۱۳۸۹ بهمن ۳۰, شنبه

دو خبرنگار آلمانی؛ رافت اسلامی که فقط شامل حال خارجیها می شود

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي تبريز با اعلام ختم رسيدگي به پرونده دو تبعه آلماني، آنان را مستحق تخفيف در مجازات و برخورداري از رأفت اسلامي تشخيص داد و به استناد ماده 22 قانون مجازات اسلامي، حبس تعزيري آنان را به پرداخت جزاي نقدي تبديل کرد.
براساس رأي صادره شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي تبريز دو تبعه آلماني متهم در اين پرونده که چندي قبل به بهانه گفت‌وگو با خانواده يکي از محکومان زنداني در تبريز وارد کشور شده بودند پس از بررسي هاي لازم و تشکيل جلسات دادگاه به اتهام اجتماع و تباني براي ارتکاب جرم عليه امنيت کشور جمهوري اسلامي ايران به بيست ماه حبس تعزيري محکوم شدند، اما به لحاظ وضعيت خاص اين دو متهم و محرز شدن سوء استفاده از آنان براي دستيابي به اهداف مربوط به ارتکاب جرم عليه امنيت ملي کشور، از سوي يکي ديگر از متهمان اين پرونده، مستحق تخفيف در مجازات و برخورداري از رأفت اسلامي تشخيص داده شدند.
بر اساس اعلام روابط عمومي قوه قضاييه، به استناد ماده 22 قانون مجازات اسلامي 20 ماه محکوميت حبس اين دو هر يک به پرداخت مبلغ پانصد ميليون ريال جزاي نقدي تبديل شده است. در خصوص اتهام يکي از متهمان آلماني داير بر جمع آوري اطلاعات طبقه بندي شده به لحاظ اينکه اطلاعات مدنظر وي شامل اطلاعات طبقه بندي شده نبوده و متهم نيز موفق به بدست آوردن آن نشده بود لذا به لحاظ فقدان عنصر مادي جرم به استناد اصل 37 قانون اساسي و بند الف ماده 177 قانون آيين دادرسي دادگاه ‌هاي عمومي و انقلاب در امور کيفري، حکم برائت صادر شد.

جرس

بیانیه مادران صلح کردستان به مناسبت شهادت صانع ژاله و محمد مختاری

ما به عنوان مادران صلح کردستان که سالهای مدیدی‌ست داغ عزیزان را با رنج‌ها در خود پرورانده‌ایم و دیگر راهی برای تحمل هتک حرمت شهدای راه آزادی را نداریم ،از تمامی مردم شریف ایران زمین خواستاریم تا روز دوشنبه مصادف با هفتمین روز شهادت دوتن از جوانان رشید این مرز و بوم(صانع ژاله و محمد مختاری) را تعطیل و فعالیت عادی روزانه خود را به حرمت تمامی شهدای راه آزادی متوقف نمایند و در روزهای بعد و بلکه ماه های در پی به عنوان نارضایتی مدنی از پرداخت هرگونه قبض حکومتی خودداری نمایند.

نامه مادر محمدحسین مهیمنی به دادستان گرگان

نسرین اکبری‌نژاد، مادر محمد حسین مهیمنی (دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد تهران و عکاس خبری بازداشت شده در گرگان) در نهمین روز بازداشت فرزند خود طی نامه ای سرگشاده به دادستان گرگان درخواست احترام به قانون و آزادی هرچه سریعتر فرزند خود را کرده است.
متن این نامه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است عینا در پی می آید :
جناب آقای پوریانی
دادستان محترم شهرستان گرگان
بی‌اطلاع نیستید که بیش از نه روز از بازداشت فرزندم محمد حسین مهیمنی می‌گذرد و این در حالیست که به عنوان یک مادر، کوچک‌ترین اطلاعی از وضعیت جسمی، روحی و روانی فرزندم ندارم. این نگرانی به ویژه زمانی اوج می‌گیرد که با توجه به برخی اظهارات غیر رسمی از سوی عوامل امنیتی، این بازداشت در نتیجه کینه‌توزی‌های شخصی و تسویه حسابهای فردی صورت گرفته است.
جناب آقای دادستان!
آیا تا کنون برای شما به عنوان عالیترین مقام مدافع حقوق مردم، این اختیار و توان وجود نداشته است که حداقل امکان یک ملاقات حضوری با فرزندم را در طی ۹ روز گذشته فراهم نمایید؟!
جای بسی تعجب است که به رغم موافقت معاونت محترم دادستان با انجام ملاقات، عوامل امنیتی از انجام این ملاقات ممانعت به عمل آورده‌اند و حسب اظهار معاونت دادستانی گرگان در مورخ ۲۷/۲۲/۱۳۸۹، این قبیل رفتارهای با نظر مساعد شما صورت می‌گیرد!
آیا این وضعیت مورد تایید شماست؟ شما که همواره سعی در حفظ استقلال مقام قضا به رغم وجود تمام فشارهای شناختهٔ شدهٔ کوتاه اندیشان برای سوق دادن دستگاه قضا به ابزار سیاست، داشته‌اید؟!
آقای پوریانی!
خبرهای رسیده در مورد بیماری و اعتصاب غذای برادر شوهرم آقای عبدالناصر مهمینی در اعتراض به وضعیت بازداشت خود و نیز وضعیت بغرنج جسمی وی و اخبار رسیده از سایر بازداشتهای صورت گرفتهٔ ۲ سال گذشته و اتفاقات دردآور و اسف باری که در برخی از بازداشتگاه‌های ظاهرا قانونی در کشور اتفاق افتاده از سویی و بی‌خبری مطلق اینجانب از وضعیت سلامت محمد حسین از سوی دیگر، نگرانی و تشویش من را بیش از پیش افزوده است.

آقای دادستان!
فرزند من به چه جرمی متهم و بازداشت شده است؟ کسی که نه فعال سیاسی بوده و نه هیچ سابقه سوئی داشته است. به چه علت وی که به عنوان یک دانشجوی حقوق به زندگی روزمره و عادی خود مشغول بوده است باید ناگهان بازداشت انفرادی و ممنوع الملاقات شود؟!
در پایان مجددا تاکید و خاطر نشان می‌کنم، مسئولیت هرگونه اتفاق و آسیبی که به فرزندم وارد آید، بر عهده آمرین قضایی و عوامل امنیتی بوده و عواقبت آن، دامن گیر ایشان خواهد بود، لذا تقاضای آزادی فوری و بدون قید و شرط فرزندم را دارم.
نسرین اکبری نژاد

هرانا

تعلیق اجرای حکم عفو رهبری کیارش کامرانی و ارسلان ابدی

حالی که در سالروز ۲۲ بهمن ماه تعدادی از زندانیان سیاسی توسط رهبر جمهوری اسلامی طبق حکمی مورد عفو قرار گرفته بودند و خانوادهای این زندانیان در هفته گذشته منتظر آزادی عزیزان خود بودند، مسئولین زندان اوین و نهادهای امنیتی به علت راهپیمایی و حضور مردم در ۲۵ بهمن ماه در خیابان‌ها این احکام را به حالت تعلیق در آورده و از آزادی این زندانیان خودداری کردند.
به گزارش «رهانا» سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران» کیارش کامرانی و ارسلان ابدی و برخی از دیگر زندانیان گمنام که مشمول این کاهش حکم قرار گرفته اند جزء این دسته از زندانیان هستند.
ارسلان ابدی، سال گذشته و در راهپیمایی اعتراضی روز عاشورا دستگیر، و ابتدا با اتهام محاربه روبرو شد که این اتهام بعد از مدتی به اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی تغییر کرد. وی ابتدا در دادگاه بدوی به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در مرحله تجدید نظر به ۶ سال تقلیل یافت و در عفو اعطا شده به زندانیان به مناسبت عید غدیر این حکم تبدیل به ۳ سال حبس گردید.
همچنین کیارش کامرانی، دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه پیام نور نیز که در حوادث عاشورای سال گذشته بازدشت شده بود، ابتدا به ۵ سال زندان محکوم شده بود که بعدها این حکم به ۲ سال حبس تقلیل یافت.

رهانا

حمله ایرانیان به سفارت جمهوری اسلامی دردانمارک

http://www.youtube.com/watch?v=STqH4IgYiQE&feature=player_embedded

امام جمعه زاهدان: امروز آزادی فریاد مشترک مردم خاورمیانه است

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نمازجمعه این هفته با اشاره به تحولات خاورمیانه گفت، امروز، آزادی فریاد مشترک ملت‏های مسلمان و غیرمسلمان خاورمیانه است و ملتهایی که به آن دست می یابند ابراز شادمانی می کنند و خواستار اصلاح ساختارهای قبلی حاکمیت ها هستند.
مولانا عبدالحمید گفت : الله تعالی به انسان آزادی و حق انتخاب داده است. خداوند متعال انسان را حتی در مورد دین و دینداری آزاد گذاشته و فرموده است «لا إکراه فی الدین»، (هیچ اجباری در دین نیست) و نیز فرموده: «فمن شاء فلیومن ومن شاء فلیکفر» (هرکس می خواهد، مومن شود و هر کسی می خواهد، کافر شود.)
امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود : بشر به هر میزان دارایی داشته باشد، اگر از فقدان آزادی رنج ببرد، هرگز مشکلاتش حل نخواهد شد و زندگی آرامی نخواهد داشت. الله تعالی انسان را آزاد آفریده و بنابراین انسان تا آخرین نفس برای کسب آزادی تلاش خواهد کرد.

سنی آنلاین

حسین سالمکار دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف بازداشت شدfrom رهاناحسین سالمکار دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه خواجه نصیر ۲۶ بهمن ماه یک روز پس از برگزاری تجمع پرشکوه ۲۵ بهمن در هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
به گزارش «رهانا» سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران» خانواده‌ی حسین سالمکار از مرجع بازداشت کننده‌ی و محل نگهداری وی تا کنون اطلاعی ندارند و در خبری از وضعیت این دانشجو به سر می‌برند.
حسین سالمکار دانشجوی ورودی سال ۸۳ دانشگاه خواجه نصیر در رشته ی مهندسی مکانیک و دانشجوی کارشناسی ارشد ورودی سال ۸۹  دانشگاه صنعتی شریف در رشته هوافضا است.
این دانشجو دو دوره پیاپی با رای بالای دانشجویان به عضویت شورای عمومی انجمن اسلامی درآمد. همچنین وی مدیر مسئول نشریه دانشجویی «نفس» در دانشگاه خواجه نصیر بود. با توجه  به و ضعیت برخی از بازداشت  شدگان  بیست و پنجم  بهمن ماه و نظر به فعالیت این دانشجو در شرایط بسیار نامناسبی نگهداری می‌شود

رهانا

اطلاعیه جوانان پاوه


مصادر کردن آزادی، سرزمین، استقلال ، حقوق انسانی و حلال دانستن خون ملتی قهرمان و آزادیخواه که عمق رنجهایش به ژرفای تاریخ بشریت است، جز لاینکف سیاستهای حاکمیتی مستبد و جبار به نام جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.
انگار این حکومت سرکوب، اعدام، کشتار، شکنجه و زندان فصل دیگری به نام سرقت نام و نشان و هویت و اصالت شهیدان کردستان عزیز را گشوده و با مرثیه سرایی و نیرنگ بازی از  اعتراف به کشتار جوانان آزادیخواه طفره میرود.
هتک حرمت به نام مقدس شهید راه آزادی، صانع ژاله، دوست، همکلاسی ، همشهری و فرزند دلبند دیارمان، اورامان، از جانب چماقداران و قمه‌کشان ولایت  فقیه را همانند دیگر ظلم های تحمیل شده برنمیتابیم و تا ابد به دادخواهی خون این شهید و دیگر شهیدانمان برخواهیم آمد.
روز یکشنبه اول اسفند را به عنوان روز خشم مرم اعلام میکنیم و از هر طریق ممکن  اعتراض خود را نسبت به حاکمیت مستبد در ایران ابراز میداریم.
جوانان پاوه

تجمع هنرمندان و دانشجویان در اعتراض به کشته شدن صانع ژاله در اطراف محوطه تئاتر فجر

هنرمندان سینما و تئاتر قصد دارند روز شنبه 30 بهمن در آخرین روز اجرای تئاتر جشنواره فجر ،در اعتراض به کشته شدن صانع ژاله دانشجوی دانشکده هنر دانشگاه تهران در اطراف محوطه تئاتر شهر تجمع کنند.شروع آخرین روز اجرا از ساعت 16 بوده و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.در این روز گروه های زیادی از مهمانان خارجی و خبرنگاران حضور خواهند داشت.دانشجویان هنر دانشگاه تهران نیز از مردم درخواست دارند تا در این روز به آنها پیوسته و اعتراض خود را در به شهادت رساندن و مصادره جنازه این شهید دانشجو نشان دهند.از سوی دیگر بازیگران و حضار در سالن نیز قصد دارند در زمان شروع نمایش و خاموش شدن نور سالن به کشته شدگان ادای احترام کرده و یک دقیقه سکوت کنند.گفتنی است صانع ژاله بعد از یعقوب بروایه دومین دانشجوی هنر دانشگاه تهران می باشد که در جریان اعتراضات خیابانی انتخابات ایران کشته شد.در روزهای ابتدای شهادت بروایه نیز حکومت از وی به عنوان نیروی بسیجی کشته شده نام برده بود.

بازداشت ۲۰ تن از شهروندان کرد طی روزهای اخیر

دیده بان حقوق بشر کردستان به تازگی خبر از بازداشت بیست تن از شهروندان مناطق کرد نشین در روزهای اخیر داده است.
این شهروندان که گفته می شود اکثر آن ها "مذهبی" هستند در شهرهای مختلف مناطق کردنشین ائم از بوکان، پاوه، پیرانشهر، مهاباد، سقز بازداشت شده است.

بازداشت ۶ نفر در بوکان: «محمد براعی»، «عثمان احسنی» و «هیمن محمدی تختی» و «حسام محمودی» و «صدیق احمدی» و «عبدالله خسروزاده» گفته می شود نامبردگان از پیروان اهل سنت و جماعت بوده و به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق ارتباط با گروه های مذهبی بازداشت شده اند. نامبردگان پس از بازجویی به تهران انتقال و در دادگاه انقلاب تهران تفهیم اتهام گردیدند.
بازداشت ۴ نفر در پاوه: «سبحان محمدی»، «جمال سلیمانی»، «ستار امینی» و «خلیل محمدی» به اتهام ارتباط با گروه های مذهبی بازداشت و زندانی شده اند. گفته می شود به نامبردگان به اتهام اقدام علیه امنیت زده  شده و آنها پس از بازداشت در کرمانشاه به تهران منتقل گردیدند.
بازداشت ۲ نفر در پیرانشهر: «حسن عبداللهی» و «علی مینایی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به آنها اتهام ارتباط با گروه های مذهبی زده شده و پس از نگهداری در بازداشتگاه های محلی به تهران منتقل گردیده اند.
بازداشت ۶ نفر در مهاباد: «ابوبکر کریمی»، «داوود عبدالهی»  و «خسرو بشارت فر» و «قاسم آبسته»، «کامران شیخه» و «انور خضری» به اتهام اقدام علیه امنیت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. نامبردگان چند ماه پیش بازداشت شده و گفته می شود به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق ارتباط با گروهک های مذهبی بازداشت شده اند.
بازداشت ۲ نفر در سقز: «عثمان امین پور» و «فرهاد سلیمی» به اتهام فعالیت های مذهبی بازداشت و زندانی شده اند. دو نفر به نام های «عثمان امین پور» و «فرهاد سلیمی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت و دستگیر شده اند و پس از بازجویی در اداره اطلاعات شهرستان های منطقه به بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات در تهران منتقل شده اند. گفته می شود نامبردگان از روحانیون اهل سنت بوده و اتهام آنها فعالیت های مذهبی غیردولتی و اقدام علیه امنیت است.

هرانا

حمایت و اعلام حضور دانشجویان ١۴ واحد دانشگاه آزاد سراسر کشور از مراسم اول اسفند

در آستانۀ یکم اسفند و برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای ٢۵ بهمن، جمعی از دانشجویان و فعالان دانشجویی چهارده واحد از دانشگاه آزاد سراسر کشور نیز، با صدور بیانیه ای از این مراسم مردمی حمایت کرده و خاطرنشان ساخته اند "به خیابان ها خواهیم آمد و از همه مردم غیور و شجاع و جوانان و دانشجویان عزیز هم می خواهیم تا به منظور پاس داشت خون شهدای راه آزادی و به خصوص دو شهید سبز و سر افراز صانع ژاله و محمد مختاری، با حضور خود در خیابان ها در تاریخ اول اسفند در ساعت سه بار دیگر اتحاد و همبستگی خود را نشان دهند و بر جان فرعونیان لرزه افکنند." به گزارش منابع خبری جرس، متن بیانۀ دانشجویان دانشگاه آزاد واحدهای تهران مرکز، تهران جنوب، مشهد، قزوین، تهران شرق، کرج، علوم تحقیقات، شاهرود، شهر ری، رشت، تهران شمال، تهران سما، تهران غرب و دزفول به شرح زیر است: «به نام یگانه خالق آزادی» و به یاد شهید راه آزادی "محمد مختاری" بار دیگر بهمن خونین شد و برای چندمین بار روزی سیاه در کارنامه فرعون زمانه سرزمین ما ثبت شد و نهال سبز آزادی خواهی با خون شهیدانی دیگر آبیاری شد. فرعونیان هنوز در این وهم و خیالند که با کشتار و سرکوب و ریختن خون بی گناهان می توانند بذر ترس در دل ها بکارند ولی غافل از این هستند که هر قطره خونی که به پای این نهال آزادی خواهی ریخته می شود ریشه های آن را عمیق تر و آن را تنومندتر خواهد کرد. عصر بيداري ملت ها فرا رسيده و جنبش هاي ضد استبدادی و دموكراسي خواه در كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا به پیش می روند و نسیم آزادی در منطقه وزیدن گرفته است که از هم اکنون می توان خنکای آن را در ایران هم احساس کرد. مردم دلیر و شجاع کشورمان در بیست و پنج بهمن ماه در اعتراض به دیکتاتوری در کشور های منطقه و برای همبستگی با جوانان و مردم آزادی خواه منطقه به خیابان ها آمدند تا بر طبق اصل بیست و هفتم قانون اساسی دست به راهپیمایی کاملا قانونی و آرام و مسالمت آمیر بزنند که حتی این اقدام هم از سوی دیکتاتور و یارانش تحمل نشد و با گشودن آتش به سینه مردم و فرود آوردن چماق بر پیکر ایشان بیش از پیش چهره ریاکارانه و مزورانه خود را نمایاندند. شهید "محمد مختاری" از همکلاسی های ما در دانشگاه آزاد واحد شاهرود و "شهید صانع ژاله" از شهدای سبز این روز هستند که برای گرامیداشت یاد ایشان ما هفته آینده را در عزای عمومی به سر خواهیم برد و با لباس ها و نشان های سیاه و سبز در دانشگاه حاضر خواهیم شد. همچنین مقاومت و ایستادگی دو یاور عزیز و شجاع جنبش سبز "شیخ مهدی کروبی" و "میر حسین موسوی" را ارج نهاده و می ستاییم و نسبت به هر گونه تعرض و یا بازداشت ایشان شدیدا هشدار می دهیم و با فریاد اعلام می داریم از هیچ گونه جانفشانی برای دفاع از ایشان دریغ نخواهیم کرد. همانطور که شهادت امیر جوادی فر، اشکان سهرابی، یعقوب براویه و سایر همکلاسی هایمان ما را در رسیدن به آرمان هایمان مصمم تر نمود با شهادت دیگر همکلاسی مان "محمد مختاری" نیز استوار تر از همیشه راه این شهیدان را ادامه خواهیم داد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در اول اسفند

در ادامۀ اعلام حضور و حمایت تشکل ها و سازمانهای سیاسی و دانشجویی جهت مراسم بزرگداشت و هفتم شهدای ٢۵ بهمن ماه، دانشجویان سبز اصلاح طلب دانشگاه فردوسی مشهد نیز همگام با مردم و دانشجویان سراسر کشور، یکشنبه اول اسفند ماه دست به تجمع اعتراضی خواهند زد. به گزارش منابع خبری جرس، این فعالان دانشجویی در بیانیه خود در همین زمینه اعلام کرده اند که بنا به اعلام شورای هماهنگی راه سبز امید و در حمایت از این حرکت، همگام با مردم در شهرهای مختلف کشور، روز یکشنبه اول اسفند ماه ١٣٨٩، ساعت یازده و ربع صبح، از مقابل درب دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه تا درب شمالی تجمعی اعتراض شکل خواهند داد. دانشجویان سبز اصلاح طلب دانشگاه فردوسی مشهد.

جرس

برگزاری مراسم سومین روز درگذشت محمد مختاری تحت تدابیر شدید امنیتی
مراسم سومین روز درگذشت محمد مختاری، دومین جان‌باخته‌ی اعتراضات روز ۲۵ بهمن ماه گذشته روز گذشته با حضور گسترده ماموران و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در این مراسم که روز جمعه ۲۹ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ الی۱۵:۳۰ در مسجد امام حسن مجتبی در خیابان دردشت برگزار شد، جمعیتی در حدود ۳۰۰ نفر برای گرامی‌داشت یاد این جان‌باخته و همدردی با اقوام وی حاضر شدند.
به نقل از یکی از شرکت کننده‌گان، تمام مراسم توسط دو فیلم‌بردار منسوب به نیروهای امنیتی فیلم‌برداری می‌شد.
محمد مختاری ۲۲ ساله، دومین جان‌باخته‌ در جریانات اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن‌ماه بود که به ضرب گلوله کشته شد. گفتنی است خانواده‌های صانع ژاله و محمد مختاری دو جوان کشته شده در روز ۲۵ بهمن‌ماه تحت فشار نیروهای امنیتی هستند و ارتباط آن‌ها با منابع مستقل خبری قطع است.
قرار است روز یکشنبه، اول اسفندماه، به منظور هفتمین روز کشته شدن این دو جان‌باخته اعتراضات ۲۵ بهمن و همچنین بزرگداشت یاد و خاطره سایر جان‌باخته‌گان اعتراضات مردمی پس از انتخابات تجمع‌هایی در تهران و سایر شهرستان‌ها برگزار شود.

هرانا

حملهٔ نیروهای امنیتی به منزل امین خسروی، از فعالین دانشجویی در یاسوج

در پی افزایش شدید فشارها بر روی دانشجویان در هفته های اخیر، نیروهای امنیتی چهارشنبه شب به خانه "امین خسروی" از فعالین دانشجویی دانشگاه یاسوج و دبیر ستاد دانشجویی مهدی کروبی حمله کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، نیروهای امنیتی در حمله چهارشنبه شب خود پس از حدود یکساعت وارسی کامل خانه و ضبط تمامی مدارک شناسایی و کتابها و سایر لوازم به دلیل عدم حضور امین خسروی در خانه اقدام به ضرب وشتم و دستگیری دوستان و همخانه های ایشان کردند.

علی امینیان و ابراهیم خلقی وهمچنین وحید رفیعی از فعالین دانشجویی کردی هستند که درجریان یورش نیروهای امنیتی به خانه امین خسروی دستگیر شدند. آقایان علی امینیان و ابراهیم خلقی پس از دو روز بازجویی و ضرب و شتم آزاد شدند اما همچنان وحید رفیعی در بازداشت می باشد و از محل بازداشت ایشان هیچ خبری در دست نیست.

گفتنی است امین خسروی نیز تحت تعقیب است و نیروهای امنیتی تا کنون موفق به دستگیریش نشده اند.

دانشجو نیوز

کشیش بهروز صادق خانجانی با قرار وثیقه آزاد شد
بهروز صادق خانجانی بعد از هشت ماه و چند روز در تاریخ ۲۶ بهمن ماه به قید وثیقه صد و پنجاه میلیونی موقتا آزاد شد.
به گزارش خبرنگار رهانا،  بهروز صادق خانجانی، ناظر کلیسای ایران که دوران بازداشت خود را در زندان شیراز سپری کرد  با قرار وثیقه صدوپنجاه میلیونی آزاد شد.
پیش تردادگاه این کشیش مسیحی به همراه پنج تن دیگر از مسیحیان کلیسای ایران در ۱۶ بهمن ماه سالجاری در شیراز برگزار شده بود که  دادگاه پرونده ایشان را به خاطر توهین به مقدسات  به کارشناسان مذهبی ارجاع داده شده است تا  آنها در اینمورد نظر بدهند.
گفتنی است وی روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در حالی که برای ارایه آخرین دفاعیات خود به شیراز رفته بود، به اداره اطلاعات این شهر احضار و پس از یک بازجویی فشرده به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شد

رهانا

بی خبری مطلق از سعید غلامحسین پور هنرمند خوزستانیاین هنرمند ایرانی، عصر روز دوشنبه ٢۵ بهمن ماه در خیابان انقلاب پس از ضرب و شتم، بازداشت شده و بنا به گزارش شاهدان، نیروهای ضد شورش هنگام مواجهه با وی، با قنداق تفنگ خود سر او را شکسته و سپس ساز همراه وی را نیز خرد کردند.
به گزارش جرس، سعید غلامحسین پور تاکنون سابقه برگزاری ٢۶ نمایشگاه نقاشی و کنسرت های متعددی در ایران و خارج از ایران، برای معرفی موسیقی فولکوریک جنوبی را در کارنامه خود دارد.
هنوز محل نگهداری، وضعیت جسمی و روحی وی و همچنین سرنوشت وی نامشخص است.

رهانا

۱۳۸۹ بهمن ۲۹, جمعه

نامه محمد مصطفایی سخنگوی خانه حقوق بشر به روسای قوای سه‌گانه پیرامون وقایع ۲۵ بهمن

مصطفای سخنگوی خانه حقوق بشر ایران و وکیل دادگستری در نامه‌ای به روسای قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران نوشت: «و شما جناب آقای لاریجانی این استدلال بر شما هم وارد است که حضرتعالی از تریبون ها و ارتباطاتی که با رهبری و بیت ایشان و نیز رابطه خویشاندی که با برادرتان دارید سوء استفاده کرده و صحن علنی مجلس را که متعلق به مردم و برای حفظ حقوق ملت ایران است در راستای منافع سیاسی خود استفاده کرده و توجه خبرگزاری‌ها و نشریات را به اعمال خلاف قانون نمایندگان مجلس از جمله صدور حکم اعدام برای آقایان کروبی و موسوی جلب کنید.»
متن این نامه که در مورد وقایع روز ۲۵ بهمن و اعمال خلاف قانون نیروهای امنیتی و عدم رعایت حقوق شهروندان ایرانی و ایجاد فضای رعب و وحشت در کشور است بدین شرح است:
به نام خداوند جان و خرد
روسای قوه مجریه، قضاییه و مقننه
آقایان احمدی‌نژاد و برادران لاریجانی
با سلام و عرض ادب؛
به خوبی می دانید که در داخل سرزمین ایران، به دلیل ایجاد فضای امنیتی، احدی را جرات و جسارت نوشتن نامه‌ای که از نظر گرامیتان خواهد رسید، نیست، به خوبی می دانید که به هیچ روی و روشی انتقاد پذیر نیستید و سلاحتان در مقابل منتقدینتان، زور و جبر و ستم و ظلم است. سلاحتان در مقابل منتقدینتان بازداشت و شکنجه و حبس و اعدام است و سلاح دیگر را کارایتان بر حفظ قدرت نیست.
به خوبی می دانید که دشمن تراشی کرده و برای استحکام قدرت خود بازداشت شدگان را به گروههای مخالف نظام از جمله مجاهدین و کمونیست‌ها و انجمن پادشاهی و غیره منتسب می کنید و هر کدام بر حسب اختیارات قانونی، فراقانونی و ماورای قانونی که دارید اقدام به حفظ قدرت خود و مافوق خود می نمایید.
در اینجا لازم می دانم نکاتی را از باب وظیفه پیرامون اتفاق ها و ظلم هایی که در روز ۲۵ بهمن  بر ملت ایران شد اعلام نمایم.
در مقدمه و به صراحت و استدالال های حقوقی معروض می دارم که نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی دیکتاتوری است که دیکتاتورش شما را به نام ” انتخاب ” توسط مردم، منتصب می کند.
اکثریت مردم ایران می دانند که بین بد و بدتر می بایست یکی را انتخاب کنند انتخابی که از جانب رهبری انتصاب شده است و به نام ” جمهوری ” شکل سیاسی تشریفاتی به خود گرفته و در خطبه های گوناگون، انتخابات صوری و تشریفاتی توام با تقلب را مردمی می نامید.
۱-    اصل دوم قانون اساسی، نظام جمهوری اسلامی را نظامی بر پایه امامت و رهبری مستمر معرفی نموده است. مستمر بودن رهبری جای تامل داشته و نظامی همچون نظام پادشاهی را در قالب پادشاهی مذهبی، به تصویر می کشاند. نظامی که در دوران پیش از انقلاب نیز با نام نظام پادشاهی ایران وجود داشت و با ریختن خون هزاران نفر از شهروندان ایرانی، از بین رفته و نظامی دیگر جایگزین شد. نظامی که با اغفال و دروغ و حیله و تقلب پا به عرضه کشوری با دیرینه فرهنگی کهن گذاشت و مردم با چشمانی بسته قانون اساسی را به تصویب رساندند که در ظاهر جمهوری و در باطن و با تاملی بیشتر نظامی دیکتاتوری است. جالب اینجاست که در سال ۱۳۵۸ در اصل ۵ قانون اساسی مقرر شد: « در زمان غیبت حضرت ولی عصر ، در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و با تقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است، که اکثریت مردم او را به رهبری شناخته و پذیرفته باشند و در صورتی که هیچ فقیهی دارای چنین اکثریتی نباشد رهبر یا شورای رهبری مرکب از فقهای واجد شرایط بالا طبق اصل یکصد و هفتم عهده‏دار آن می‌گردد.» به عبارت دیگر این مردم بوده اند که می توانستند رهبر خود یا همان پادشاه خود را انتخاب کنند اما در اصلاحات سال ۱۳۶۸ این متن تغییر چشم گیری یافت و مقرر شد : «در زمان غیبت حضرت ولی عصر، در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و با تقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است که طبق اصل یک صد و هفتم عهده‏ دار آن می‌گردد.» ملاحظه می نمایید که حق مردم بر انتخاب رهبر از قانون اساسی حذف گردید و امروز رهبری، مستمر و بدیهی است برای دوران، پس از خود نیز همچون خمینی یکی را انتخاب و همین طور سلسه وار یک شخص بدون دخالت مردم کشور را هدایت می کند. همان شخصی که امروزه در صحنه های داخلی و بین المللی به نام دیکتاتور معرفی می گردد.
۲-    روسای محترم قوای سه کانه؛ شورای نگهبان در انتصاب شما حضرات، نظارت نموده و مسلم است که هسته اصلی انتخابات، قانونگذاری و اداره امور کشور، شورای نگهبان است. هیچ مصوبه ای از مجلس شورای اسلامی به تصویب نخواهد رسید مگر آنکه شورای نگهبان تایید نماید. تمام کاندیداهای ریاست جمهوری و روسای قوه مجریه و قضاییه مستیما توسط شورای نگهبان تایید می گردند. نظارت شورای نگهبان نظارتی استصوابی است. اما اعضای شواری نگهبان را چه کسی یا کسانی انتخاب می کند؟ در خصوص ریاست قوه قضاییه وضع مشخص و محرز است. رهبری به مدت پنج سال ریئس قوه قضاییه را انتخاب می نماید. بنابراین قوه قضاییه مستقلی در ایران وجود ندارد چرا که ریئس این قوه توسط یک فرد انتخاب می گردد و چون رهبر یک فرد سیاسی به حساب می آید عملکرد قوه قضاییه نیز سیاسی است بنابراین جناب آقای صادق لاریجانی؛ پیش از پرداختن به وضعیت سیاسی آقای احمدی نژاد و برادرتان، مشخص است که شما تنها می توانید تابع مافوق خود که شما را منتصب کرده است باشید. بدیهی و طبیعی است که در قبال مخالفین دولت و رهبری موضع تند و خشونت بار گیرید و از سلاح هایی که بعضا قانون در اختیارتان گذاره و بعضا نیز فراقانونی و ماورای قانون است از جمله بازداشت های غیر قانونی، شکنجه و حبس های طولانی مدت و اعدام استفاده کنید و در این راه، از قضات گوش به فرمان خود از جمله قاضی مقیسه، پیرعباسی، اکبرزاده، عبدی و صلواتی و دهها نفر دیگر همچون محسنی اژه ای و جعفری دولت آبادی بهره بگیرید.
۳-     طبق اصل ۹۱  قانون اساسی شورای نگهبان متشکل از، شش نفر از فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسایل روز است که توسط  رهبر انتخاب می گردد و شش نفر حقوقدان، در رشته‌‏های مختلف حقوقی، از میان حقوقدانان که به وسیله رییس قوه قضاییه معرفی می گردد. به عبارت دیگر رهبر که رئیس قوه قضاییه را انتصاب می نماید خود شش نفر از اعضای شورای نگهبان را انتخاب و  رئیس انتصابی دستگاه قضایی نیز شش نفر دیگر را معرفی می کند. بنابراین تمام اعضای شورای نگهبان توسط رهبر انتخاب می گردد همانطور که اعضا و روسای دیگر نهادهای حساس با اینگونه ترفندها توسط رهبر انتصاب می گردند.
در اصل ۱۱۰ قانون اساسی وظایف رهبری مشخص شده است و نیازی به تکرار نیست و خود آگاهید که رهبری قدرت غیر قابل تصوری را در قانون اساسی دارد و ولایت مطلقه فقیه بودن وی، تاکیدی بر این مطلب است که رهبری ولی هر کدام از شماهاست و هر آنچه وی بگوید شما یا دیگر برگزیدگانش ناچارید به انجام رسانید. اعضای شورای نگهبان که با این شکل و شمایل انتصاب می گردند صلاحیت کاندیداهای قوای مجریه و مقننه را تایید یا مردود اعلام می نمایند. بنابراین جناب آقای احمدی نژاد و آقای لاریجانی؛ شما توسط رهبر انتصاب شده و مردم نقشی بسیار کوچکی از روی اجبار در انتخاب شماها دارند و چون انتخابات و اعلام نتایج هم در دست دولت است بنابراین شک و شبهه ای در تقلب در نتایج انتخابات و اینکه رهبر برگزیننده اصلی روسای قوای مجریه و مقننه است باقی نمی ماند. بنابرین باز هم بدیهی و طبیعی است که شما جناب آقای احمدی نژاد توسط وزارت اطلاعات و ایجاد دستگاههای امنیتی مخفی، در صدد حفظ قدرت خود و مافوق خود بوده و از هر جنایتی حتی کشتن انسانها – چه در خیابانها و چه با صدور احکام اعدام – دریغ نمی ورزید.
و شما جناب آقای لاریجانی این استدلال بر شما هم وارد است که حضرتعالی از تریبون ها و ارتباطاتی که با رهبری و بیت ایشان و نیز رابطه خویشاندی که با برادرتان دارید سوء استفاده کرده و صحن علنی مجلس را که متعلق به مردم و برای حفظ حقوق ملت ایران است در راستای منافع سیاسی خود استفاده کرده و توجه خبرگزاری‌ها و نشریات را به اعمال خلاف قانون نمایندگان مجلس از جمله صدور حکم اعدام برای آقایان کروبی و موسوی جلب کنید.
این برخلاف قانون است که نمایندگان مجلس حکم به اعدام احدی صادر کنند. چرا که این عمل از مصادیق افترا است و چون آقایان نمایندگان مجلس از قدرت و پشتیبانی کافی و وافی برخوردارند به خود جرات می دهند که لب به افترا گشایند و سوء استفاده سیاسی به نفع گروه و حزب خود نمایند. هر چند اینگونه می‌شود که صدای گله گوسفندان بر تصاویر صحنه اعتراضات بی ربط و واهی نمایندگان مجلس گذاره شده و با پخش آن در سایت‌های اینترنتی مورد مضحکه خاص و عام قرار گیرند.
و اما در مورد اتفاقاتی که در روز ۲۵ بهمن رخ داد:
اولا – اصل ۲۷ قانون اساسی حق برگزرای و شرکت در راهپیمایی و تجمعات را به رسمیت شناخته و شما آقای احمدی نژاد مکلف بوده اید تا به صراحت صرف نظر از اینکه نتیجه راهپیمایی به زیان شما و مافوقتان گردد اجازه راهپیمایی داده و اگر راهپیمایان یا متجمعین اسلحه در دست داشته و یا برخلاف منافع اسلام سخنی گفتند عکس العمل منتطقی نشان دهید.
ثانیا –  جناب آقای لاریجانی، دستگاه قضایی مکلف و موظف است تا از وقوع جرم پیش گیری نماید. و ضابطین دادگستری می بایست در این راستا به کمک دستگاه قضایی آیند. هیچ کس حق آن را نداشته و نخواهد داشت که بر مردم هجوم آورده و آنان را مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار دهد. تصاویر بسیاری از روز ۲۵ بهمن وجود دارد که حکایت از ضرب و شتم افراد توسط نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی دارد. در باب حقوق و به خصوص حقوق جزا حتی اگر متهمی مرتکب جرم شد، مامور قانون حق تعرض و صدمه رساندن به وی را ندارد و به طریق اولی حتی اگر برای راهپیمایی نیاز به مجوز باشد که نیست، باز هم ماموران دولتی حق استفاده از زور و خشونت و تیر اندازی به سوی مردم را ندارند.
ثالثا – جمعیتی که به صورت پراکنده در خیابان و کوچه های ایران خواستار راهپیمایی و تظاهرات بوده اند، خود جوش بوده و شما نمی توانید آنان را منتسب به گروههای سیاسی خارج از کشور نموده و این انتساب را دستاویزی برای بازداشت و شکنجه و آزار اذیت خانواده آنها نموده و عملکرد ناصحیح و رفتار غیر انسانی خود را با کسب اقرار از طریق شکنجه و تهیه برنامه های تلوزیونی از اقرارهای به عنف و بدون اراده آزاد متهمین توجیه نمایید. همانطور که اکثریت مردمان ایران به یقین رسیده اند که دادگاههای فرمایشی پس از انتخابات سال گذشته، تماما در جهت استفاده از قدرت به نفع یک گروه خاص و برای حفظ قدرت رهبری بوده است در این باب نیز مردم ایران آگاهند و در یک زمان و فرصت مناسب پاسخ اقدمات غیر قانونی شما و یارانتان را که به ناحق سکاندار و هدایت کننده قوای سه گانه شده اید را خواهند داد.
در آخر یادآور می شوم که تعرض به حقوق شهروندان و عدم توجه به مطالبات قانونی و به حق آنها و بی احترامی به موازین و اصول حقوق بشر، از مشروعیتتان بیش از پیش می کاهد البته گمان دارم که حال هیچ مشروعیتی ندارید و ملت ایران همانطور که در سالهای قبل از انقلاب خواهان نظام پادشاهی نبودند و انقلاب کردند حال نیز چنین نظامی را نمی خواهند همانطور که مردم مصر و تونس نظام دیکتاتوری را برنتافتند. مردم ایران نظامی را می پسندند که بر پایه دموکراسی شکل گرفته باشد و حاکمانش به حقوق بشر احترام قائل شده و صلح و عدالت را بالاترین ارزش بدانند. حکومتی که بر پایه دیکتاتوری شکل گیرد و این دیکتاتور به دلیل ناکارمدی  و به کار گیری سیاستهای غلط به زیان مردم،  به دنبال استفاده از سلاح زور و خشونت از جمله امنیتی کردن فضای اجتماعی، سلب آزادی های اجتماعی و آزادی بیان و اندیشه و سرکوب و حبس و شکنجه و اعدام باشد  پایدار نخواهد ماند و دیر یا زود با اتحاد مردمی رفتی خواهد بود. چه این روز ۲۵ بهمن باشد و چه روزهای بعد آن یا یک اسفند و ۲۵ و ۲۷ خرداد.
بنابراین توصیه می کنم پایبند به عدالت و انصاف و قانون انسانی بوده و تمام زندانیان سیاسی را آزاد نمایید و دست از خشونت و زور و اجحاف اعمال مجازات های غیر انسانی از جمله اعدام و قطع اعضای بدن و سنگسار نسبت به شهروندان ایرانی برداشته و حق داشتن راهپیمایی و تجمعات و آزادی بیان را برای همگان به رسمیت شناخته و این حق را در جهت منافع شخصی و حزبی سیاسی خود استفاده نکنید.
محمد مصطفایی، سخنگوی خانه حقوق بشر ایران

رهانا

آخرین گزارش ها از بازداشت شدگان ٢۵ بهمن در بابل

در روز ٢۵ بهمن ماه امسال همزمان با تجمعات و تظاهرات حامیان جنبش سبز در شهرهای مختلف کشور، در بابل نیز تجمعی آرام شکل گرفت، که با حمله و خشونت نیروهای امنیتی و انتظامی، سرکوب و گروهی مورد ضرب و شتم و جمعی نیز بازداشت شدند.
به گزارش جرس، این منبع خبری با بیان اینکه آخرین گزارش ها نشان می دهد که ١٣ تن در جریان این تجمع آرام دستگیر شده اند، خاطرنشان کرد “تعدادی از آن ها به زندان متی کلا انتقال یافتند. حتی دو نفر از بازداشت شدگان زیر سن قانونی هستند که نام یکی از آن ها رامتین مقدادی جوان ١٧ ساله است. همچنین روز پنج شنبه ٢٨ بهمن اعلام گردید که زندانیان در بخش قرنطینه این زندان قرار گرفته اند. برخی خبرها حاکی از آن است که بازداشت شدگان مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی، قبل از انتقال به زندان قرار گرفته اند. قرار است که روز یکشنبه اول اسفندماه، بازداشت شدگان به دادگاه بروند و خبر دیگری از وضعیت آنان در دست نیست.”
همچنین در این گزارش خاطرنشان شد “خانواده های برخی از بازداشت شدگان اظهار داشته اند نیروی انتظامی که مسئولیت کنترل وضعیت آن روز را بر عهده داشت، تا یک روز بعد از تظاهرات (٢۶ بهمن)، از محل نگهداری فرزندان آنان خبری نداشت و همان روز ٢۶ بهمن، پس از مراجعات چندی از خانواده ها به زندان متی کلا، مطلع شدند فرزندان آنها به آنجا انتقال یافته اند.”
گفتنی است روز بیست و پنجم بهمن ماه، در جریان سرکوب تظاهرات و تجمعات حامیان جنبش سبز که در حمایت از اعتراضات مردمی در منطقه و به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی انجام پذیرفت، تعدادی زیادی از شهروندان در تهران، مشهد، شیراز و اصفهان بازداشت شده اند که منابع خبری از حدود صدها زخمی و دو هزار بازداشت گزارش داده اند.

رهانا

یکشنبه، روز اعتصاب سراسری در کردستان ایران

در حالی که مردم کردستان و سرتاسر ایران در شوک کشته شدن صانع ژاله، دانشجوی کرد بسر می برند، پیکر این جوان کرد، تحت تدابیر شدید امنیتی، از سوی قاتلانش در پاوه به خاک سپرده شد. صانع ژاله، فرزاد وکیانوش و احسان و شوانه ای دیگر است. محمد مختاری، سهراب و اشکانی دیگرند. . قاتلان همه آن‌ها یکی است. کشتار جوانان هیچ گاه از سوی مردم کردستان بی پاسخ نمانده است. کردستان همه فرزندان ايران را در آغوش خواهد گرفت. دانشجویان کرد، زنان و جوانان، فعالان سیاسی و مدنی کرد، احزاب و نهادهای اجتماعی، در چند روز گذشته، آمادگی خود را به اشکال مختلف برای نشان دادن اعتراضات سراسری به ‌این جنایت اعلام کرده‌اند. مردم کردستان اینبار هم برای قاتلان صانع و صانع ها پیامی دارند: کردستان ایران به شکلی قاطع و گسترده دست به اعتراض خواهد زد. کردستان خواب قاتلان صانع ژاله و محمد مختاری را آشفته خواهد کرد و بار دیگر آنها را رسوا می کند.

ایران پرس نیوز

حصر خانگی مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد که از روز ۲۵ بهمن آغاز شده است، از روز ۲۷ بهمن ماه کامل شده و با قطع آخرین ارتباطات محدود آنها، هیچ اطلاعی از وضعیت و سلامتشان در دست نیست. اکنون محافظان موسوی از محافظت وی عزل شده و نیروهای امنیتی جای آنها را گرفته‌اند

 نمازگزارن تهرانی پیش از آغاز خطبه‌های نماز جمعه، با سر دادن شعارهایی از سران فتنه و اقدامات آنها در 25 بهمن‌ماه ابراز برائت کردند. "حزب‌الله بیدار است، از آمریکا بیزار است "، " کروبی و موسوی، مزدور و قدرت‌طلب، مرگ بر این گروه آشوب‌طلب "، "موسوی و کروبی اعدام باید گردند "، "کروبی، موسوی و بی‌بی‌سی پیوندتان مبارک "، "فتنه‌گر بی‌حیا ننگت باد، ننگت باد "، "نوکر آمریکایی، شرمت باد، شرمت باد "، "درخواست ما از قوه قضایی، برخورد با مزدور آمریکایی "، از جمله شعارهایی بود که نمازگزاران پایتخت با سر دادن آنها از فتنه‌گران ابراز برائت کردند. همچنین نمازگزاران تهرانی با سر دادن شعار "ای رهبر آزاده، آماده‌ایم، آماده " با رهبر معظم انقلاب و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تجدید بیعت کردند. مردم تهران پس از اقامه نماز راهپیمایی خود را با سر دادن شعارهای "مرگ بر موسوی "، "مرگ بر خاتمی "، "مرگ بر کروبی "، "کروبی بی‌بی‌سی، نوکر انگلیسی " و "موسوی بی‌بی‌سی، نوکر انگلیسی " آغاز کردند. راهپیمایان در حالی که به سمت میدان انقلاب در حرکتند با در دست داشتن تراکت‌هایی با مضامین "تا پای جان حامی انقلابیم "، "سران فتنه اعدام باید گردند "، "توطئه و اغتشاش نوکری آمریکاست " و "صبر ملت به سر آمده سران فتنه را اعدام کنید " از دستگاه‌ قضایی کشور می‌خواهند تا هر چه زودتر سران فتنه را مجازات کنند.
خبرگزاری حکومتی فارس

هشدار؛ حصر کامل خانگی / محافظان موسوی عزل شده ‌اندحصر خانگی مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد که از روز ۲۵ بهمن آغاز شده است، از روز ۲۷ بهمن ماه کامل شده و با قطع آخرین ارتباطات محدود آنها، هیچ اطلاعی از وضعیت و سلامتشان در دست نیست. اکنون محافظان موسوی از محافظت وی عزل شده و نیروهای امنیتی جای آنها را گرفته‌اند.

وب سایت کلمه

تبعید دو زندانی به زندان زاهدان

اعتصاب در زندان دیزل آباد کرمانشاه موجب تبعید دو زندانی و ضرب و شتم عدهٔ دیگر شد.
بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا» روز ۲۵ بهمن تعدادی از زندانیان زندان دیزل آباد کرمانشاه، بمنظور اعتراض به‌ نقض حقوق انسانی خویش دست به‌ اعتراض زدند که علیرغم سرکوب این زندانیان توسط گارد ویژه‌ و انتقال ده‌ها زندانی به‌ سلول انفرادی و تبعید ۲ نفر از زندانیان به‌ سیستان و بلوچستان همچنان جو زندان نا‌آرام و متشنج اعلام شده‌ است.
گفتنی است، وضعیت زندانیان سیاسی محبوس در این زندان بسیار نامساعد گزارش شِده است و طی ماه‌های گذشته یک زندانی سیاسی به نام پیمان خنجری که به اتهام هواداری از سازمان مُجاهدین خلق در این زندان محبوس بود به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان جان باخته است.

هرانا

دستگیری ۱۷ نفر در تجمع ۲۵ بهمن کرمان

در حالی که از تجمع معترضان در کرمان در روز ۲۵ بهمن خبر قابل توجهی به رسانه ها نرسیده، دادستان عمومی و انقلاب کرمان اعلام کرد که در این شهر در روز ۲۵ بهمن تجمع اعتراضی صورت گرفته و در پی ان جند تن از شهروندان بازداشت شدند.
یدالله موحد با اشاره به برگزاری تجمع "غیرقانونی" روز ۲۵ بهمن در یکی از میادین شهر کرمان گفت: "هفده نفر در این تجمع دستگیر و برای هشت نفر از آنان قرار بازداشت موقت صادر و مابقی با قرار التزام آزاد شدند."
به گزارش دادگستری کرمان، وی افزود: "پرونده این هشت نفر به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو، اقدام علیه امنیت داخلی کشور، تبلیغ علیه نظام، برپایی تجمعات غیر قانونی و توهین به مقدسات و مسوولان نظام در دست بررسی و انجام تحقیقات تکمیلی است.

هرانا

بازداشت گسترده شهروندان اهل سنت جوانرود


صبح روز پنج شنبه‌ ۲۸ بهمن نیروهای اطلاعاتی در یک عملیات ضربتی اقدام به بازداشت گسترده شهروندان سنی مذهب در جوانرود نمود.
بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا» وزارت اطلاعات اتهام این افراد راهمکاری با نیروهای جهادی و سلفی اسلامی اعلام کرد. این افراد پس از بازداشت به اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل شدند.
در طی روزهای اخیر عملیات مشابهی در سایر شهرهای کردنشین صورت گرفته است.

هرانا

بکش و تشییع جنازه کن


خانواده صانع ژاله و محمد مختاری: تحت فشاریم

article pictureدر حالیکه لباس شخصی ها و نیروهای بسیج دیروز پیکر صانع ژاله و محمد مختاری را تشییع می کردند، خانواده ها و نزدیکان این دو جانباخته روز 25 بهمن به روز گفتند به شدت تهدید شده اند و تحت فشارند تا از هرگونه مصاحبه و اطلاع رسانی درباره فرزندان شان پرهیز کنند.


صانع ژاله و محمد مختاری، روز 25 بهمن و در جریان تظاهرات مردم معترض به انتخابات مخدوش سال گذشته جان باختند.


صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر تهران بود که جمهوری اسلامی مدعی است بسیجی بوده و توسط "منافقین و فتنه گران" کشته شده اما خانواده او می گویند فرزندشان بسیجی نبوده است.


محمد مختاری نیز دانشجوی دانشگاه آزاد شاهرود بود که روز 25 بهمن بر اثر اصابت گلوله جان باخت.
تشییع جنازه حکومتی


لباس شخصی ها و نیروهای بسیج، دیروز در حالی پیکرصانع ژاله را از دانشگاه هنر تشییع کردند که دوستان و همکلاسی های این دانشجو در تالار فارابی و ساختمان مرکزی این دانشگاه محبوس شده و به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.


سجاد رضایی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر در این مورد به روز می گوید: از صبح لباس شخصی ها ریختند توی دانشگاه، کوچه های اطراف را بستند و دانشگاه را محاصره کردند. گارد ویژه هم در مقابل دانشگاه مستقر شده بود و اجازه لحظه ای توقف به مردم را نمیداد.

واکنش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به سرکوب تظاهرات مردم ایران

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه را محکوم کرده است.


فدراسیون بین الملی جامعه حقوق بشر مستقر در پاریس به همراه جمعیت ایرانی دفاع از حقوق بشر، پس از انتشار خبر کشته شدن تعدادی از شرکت کنند گان در این تظاهرات، در یک بیانیه مشترک از شدت خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ابراز شگفتی کرده اند.


مسئولان فدراسیون بین المللی جامعه حقوق بشر گفته اند درحالی که مقام های رسمی جمهوری اسلامی از بازداشت ۱۵۰ تن از تظاهر کنند گان خبر داده اند، خبرهای رسیده به این نهاد حاکی است که تنها در شهر تهران تعداد بازداشت شدگان به ده برابر این رقم بالغ می شود. در این بیانیه همچنین آمده است روزهای پیش از برگزاری این تظاهرات در روز دوشنبه، ده ها تن از فعالین سیاسی نیز بزاداشت شده اند

برای صانع ژاله و محمد مختاری

نگرانى شديد در مورد امنیت مدیران بهائی زندانی در ایران

article picture

هفت مدير زندانی بهائی به بندهای خطرناک‌تر زندان محل نگهداری‌شان منتقل شد‌ه‌اند.


در مورد دو زندانی‌ زن، شرايط جا به جا کردن آنها اين نگرانی را به وجود آورده که شايد اين تغيير به اين منظور بوده که فضائی نا‌امن و تهديد کننده برای سلامت آنها ايجاد شود.


جامعۀ جهانی بهائی اطلاع یافته که تا کنون یکی از اين خانم ها، فریبا کمال آبادی، از زمانی که به بند معروف «۲۰۰» در زندان گوهردشت فرستاده شده، مورد تهدید بدنى زندانیان ديگر قرار گرفته است.


بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل، گفت: «ظاهراً فضای این بند به شدت ملتهب است و تنش و دشمنی زیادی بین زندانیان وجود دارد.»


خانم کمال آبادی، همراه مهوش ثابت، روز شنبه به بند ۲۰۰ منتقل شد.


خانم دوگال گفت: «مشکل بتوان دربارۀ دلیل این انتقال مطمئن شد. با این حال ما معتقدیم که زنان بهائی از زمانی که به گوهردشت رسیده اند، عليرغم شرايط بسيار دشوار زندگی خودشان، توانسته‌اند برای هم‌بندان خود منبع آسايش و اميد شوند. ظاهراً مسئولان زندان با ديدن نشانه‌هائی از احترام به آنان در زندانيان ديگر نگران شده اند و از اتهام 'تبلیغ' آئين بهائی در زندان به عنوان دليل افزايش فشارها بر آنها استفاده کرده‌اند.

پارس دیلی نیوز

ابوالفضل طبرزدی آزاد شد

ابوالفضل طبرزدی برادر‌زاده حشمت الله طبرزدی عصر امروز با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا» نامبرده پس از تحمل بیش از دو ماه حبس سر انجام با تودیع وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان کارون اهواز آزاد شد.

پروندهٔ این زندانی سیاسی به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز ارجاع داده شده است و تا صدور حکم به صورت موقت آزاد خواهد بود.


ابوالفضل طبرزدی برادر‌زادهٔ حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، در ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۲۸ آذرماه در پی یورش بیش از ۸ تن از ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری‌اش در شهر اهواز، بازداشت شده است.

محکومیت سه دانشجوی کرد به ۶ سال زندان

article pictureسه دانشجوی کرد از سوی دادگاه انقلاب جمعا به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران "هرانا"، سروه ویسی، آمانج رحیمی و احمد اسماعیلی دانشجویان کردی که در جریان تجمع اعتراضی ۲۵ آبان ۱۳۸۸ در اعتراض به اعدام "احسان فتاحیان" بازداشت شده بودند؛ هر یک به ۲ سال حبس محکوم شدند.


شایان ذکز است که حکم ۲ سال زندان هر یک از ایشان که قابل تبدیل به جزای نقدی است.


گفتنی است که دانشجویان مزبور بعد از بازداشت حدود ۳ ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین در حبس بودند و پس از آن نیز با قرار وثیقه آزاد شده بودند

بی خبری از فعال کانون صنقی معلمان کرمانشاه

فراخوان ،تظاهرات روز یکشنبه اول اسفندماه 89

article picture
شورای هماهنگی راه سبز امید باصدور بیانیه ای از مردم ایران دعوت کرد روز یکشنبه، اول اسفندماه، به منظور هفتمین روز شهادت دو شهید تظاهرات ۲۵ بهمن و همچنین بزرگداشت یاد و خاطره سایر شهدای جنبش سبز،در تجمع های تهران و شهرستان شرکت کنند.


به گزارش سایت کلمه ، نزدیک به میرحسین موسوی ، متن کامل بیانیه،شورای هماهنگی راه سبز امید به این شرح است:


با عرض تسلیت به مناسبت شهادت دو تن از جوانان مظلوم این مرز و بوم درتظاهرات ۲۵ بهمن و با گرامیداشت خاطره دهها شهید جنبش سبز، از ملت بزرگوار ایران دعوت می شود تا در تجمعات بزرگداشت هفتمین روز شهادت این عزیزان که روز یکشنبه اول اسفندماه ۸۹، ساعت ۳ عصر در تهران و شهرستانهای سراسر کشور برگزار می شود، حضور به هم رسانند.


این حضور پرشکوه در آستانه میلاد مسعود پیامبر رحمت حضرت محمد بن عبدالله(ص) و امام جعفر صادق (ع)، علاوه بر حمایت قاطع از مواضع رهبران جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای ادامه راه دشوار آزادی و کرامت انسان، نشانه اعلام همبستگی با هموطنان کرد در پاسداشت خون این دو عزیز ایرانی شیعه و سنی است که به پای مبارزه با استبداد دینی بر زمین ریخت.


شورای هماهنگی راه سبز امید


۲۸ بهمن

وضعیت وخیم مادری که یک پسرش را کشتند و فرزند دیگرش را بازداشت کردند

article picture

وضعیت وخیم جسمانی مادر صانع ژاله در پی شهادت یک فرزند و بازداشت فرزند دیگرشسایت جرس ، نزدیک به موسوی نوشت:بعد از آنکه قانع ژاله، برادر شهید صانع ژاله، بدلیل افشای فشارهای نهادهای امنیتی و همچنین نقش سردار زین الدین انصاریان در جعل کارت و اعلام بسیجی بودن شهید صانع بازداشت شد، منابع خبری از فشارهای امنیتی شدید و کنترل خانوادۀ صانع خبر داده و وضعیت این خانواده را وخیم اعلام کرده اند.


گفتنی است شامگاه چهارشنبه ٢٧ بهمن ماه، ساعاتی پس از آنکه قانع ژاله، برادرِ صانع، شهید جنبش سبز، در گفتگو با رسانه های بین المللی، ماجرای کارت بسیج و هویت جعلیِ ساخته شده برای برادرش را افشا کرد، ماموران امنیتی وی را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.


بر اساس اظهارات وی و شواهد، زین الدین انصاریان، که پسر خاله شهید صانع ژاله می باشد، پس از به شهادت رسیدن این شهید در اعتراضات مردمی روز ٢۵ بهمن تهران، به دروغ اعلام کرده بود که وی بسیجی بوده است.


به گزارش منابع خبری جرس، ماموران امنیتی از شامگاه چهارشنبه و بعد از بازداشت قانع، در منزل این خانواده در شهرستان پاوه مستقر شده اند و به اعمال فشار بر این خانواده برای سکوت و عدم مصاحبه با خبرنگاران می پردازند.


همچنین همسر و خواهر سردار زین الدین انصاریان نیز، در منزل این خانواده (ژاله)، حاضر شده اند و تلفن های منزل این شهید را در اختیار گرفته اند و تلفن های خبرنگاران را جواب می دهند.


این منبع خبری همچنین خاطرنشان کرد " در پی شهادت صانع ژاله توسط لباس شخصی های حکومتی و بازداشت قانع ژاله برادر وی توسط عوامل سپاه، حال مادر این خانواده به شدت وخیم می باشد."


گفتنی است با گذشت دو روز از شهادت صانع ژاله، دانشجوی سبز دانشگاه هنر در جریان حوادث ٢۵ بهمن ماه تهران و بعد از آنکه رسانه ها و نهادهای حکومتی، با ترفندی خاص او را بسیجی قلمداد کرده و شلیک گلوله به وی را نیز کار گروههای مخالف نظام ذکر نمودند، برادر این دانشجوی شهید، ماجرای کارت بسیج وی را افشا کرد و آنرا جعلی خواند. قانع ژاله در گفتگو با صدای آمریکا، با انكار بسیجی بودن برادر خود، گفت که پسر خاله شان كه یك مامور شناخته شده اطلاعات می باشد، صبح زود سه شنبه ٢۶ بهمن ماه، به خانه آنها می آید و درخواست عکس صانع را می کند و خانواده اش که هنوز از شهادت پسرشان خبر نداشته اند، به رسم فامیلی و بدون شک، عکس را به وی می دهند، تا اینکه عصر همان روز، همان تصویر صانع بر روی کارت بسیج در سایتهای وابسته به حکومت منتشر می شود . وی همچنین گفت که از سوی وزارت اطلاعات و سپاه مورد تهدید قرار گرفته است که در صورت درج خبری مبنی بر بسیجی نبودن صانع، او و برادرش دستگیر و اعدام می شوند.


در همین حال خبرگزاری فارس گزارش داد که پیمان ژاله، برادر صانع ژاله، خبر مصاحبه اعضای خانواده با رسانه های خارجی را تکذیب کرده است.

۱۳۸۹ بهمن ۲۸, پنجشنبه

هومن فخار مقدم، فعال حقوق زنان بازداشت شد

هومن فخار مقدم از فعالین حقوق زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا بازداشت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران "هرانا"، هومن فخار مقدم که به قید وثیقه و به طور موقت آزاد بود، پس از احضار در روز یکشنبه بیست و چهارم بهمن ماه، با لغو وثیقه بازداشت شده است.
مسئولان این فعال حقوق زنان را پس از بازداشت بلافاصله به زندان اوین منقل کرده‌اند.

شایان ذکر است که وی در طی این مدت تنها موفق به برقراری یک تماس تلفنی کوتاه و با خانوادهٔ خود شده و ایشان را از سلامت خود با خبر نموده است.

رهانا

فرزانه نجارنژاد دانشجو و فعال اجتماعی در مشهد بازداشت شد
فرزانه نجارنژاد دانشجوی رشته علوم اجتماعی توسط نیروهایی که هویتی نامعلوم داشتند در منزل پدری‌اش صبح دیروز بازداشت شد.
به گزارش ندای سبز آزادی، خانم رافتی، مادر وی از بی‌خبری کامل خانواده از نهاد آمر این بازداشت خبر داد و گفت: صبح بیست‌وپنجم بهمن‌ماه چند مامور به خانه ما مراجعه کردند و دخترم را همراه با لپ‌تاپ شخصی و سایر ملزومات شخصی‌اش بازداشت کردند.
وی توضیح داد: افراد مذکور چهار مرد بودند که در برابر اصرار من و پدرش، در آخر کاغذی که گفته می‌شد حکم بازداشت دخترم است را به ما نشان دادند اما از هویت نهادی که آمر و مسئول دستگیری دخترم است بی‌خبریم و تا به حال که دو روز از این مساله می‌گذرد، خانواده در بی‌خبری کامل است.
گفتنی است فرزانه نجارنژاد به خاطر فعالیت‌هایش در حوزه مسائل زنان، به دو ترم محرومیت تحصیلی محکوم شده بود.
در این رابطه علی رزاقی، مرتضی باقرزاده و حسین احمدنژاد نیز که همگی دانشجوی دانشگاه‌های مشهد می‌باشند در روز بیست‌وپنجم بهمن‌ماه در منازل خود بازداشت شدند.

رهانا

بازداشت یونس رستمی عضو جبهه ملی ایران

یونس رستمی مسئول شاخه سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران در شهرستان آبدانان، عصر چهارشنبه بیست و هفت بهمن ماه  توسط نیروهای امنیتی در منزلش پس از تفتیش کامل منزل بازداشت  و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.
به  گزارش خبرنگار رهانا، سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران» یونس رستمی در خرداد ماه نیز بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس محکم شده بود اما این حکم هنوز در دادگاه تجدید نظر بوده است و ظاهرا بازداشت مجدد وی ارتباطی با حکم صادره نداشته است

رهانا

اقرار حسین شریعتمداری به فعالیتهای یک سازمان مخفی"اطلاعات موازی" در کیهان


حسین شریعتمداری در برنامه مستقیم صدا و سیما ، برای لوث کردن ماجرای شهادت شهید گلگون کفن راه آزادی "صانع ژاله"، ناچار به اقرار در مورد فعالیتهای یک سازمان مخفی"اطلاعات موازی" در کیهان، شد

حمله مجدد اراذل و اوباش به منزل مهدي كروبي و توهين به بيت امام

 از ساعت 9امشب تعدادي از اراذل و اوباش با تجمع درب منزل مهدي كروبي اقدام به برهم زدن نظم عمومي و سلب آسايش همسايگان نموده اند. به گزارش خبرنگار سحام نيوز، گروه ديگري از اين اراذل در ساعت 12 به گروه اول تجمع كنندگان پيوسته و شروع به سر دادن شعارهايي در حمايت از رهبري و توهين به آقايان كروبي، موسوي، خاتمي و هاشمي و حتي بيت امام خميني(ره) نمودند. نكته قابل توجه در اين تجمع اين بود كه براي نخستين بار بود كه شعارهاي تندي برعليه هاشمي رفسنجاني و بيت امام از جمله سيد حسن خميني و سيد ياسر و سيد علي داده و شنيده مي شد. اين افراد شعارهايي همچون” تا هاشمي كفن نشود؛ اين وطن وطن نشود” و “موسوي و كروبي؛ اعدام بايد گردند” را سر مي دادند. اين اراذل و اوباش حتي به مردم و همسايگان محل كه امنيت و آسايش آنها طي سال گذشته بارها و بارها گرفته شده بود ، اهانت مي كردند. لازم به توضيح است شب گذشته اين اراذل تا نيمه هاي شب با ايجاد فضاي رعب و وحشت اقدام به برهم زدن آرامش مردم و همسايگان نموده بودند.

ادوارنیوز

پيام جديد کروبی: شجاعت داشته باشيد ما را محاکمه علنی کنيد

 مهدی کروبی در پيامی که توسط مشاور وی در اختيار دويچه‌وله قرار گرفت، اظهارنظرهای روزهای اخير مقام‌های حکومت را «ساختگی» خواند و خواستار محاکمه خود در «دادگاه‌هايی همچون دادگاههای زمان شاه و دادگاه گلسرخی و طالقانی» شد. پيام جديد مهدی کروبی درباره حوادث روزهای بعد از تظاهرات ۲۵ بهمن۱۳۸۹، توسط مشاور او مجتبی واحدی منتشر شد. مجتبی واحدی به دويچه وله گفت: «قبل از خواندن پيام اين مسئله را بايد بگويم که به عنوان مشاور آقای کروبی پيام مستقيم ايشان را که چند دقيقه پيش با سختی بسيار توانستم از ايشان بگيرم، به اطلاع کسانی که اين صحبت را مي‌شوند مي‌رسانم.» آقای واحدی افزود: «آقای کروبی تاکيد کرده‌اند، اگرچه موضوع صحبت‌شان عمومی است اما در ابتدای پيام از همسايه‌های خود عميقا عذرخواهی کرده‌اند. آسايش همسايه‌هاي‌ آقای کروبی دوباره ديشب (چهارشنبه ۲۷ بهمن) تا ساعت سه نصف شب توسط اراذل و اوباش حکومتی گرفته شد. حرف‌های بسيار رکيک ناموسی که حتی لايق خانواده‌های حکومتي‌ها هم نيست، متأسفانه در شعار‌هاي‌شان مي‌گفتند. به شدت از همسايه‌هايشان و از همه کسانی که ناچار شدند صحبت‌های رذيلانه و الوات‌گونه‌ی ماموران رسمی حکومت را بشنوند عذرخواهی کرده‌اند.» مشاور مهدی کروبی درباره نکته‌ی ديگر پيام ايشان گفت: «اتفاقات ديروز نشان داد، کاملاً مشخص است دستوری از داخل حکومت در سطوح بالای حکومت داده شده و طبق اين دستور همه‌ی افراد مؤظف هستند درخواست محاکمه‌ی آقای کروبی و آقای موسوی را بدهند.» مهدی کروبی در ادامه‌ی پيام خود مي‌گويد: «اين‌که بعد از ۲۲ ماه آقای حسن روحاني، آقای ناطق نوري، آقای قاليباف و همين‌طور بعضی دوستان مثل آقای ابطحی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا مصاحبه کنند، کاملاً مشخص است که دستوري‌ست.» مجتبی واحدی مشاور کروبی افزود: «در عين حال آقای کروبی برای همين افراد هم پيام داده‌اند و گفته‌اند حالا که شما ماموريت حکومت را انجام داده‌ايد، يک کار انسانی هم بکنيد. از حکومت بخواهيد، ما را محاکمه‌ی علنی کنند. حداقل به اندازه‌ی دادگاه‌های شاه شجاعت داشته باشند که وقتی مي‌خواستند مرحوم گلسرخي، مرحوم بخارايي، مرحوم طالقانی و... را محاکمه کنند، حداقل رسانه‌ها اجازه داشتند خبر محاکمات و حتی گاهی اوقات دفاعيات‌شان را بنويسند و منتشر کنند.» مشاور مهدی کروبی ادامه مي‌دهد: «آقای کروبی گفته‌اند اين حکومت هم شجاعت داشته باشد، ما را محاکمه‌ی علنی کند. در آنجا ما ثابت خواهيم کرد که برانداز ما هستيم يا افراد داخل همين حکومت؟ البته براندازی انجام شده است. به اين معنا که اين حکومت نه اسلامي‌ است و نه جمهوری. اين آقايان جمهوری اسلامی را قبلاً براندازی کرده‌اند. آقای کروبی گفته‌اند، روش صدا و سيما هم نشان داده تا چه حد مزدور است و هيچ توقعی ندارند که محاکمات را صدا و سيما پخش کند، اما حداقل به روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب اجازه دهند روند محاکمه پخش شود.» مشاور مهدی کروبی افزود: «ايشان تأکيد کردند، اين حکومتی که اين قدر فشار مي‌آورد، اگر غيرت دارد، اگر شجاعت دارد و اگر به حرف‌هايش پاي‌بند است و اگر راست مي‌گويد يک دادگاه علنی برگزار کنند. در آن دادگاه آقای کروبی ثابت خواهد کرد، حکومت توسط سران خودش براندازی شده است و امروز نه جمهوری است و نه اسلامی.
 
دويچه ‌وله

دستگیری و بازجویی میهمانان جشنواره تئاتر به اتهام "جاسوسی"

30 بهمن روز رستاخیز مردم ایران ، آگاهی رسانی کنید

«چنین خشونتی را تا امروز در دانشگاه ندیده بودم»

بازگشایی مجدد بازداشتگاه کهریزک

article pictureسونامی بازداشت‌ها ادامه دارد.

موج بازداشت‌هایی که پس از اعلام راه‌پیمایی روز 25 بهمن، در تهران و شهرستان‌ها آغاز شده بود، هم‌چنان ادامه دارد. در جدیدترین اخبار منتشر شده از بازداشت‌ها، گزارش‌ها حاکی از آن است که در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، از جان‌باختگان روز 25 بهمن، و در پی درگیری میان نیروهای بسیج با دانشجویان و اساتید غیرهمسو با حکومت، دست کم ١۰ دانشجوی دانشگاه هنر تاکنون بازداشت شده اند.همچنین شایعات حاکی از آن است که برادرصانع ژاله نیز پس از مصاحبه در مورد بسیجی نبودن برادرش دستگیر شده است.


بر اساس آنچه که "دانشجونیوز" گزارش داده نیروهای امنیتی و گارد ویژه، هماهنگ با لباس شخصی‌ها دانشجویان دانشگاه هنر را به محاصره در آورده و پس از ضرب و شتم، دست‌کم ده تن از آنان را بازداشت کردند. تاکنون بازداشت کوروش خان‌محمدی، حسن فتحی‌زاده، وحید نصرتی، عباس صالحی، عبدالله رنجبر، فراز سرابی، امیر بی‌نظیر و ۴ تن دیگر از دانشجویان تایید شده است.

سناتور جان مک کین خواستار تغییر رژیم ایران شد

article picture
بازداشت قانع ژاله، برادر جان باخته راه آزادی "صانع ژاله "

قانع ژاله، برادر صانع ژاله، از کشته شدگان اعتراضات مردمی ۲۵ بهمن ماه در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.


ساعاتی پیش نیروهای وزارت اطلاعات، قانع ژاله، برادر صانع ژاله را به جرم بیان واقعیت در گفتگو با صدای آمریکا دستگیر کردند.


به گزارش ندای سبز آزادی، نیروهای وزارت اطلاعات قانع ژاله را تحت فشار شدید قرار داده‌اند تا در روزهای آینده در مصاحبه با صدا و سیما جمهوری اسلامی گفته خود را تکذیب کند.


قانع ژاله چهارشنبه شب در گفتگو با علی جوانمردی خبرنگار تلوزیون صدای آمریکا بسیجی بودن برادر خود را به شدت تکذیب کرده بود و کارت بسیج منتسب به برادرش را ساختگی دانسته و خاطر نشان کرده بود "صانع ژاله آرزو داشت که مثل بهمن قبادی در خدمت ملتش باشد."


برادر صانع ژاله تاکید کرده بود که: "من و پدر و مادر تحت فشار هستیم و به ما می گویند حرفی نزنید."


لینک زیر:فیلم:قانع ژاله برادر صانع ژاله، دانشجوی جان باخته: برادرم بسیجی نبود

http://www.parsdailynews.com/video/4398.htm

تایید حکم اعدام دو زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج

article pictureحکم اعدام زانیار مرادی، زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان رجایی شهر، قطعی و احتمال محکومیت مشابه برای لقمان مرادی گزارش شده است.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعتراض زانیار مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام توسط مراجع قضایی رد و حکم صادره مورد تایید نهایی قرار گرفت. این در حالیست که منابع غیررسمی هم چنین از تایید مشابه حکم لقمان مرادی، دیگر متهم این پرونده گزارش می دهند که تلاش گزارشگران هرانا برای تایید این مهم ادامه دارد.


لازم به ذکر است زانیار و لقمان مرادی پیشتر به اتهام "ترور پسر امام جمعه ی مریوان" محارب شناخته شده و توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی صلواتی به اعدام در ملاء عام محکوم شده بودند.


این دو زندانی محکوم به اعدام پیشتر با نگارش رنج نامه ای که از سوی هرانا منتشر شده بود به شکنجه های شدید و تهدید به تجاوز جهت اخذ اعترافات دروغین اشاره کرده بودند.


لازم به یادآوری است این دو زندانی سیاسی هم اکنون به همراه ده ها تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر، در سالن 12 بند 4 این زندان(معروف به بند امنیتی) محبوس اند.

هرانا

بازداشت مدیران مسئول سایت های فرارو و آفتاب نیوز

article pictureدر پی انتشار خبری در برخی سایت ها در بامداد دوشنبه ٢۵ بهمن ماه، مبنی بر "صدور مجوز تظاهرات برای راهپیمایی مردم به واسطه درخواست رئیس جمهور ترکیه"، مدیران مسوول دو سایت فرارو و آفتاب نیوز، همچنین مسولان فنی آنها بازداشت شدند.


به گزارش جرس، غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه که از حدود یک ماه ییش به عنوان مدیر مسئول سایت آفتاب معرفی شده و همچنین سلیمی، مسول فنی آن سایت بازداشت شدند.


همزمان محمدحسین خوشوقت، مدیر مسول سایت فرارو و مدیرکل مطبوعاتی وزارت ارشاد در دوران اصلاحات نیز بازداشت شدند.


این بازداشتها به دلیل انتشار خبر "دریافت مجوز راهییمایی جنبش سبز، به مساعدت عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه" صورت گرفته است، که برای اولین بار در آفتاب و فرارو منتشر شده بودند.


گفتنی است بازداشت شدگان تاکید دارند سایت هایشان در آن زمان مورد حملات

ضرب و شتم شدید خانواده‌های بازدشت شدگان ۲۵ بهمن

article pictureدر پی تجمع خانواده‌های بازداشت شدگان ۲۵ بهمن ماه، در مقابل زندان اوین، مسئولان امنیتی اقدام به ضرب و شتم ایشان نمودند.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب گذشته پس از اینکه قریب به ۴۰۰ تن از اعضای خانوادهٔ بازداشتی‌ها منتظر خوانده شدن اسامی بازداشت شدگان توسط مسئولان زندان بودند، نیروهای امینتی با یورش به سمت خانواده‌ها به ضرب و شتم ایشان به وسیلهٔ باتوم و شک الکتریکی پرداختند.گفته می‌شود که زنان و دختران حاضر در آن جمع نیز از این رفتار غیرانسانی درامان نماندند.

شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر: اعدام‌ها در ایران را متوقف کنید

شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین‌المللی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شعبه ایرانی آن جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواهان اقدام برای توقف موج گسترده‌ی اعدام‌ها در ایران شدند. در این بیانیه همچنین از دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی خواسته شده است که تصمیم قانونی برای توقف مجازات اعدام اتخاذ کنند.

بلاتکلیفی و شرایط جسمی نامساعد وبلاگ نویس در بند

article pictureپیمان روشن ضمیر وبلاگ نویس بازداشت شده، طی نامه‌ای از بیماری، وضعیت بسیار بد زندان و طولانی شدن غیرقانونی بازداشتش خبر داد.


به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وی گفت: "امکانات زندان بسیار ضعیف است و از ابتدایی‌ترین امکانات هم محروم هستم. با وجود بیماری و سرماخوردگی شدیدی که در زندان به آن دچار شدم، آب گرم برای استحمام در دسترس نیست. حتی غذا را هم خود ما در داخل زندان می‌پزیم."


پیمان روشن ضمیر درباره علت طولانی شدن بازداشتش گفت: "در حال حاضر من به صورت غیر قانونی و بلاتکلیف در زندان هستم. نگه داشتن من در زندان فقط به دلیل فشارهای وزارت اطلاعات است در حالی که قرار بود پس از جلسه تفهیم اتهام با قرار وثیقه آزاد شوم، اما همچنان در زندان هستم.

"بلاگ اسپات" و "جی میل" فیلتر شدند

طی روزهای اخیر محدودیت‌های تازه‌ای برای کابران اینترنت در ایران ایجاد شده، تا جایی که بلاگ اسپات و جی میل نیز فیلتر شدند.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، سرویس وبلاگ نویسی بلاگ اسپات (Blogspot) طی روزهای اخیر در ایران توسط کمیته فیلترینگ جمهوری اسلامی مسدود شده و دسترسی به تمامی وبلاگ‌های این سرویس بدون فیلتر شکن، غیر ممکن شده است.


پیشتر وردپرس و بخش نظرات بلاگفا نیز فیلتر شده بود.


از سوی دیگر نیز از صبح امروز جی میل (Gmail) در بسیاری از شهرهای کشور فیلتر شده است.


جی میل و یاهو، از مشهور‌ترین و پرطرفدار‌ترین سرویس دهنده‌های رایگان ایمیل به شمار می‌روند.


شایان ذکر است که جی میل و بلاگ اسپات دو مورد از سرویس دهنده‌های شرکت گوگل هستند.
هرانا

فراخوان ، آدینه 29 بهمن ، تظاهرات سراسری همبستگی

article picture


فراخوانِ شماره 1


تظاهرات سراسری همبستگی درآدینه 29 بهمن

در اعتراض به سرکوب خونین مردم ایران


نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران تظاهرات مسالمت آمیز مردم را در همبستگی با انقلاب مردم تونس و مصر در 25 بهمن به خون کشیدند. کشتن دست کم دو جوان به نامهای صانع ژاله و محمد مختاری، ضرب و شتم وحشیانه و دستگیری گسترده صدها نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات، حصر خانگی و تهدید آقایان موسوی و کروبی به اعدام از طرف تعدادی از نمایندگان مجلس و ادامه موج گسترده دستگیری ها، نشانگر خشم و وحشت سران حکومت از حضور قدرتمند مردم و تلاش برای مرعوب ساختن آنان است.

در اعتراض به سرکوب وحشیانه مردم و موج گسترده دستگیری ها و خشونت فزاینده رژیم علیه مخالفان به منظور خفه کردن هر نوع اعتراض، از همه آزادیخواهان، نهادها و سازمان های دمکراتیک و مدافع حقوق بشر می خواهیم که با برگزاری گردهمایی های اعتراضی روز جمعه 29 بهمن برابر با 18 فوریه در شهرهای خود در مقابل سفارت خانه های جمهوری اسلامی و یا میدانهای اصلی شهر شرکت نمایند.


استکهلم: میدان مرکزی شهر ،ساعت 17

برگزارکننده جمعیت پشتیبانی از مبارزات مردم ایران


پاریس: مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران، ساعت 18

برگزارکننده کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی


کلن: میدان مرکزی شهر

برگزارکننده جمعیت پشتیبانی از مبارزات مردم ایران و خانه همبستگی مهر


بروکسل: مقابل پارلمان اروپا

برگزار کننده اتحاد برای ایران-بلژیکبرلین: روز پنج شنبه 28 بهمن نیز به دعوت جمعیت پشتیبانی از دمکراسی خواهی در ایران تظاهراتی در ساعت 12:30 دقیقه برگزار خواهد شد. مکان:

Theater Hebbel am Ufer , Stresemann Str.29 ; 10117 – Berlin

U-bahn: Möckenbrücke ; S-Bahn: Anhalter Bahnhofاطلاعات دقیفتر از تظاهرات شهرهای گوناگون در فراخوان بعدی اعلام می گردد. دیگر شهرها و نهادهایی که مایلند با این حرکت همبستگی همراهی کنند می توانند با شماره تلفن و ایمیل زیر تماس بگیرند.


0046736631177


bahman29hambastegi@gmail.com

انیسا مطهر ، شهروند بهایی ممنوع الملاقات است

article pictureانیسا مطهر، شهروند بهایی که روز یکشنبه ۲۴بهمن ماه، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده و ممنوع الملاقات است.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، مسئولان با اینکه خود به خانوادهٔ خانم مطهر گفته‌اند که مایحتاج اولیه و لباس گرم برایش تهیه کنند، از رساندن این محموله به وی علی رغم گذشت سه روز، سرباز زده‌اند.


انیسا مطهر در تماس کوتاهی که با خانواده‌اش برقرار کرده، از انتقال خود به دادگاه انقلاب جهت اخد بازجویی خبر داده است.


هم چنین پروندهٔ وی که اکنون در بند نسوان زندان مرکزی اصفهان محبوس است، به شعبه ۱۱ دادگاه انقلاب اصفهان ارسال شده است.


خانوادهٔ این شهروند بهایی پس از مراجعه به شعبهٔ مذکور، مطلع شده‌اند که وی با دو تن دیگر به نام‌های "میثاق محمدعلی‌پور" و "امین هاشمی" هم پرونده‌ای ست و اتهامات هر سه نفر نیز "تبلیغ به نفع گروه‌ها و سازمانهای مخالف جمهوری اسلامی ایران" عنوان شده است.


هم چنین بازرپرس پرونده که شخصی به نام "ابوترابی" ست خطاب به "عطااله مهاجر" (پدر انیسا) گفته است که "شما بهایی‌ها حق ابراز عقیده و تبلیغ ندارید و دولت اسرائیل به شما ۲۵۰ ملیون دلار پول داده است تا به تبلیغ بپردازید!"


این در حالیست که طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر، ابراز عقیده امری کاملا عادی و حق هر انسانی می‌باشد.


بازپرس پرونده هم چنین گفته است که انیسا مطهر تا یک هفتهٔ دیگر ممنوع الملاقات است و تحقیقات پرونده ادامه دارد و صدور حکم نهایی نیز حداقل ۳ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد.


شایان ذکر است که امین هاشمی و میثاق محمدعلی پور نیز، دو تن از شهروندان بهایی اصفهان هستند که به طور همزمان با انیسا مطهر بازداشت شده بودند.

پارس دیلی نیوز

بازداشت شهروندان معترض در تهران و شیراز با اتهامات واهی

article picture


ماموران امنیتی، طی دو روز گذشته به دستگیری شهروندان به اتهامات واهی و هم چنین بازداشت شهروندانی که مشخصات پلاک خودروی ایشان در جریان اعتراضات مردمی ۲۵ ماه ضبط شده بود، روی آورده‌اند.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیرو‌های امنیتی و انتظامی در جریان تجمعات ۲۵ بهمن ماه، جدا از بازداشت پرشمار شهروندان، به شناسایی خودروهای معترضین نیز روی آورده بودند.


در همین زمینه ماموران امنیتی با یورش به منزل یکی از ساکنان شهرک غرب تهران، وی را بازداشت نمودند. آن‌ها دربارهٔ چرایی بازداشت به این نکته اشاره کرده‌اند که "صاحب پژو جی ال ایکس به شماره (محفوظ) به ماشینش دوربین وصل کرده و اقدام به فیلم برداری از آنچه ایشان اغتشاشات می‌نامند، نموده است."


خبرگزاری گرداب، وابسته به ارتش سایبری سپاه پاسداران، مدعی شده است که "یک تیم تروریستی متشکل از اعضای منافقین(سازمان مجاهدین خلق) در شهرک غرب منهدم شدند."


این گزارش می افزاید: «مقادیری "سلاح گرم" و "ابزار جاسوسی وایمکس" به منظور رساندن اخبار اغتشاشات به دولت اسرائیل نیز کشف و ضبط شده است.»

به نظر می‌رسد اشارهٔ گرداب، با خبر مذکور هرانا مرتبط باشد.

از سوی دیگر گزارشگران هرانا مطلع شده‌اند که هفت تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز به اتهام دست داشتن در "اغتشاشات ۲۵ بهمن" و "ارتباط با دولت اسرائیل" بازداشت شده‌اند.


خبرگزاری تابناک وابسته به محسن رضایی نیز اعلام کرد که دو تن از شهروندان شیرازی بازداشت شدند. این خبرگزاری بازداشت شدگان را عوامل انفجار بمب در حسینیه سید الشهدای شیراز معرفی کرده است.

این مهم در حالی ست که کلیهٔ متهمان این پرونده در سال‌های اخیر بازداشت، محاکمه و اعدام شده‌اند.


طی روزهای اخیر رسانه‌های دولتی سرکوب معترضان در ۲۵ بهمن ماه را به برخی گروهای معاند نظام ائم از سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلبان نسبت داده‌اند.


با این روند به نظر می‌رسد سناریو سازی دستگاه امنیتی برعلیه شهروندان معترض وارد فاز تازه‌ای شده باشد.

هرانا

آخوند علم‌الهدی:سناریوی 25 بهمن را دو زن طراحی کردند

article picture
۱۳۸۹ بهمن ۲۷, چهارشنبه

بازداشت میثاق افشار، دانشجوی بهایی /بازداشت ۷ دانشجو و یک استاد دانشگاه

میثاق افشار، دانشجوی بهایی دانشگاه شهید بهشتی در بامداد روز ۲۶ بهمن بازداشت شده است.


مامورین امنیتی در ساعت ۲ بامداد روز ۲۶ بهمن با حضور در منزل این دانشجوی ۲۰ ساله، اقدام به بردن وسایل شخصی و بازداشت وی کرده‌اند. علت بازداشت و محل نگه‌داری وی نا معلوم است.


در روزهای گذشته و در ارتباط با اعتراضات روز ۲۵ بهمن‌ماه بیش از ۱۵۰۰ نفر بازداشت شده‌اند. همچنین در روزهای گذشته دو شهروند بهایی در اصفهان به نام‌های انیسا مطهر و میثاق محمد‌علی‌پور با حضور نیروهای امنیتی در منزلشان، بازداشت شده‌اند.


...

بازداشت دکتر علی‌ اکبر علیزاد و دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه هنر در جریان تشییع پیکر صانع ژاله


در پی حمله امروز نیرو‌های امنیتی و نیروی شبه نظامی بسیج به دانشگاه هنر یکی از اساتید این دانشگاه و دست‌کم هفت دانشجو بازداشت شده‌اند. دکتر علی اکبر علیزاد، مدیر گروه سینمای دانشگاه هنر ساعتی پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


فتانه رهقی (دانشجوی تئاتر)، فراز سرابی، عنایت صحرایی، علی صدیقی، مهرداد میرزایی، محمد طیب طاهر (دانشجوی کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر) و فراز فشارکی هفت دانشجوی این دانشگاه نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.


پیکر صانع ژاله، دانشجوی جان باخته در جریان اعتراضات مردمی صبح امروز توسط ماموران دولتی و اعضای تشکل شبه نظامی بسیج از دانشگاه هنر تا دانشگاه تهران تشییع شد. وی که در جریان تظاهرات 25 بهمن ماه به ضرب گلوله‌ی نیروی انتظامی جان باخت متولد 1363 شهرستان پاوه و ورودی نیمه‌ی دوم بهمن سال ۸۷ دانشگاه هنر، رشته‌ی نمایش بود و در ترم جدید، وی پس از انتخاب گرایش، ادبیات نمایشی می‌خواند.


تشییع پیکر این دانشجو در حالی انجام پذیرفت که حضور پرشمار نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مسیر تشییع کاملاً مشهود بود. نیز اعضای تشکل شبه نظامی بسیج با حضور در دانشگاه هنر اقدام به سر دادن شعارهای تحریک و توهین‌آمیز نمودند که با اعتراض دانشجویان مواجه شد. پس از آن اعضای بسیج با باتوم و شوک الکتریکی به دانشجویان حمله کردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بيانيه شماره 3 جمعی از اعضای انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي

نمایندگان رژیم ایران ناخشنود از دفاع برلیناله از پناهی این جشنواره را ترک کردند

article pictureبازداشت حداقل ۱۶ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف

در پی بازداشت گسترده دانشجویان و فعالین سیاسی در روزهای اخیر، حداقل ۱۶ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف بازداشت شده اند.


به گزارش دانشجو نیوز، از این دانشجویان که بعد از تظاهرات ۲۵ بهمن ماه در ایران بازداشت شده اند در حال حاضر خبری از آنها در دست نیست.


امین مهدوی، شقایق حیرانی، فرزانه کرمی، پوریا نادری، سامان فرحت، محمد نراقی، محمد سلحشور، عارف بلندنظر و سیاوش جباریان نه نفر از دانشجویان دانشگاه شریف هستند که شب ۲۵ بهمن دستگیر شده اند. شیما وزوایی، دیگر دانشجوی این دانشگاه نیز روز گذشته و در پی مراجعه ماموران امنیتی به محل کارش، دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد. همچنین روز گذشته مامورین امنیتی و حراست تمام درهای دانشگاه شریف را بستند و دانشجویان را مجبور به تردد از در اصلی کردند که در این بین حداقل ۶ دانشجوی دیگر به نامهای نادر رضایی، علی اکبر محمد زاده، جواد سوهانکار، علی مرشدلو، امیر هوشنگ نوایی و محمد افخمی دستگیر شدند.


آقای نادر رضایی از اعضای شورای صنفی دانشگاه و ۵ نفر دیگر هم از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه شریف بوده اند.


بازداشت تعداد دیگری از دانشجویان طی ٢ روز گذشته نیز گزارش شده است. علی مرادی، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد و دو تن دیگر از دانشجویان این دانشگاه به نام های کوروش بنایی و رضا شاکری نیز روز گذشته بازداشت شدند.


محسن برزگر و حسین ضامن ضرابی دو تن از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل هم روز ۲۵ بهمن بازداشت شدند

پارس دیلی نیوز

بازداشت دو شهروند کرد توسط نیروهای لباس شخصی اطلاعات

زین الدین انصاری، سردار سپاه، عامل فشار بر خانواده ژاله

article picture

بازداشت بیش از ۳۰۰ شهروند معترض در مشهد

article pictureبیش از سیصد شهروند معترض در مشهد، در جریان اعتراضات مردمی ۲۵ بهمن ماه بازداشت شدند.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اکثر بازداشتی‌ها پس از دستگیری به کلانتری ۱۴ واقع در کوی پلیس منتقل شده‌اند و ساعت‌ها مورد بازجویی و ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.


بازجویی‌ها به وسیلهٔ سرهنگ گنابادی، سروان رضا وظیفه‌دان و بازپرس حیدری تا ساعت ۵ صبح با رفتاری تحقیر آمیز ادامه داشته و پس از آن عده‌ای با اخذ تعهد آزاد شدند.


گفته می‌شود دیگر بازداشت شدگان نیز، پس از بستن چشم بند به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند و تاکنون هیچ گونه اطلاعی از سرنوشت ایشان در دست نیست.


در بین بازداشت شدگان امیر شیبانی‌زاده، دانشجوی دانشگاه مشهد نیز حضور داشته است.


وی پیش‌تر و در مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.


شایان ذکر است که اعتراضات مسالمت آمیز ۲۵ بهمن ماه که به جز تهران در مشهد، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و چند شهر دیگر نیز در جریان بود؛ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.
رهانا

کاریکاتور

article picture

فراخوان برای شرکت در مراسم دانشجوی جان باخته

دعوت دانشجویان دانشگاه هنر و اعضای دفتر تحکیم وحدت برای شرکت در مراسم تشییع شهید صانع ژالهدر پی به شهادت رسیدن صانع ژاله، دانشجوی دانشکده هنر دانشگاه تهران توسط نیروهای حکومتی در تظاهرات اعتراضی روز ۲۵ بهمن ماه، دانشجويان دانشگاه هنر و اعضای دفتر تحكيم وحدت از عموم دانشجويان و مردم دعوت كردند تا در تشييع جنازه اين شهيد سبز شركت کنند.


به گزارش دانشجو نیوز، مراسم تشييع این دانشجو فردا (۲۷ بهمن) ساعت ۸ صبح از مقابل درب اصلی دانشگاه هنر‬ در خيابان وليعصر (بالاتر از چهارراه ولیعصر) جنب دانشگاه پلی تكنيك آغاز خواهد شد.


شورای تهران دفتر تحکیم وحدت نیز پس از شهادت این دانشجو با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "دانشجویان بیدار و مردم شریف ایران اجازه نخواهند داد تا کشته های جان بر کف راه آزادی، در صف سرکوبگران و قاتلان مردم معرفی گردند و وجود پاکشان ابزار دست مشتی چکمه پوش کج اندیش قرار گیرد."


اشاره دفتر تحکیم وحدت به تلاش هماهنگ سایت های وابسته به نیروهای سرکوبگر در تحریف واقعیات و مصادره این شهید سبز است. این خبرگزاری ها با انتشار مطالب غیر واقعی سعی کرده اند که صانع ژاله را یک "بسیجی طرفدار حکومت" نشان دهند.


گفتنی است دروغ پردازی حول شهیدان جنبش سبز در دو سال اخیر توسط اقتدارگرایان از روش‌هایی همچون انتشار اخبار دروغ و فشار بر خانواده‌های شهدا به شکل گسترده ای دنبال شده است.


http://parsdailynews.com/79152.htm

نیت پلید وزارت اطلاعات تحت عنوان تشیع جنازه

article pictureنیت پلید وزارت اطلاعات تحت عنوان تشیع جنازه برای ایجاد جو رعب و وحشت و سرکوب مردم تهران

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" از بعد ظهر روز سه شنبه 26 بهمن ماه وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران بصورت گسترده اقدام به ارسال اس.ام.اس بر روی موبایل های مردم تهران نمودند که از آنها خواسته شده است راس ساعت 09:00 صبح چهارشنبه 27 بهمن ماه در تشیع جنازۀ صانع ژاله از مقابل دانشگاه هنر شرکت نمایند.

شهید راه آزادی صانع ژاله روز 25 بهمن ماه با شلیک مستقیم گلولۀ نیروهای سرکوبگر ولی فقیه علی خامنه ای به شهادت رسید. ولی مامورین وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران قصد دارند و اقعیتها را عکس جلوه دهند و او را به اعضای نیروهای سرکوبگر بسیج نسبت دهند تا جنایت ضد بشری مرتکب شدۀ خود را بپوشانند.

نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران قصد دارند تمامی نیروهای سرکوبگر خود را جمع آوری نمایند و تحت عنوان تشیع پیکر این شهید راه آزادی مردم ایران اقدام به ایجاد فضای رعب و وحشت و سرکوب مردم در تهران نمایند.

دستور شلیک گلوله بسوی مردم در اعتراضات گسترده 25 بهمن ماه بدستور ولی فقیه علی خامنه ای صورت گرفت و توسط احمدرضا رادان از جنایتکاران اردوگاه مرگ کهریزک ، سپاه پاسداران ،مامورین وزارت اطلاعات و بسیج در سطح گسترده ای علیه مردم به اجرا گذاشته شد. علی خامنه ای به دلیل صدور فرمان قتل و سرکوب مردم مرتکب جنایت علیه بشریت در ایران شده است و لازم است که دادگاه جزایی بین المللی اقدام به رسیدگی به جنایتهای وی علیه مردم ایران نماید.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

26 بهمن 1389 برابر با 15 فوریه 2011

فرزانه نجارنژاد و چهار نفر دیگر از جمله بازداشتی‌های دیروز مشهد

به گزارش منابع خبری جرس، در جریان تجمعات و اعتراضات روز دوشنبه ٢۵ بهمن مشهد، گروهی از دانشجویان و فعالان دانشجویی بازداشت شدند. گفتنی است تظاهرات حامیان جنبش سبز در مشهد، همزمان با تهران، مورد حملات و سرکوب نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی ها قرار گرفت که گروهی از مردم و دانشجویان بازداشت شدند. به گزارش این منابع، طبق آخرین اطلاعات، علی رزاقی و مرتضی باقرزاده در سه راه راهنمایی، امیر شیبانی در جریان تجمعات خیابانی و حسین احمد نژاد و فرزانه نجارنژاد نیز، در خانه های خود دستگیر گردیدند. این گزارش خاطرنشان کرد حسین احمدنژاد، فرزانه نجارنژاد، امیر شیبانی و علی رزاقی، هر چهار نفر دانشجوی دانشگاه آزاد مشهد بوده و مرتضی باقرزاده نیز، دانشجوی دانشگاه پیام نور آن شهر می باشد. با گذشت یک روز از مابقی بازداشت شدگان و محل دقیق آنها خبری منتشر نشده است. گفتنی است بعد از تجمعات دیروز تهران، لیستی مرکب از ۱۵۰۰ نام از بازداشت شدگان، شامگاه از سوی مسئولان دادسرای اوین برای خانواده های تجمع کرده جلوی زندان قرائت و اعلام کرده بود که تمامی بازداشت‌شدگان به زندان اوین منتقل شده‌اند.
جرس

حملۀ «اراذل و اوباش» به منزل کروبیاین تجمع به دنبال فراخوان امروز یکی از وبسایت‌های منسوب به حکومت مبنی بر تدارک تحصن در میدان ارک تهران بر ضد مهدی کروبی و میرحسین موسوی از رهبران جنبش سبز شکل گرفت و گروه حاضران در میدان ارک، پس از ساعتی به سمت منزل دبیر کل حزب اعتماد ملی حرکت کردند.
بر طبق اخبار رسیده این افراد هم اکنون در مقابل منزل مهدی کروبی به شعار دادن می پردازند.
این در حالی است که امروز در صحن علنی مجلس، پس از آن‌که غلامعلی حداد عادل نطقی بر ضد میرحسین موسوی و مهدی کروبی انجام داد، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس به شعار دادن علیه این دو رهبر جنبش سبز پرداخته و خواهان اعدام آن‌ها شدند
رهانا

بازداشت شیما وزوایی دانشجوی رشتۀ فیزیک دانشگاه شریف

امروز سه شنبه ٢۶ بهمن، شیما وزوایی دانشجوی رشتۀ فیزیک دانشگاه شریف، در پی مراجعه  ماموران امنیتی به محل کار وی، دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شده است.
به گزارش دانشجو نیوز، در  پی تجمع اعتراضی روز گذشته تعداد بسیاری از فعالین سیاسی و دانشجویی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
طی ٢ روز گذشته همچنین ده ها تن از دانشجویان دانشگاه های نوشیروانی بابل، تهران و صنعتی شریف بازداشت شدند. عارف بلند نظر دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، احسان شفاهیان، دانشجوی متالوژی دانشگاه تهران و هشت تن از دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشکده فنی روز گذشته بازداشت شده اند.
رهانا

بازداشت سوسن بیات، دختر آیت الله بیات زنجانیسوسن بیات دختر یکی از مراجع تقلید، آیت الله بیات زنجانی در بازداشت به سر می‌برد.
به گزارش ندای سبز آزادی، سوسن بیات دختر آیت الله بیات زنجانی و دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه صنعتی اصفهان در تظاهرات دیروز بازداشت شده  و گمانها بر این است که به زندان اوین منتقل شده است.‌
همچنین از مصطفی بیات، فرزند دیگر این مرجع تقلید نیز خبری در دست نیست
رهانا

محمد مختاری دومین شهروند کشته شده در روز ۲۵ بهمنبه نوشته خبرگزاری فارس محمد مختاری روز گذشته به شدت زخمی شده بود و در بیمارستان فوت کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مسئولان معتقدند که تیراندازی توسط «عناصر خودفروخته» انجام شده است.
سرتیپ پاسدار احمد رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز از «اقدام مسلحانه سازمان مجاهدین خلق» در روز گذشته خبر داد و گفت : «متاسفانه در این حادثه که در خیابان نواب و توحید روی داد، یک نفر از هموطنان شهید و هشت نفر زخمی شدند.»
محمد مختاری، فرزند اسماعیل، که ۲۲ ساله است، به ضرب گلوله کشته شده است. پیش از این مسئولان دولتی اعلام کرده بودند که تنها یک نفر در حوادث روز ۲۵ بهمن کشته شده است
رهانا

اجرای حکم دو سال زندان علی نبوی، همسر عاطفه نبوی

علی نبوی، فعال سیاسی به اتهام ارتباط با سازمان مخالف نظام جمهوری اسلامی در دادگاهی در زندان به دو سال زندان محکوم شده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر استان سمنان نیز به تایید رسیده بود.
به گزارش «رهانا» سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران»، علی نبوی برای اجرای حکم دو سال زندان خود روز ۲۴ بهمن ماه بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان سمنان منتقل شد.
این در حالی است که همسر وی عاطفه نبوی، فعال دانشجویی سال گذشته به همین اتهام بازداشت و به چهار سال زندان محکوم شده و هم اکنون در بند متادون زندان اوین به سر می‌برد. وی به اتهام «ارتباط با سازمان مجاهدین و شرکت در تظاهرات ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۸» از سوی شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اسلامی به این حکم محکوم شده است.
رهانا

۱۳۸۹ بهمن ۲۶, سه‌شنبه

«منصور اسانلو با دست بند و پابند در بیمارستان»

article picture

يکی از نزديکان منصور اسانلو به راديو فردا گفت که اين فعال کارگری به دليل ناراحتی قلبی از روز يکشنبه در بيمارستانی در کرج با دست بند و پابند بستری شده است.


او درباره وضعيت منصور اسانلو به راديو فردا گفت که این فعال کارگری روز جمعه از ناحيه قلب، احساس درد داشت که از زندان رجايی شهر کرج به يکی از بيمارستان های اين شهر اعزام شد.


بر اساس اين گزارش، آقای اسانلو پس از مراقبت های اوليه پزشکی به زندان بازگردانده شد، اما مجددا شنبه شب دچار ناراحتی از ناحيه قلب شد و روز يکشنبه به بيمارستان اعزام شد.


اين گزارش همچنين حاکيست: پزشکان معالج گفته اند که منصور اسانلو دچار گرفتگی رگ شده است و اقدام به آنژيوگرافی کرده اند و در شرايطی که اين فعال کارگری به مراقبت های پزشکی نياز دارد، قرار است که او روز چهارشنبه به زندان رجايی شهر بازگردانده شود.

بازداشت محمود باقری، ابوذر رستمی و حامد شاملو در جریان حوادث ٢۵ بهمن

رد وابسته بودن دانشجوی کشته شده به سازمان های حکومتی رژیم

فراخوان دانشجویان برای شرکت در مراسم تشییع جنازه شهید صانع ژاله

در پی به شهادت رسیدن صانع ژاله، دانشجوی دانشکده هنر تهران که توسط نیروهای حکومتی در تظاهرات اعتراضی دیروز به شهادت رسید، دانشجویان این دانشکده ضمن برگزاری تجمع اعتراضی خواهان محاکمه عوامل واقعی این جنایت شدند.

به گزارش دانشجونیوز در تجمع امروز دانشجویان دانشکده هنر، یکی از دوستان شهید صانع ژاله ضمن رد وابسته بودن این شهید به سازمان های حکومتی، اعلام داشته که وی به عنوان یکی از معترضین به حاکمیت در تجمعات دیروز شرکت داشته است.

یکی از مجروحان اعتراضات ۲۵ بهمن ماه جان باخت+ عکس+18

article picture
یکی دیگر از مجروحان اعتراضات مردمی روز ۲۵ بهمن ماه در تهران، لحظاتی پیش در بیمارستان جان باخت.


به نظر می‌رسد که وی در حوالی رودکی- توحید و به ضرب گلولهٔ مستقیم ماموران نیروی انتظامی کشته شده باشد.از مشخصات این فرد، تا لحظهٔ تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست.


سایت‌های وابسته به دولت پیش‌تر مدعی شده بودند که وی به همراه دو تن دیگر در محل یاد شده توسط تیراندازی اعضای سازمان مجاهدین خلق مضروب شده و یک تن نیز در این محل کشته شده است.


خبرگزاری هرانا روز گذشته از کشته شدن یک تن و مجروح شدن سه تن در حوالی خیابان رودکی- توحید به علت اصابت مستقیم گلولهٔ اسلحهٔ کلت کمری ماموران موتور سوار نیروی انتظامی خبر داده بود.
پارس دیلی نیوز

تفسیر بیست و پنج بهمن


نظام و طرفداران‏اش سخت خوشحال‏اند که نظام در روز بیست و پنج بهمن سقوط نکرده‏است!
همین خوشحالی آنها بهترین تفسیر است برای بیست و پنج بهمن.
آن دسته از مفسرین عزیزی که حیران‏اند چرا بن علی و مبارک به آن راحتی رفتند و این آقایان نمی‏روند دو چیز را دقت نفرموده‏اند؛ یکی اینکه بن علی و مبارک جاهایی برای رفتن داشتند؛ علی خامنه‏ای با لاریجانیهای‏اش کجا را دارد که برود؟
د وم اینکه مردم تونس و مصر بن علی و مبارک خشک و خالی را باید از جا می‏کندند. ما بناست کلی روایت و صحیفه و سجاده و رساله و خرافات را از ازل تا آسما ن و آنطرف نینوا و ادرکنی همراه گردنها و باسنهایی که قرنهاست پروار شده‏اند را بکنیم.
هر باغبانی برای ریشه کن کردن هر علف هرزی روشی می‏یابد. دیر یا زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. ملت ایران راه ریشه کردن ریش‏دارانی را که چیزی جز ریشی ومرگ و اندوه در بساط نداشتند پیدا خواهد کرد.

عبدالقادر بلوچ

علی پیرحسین لو وبلاگ نویس و از فعالان سیاسی به سه سال زندان تعزیری محکوم شده است.دادگاه انقلاب آقای پیرحسین لو را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال حبس تعزیری محکوم کرده است. او که از فعالان ستاد میرحسین موسوی بود در شهریور ماه 1388 همراه با فاطمه ستوده، همسرش به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به همراه همسرش بازداشت شد و پنجاه روز در زندان بود.
او از قدیمی ترین وبلاگ نویسان ایرانی و دانش آموخته جامعه شناسی است که وبلاگ «الپر» را می‌نوشت و عضو شاخه جوانان حزب مشارکت اسلامی بود. همسر این وبلاگ‌نویس خبر حکم قطعی دادگاه را تایید کرده است. این بدان معناست که وی باید برای اجرای حکم زندانش بزودی راهی اوین شود.
مردمک

اعلام نام ۱۵۰۰ تن دستگیر شده /حمله یگان ویژه ناجا به خانواده‌ی بازداشت‌شدگان

article pictureاعلام نام ۱۵۰۰ تن دستگیر شده و انتقال همگی بازداشت‌شدگان به زندان اوین


با گذشت چند ساعت از تجمع خانواده‌های افراد دستگیر شده در جریان تجمع دیروز لیستی مرکب از ۱۵۰۰ نام از سوی مسئولان دادسرا خوانده و اعلام شد تمامی بازداشت‌شدگان به زندان اوین منتقل شده‌اند.


لازم به ذکر است صبح امروز، ۲۶ بهمن ماه بازداشت‌شدگان تجمع روز گذشته در تهران، به دادگاه انقلاب واقع در خیابان معلم انتقال یافته و برای آنان پرونده تشکیل شده است. این در حالی است که ماموران یگان ویژه، صبح امروز با حمله به خانواده‌های بازداشت‌شدگان در مقابل دادگاه انقلاب، آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.


شب گذشته نیز نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی به قصد متفرق ساختن خانواده‌های تجمع کننده مقابل کلانتری ۱۴۸ انقلاب به آنان حمله کردند. این در حالی است که مراجع انتظامی و امنیتی کماکان از هر گونه پاسخگویی به خانواده‌ی بازداشت‌شدگان امتناع می‌کنند.


اعلام نام ۱۵۰۰ تن بازداشتی در حالی است که کمی پیش سردار احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی تهران در مصاحبه‌ای تعداد بازداشت‌شدگان را ۱۵۰ تن اعلام کرده بود.


گفتنی است در برخورد خشونت بار ماموران با تجمع کنندگان در وقایع روز گذشته در تهران، یک شهروند کشته و دست کم سه نفر نیز با شکلیک مستقیم گلوله زخمی شده اند. خبرگزاری دولتی فارس نیز، با تایید این خبر عوامل خشونت را وابسته به «منافقین» خوانده است.


....

آخرین اخبار از وضعیت افراد دستگیر شده

نمایندگان مجلس شعار «مرگ بر موسوی، کروبی و خاتمی» سردادند

article picture
در جریان اعتراضات روز دوشنبه ۲۵ بهمن در ایران، دست‌کم یک تن کشته و شماری نیز مجروح شدند. یک روز پس از این تظاهرات، نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی علیه موسوی، کروبی و خاتمی شعار دادند.


در حالی که سازمان عفو بین‌المللی روز سه‌شنبه (۲۶ بهمن / ۱۵ فوریه) سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران برای همبستگی با مردم مصر و تونس را محکوم کرده، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران گزارش می‌دهد که یک روز پس از این تظاهرات، نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی، علیه موسوی، کروبی و خاتمی شعار داده‌اند.

هیلاری کلینتون: شهامت ملت ایران، دورویی رژیم

article picture

به دنبال تظاهرات روز ۲۵ بهمن، وزیر امور خارجه آمریکا و رییس پارلمان اروپا با مقایسۀ ایران و مصر، به گرمی از مخالفان ایرانی پشتیبانی کردند. هیلاری کلینتون این بار با لحنی کم‌سابقه، بر حمایت خود تأکید کرد و گفت که ما شاهد شجاعت ملت ایران و دورویی رژیمی هستیم که از یک سو از تظاهرات مصری‌ها دفاع می‌کند و از سوی دیگر همان حقوقی را که برای مصری‌ها می‌خواهد، از مردم خود دریغ می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا، هیلاری کلینتون از شهامت تظاهرکنندگان ایرانی تقدیر کرد و گفت: "ما برای اپوزیسیون و همۀ کسانی که در ایران با شجاعت به خیابان‌ها آمدند، همان فرصت و اقبالی را آرزو می‌کنیم که همتایان مصری‌شان هفتۀ گذشته به دست آوردند".

کیهان تهران رژیم را «شکر» و مردم را «آشغال» و «اراذل و اوباش اجاره ای» نامید!

article picture
25 بهمن- کیهان آنلاین- کیهان تهران صبح ها منتشر می شود ولی مطالب آن اواخر هر شب در اینترنت قرار می گیرد. این روزنامه منفور و بی مشتری در «یادداشت روز» خود برای فردا، جمهوری اسلامی را «شکر» و معترضان را «آشغال» نامیده است.


خشم کیهان تهران و خشونت زبانی آن کاملا قابل درک است. امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران در پشتیبانی از مردم تونس و مصر و در اعلام اراده خود برای گرفتن آزادی و گفتن «نه» به دیکتاتوری جمهوری اسلامی به خیابان ها آمدند. اما اینکه ارگان مقام معظم رهبری، جمهوری اسلامی را «شکر» و معترضان و مردم مخالف رژیم را «آشغال» بنامد، ادامه همان «خس و خاشاک» نامیدن مردم از سوی رییس جمهوری اسلامی است که دیر یا زود پاسخ خود را از مردم خواهد گرفت.


در عین حال این بی شرمی و بی ادبی کیهان تهران، از یک سو بیانگر خبررسانی مغرضانه و تبلیغاتی رژیم و از سوی دیگر نشانگر ندیدن واقعیت از سوی کسانی است که سرنوشت همتایان خود را در کشورهای عرب نه تنها به روی خود نمی آورند، بلکه بر این خیال باطل هستند که مردم تونس و مصر برای حکومتی مانند آنها انقلاب کرده اند!

برلین، فراخوان برای دفاع از هنرمندان در بند

article picture
یازده سال زندان برای دو شهروند مهابادی

article pictureشناسایی یکی از جان باختگان اعتراضات ۲۵ بهمن ماه

بازداشت بیش از ۱۰ دانشجوی دانشگاه تهران، در اعتراضات ۲۵ بهمن

article picture


روز گذشته به دنبال برگزاری تجمع پرشور بیست و پنج بهمن بیش از ده تن از دانشجویان و اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران بازداشت شدند.


به گزارش دانشجونیوز، عارف بلند نظر دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، و خانم شریف از اعضای انجمن اسلامی دانشکده دارو سازی و یک تن دیگر از اعضای این انجمن روز گذشته بازداشت شدند.


بر اساس این گزارش، هشت تن از اعضای انجمن اسلامی دانشکده فنی نیز بازداشت شده اند که هنوز از اسامی آنان گزارش دقیقی در دست نیست.


هم چنین احسان شفاهیان، دانشجوی دانشکده متالورژی دانشگاه تهران نیز روز گذشته بازداشت شده است.


شایان ذکر است که با گذشت یک روز از تظاهرات روز گذشته و موج گسترده برخوردها و بازداشت ها در روز گذشته، هنوز آمار دقیق بازداشت شدگان و همچنین کشته شدگان احتمالی در دست نیست.

کارگران پالایشگاه نفت آبادان اعتصاب کردند

article picture


صبح روز گذشته، ۲۵ بهمن ماه بیش از ۵۰ تن از کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به بیکاری، دست به اعتصاب زدند.


بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان در مقابل درب پالایشگاه بر روی زمین دراز کشیدند و مانع رفت و آمد به پالایشگاه شدند.


در پی این حرکت اعتراضی مامورین نیروی انتظامی و حراست پالایشگاه سریعا خود را به محل تجمع رساندند و سعی در متفرق کردن کارگران معترض داشتند.


گفته می‌شود مامورین با دیدن کوتاه نیامدن کارگران اقدام به تهیهٔ فیلم و عکس از آنان نمودند.


این تجمع تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت.


لازم به ذکر است این کارگران برای بار دوم است که در اعتراض به بیکاری در مقابل پالایشگاه تجمع می‌کنند.

اعتراض عفو بین الملل به سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن

article picture
سازمان عفو بین الملل، از نهاد های بین المللی حامی حقوق بشر سرکوب روز دوشنبه مخالفان جمهوری اسلامی و بازداشت ده ها نفر از آنان را محکوم کرد.


عفو بین الملل می گوید سرکوب معترضان در ایران با هدف ایجاد مانع برای اقدامات فعالان و خفقان برای مخالفان بوده صورت گرفته است.


حسیبه حاج‌ صحراوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل گفت:«ایرانی ها حق تجمع و بیان مسالمت آمیز حمایت خود از مردم مصر و تونس را دارند.»

گفته های یک شاهد عینی از جزییات کمین نیروهای لباس شخصی

article picture
گفته های یک شاهد عینی از جزییات کمین نیروهای لباس شخصی، گازاشک آور وشلیک گلوله در نزدیک میدان انقلاب

یک روزنامه نگار و شاهد عینی که امروز به تجمع کنندگان پیوسته بود با ارسال مطلبی برای کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مشاهدات خود را از خشونت ماموران، استفاده ازگاز اشک آور، باتون برقی، شلیک گلوله و درنهایت اصابت ضربات باتون به بدنش درجریان تجمع روز ۲۵ بهمن شرح داده است. او توضیح می دهد که نیروهای پلیس وموتورسواران گاردویژه در کوچه های فرعی به کمین مردم می نشستند و بسیجی ها با لباس هایی که قابل تشخیص نبود به میان مردم آمدند وبه ضرب وشتم آنها پرداختند.


این روزنامه نگار به کمپین گفت:

اعدام دو نفر در زندان ساری

article pictureحقوق بشر ایران، ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۹: بنا به گزارش های رسیده از ایران دو زندانی بامداد امروز در زندان ساری به دار آویخته شدند.


به گزارش سایت رسمی دادگستری مازندران این افراد به اتهام خرید و فروش ،حمل ونگهداری انواع مواد مخدر از نوع ،کراک و تریاک مجموعا به مقدار ۸ کیلو و۵۰ گرم دستگیر شدند حجه الاسلام اسدا... جعفری اظهار داشت: بعد از تحقیقات مقدماتی پرونده آنان در دادگاه انقلاب شهرستان ساری رسیدگی و منجر به صدور حکم اعدام شد که حکم صادره طی تشریفا ت قانونی امروز در محوطه زندان ساری به اجرا در آمد.


نام هیچیک از افراد اعدام شده در این گزارش عنوان نشده است.