۱۳۹۰ آذر ۱۶, چهارشنبه

برگزاری مراسم روز دانشجو در ترکیه به دعوت جبهه متحد سبز برای آزادی ایران

رهسا نیوز: امروز همزمان با روز دانشجو عده ای از پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه در جلوی سفارت ایران دست به اعتراض زده و با شعارهایی حمایت خود را از دانشجویان در بند اعلام کردند.


به گزارش رهسا نیوز، در پی فراخوان گسترده چبهه متحد جنبش سبز برای آزادی ایران ، درایران وکشور ترکیه درخصوص برگزاری تجمع اعتراضی روز شانزدهم آذر درشهرهای تهران ، اصفهان ، قم ، نجق آباد و شیراز ، و در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا وبا  اخذ مجوزبصورت شفاهی و گرو گداشتن کیملک چند تن از پناهجویان ، این مراسم از ساعت ۱۴ بعد از ظهر تحت تدابیر امنیتی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی جبهه متحد جنبش سبز ، تجمع کنندگان که از ابتدا در پارک مجاور سفارت ایران گرد هم آمده بودند راس ساعت ۱۴ برای حرکت به سمت سفارت جمهوری اسلامی آماده شدندد اما در زمان مقرر برای حرکت به سوی سفارت ، با ممانعت پلیس ترکیه مواجه گردیده و نهایتا مجبور به اجرای مراسم در همان پارک” قو “شدند  .


ابتدا تجمع کنندگان با خواندن سرود “یار دبستانی من” آغاز نموده و درادامه، معترضان با سر دادن شعارهایی همچون: “مرگ بر دیکتاتو = دانشجوی زندانی آزاد باید گردد” ؛ ”رفراندوم رفراندوم این است شعار مردم = دیکتاتورا بدونن، بزودی سرنگونن” ؛ “زندانی سیاسی آزاد باید گردد این قانون اساسی ملغی باید گردد =پیروزی نهایی، دموکراسی آزادی” ؛ “نه شرقی نه غربی دولت سبز ملی = ستاره دانشجو، مدال افتخاره مراتب” و … اعتراض شدید خود را نسبت به زندانی شدن هموطنانشان و دیگر اعمال ضدبشری حاکمیت ابراز کردند.بر اساس این گزارش، درحالی که معترضان تصاویر دانشجویان دربند از جمله ضیائ نبوی. بهاره هدایت. مجید توکلی…. وشهدای جنبش سبز و پلاکاردهایی با مضمون آزادی زندانیان سیاسی و نه به جمهوری اسلامی و نه به جنگ را در دست داشتند ، ماموران سفارت نیز که در پارک قو حضور داشته و با فیلمبرداری مستقیم و چهره به چهره ، سعی در شناسایی تجمع کنندگان داشتند با اعتراض شدید شرکت کنندگان در این تظاهرات مجبور به ترک محل گردیدند .در ادامه یکی از معترضین و از فعالان جامعه کارگری ایران، متنی اعتراضی را قرائت نمود که همزمان در مقابل دوربین های رسانه های مختلف به زبان ترکی نیز ترجمه گردید. در این متن با اشاره به تاریخ مبارزات جنبش دانشجویی ایران قبل و بعد از انقلاب، روش استبدادی حاکمیت جمهوری اسلامی در به زندان کشیدن دانشجویان محکوم گردید.این فعال کارگری در پایان اعلام کرد: “ما در راه آزادی همه زندانیان سیاسی تا آخر ایستاده ایم”. و متذکر شده خط قرمز ما موسوی و کروبی هستند اگر از جانب حکومت کوچکترین مشکلی برای آنان پیش آید از راه دیگری وارد مبارزه با حاکمان خواهیم شد.گزارش مذکور همچنین خاطرنشان کرد در پایان مراسم روز دانشجو در آنکارا، تجمع کنندگان با شعار “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” و خواندن سرود ای ایران محل تجمع را ترک نمودند.
طی روزهای اخیردر اکثر کشورهای جهان فعالین سیاسی و دانشجویی ایرانی و همچنین کنشگران حقوق بشری، مراسم مختلفی را به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو و گرامیداشت دانشجویان زندانی در ایران برگزار نمودند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر