۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

بازداشت عبدالفتاح سلطانی و کیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

article picture

همسر عبدالفتاح سلطانی: نمی‌دانم همسرم را به کجا برده‌اند
عبدالفتاح سلطانی و کیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، بعد از ظهر امروز ۱۹ شهریور ماه بازداشت شد.
معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی با اعلام خبر بازداشت او به بی بی سی فارسی گفت: "امروز ساعت یک و نیم بعد از ظهر آقای سلطانی به همراه چهار نفر وارد خانه شدند و در داخل اتاق او هر چه سی دی و کاغذ و مدارک بود برداشتند؛ وقتی هم اعتراض کردیم اینها مدارک بچه‌‎ها است، گوش ندادند و حتی لپ تاپ فرزندانم را هم با خود بردند".
خانم دهقان با اشاره به اینکه این افراد چندین ساعت در منزل او بودند گفت: "مأموران حدود ساعت چهار منزل را به همراه آقای سلطانی ترک کردند و نمی دانم همسرم را به کجا برده اند. ولی گفتند که برای پی گیری پس گرفتن وسیله ها به دادسرا مراجعه کنیم. در حالیکه هنوز وسایلی را که دفعه پیش از منزل ما برده‌اند نتوانسته ایم دریافت کنیم، حتی به آنها گفتم در میان این چهار نفر یک نفر با کامپیوتر آشناست، تمام اطلاعات را بر سی دی بریزید، اما وسایل را نبرید، اما گفتند نه همه را باید با خود ببریم".

پاسدار بسیجی تحت تحریم ، نقدی : آماده به مداخله در امور کشور‌های غربی هستیم

article picture

پاسدار بسیجی ، محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج مستضعفین که در لیست تحریم آمریکا علیه ناقضان حقوق‌بشر در ایران قرار دارد، اعلام کرده که رژیم تروریست پرور اسلامی آمادگی دارد در «مواقع لزوم و برای پیشبرد سیاست‌های» خود در امور داخلی کشور‌های غربی دخالت کند.
بنا بر گزارش دیگربان،پاسدار نقدی این مطلب را روز شنبه (۱۹ شهریور) در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو» وابسته به سازمان بسیج دانشجویی مطرح کرده است.
وی گفته: «قرار نیست دخالت‌ها همیشه از سوی طرف‌های غربی باشد، بلکه ما هم آمادگی داریم در مواقع لزوم و برای پیشبرد سیاست‌هایمان در عرصه‌های داخلی این کشور‌ها ورود پیدا کنیم.»
این برای نخستین‌بار است که یک مقام بلند‌پایه نظامی از آمادگی نیرو‌های نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی برای دخالت در امور داخلی کشور‌های غربی سخن می‌گوید.
آقای نقدی چندی پیش در پی ناآرامی‌های لندن خواستار اعزام نیرو‌های نظامی ایران برای جلوگیری از آنچه که «کشتار مردم» بریتانیا از سوی حاکمان عنوان می‌کرد٬ شده بود.


http://parsdailynews.com/89302.htm

انتقال فعال دانشجویی علی عجمی به سلولها انفرادی زندان گوهردشت کرج

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در راستای تشدید فشارهای قرون وسطایی علیه زندانیان سیاسی توسط ماموران ولی فقیه در زندان گوهردشت کرج،فعال دانشجویی علی عجمی به سلولهای انفرادی بند 5 زندان گوهردشت کرج منتقل گردید.
روز شنبه 19 شهریور ماه فعال دانشجویی علی عجمی از سالن ایزوله شده 12 بند 4 به سلولها انفرادی بند 5 زندان گوهردشت کرج منتقل گردید. فعال دانشجویی علی عجمی مدتی پیش هنگامی که زندانیان سیاسی جعفر اقدامی سخت بیمار بود و قادر به راه رفتن نبود او را جهت انتقال به بهداری همراهی می کرد.
ولی هنگام بازگشت مورد یورش فردی به نام شیخ افسر پاسدار نگهبان همراه با 3 پاسدار دیگر و وحشیانه مورد ضرب وشتم قرار گرفت بطوری که بدن او از چند ناحیه زخمی و کبود گردید.


ایران در اشغال اسلام طالبان ،پلمپ یک کلوپ غواصی، به دلیل داشتن مربی زن

article picture
منبع حکومتی:یک کلوپ غواصی، به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی و سرویس‌دهی به آقایان توسط مربی زن، توسط مدیریت نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی ویژه کیش پلمپ شد.
سایت حکومتی مشرق:به گزارش معاونت اجتماعی، در پی وصول اخبار و اطلاعاتی مبنی بر تخلف یکی از کلوپهای غواصی جزیره کیش و عدم رعایت شئونات اسلامی، موضوع در دستور کار ماموران مدیریت نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی ویژه کیش قرار گرفت.
ماموران در بازدید از این محل با مشاهده تخلفات و نیز مشاهده سرویس‌دهی و آموزش غواصی آقایان توسط مربی زن، ضمن تذکر به مدیریت هتل، نسبت به پلمپ کلوپ غواصی اقدام کردند.

کاریکاتور

article picture
انتظار...توفیق عقیلی 


محکومیت دو فعال کودک و شهروند بهایی به حبس

article picture
دو شهروند بهایی و فعال حقوق کودک از سوی دادگاه انقلاب هر یک به یکسال حبس تعزیری محکوم شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو فعال حقوق کودک و شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های «ضیائیه اسحاقی» و «فرهاد امری» به اتهام احداث مهد کودک غیر قانونی به یک سال حبس تعزیری در طی ۵ سال محکوم شدند.
یاداوری می‌شود دو شهروند فوق الذکر در ۱۲ بهمن ماه سال ۸۹ بازداشت و پس از ۶۵ روز به قید وثیقه آزاد شدند دلیل دستگیری این دو شهروند بهایی کمک به تحصیل کودکان روستای حاجی آباد (از توابع مشهد) بود.

هرانا

تداوم بازداشت فعالین مدنی و سیاسی در آذربایجان


در طی روزهای اخیر و در تداوم اعتراضات مردمی به خشک شدن دریاچه ارومیه و فراخوان جدید برای برگزاری اعتراضات در سایر شهرهای آذربایجان، بازداشت فعالین مدنی و سیاسی این مناطق نیز همچنان در دستور کار نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار دارد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهرداد کرمی در جریان جمع آوری امضا در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در نماز جمعه هفته گذشته زنجان بازداشت شد.
نیروهای امنیتی با ممانعت از جمع‌آوری امضا و توقیف امضاهای اخذ شده، تعدادی از جمع‌ کنندگان امضا را با خود به حفاظت اطلاعات سپاه زنجان منتقل نمودند که بعد از ساعتی، مهرداد کرمی را بازداشت نمودند.
گفتنی است که مهرداد کرمی دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز بوده و طی سال ۸۹ به عنوان دبیر کانون آذربایجان‌شناسی این دانشگاه فعالیت می‌نمود.

محاکمه سه فعال ملی مذهبی در آذربایجانجلسه محاکمه سه فعال ملی مذهبی در دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.
به گزارش میزان خبر، دکتر غفار فرزدی،‌ دکتر صدری و پور اظهری به اتهام اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور و عضویت در گروههای غیر قانونی در این دادگاه محاکمه شدند و دفاع آخر ایشان اخذ شد.
دکتر غفار فرزدی، مسئول شاخه آذربایجان نهضت آزادی، متولد ۱۳۲۴ است که در سه نوبت پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد. او دارای مدرک دکترای ریاضی و عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه تبریز است. فرزدی در سالهای بعد از انقلاب فرماندار تبریز بوده است و مدتی در استانداری آذربایجان شرقی معاونت این اداره را برعهده داشته است. او در سال ۱۳۸۰ نیز هنگام دستگیری‌های گسترده اعضای نهضت آزادی بازداشت شد و مدت ۹ ماه را در بازداشت گذراند.
هرانا

اعدام دو مرد در زندان ساری دو مرد صبح امروز شنبه ۱۹ شهریور ماه به اتهام "قاچاق مواد مخدر" در ساری اعدام شدند که با به دار آویخته شدن این دو تن، آمار اعدام‌هایی که در شهریور ماه جاری از سوی مقامات رسمی ایران تایید شده به ۱۲ نفر رسید.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسدالله جعفری، دادستان مرکز استان مازنداران با اعلام این خبر گفت که این دو مرد به اتهام «حمل، نگهداری و در معرض فروش قراردادن مجموعا چهار کیلو مواد مخدر از نوع هروئین» دستگیر شده بودند.
به گفته وی این حکم پس از"رسیدگی قضایی و تشریفات آیین دادرسی و قطعی شدن حکم" صبح امروز در محوطه زندان ساری اجرا شده است.
اعدام این دو مرد در حالی است که ۱۵ شهریور ماه جاری نیز چهار مرد به اتهام "حمل و نگهداری" مواد مخدر در زندان کرمان به پای چوبه دار رفتند.
هرانا

زخمی شدن یک کاسبکار در شهرستان سلماس


یک شهروند کاسبکار سلماسی، به نام "امام اسد‌زاده" روز پنج شنبه هدف گلولهٔ نیروهای انتظامی قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه، هفدهم شهریور ماه سال جاری امام اسد‌زاده فرزند عبدالله و اهل روستای آشناک از توابع شهرستان سلماس توسط نیروهای انتظامی ایران به شدت زخمی شده است.
نامبرده در نواحی نوارمرزی ایران و ترکیه هدف تیراندازی نیروهای انتظامی قرارگرفته و از ناحیهٔ شکم به شدت زخمی شده و هم اکنون در بیمارستان شهرستان سلماس در وضعیت وخیمی قرار دارد.
شایان ذکر است که سالانه شهروندان متعددی که به کولبری می پردازند، در مناطق مرزی غرب و شمال غرب کشور هدف تیراندازی نیروهای انتظامی قرار گرفته، زخمی و کشته می‌شوند.

هرانا

بی خبری از وضعیت فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان

article picture
به رغم گذشت نزدیک به یک هفته از بازداشت فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا، وی همچنان از ملاقات حضوری و تماس با خانوادهٔ خود محروم است.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر ، فرشته شیرازی، یک‌شنبه گذشته، دوازدهم شهریورماه، در پی احضار به اداره اطلاعات آمل بازداشت شد و تا کنون خبری مبنی بر اتهام وی و علت بازداشت او به خانواده‌اش اعلام نشده است.
این فعال حقوق زنان پیش‌تر در شهریور سال ۸۸ بار‌ها به دفتر پیگیری و اطلاعات این شهر احضار و بازجویی شده و منزل وی نیز توسط ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته بود.
گفتنی است، جمعه پیش، الهام محسنی، دختر ۱۷ ساله وی، در جریان آب بازی در پارکی در شهر آمل به همراه پنج نفر دیگر بازداشت شد که بعد از یک شب بازداشت در بازداشتگاه نیروی انتظامی و دو روز نگهداری در زندان مرکزی آمل، همه شش نفر جمعا با قید وثیقه ۱۰ میلیون تومان آزاد شدند.


فراخوان فعالین محیط زیست و مردم اصفهان برای اعتراض به ادامه خشکی زاینده رود

article picture
جمعی از فعالین محیط زیست اصفهان و شهروندان این شهر با انتشار فراخوانی با عنوان «سوگنامه اصفهان» اعلام کردند: «در اعتراض به ادامه خشکی زاینده رود و وضعیت سی وسه پل، در روز شنبه 19 شهریور ماه 1390 سیاه می پوشیم و با لباس سیاه از خانه خارج می شویم.»

کمیته گزارشگران حقوق بشر: بر اساس گزارشات رسیده روز پنج شنبه 17 شهریورماه متن این فراخوان در صفحات فیس بوک حامیان محیط زیست اصفهان منتشر شده و در همین روز نسخه های چاپی این فراخوان توسط فعالان محیط زیست شهر اصفهان در سطح این شهر و در میان مردم پخش شده است.


سپاه پاسداران زیر پرتو افشانی "هاله نور"

article picture

در حالی که "برادران قاچاقچی" هنوز مشغول کلنجار رفتن با پیامدهای لقب دردسر سازی هستند که آقای احمدی نژاد، گماشته ولی فقیه بر مسند ریاست جمهوری بر پیشانی شان داغ کرده است، با افشاگری تازه وی روبرو شده اند که این بار آنها را به عنوان "برادران سایبر تروریست" لکه دار می کند.
"پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری"، روز چهارشنبه هفته گذشته سخنانی از سوگلی آقای خامنه ای را انتشار داد که وی در آن در پوشش مخالفت با "رنگ و بوی نظامی دادن به فرهنگ"، تشکیل "ارتش سایبری" توسط سپاه پاسداران را تایید می کرد.


بازداشت یکی دیگر از دراویش گنابادی توسط نیروهای امنیتیروز چهارشنبه نیروهای امنیتی یکی دیگر از دراویش نعمت اللهی در شیراز بازداشت کرده اند.
به گزارش مجذوبان نور، در مورخ 16 شهریور ماه نیروهای امنیتی و لباس شخصی با یورش به منزل شخصی آقای صالح مرادی سروستانی در شیراز، ایشان را بدون ارائه حکم قضایی و قانونی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل نموده اند.
لازم به ذکر است آقای صالح مرادی سروستانی برادر آقای حمید مرادی سروستانی می باشد که توسط نیروهای امنیتی در تاریخ 13 شهریور ماه بازداشت شده بود.
مجذوبان نور

محکومیت جاوید فخریان، فعال دانشجویی به یکسال حبس تعزیری


 شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه «جاوید فخریان» فعال دانشجویی را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تشکیل گروه به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.
به گزارش صبح امروز، جاوید فخریان از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد شهرکرد و مدیر بخش مجازی ستاد ۸۸ بود که بدنبال موج گسترده دستگیری فعالان سیاسی و مدنی در آستانه ۲۵ بهمن، بعد از چندین جلسه احضار به وزارت اطلاعات و دفتر پیگیری اطلاعات استان تهران بازداشت و پس از ۳۳ روز از زندان اوین آزاد شده بود.
وی در آبان ماه سال ۱۳۸۸ نیز در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری برای مدتی در بازداشت بسر برده است.

دانشجو نیوز

وضعیت وخیم دو درویش در زندان عادل آباد شیراز


جلیل خلیفه و مسعود احمدی، از دراویش گنابادی، به علت مشکلات ناشی از جانبازی و بی‌توجهی مسولین بازداشتگاه مرکزی زندان عادل آباد شیراز، وضعیت مناسبی ندارند.
به گزارش مجذوبان نور، جلیل خلیفه و مسعود احمدی که جانبازان جنگ هستند، به علت عدم رسیدگی پزشکی در وضع وخیمی به سر می‌برند و خانوادهٔ این دو درویش، نگران حال آن‌ها هستند.
آن‌ها مسئولیت سلامتی اینجانبازان زندانی را برعهدهٔ قاضی پرونده و مسئولین زندان عادل آباد، می‌دانند که گفته می‌شود به درخواست این زندانیان برای تامین وضعیت مناسب با توجه به وضعیت جسمانی ایشان و رسیدگی‌های پزشکی تا کنون توجهی نشده است.
جلیل خلیفه و مسعود احمدی در روز یکشنبه ۱۳/۶/۹۰ در شهرستان کوار بازداشت شده‌اند. در روزهای اخیر علاوه بر آن‌ها، چند تن دیگر از دراویش گنابادی نیز دستگیر شده‌اند.

مجذوبان نور

هاشم خواستاربه قید وثیقه آزاد شد هاشم خواستار، فعال فرهنگی زندانی، شامگاه پنجشنبه هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۰، با گذشت بیش از دو سال حبس، با قرار وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد.
به گزارش جرس، همزمان با آزادیِ این فعال فرهنگی، گروهی از معلمان و فعالان فرهنگی مشهد به استقبال وی رفتند.
هاشم خواستار، معلم ۵۵ ساله مشهدی، تیر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.
همسر هاشم خواستار به حکم شفاهی ابلاغ شده به ایشان مبنی بر “اقدام علیه امنیت ملی” اشاره کرده و مواردی اتهامی از طرف مقامات امنیتی همچون “کمک به برگزاری مراسم ادوار تحکیم و دانشجویان عضو تحکیم وحدت و ارتباط با اعضای جنبش دانشجویی” را عنوان کرد.
در حکم دادگاه آقای خواستار، فعالیت های صنفی در کانون صنفی معلمان و کمک به فعالین دانشجویی عضو انجمن های اسلامی برای برگزاری مجالس سخنرانی مذهبی علت دو سال حبس غیرقانونی ذکر شده بود.
مهندس سید هاشم خواستار تمامی دو سال زندان را بدون حتی یک روز مرخصی در شرایط سخت زندان وکیل آباد مشهد و در بیماری بسیار آزار دهنده گذراند.
گفتنی است روز چهارم مرداد امسال، که تاریخ آزادی این عضو کانون صنفی معلمان بود، ابتدا قصابی که برای قربانی کردن گوسفند مقابل منزل آنها بود ، بازداشت شد و سپس پرده های مقابل منزل توسط نیروهای امنیتی جمع شد و سپس از آزادی آقای خواستار ممانعت به عمل آمد و در حالیکه از زندان ترخیص شده بود به بازداشتگاه اطلاعات مشهد منتقل شد و به دستور دادستان مشهد در رابطه با نامه ای که بیشتر از ۵ ماه پیش به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوشته بود مجددا بازداشت گردید.
هاشم خواستار در این نامه به وضعیت نامناسب زندان وکیل آباد از نظر بهداشتی، غذایی و تراکم چند برابر ظرفیت زندانیان اشاره کرده بود .
هرانا

احمدرضا یوسفی، روزنامه‌نگار زندانی، ۱۵ ماه محروم از مرخصیاحمدرضا یوسفی، روزنامه نگار و معاون سابق فنی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بیش از ۱۵ ماه است که محروم از همه حقوق قانونی از جمله حق مرخصی در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می شود.
به گزارش کلمه، این روزنامه نگار توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به دو سال حبس قطعی و سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است.
یوسفی سال ۸۹ وقتی برای ادامه تحصیل قصد خروج از کشور را داشت، به اتهام ارتباط با بیگانگان در فرودگاه دستگیر و زندانی شد. او در مدت چهار ماه بازداشتش در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تنها دو بار بازجویی شد و با وجود نبود مدرکی در پرونده اش مبنی بر تخطی از قانون، به مانند بسیاری از زندانیان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، قربانی سناریو سازی نهادهای امنیتی شد و در دادگاه توسط قاضی صلواتی حکم سنگین پنج سال زندان را که سه سال آن به حال تعلیق درآمد، دریافت کرد.
یوسفی دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت اجرایی و متخصص در حوزه علوم کامپیوتری است. وی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۴ به طور پیوسته به عنوان معاون فنی با خبرگزاری ایسنا همکاری داشت. وی از سال ۸۴ نیز این سمت را در این خبرگزاری به صورت نیمه وقت ادامه داد و همچنین مدتی دبیری سرویس بین الملل این خبرگزاری را برعهده گرفت. همکاری با خبرگزاری ایلنا از دیگر سوابق کاری اوست.
وی در انتخابات سال ۸۸ نیز به سایتهای اصلاح طلب فاتح نیوز، قلم نیوز، سلام خاتمی، سلام میرحسین و یاری نیوز کمک فنی می داد. احمد رضا یوسفی در دوران حضور در خبرگزاری ایسنا، معاون ابولفضل فاتح (مسئول اطلاع رسانی ستاد میرحسین موسوی و مدیر وقت این خبرگزاری) بود.
هرانا

قتل یک کولبر دیگر توسط نیروهای انتظامی در مرز سردشترحیم قربانی شهروند کُرد شب گذشته توسط نیروهای انتظامی مورد هدف قرار گرفته و به قتل رسیده است.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب گذشته مورخه ۱۷ شهریورماه نیروهای انتظامی در منطقه مرزی «بنو خلف» شهرستان سردشت تعدادی از کولبران و کاسبکاران کُرد را مورد هدف تیراندازی خود قرار می‌دهند که در نتیجهٔ آن این جوان کُرد بر اثر اصابت گلوله نیروهای انتظامی به قتل می‌رسد.
کولبران اشخاصی هستند که برای امرار و معاش و در مقابل یک مبلغ ناچیز کالاهای بین شهرهای مرزی در مناطق غرب و شمال غرب کشور حمل میکنند و نیروی انتظامی در طی سالهای اخیر که مسئولیت مرزبانی کشور را برعهده دارد، اقدام به قتل این افراد می کند.

شش ماه حبس تعزیری برای یک شهروند کرد


یک شهروند اهل پیرانشهر تنها به دلیل تعطیلی مغازه خود در روز 22 تیرماه "اعتصاب سراسری در اعتراض به تروریسم دولتی رژیم ایران" از سوی دستگاه قضایی رژیم ایران به تحمل 6 ماه حبس تعزیری محکوم گردید.
بنا به خبر رسیده به وب سایت کردستان میدیا: ایوب حدیسی فرزند عمر اهل پیرانشهر، پیشتر به این اتهام از سوی نیرو های اداره اطلاعات بازداشت شده بود.
این شهروند پیرانشهری دارای زن و فرزند بوده و در حال حاضر دوران محکومیت خود را سپری می کند
 کوردستان میدیا

۱۳۹۰ شهریور ۱۸, جمعه

گزارش هایی از درگیری مردم تبریز با نیروی انتظامی

article picture
درگیری در «گلباد» و «گلگشت» در خیابان آزادی تبریز
به گزارش فیس‌بوک آذربایجان ،درگیری‌های نسبتا شدیدی بین مردم و نیروی انتظامی در تقاطع «گلگشت» و «گلباد» با خیابان «آزادی» در تبریز به وقوع پیوست. مردم تبریز که بعد از برد تیم «تراکتورسازی» به خیابان‌ها آمده بودند با برخورد شدید نیروی انتظامی مواجه شده که این علت باعث به‌وجود آمدن درگیری‌هایی پراکنده در این نقاط گردید. پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
بنا بر اخبار رسیده همچنان درگیری‌ها در چهارراه آبرسان، چهارراه مارالان، فلکه دانشگاه، کوی بزرگمهر، گلگشت، گلباد و ... ادامه دارد. مردم با شعار «ارومو گلی جان وریر** مجلس اونون قتلینه فرمان وریر» به سیاست‌های دولت در قبال خشک شدن دریاچه ارومیه اعتراض دارند.
شعار «ارومو گلی جان وریر** مجلس اونون قتلینه فرمان وریر» تبریز را به لرزه درآورد.
مردم معترض که در حدفاصل چهارراه آبرسان تا چهارراه مارالان جمع شده بودند در حمایت از دریاچه ارومیه شعار دادند. در این شعار‌ها به وضوح مردم به سیاست‌های دولت اعتراض نمودند. «یاشاسین آذربایجان» و «ارومو گلی جان وریر** مجلس اونون قتلینه فرمان وریر» از مهم‌ترین این شعار‌ها بودند.
درگیری مردم تبریز در چهارراه آبرسانی با نیروی انتظامی
خیابان آزادی تبریز در چند نقطه به محل درگیری‌های مردمی با نیروی انتظامی تبدیل گشت. در این درگیری‌ها ابتدا نیروی انتظامی اجازه ورود مردم به چهارراه آبرسانی را ندادند و به همین علت مردم خشمگین شده و در چند نقطه با نیروی انتظامی درگیر شدند.

پارس دیلی نیوز

پلمپ یک کلوپ غواصی بخاطر وجود مربی زنسایت الف: یک کلوپ غواصی به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی و سرویس‌دهی به آقایان توسط مربی زن، توسط مدیریت نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی ویژه کیش پلمپ شد. در پی وصول اخبار و اطلاعاتی مبنی بر تخلف یکی از کلوپهای غواصی جزیره کیش و عدم رعایت شئونات اسلامی، موضوع در دستور کار ماموران مدیریت نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی ویژه کیش قرار گرفت. ماموران در بازدید از این محل با مشاهده تخلفات و نیز مشاهده سرویس‌دهی و آموزش غواصی آقایان توسط مربی زن، ضمن تذکر به مدیریت هتل، نسبت به پلمپ کلوپ غواصی اقدام کردند.
ایران پرس نیوز

حمله نیروهای ضد شورش به هواداران تراکتور در ورزشگاه آزادی، دهها زخمی


مقابل درب ورزشگاه آزادي دهها تن از هواداران تراكتورسازي بصورتی مصدوم و یا با سر و صورت شكسته حضور داشتند. اين هواداران در حالي كه ماموران نيروي انتظامي به آنها گفته بودند ظرفيت هواداران تراكتورسازي پر شده و آنها حق ورود به ورزشگاه را ندارند، به حرف ماموران گوش نكرده و به قصد ورود داشتند كه همين مسئله باعث حماه ماموران ضد شورش و ايجاد درگيري شد.

گفته می شود به دنبال این حمله دهها تن مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته اند و خون از سرو صورت فرزندان ستارخان جاری شده است.
گزارش دریافتی از اؤیرنجی
 

بیانیه کانون نویسندگان ایران در تبعید به مناسبت کشتار زندانیان سیاسی


کانون نویسندگان ایران در تبعید با انتشار بیانیه ای به مناسبت کشتار زندانیان سیاسی در دهه 60 تصریح نمود در تاریکترین دوران زندگی جامعه ما، سلطه حاکمیتی برقرار شده که تبهکاری ویژگی بارز آن است.
در بخشی از بیانیه از جمله آمده است: "سخن گفتن از فاجعه کشتار زندانیان سیاسی در دهه ٦٠ در جمهوری اسلامی، درد و اندوه بزرگی است که تاکنون جسم و جان مردم جامعه ما را به سختی آزار داده است. این درد، نه فراموش می شود و نه کسی قادر است آن را ببخشد. اما «نبخشیدن» به معنی «انتقام گرفتن» نیست؛ جامعه با کشتن جنایتکار روی آسایش به خود نمی بیند. «نبخشیدن» کوششی است برای یافتن داروی درد و از میان­ بردن زمینه های مادی سیاست سرکوب و کشتار و سلطه­گری؛ تا انسان بتواند آسوده و مبری از ستم و گرسنگی زندگی کند.

جاسوسی اینترنتی را به عنوان فاجعه جدید در جمهوری اسلامی محکوم می‌کنیم

ناامن کردن فضای جامعه با از دست رفتن حقوق شهروندی و حتا بدتر از آن پایمال کردن حق اولیه انسان برای داشتن حداقل امنیت در حریم خصوصی خود یکی از زشت‌ترین دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران است که در کارنامه حقوق بشری آن برای همیشه ثبت خواهد ماند. 


دستگیری‌ها، شکنجه‌ها و اعدام‌های فله‌ای‌ مخالفان از یک سو و از دیگر سو گسترش ناامنی عمومی توسط نهادهای دولتی در ایران با ورود بدون مجوز و غیرقانونی به محوطه‌‌ی منازل (مشاع یا غیرمشاع) و اماکن خصوصی، دستگیری و فشار بر شهروندان در خیابان‌ها به بهانه پوشش و آرایش و مدل مو و غیره، لگدمال کردن حقوق بشر است که نه تنها جمهوری اسلامی بدان بسنده نکرده بلکه امروز با انتشار خبر جاسوسی در اینترنت* دوباره نشان داد که برای بی‌حرمتی به حقوق اولیه انسان‌ها از نقض هیچ تعهدی فروگذار نیست.
«خانه حقوق بشر ایران» خبر منتشره از سوی دولت هلند** مبنی بر راهزنی اینترنتی که از داخل ایران سامان داده شده است را بسیار جدی و خطرناک می‌داند. «خانه حقوق بشر» چنین راهزنی‌ها را برای سرقت شناسه‌های کاربری شهروندان ایرانی بر روی اینترنت به عنوان عملی وحشیانه و حربه‌ای تازه برای ناامن کردن فضای آزاد در شبکه‌های اجتماعی قویاً محکوم می‌کند.
«خانه‌ حقوق بشر ایران»‌ مسئولیت سنگین از دست رفتن تمامی حقوق کاربران و دست‌اندازی به تمامی مکاتبات، مکالمات و دزدی رمز‌های عبور کاربران ایرانی را متوجه جمهوری اسلامی دانسته و چنین حمله‌ی سایبری را اعلام جنگی علنی علیه امنیت فضای مجازی می‌داند.

فشار بر یک زندانی سیاسی جهت اعترافات تلویزیونی

article picture
بهروز طهماسبی زندانی سیاسی که به اتهام عضویت در احزاب سیاسی به چهار سال حبس قطعی محکوم شده بود جهت انجام اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار دارد.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی سیاسی از روز سه شنبه ۱ شهریورماه از زندان شهر سقز به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شده است. نامبرده قبلا نیز جهت انجام اعترافات تلویزیونی تحت فشار بوده است.
با توجه به مختومه بودن پرونده ایشان و انتقال این زندانی سیاسی به اداره اطلاعات نگرانی‌ها نسبت به وضعیت وی افزایش پیدا کرده است.
لازم به ذکر است بهروز طهماسبی مردادماه سال گذشته در شهر سقز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مدت نزدیک به سه ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج تحت بازجویی و شکنج‌های شدید بوده است.
شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر سقز سپس وی را به اتهام عضویت در احزاب سیاسی به چهار سال زندان محکوم کرد که این حکم بعدا از سوی دادگاه تجدید نظر عینا قطعی شده است.

هرانا

بیانیه انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران

article picture

بیانیه مطبوعاتی ؛ اعتراف یک مرجع تقلید حکومتی به گرایش روزافزون عموم اقشار مردم به تصوف و عرفان

در بخشی از بیانیه مطبوعاتی «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران» آمده است :اعتراف ناگزیر "ناصرمکارم شیرازی" از مراجع حکومتی قم ناتوانی دستگاه مدیریت و تبلیغات نظام حاکم بر ایران در متوقف ساختن گرایش روزافزون عموم اقشار مردم به تصوف و عرفان را نشان میدهد.
به گزارش خبرنگار آيين و انديشهء خبرگزاري فارس - وابسته به نهادی اطلاعاتی - اختتاميه چهارمين جشنواره "كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر " عصر روزچهارشنبه با حضور مسئولان فرهنگي كشور در حوزه هنري "سازمان تبليغات اسلامي" برگزار شد.

قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام حبیب لطیفی و جو امنیتی حاکم بر سنندج

article picture

بعد از گذشت یک هفته از احتمال اعدام " حبیب‎الله لطیفی "هنوز نگرانی‎ها از اعدام این فعال سیاسی همچنان ادامه داشته و وضعیت شهر سنندج امنیتی توصیف شده‎ است.
به گزارش آژانس خبری "کردپا" ، بعد از انتشار خبر قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام حبیب‎الله لیطفی از سوی خانواده وی و فعالان حقوق بشر، موجی از نگرانی شهر سنندج و اطراف آن را فرا گرفته و شرایط کنونی شهر امنیتی می‎باشد.
دیروز پنج شنبه(17 شهریور)، ساعت دوازده نیمه شب، نیروهای امنیتی دولتی با محاصره زندان مرکزی سنندج اقدام به تفتیش عابران و خودروهای مسیر منتهی به زندان نموده و برخی از این خودروها توسط نیروهای امنیتی متوقف و رانندگان را مجبور به بیرون آمدن از ماشین کرده‎اند.

"دستگیری عباس لسانی فعال سرشناس آذربایجانی در اردبیل"

article picture

امروز صبح آقای عباس لسانی فعال سرشناس آذربایجانی در محل کارش توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامعلوم بازداشت شده است.
به گزارش سایت جنبش دانشجویی آذربایجان اؤیرنجی، در روزهای اخیر فشار بر روی آقای عباس لسانی بیشتر شده بود و چندین بار نیروهای امنیتی قصد بازداشت ایشان را داشتند که با مقاومت ایشان روبرو شده بود. هنوز از محل نگهداری و چگونگی بازداتش اخباری بدستمان نرسیده است.
شایان ذکر است که هفته گذشته نیروهای امنیتی با یورش به محل کار عباس لسانی تنی از از فعالین مدنی آذربایجانی حاضر در آنجا را دستگیر کرده بودند. در پی تظاهرات مسالمت آمیز آذربایجانی ها علیه خشک شدن دریاچه اورمیه مردم اردبیل هم قصد برگزاری چنین تجمعاتی را داشتند.
آقای عباس لسانی فعال سرشناس ملی آذربایجانی است که در سالهای اخیر چندین بار دستگیر و مدت زیادی را زندانی بوده است.
جنبش دانشجویی آذربایجان اؤیرنجی

قطع خطوط موبایل در ورزشگاه آزادی

article picture

فیس‌بوک آذربایجان:طبق اخباری که به دستمان رسیده تماس با خطوط موبایل «ایرانسل» و «همراه اول» با پیش‌شماره ۹۱۴ که در «ورزشگاه آزادی» حضور دارند امکان‌پذیر نمی‌باشد. احتمالا این‌کار برای جلوگیری از پخش اخبار ورزشگاه آزادی می‌باشد. قرار است هواداران استقلال و تراکتورسازی در این بازی با شعارهایی از حق حیات «دریاچه ارومیه» حمایت کنند.

http://parsdailynews.com/89253.htm
http://parsdailynews.com/89251.htm
 

انتقال زندانی سیاسی به بند سپاه و مورد بازجویی و شکنجه قرار دادن وی

article picture
انتقال زندانی سیاسی افشین بایمانی به بند سپاه و مورد بازجویی و شکنجه قرار دادن وی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" بازجویی و شکنجۀ جسمی زندانی سیاسی افشین بایمانی به مدت 5 ساعت در بند سپاه شکنجه گاه وزارت اطلاعات در زندان گوهردشت کرج.
روز چهارشنبه 16 شهریورماه زندانی سیاسی افشین بایمانی که محکوم به حبس ابد است به بند سپاه زندان گوهردشت کرج برده شد و بیش از 5 ساعت مورد بازجویی و شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار گرفت.شکنجۀ جسمی باعث آسیب رساندن به زانو و کتف این زندانی سیاسی گردید.
سربازجوی وزارت اطلاعات فردی بنام محبی مسئولیت بازجویی از او را در بند سپاه به عهده داشت.این فرد شکنجه گر و شناخته شده در زندان گوهردشت او را تهدید کرد که می تواند حکم ابد وی را به اعدام بتدیل نماید . پس از چند ساعت بازجویی و شکنجه های روحی و تهدیدهای مختلف این بازجو اتاق بازجویی را ترک کرد و وی را در اختیار 3 نفر از بازجویان وزارت اطلاعات قرار داد .این 3 نفر برای مدت طولانی او را مورد شکنجه های جسمی وحشیانه خود قرار دادند که در اثر این شکنجه ها زانو و کتف وی دچار آسیب جدی گردید.

جلوگیری ماموران از حضور 5 هزار نفر از طرفداران تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی

article picture

ماموران انتظامات ورزشگاه نزدیک به پنج هزار نفر از هواداران تراکتورسازی را در شرایطی که بلیت خریده اند و وارد محوطه ورزشگاه شده اند اما اجازه ورود به داخل استادیوم را به انها نداده اند و این 5 هزار نفر در پشت اسکوربورد ورزشگاه آزادی و در قسمت بیرونی متوقف شده اند !

گزارش زنده از ورزشگاه آزادی / 45 هزار نفر تا ساعت 16:15 / طرفداران تراکتورسازی بیشتر هستند
به گزارش سایت گل: از ورزشگاه آزادی خبر می رسد که تا حدود ساعت 16 بعدازظهر نزدیک به 45 هزار نفر به ورزشگاه آزادی آمده اند . نزدیک به 25 هزار نفر از این تماشاگران طرفدار تراکتورسازی هستند و به نظر می رسد که قانون 10 درصد رعایت نشده است !
این در حالیست که ماموران انتظامات ورزشگاه نزدیک به پنج هزار نفر از هواداران تراکتورسازی را در شرایطی که بلیت خریده اند و وارد محوطه ورزشگاه شده اند اما اجازه ورود به داخل استادیوم را به انها نداده اند و این 5 هزار نفر در پشت اسکوربورد ورزشگاه آزادی و در قسمت بیرونی متوقف شده اند !
ماموران همچنین تعدادی از طرفداران تراکتورسازی را به دلیل اختصاص گرفتن بیش از حد پیش بینی برای طرفداران این تیم از ورزشگاه خارج کرده اما این تماشاگران مجددا به روشهای گوناگون به استادیوم برگشته اند . طبقه اول استادیم هنوز به طور کامل پر نشده اما خبر می رسد که موج هواداران استقلال راهی ورزشگاه آزادی هستند و شدت افزوده شدن تماشاگران چشمگیر است .
پیش بینی می شود با توجه به سرعت افزوده شدن تماشاگران ، ورزشگاه آزادی تا حدود ساعت 18 یکصد هزار نفر را در خود جای دهد .
استقلال
پارس دیلی نیوز

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در درگیری با گروه پژاک کشته شد


یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران در درگیری با پژاک کشته شده و دادستان کل جمهوری اسلامی آمریکا را به هدایت عملیات پژاک متهم کرده است.
روز جمعه، ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر)، خبرگزاری فارس گزارش کرد که "سردار عباسعلی جان نثاری، فرمانده گروه توپخانه و موشکی و پدافند هوایی ۱۵ خرداد اصفهان" در جریان درگیری با گروه پژاک در غرب ایران کشته شده است.
براساس این گزارش، سرتیپ پاسدار جان نثاری از مجروحان جنگ ایران و عراق بوده و از پنج سال پیش فرماندهی گروه توپخانه ۱۵ خرداد اصفهان را بر عهده داشته است.
قرار است مراسم تشییع جنازه او روز شنبه در اصفهان برگزار شود.
همزمان، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه، آمریکا را حامی فعالیت اخیر گروه پژاک معرفی کرده است.

درگیری شدید بین نیروهای سرکوبگر اعزامی از تهران و ارومیه در فرودگاه اورمیه

article picture
نیروهای اعزامی سرکوبگر از تهران : ما آمده ایم تا این آذربایجانی ها را بر سر جای خود بنشانیم و یا آدم کنیم!

فیس بوک آذربایجان:ساعتی پیش درگیری شدیدی بین نیروهای تیپ امیرالمومنین وابسته به نوپو (نیروی ویژه) که امروزاز تهران وارد اورمیه شده و در فرودگاه اورمیه مستقر هستند، اتفاق افتاده است. درگیری... ها از آنجا آغاز شده که مسئولین انتظامی استان درجلسه شورای تامین خواستار عدم برخورد فیزیکی با مخالفین شده اند و استدلال کرده اند که مردم آذربایجان با دیگر مردمان ایران اندکی متفاوت هستند، برخورد قهر آمیز باعث می شود تا آنها نسبت به حاکمیت و نیروهای انتظامی واکنش نشان دهند...

و اگر کار به برخورد دوطرف یعنی مردم و پلیس کشیده شود کنترل آذربایجان امکان پذیر نخواهد بود. بدنبال این درخواست نمایندگان تهران در پاسخ به این درخواست منطقی در جواب جمله توهین آمیزی به کار برده اند که: ما آمده ایم تا این آذربایجانی ها را بر سر جای خود بنشانیم و یا آد... کنیم. این جمله باعث شده ابتدا درگیری بین فرماندهان دو نیرو و سپس پرسنل انتظامی اورمیه و تهران درگیری گسترده ای اتفاق بیافتد.ادای این جملات و وقوع این درگیری نشانگر شکاف عمیق بین نیروهای انتظامی پلیس است و نیروهای انتظامی مردمی گام به شکل گیری خود نهاده است و یک بار دیگر آذربایجان مرکز دگرگونی اجتماعی در کشور گشته است.

تصویر از آرشیو

پارس دیلی نیوز

تجمع ‌كارگران ايران خودرو ديزل در مقابل ديوان " عدالت اداری "

article picture

عضو شوراي اسلامي كار شركت ايران خودرو ديزل ازتجمع‌ كارگران اين شركت در مقابل ديوان عدالت اداري خبر داد.
نجفي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا افزود: در ماه‌هاي اخير سازمان تعزيرات استان تهران احكام زيادي را عليه شركت ايران خودرو ديزل صادر مي‌كند كه از جمله اين احكام مي‌توان به كاميون داران هوو اشاره‌كرد.
وي‌ گفت: اخيرا هم حكمي دادند تا آب ، برق و تلفن شركت ايران خودرو ديزل قطع شود كه كارگران در اعتراض به اين اقدامات در مقابل ديوان عدالت اداري تجمع‌كردند.


افشاگری یک سرباز جدا شده سوری از نقش نیروهای رژیم فقیه در سرکوب معترضان

article picture

وی درباره فیلم های ویدیویی سرکوب معترضان که بر روی یوتیوپ منتشر می شود، گفت:" برخی از سربازان صحنه های سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی را ضبط و هر حلقه آن را به قیمت 40 تا 200 دولار می فروشند و سپس پول آنرا بین خود تقسیم می کنند."
یک سرباز جدا شده سوری از نقش نیروهای رژیم جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان سوری می گوید:چندین تک تیرانداز ایرانی را دیده است.
یک سرباز جدا شده از ارتش سوریه اعلام کرد نیروهای ایرانی در عملیات سرکوب معترضان شرکت دارند و تأکید کرد که چندین تک تیر انداز ایرانی را در هنگام سرکوب دیده است.


فعالان حقوق بشر سوريه به جامعه جهانی: جلوی بشار اسد را بگیریدفعالان جامعه حقوق بشر سوريه روز پنجشنبه از جامعه جهانی و کشورهای جهان خواستند ضمن ارسال هياتی برای کمک های بشردوستانه، جلوی سرکوب و کشتار مردم سوريه توسط دولت بشار اسد را بگيرند.
به گزارش خبرگزاری رويترز، اين نخستين بار است که معترضان سوری از خارج از کشور کمک می خواهند و در جريان شش ماهی که از اعتراض های آن ها و سرکوب های حکومت بشار اسد می گذرد، همواره بر بی نيازی از کمک ديگر کشورهای و خودداری از هرگونه دخالت خارجی، تاکيد کرده بودند.
احمد الخطيب، سخنگوی گروه های فعال حقوق بشر در سوريه به رويترز گفت: «درخواست کمک از خارج کردن موضوع خيلی حساسی است چرا که به حاکميت و رژيم حاکم اين بهانه را می درهد که مخالفان را وطن فروش و خائن بنامد. ما در اولين قدم، خواهان حضور ناظران بين المللی هستيم.»
وی افزود: «اگر رژيم حاکم اجازه حضور ناظران بين المللی ندهد، در مرحله دوم درخواست ممنوعيت حضور تانک و ادوات نظامی و يا منطقه پرواز ممنوع را دنبال خواهيم کرد.»
طرح پرواز يا ادوات نظامی ممنوع، در صورتی که به تصويب شورای امنيت سازمان ملل برسد، مانند و مشابه ليبی، به نيروهای نظامی بين المللی يا ناتو اجازه می دهد هرگونه تخاصم نيروهای نظامی عليه شهروندان سوريه را متوقف کنند.

اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه طباطبایی و مشکلات تازه دانشجویانطرح تفکیک جنسیتی در کلاس های دروس عمومی و دروس اختصاصی دانشکده علوم ارتباطات و علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی اجرایی شد.
به گزارش دانشجونیوز، اکثر دروس ارائه شده ترم تحصیلی جدید در دانشگاه علامه طباطبایی برای دانشجویان پسر و دختر تفکیک و تعداد اندک کلاس هایی که به صورت مشترک برای همه دانشجویان برگزار می شود، با اساتید مردی که دانشگاه در گروه سفید قرار داده ارائه شده است. در دیگر دانشکده های دانشگاه علامه طباطبایی نیز اکثر دروس با تفکیک جنسیتی ارائه شده است.
تفکیک جنسیتی در دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات
طبق گزارش دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات علامه طباطبایی، دروس نیمسال اول سال تحصیلی ٩١-١٣٩٠ با تفکیک جنسیتی ارائه شده است. با رسانه ای شدن این موضوع در ١٤ شهریور ماه ستون جنسیت در قسمت دروس ارائه شده از روی سایت این دانشگاه حذف شد ولی همچنان دروس برای دانشجویان زن و مرد جداگانه ارائه شده است و کد دروسی که برای دانشجوبان زن ارائه شده قابلیت انتخاب از سوی دانشجویان مرد را ندارد و بالعکس.
اعتراض دانشجویان به مدیریت دانشگاه
با توجه به اینکه دروس ارائه شده در دانشگاه علامه همواره کمتر از درخواست دانشجویان بوده و مسئولین دانشگاه دلیل این موضوع را کمبود امکانات و فضای کافی می دانند این اقدام از سوی مسئولین دانشگاه منجر به ارائه دروس کمتری شده و دانشجویان را با مشکلات زیادی در انتخاب واحد روبرو کرده است.
تعداد و شدت اعتراض های دانشجویان به کمبود درس های ارائه شده بسیار بیش از گذشته است. در دو روز گذشته دانشجویان با سیل نامه های اعتراضی خود به آموزش و دفتر مدیریت اعتراض خود به عدم ارائه دروس مورد نیاز را اعلام کرده اند، ولی تنها پاسخ زیر را از مسئولین دانشگاه شنیده اند: " این درس ارائه نمی شود، در دانشگاه های دیگر میهمان شوید"
دانشجویان: طرح تفکیک جنسیتی توهین آمیز است

از امنيتی کردن تجمعات آذربايجان تا اتهام ارتباط با بيگانگان

تظاهرات برای نجات دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، عکس تزئینی است


عيسی قنبری معاون امنيتی انتظامی استانداری آذربايجان غربی می گويد که تجمعات برای نجات درياچه اروميه از سوی دشمنان نظام برنامه ريزی شده است.
وی در گفت وگو با خبرگزاری مهر درباره اعتراضات مردمی به خشک شدن درياچه خزر، تجمعات روز شنبه هفته گذشته را غيرقانونی و عاملی برای بدنام کردن چهره شهرستان اروميه توصيف کرده است.
سردار اسماعيل احمدی مقدم فرمانده نيروی انتظامی نيز روز چهارشنبه اذعان داشت که «موضوع محيط زيست بسيار «خوب و مقدس» است... معتقديم اعتراض حق دوستداران محيط زيست است اما بايد نوع اجتماع قانونی باشد و برای برگزاری ميتينگ مجوز گرفته شود.»

نامه رژیم به سازمان ملل: به حمله نظامی بی‌درنگ واکنش نشان خواهیم داد

article picture
جمهوری اسلامی با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد رسماً از اظهارات نیکولا سرکوزی، رئیس‌جمهوری فرانسه، شکایت کرد و گفت که در صورت حمله خارجی به خاک ایران «بدون تردید و درنگ» به آن واکنش نشان خواهد داد.
رادیو فردا: نیکولا سرکوزی روز چهارشنبه نهم شهریورماه گفته‌بود: «برنامه‌های هسته‌ای نظامی و موشک‌های بالستیک ایران موجب تهدید فزاینده‌ای شده که ممکن است به حمله پیشگیرانه به تاسیسات ایران منجر شود که در آن صورت می‌تواند بحران بزرگی بیافریند و از این رو فرانسه به هر قیمتی خواهان اجتناب از آن است.»


چهار نفر از جوانان شهرستان پاوه بازداشت شدند


نیرو‌های امنیتی وابسته به اداره اطلاعات شهر پاوه، عصر روز دوشنبه چهار نفر از جوانان روستای «زه ردویی» از توابع شهرستان پاوه را بازداشت کردند.
به گزارش کردپا، عثمان آذری، هژیر آذری، کاوه آذری و دلیر روشنی چهار جوان بازداشت شده هستند که توسط نیرو‌های امنیتی شهر پاوه بازداشت شده‌اند.
نیرو‌های امنیتی پس از بازرسی خانه به خانه تا بازداشت این چهار جوان کرد، منازل آن‌ها را مورد تفتیش قرار دادند.
تا لحظه انتشار این خبر، از محل بازداشت و همچنین دلیل و اتهامات احتمالی بازداشت شدگان، اطلاعی در دست نیست.

هرانا

زخمی شدن یک کولبر توسط نیروهای انتظامییک کولبر اهل نوسود از سوی نیروهای مرزبانی مورد هدف تیراندازی قرار گرفته و زخمی شد.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیوان فتحی فرزند محمد اهل روستای "وزلی" از توابع نوسود چند روز پیش در منطقه مرزی نوسود توسط نیروهای انتظامی مورد هدف تیراندازی قرار  گرفته و زخمی شد.
کولبران اشخاصی هستند که برای امرار و معاش و در مقابل یک مبلغ ناچیز کالاهای بین شهرهای مرزی در مناطق غرب و شمال غرب کشور حمل میکنند و نیروی انتظامی در طی سالهای اخیر که مسئولیت مرزبانی کشور را برعهده دارد، اقدام به قتل این افراد می کند.

هرانا

سه تن از وکلای دراویش گنابادی بازداشت شدندسه تن از وکلای دراویش گنابادی از سوی ادارۀ اطلاعات شیراز بازداشت شدند.
به گزارش رادیو فردا، امیر اسلامی و افشین کرم پور از وکلای دراویش گنابادی از روز یکشنبۀ گذشته در پی فرا خوانده شدن به منظور گفتگو در فرمانداری  شهر کِوار در استان فارس بازداشت شدند. 
همین گزارش ها می افزاید صبح چهارشنبه نیز یکی دیگر از وکلای دراویش به نام امید بهروزی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
روز جمعه گذشته در پی حمله لباس‌شخصی‌ها به دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در شهر کِوار شیراز تعدادی از دراویش زخمی و عده‌ای نیز بازداشت و روانه زندان شدند. بر اثر تیراندازی های روز یکشنبه نیز یک نفر از دراویش به نام وحید بنانی که تیر خورده بود در بیمارستان درگذشت.

رادیو فردا

تلاش رژیم ایران برای کسب عنوان «تروریست سایبری»

article picture
ماجرای جعل کردن گواهینامۀ امنیتی گوگل از سوی جمهوری اسلامی و ابعاد این بحرانِ بزرگ بمرور دارد برای رسانه ها و مردم معنای ملموس تری پیدا می کند؛ معنایی که صریح‌ترین و روشن‌ترین پیامش از ورای اصطلاحات فنی عجیب و غریب، لو رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر ایرانی است. نیما راشدان می‌گوید: «این کار تفاوتی با حمله به برج‌های تجارت جهانی ندارد.»


رادیو فرانسه:خلاصۀ ماجرا از این قرار است که در تاریخ دهم ژوئن امسال در ایران یک سازمان یا گروه ناشناس توانسته از طریق یک شرکت هلندی که خدمات امنیت اینترنتی ارائه می کند یک گواهینامه امنیتی با دامنۀ "گوگل دات کام" صادر کنند و به این ترتیب عملا به اطلاعات میلیون ها کاربر ایرانی دست پیدا کنند.
به این ترتیب جعل کنندگان توانسته‌اند تعداد 531 گواهی SSL جعلی صادر کنند و نفوذ خود را بر بیش از 340 دامنۀ اینترنتی و مرورگرهای مختلف گسترش دهند.
با آغاز زمزمه‌های این خبر، سازمان گزارشگران بدون مرز نخستین نهاد رسمی بود که دربارۀ این رویداد هشدار داد و از شرکت هلندی Diginotar توضیح خواست تا اعلام کند چرا با وجود این که پیش از این از صدور گواهینامۀ جعلی در ایران آگاهی یافته، درباره آن سکوت کرده است.
اکنون یک جوان 21 سالۀ ایرانی که ادعا می کند هکری است با نام «کومودو» با انتشار پیامی در سایت PasteBin می‌گوید جعل گواهینامه‌های امنیتی کار او بوده است. اما هنوز تحقیقات کارشناسان ثابت نکرده که این اقدام بدون پشتوانه و حمایت دولتی بوده یا خیر.

همچنین نیما راشدان، کارشناس امنیت سایبری در سوییس در یادداشتی این اتفاق را به وقوع یک زلزلۀ 9 ریشتری در مرکز تهران توصیف کرد که دربارۀ این موضوع با او گفت و گو کرده ایم.

آخوند گلپایگانی:تفكیك جنسیتی در دانشگاه‌ها با جدیت دنبال شود

article picture

به گزارش سایت حکومتی فارس ، وابسته به سپاه پاسداران ،آخوندگلپایگانی گفته :تفكیك جنسیتی در دانشگاه‌ها امری لازم و ضروری است كه باید با جدیت پیگیری شود.


وی با تاكید بر حفظ سنت‌های اسلامی، به بحث تفیک جنیستی در دانشگاه‌ها اشاره كرد و افزود: تفکیک جنسیتی امری لازم و ضروری است كه باید با جدیت دنبال شود و امید می‌رود در ادارات و نهادها نیز این مسئله با جدیت دنبال شود.

لینک زیر:نافرمانی مدنی علیه طرح تفکیک جنسیتی را گسترش دهیم
http://parsdailynews.com/89204.htm

وبلاگستان، جایی برای خود سانسور شده
وبلاگستان فارسی ۱۶ شهریور، ده‌ساله ‌شد. به این بهانه از تنی چند از وبلا‌گ‌نویسان و روزنامه‌نگاران خواسته‌ایم در این‌باره برای «بلاگ‌کده» دویچه‌وله بنویسند. یادداشت حاضر از فرشته قاضی، روزنامه‌نگار ساکن آمریکا است.

کم نبودند کسانی که از وبلاگستان به زندان رفتند؛ وبلاگستانی که چارچوب ادبیات رسمی در رسانه‌ها را تغییر داد و یادمان داد خارج از کلیشه‌های رایج، می‌توان «خود» بود و آن «خود سانسور شده» را از حاشیه به متن آورد. شاید همین نمایش عریان «خود ِ سانسور شده» بود که پای وبلاگ‌ نویسان را به زندان باز کرد و از آنان قربانی‌هایی گرفت به قامت امیدرضا میرصیافی، وبلاگ نویسی که در زندان اوین جان باخت.
ده‌ها وبلاگ ‌نویس گمنام، زندان رفتند و نام آورشان این روزها حسین رونقی ملکی است. که اگر در هر کشور دیگری بود نه تنها از او تقدیر می‌شد بلکه هر گونه امکاناتی برایش فراهم می‌کردند.
وبلاگ نویسانی که جایی در رسانه‌های رسمی نداشتند، فارغ از چارچوب رسانه‌های رسمی‌، خود رسانه‌ای شدند در قامت "وبلاگ" که نه ممیزی می‌شناخت و نه سانسور حکومتی و غیرحکومتی. نوشتند و ادبیات رایج را شکستند و زمانی نامشان در رسانه‌ها منتشر شد که یا تاوان "رسانه" شدنشان را با از دست دادن زندگی پرداختند یا در سلول‌های بازجویی سپاه.

بيانيه ى دفتر سياسى حزب دمكرات كردستان ايران در مورد رويدادهاى اخير آ‌ذربایجان


هموطنان آ‌زادیخواه‌
بدنبال اعتراضات یكساله‌ مردم آ‌ذربایجان و سازمانهای‌ مدافع محيط زیست در رابطه با رو به‌ خشكی‌ نهادن دریاچه‌ ارومیه‌ و ایجاد فاجعه‌ محیط زیستی در این منطقه، رژیم جمهوری‌ اسلامی‌ مطابق سیاستهای‌ همیشگی‌اش در مقابل خواستهای‌ برحق مردم، اقدام به‌ سركوب معترضان و متهم نمودن آ‌‌نان به‌ عوامل بیگانه‌‌و... نموده‌ است.
طی‌ دو هفته‌ اخیر به‌ویژه‌ روز یكشنبه‌ 13 شهریور ماه‌، مردم بیزار از
بی‌توجهی‌ رژیم به‌درخواست آ‌‌‌نان، به‌ دعوت قبلی‌ برخی‌ از سازمانهای‌ سیاسی‌ آ‌‌‌ذربایجانی‌، فعالان مدنی‌ و حمایت كنندگان محیط زیست در شهرهای‌ مختلف به‌ویژه‌ در دو شهر تبریز و ارومیه‌ در اجتماعات وسیعی‌ اقدام به‌ تظاهرات و راهپیمایی‌ نمودند، آ‌‌‌نان در شعارهای‌ خود خواستهای‌ ملی‌ خود را مطرح نمودند و همچنین خواستار آ‌‌‌ن بودند كه‌ رژیم برای‌ جلوگیری‌ از فاجعه‌ای‌ انسانی‌ و محیط زیستی‌ كه‌ بر اثر خشك شدن دریاچه‌ ارومیه‌ در راه‌ است اقدامات لازم را بعمل آ‌‌‌ورد، ولی‌ متأسفانه‌ این تظاهرات مسالمت آ‌‌‌میز مردم نیز مورد حمله‌ وحشیانه‌ ی نیروهای‌ سركوبگر رژیم قرار گرفت و در نتیجه‌ ـ طبق اخبار رسیده‌ ـ دهها نفر از تظاهركنندگان كشته‌ و زخمی‌‌و صدها نفر دستگیر و روانه‌ زندانها شدند.

کاریکاتور

article picture

خامنه‌ای، خود را فقیهی عادل و کلیددار نظام خواند!
http://parsdailynews.com/89209.htm
کاریکاتور از مهران، خودنویس
 

روایت زندانی مسیحی از تجربه 105 روزه خود در اوین


.
در روزهای مصادف با جشن های كریسمس تولد عیسی مسیح و سال نو میلادی  ۱۳۸۹،ماموران امنیتی اطلاعات در اقدامی سازمان یافته اقدام به بازداشت جمعی از نوكیشان مسیحی ساكن تهران نمودند كه بسیاری از هموطنان مسیحی مان روزها و ماهها را در زندان گذراندند و بی شك هر كدامشان از این تجربیات حكایت های ناگفته ایی برایمان دارند.
 به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران « محبت نیوز»، این هموطن مسیحی در گفتگو با ( CDN ) از تجربیات و آنچه كه بر او گذشت را روایت می كند.
-   تهران / زمان: یک روز سرد بعد از کریسمس 
ماموران اطلاعاتی"مهدی فروتن" را بر صندلی عقب خودرو ی شان نشاندند و یک مأمور با یک دوربین هندی کم از او ویدیو  می گرفت. از آن روز چند وقتی است که می گذرد و حال او از آن روزها تعریف می کند.یک افسر از جریان حمله مأمورین به خانه او گزارش تهیه می کرد. سه مأمور دیگر که در آنجا بودند ادعا می کردند که از بخش مبارزه با مواد مخدر هستند ولی کتاب ها ، کامپیوتر و اسناد مهم مهدی را ضبط می کردند.مهدی نترسیده بود چون جرمی انجام نداده بود که از آن هراسان باشد. فکر می کرد که مانند دیگر مسیحیانی که شنیده بود قبلن دستگیر شده اند ، او هم چند وقتی زندان را تحمل می کند و آزاد می شود. مأمورین هم به دروغ به او گفتند که چند ساعتی از او سوالاتی دارند و بعد از آن او را به خانه برمی گردانند. مهدی هم به حساب این حرف فکر می کرد که برای انجام مراسم کریسمس خود را می رساند و موعظه ای که برای کلیسای خانگی شان تنظیم کرده را برای آنها انجام خواهد داد. در تمام این مدت دوربین فیلم برداری مأمور از او فیلم می گرفت.

ایجاد ایستگاه های مختلف ایست و بازرسی در استان های غربی

article picture

در طول چند روز گذشته نیروهای امنیتی و نظامی در مناطق مختلف استان کردستان و شهر کامیاران به حالت آماده باش در آمده‌اند.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این نیرو‌ها در تمام جاده‌ها بین شهری کرمانشاه به شهرهای دیگر استان و جاده مابین کامیاران و شهرهای همجوار مستقر شده و اقدام به ایجاد ایستگاه ایست بازرسی کرده و جو امنیتی را در این مناطق به وجود آموره‌اند.
نیروهای لباس شخصی حفاظت اطلاعات سپاه در گردنه «ناله شکینه، گردنه شمشیر، ورودی شهر پاوه، ورودی شهر نوسود و پلیس راه قازانچی» اقدام به بازرسی از خوردهای عبوری کرده و مسافرین را مورد سوال و جواب قرار می‌دهند.
گفته می‌شود این نیرو‌ها در طول شب نیز در جاده اقدام به ایجاد کمین کرده و خودورهای عبوری را متوقف کرده و مورد بازرسی قرار می‌دهند و این سبب ایجاد رعب و وحشت شدید در بین شهروندان این مناطق شده است. در تعدادی از موارد نیز نیروهای بومی بسیجی با صورت پوشیده نسبت با مسافران و اهالی منطقه با بی‌احترامی رفتار کرده‌اند.
هرانا

۱۳۹۰ شهریور ۱۷, پنجشنبه

تظاهرات در حمایت از خیزش 1 مهر مردم ایران جلوی سفارت اشغالی ایران در لندن

article picture

اطلاعیه،

هموطن. تظاهرات 1 مهر ( در روز آدینه 23 سپتامبر) در حمایت از خیزش مردم داخل ایران همزمان در لندن جلوی سفارت اشغالی ایران در ساعت 7 شب برگزار خواهد شد.

جمعيت خرد پيشه گان ريشه ای ايران با هماهنگی با گروه های ديگر سياسی در انگلستان در برگزاری اين تظاهرات از هم ميهنان دعوت مينمايد که با حضور خود به حکومت جنايتکار جمهوری اسلامی نشان دهيم که مردم ايران در این روز در داخل با بیرون آمدن به خیابانها و در تمامی دنیا جلوی سفارتهای اشغالی ایران در این روز در ساعت 7 نیمروز به وقت محلی خیزش خواهند کرد تا اين رژیم جنایتکار را برکنار و حکومتی مرکزی، دمکرات و لائیک به تمام معنا جدائی دین از حکومت و سیاست و فرهنگ در تمامیت پهنای ایران برقرار کنند و شرائط لازم را بوجود آورند تا مردم در فضائی آزاد نوع حکومت آینده ایران را انتخاب کنند.

بدينوسيله : جمعيت خرد پيشه گان ريشه ای ايران از هم ‌ميهنان گرامی دعوت مينمايد ضمن شركت در اين تظاهرات به حمايت از مردم رنجديده ايران و با دادن دلگرمی به آنان در این خیزش برای رهایی كشور تحت سلطه غاصبان، به آزاديخواهان بپيوندید.

راههای عبور و مرور بسوی سروستان بعلت حضور گسترده دراویش مسدود شده است

article picture

به گزارش خبرنگار درویشان آنلاین از سروستان ، گزارشها از حرکت گسترده پیروان طریقت گنابادی از شهرستانهای اطراف استان فارس به سوی سروستان برای شرکت در مجلس درویشی روزهای پنجشنبه ، حکایت دارد.
بدنبال بروز درگیری میان طلبه بسیجی ها و دخالت نیروهای نظامی انتظامی و سپاه استان فارس و تیراندازی به سوی دراویش گنابادی ساکن شهرستان کوار از توابع استان فارس ، طی روزهای اخیر شمار بسیاری از پیروان این طریقت مورد اصابت گلوله جنگی قرار گرفته و بشدت مجروح شده و شماری دیگر نیز بازداشت شده اند.
شهید جاوید درویش وحید بنانی بدنبال این درگیری در اثر اصابت گلوله نیروهای مسلح جان به جان آفرین تسلیم کرد .
به همین مناسبت قرار بود امروز مجلس ترحیمی برای نامبرده در حسینیه دراویش گنابادی ساکن سروستان برگزار شود که این اقدام با ممانعت ماموران امنیتی - اطلاعاتی مواجه گردید.

تمدید قرار بازداشت موقت فرهود اشتیاق؛ ضرب و شتم و تفتیش خشونت بار منزل عنایت الله سنایی
پس از گذشت حدود دو ماه و نیم از بازداشت فرهود اشتیاق شهروند بهائی و انتقال وی به زندان مشهد، قرار بازداشت موقت وی به مدت دو ماه دیگر تمدید شد.
طبق گزارش‌های رسیده، فرهود اشتیاق، شهروند بهائی ساکن اصفهان در تاریخ ۶ تیرماه ۹۰ پس از ورود نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد و به زندان اطلاعات شهر مشهد منتقل و همچنان در سلول‌های انفرادی این زندان بدون تفهیم اتهام، نگهداری می‌شود و به تازگی دورهٔ غیرقانونی بازداشت موقت وی به مدت دو ماه دیگر تمدید شده است.

این درحالی است که همسر و دو دختر خردسال ایشان برای ملاقات با وی به دلیل بعد مسافت از اصفهان تا مشهد با مشکلات زیادی روبه رو هستند.
فرهود اشتیاق پیش‌تر نیز در تاریخ ۹ اسفندماه سال ۱۳۸۹ بازداشت و در روز ۵ اردیبهشت ماه سال جاری با تودیع وثیقه ۵۰ میلیونی از زندان دستگرد اصفهان آزاد شده بود.

خامنه‌ای، خود را فقیهی عادل و کلیددار نظام خواند

article picture

رهبر جمهوری اسلامی امروز در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان گفت: «ولایت مطلقه فقیه یعنی انعطاف پذیری دستگاه ولایت. ...آنها می گویند ولایت مطلقه یعنی كشور بر اساس میل فقیه عادل حركت كند در حالیكه فقیهی كه عادل است نمی تواند به میل خود عمل كند...مطلقه یعنی در دستِ كلیددار اصلی نظام، حالت انعطافی وجود دارد كه می‌تواند هر جا لازم شود مسیر را تصحیح و تكمیل كند.»
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رهبری، آیت الله خامنه‌ای، امروز در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان به تبیین «ولایت فقیه» پرداخت.

دریاچه ارومیه ،دولت آلمان، درخواست حزب سبزها برای همکاری با رژیم ایران را رد کرد

article picture

دولت آلمان، خشک‌ شدن دریاچه ارومیه را یک فاجعه زیست محیطی می‌داند، اما درخواست حزب سبزها را در زمینه همکاری با دولت ایران برای حل این مشکل رد کرده. دلیل خودداری دولت آلمان "نقض گسترده حقوق بشر" در ایران ذکر شده است.
آلمان: راه همکاری با جمهوری اسلامی برای حل بحران دریاچه ارومیه بسته است
کلاودیا روت نماینده مجلس و رئیس حزب سبزهای آلمان از دولت فدرال خواسته بود که برای حل مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه با دولت ایران همکاری کند. برلین در پاسخ این درخواست، ضمن تاکید بر این نکته که خشک شدن دریاچه ارومیه یک فاجعه زیست محیطی است نوشت که شرایط سیاسی و حقوق بشری فعلی در ایران مناسب همکاری با دولت این کشور نیست.
در پاسخ دولت آلمان آمده است که این کشور سال ۲۰۰۳ برای پروژه‌های توسعه‌ای در ایران کمکی به مبلغ ۱۰ میلیون یورو را به جریان انداخته است. این همکاری‌ها اما مجددا در سال ۲۰۰۵ قطع شده‌اند.
در نامه دولت آلمان، در ارتباط با قطع همکاری با  جمهوری اسلامی از جمله به  "نقض گسترده حقوق‌بشر توسط دولت ایران" اشاره شده است.

مجلس خبرگان خواستار اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها شدمجلس خبرگان جمهوری اسلامی از مسئولان آموزش عالی در ايران خواست طرح تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌ها را اجرا کنند.
در بیانیه پایانی دهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری آمده است که «از مسئولین آموزش عالى مى‌ خواهیم در مراكز آموزشى نسبت به اجرای طرح‏هایى چون تفكیک جنسیتى كه موجب حفظ حرمت و صیانت بیشتر نسل جوان مى‌شود اقدام نمایند».
به گزارش رادیو فردا، اين مجلس در بيانيه پايانی دهمين اجلاسش با تاکيد بر ضرورت اجرا شدن طرح تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌ها افزوده است که اين طرح «موجب حفظ حرمت و صيانت بيشتر نسل جوان می‏شود».
طرح تفکيک جنسيتی دانشگاه‌ها يکی از پرحاشيه‌ترين طرح‌ها در دولت دهم محسوب می‌شود که اجرايش با واکنش‌هايی همراه بوده است. از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، در مقطعی از وزير علوم دولتش خواست که اجرای آن را متوقف کند.

مولانا عبدالحمید: فشار بر داماد اینجانب، ، بدلیل انتقادات سازنده اخیر بنده می باشددر روزهای اخیر، خبرگزاری‌های رسمی در ایران از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از دادستان عمومی و انقلاب زاهدان ادعا کردند که «محمداسماعیل ملازهی» داماد مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت کشور به ۱۰ سال حبس محکوم شده است که چهار سال آن به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده و شش سال آن قطعی ولازم الاجرا می‌باشد.
با توجه به قرابت و نزدیکی «حافظ محمد اسماعیل ملازهی» به مولانا عبدالحمید، سایت «سنی آنلاین» در گفتگویی اختصاصی با ایشان، واکنش امام جمعه اهل سنت زاهدان را نسبت به اظهارات دادستان عمومی و انقلاب زاهدان جویا شد.
مولانا عبدالحمید در آغاز گفتگو اظهار داشت: نشست‌ها و مذاکراتی که در چند سال اخیر با بعضی از مسئولان داشته‌ایم، ما را به این نتیجه رسانده است که سیاست مسئولان جمهوری اسلامی و رویکرد آنان به مسایل اهل سنت، نسبت به گذشته تغییر کرده است.
وی افزود: جریاناتی چون ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت، صدور شناسنامه برای مساجد و کنترل آن‌ها، ایجاد محدودیتهای بیشتر برای جماعت‌های تبلیغی، جلوگیری از برگزاری نمازهای جماعت سربازان اهل سنت در مراکز نظامی، تعطیل کردن نمازهای جمعه و عیدین در برخی کلان شهرهای کشور و به طور کلی محدود کردن بیش از پیش آزادیهای مذهبی، مصادیقی از تغییر سیاستهای مسئولان نسبت به مسایل اهل سنت هستند. بنده بار‌ها متذکر شده‌ام که اهل سنت با وجود اینکه رنج سنگین تبعیض و نابرابری را سال‌ها تحمل کرده‌اند، تاب تحمل فشارهای جدید مذهبی را ندارند.
مولانا عبدالحمید گفت: باور من بر این است که این فشار‌ها بر خلاف اصل دوازدهم قانون اساسی که میثاق ملی ما ایرانیان است و بر خلاف میثاقهای بین المللی می‌باشد که به حکومت‌ها اجازه مداخله در مسایل مذهبی شهروندان را نمی‌دهد. دخالت در مسایل مذهبی بر خلاف مصلحت و وحدت و امنیت ملی است و آنچه موجب گسترش این فشار‌ها به سوی شخص اینجانب و نزدیکان من شده، انتقاداتی بوده است که از این نوع سیاست‌ها، از روی دلسوزی و با انگیزه خیرخواهی مطرح کرده‌ام. 

ترس همه گیر شده از تهدید امنیتی انتخابات

article picture


اجلاس دوره ای مجلس خبرگان روز سه شنبه گذشته برگزار شد. به نوشته منابع رژیم، مهدوی کنی که ریاست این نشست را به عهده داشت، "پس از ورود رفسنجانی رسمیت جلسه را اعلام کرد". آنچه از نشست روز اول به بیرون درز کرده نشان می دهد که این مجلس به هرچیزی پرداخته است الا وظیفه خود که همانا نظارت بر رهبر جمهوری اسلامی است.
مهدوی کنی در نطق افتتاحیه خود به تمجید از شیوه رهبری خامنه ای پرداخت و آنرا باعث الگو شدن رژیم در میان کشورهای اسلامی دانست. او سپس به خط داده شده توسط خامنه ای یعنی، انتخابات پیش روی مجلس آخوندی که آنرا "تهدید امنیتی" دانسته پرداخت و به جناح اصولگرایان توصیه کرد برای مخدوش نشدن انقلاب با یکدیگر وحدت کنند. او که از موازی کاری پس از مدتها تلاش برای شکل دادن به جریان موسوم به جبهه متحد اصولگرایی ناراضی بود گفت: "گاهی احساس می شود که برخی از گروه ها نمی خواهند وحدت را حفظ کنند."

ایران منشا پارازیت شبکه های ماهواره ای شناخته شد

شرکت "یوتلست" که مرکز آن در پاریس است تأئید کرده که ایران به روی شبکه های تلویزیونی ماهواره ای که به زبان فارسی برنامه پخش می کنند باصطلاح پارازیت می اندازد تا از پخش برنامه های آنها جلوگیری کند. یکی از این شبکه ها بخش فارسی بی بی سی است که از ژوئیه گذشته به دلیل پخش پارازیت از سوی ایران با مشکلات بیشتری در پخش برنامه های خود به سوی ایران مواجه شده است. سال گذشته اتحادیۀ بین المللی ارتباطات اقدام جمهوری اسلامی ایران را در پخش پارازیت به روی شبکه های ماهواره ای محکوم کرد و آن را غیرقانونی خواند.


به گزارش منوتو، اتحادیۀ اروپا نیز در واکنشی جداگانه حکومت اسلامی ایران را تهدید کرد که در صورت ادامۀ این دست اقدام ها از پخش برنامه های برونمرزی جمهوری اسلامی به وسیلۀ ماهواره اروپایی "یوتلست" جلوگیری خواهد کرد. تهران همواره این نقش را در پخش پارازیت به روی شبکه های ماهواره ای کتمان کرده است. این بار اما شرکت "یوتلست" که پخش ماهواره ای برنامه های تلویزیونی را برعهده دارد صریحاً ایران را منشا مشکلات به وجود آمده معرفی کرده است.
منوتو

اعتراض به کشته شدن یک جوان بازداشت شده در لرستان

article picture

مادر رامین یعقوبی، جوان ۲۳ ساله اهل شهرستان درود در استان لرستان ایران، می‌گوید که از مأموران آگاهی که فرزند او را کتک زده و باعث کشته شدن او شده‌اند شکایت کرده است.
خانم یعقوبی به بی بی سی فارسی گفت که فرزندش روز ۲۲ تیرماه به اتهام اعتیاد توسط مأموران پلیس بازداشت شده و شب را در بازداشتگاه گذرانده، اما صبح روز بعد به مأموران آگاهی تحویل داده می شود.
به گفته او، ساعاتی بعد هنگامی که مأموران آگاهی او را به دادگاه و نزد قاضی می برند، قادر به صحبت کردن نبوده و پس از آن هم، هنگامی که مأموران آگاهی قصد تحویل دادن او را به زندان داشتند، مسئولان زندان از پذیرفتن او خودداری کرده اند و گفته اند که "حال متهم خراب است".
خانم یعقوبی افزود: "ساعت ۴ و نیم بعد از ظهر پسرم را به بیمارستان برده بودند، اما تا شب به ما اطلاع ندادند. ساعت ۱۱ شب که رفتیم و پس از آنکه پول برای مخارج ICU به حساب ریختیم، جنازه او را تحویل ما دادند".
او گفت که فرزندش در گذشته معتاد بوده، اما در هنگام بازداشت اعتیاد را ترک کرده بود: "به قاضی گفتم که به فرض معتاد بوده، معتاد باید بمیرد؟ پسرم نه منافق بود، نه ضد انقلاب بود، نه قاچاق فروش بود، چرا باید ظرف دو ساعت که در اختیار آگاهی بوده از بین برود؟"
خانم یعقوبی نسبت به اینکه پیگیری های خانواده او تاکنون نتیجه نداشته معترض بود.
استفاده مأموران پلیس ایران از خشونت برای گرفتن اعتراف از متهمان همواره مورد انتقاد فعالان مدنی و حقوق بشر و حتی مقامات ارشد پلیس ایران بوده است.
اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران مهرماه سال گذشته گفته بود: "در پلیس آگاهی سخت گیری کرده ایم که از روش های فنی برای اعتراف متهمان استفاده کنند و روش های فیزیکی کاملا حل شود."
http://parsdailynews.com/89123.htm
بی بی سی