۱۳۹۰ آذر ۱۵, سه‌شنبه

به مناسبت 16 آذر بار دیگر سرکوب گسترده و سیستماتیک دانشجویان توسط جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم

 VVMIran
Vereinigung zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran e.V.
Postfach 91 11 22
30431 Hannover
Tel.: +49 511 44 04 84
Fax: +49 511 26173 76

ماده 19  اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.
ماده 20  اعلامیه جهانی حقوق بشر
۱هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.
۲هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

به مناسبت 16 آذر بار دیگر سرکوب گسترده و سیستماتیک دانشجویان توسط جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم


مصطفی بزرگ نیا
مهدی شریعت رضوی
احمد قندچی
58 سال از واقعه ای که امروز از آن به عنوان روز دانشجو یاد می شود می گذرد. روزی که آزادی اندیشه بهای ایستادن در برابر استبداد را با  به خاک و خون کشیده شدن 3 دانشجو پرداخت.
اما امروز و با گذشت بیش از نیم قرن از آن واقعه، آزادی اندیشه همچنان در بند است. در 16 آذر 1332 دانشجویان ایران حرکتی را آغاز نمودند که تا به امروز با دادن هزاران قربانی، پرچمدار مبارزه با استبداد است و امروز به حدی از بلوغ رسیده که خود را نه ابزار دست این یا آن حزب و گروه بلکه امانت دار میراث گرانبهای صد سال مبارزه ملت ایران برای آزادی و دموکراسی می داند.
صاحبان قدرت در ایران به چنان هراسی از این قشر آگاه و پیوند خورده با ملت ایران و دنیای آزاد مبتلا شده اند که نه تنها بیش از پیش به بازداشت، آزار و اذیت، شکنجه و زندانی کردن دانشجویان منتقد می پردازند بلکه طی روزهای گذشته برای آلوده کردن نام و اعتبار دانشجو عده ای از وابستگان حکومتی و بسیجیان را با عنوان دانشجویان خود جوش برای غارت و تجاوز به حریم سفارت انگلستان و اقامتگاه دیپلمات ها در باغ قلهک اجیر می کنند که شاید ذره ای بتوانند چهره دانشجویان مستقل و مبارز را در برابر دیدگان مردم ایران و افکار عمومی جهان مخدوش کنند.
کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو بمناسبت فرا رسیدن 16 آذر با بزرگداشت این روز، هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از نام دانشجو بویژه در جهت نقض قوانین و معاهدات بین المللی، همچنین تشدید سرکوب دانشجویان توسط دولت جمهوری اسلامی ایران که بخصوص پس از وقایع انتخاباتی سال 88 روندی تصاعدی یافته است را مغایر با اصول بشردوستانه و اعلامیه جهانی حقوق بشر دانسته و قویا محکوم می نماید.  
339       
کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر