۱۳۹۰ بهمن ۱, شنبه

دلار به مرز 2000 تومان نزدیک می شود


قیمت دلار روی تابلوی صرافی 1400 تومان، دلال 1866 تومان
امروز شنبه اول بهمن ماه قیمت دلار در بازار آزاد به 1866 تومان رسید و با همین میانگین قیمت توسط دلالان خرید و فروش می شد. این در حالیست که به دستور بانک مرکزی صرافی ها موظف شده اند بر تابلوهای خود قیمت فروش دلار را 1400 تومان و قیمت خرید را 1390 تومان درج کنند و برای معاملات فاکتور دریافت نمایند. اما تمام صرافی ها اعلام می کنند که هیچ ارز خارجی ندارند که آن را معامله کنند.
از سوی دیگر با جود آنکه نیروی انتظامی تاکید کرده که با قاچاقچیان و دلالان ارز برخورد خواهد شد اما این دلالان همچنان به کار خود ادامه می هند.
همچنین قیمت ربع سکه بهار آزادی به 200 هزار تومان رسیده بود که مانند ارز در صرافی ها موجود نبود و باید از دست دلالان تهیه می شد.

دیروز مراسم خاکسپاری و بزرگداشت علیرضا صبوری جوان ۲۳ ساله ایرانی در برلین برگزار شد /گفتگو با خواهر علیرضا و تصاویر مربوط به مراسمپیکر علیرضا صبوری در آلمان به خاک سپرده شد
روز گذشته جمعه ۲۰ ژانویه مراسم خاکسپاری و بزرگداشت علیرضا صبوری جوان ۲۳ ساله ایرانی در برلین برگزار شد. علیرضا از جمله جوانانی بود که در راهپیمایی سکوت روز ۲۵ خرداد در تهران توسط تک تیرانداز مستقیم به سرش تیر خورده بود .
به گزارش خانم اختر قاسمی بستگان علیرضا در آلمان طی تلاشی دو ماهه موفق شدند پیکر علیرضا را به آلمان منتقل کنند تا حداقل در خانه ابدی با آرامشی در نزدیکی بستگان خود بخوابد! مراسم خاکسپاری با حضور مادر علیرضا و بستگان به همراه صدها ایرانی برگزار شد. و پس از آن مراسم یاد بود برگزار شد. در این مراسم فیلم ها و عکس هایی از علیرضا به نمایش گذاشته شد. فیلم گفتگوی خواهر علیرضا با او زمانی که او از بیمارستان مرخص شده بود ولی هنوز نمی توانست صحبت کند، بسیار تاثر برانگیز بود. مهران براتی ، از فعالین حقوق بشر طی سخنانی از تلاش دو سا ل پیش خود به همراه کانون پناهندگان برای انتقال علیرضا به آلمان صحبت کرد. هژیر پلاشی روزنامه نگار از طرف جمعی از پناهندگان ایرانی ساکن برلین ضمن احساس همدردی با مادر علیرضا از تلاش و پیگیری راه علیرضا سخن گفت. پیام کانون پناهندگان ایرانی توسط مدیر مسئول آن خوانده شد و سپس علی چکاو از دوستان علیرضا در ترکیه ضمن بیان خاطراتی از علیرضا و روحیه طنز او فیلم کوتاهی را که از او در ترکیه گرفته بود، نمایش داد. پویا نودهی پسر خاله ی علیرضا شعری را برای او خواند.  مراسم بعد از دو ساعت با سرود سر اومد زمستون به پایان رسید.

نگرانی از وضعیت جسمی مهدی خزعلی


۱۰ کیلو کاهش وزن، دستی گچ گرفته و چند دندان لق شده حاصل بازداشتی خشونت بار و اعتصاب غذایی ۱۰ روزه است. 

خانواده مهدی خزعلی، نویسنده منتقد جمهوری اسلامی که روز پنج شنبه، توانستند با او ملاقات کنند، به رادیو فردا گفتند که دکتر مهدی خزعلی در اثر اعتصاب غذا، بیش از ۱۰ کیلو از وزن خود را از دست داده و از شرایط جسمانی مناسبی برخوردار نیست. 
به گفته آنها اودر جریان بازداشتش در ۱۹ دی ماه از ناحیه دست دچار شکستگی استخوان شده و دست او را در زندان گچ گرفته اند. پیش از این همسر آقای خزعلی در مورد برخورد ماموران در زمان بازداشت اقای خزعلی به رادیو فردا گفته بود که در زمان بازداشت به سوی همسرش حمله کرده اند و او را با صورت به زمین انداختند. 
مهدی خزعلی همان زمان از شکسته شدن استخوان دستش خبر داده بود. آن گونه که خانواده آقای خزعلی می گویند او و یک نفر دیگر در سلولی با ابعاد دو متر در دو متر نگهداری می شود و تا روز ملاقاتش یعنی ۱۰ روز پس از بازداشت از حق داشتن هواخوری محروم بوده است. 
خانواده آقای خزعلی می گویند از وی در مدت بازداشت هیچ بازجویی به عمل نیامده و معتقدند که هدف از بازداشت مهدی خزعلی دور نگه داشتن او از جامعه و ممنوع کردن نوشتن برای او است. 


هشدار پلیس به فروشندگان عروسک "باربی"


 پلیسنظارت بر اماکن عمومی با هشدار به فروشندگان عروسکهای باربی اعلام کرد: فروشگاههایی که اقدام به فروش این عروسکها کنند از نظر پلیس متخلف و با آنها برخورد می‌شود. 
به گزارش خبرنگار مهر، پلیس نظارت بر اماکن عمومی تهران در ادامه اجرای طرح امنیت محله محور و برخورد با ۲۷ جرم احصا شده اقدام به برخورد با مظاهر غربی و ترویج دهنده بی بند و باری کرده و در فاز جدید این برخوردها عروسکهای باربی از سطح شهر جمع آوری شد. 
پلیس در این رابطه از تمامی اسباب بازی فروشی ها و عرضه کنندگان محصولات فکری بازرسی و عروسکهای باربی را ازسطح شهر جمع آوری کرد. 
یک منبع آگاه در پلیس امنیت به مهر گفت: تاکنون دهها مغازه فروشنده عروسک باربی از سوی ماموران پلمپ شده است و اجرای این طرح ادامه دارد.

هجوم ماموران به بازارها برای جمع آوری فروشندگان اجناس خارجی


زنان ايران :مغازه داران بازارهای بندرعباس ميگويند كه ماموران هر روز برای جمع آوري فروشندگان اجناس خارجی به بازارها هجوم می برند . تا باصطلاح بتوانند با گراني ارز درهم امارات مقابله كنند.

انتقال محمدرضا کربلایی آقا ملکی به سلول انفرادی زندان متی کلای بابل

محمدرضا کربلایی آقا ملکی دانشجوی  و زندانی عقیدتی  در بابل

منابع محلی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفتند که  محمدرضا کربلایی آقا ملکی دانشجوی  و زندانی عقیدتی  در بابل به بند انفرادی زندان متی کلای بابل منتقل شد.  بنا به این گزارش در روزهای گذشته بنا به آنچه که مسئولین زندان متی کلا آنرا اهانت به مسئولین ذکر نمود ه اند این زندانی عقیدتی را به بند انفرادی زندان متی کلا منتقل شده است.ملکی در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور و تبانی در جهت اقدام علیه امنیت کشو به ده ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که در شعبه سه دادگاه تجدید نظر مازندران این احکام به شش ماه حبس تعزیری کاهش یافته است. محمدرضا کربلایی آقا ملکی روز ۱۰ دی ماه سال جاری برای گذراندن دوران محکومیتش، خود را به دایره اجرای احکام بابل معرفی نموده است.
منبع یاد شده به کمپین گفت که محمدرضا ملکی در مراجعه به بهداری زندان متی کلا با توهین بهیار زندان مواجه شده به گونه ای که این بخورد بهیار زندان منجر به واکنش این فعال دانشجویی شده است: «بهیار زندان متی کلا، او و سایر فعالین دربند زندان متی کلا را فتنه گر خواند و به او گفته: شما فتنه گرید و نظام جمهوری اسلامی باید تو و دوستانت را اعدام کند.»
منبع یاد شده افزود: « این جملات با واکنش ملکی مواجه شده است به گونه ای که وی این گفته ها را ناصحیح خوانده است. صحبت های ملکی منجر به واکنش تند بابازداه رئیس زندان متی کلای بابل شده است به گونه ای که مسئولین زندان واکنش ملکی نسبت به توهین های بهیار زندان را دفاع از مواضع جنبش سبز خوانده اند. منابع محلی به کمپین بین المللی حقوق بشر گفته اند که بابازداه رئیس زندان متی کلا دستور داده که به منظور تنبیه موهای سر محمدرضا کربلایی آقا ملکی را از ته بزنند و او را به سلول انفرادی منتقل کنند.»

تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی و کشته شدن یک شهروند کُرد


در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، مستقر در شهرستان قزوین به روی خودروی کاسبکاران کُرد یک تن از سرنشینان جان خود را از دست داده و دو تن دیگر مصدوم گردیدند.
به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از  کُردپا، عصر روز چهارشنبه، بیست و هشتم دی ماه خودروی حامل اجناس کاسبکاران کُرد که از سنندج عازم تهران بود هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفته و در نتیجه یک شهروند کُرد به نام امیر زندی فرزند عبدالله جان خود را از دست داده و دو تن دیگر به نام های شاپور زندی فرزند محمد و صالح زندی فرزند حاجی صادق زخمی گردیدند.
در ادامه گزارش ارسالی آمده است:نیروهای نظامی حکومت ایران بعد از شلیک مستقیم و زخمی شدن دو تن از شهروندان کُرد اقدام به بازداشت آنان نموده و کلیه ی اجناس را توقیف و مصادره کردند.
این سه شهروند کُرد از اهالی روستای “سراب سوره” شهرستان سنندج می باشند.بنابه آمارهای مندرج در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، ظرف مدت ده ماه اخیر جمعاً ٧٣ شهروند کُرد از سوی مأموران نظامی و انتظامی حکومت اسلامی ایران با شلیک مستقیم جان خود را از دست داده و ۵٧ تن دیگر زخمی شدند.

فدراسیون روزنامه‌نگاران وضعیت رسانه‌ای در ایران را «تحمل‌ناپذیر» خواند


فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، آی‌اف‌جی، روز جمعه با اعتراض به موج جدید بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران وضعیت آزادی مطبوعاتی در این کشور را «تحمل‌ناپذیر» توصیف و تأکید کرد که به بسیج روزنامه‌نگاران جهان برای همبستگی با روزنامه‌نگاران ایرانی ادامه خواهد داد.
این فدراسیون با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران در ایران اعتراض کرد و هشدار داد که «در پی سال‌ها کارزار بی‌امان ارعاب و آزار رسانه‌های مستقل از سوی حکومت، وضعیت آزادی مطبوعاتی در ایران هم‌اینک در بدترین حالت خود قرار گرفته ‌است».
جیم بومِلیا، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در این بیانیه که در وب‌سایت این فدراسیون انتشار یافته در این باره گفت: «بازداشت‌های اخیر ثابت می‌کند مصیبتی که روزنامه‌نگاران در ایران بدان گرفتارند پایانی ندارد» و افزود: «وضعیت تحمل‌ناپذیر شده‌ است و جامعه بین‌الملل باید علیه چنین یورش بی‌رحمانه‌ای به رسانه‌های مستقل فریاد برآورد.»
در هفته اخیر هشت روزنامه‌نگار از جمله سه روزنامه‌نگار زن با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شده‌اند.
روزنامه‌نگاران و پژوهشگران بازداشت‌شده عبارت‌اند از سهام‌الدین بورقانی، پرستو دوکوهکی، مرضیه رسولی، فاطمه خردمند، احسان هوشمند، سعید مدنی، فرشاد قربان‌پور و مهدی خزعلی.


تشكيل 9 هزار هيات آخوندی ،خيمه‌های زينبی و ايستگاه‌های صلواتی در مدارس

article picture
مشکلات حل شد ، تشكيل 9 هزار هيات آخوندی در مدارس و شناسايي25هزار مداح دانش‌آموز
سایت حکومتی امنیتی فارس: مشاور قرآني وزير و مديركل دفتر قرآن، نماز و عترت آموزش و پرورش از تشكيل 9 هزار و 60 هيات مذهبي دانش‌آموزي در مدارس راهنمايي و متوسطه كشور خبر داد و گفت: 25 هزار و 200 مداح دانش‌آموز شناسايي شدند.

بازداشت سه تن از شهروندان اهل سنت در کامیاران

سه تن از فعالین اهل سنت در شهرستان کامیاران به دلیل اعتراض به سخنان یک روحانی شیعه از سوی ماموران اطلاعات نیروی انتظامی و به دستور دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان بازداشت شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از کامیاران، علی اکبر کمانگر، خبات عزیزی و سیف الله روحانی سه تن ازنمازگزاران اهل سنت کامیاران از سوی ماموران اطلاعات نیروی انتظامی وبا دستور دادستان عمومی وانقلاب این شهرستان روز گذشته بازداشت شدند.
این فعالین به دلیل اعتراض به سخنان اهانت آمیز یک روحانی شیعه بنام حجة الاسلام ربانی درنمازجمعه مسجد جامع اهل سنت کامیاران ایرادکرده بود، بازداشت شدند.
خواسته نمازگزاران ومعترضین عذرخواهی حجة الاسلام ربانی ازمردم این شهرستان به خاطراظهارات اهانت آمیزنسبت به یکی ازصحابه پیامبربود که با واکنش تند ماموران امنیتی این شهرستان مواجهه شد.
تاکنون اتهام انتسابی به بازداشت شدگان اعلام نگردیده است.

ترور امام جمعه اهل سنت طرفدار رژیم اسلامی در شهر راسکویساعاتی پیش از ترور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفته بود: اطاعت از رهبر و شركت در انتخابات كشور اسلامی واجب شرعی است.

منبع حکومتی:امام جمعه اهل سنت شهر راسک از توابع شهرستان سرباز سیستان وبلوچستان عصر روز جمعه در مسیر چابهار – سرباز به دست عوامل استكبار جهانی به شهادت رسید.
سایت حکومتی ایرنا: مولوی مصطفی جنگی‌زهی كه پیش از این نیز از یک سوءقصد مسلحانه جان سالم بدر برده بود از جمله روحانیون طرفدار انقلاب اسلامی و از حامیان وحدت شیعه وسنی در منطقه بشمار می رفت.
وی ساعاتی پیش از ترور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفته بود: اطاعت از رهبر و شركت در انتخابات كشور اسلامی واجب شرعی است.
وی افزود: اطاعت از رهبرمعظم انقلاب و شركت در انتخابات كشور اسلامی ایران برای عموم مردم واجب شرعی است.
مولوی مصطفی جنگی‌زهی اظهار داشت: طبق عقیده اهل سنت و جماعت اطاعت از اوامر حاكم وقت در سرزمین اسلامی واجب شرعی است.

آخوند ملعون علم‌الهدی:انتقاد از رژیم اسلامی به هیچ عنوان درست نیست

article picture

آخوند مزدور علم الهدی گفت: نقد کردن نظام اسلامی که امام زمان دستور تشکیل آن را داده به هیچ عنوان درست نیست و نباید با نقادی آن از جمله در رسانه ملی، مردم را نسبت به نظام دچار تردید کرد.
سیرک نماز جمعه،آخوند احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با انتقاد از برنامه "پارک ملت" صدا و سیما گفت: در این برنامه نقد نسبت به نظام صورت گرفته که این امر به هیچ‌عنوان درست نیست.
به گزارش منابع خبری رژیم، وی گفت: نباید در برنامه‌ای در رسانه ملی فردی در نقد نظام اسلامی هر چه به زبانش آمده، عنوان و مردم را در باورمندی نسبت به اصول نظام اسلامی دچار تردید کند.
وی اضافه کرد: متاسفانه برخی از دستگاه‌های اجرایی با ندانم کاری‌های خود آب به آسیاب دشمنان می‌ریزند و رسانه ملی که باید به دنبال تقویت نظام و ایجاد هماهنگی بین مردم و نظام باشد در برخی برنامه‌های آن مطالبی عنوان می‌شود که مردم را نسبت به اصول نظام دچار تردید می‌کند.
وی ادعا کرد: امروز در روی کره زمین نظام اسلامی موثرترین نظام برای تامین عدالت است و نقد این نظام درست نیست و باید از آن پرهیز شود.
آخوند علم الهدی گفت: نظام جمهوری اسلامی ،نظامی است که امام زمان دستور تشکیل آن را داده و آن را به ما سپردند و توسط ولی فقیه و مجتهد جامع الشرایط به عنوان نایب آن امام همام رهبری می‌شود.
آخوند مزدور علم الهدی گفت: هم اکنون امام زمان که زنده و ناظر این نظام هستند امکان ندارد که این نظام را به کسی بسپارند که با هواهای نفسش این نظام را ساقط کند.

 

پیام خانواده ی وبلاگ نویس زندانی به مناسبت بیست و هفتمین زادروز تولدش‎

article picture
پارس دیلی نیوز ، گزارش دریافتی:پیام خانواده ی فریدون صیدی راد وبلاگ نویس زندانی به مناسبت بیست و هفتمین زادروز تولدش‎
به فصل شکفتن اقاقی ها
به فصلی از جنس نور
به فصل تجربه ی پرنده از ازادی .
عزیزترین ویگانه مان اینجا نیستی
در استانه ی عظیم این میلاد
تا با برق نگاه مهربانت شعله تن سوز عشقمان شوی
نیستی تا بفشاری دستان پر محبتمان را
ونیستی تا از شوق اواز پر طنینت شادمان سازی ...
اکنون که فاصله ها و دیوارها صفحات تقدیرمان را رقم میزنند ...
تا چه افتد که ما روزی رقم زنیم تقدیر را
گفتنی ست فریدون صیدی راد وبلاگ نویس و فعال سیاسی از اسفند ماه سال گذشته بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است .وی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به تحمل سه سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمع اعتراضی روز عاشورا در اراک و شرکت در تشییع جنازه ی ایت الله منتظری محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تایید گردید. فریدون صیدی راد از اسفند ماه سال گذشته تا کنون بدون استفاده از حق مرخصی در زندان اوین به سر می برد.

خطر قریب الوقوع حکم اعدام دو زندانی سیاسی

article picture
 با تایید حکم اعدام لقمان مرادی و زانیار مرادی، دو تن از زندانیان سیاسی کرد در دادگاه تجدید نظر و فرستادن این حکم به اجرای احکام احتمال آن میرود این دو زندانی سیاسی اعدام شوند.
زانیار مرادی و لقمان مرادی در اول دی ماه ۱٣٨۹ به حکم قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اعدام در ملاء عام محکوم شدند. ایشان در سیزدهم تیرماه سال ٨٨ به «محاربه» و «افساد فی الارض» و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان متهم شده بودند. آنها همچنین به فعالیت در «کومله» متهم شدند.
زانیار مرادی و لقمان مرادی به ترتیب در دهم مردادماه سال ٨٨ و بیست و پنجم مهرماه سال ٨٨ در مریوان بازداشت شدند. ۹ ماه نخستین بازداشت و هنگامیکه هنوز هیچ اتهام قتلی بر علیه این دو عنوان نشده بود، ایشان توسط وزارت اطلاعات نگهداری می شدند. این دو زندانی سیاسی پس از چندین بار جابجایی میان بازداشت گاه های مختلف، سرانجام حدود آذرماه سال گذشته به بند ۴ زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. لقمان و زنیار مرادی بعدها در نامه ای اظهار کردند که در طول جلسات بازجویی توسط وزارت اطلاعات، به مدت بیست و پنج روز برای اخذ اعتراف به قتل پسر امام جمعه مریوان تحت شکنجه و تهدید به تجاوز جنسی قرار داشته و هر دو محروم از دسترسی به امکانات مناسب پزشکی بوده اند.
از طرفی دیگر امام جمعه مریوان ادراه اطلاعات مریوان را مطلع ساخته که نمی خواهد در زمان اجرای حکم حضور یابد چونکه شک دارد این دو جوان گناهی مرتکب شده باشند.
گفتنی است که در هفته گذشته دو فعال سیاسی کرد دیگر بنامهای علی افشاری و حبیب افشاری به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند بنا بر گزارشات موثق و رسیده ، رژیم جمهوری اسلامی با صدور حکم های تازه اعدام و فشار بر زندانیان سیاسی و مدنی کرد و آزار و اذیت خانواده های آنها، سرکوب را تشدید نموده است و میخواهد از این رهگذرمردم را به سکوت و جنبش را به عقب باز گرداند.
لذا ما به عنوان ستاد مرکزی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ضمن ابراز نگرانی خود ازصدور احکام اين عزيزان ، درخواست لغو صریح این احکام غیر عادلانه راداریم. از این رو از مجامع گوناگون، گروهها، شخصیتها، احزاب، سازمانها و تمامی آزاد اندیشان تقاضا داریم با مداخله موثر و فعال و فوری خود مانع از وقوع فاجعه وتراژدی دیگری شوند.
ستاد مرکزی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
2012/1/20 ژانویه - 1390/10/30 دی ماه

۱۳۹۰ دی ۳۰, جمعه

امیر شیبانی دانشجوی اخراجی بازداشت شد


بر اساس گزارشهای رسیده  امیر شیبانی فعال دانشجویی در مشهد دیروز ساعت ۳ بعد از ظهر دستگیر شده و فقط توانسته با پیام کوتاه به مادرش اطلاع بدهد.
رای صادره در دادگاه بدوی که با تجمیع ۳ پرونده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق مصاحبه با سایتها و رسانه های ضد انقلاب و شرکت در اغتشاشات و تحریک جوانان به ۵ سال حبس و به اتهام توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تبعید در زندان کرمان محکوم شده بوده که روز پنجشنبه ی هفته ی گذشته طبق ابلاغیه ای که برای وکیل اش از طرف دادگاه انقلاب ارسال شده بود در شعبه ۲۰ دادگاه تجدید نظر مشهد رای بدوی تایید و ۱۰ روز برای اجرای حکم فرصت داده شده بود و تا روز دوشنبه وقت داشته است با این حال دیروز وقتی به  دیدار حضوری با قاضی رفته بوده بازداشت شده است .
وی در طول دو سال گذشته ۵ باربخاطر فعالیت های دانشجویی و مدنی بازداشت شده است .
رهسا نیوز 

آفرينش هنری الزام مبارزه را کم نمی‌کندعباس معروفی، از چهره‌های سرشناس ادبیات امروز ایران، در واکنش به جنجال رسانه‌ای اخیر بر سر انتشار عکس و ویدئوکلیپی از گلشیفته فراهانی نامه‌ای خطاب به او نوشته و آن را برای انتشار در اختیار رادیوفردا گذاشته است. خانم فراهانی هفته گذشته با انتشار این عکس در ضمیمه هفتگی مجله فرانسوی فیگارو برای جامعه ایرانی جنجال‌آفرین شد.
هنرمند زيبا و برجسته ايران
خانم گلشيفته فراهانی عزيز

من هم مثل بقيه خبر را خواندم و همه چيز را ديدم. خبر بسيار ساده است: ژان موندينو، عکاس سرشناس فرانسوی، از شانزده بازيگر جوانی که نام‌شان برای نامزدی بخش بهترين "بازيگر مستعد" جوايز سينمايی سزار مطرح شده، عکس‌هايی گرفته که در نوع خود تازه نيست، اما همچون قرار گرفتن نُت‌های کوچولو در کنار همديگر، صدای تازه‌ای از آن برخاسته است.
همچنين فيلم کوتاهی برای مراسم سزار ساخته شده که بازيگران مطرح جوان را در حال برهنه شدن نشان مي‌دهد. اين فيلم حامل پيامی والا و انسانی و مهم است با چنين مضمونی: «به من نگاه کن... در اين لحظه برهنه‌ام، رها از بند تن و روان... هنر من نقش بازی کردن است... تو به من اعتبار مي‌بخشی... من به روياهای تو جان مي‌بخشم... احساسات لطيف تو را برمی‌انگيزم... با اشک و لبخند...»
بعد البته مجله فيگارو عکس گلشيفته فراهانی را از اين مجموعه حذف کرد و فيلم رسمی آن که در يوتيوب منتشر شده بود، مدتی غير قابل دسترسی بود.
واکنش‌های مثبت و منفی به انتشار اين عکس بسيار چشمگير بود. در بسياری از اين نظرها کاربران ضمن دفاع از اين عمل گلشيفته فراهانی، کار او را شجاعانه خواندند. در مقابل مخالفان نيز برهنه شدن گلشيفته فراهانی در مقابل دوربين را عملی ناپسند بر شمردند و آن را مغاير با ارزش‌های زن، جامعه اسلامی، جنبش سبز، هنرمندان ايرانی و غيره دانستند.

پارلمان آلمان خواستار آزادی کشیش دربند ایرانی شد


شهرزادنیوز: اعضای کمیسیون دادخواست پارلمان آلمان، به اتفاق آرا، خواستار آزادی یوسف نادرخانی، کشیش 35 ساله محکوم به اعدام در ایران، شدند.
به گزارش سرویس خبری کاتولیکی آلمان، این کمیسیون روز چهارشنبه 18 ژانویه دادخواستی (پتیشن) ای در این رابطه به وزارت خارجه آلمان نوشت و دلیل آن را "تأیید نگرانی فرستنده دادخواست به این کمیسیون" اعلام کرد.
یوسف نادرخانی گرداننده یک جامعه 400 نفره از مسیحیان در ایران بود که در تاریخ 22 سپتامبر 2010 به اتهام "ارتداد" و "تبلیغ آموزه های غیراسلامی" محکوم به اعدام با چوبه دار شد. این حکم در ژوئیه سال 2011 مورد تأیید دیوان عالی قرار گرفت.
به باور سازمان های حقوق بشر، فشارهای بین المللی باعث شده است که قوه قضائیه ایران تلاش کند تا نادرخانی مسیحیت را رد کند، اما وی تاکنون در مقابل فشارهای وارده مقاومت کرده است.

پروانه کار پرس تی وی ، تلویزیون رژیم در بریتانیا لغو شد

article picture


آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا، اعلام کرده است که پروانه کار پرس تی وی (تلویزیون انگلیسی زبان دولت ایران) را لغو کرده است.
آفکام روز جمعه (۲۰ ژانویه) گفت که نتوانسته متقاعد شود که پرس تی وی در مورد برنامه هایی که پخش می کند، کنترل کامل دارد.
پرس تی وی از ماه مه سال گذشته (حدود ۹ ماه پیش) تا کنون، به دلیل شکایت مازیار بهاری، خبرنگار هفته نامه نیوزویک از این شبکه تلویزیونی، در معرض تهدید قطع برنامه هایش قرار داشت.
تلویزیون پرس تی وی پیشتر هم به دلیل پخش مصاحبه این تلویزیون با آقای بهاری در دروانی که او در ایران در بازداشت به سر می برد، و شکایت او از این اقدام، از طرف آفکام محکوم به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند شده بود.
مازیار بهاری خبرنگار مجله نیوزویک که به دنبال حوادث پس از انتخابات ایران بازداشت و مجبور به "اعتراف" تلویزیونی شد، پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا از شبکه پرس تی وی بدلیل فرستادن خبرنگاری به زندان اوین برای "مصاحبه" با او شکایت کرد.
بی بی سی

هشدار استادان اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی: این دانشکده، در آستانه فروپاشی است


جـــرس: در واکنش به تشدید فضای امنیتی، برخوردهای حذفی، سلیقه ای و نامناسب با اساتید، وضعیت اقتصادی بحرانی و در حال فروپاشی کشور و ...، جمعی از اساتید مشهور دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی – از جمله چند تن از استادان اخراجی آن دانشکده- با انتشار نامه ای انتقادی و ارسال آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی، نسبت به فروپاشی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی –بعنوان نهادی معتبر وعلمی – هشدار دادند.
در این نامه که به امضای چهره های مشهوری چون دکتر حمیدرضا برادران شرکاء، دکتر محمود ختائی، دکتر محمد ستاریفر، دکتر علی صادقی تهرانی، دکتر بهروز هادی زنوز و … رسیده، نویسندگان خواستار تشکیل مرجعی مستقل جهت رسیدگی به "تخلفات و اقدامات غیر قانونی" و "توقف روند نابودی و تعطیلی این نهاد مهم علمی" شدند.
متن نامه اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که نسخه ای از آن در ختیار جرس قرار گرفته، به شرح زیر است:

باسمه تعالی
اعضاء محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی
موضوع: هشدار نسبت به فروپاشی یک نهاد علمی
با اهداء سلام و تحیت

دومین گزارش به احمد شهید - دکتر وحید احمد فخرالدین، وکیل و مدافع حقوق بشر

حضور محترم آقای احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص دومین گزارش بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران 
اینجانب وحید احمد فخرالدین و کیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه که خود طعم زندان انفرادی در زندان اوین را چشیده ام نتایج دریافت ها و تجارب شغلی خود در محاکم و سیستم حقوقی ایران را که ما حصل سالها کار و تجربه و تلاش و تدریس میباشد را به عنوان شاهد و مستندی بر نقض عمده و سیستماتیک حقوق بشردرجمهوری اسلامی ایران را در دومین گزارش را به عرض میرسانم. 

دستگاه قضائی و امنیتی و انتظامی 

قوانین جمهوری اسلامی مبتنی بر تعالیم فقه شیعه ۱۲ امامی بوده وگرایش حاکم بر دستگاه تقنینی و قضایی اعتبار دادن به فقه مختص شیعیان ۱۲ امامی با گرایش به اصل ولایت مطلق فقیه است.ایات عظام و مراجع تقلیدی که خود بانی حکومت ولایت فقیه در جمهوری اسلامی بوده اند با این حکومت به مخالفت برخاسته و نتیجتا سالها در حبس خانگی آنهم بدون صدور حکم از سوی مراجع قضائی قرار گرفته واز سوی نیروهای طرفدار رهبر و حکومت بیوت و پیروان و مقلدین آنها درمعرض تهاجم وبی حرمتی وسانسور و اهانت قرار گرفته اند.مرحوم آیت الله منتظری و بروجردی وصانعی از آن جمله اند .گاها ملاحظه میشود مجلس مقننه در وضع قوانین از اعتبار دادن به نظرات مشهور و اکثریت فقها به نفع نظر فقیه خاصی به دلیل مقام ومنصب سیاسی آن خودداری ورزیده است بطور مثال تبدیل نظریات فقهی آقای خمینی به قانون در قوانین جزائی ایران از آن جمله است.قوانین غالبا غیر کارشناسی بوده وتابع مصالح حکومت است تا منطبق با نیازهای روز زندگی مردم.مجلس در ایفای وظیفه ی وضع قانون توجهی به تعهدات و میثاقهای بین المللی مربوط به حقوق بشر نداشته و قوانین مغایر با آن تعهدات وضع مینماید.در راس قوه ی قضائیه شخصی قرار دارد که توسط رهبر انتخاب میشود و مجری سیاستهای رهبری و تابع محض فرامین رهبر است.اصول مسلم وبدیهی حقوق جزا از جمله اصل برائت و قانونی بودن جرم و مجازات در ایران بی معناست.حسب ماده ی ۲۱۴ از قانون آئین دادرسی کیفری قاضی میتواند در صورتی که برای ارتکاب عملی در قوانین جزایی مجازاتی پیش بینی نشده باشد با استناد به فتوا که یک حکم مذهبی است و نه یک قانون حکم بر محکومیت متهم صادر نماید.


اجرای حکم سه سال حبس مهدی فرحی شاندیز، معلم و فعال کارگری


مهدی فرحی شاندیز از فعالین کارگری، اواسط دی ماه سالجاری جهت تحمل سه سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شد. 
به گزارش کمیته هماهنگی، مهدی فرحی شاندیز آخرین بار هنگامی که به شعبه ۸ دادگاه انقلاب برای باز پس گرفتن وسائل شخصی خود که سال گذشته ۸۹ در جریان دستگیری اش به مناسبت گرامی داشت روز جهانی کارگر ضبط شده بود، مراجعه کرد با برخوردهای نامناسب رئیس این شعبه مواجه شده و با نسبت دادن اتهام واهی «اخلال در نظم»، دستگیر نمود. 
مهدی فراحی شاندیز، معلم و فعال کارگری که به اتهامات واهی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود حدود دو هفته پیش در زندان اوین و در بند ۳۵۰ محبوس شده است. 
لازم به یادآوری است که آقای مهدی فرحی شاندیز معلم حق التدریسی، تا کنون بارها توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

تائید 25 سال حبس برای 6 تن از مسئولین دانشگاه آنلاین بهایی

article picture
تائید مجموع 25 سال حبس تعزیری برای 6 تن از مسئولین دانشگاه آنلاین بهایی در دادگاه تجدید نظر
مجموع 25 سال حبس تعزیری برای 6 تن از مسئولین دانشگاه آنلاین بهایی درشعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد .
بر اساس این گزارش، مسئولان دانشگاه آنلاین بهائی ایران که توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب صادر شده بود، درشعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. بر این اساس، کامران مرتضایی به 5 سال و ریاض سبحانی، رامین زیبائی، فرهاد صدقی، محمود بادوام و نوشین خادم هریک به 4 سال حبس تعزیری محکوم شدند.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این افراد مدت 8 ماه گذشته را در بند 209 زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج گذرانده اند. طی چند روز گذشته وحید محمودی که همراه این نفرات در خرداد ماه گذشته بازداشت شده بود و در دادگاه بدوی به 5 سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر به 5 سال حبس تعلیقی محکوم و از زندان آزاد شد.

بهائیان ایران حتّی در مرگ با تبعیض مواجه هستند

article picture

هجده سال پیش، یک تکه زمین بی‌حاصل به مساحت یک هکتار در حاشيه يک جاده به بهائیان شهر سنندج در ایران داده شد تا به عنوان گورستان مورد استفاده قرار دهند.

به این زمین در دامنۀ سنگی کوهستان و تهی از زندگی گیاهی، به سختی می شد نام يک ملک واقعی داد، امّا پس از اوّلین خاکسپاری در آنجا در پاییز ۱۳۷۲ (١٩٩٣)، بهائیان محل دور هم جمع شدند تا در آنجا محوطه‌سازی کنند، صخره ها را بيرون بياورند و خاک آن را عوض کنند. آنها به صورت دستی ٢۵۰ نهال سرو و صنوبر را که ادارۀ کشاورزی داده بود، در آنجا کاشتند و آبیاری کردند؛ برق به محل آوردند و اتاق کوچکی ساختند که در آن بتوان جسدها را برای خاکسپاری آماده کرد.

در هر گامی مجوّزهای مربوطه تهیه شد. وقتی بهائیان می خواستند چاهی حفر کنند، از ادارۀ ناحیه ای آب جواز خواستند و گرفتند. هر بار که تاریخ انقضا فرا می‌رسید، جواز به موقع تمدید می‌شد.

بریتانیا: تمامی اقلّیت های دینی در ایران با سرکوب مواجه هستند

article picture

در مذاکرات پارلمان بريتانيا افزایش خطرناک آزار دینی در ایران مورد توجه قرار گرفت
اعضای مجلس عوام بريتانيا ایران را به خاطر نقض حقوق بشر، و به ویژه "افزایش فاحش" آزار اقلّیت های دینی، به شدّت مورد انتقاد قرار دادند.
در مذاکرات روز چهارشنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) در تالار وست مینیستر، اعضای پارلمان بريتانيا بر این نکته که امروز تقریباً تمامی اقلّیت های دینی در ایران با سرکوب مواجه هستند تآکید کردند.
حدود ۱۹ تن از اعضای مجلس، از سه حزب اصلی بریتانیا، در این بحث شرکت داشتند.
لوئیز المن، نمايندۂ مجلس برای لیورپول ریورساید، در سخنرانی آغازین آزار بهائیان را «فراگیر و به شکل خطرناکی رو به افزایش» توصیف کرد.
خانم المن گفت: «این سرکوب در یک روند آزار مداوم و روشمند، شکل های بسیاری به خود گرفته است. افراد به صورت خودسرانه دستگير و زندانی شدهاند، آنها را از دسترسی به آموزش عالی و عرصه های شغلی محروم کردهاند. خانه ها و کسب و کار بهائیان مورد حملات آتش افروزی قرار گرفته، گورستانهايشان تخریب شده اند و کودکان آنها با آزار مواجه بوده اند.»
خانم المن از احکام ۲۰ سالۀ زندان که برای هفت رهبر بهائیان تعیین شده نيز ابراز نگرانی کرد و روی ادامۀ تلاش های ایران برای محروم کردن جوانان بهائی از آموزش عالی تأکید کرد.

واکنش دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به تغییر نام پارک «شهید کیانوش آسا»


دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، با چسباندن ده ها پوستر در سطح دانشگاه، به تغییر نام پارک "شهید کیانوش آسا" توسط مسئولین، واکنش نشان دادند.
به گزارش دانشجونیوز، دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران برای چندمین بار طی چند هفته ی گذشته با نصب برچسب هایی بر تابلوی جعلی نصب شده در این پارک، و همچنین قسمت پایان نامه های برتر در پارک شهید کیانوش آسا، ضمن زنده نگه داشتن نام این دانشجو، پیام خود به مسئولین دانشگاه مبنی بر اینکه "این پارک تا ابد آسا می ماند" را خاطر نشان کردند.

لازم به ذکر است که پارک بین دو سلف دختران و پسران در دانشگاه علم و صنعت، پس از کشته شدن کیانوش آسا توسط جمعی از دانشجویان این دانشگاه به نام کیانوش آسا نامگذاری شد و بسیاری از تجمعات و جلسات دانشجویی در این پارک برگزار گردیده است. «کیانوش آسا» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران بود که در تظاهرات ٢۵ خرداد ٨٨ به دست نیروهای وابسته به حاکمیت کشته شد.
اقبال عمومی دانشجویان به این نامگذاری تاثیرگذار، با واکنش مسئولین دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی جاری همراه شد. به طوری که با تغییر ناگهانی نام این پارک و نصب تابلوی "بوستان علمی شهید یزدانپرست" و همچنین تابلوهای مرتبط با پایان نامه های علمی سعی در تغییر فضای این پارک نمودند.

انتشار شرح 40 صفحه ای شکايت از علی خامنه ای توسط شاهزاده رضا پهلوی

article picture
آقای رضا پهلوی طی‌ گزارشی کامل از جنایت بشری , نقض مستمرِ حقوق بشر رژیم ایران و ارسال آن به تمام اعضای شورای امنیت ، به عهدش وفا کرد. به دنبال ارسال این مدارک ، سران دولت‌های مربوطه ،از جمله نیکولا سارکوزی ، خبر گزاری‌های ویژه اکسپرس و فرانس اینفو را فرا خواندند . آقای پهلوی ،طبقِ ماده هفتم اساس نامه رم ،خواستارِ یک بازجویی ویژه برای شخص خامنه‌ای و جنایت ضدِ بشریش ، می‌باشد . همچنین ، در این نامه به تقلبی که در انتخابات احمدی نژاد صورت گرفت ،اشاره شده و باز هم شخص خامنه‌ای را به عنوان قدرتِ اول در سیستم ساختاری رژیم ایران ،مسولِ تمام جنایت و مسائل اتفاق افتاده معرفی‌ کرده است.

گزارش را اینجا ببینید
 پارس دیلی نیوز 

۱۳۹۰ دی ۲۹, پنجشنبه

دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی مسدود می شود

article picture

رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت که بیست و هفت کشور عضو اتحادیۀ اروپا موافقت اصولی خود را بر سر مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران اعلام کردند و در نظر دارند که این تدبیر را در چارچوب مجازات های خود علیه جمهوری اسلامی از جمله علیه نفت صادراتی این کشور به اجرا بگذارند.
یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته است که توافق کشورهای اروپایی بر سر مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران در ساعات گذشته به سرعت به دست آمد و تحریم نفت ایران نیز در مدتی شش ماهه به اجرا گذاشته خواهد شد، به طوری که در اول ژوئیه آینده اتحادیۀ اروپا کاملاً واردات نفت از ایران را متوقف خواهد کرد.
به گزارش منوتو، دیپلمات های اروپایی تصریح کرده اند که مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران تنها شامل درآمدها و تجارت نفتی ایران می شود و برای کاستن از فشار تحریم ها بر مردم ایران، این کشور قادر خواهد بود که معاملات مجاز را از طریق بانک مرکزی انجام بدهد.
برای اولین بار دولت فرانسه خواستار تحریم نفت ایران و همزمان مسدود شدن دارایی های بانک مرکزی این کشور شد. پیش از اعلام تحریم احتمالی نفت ایران از سوی اتحادیۀ اروپا فرانسه به طور یکجانبه واردات نفت از ایران را متوقف کرد و انگلستان نیز به طور یکجانبه بانک مرکزی ایران را تحریم نمود.
در بحبوحۀ حمله به سفارتخانۀ انگلستان در تهران و پی آمدهای آن، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجۀ بریتانیا گفته بود که پاسخ حمله به سفارتخانۀ این کشور در تهران را در جای دیگری خواهند داد.
منو و تو

حکم میلاد کریمی نایب دبیر اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد به 6 ماه زندان تعلیق یافت


خبرگزاری کمپین : میلاد کریمی، نایب دبیر اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد در دادگاه تجدید حکم زندانش از یک سال  به 6 ماه زندان تعلیق یافت.
بنا به گزارش اعضای کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، میلاد کریمی، فعال دانشجویی کرد و دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد سنندج بدلایل نامشخصی به صورت تلفنی به ستاد خبری وزارت اطلاعات شهر سنندج احضار شد بود و بلافاصله بازداشت می گردد.
وی در دادگاه بدویی به یک سال زندان محکوم می شود که در دادگاه تجدید نظر حکم وی به 6 ماه زندان تلیق یافت.
در چندین سال گذشته بسیاری از فعالان دانشجویی به بهانه های واهی پس احضار به ستادهای خبری مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته و در بسیاری از مورد بازداشت و به تحمل ماندن در زندان محکوم میشوند که کشته شدن ابراهیم لطف الهی، از فعالان دانشجویی کرد در کردستان بدست نیروهای امنیتی از آن جمله است
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی 

گریم خاص فاطمه معتمدآریا باعث توقیف و حذف "پریناز" از جشنواره شددر حالی که هم‌چنان بسیاری از مخاطبان امیدوارند فیلم جدید بهرام بهرامیان با عنوان "پریناز" را در جشنواره ببینند اما تازه ترین اخبار حکایت از آن دارند که ان فیلم فعلا توقیف است و نمایش آن در جشنواره منتفی است.
به گزارش شبکه ایران، در دو روز گذشته بهرام بهرامیان کارگردان فیلم به همراه تهیه کننده آن عبدالمحمد نجیبی در جلساتی که با دست اندرکاران جشنواره داشت سعی کرد آنها را نسبت به نمایش این فیلم در جشنواره متقاعد کند اما گویا این جلسات نتیجه مثبت نداشته و نمایش فیلم در جشنواره منتفی است.
بهرامیان سعی خود را کرد که با اعمال اصلاحات پیشنهاد شده از سوی دست اندرکاران جشنواره، نسخه ای قابل نمایش از فیلم را به مسئولان ارائه دهد اما گویی با نمایش همین نسخه اصلاح شده هم موافقت نشده است.
گویا گریم خاص فاطمه معتمدآریا در این فیلم عامل اصلی اصلاحات وارده بر آن بوده است و بهرامیان هر اندازه که کوشیده با اصلاحات پیشنهادی کنار آید اما در نهایت حتی شرایطی برای دریافت پروانه نمایش موقت فیلم هم فراهم نشده است!

آرش صادقی بدون تفهیم اتهام در بازداشتگاه ۲۰۹ بسر می برد


آرش صادقی، فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی تهران که ۲۵ دی ماه با ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است. 
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این فعال دانشجویی امروز موفق به تماس با منزل پدر بزرگ خود شده از انتقال خود به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد. 
وی در این تماس تلفنی ضمن بیان اینکه تاکنون تفهیم اتهامی در مورد بازداشتش صورت نگرفته است گفت: «تا زمانی که اتهامم تفهم نشود در بازجویی ها سوالات را پاسخ نخواهم داد.» 
آرش صادقی که در پرونده پیشین خود محکومیت ۴ سال حبس تعلیقی دارد روز ۲۵ دیماه به دلیل نامعلومی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

احضار دوباره علی فرید یحیایی فعال ملی مذهبیعلی فرید یحیایی فعال ملی-مذهبی تبریز روز یک شنبه به دادگاه انقلاب تبریز احضار شد.
به گزارش کلمه، علی فریدیحیایی از فعالین ملی-مذهبی تبریز که بعد از انتشار نامه ۱۴۳ نفر از فعالین سیاسی به پمحمد خاتمی مبنی بر عدم فراهم شدن شرایط لازم برای شرکت در انتخابات چندین بار به وزارت اطلاعات تبریز احضار و مورد بازجویی و برخوردهای نامناسب قرار گرفته بود روز یک شنبه به دادگاه انقلاب تبریز احضار و اتهام های زیر به وی تفهیم شد:
۱) عضویت در گروه های غیر قانونی نهضت آزادی و جنبش مسلمانان مبارز
۲) تاسیس NGO های جمعیت توسعه و حمایت از خانواده های زندانیان سیاسی
۳) تبلیغ علیه نظام
۴) نشر اکاذیب با انتشار نامه های مختلف
۵) تعریض به مقام رهبری
این فعال ملی-مذهبی تا زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه با تودیع وثیقه ی یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

صدور بیش از نیم قرن زندان برای هشت نفر به خاطر اظهار عقاید مذهبی«خانه حقوق بشر ایران» گزارش می‌دهد که دکتر کامران ایازی، دکتر لادن مستوفی، هانیه صانع فرشی، حجت‌الله نیکویی، محمدرضا پونکی، محمدرضااخلاقی، سپهر ابراهیمی وامیر لطیفی هشت نفری هستند که به دلیل فعالیت در یک انجمن اینترنتی و بررسی ونقد حجت‌ها واستدلال‌های متعارف دراندیشه دینی عمدتا ازتیرماه تا بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت شده بودند.
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پس از بازداشت وشکنجه این عده با گرفتن اعترافات اجباری وضبط برنامه‌های تلویزیونی ونگهداری طولانی مدت ایشان در سلول انفرادی، سعی در ربط دادن این گروه به سفارتخانه‌ها وکشورهای اروپایی داشت، درحالیکه این عده صرفا در فضای مجازی به بحث وگفت‌وگو پیرامون مسائل دینی می‌پرداختند.
در مورد قریب به اتفاق این افراد برخوردهای خشن توام باشکنجه‌های روحی وفیزیکی به صورت بلند مدت یک موضوع مشترک بوده است.
از این میان دکتر کامران ایازی، دندانپزشک شیرازی با اتهام محاربه به تحمل ٩ سال حبس که بیشترین مجازات این گروه محسوب می شود محکوم شده است.
همچنین دکتر لادن مستوفی به ۵سال، هانیه صانع به ٧ سال ،حجت‌الله نیکویی به ۵ سال، محمدرضا پونکی به ۶سال، محمد رضا اخلاقی به ٧سال، سپهر ابراهیمی به ٨ سال وامیر لطیفی به ٧ سال زندان محکوم شده‌اند.
اتهامات این هشت نفر که مبنای این احکام سنگین قرار گرفته «توهین به مقدسات و توهین به رهبری» بوده است.
جملگی این افراد مدت‌ها در بند ۲۰۹ زندان اوین بوده و سپس به بندهای عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

در ادامه سرکوب کارگران ، محمد جراحی بازداشت شد

article picture
به دنبال دستگيري شاهرخ زماني ، محمدد جراحي نيز در منزلش بازداشت شد. محمد جراحي طي تماس تلفني از بند قرنطينه ي زندان تبريز اطلاع داده كه او و شاهرخ زماني براي اجراي حكم به زندان برده شده اند.
به گزارش کانون مدافعان حقوق کارگر ، به گفته ي محمد جراحي هيچ احضاريه براي اين دو نفر ارسال نشده است وآنها به صورت ناگهاني وغافلگيرانه براي اجراي حكم بازداشت شده اند. درحالي كه بر طبق روال معمول،‌ براي افرادي كه داراي وثيقه هستند قانونا بايد ابتدا حكم به خود متهم و سپس به ضامن يا وثيقه گذار آنان ابلاغ شود.
لازم به ذكر است كه محمد جراحي به 5 سال و ششم ماه و شاهرخ زماني به 11 سال زندان محكوم شده بودند با قرار وثيقه در بيرون زندان به سر مي برده اند.

بازار آشفته سکه و ارز

article picture
قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز با افزایش قابل توجه در روزهای گذشته، طی امروز به 73 هزار و 870 تومان رسید و هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی بین 1662 تا 1664 دلار در نوسان است.
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنج شنبه در بازار به 790 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز به 73870 تومان رسید.
به گزارش مهر، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنج شنبه در بازار به 790 هزار تومان و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به 800 هزار تومان رسید.
نیم سکه در بازار امروز 390 هزار تومان و هر ربع سکه نیز 200 هزار تومان قیمت دارد. در این بخش قیمت سکه های گرمی هم 98 هزار تومان اعلام شده است.
قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز با افزایش قابل توجه در روزهای گذشته، طی امروز به 73 هزار و 870 تومان رسید و هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی بین 1662 تا 1664 دلار در نوسان است.
همچنین هر دلار نیز امروز در بانک 1129 تومان و هر پوند نیز 1742 تومان اعلام شده است. قیمت بانکی یورو هم 1451 تومان است.
طی روز گذشته هر دلار در بازار آزاد تهران 1730 تومان فروخته شد در حالی که بانک مرکزی در تلاش است تا این قیمت را در مرز 1400 تومان تثبیت کند و این موضوع در تابلوی صرافی ها به چشم می خورد.
با اینکه هر یورو امروز پنج شنبه در بانک 1451 تومان اعلام شده است اما دیروز در بازار آزاد تا 2240 تومان نیز فروخته شد.
پارس دیلی نیوز

صدور حکم زندان برای دو شهروند کرد


یک شهروند اهل مهاباد توسط دادگاه انقلاب اسلامی این شهر به زندان محکوم شد. براساس گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، یک شهروند مهابادی به نام جعفر(سلطان) افشاری از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف به تحمل پنج سال حبس محکوم شد. گفتنی است جعفر(سلطان) افشاری که حدود یک سال است در زندان به سر می برد، هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه دوران محکومیت خود را سپری می نماید. همچنین بنا به گزارش دیگری که به آژانس خبری موکریان رسیده، یک شهروند اهل بوکان واقع در استان آذربایجان غربی به حبس محکوم شد. این شهروند که هادی حسن زاده نام دارد از طرف دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اتهام امنیتی به 3 سال حبس محکوم شده است. گفته می شود نامبرده که پیشتر مدتی را در بازداشت بسر برده بود با قرار وثیقه از زندان آزادشده است.
موكريان

دفاع سعید حدادیان از "عورت" خواندن مشایی: ادبیات من همان ادبیات احمدی‌نژاد است


سعید حدادیان٬ مداح مشهور نزدیک به حکومت ایران که پیش از این اسفندیار رحیم‌مشایی را «عورت» محمود احمدی‌نژاد خوانده بود٬ در جدیدترین گفتگو با یکی از رسانه ها می‌گوید از ادبیاتی استفاده می‌کند که رئیس دولت دهم نیز آن را به کار می‌برد و ما شیوه وی را مورد استفاده قرار می دهیم.
به گزارش دانشجونیوز، سعید حدادیان از مداحان حکومتی که با وبسایت نسیم آنلاین اضمن اعلام اینکه پس از مشایی محمود احمدی نژاد نیز از وی شکایت کرده تاکید نموده که آماده گویی است.
وی افزوده است: «ما احساس کردیم که اگر بخواهیم با ایشان {احمدی‌نژاد و رحیم‌مشایی} صحبت کنیم باید از این نوع ادبیات استفاده کنیم.»
این مداح نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در ادامه اظهار داشته که به خاطر سخنرانی اول ماه رمضان سال ۱۳۸۸ وی٬ رحیم‌مشایی و احمدی‌نژاد از او شکایت کرده‌اند.
وی گفته در حال حاضر ترجیح می‌دهد در مورد دفاعیات خود در دادگاه حرفی نزند و معتقد است اظهاراتش درباره نسبت احمدی‌نژاد و رحیم‌مشایی صحیح است.

پیمان پاکمهر، روزنامه نگار تبریزی، بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است


پیمان پاکمهر، روزنامه نگار تبریزی و مدیر سایت خبری "تبریزنیوز"، دو روز پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات در تبریز با نیابت قضایی از سوی شعبه پنج بازپرسی دادسرای اوین (مقدس) بازداشت شده است. وی روز گذشته پس از تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام در دادسرای انقلاب تبریز، به زندان اوین منتقل شد.
بنا به گزارش های رسیده به دانشجونیوز، پاکمهر همچنین شب گذشته از بند ٢٠٩ زندان اوین با خانواده اش تماس گرفته و به نقل از بازجویش گفته است که تا چند روز آینده آزاد خواهد شد.
گفتنی است پاکمهر از فعالان دانشجویی سابق تبریز و عضو کانون دانشجویان مستقل دانشگاه تبریز در دهه ٧٠ بود که در جریان اعتراض دانشجویی ٢٠ تیر ٧٨ نیز مورد تعقیب قرار گرفته بود.
همچنین پاکمهر فعالیتهای مطبوعاتی خود را از ابتدای دهه ٨٠ با همکاری با نشریاتی چون شمس تبریز و آنگاه تاسیس آژانس خبری تبریزنیوز ادامه داده، در انعکاس اخبار آذربایجان با رویکردی ملی و ایراندوستانه کوشید.
این روزنامه نگار تبریزی و فارغ التحصیل رشته زبان انگلیسی دانشگاه آزاد تبریز همچنین عضو فدراسیون جهانی روزنامه نگاران و انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بوده است.

بازداشت سلیمانی‌نیا، مدیر شبکه اجتماعی متخصصان ایران حامی خبرنگاران، محمد سلیمانی‌نیا، مدیر شبکه اجتماعی متخصصان ایران و مترجم کتاب «عطر سنبل، عطر کاج» بازداشت شد.
به گزارش رادیو کوچه، سازمان گزارش‌گران بدون مرز، خبر بازداشت آقای سلیمانی‌نیا را تایید کرده است.
براساس گزارش‌های منتشر شده، آقای سلیمانی‌نیا، روز سه‌شنبه، ۱۷ ژانویه، در منزل پدری‌اش دستگیر شد.
پیش از این نیز آقای سلیمانی‌نیا چندین بار به وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شده بود.
از دلیل دستگیری و محل بازداشت آقای سلیمانی‌نیا اطلاعی در دست نیست.

حمایت جمعی از فرمانده هان و رزمندگان لشگر عاشورا از سردار حسین علایی


سحام نیوز: جمعی از فرمانده هان و رزمندگان لشگر عاشورا در نامه ای در حمایت از همرزم خود سردار علایی نوشته اند: روزگار غریبی است سردار غریب، مشاهده تصاویر هجوم هتاکانه اوباشان به خانه‌ات و نوشتن شعار بر علیه‌ات دل هر صاحب دلی را که آغشته به حب جاه و جلال نشده به درد آورد.به گزارش کلمه، پاس داران کشور در روزهای جنگ و دفاع در نامه ی خود با تاکید بر اینکه دلسوزان و علاقمندان به مملکت و ملت متعجب و متأسفند که ماجرای اسف بار غارت هزاران میلیاردی از اموال ملت مظلوم ایران، رگ غیرت مدعیان را به جنبش وا نمی‌دارد اما مقاله‌ای تاریخی و تحلیلی که به مختصات حکومت غیر مردمی، فاسد و استبدادی شاهنشاهی پرداخته، این چنین عنانشان از کف بریده و خوابشان را آشفته کرده است می پرسند: آنان چه نسبتی میان خود و علائم ذکر شده در مقاله سردار علایی یافته‌اند که بی‌محابا به لعن و سب‌اش پرداخته‌اند؟در بخشی از این نامه که در صفحه ی شخصی همسر شهید باکری همراه و همرزم سردار علایی منتشر شده، این فرمانده هان و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس اعلام کرده اند: می دانیم که با شهیدان و امام شهداء پیمان بسته‌ای که همواره از آرمان‌هایشان که‌‌ همان آرمانهای مردم در انقلاب ۲۲ بهمن بود پاسداری کنی.نویسندگان نامه که به دلایل امنیتی خواستند نامشان فاش نشود در پایان آورده اند: بی‌واهمه از هیاهوی پوچ ارباب زر و زور وتزویر، همچون گذشته چونان کوه استوار باش و از غوغا سالاران نهراس و مطمئن باش که همسنگرانت تنهایت نخواهند گذاشت و از راه حقی که از پیش از انقلاب تاکنون انتخاب کرده‌ای با تمام وجود حمایت و جانبداری خواهند کرد.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بازداشت‌های تازه در ایران؛ «پیشگیری از بحران»موج تازه‌ای از دستگیری روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در ایران گمانه‌زنی‌های مختلفی را از جمله در مورد پیوند این دستگیری‌ها با انتخابات آینده در پی داشته است. سه روزنامه‌نگار و یک مترجم تنها طی هفته اخیر بازداشت شده‌اند.

 
در چند هفته گذشته تعدادی از فعالان مدنی، سیاسی و روزنامه‌نگاران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. مقام‌های مسوول در حکومت ایران در مورد این دستگیری‌ها دلیلی را عنوان نکرده‌اند.روز چهارشنبه (۲۸ دی / ۱۸ ژانویه) سهام الدین بورقانی، عکاس و روزنامه‌نگار‌ پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آقای بورقانی فرزند احمد بورقانی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم و معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در سال ۱۳۸۶ به علت حمله قلبی در تهران درگذشت.پیش از این اتفاق پرستو دوکوهکی‌، محمد سلیمانی‌نیا و مرضیه رسولی بازداشت شده بودند. پرستو دوکوهکی، وبلاگ نویس و روزنامه نگار، شامگاه یک‌شنبه (۲۵ دی / ۱۵ژانویه) در منزلش بازداشت شده است. به گفته خانواده‌ وی، او مدت‌ها بوده که هیچگونه فعالیت ژورنالیستی نداشته و تنها با موسسه فرهنگی شریعتی در زمینه ترجمه و ویراستاری کار می‌کرده است.مرضیه رسولی، روزنامه‌نگار، سه شنبه شب (۲۷دی / ۱۷ ژانویه) در خانه‌اش در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. نیروهای امنیتی همزمان با بازداشت خانم رسولی، وسایل شخصی او را با خود بردند. به گزارش سایت "ندای سبز آزادی"، ماموران امنیتی هنگام بازداشت مرضیه رسولی حکمی ارائه دادند که در آن اتهام وی «اقدام علیه امنیت ملی» ذکر شده بود.
مرضیه رسولی خبرنگار حوزه کتاب و موسیقی است که سابقه همکاری با روزنامه‌های "شرق" و "اعتماد" را دارد.

نامه رسول بداقی ، معلم زندانی در رابطه با اخراج از آموزش و پرورش

article picture
رسول بداقی، معلم زندانی محبوس در زندان رجایی شهر با حکم قطعی آموزش و پرورش از وزارت آموزش و پرورش اخراج شده است.
این معلم زندانی و فعال حقوق بشری به بهانه اخراجش از آموزش و پروزش نامه ای کوتاهی را نوشته است.
متن این نامه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:
در طول ۲۱ سالی که از پیشینه من در کارمعلمی گذشته است، از دورترین روستاهای کشور گرفته تا پایتخت ایران در سالهای نخست کارم پی برده ام که این سیستم راه به ویرانه دارد و روح و روان و جسم و جان جوانان این مرز و بوم را به نابودی بیشتر خواهد کشاند از این رو از همان آغاز کار معلمی، کمر به بدهیات بستم و مبارزه با گردانندگان این سیستم را پیشه خود ساختم از طرفی حاکمیت زورگویان و بی خِردان جز سرکوبی و کشتار و شکنجه و زندانی کردن، راه دیگری را نمی دانند و در پیش نمی گیرند.
همواره منطق و زور، دروغ و راستی، خدمت و خیانت، مهر و کین، روشنایی و تاریکی، نادانی و دانایی هیچ هماهنگی و سازشی با هم ندارند. متاسفانه کینه حاکمان بی خرد و زورگو در همه بخش های اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی، بین المللی و... رایج است و همه این بخش ها، رو به نابودی هستند. لذا راهی جز مبارزه تا از میان برداشتن این بی خردان زورگو و مستبد در پیش نیست. هیچ عقل سلیمی نمیخواهد انسانها زندانی و شکنجه شوند اما عزت و سربلندی نیز رایگان به دست نخواهد آمد و هر چه بیشتر زمان بگذرد بر این دشواری ها و خفت و خواری ها افزوده خواهد شد.
اینجانب ضمن محکوم کردن ارعاب، تهدید و احضار معلمان کشور بویژه اعضای کانون صنفی معلمان، از همکاران خود در سراسر کشور امید پشتیبانی داریم تا با همبستگی میان معلمان و سایر اقشار جامعه بتوانیم به یک حاکمیت مردمی دست یابیم.
رسول بداقی زندان رجایی شهر
۲۶/۱۰/۹۰

خشم رسانه های ذوب شده در ولایت از انتشار تصویر برهنه گلشیفته

article picture

انتشار تصویری برهنه از گلشیفته فراهانی در ضمیمه زنان نشریه فیگارو (چاپ فرانسه)٬ با خشم رسانه‌های محافظه‌کار مواجه شده است.
خبرگزاری فارس٬ وابسته به سپاه پاسداران روز چهارشنبه (۲۸ دی) نوشته گلشیفته فراهانی با این اقدام «بر ذره محبوبیت جا مانده در دل طرفدارانش پشت پا زد.»
این خبرگزاری افزوده خانم فراهانی «به خاطر جلب نظر شرکت‌های تبلیغاتی و فیلم‌سازی، هر روز وجهه برهنه‌تری از خود را به نمایش می‌گذارد.»
سایت محافظه‌کار «صراط‌نیوز» هم نوشته که انتشار تصویر برهنه گلشیفته فراهانی٬ پروژه‌ای «سیاسی و خلاف اخلاق و ارزش‌های انسانی از سوی غرب» است.
سایت «بولتن‌نیوز» هم با انتشار یادداشتی گلشیفته فراهانی را فردی «بی‌فکر و «افراطی» خوانده که با چنین اقدامی جامعه هنری را به شوک فرو برده است.
به نظر می‌رسد موج انتقاد محافظه‌کاران از این اقدام خانم فراهانی در روزهای آینده افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.
http://parsdailynews.com/95443.htm
http://parsdailynews.com/95433.htm
برگرفته از دیگربان

از سرنوشت چهار دانشجوی دانشگاه پیام‌نور مریوان خبری در دسترس نمی‌باشد


در مدت یک هفته‌ی اخیر چهار فعال دانشجویی در شهرستان مریوان بعد از احضار توسط ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات این شهر، بازداشت گردیده و تاکنون از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.
به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از کُردپا از مریوان، در روزهای گذشته فشار و تهدید مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران بر فعالان دانشجویی تشدید گردیده و در روز بیست و سوم دی‌ماه امسال دو دانشجویی دانشگاه پیام نور مریوان به نام های ژیار سلامتیان دانشجوی رشته‌ی حقوق و دانا لنج‌آبادی دانشجوی رشته‌ی اقتصاد از سوی اداره‌ی اطلاعات این شهر احضار و روانه‌ی زندان شدند.منبع یاد شده علل بازداشت این دانشجویان کُرد را شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز دانشگاه پیام‌نور مریوان بر علیه عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه‌ی شرناخ و کشته شدن ٣۵ شهروند کُرد این کشور عنوان نمود.همچنین در روز بیست و پنجم دی‌ماه امسال نیز دو دانشجوی دانشگاه پیام نور مریوان به نام‌های دانا رستمی دانشجوی رشته‌ی مدیریت دولتی و خالد (ماردین) ایوازه دانشجوی رشته‌ی حقوق توسط مأموران امنیتی اداره‌ی اطلاعات مریوان بازداشت و روانه‌ی زندان شدند که بعدها دانا رستمی آزاد گردید.بنابه همان خبر خانواده‌های دانشجویان دربند برای چندمین بار به مراکز امنیتی شهرستان مریوان جهت اطلاع از سرنوشت فرزندانشان مراجعه نموده و هر بار بدون پاسخ قانع‌کننده‌ای از سوی نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند.
از ابتدای دی‌ماه تاکنون ٢١ شهروند کُرد در مناطق کردستان ایران توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده که اتهام اکثر آنان فعالیت سیاسی و فرهنگی عنوان گردیده است.