردگی در جامعه ما دومین رتبه بیماری‌ها را از نظر تحمیل هزینه‌های بهداشتی، روانی و اجتماعی و اقتصادی دارد.به گفته او، همچنین پرخاشگری و خشونت رو به افزایش است تا آنجا که بیش از ۶۰ درصد از جرایم به علت خشونت روی می‌دهد.
در رابطه با این گزارش مقاله ای قدیمی ولی خواندنی از سیامک مهر، وبلاگ نویس فرهیخته و اسیر در سیاهچال های ولایت فقیه را باز پخش می دهیم که در زیر می خوانید:
زمینه اختلالات روانی در روضه خوانی و عزاداری
باورها و آموزه ها و ارزش ها و احکام اسلامی در ذات و گوهر خود با شادی و شادخواری و شادکامی در ضدیتی غیرقابل حل و هضم قرار دارند. گذشته از مرگ اندیشی و خوارداشت زندگی در بنمایه های اندیشه اسلامی، اما دایره محرمات و منکرات اسلام به گرد انسان آنچنان تنگ تابیده و پیچیده شده که یک خنده ساده را هم با شرط و شروط و اما و اگر روبرو ساخته است. گویی که تعریف انسان" حیوان ضاحک" نیست، بلکه "حیوان گریان" است.

باندهای رژیم (برادران قاچاقچی)از چپاول و دزدی سیرایی ندارند

article picture

مديركل دفتر صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به كشف 100 كانتينر پارچه قاچاق وارد شده به كشور گفت:‌ دستگاههاي مسئول بايد پاسخگوي چگونگي ورود اين حجم عظيم پارچه قاچاق به كشور باشند.
مهدی اسلام‌پناه گفت: براساس برآوردهاي انجام شده در هركانتينر حدود 140 هزارمتر مربع پارچه قاچاق وارد كشور شده كه به صورت تقريبي هر كانتينر حاوي 20 تن پارچهاست و در مجموع كل پارچه موجود در اين كانتينرها بالغ بر 14 ميليون متر مربع تخمين زده مي‌شود كه اين رقم بسيار نجومي است
فوروم ایرانیان

افزایش فشار بر کشیش جوان ایرانی، یوسف ندرخانی، تا از نو به اسلام بازگردد

article picture

منابع آگاه در ایران خبر دادند که جمهوری اسلامی ایران فشار بر کشیش جوان ایرانی، یوسف ندرخانی را افزایش داده اند تا از نو به اسلام بازگردد. همین منابع افزوده اند که مأموران سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی با یوسف ندرخانی در زندان رشت ملاقات کرده اند و به او کتابی اسلامی داده و گفته اند که هفتۀ آینده دربارۀ آن کتاب با او گفتگو خواهند کرد و نظر او را دربارۀ محتوای آن جویا خواهند شد.
شبکۀ تلویزیونی فاکس نیوز نسخۀ دیجیتالی این کتاب سیصد صفحه‌ای را با عنوان "بشارت عهدین" به دست آورده است که تفسیری است بر انجیل‌ها و "عهد عتیق" و می کوشد هم ساختگی بودن مسیحیت را نشان دهد و هم برتری دین اسلام را اثبات کند.دستگاه قضایی ایران در پروندۀ کشیش جوان ایرانی در نوعی بن بست قرار گرفته است. زیرا، اگر ناگزیر از آزاد کردن یوسف ندرخانی شود به سستی در اجرای قوانین شریعت اسلامی متهم خواهد شد و اگر بالعکس کشیش جوان را به دلیل اعتقادات مذهبی اش، اعدام کند با موجی از اعتراض و نارضایتی‌های بین المللی روبرو خواهد گشت.

شیمون پرز: به زودی حمله نظامی اسرائیل به ایران انجام خواهد شد

article picture

پس از اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور از احتمال حمله به ایران، رییس‌جمهور اسرائیل نیز گفته است که به زودی حمله نظامی اسرائیل علیه ایران انجام خواهد شد.
در روزهای اخیر بحث حمله احتمالی به ایران در اسرائیل بالا گرفته است. در همین راستا، شیمون پرز گفته است که به زودی حمله نظامی اسرائیل علیه ایران انجام خواهد شد.
رییس جمهور اسرائیل که با شبکه دوم تلویزیون این کشور گفت‌وگو می‌کرد گفته است: «تشکیلات جاسوسی تمام کشورها متوجه شده‌اند که خطر ایران قریب‌الوقوع است و رهبرانشان را نیز در جریان قرار داده‌اند.»
پرز ادامه داده است: «من فکر می‌کنم که تمام سرویس‌های اطلاعاتی به تیک تیک ساعت نگاه می‌کنند و دیگر زمانی هم نمانده است.»
وی گفت: «ایران دیگر به دستیابی به سلاح اتمی نزدیک است و ما در مدت زمانی که باقی ماند باید از کشورهای جهان بخواهیم تا به قول خود عمل کنند.»
قبلا نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور از احتمال حمله به ایران خبر داده بودند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته آینده گزارش خود را درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران منتشر می‌کند؛ گفته می‌شود این گزارش شدیدالحن‌ترین گزارش آژانس در این باره است.
نوشته: سهند خوانساری ، خودنویس

تداوم احضار و تهدید اعضای جبهه ملی توسط نیروهای امنیتی


در ادامۀ فشارها بر فعالان و اعضای جبهه ملی ایران، ادیب برومند، رئیس شورای مرکزی، حسین شاه حسینی، دکتر محسن فرشاد، دکتر حسین موسویان، قدیانی و نیما نیماوری از اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران احضار و بازجویی و از تشکیل جلسات شورای مرکزی جبهه ملی ایران منع شدند.
بر اساس گزارش تارنمای جبهه ملی، علاوه بر ادیب برومند، حسین شاه حسینی، محسن فرشاد، حسین موسویان، قدیانی و نیما نیماوری، طی روزهای اخیر دکتر داوود هرمیداس باوند، سخنگوی جبهه ملی ایران، دکتر علی رشیدی، عضو هیئت راهبری آن تشکل و مهندس کورش زعیم برای پاسخگویی نسبت به انتشار آخرین بیانیه جبهه ملی ایران احضار شده بودند، که علی رشیدی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
پیمان عارف و حمیدرضا خادم، اعضای سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران نیز، اواسط هفته ً بازداشت شده بودند.
گفته می‌شود، دلیل اصلی بازداشت و احضار و تهدید این فعالان سیاسی، انتشار بیانیۀ تحلیلی اخیر پیرامون وضعیت کشور بوده است.

علی رزاقی از فعالان سیاسی اصلاح طلب مشهد بازداشت شد


علی رزاقی از فعالان سیاسی اصلح طلب مشهد، بعد از احضار به دادگاه انقلاب، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شده است. 
گزارش‌های رسیده به جرس حاکی است، روز دوشنبه هفته اخیر، هنگامی که این فعال اصلاح طلب برای جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد مراجعه کرده بود، بازداشت شد. 
بر اساس این گزارش، اتهامات وی شامل اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و تشویش اذهان عمومی اعلام شده است. 
این گزارش می‌افزاید «حیدری بازپرس شعبه مذکور که طی ماههای اخیر بسیاری از فعالان سیاسی را مورد آزار و بازپرسی قرار داده بود، در دادگاه به همسر آقای رزاقی صریحا گفته است که همسرت متنبه نشده و ما او را به زندان می‌فرستیم تا متوجه همه چیز بشود» و وی به حکم دو ماه بازداشت موقت این فعال سیاسی اشاره کرده است. 
گفتنی است وی، با قرار وثیقه صد میلیونی آزاد بوده، و هنوز دلیل بازداشت مجدد وی مشخص نمی‌باشد.

بی خبری مطلق از وضعیت یک دانش آموز اهل تسنن با گذشت ۷۰ روز از بازداشت

با گذشت بیش از ۷۰ روز از بازداشت یک دانش آموز دبیرستانی اهل لارستان فارس بنام «جاوید (محمود) اکرمی» هیچ خبری از سرنوشت وی وجود ندارد و با وجود پیگیری‌های قضایی خانواده وی، مسئولین از ارائه توضیحات روشن در ارتباط با وضعیت وی خودداری نموده و سکوت اختیار کرده‌اند. 
به گزارش دانشجونیوز، سوم شهریور ماه سال جاری، اداره اطلاعات کرمان یکی از فعالان اجتماعی و مذهبی لارستان بنام «جاوید (محمود) اکرمی» که از دانش آموز دبیرستانی این شهر نیز هست، بازداشت شده و بجز تماس یک دقیقه‌ای وی، هیچ اطلاعی از شرایط نگهداری وی و اتهامات ایشان در دست نیست.
بر اساس این گزارش جاوید (محمود) اکرمی فعال اجتماعی و دینی اهل سنت در تاریخ سوم شهریور ماه در منزل خود در شهرک «خور» لارستان دستگیر شده و گفته می‌شود بازداشت وی توسط اداره اطلاعات استان کرمان بوده و از لارستان در استان فارس به کرمان منتقل شده است. 
گفتنی است خانواده وی بار‌ها به مراجع قضایی و اطلاعاتی کرمان مراجعه نموده‌اند ولی مسئولین قضایی این شهر از ارائه توضیحات روشن در مورد وی خودداری نموده‌اند. 
یکی از دوستان نزدیک این فعال بازداشتی که ناخواست نامش فاش شود در ارتباط با فعالیت‌های این دانش آموز بازداشتی به دانشجونیوز گفته است که «عمده فعالیت وی اداره کردن یک انجمن خیریه بوده که به بیماران و دانشجویان کم بضاعت کمک کرده است. وی همچنین فعالیت‌های کاملا مسالمت امیزی در زمینه اعتراض به تبعیض علیه هموطنان اهل سنت نیز داشته است.»

تجمع اعتراض آمیز کارگران اداره خطوط راه‌آهن استان مرکزی


گروهی از کارگران خطوط راه‌آهن استان مرکزی در اعتراض به خصوصی شدن و عدم پرداخت حقوق و دستمزد‌ها از ۲ تا ۱۱ ماه از ساعت ۱۰ صبح امروز ۱۴ آبان ماه در مقابل ساختمان اداری راه‌آهن اراک اجتماع کردند. 
ایلنا: تعدادی از کارگران خطوط راه‌آهن استان مرکزی در اعتراض به خصوصی شدن و عدم پرداخت حقوق و دستمزد‌ها از ۲ تا ۱۱ ماه از ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۱۴ آبان ماه در مقابل ساختمان اداری راه‌آهن اراک اجتماع کردند. 
به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران معترض که با حداقل ۱۴ تا ۳۰ سال سابقه کار از دی ماه سال ۸۹ پس از واگذاری بخشی از خدمات راه‌اهن به بخش خصوصی به شرکت تراورز که از زیر مجموعه‌های شرکت «امیر آریا خسروی»، به شمار می‌رود با دارا بودن حکم استخدام کشوری و بیمه تامین اجتماعی از زیر مجموعه شرکت راه‌آهن دولت جمهوری اسلامی ایران به پرسنل شرکت تراورز تغییر وضعیت داده شده‌اند هر یک از ۲ تا ۱۱ ماه است که حقوق، دستمزد و اضافه‌کاری دریافت نکرده‌اند. 
نماینده کارگران معترض به ایلنا گفت: کارگران اداره خطوط راه‌آهن در سخت‌ترین شرایط بدون لحظه‌ای توقف در کار و وقفه در انجام وظیفه با توجه به حساسیت کار و مقید بودن به حفظ جان و سلامتی هم‌وطنان به رغم عدم پرداخت حقوق‌ها و مشکلات مالی به انجام وظیفه وجدانی خود ادامه داده‌اند. 

روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی ایران مهر ماه ۱۳۹۰

در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می‌شود که گزارش زیر نقض حقوق بهائیان در مهرماه سال جاری است.
متن این گزارش به قرار زیر است:
۲ مهر: با شروع ترم جدید «مونا مؤمنی» دانشجوی بهایی ترم ۷ دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دلیل اعتقادات مذهبی از دانشگاه اخراج شد.
۳ مهر: مسئولین ثبت نام دانشگاه قم از ثبت نام «ملیکا وزیرزاده» ورودی جدید این دانشگاه به دلیل اعتقاد به آئین بهایی ممانعت بعمل آوردند.

مرگ و مير شهروندان ایرانی با ورود داروهای چينی به بازار

article picture

وقتي مي شنويم سنگ قبر و تخم مرغ از چين وارد مي شود و ميلگرد چيني هم در ساخت و سازها به کار مي رود، ورود داروهاي چيني به بازار دارويي کشور نمي تواند دور از ذهن باشد.

اخيرا اخباري درباره مرگ و مير برخي افراد به دليل استفاده از اين داروها منتشر که البته بلافاصله توسط مسئولان جمهوری اسلامی تکذيب شد.

روزنامه خراسان :ورود داروهاي چيني به کشور مدتي است که به گوش مي رسد، اما داروسازان مي گويند اگر داروي چيني در کشور وجود داشته باشد فقط از مبادي غيررسمي وارد مي شود که بايد نظارت ها و کنترل ها بيشتر شود از طرفي آن ها واردات مواد اوليه براي توليد دارو را از کشور چين تاييد و ادعا کردند که در اداره آزمايشگاه هاي کنترل کيفيت وزارت بهداشت اين مواد مورد آزمايش قرار مي گيرد و تاييد مي شود. يک مقام مسئول در وزارت بهداشت به صراحت گفت ما منکر تخلف در بازار دارويي کشور نيستيم زيرا افراد سودجو به دنبال منافع خود هستند و سلامت مردم را در نظر نمي گيرند اما وزارت بهداشت نظارت مستمري بر بازار دارو دارد.
پارس دیلی نیوز

استفاده گسترده از شکنجه و رفتارهای غیرانسانی و بی رحمانه در بازداشتگاه ها ی رژیم فقیه

article picture

انتقادگسترده وابراز نگرانی عمیق کمیته حقوق بشر سازمان ملل از نقض موارد متعدد کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی توسط جمهوری اسلامی

کمیته حقوق بشر سازمان ملل امروز با انتشار نتایج بررسی خود از گزارش دوره ای ایران که در آن میزان انطباق قوانین و عملکرد نهادهای مختلف جمهوری اسلامی با تعهدات آن در قبال کنوانسیون حقوق مدنی وسیاسی مطرح شده، نگرانی های عمده خود را از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز کرده است. این کمیته بسیاری از قوانین کشور ایران را به چالش کشیده و آنها را در تضاد با تعهدات بین المللی واصول حقوق بشر دانسته است. نمایندگان کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این اجلاس حضور داشتند و با دو گزارش بیش از صدصفحه ای گزارش تحلیلی از نحوه عمل ایران به تعهدات بین المللی خود ارائه کردند. نماینده کمپین آرون رودز که در جریان نشست حاضر بود گفت: « نتیجه گیری کمیته نشان می دهد که آنان کاملا از قوانین ایران آگاه هستند و اینکه به صورت اساسی غیرکاراست. این گزارش همچنین نشان دهنده این است که مسوولان ایرانی هیچ توجهی به تعهدات بین المللی خود ندارند و با توجه به ترکیب مستقل کمیته و فنی بودن روند بررسی این گزارش هیچ جایی برای نمایندگان ایران که معمولا با سیاسی خواندن گزارشات از پاسخ دادن به سوالات طفره می روند وجود ندارد.»

کاریکاتور ..پ نه پ !خنده به خطبه سد احمد خاتمی

article picture

خنده به خطبه سد احمد خاتمی

آخوند خاتمی:صدای شكستن استخوان‌های ليبرال دموكراسی غرب به گوش می رسد

به گزارش ایرنا، آخوند احمد خاتمی در نمایش نماز جمعه تهران با تاكيد بر اينكه صداي شكستن استخوان‌هاي ليبرال دموكراسي غرب به گوش مي‌رسد، سقوط ديكتاتورهاي وابسته آمريكا همچون بن‌علي، قذافي و مبارك، اعلام خروج آمريكا ازعراق، قيام مردمي جنبش وال‌استريت و عضويت فلسطين در يونسكو را چهار نشانه افول ابرقدرتي آمريكا در جهان دانست.
طرحی از اقبال ماهوری
 

وضعیت جسمانی خطرناک مهران بندی در زندان خاشوضعیت جسمانی خطرناک مهران بندی در زندان خاش
مهران بندی که به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی در زندان خاش حبس شده، با مشکل حاد قلبی روبرو است. مهران بندی شهروند بهایی ساکن یزد که ماه‌های آخر دوران محکومیت خود را در زندان خاش می‌گذراند، به دلیل مشکلات پی‌در‌پی قلبی، وضعیت بسیار نامناسبی دارد.به گزارش «خانه حقوق بشر ایران»، مهران بندی در تاریخ هفتم شهریور ماه ۱۳۸۷ در شهر یزد بازداشت شده و تا به امروز در زندان به سر می‌برد. بندی بیش از ۳ ماه در بازداشت موقت بسر برد که‏‎ ‎بیش از ۴۰ روز آن را در انفرادی و ‏قرنطینه وزارت اطلاعات یزده بوده و به دلیل مشکل‎ ‎قلبی و تنفسی چندین بار در بهداری زندان و‎ ‎‏ بخش مراقبت‌های ‏ویژه ‏‎ (CCU) ‎بستری شد.
بندی که در زندان شهر یزد با وجود مشکلات جسمی دوران محکومیت خود را پشت سر می‌گذراند در بند عمومی زندان یزد دچار حمله قلبی شد. از سوی پزشکی قانونی و چند پزشک معتبر دیگر گواهی عدم تحمل حبس برای وی صادر شد اما دایره قضایی و مسئولین اداره اطلاعات یزد از اجرای این حکم و توقف حبس او خودداری کردند و به خانواده این شهروند بهایی اعلام شد که ایشان مشمول این حکم نخواهند شد.
در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ این زندانی بهایی در اقدامی خلاف قانون به صورت ناگهانی به زندان شهر خاش در استان سیستان و بلوچستان منتقل شد و هم اکنون در این زندان است و ماه‌های انتهایی محکومیت خود را در حالی‌که به شدت از بیماری قلبی رنج میبرد، می‌گذراند.
مي مكران

يك اختلاس تازه؛ احمدي نژاد با «پول» مجلس آينده را تصاحب مي كند!هيأت رئيسه مجلس از ادامه كار اعضاي كميته تحقيق و تفحص در سازمان تأمين اجتماعي جلوگيري كرد! زيرا اين كميته تحقيقي، تاكنون به رقم «هزار ميليارد تومان» اختلاس در اين سازمان و شركتهاي زيرمجموعه اش رسيده است. به گفته جعفرزاده نماينده مجلس و عضو كميته تحقيق، اگر از ادامه تحقيقات جلوگيري نمي شد، فقط در شركت عظيم «شستا» (شركت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي) به يك اختلاس «سه هزار ميليارد توماني» ديگر مي رسيدند. اما به دلايلي نامعلوم، هيأت رئيسه مجلس، از ادامه اين تحقيقات رسوا كننده جلوگيري كرده است!
اين در حالي است كه در ايران 75 ميليون نفري، فقط حدود 11 ميليون نفر تحت پوشش تأمين اجتماعي قرار دارند كه با تخمين اعضاي تحت تكفل آنها و مستمري بگيران، اين رقم به 32 ميليون نفر مي رسد! يعني فقط حدود 13 درصد مردم تحت پوشش هستند و بيشتر از نيمي از جمعيت ايران، از خدمات بيمه اي و تأمين اجتماعي نصيبي نمي برند. هزينه هاي سرسام آور دارو و درمان در كشور باعث شده بسياري از مردم از مراجعه به پزشكان خودداري كنند و بيماري هاي ساده، به بيماريهاي مزمن و مرگبار تبديل شوند.
در اين ميان، چند نكته قابل توجه بيشتري است:

مرگ یک دانشجوی کرد در کوی دانشگاه تهران

شب گذشته "جسد" میلاد رشید‌زاده، دانشجوی ترم اول دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در خوابگاه این دانشگاه پیدا شد.
به گزارش دانشجونیوز، میلاد رشید‌زاده، دانشجوی رشته مطالعات و برنامه‌ریزی علوم‌اجتماعی در مقطع کارشناسی، ورودی سال ۹۱-۹۰ و اهل ایلام بود که در کوی دانشگاه تهران سکونت داشت. روز گذشته دوستان این دانشجو، وی را در حالت "بی جان" و در اتاقش پیدا کردند.
گرچه هنوز دلیل مشخص مرگ این دانشجو مشخص نیست، اما امیر رستمی معاون دانشجویی دانشگاه تهران در اولین اظهار نظر دلیل مرگ این دانشجو را "سکته" اعلام کرده است.
خبرگزاری نیمه رسمی فارس در اینباره نوشته است که آقای رشیدزاده "پس از اعزام به بیمارستان شریعتی فوت کرده است." رستمی در گفتگو با فارس گفته است: "نظریه اولیه پزشکان بیمارستان شریعتی این بوده که این دانشجو به علت سکته فوت کرده است. اما جسد این دانشجو برای تحقیقات تکمیلی به پزشکی قانونی ارسال شده و نظریه نهایی در خصوص علت فوت این دانشجو را پزشکی قانونی اعلام خواهد کرد." فارس در خبر خود نام رستمی معاونت دانشگاه تهران را "قاسمی" ذکر کرده است. 
خبرگزاری فارس همچنین از "تعدادی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران" نقل کرده است که روز گذشته میلاد رشید‌زاده محلولی به رنگ چای را به آنان نشان داده و اعلام داشته هرکس این محلول را بنوشد می‌میرد و بنده هم از آن استفاده خواهم کرد.
امیر رستمی معاون دانشجویی دانشگاه تهران، از سابقه بیماری آقای رشیدزاده ابراز بی اطلاعی کرده است و به خبرگزای مهر گفته است که "خانواده وی نیز هنوز به موردی در این خصوص اشاره نکرده اند."
آقای رستمی همچنین با اشاره به زمان برگزاری مراسم تشییع دانشجوی فوت شده دانشگاه تهران، گفته است: "مراسم تشییع میلاد رشید زاده دانشجوی ترم اول رشته مطالعات و برنامه ریزی علوم اجتماعی که روز پنجشنبه در کوی دانشگاه تهران به علت سکته درگذشت، فردا شنبه ۱۴ آبان ماه در زادگاه این دانشجو و در ایلام با حضور برخی مسئولان دانشگاه تهران برگزار می شود." 

دانشجونیوز 

۱۳۹۰ آبان ۱۳, جمعه

دانشجوی کرد در بازداشت اداره اطلاعات سنندج


اسعد باقری، دبیر پیشین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان و یکی از اعضای اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد پس از دستگیری به بازداشتگاه اطلاعات شهر سنندج منتقل شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، اسعد باقری، دانشجوی بازداشتی در تماس تلفنی کوتاهی که با خانوادهٔ خود داشته از بازداشت خود در ستاد خبری سنندج و به سر بردن خود در بازداشتگاه ستاد خبری این شهر خبر داده است.
وی روز هشتم آبان ماه در پی احضار به ادارهٔ اطلاعات سنندج از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.
اسعد باقری، دبیر پیشین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان و یکی از اعضای اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد، در طی چند سال گذشته چندین بار احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.

اخراج دانشجوی بهائی دانشگاه سراسری سیرجان


سمیرا غلامی، دانشجوی ورودی سال ۸۹ رشته مهندسی مکانیک دانشگاه سراسری سیرجان از دانشگاه اخراج شد.
به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، این دانشجوی ترم سوم، روز یکشنبه ۸ آبان ماه به دلیل "اعتقاد به آئین بهائی" از دانشگاه اخراج شده است.
چند روز قبل از اخراج سمیرا غلامی، مسئولان دانشگاه وی را احضار کرده و او را مورد سوال و جواب در مورد اعتقاداتش قرار دادند.
اخراج این دانشجو در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: «بهایی‌ها در ایران مانند هر شهروند دیگر ایرانی از حقوق شهروندی برخوردارند اما درست مانند سایر شهروندان اگر مرتکب جرمی شوند به طور طبیعی دستگاه قضایی با آنها برخورد می‌ کند»
در چند ماهه اخیر بیش از ۱۰ دانش‌جوی بهائی به نامهای روح‌الله تشکر، بشیر تشکر، البرز نورانی، آوا توکل، مونا مومنی، ارکیده آقایی، حنانه کنعانی، هومن رحمانیان، ملیکا وزیرزاده و فرنود جهانگیری از دانشگاه اخراج شده‌اند.

تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود


www.savepasargad.com
کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود از مرز 10000 تن گذشت
همزمان با جاری شدن موقت آب بر بستر خشک زاینده رود برای مدت 35 روز، تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود 5 رقمی شد و از مرز 10000 نفر گذشت و روند افزایش تعداد شاکیان این پرونده همچنان ادامه دارد.
پیش از این محمد علی دادخواه، یکی از وکلای پرونده شاکیان خشک کنندگان زاینده رود با اشاره به باز شدن موقتی آب زاینده رود گفته بود: باید موضوع پرونده عاملان خشکی زاینده رود از سوی شهروندان و دستگاه قضایی و دستگاه اجرایی استان اصفهان پیگیری شود که شاهد تکرار آن در آینده نباشیم.
وی با اشاره به وظیفه دادگاه بر پاسخگویی نسبت به این مساله تصریح کرد: حتی اگر یک نفر معترض باشد، دادگستری موظف رسیدگی به این پرونده است و اگر تخلفی شده است دادگستری مکلف به رسیدگی است.
دادخواه خاطر نشان ساخت: ما امیدواریم در یک تعامل هماهنگ و با توجه به متن سوگنامه ای که تحت عنوان «رودی که زنده نیست» نگارش شده است، موازین حقوقی، درک شرع مقدس و نگاه عرف در پرونده عاملان خشکی زاینده رود لحاظ گردیده و مبادا مسئولان و افرادی تاریخ و پیشینه زاینده رود را نادیده بگیرند.
وی از مسئولین خواست از هر گونه خود محوری و خود قانون پنداری بگریزند تا وقایعی از این دست تکرار نشود.
امروز که آب در زاینده رود دوباره جاری شده و این پرونده همچنان از سوی معترضین به خشکی زاینده رود پیگیری می شود، امیدواریم که با خردورزی که با باز شدن آب آغاز شده مردم شاهد تکرار قطع آب در زاینده رود و خشکی دوباره آن نباشند.
از سایت خلیج فارس
***
شهروندان اصفهانی و مدافعان محیط زیست در سراسر جهان که مایل به همراهی در این شکایت حقوقی هستند می توانند با ارسال نام ، نام خانوادگی ، نشانی و تلفن خود، به ایمیل:
zayandehroud1390@gmail.com
به جمع دیگر شاکیان بپیوندند


آقای خامنه ای! دست ما پُرتر است /کوروش از تهران

article picture

یکی از ویژگی های سران جمهوری اسلامی استفاده از سیاست «تهاجمی» و به راه انداختن «هوچیگری» و «جنجال سازی» است. در این زمینه اینان با سوء استفاده از اعتقادات دینی مردم، حس میهن پرستی ایرانیان و انواع و اقسام حیله ها و نیرنگ ها سعی می کنند به جای «پاسخگویی» به «اتهامات» خود، با طرح سوال های تهاجمی و پاک کردن صورت مساله به جای حل آن، حمله کنند.
جریان افراط گرایی اسلامی در دوران معاصر در کشور ما با جریان فداییان اسلام و نواب صفوی خود را نمایان ساخت. رهبر جمهوری اسلامی بارها الگوی خود در جوانی را «نواب صفوی» معرفی کرده است. این جریان اسلامی/تروریستی بارها در دوران پهلوی دست به اقدامات تروریستی زد. ترورهایی نظیر ترور حاجعلی رزم آرا،ع بدالحسین هژیر و حسنعلی منصور. الگوی فکری مسئولان جمهوری اسلامی نیز یک الگوی افراط گرا و تروریستی مانند فداییان اسلام بوده است. در حادثه سینما رکس آبادان تا ترور ناراضیان سیاسی در نقاط مختلف جهان پای عوامل اسلامگرا و بعدها جمهوری اسلامی در میان بوده است.
رهبر افراطی جمهوری اسلامی بار دیگر به مناسبت روز سیزده آبان و اشغال سفارت آمریکا سخنانی سراسر تنش زا، بحران ساز و ماجراجویانه بر زبان راند و یک بار دیگر نشان داد سیاست «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی یک سیاست شکست خورده و اشتباه است.


کاریکاتور

article picture

سندی برای بی آبرو کردن امریکا
طرحی از اقبال ماهوری

بازداشت دو نوجوان به اتهام فروش مشروبات الکلی

article picture
معاون دادستان آبادان گفت: متاسفانه افرادي در جامعه اقدام به چنين جرايمي مي‌کنند که بايد آنها را پشت نيمکت‌هاي مدارس و دانشگاه‌ها ديد.
اصغر مهرنيا گفت: با ارسال گزارشي از پليس امنيت اخلاقي منطقه انتظامي شهرستان آبادان مبني بر تشکيل و فعاليت اشخاصي در زمينه قاچاق مشروبات الکلي در يکي از مناطق اين شهرستان، دستور قضايي لازم صادر و هماهنگي‌هاي لازم براي شناسايي و دستگيري اعضاي اين باند انجام شد.
به گزارش ایسنا، وي گفت: در يک عمليات ضربتي، دو نوجوان که در ساعات پاياني روز به فروش مشروبات الکلي به صورت علني در يکي از پارک‌هاي شهر مشغول بودند، دستگير و ۲۵۸ بطري مشروبات الکلي از آنان کشف و ضبط شد.
دادستان آبادان اظهار كرد: متهمان پس از صدور قرار بازداشت موقت، به منظور معرفي ساير اعضاي باند در اختيار دايره اطلاعات منطقه انتظامي قرار گرفتند.
معاون دادستان آبادان نيز در اين زمينه خاطرنشان كرد: متاسفانه افرادي در جامعه اقدام به چنين جرايمي مي‌کنند که بايد آنها را پشت نيمکت‌هاي مدارس و دانشگاه‌ها ديد ولي به دليل عدم وجود زيرساخت‌هاي مناسب فرهنگي در خانواده و جامعه، آنان را در اين‌گونه جرايم مشاهده مي‌کنيم.
آقاجري افزود: شرب خمر در آيين اسلام يکي از افعال حرام و گناهان کبيره است که بايد از سنين کودکي و از طريق خانواده، معلمان و روحانيت در مجامع عمومي، مدارس و مساجد، مضرات آن را به افراد گوشزد كرد تا ملکه ذهنشان شود.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل به پیگرد مستمر نوكیشان مسیحی انتقاد كرد

.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل مجازات مسلمانانی که به دین مسیح گرویده‌اند، تهدید به اعدام آنها را نگران‌کننده و بیم‌آور خوانده است.
به گزارش «محبت نیوز» به نقل از خبرگزاری آلمان، کمیته حقوق بشر سازمان ملل در روز پنجشنبه سوم نوامبر، از نقض آشکار حقوق بشر در ایران انتقاد کرده است. این کمیته هم‌چنین از دولت ایران خواسته که به تعهدات خود در رعایت موازین حقوق بشر عمل کند و به مسئولیت خود در قبال پیگرد و اعمال فشار بر مخالفان واقف باشد.
این کمیته از تبعیض دینی در جمهوری اسلامی و پیگرد مستمر اقلیت‌های مذهبی چون نوکیشان مسیحی نیز انتقاد کرده و با اشاره به ممنوعیت آیین‌های عبادی نزد این گروه و مجازات مسلمانانی که به دین مسیح گرویده‌اند، تهدید به اعدام آنها را نگران‌کننده و بیم‌آور خوانده است.
کمیته یاد شده در ژنو، اعلام کرده که روزانه بسیار افراد در ایران اعدام می‌شوند و شمار محکومان به اعدام در سال گذشته رو به فزونی بوده است. این کمیته تاکید کرده که ابهامات بسیاری در احکام اعدام صادره در ایران به چشم می‌خورند. مقامات ایرانی می‌گویند که سوداگران مواد مخدر و جنایتکاران را اعدام می‌کنند در حالی‌که برخی از به دار آویخته شدگان، عضو اپوزیسیون هستند.
کمیته یاد شده از رفتار دولت جمهوری اسلامی با هم‌جنس‌خواهان نیز انتقاد جدی کرده و افزوده که زنان و مردان هم‌جنس‌گرای ایرانی در معرض خطر اعدام قرار دارند. قتل زنان به دست همسران خود در سایه قوانین ایران و به بهانه خیانت در پیمان زناشویی نیز از سوی این کمیته محکوم شده است.
طبق برآورد سازمان عفو بین‌الملل (امنستی اینترنشنال)، دستکم ۵۰۰ نفر در سال ۲۰۱۰ در ایران اعدام شده‌اند.
وظیفه کمیته حقوق بشر سازمان ملل، بررسی منظم و دقیق شرایط حقوق بشر در کشورهایی است که پیمان‌های بین‌المللی حقوق سیاسی و شهروندی را امضا‌ء کرده‌اند. ایران از سال ۱۹۷۵ به کنوانسیون جهانی حقوق بشر پیوسته است.


تداوم بازداشت و وضعیت نامعلوم خادم كلیسای خانگی در زندان اهواز

.


این نوكیش مسیحی كه طی ۱۰ ماه گذشته همچنان بلاتكلیف در زندان شهر اهواز بسر می برد، تاكنون بارها توسط نیروهای اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته و برای ترك ایمان مسیحی اش وی را بدفعات زیر فشارهای شدید روحی قرار داده اند.
به نقل از گزارشگران آژانس خبر مسیحیان ایران « محبت نیوز»؛ "نورالله قبیتی زاده" از نوكیشان مسیحی و خادم كلیسای خانگی،در ماههای اول بازداشت خود هیچ تماس یا ملاقاتی با خانواده و یا نزدیكان خود نداشت و همچنین هیچگونه اطلاعی از وضعیت او در داخل زندان در دسترس نبود. در طی ۱۰ ماه گذشته از زمان بازداشت ایشان ، نورالله بارها توسط نیروهای اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت ، ماموران امنیتی و بازجویان زندان برای مجبور ساختن وی به ترك ایمان مسیحی اش وی را زیر فشارهای شدید روحی قرار داده اند. از گرفتن تعهد برای فاصله گرفتن از فعالیت های بشارتی گرفته تا نوشتن توبه نامه مبنی بر ترك مسیحیت و انكار ایمان مسیحی خود .
اگر چه مقامات قضایی و امنیتی به او وعده داده بودند تا در قبال نوشتن توبه نامه آزاد خواهد شد اما این موضوع با عدم پذیرش "نورالله قبیتی زاده" همراه شد.
طبق گزارش منابع آگاه به محبت نیوز، "نورالله قبیتی زاده" 47 ساله كه در ابتدا در زندان شهر دزفول در زندان بود، نه تنها در برابر فشارها و تهدیدات تسلیم نشد بلکه در طی مدت اسارت در زندان دزفول با رساندن پیغام انجیل به زندانیان و برگزاری جلسه دعا و پرستش در گروه چند نفره سعی در آشنا ساختن اطرافیان و دیگر زندانیان به کلام خدا داشت و همین امر موجب خشم زندانبانان و مسئولان زندان شد که این امر سبب شد تا او را از زندان دزفول به زندان اهواز  منتقل کنند. شرایطی که بخاطر گفتگوی وی با دیگر زندانیان در ارتباط با مسیحیت و انتشار عقایدش در بین زندانیان با آن مواجه شد.
دادگاه اول او حدود دو ماه پیش در دادگستری اهـــواز و در شعبۀ یکم جزایی به ریاست قاضی "پور محمدیان" برگزار شد. طبق گفته یكی از شاهدان عینی به محبت نیوز ، " نورالله" در این دادگاه با دستبند و پاهای زنجیر شده حاضر شد ه بود و گویا بطور شفاهی به جهت ایجاد فشار روانی و ایجاد ترس و وحشت به وی گفته شده در این دادگاه برای وی حکم اعدام در نظر گرفته شده است . همچنین در انتهای جلسه دادگاه سعی شده تا دوباره مهلتی به وی داده شود تا توبه كرده و از مسیحیت به اسلام برگردد تا از این طریق تخفیف ی به مجازات وی داده شود.
لازم به یادآوری است، در روز جمعه ۳ دی ماه ۱۳۸۹ ( ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰) یك گروه ۱۰ نفره از نوكیشان مسیحی كه برای برگزاری ایام كریسمس تولد عیسی مسیح در یك كلیسای خانگی در شهرستان دزفول گردهم آمده بودند توسط ماموران امنیتی اطلاعات بازداشت شدند. ماموران امنیتی ضمن بازداشت كلیه افراد، مسئول و خادم آن كلیسای خانگی بنام " نورالله قبیتی زاده" را با دستبند و چشمانی بسته بهمراه دیگر بازداشت شدگان به خانه ایی در مركز شهر دزفول كه گویا خالی از سكنه بوده و فقط چند مامور در آن حضور داشتند انتقال می دهند.
دیگر بازداشت شدگان مسیحی كه برخی از آنان از شهرهای اندیمشك و اهواز به دزفول آمده بودند پس از انجام بازجویی از تك تك آنان و برخی پرسش ها در خصوص چگونگی گرویدن شان به مسیحیت و نحوه آشنایی شان با آقای "نورالله قبیتی زاده "، ضمن گرفتن تعهد و اثر انگشت از این افراد در همان روز آنان را آزاد می كنند و از آنان خواسته می شود تا روز بعد به ستادهای خبری اطلاعات شهرهای محل سكونت خود مراجعه و خود را معرفی نمایند.
 آژانس خبر مسیحیان ایران

فروش فناوری‌ به جمهوری اسلامی برای سرکوب مخالفان را متوقف کنید


روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر در روزهای پایانی ماه گذشته میلادی خبریرا مخابره کردند که از معاملات و فروش فناوری‌های مخابراتی و رایانه‌ای چند شرکت‌ اروپایی به دولت جمهوری‌ اسلامی ایران برای رصد، ردگیری و شناسایی مخالفان پرده برمی‌داشت. شرکت‌های «اریکسون» در سوئد، «نرم‌ افزار کریتویتی» در انگلیس و «امنیت آداپتیو مبایل» در ایرلند از جمله‌ شرکت‌های طرف معامله با شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های پوشش‌ دهنده‌ی خطوط تلفن در ایران از جمله «ایرانسل» هستند.
خبر فروش سیستمهای امنیتی به جمهوری اسلامی برای تحدید آزادی‌های مدنی و سیاسی شهروندان خبر تازه‌ای در محافل رسمی و غیررسمی ایرانیان معترض به نقض حقوق بشر نیست. پیش از این نیز خبر سانسور و انداختن پارازیت بر روی امواج ماهواره‌ای در رسانه‌های جهان موجب واکنش محافل سیاسی جهان شده بود. اما امروز ابعاد این قضایا با وجود مدارک، شاهدان عینی و مصاحبه با قربانیانکه توسط مأموران امنیتی دستگاه‌های حکومتی با استفاده از چنین فناوری‌هایی تحت تعقیب،‌ بازجویی و سرکوب قرار گرفته‌اند، ابعاد روشن‌تری می‌یابد. پیش از این بارها گفته شده است که فناوری‌های خریداری شده از شرکت‌های مستقر در کشورهای مدعی دموکراسی و حقوق بشر، برای سانسور و اختلال در ارتباطات و جریان آزاد اطلاعات در ایران استفاده می‌شود. امروز دیگر برای دولت‌های مسئول دنیا می‌بایست به وضوح معلوم شده باشد که این معاملات نه تنها در محدود کردن بلکه معاونت در سرکوبی آزادی‌خواهان، مدافعان آزادی بیان، حقوق بشر و دموکراسی در ایران استفاده می‌شود.

محرومیت بیست ماهه بهمن احمدی امویی و عبدالله مومنی از مرخصی و ملاقات حضوریبهمن احمدی امویی و عبدالله مومنی، دو زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، بیست ماه است که از حق مرخصی و ملاقات حضوری با خانواده هایشان محروم شده اند.
دو سال و نیم از بازداشت بهمن احمدی امویی روزنامه‌نگار و عبدالله مومنی فعال دانشجویی می گذرد، اما آنها از جزئی‌ترین حقوق یک زندانی نیز محروم هستند. این دو زندانی سیاسی از بازداشت شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم هستند. آنها هر دو در روز ۳۰ خردادماه سال ۸۸ بازداشت شده اند.
به گزارش کلمه، ماهها از آخرین ملاقات حضوری این دو زندانی با همسر و خانواده شان می گذرد اما دادستان تهران هر بار با درخواست ملاقات بیست دقیقه حضوری آنها مخالفت می کند. زندانیان سیاسی تنها هفته ای یک بار می توانند خانواده شان را به صورت کابینی ملاقات کنند و انجام ملاقات حضوری آنان با خانواده تنها با نامه کتبی دادستان تهران انجام می شود.
دادستان تهران ماه هاست بدون ذکر هرگونه دلیل مشخص، برخی زندانیان سیاسی از جمله بهمن احمدی امویی و عبدالله مومنی را از حق مرخصی و ملاقات حضوری با خانواده شان محروم کرده است و در این باره نیز هیچ توضیح مشخصی نمی دهد. بهمن احمدی امویی و عبدالله مومنی در طول بیست ماه گذشته تنها دو تا سه بار از حق ملاقات حضوری استفاده کرده اند و در تمامی اعیاد از جمله عید نوروز از مرخصی و ملاقات حضوری با خانواده محروم بوده اند.

بازداشت یک فعال محیط زیست در سنندجطی روزهای گذشته یک فعال محیط زیست در سنندج مرکز استان کردستان بازداشت شد.
به گزارش موکریان، روز اول آبان یک فعال محیط زیست اهل سنندج به نام "وریا خسروی" توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و روانه زندان گردید.
گفته می‌شود در پی بازداشت این عضو جمعیت سبز کردستان ماموران منزل وی را مورد بازرسی قرار داده و کیس کامپیو‌تر و... همراه خود برده‌اند.
تا لحظه تنظیم خبر هیچ علت یا عللی برای بازداشت این شهروند از طرف مقامات قضایی شهر سنندج اعلام نشده است.

علی اکبر محمد زاده به شش سال حبس محکوم شدحکم ۶ سال حبس صادر شده برای علی اکبر محمد‌زاده فعال دانشجویی ۲۲ ساله دانشگاه صنعتی شریف به اتهام تجمع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به استناد ماد‌ی ۵۱۰ و ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی، تایید شد.
مادر علی اکبر محمدزاده در گفتگو با خبرنگار کلمه با تایید این خبر گفت: همه ی شش سالی را که قاضی صادر کرده بود بدون هیچ تغییری تایید کردند .
خانم محمدزاده با بیان اینکه پسرش هنوز از رای دادگاه تجدید نظر اطلاعی ندارد تاکید کرد: اصلا اجازه ندادند که پرونده را بخواند. من نمی دانم چه کرده اند که اینقدر سریع حکم را صادر و تایید کردند.
علی اکبر محمد زاده، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، در روز دوشنبه ٢۶ بهمن ٨٩ به هنگام خروج از درب آزادی دانشگاه صنعتی شریف، توسط ماموران امنیتی تحت تعقیب قرار گرفته و پس از ضرب و شتم در میدان آزادی دستگیر شد.
جلسه دادگاه بدوی این فعال دانشجویی در سوم مرداد در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود. بر اساس این گزارش این حکم متشکل از ۵ سال به اتهام تجمع و تبانی و ۱ سال به اتهام تبلیغ علیه نظام بوده است.
مادر این فعال دانشجویی با بیان اینکه در دادگاه رفتار غیر منصفانه و غیر عادلانه داشتند گفت: آدم چه می تواند بگوید. آن از دادگاه بدوی که هر کاری دلشان خواست کردند. در دادگاه تجدید نظر هم امیدوار بودم منصفانه و بدون اعمال نفوذ پرونده را مطالعه کنند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه ما مستندات و مدارک زیادی داشتیم پرسید: در کجای دنیا به کسی که علیه خودش هیچ اعتراف دروغی نکرده، تنها با اعتراف گیری از همبندانش ۶ سال حکم صادر میکنند؟ نمی دانم صدایمان را باید به کجا برسانیم.
مادر علی اکبر محمدزاده افزود: پسر ما هیچ جرمی نداشت. خدا شاهد است یک مصداق جرم برای پسر من نداشتند. اگر چیزی وجود داشت دلم نمی سوخت. واقعا ما را از دیروز تا حالا آتش زدند. امیدوار بودیم دادگاه تجدید نظر حداقل رحم و مروت داشته باشد روی این پرونده.
علی اکبر محمد زاده، بدون برخورداری از حق مرخصی از زمان بازداشت، هم اکنون در بند ٣۵٠ زندان اوین می باشد.

استمداد جمعی از زندانیان سیاسی زندان ارومیه از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد


استمداد جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه از کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به شرایط غیر انسانی و طاقت فرسا که علیه آنها در زندان روا داشته می شود جهت ارسال به کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه و انتشار آن در رسانه ها در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرارداده شده است. متن آن به قرار زیر می باشد:
محضر کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد،
با توجه به مشکلات موجود در جامعه کردستان که ما امضاء کنندگان این شکوائیه معلول مستقیم این شرایط هستیم و اکنون در زندان به سر می بریم از بدو دستگیریها و محاکمه و گذراندن دوران محکومیت با بی عدالتی و برخورد سلیقه ای مسئولین قضائی و ضابطین آنها رو به رو می باشیم که ما وخانواده هایمان را در شرایط غیر قابل تحملی قرار می دهد . شرایط نامناسب فرهنگی حاکم بر زندان و برخورد غیر مسئولانه زندان را لازم دیدم به عرض شما برسانیم .
همواره یکی از دغدغه های اصلی ملت کرد حفظ هویت ملی و فرهنگی خود بوده که دائما" به بهانه های امنیتی بر چسب ترور وخرابکاری و ...... خورده است که خود سبب امنیتی ماندن همیشگی جامعه کردستان شده است . در حالی که امروزه در جامعه شاهد پوششهای غریبی می باشیم که به اذعان همه هیچ سنخیتی با فرهنگ وتمدن ما ندارد و در چنین شرایطی ممنوع کردن لباس کردی در هر زمان و مکان و شرایطی واقعا عمل قبیحی است . وانسان را به فکر می اندازد که آیا واقعا تمام این برنامه های فرهنگی جهت بازگشت به اصا لتها و حتی استفاده رئیس جمهور در سفر به کردستان از این لباس ظاهر سازی و فریب اذهان عمومی است ؟!.
در حال حاضر با امنیتی کردن مشکلات کردستان با برخوردهای شدید قضایی ومحکوم کردن فعالان این خطه به حبسهای سنگین قطعا جامعه را امنیتی تر و شکافهای قومی را شدید تر خواهد کرد .
امروزه در حالی که زندانیان ایران دارای پوشش واحدی نیستند و بدون هیچ محدودیتی لباسهایی در مدلهای مختلف در داخل زندان رایج هست ووجود مواد مخدر و بی اخلاقیهای فراوان که در زندان رایج هستند و بدون هیچ بر خوردی جدی در حال گسترش هستند .جای تاسف وتالم است که در بند دوازده زندان مرکزی ارومیه لباس کردی را به عنوان کالای قاچاق در بازرسی ضبط می کنند . ودر دعوت(ملاقات) زندانیان یکی از بندها از بلندگوی اعلانات زندان اعلام می شود که زندانیان با ظاهری آراسته و مرتب و بدون پوشیدن لباسهای نامناسب و کردی حضور بهم رسانند و خیاطی زندان از دوختن آن منع شده و یکی از مامورین زندان در بازرسی مورخه 26/07/1390 از بند علنا بگوید که روزی راحت خواهد شد که این لباس را کلا از زندان جمع آوری کنند و همچنین محدودیت ورود البسه کردی و ممنوعیت ورود کتب و نشریات به زبان کردی و حتی فارسی که با مجوز در داخل کشور منتشر می شوند با نظریات وسلیقه آقایان ممنوع شده است .
ما امضاء کنندگان زیر از کمیسر عالی حقوق بشروگزارشگر ویژه حقوق بشر خواستار رسیدگی به شرایط طاقت فرسا وغیر انسانی و محدودیتهای زیادعلیه زندانیان سیاسی زندان ارومیه هستیم امیدواریم که پیگیری های لازم را انجام دهید .
با تشکر :
جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه
آبان 1390
1- یوسف کاکه حمی فرزند عثمان
2- مصطفی علی احمد فرزند علی
3- حبیب الله گل پری پور فرزند ناصر
4- احمد تموئی فرزند نبی
5- علی احمد سلیمان فرزند احمد
6- علی افشاری فرزند کاک الله
7- قدریه قادری از زندانیان سیاسی زن زندان ارومیه
8- امل شیخو از زندانیان سیاسی زن زندان ارومیه
رونوشت به :
1- کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
2- گزارشگر ویژه حقوق بشر
3- سازمان عفو بین الملل