۱۳۹۰ مهر ۲, شنبه

از سرنوشت فعال مدنی کرد اطلاعی در دست نیست


سایت کردپا: یکی از فعالین کرد محیط زیست در شهر نقده پس از احضار از سوی اداره اطلاعات این شهر ناپدید شده و تا کنون از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نمی باشد.
بنا به گزارش دیدبان آژانس خبر رسانی کردپا در شهر نقده، فرشاد معروفی یکی از فعالین محیط زیست در شهر نقده می‌باشد که چندین روز از ناپدید شدن وی می‌گذرد اما تا کنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.
فرشاد معروفی چند روز پیش توسط اداره اطلاعات شهر نقده احضار شد و از آن هنگام تا کنون اطلاعی از وی در دست نمی‌باشد و امکان بازداشت وی توسط این اداره بالقوه می‌باشد.
این فعال محیط زیست در طی راهپیمایی‌های خیابانی به منظور اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه که در شهر نقده برگزار گردید حضور داشت.
این شهروند کرد یکی از اعضای انجمن محیط زیست " هه‌تاو " در شهر نقده می باشد.
خانواده فرشاد معروفی تا کنون چندین بار به اداره اطلاعات شهر نقده مراجعه کرده‌اند اما مسئولین این اداره در این رابطه اظهار بی اطلاعی کرده و این مسئله نگرانی خانواده وی را دو چندان کرده است.


افشین شهبازی، فعال دانشجویی بازداشت شد


افشین شهبازی فعال دانشجویی آذربایجانی و عضو کانون آذربایجان‌شناسی صبح روز ۳۱ شهریور از محل حراست دانشگاه تبریز توسط ارگانهای امنیتی بازداشت  و به مکان نامعلومی منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  طی چند روز گذشته اداره اطلاعات تبریز و اردبیل بار‌ها این فعال دانشجویی آذربایجانی را به صورت تلفنی احضار و تهدید کردند.
هم چنین سه روز قبل کمیته انظباطی دانشگاه تبریز بدون حضور وی با فشار حراست این فعال دانشجویی را از کلیه امکانات رفاهی محروم گردید.
سابقا افشین شهبازی فعال دانشجویی آذربایجانی و عضو کانون آذربایجان‌شناسی در ۴ خرداد ۹۰ به همراه ۱۷ تن دیگر فعال آذربایجانی به خاطر حضور در مراسم جانباختگان نقده در اورمیه بازداشت شده بود.

تداوم بی خبری از وضعیت مدیران و پرسنل بازداشتی سایت مجذوبان نور


در ادامۀ بازداشت و اِعمال فشار بر دراویش و همچنین بی‌خبری از وضعیت بازداشت شدگان وقایع اخیر و علی رغم اینکه نزدیک به سه هفته از بازداشت مدیران و پرسنل سایت مجذوبان نور می‌گذرد، اما همچنان از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست و تا کنون با خانواده‌‌های خود نیز هیچ ملاقات و تماسی نداشته‌اند.
به گزارش هرانا و بر اساس گزارش تارنمای جرس، وکلا و مدیران و پرسنل بازداشتی سایت مجذوبان در طول دورهٔ بازداشت به شدت تحت فشارهای جسمی و روحی برای پذیرش اتهامات واهی از جمله اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام بوده‌اند و خانوادهٔ وی در پی مراجعات مکرر خود به مراجع قضایی هیچ پاسخی از مسولان دریافت نکرده‌اند. 

بی‌خبری از وضعیت فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان

به‌رغم گذشت بیش از دو هفته از بازداشت فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان و عضو کمپین یک میلیون امضا در شهرستان آمل، وضعیت این فعال حقوق زنان، نامعلوم است.
به گزارش خبرنگار کلمه، فرشته شیرازی تاکنون محروم از ملاقات حضوری و تماس تلفنی با خانواده خود بوده است. همچنین هیچ گونه پاسخی از سوی مقامات امنیتی این شهر درباره علت بازداشت و اتهامات وی به خانواده اش داده نشده است.
این فعال حقوق زنان، روز یکشنبه ۱۳ شهریورماه گذشته، در پی احضار به اداره اطلاعات آمل بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. او پیش تر هم بارها در شهریور ۸۸ مورد احضار، بازجویی و تفتیش منزل قرار گرفته بود.
بی خبری از وضعیت فرشته شیرازی در شرایطی ادامه دارد که این فعال حقوق زنان به دلیل مشکلات جسمی زیر نظر پزشک معالج، مدتی تحت درمان و مصرف دارو بوده است و شرایط بد سلول زنان در زندان این شهر می تواند مشکلات گذشته ایشان را وخیم تر کند. این امر نگرانی خانواده ایشان را به همراه داشته است.

برگزاری دادگاه علی پور‌سلیمان، معلم زندانی
خستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی پورسلیمان، مدیر وبلاگ سخن معلم و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران، روز دوشنبه بیست و یکم شهریورماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور مینا جعفری وکیل مدافع وی برگزار شد.
به گزارش کلمه، اتهام این فعال صنفی، تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطلب در وبلاگ سخن معلم و ارسال نامه محمد داوری به دبیرکل سازمان ملل متحد، عنوان شده است.
بر اساس این گزارش، قاضی دادگاه به مادر و همسر این معلم اجازه نداد در جلسه دادگاه حضور یابند و آنها پشت درهای بسته‌ی دادگاه به انتظار نشستند. در پایان جلسه نیز علی پورسلیمان ضمن تشریح وضع شغلی و نزدیک بودن آغاز سال تحصیلی و و ضع وخیم جسمی و روحی پدرش، درخواست صدور قرار کفالت را مطرح کرد که با مخالفت قاضی مقیسه روبه‌رو شد.
علی پور‌سلیمان، عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران، نزدیک به چهار ماه است که به‌رغم صدور قرار کفالت برای وی، به صورت غیرقانونی در زندان نگهداری می‌شود. علی پورسلیمان دارای فوق لیسانس مدیریت آموزشی است و سالهاست که در مدارس تهران به تدریس مشغول است. همچنین مقالات، یادداشت ها، مقاله ها و مصاحبه های متعددی در روزنامه ها و سایت های اینترنتی منتشر شده است.
پورسلیمان در اسفند ۱۳۸۵ نیز به دلیل حضور در تجمع های اعتراضی معلمان دستگیر شد که منجر به صدور یک سال جبس برای وی و نیز تبعیدش به شهرستان شهریار شد. وی از فعالان ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در کمیته فرهنگیان این ستاد به ریاست دکتر محمد علی نجفی وزیر سابق آموزش و پرورش در سال ۸۸ بوده است.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی :هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.
  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی :هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.

بازداشت یک دانشجوی دیگر در سنندجیک دانشجوی اهل سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه زندان شد.
بر اساس گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، یک عضو دیگر اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد به نام شیرزاد کریمی از 5 روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز گذشته به زندان سنندج منتقل شده است.
تا لحظه تنظیم خبر از علت بازداشت و اتهام احتمالی این دانشجوی سنندجی اطلاعی بدست نیامده است.
یادآور می گردد طی روزهای اخیر سه عضو اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد به نام های مهدی دعاگو، میلاد کریمی و سوران دانشور در پی احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات بازداشت شدند.


آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

فراخوان تجمع اعتراضی در دانشگاه صنعتی شریف

article picture

تعدادی از فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، در اعتراض به حکم ٦ سال حبس تعزیری علی اکبر محمدزاده و بازداشت غیرقانونی کوهیار گودرزی، از دانشجویان این دانشگاه درخواست نموده اند که در تجمع اعتراضی در روز سه شنبه، ۵ مهرماه، شرکت کنند.
به گزارش دانشجونیوز، علی اکبر محمدزاده، دانشجوی رشته مهندسی مکانیک و دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف است که ٢٦ بهمن ماه سال ٨٩ در پی تجمع بزرگ روز ٢۵ بهمن ماه، توسط مامورین اطلاعات و با هماهنگی مسئولین دانشگاه بازداشت شد و همچنان در زندان به سر می برد. وی در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام "تجمع و تبانی به قصد براندازی" و "تبلیغ علیه نظام" به ٦ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
کوهیار گودرزی، دانشجوی رشته مهندسی هوافضای این دانشگاه و فعال حقوق بشر، نیز پس از به پایان رساندن دوران محکومیت یک ساله اش در آذر ماه ٨٩، مجددا در مردادماه سال جاری بازداشت شد و هیچ اطلاعی از وی در دست نیست.
در همین رابطه صفحه فیسبوک "علی اکبر محمدزاده را آزاد کنید" از برگزاری تجمع در روز سه شنبه، ۵ مهر ماه در ساعت ٣ خبر داده است.
در این دعوت به تجمع آمده است: "سه شنبه ۵ مهرماه، ساعت ٣ بین ساختمان تالارها و ابن سینا در اعتراض به حکم غیرقابل باور علی اکبر محمدزاده و فشارهای وارده بر کوهیار گودرزی گرد هم می آییم".
در قسمتی دیگر از این فراخوان آمده است: "ما دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بار دیگر دور هم جمع خواهیم شد و فریاد خواهیم زد که تا علی اکبر محمدزاده به خانواده شریف بازنگردد، شریف جای آسایش شما نخواهد بود."

احمدی نژاد در سازمان ملل متحد واعظ غير متعظ بود؟

article picture


مجله تايم زیر عنوان «خروج آمريکا از جلسه سخنرانی احمدی نژاد» می نوسد دیپلمات های آمريکایی روز پنجشنبه هنگامی که محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن حمله ای شدید به آمریکا و کشورهای عمده اروپایی آنها را قدرت هایی استکباری نامید که با حرص و طمع اداره می شوند و مشتاق ماجراجویی های نظامی هستند، آغازگر خروجی اعتراض آميز از جلسه بود.
پشت سر دو دیپلمات آمريکایی کارشناس در امورخاورميانه، دیپلمات های بیش از ۳۰ کشور راه خروج از جلسه را در پيش گرفتند. به گفته يک دیپلمات سازمان ملل متحد، آنها از اتحادیه ۲۷ کشوری اروپا، استرالیا، نیوزیلند، سومالی، ليختن اشتاین، موناکو، سان مارینو و مقدونیه بودند.
احمدی نژاد گفت «آیا اين قدرت های مستکبر واقعا شایستگی و توانایی اداره جهان را دارند؟»
احمدی نژاد خود به اين سئوال با توصیه مدیريتی مشترک و جمعی برای پايان دادن به بی نظمی ها، استبداد و تبعیض ها در سطحی جهانی، پاسخ داد.
احمدی نژاد به تجديد گزینش مورد اختلاف خود به مقام رياست جمهوری در ژوئن ۲۰۰۹ که نیروهای امنیتی به گونه ای سیستماتیک اعتراض های مخالفان را سرکوب کردند، به آشفتگی سیاسی داخلی کنونی که قدرت وی را به شدت کاهش داده است و يا به برنامه اتمی ايران که آمريکا و متحدانش معتقدند هدف آن تولید تسلیحات اتمی است، اشاره ای نکرد.
فیلیپه بولوپیون Philippe Bolopion نماینده سازمان ملل متحد در گروه حقوق بشری Human Rights Watch، موسوم به دیده بان حقوق بشر می گويد «در حالیکه پرزیدنت احمدی نژاد از تریبون سازمان ملل متحد برای دنیا موعظه می کند، در ايران کماکان نارضایی به گونه ای بی رحمانه سرکوب می شود و ایرانیان خواستار حقوق پایه انسانی مورد درخواست میلیون ها نفر در جهان عرب، به گونه ای ظالمانه از اين حقوق محروم اند.» وی گفت مجمع عمومی سازمان ملل متحد بهتر است به اظهارات رهبری که در مورد اعدام علنی نوجوانی ۱۷ ساله در کشورش حرفی نزد، مشکوک باشد.
مارک کورنبلوMark Korblau سخنگوی هيات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می گويد «آقای احمدی نژاد می توانست به آرمان های مردم خود برای آزادی و ارتقای کرامت انسانی بپردازد، اما به جای آن وی مجددا به طرح تهمت های نفرت انگیز ضد یهود و فرضیه های مطرود دسیسه و توطئه متوسل شد.»
صدای آمریکا

مقاومت مردم هرسین در برابر یورش ماموران رژیم


طبق خبر دریافتی، مردم روستای "هرسین" واقع در منطقه "ژاوه رود" مریوان در برابر یورش ماموران رژیم به بهانه جمع آوری آنتن های ماهواره ای دست به مقاومت زدند.
روز پنجشنبه 31 شهریور ماه ماموران نیروی انتظامی رژیم مستقر در پاسگاه "بیساران" به بهانه جمع آوری آنتن های ماهواره ای به روستای "هرسین" حمله کردند که با مقاومت مردم روبرو و ناگزیر از ترک محل شدند. این دومین بار است که ماموران رژیم ظرف 15 روز گذشته به روستای هرسین حمله می کنند و به دلیل مقاومت مردم با ناکامی روبرو می شوند.


ارسال از:امید آ

مراسم یادبود و بزرگداشت درویش شهید وحید بنانی در تهران برگزار شد

vahid-banani


نوشته شده توسط مجذوبان نــور
 مراسم یادبود و بزرگداشت درویش شهید وحید بنانی جهت نگاه داشتن یاد و خاطره آن شهید در تالار دانشجو تهران در مورخ جمعه اول مهر ماه 1390 ساعت 9:30 الی 11:30 صبح با حضور دراویش سلسله جلیله نعمت اللهی گنابادی برگزار شد.
شهید درویش وحید بنانی در مورخه سیزدهم شهریورماه نود (عصر روز یکشنبه) که مورد اصابت گلوله قرار گرفت و متاسفانه پس از سه روز  در ساعت 18:30 سه شنبه 15 شهریورماه به شهادت رسید.

بیانیه ، اعتراض به حضور سران تروریست جمهوری اسلامی درسازمان ملل

article picture


بیانیۀ خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد برای اعتراض به حضور سران تروریست جمهوری اسلامی در مجمع عمومی آن سازمان:
دبیر کل محترم سازمان ملل متحد
جناب بان کی مون

بر پایه همۀ گزارشات و مستندات نهادهای سیاسی ومدنی ایرانی و بین المللی، 32 سال حاکمیت جمهوری اسلامی بر ایران مترادف بوده است با سرکوب بی امان مردم، به بند کشیدن دگر اندیشان، شکنجه، تجاوزو اعدام های گسترده، ترور شخصیت ها و مقامات سیاسی ایرانی و غیر ایرانی در برون مرز، دخالت خرابکارانه در امور داخلی کشورهای منطقه، حمایت مادی و تسلیحاتی از گروه های تروریست و بنیادگرای اسلامی در خاورمیانه و دیگر بخش های جهان.
سیاست های جمهوری اسلامی تماما بر پایه بی باوری ، بی اعتنایی به حقوقِ جهانشمول بشر و تبعیض های گسترده جنسی ، قومی ، مذهبی و طبقاتی استوار میباشد. در یک کلام سیاستهای جمهوری اسلامی یعنی نقض کامل حقوق بشر و بخطر انداختن صلح و امنیت جهانی و یکی از موانع اصلی دمکراتیزه شدن ایران و خاورمیانه در طی تمام این سالها بوده است.
با آگاهی به ماهیت رفتار سیاسی و مقاصد خطرناک و توسعه طلبانه جمهوری اسلامی در طی بیش از سه دهه و تلاش بی وقفه این رژیم برای دستیابی به بمب اتم ، هنوز مشاهده میکنیم سران این حکومت این فرصت را می یابند هر ساله از پشت تریبونِ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در توجیه اعمال ضد انسانی خود سخن بگویند، و بیشرمانه تر از آن با بهره جستن از این تریبون جهانی خود را " ناجی و مدیرانِ مدبّر" اداره جهان برشمارند!
اینک زمان آن فرا رسیده است با باورعمیق مان به مفاد منشور جهانی حقوق بشر، بدفاع از حقوق همهء انسانهای بیگناهی که پیش از سه دهه توسط حاکمان نظامی اسلامی برایران زیر پا گذاشته شده است ، اقداماتی عاجل و مؤثری بکار بسته شود.


نوجوان بلوچ به ۵ سال حبس محکوم شد

article picture

محمد صابر ملک رئیسی، نوجوان بلوچ به ۵ سال حبس محکوم شد
محمد صابر ملک ریسی، نوجوان بلوچ پس از تحمل بیش از یکسال بازداشت از سوی دادگاه انقلاب زاهدان به ۵ سال حبس و تبعید محکوم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این نوجوان بلوچ که در سن ۱۷ سالگی به دلیل عدم دسترسی ماموران وزارت اطلاعات به برادر بزرگ‌تر وی بازداشت شده بود پس از تحمل بیش از یک سال زندان در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان و زندان مرکزی این شهر محاکمه و از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس در تبعید محکوم شد.
بر اساس اظهارات برادر این زندانی وی می‌بایست دوران محکومیت خود را در زندان اردبیل و به دور از محل سکونت خانواده خود در سن ۱۸ سالگی تحمل کند که دوری مسافت بین این دو شهر خود محرومیت وی از ملاقات را نیز به همراه خواهد داشت.
محمد صابر ملک رئیسی در طی یک سال گذشته نیز از حق تحصیل محروم بوده است و بنا بر اظهارات برادر این زندانی تنها جرم وی رابطه برادری بوده است.
ماموران وزارات اطلاعات بار‌ها برای بازگشت برادر این زندانی به کشور اقدام به تهدید خانواده وی از طریق صدور حکم اعدام برای محمد صابر کردند.
با توجه به رای دادگاه انقلاب وی یکی از جوانترین زندانیانی است که با اتهام سیاسی امنیتی در زندان های جمهوری اسلامی ایران تحمل حبس خواهد کرد.
محمد صابر ملک ریسی، نوجوان بلوچ پس از تحمل بیش از یکسال بازداشت از سوی دادگاه انقلاب زاهدان به ۵ سال حبس و تبعید محکوم شد.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
"اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی : تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی : مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود.
ماده ۲۶ و ۲۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : کلیه اشخاص در مقابل قانون متساوی هستند و بدون هیچگونه تبعیض استحقاق حمایت بالسویه قانون را دارند. از این لحاظ قانون باید هر گونه تبعیض را منع و برای کلیه اشخاص حمایت مؤثر و متساوی علیه هر نوع تبعیض خصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی و عقاید دیگر، اصل و منشاء ملی یا اجتماعی مکنت، نسب یا هر وضعیت دیگر تضمین بکند و در کشورهائیکه اقلیتهای مزبور را نمی توان از این حق محروم نمود که مجتمعاً با سایر افراد گروه خودشان از فرهنگ خاص خود متمتع شوند و بدین خود متدین بوده و بر طبق آن عمل کنند یا بزبان خود تکلم نمایند.
بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی : هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر : هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد. "
۱۳۹۰ مهر ۱, جمعه

کاریکاتور؛ آزادی دو کوهنورد آمریکايی

توهین مرجع حکومتی به سرود "ای مرز پر گهر"

سایت فردانیوز: آیت الله جوادی آملی در یکی از جلسات درس تفسیر خود در مسجد اعظم قم مباحثی را در خصوص دفاع مقدس (جنگ ایران و عراق) یادآور شدند و گفتند: فراموش نباید کرد که اگر امروز اینجا بر سر سفره پر برکت نظام نشسته‌ایم به برکت عاشورای حسینی است. شش دانگ این کشور به نام سید الشهداء نوشته شده است. شما دیدید در شب‌های عملیات که سرود «ای ایران مرز پرگوهر» جایی نداشت. این کشور با نوای «یا حسین یا حسین» حفظ شد، نه «ای مرز پر گهر.»!

هراس رژیم؛ باید با وبلاگ‌های بی‌نام و نشان برخورد شود

خبرگزاری فارس: معاون فرماندار بستک از مسئولان قضایی و امنیتی خواستار برخورد با افرادی شد که با سوءاستفاده از فضای موجود در پایگاه‌ها و وبلاگ‌های بی‌نام و نشان اقدام به توهین و هتک حرمت افراد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بستک، ناصر شریفی ‌طی نشستی در ارتباط با آسیب‌شناسی فضای مجازی ضمن انتقاد از بد اخلاقی‌ها و مطالب مندرج در برخی از وبلاگ‌های بی‌نام و نشان اظهار کرد: هرگز در پی پاسخ دادن به افرادی نیستم که از حداقل الفبای معاشرت، گفت‌وگوی رو در رو و شفاف بویی نبرده‌اند، چرا که اعتقاد دارم مردم عزیز ما از شعور، معرفت، فهم و آگاهی بسیار بالایی برخوردارند که به راحتی خوب را از بد، پاکی و طهارت را از پلیدی و پلشتی و انسان‌های خدوم و خدمتگزار را از موجودات بی‌درد، بدخواه و بی‌ایمان تشخیص خواهند داد که یقینا درک و بصیرت مردم بسیار بالاست.
وی افزود: خدای بزرگ را همواره شاکر و سپاسگزارم و بر آستان مقدسش سجده شکر را به جای می‌آورم که طوق خدمت، نوکری و خدمتگزاری به بهترین مخلوقاتش را به گردن ما انداخته و خدا می‌داند تمام فکر و ذکر و اندیشه‌ام خدمت به این مردم نجیب بستک است.
این مسئول ادامه داد: هستند تعدادی انگشت شمار از کسانی که در راستای نیل به اهداف غیر‌منطقی و غیرقانونی خود حاضرند دست به وارد آوردن تهمت‌ها و افتراهای بی‌پایه و اساس و کذب به مسئولان بزنند.
معاون فرمانداری شهرستان بستک با بیان اینکه بهترین معیار و میزان سنجش عملکرد مسئولان، مردم هستند، گفت: در امر عملکرد مسئولان این مردم، معتمدان، جوانان، دانشجویان، بازاریان و صنف‌های مختلف جامعه هستند که باید قضاوت کنند، نه کسانی که با هدف مسموم‌سازی فضا خود را در پس وبلاگ‌ها و سایت‌های کوچک پنهان کرده‌اند و در این راه از هر چیز گذر می‌کنند.
وی در ادامه بدون نام بردن از شخص یا آدرسی به انتشار مطالبی در وبلاگ‌ها پیرامون برخی از مدیران شهرستان اشاره و افزود: تعجب ما از این است که در این وبلاگ‌های بی‌نام و نشان نوشته‌اند، ما افشاگری می‌کنیم معمولا افشاگری کار انسان‌های شجاع، باشهامت و با جسارت و جوانمرد است، نه کسانی که هویت‌شان برای مردم مجهول و نامشخص است و معمولا کسانی دم از آگاهی‌بخشی و تنویر افکار عمومی می‌زنند که از حداقل‌های شهامت، شجاعت، جوانمردی و معرفت برخوردارند نه افرادی ترسو که با مطالبی کذب و دروغ، بداخلاقی را ترویج می‌دهند.
شریفی در پایان افزود: هر چند بنده این بداخلاقی و بی‌ایمانی این قلیل موجودات مریض النفس را به خدای بزرگ سپرده‌ام، اما از مسئولان قضایی و امنیتی نیز تقاضای شناسایی این گونه افراد را دارم، چرا که ادامه این رویه، بی‌ایمانی و بی‌اعتقادی و هرج و مرج را در جامعه ترویج می‌دهد.

چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل :جمهوری اسلامی اعدام ها را فورا متوقف کند

article picture  ۳۱ شهریور ۱۳۹۰، طی یک بیانیۀ مشترک، چهار گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در امور اعدامهای فراقانونی (کریستوف هاینز)، شکنجه (خوان مندز)،  استقلال قضات (گابریلا ناول) و حقوق بشر در ایران (احمد شهید) اعدام اخیر یک نوجوان در ایران را محکوم کردند و از ایران خواستند تا فورا مجازات اعدام را متوقف کند. (متن کامل بیانیه در ذیل)
دیروز، ۳۰ شهریور ۱۳۹۰، مقامات ایرانی یک متهم ۱۷ ساله به نام علیرضا ملاسلطانی را در ملاء عام اعدام کردند.  تحت میثاق حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، اعدام افراد برای جرایمی که زیر سن ۱۸ سال مرتکب شده اند غیر قانونی است.  ایران از امضاء کنندگان هر دو معاهده می باشد.  اما ایران همچنان یکی از تنها کشورهایی است که هنوز افراد زیر ۱۸ سال را اعدام می کند.  با اعدام علیرضا ملاسلطانی، ایران در سال جاری حداقل سه نوجوان زیر ۱۸ سال را اعدام کرده است
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مکررا نگرانی خویش از اعدام های سرسام آور ایران، که اکثریت قریب باتفاق آنان با استانداردهای بین المللی منطبق نیستند را اعلام کرده است.  سرانۀ اعدام در ایران از کلیۀ کشورهای دیگر در جهان بالاتر است و از نظر تعداد کل اعدام ها، ایران پس از چین در مقام دوم در جهان قرار دارد.  تنها در فاصلۀ بین ۱۰ تا ۳۱ شهریور، ایران ۵۱ نفر را اعدام کرده است.
متن کامل بیانیه گزارشگران سازمان ملل:

۳۱ شهریور ۱۳۹۰
کارشناسان سازمان ملل متحد اعدام در ملاء عام یک نوجوان را محکوم می کنند و مجددا از ایران درخواست توقف فوری مجازات اعدام
ژنو—چهار کارشناس سازمان ملل متحد* اعدام در ملاء عام علیرضا ملاسلطانی ۱۷ ساله را که دیروز اجرا شد و ادامۀ این رفتار در مورد مجازات اعدام برای متهمان قاچاق مواد مخدر را محکوم کردند.
این کارشناسان با یادآوری اینکه طبق گزارشات موثق، سه نوجوان ظرف سال جاری در ملاء عام در ایران اعدام شده اند، اعلام کردند: “ما از اجرای مجازات اعدام به رغم دعوتهای مکررخویش و جامعۀ بین المللی نسبت به توقف این روند خشمگین هستیم.”
گزارشگر ویژۀ ایران بهمراه گزارشگران در زمینه های اعدامهای خودسرانه، استقلال قضات، و شکنجه تاکید کردند که “هر حکم قضایی که برای نوجوانان زیر ۱۸ سال مجازات اعدام را در نظر بگیرد و اعدام نوجوانان، با تعهدات بین المللی ایران ناسازگار است.”
آنها با اشاره به میثاق سازمان ملل متحد در مورد حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که جمهوری اسلامی ایران از امضاء کنندگان آنها می باشند گفتند: “تحت قوانین بین المللی، اعدام افرادی که در زمان انجام جرم زیر ۱۸ سال بوده اند مطلقا ممنوع است.”
تنها در سال ۲۰۱۱، بیش از ۲۰۰ نفرکه اکثر آنان متهم به جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده اند در ایران اعدام شده اند.  اینک به صورت گستره پذیرفته شده است که مجازات اعدام مجازاتی شدید است که حق اساسی حیات افراد را از آنان سلب می کند و فقط می باید در مورد جدی ترین جرایم اجرا شود.  “اما ما متاسفیم که مجازات اعدام در مورد افرادی که مرتکب جرایم مربوط به مواد مخدرشده اند، که شامل جرایم جدی نمی شوند، امری عادی میباشد.”
در بیشتر مواردی که به توجه گزارشگران ویژه رسیده است، نگرانی هایی در خصوص انجام محاکمه های عادلانه و دسترسی به وکیل و خانوادۀ متهمان وجود داشته است.  متخصصین حقوق بشر گفتند:  “ما این پیام روشن را به دولت ایران تکرار میکنیم که مجازات اعدام را، بخصوص در موارد مربوط به مواد مخدر و پرونده های نوجوانان، بلافاصله متوقف کند.”
*چهارکارشناس صادر کننده این بیانیه: گزارشگر ویژه در باره اعدام های فراقانونی ، خلاصه و خودسرانه ، کریستوف هاینز؛ گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشردر جمهوری اسلامی ایران ، احمد شهید؛ گزارشگر ویژه در مورد استقلال قضات و وکلا ، گابریلا ناول؛  گزارشگر ویژه در بارۀ شکنجه و سایر رفتارها و مجازات های بی رحمانه ، غیر انسانی یا اهانت آمیز، خوان مندز.
لینک بیانیه (به انگلیسى)

بیشتر بخوانید

بازداشت پیام جهانگیر دانشجوی علوم سیاسی

در پی احضار پیام جهانگیری، از سوی اداره اطلاعات شیراز و مراجعه وی به آنجا برای پاسخگویی به سوالاتی، وی دستگیر و روانه زندان شد.به گزارش رهسا نیوز و به نقل از منابع خبری، پیام جهانگیر دانش آموخته ممتاز علوم سیاسی که پس از انتخابات در تاریخ ۱۴ آذر ۸۸ در منزل دستگیر شده و به مدت دو ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک ۱۰۰، گذرانده بود، صبح امروز طی تماسی تلفنی از اداره اطلاعات مبنی بر پاسخگویی به بعضی سوالات به پلاک ۱۰۰ مراجعه کرده، که در آنجا بازداشت و سپس به دادگاه انقلاب ارجاع داده شد و در آنجا بعد از ابلاغ حکم اجرای محکومیتش، روانه ی زندان عادل آباد شیراز می‌شود.
گفتنی است که اتهامات وی مواردی چون"اقدام علیه امنیت ملی" و "توهین به رهبری" ذکر شده است که به این بهانه‌ها ٬ به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. شایان ذکر است که پیام جهانگیر در حالی به زندان منتقل شد که پرونده ای دیگر در مرحله تجدید نظر دارد. حکم بدوی پرونده ی ذکر شده دو سال حبس تعزیری است.
همچنین لازم به ذکر است که این فعال دانشجویی به رغم کسب رتبه عالی در کنکور کارشناسی ارشد ٬ از ورود به مرحله کارشناسی ارشد بازمانده است.

پارس دیلی نیوز

اداره امکان سمنان اقدام به پلمپ محل کسب شهروندان بهایی نمود

article pictureاداره امکان شهر سمنان که اخیرا اقدام به پلمپ ۸۰ واحد صنفی در این شهر کرده است، محل کسب عده‌ای از شهروندان بهایی را به بهانه‌های مختلف پلمپ نموده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این تعطیلی‌ها که به بهانه‌های مختلف صورت گرفته علی رغم وعده‌های مقامات مربوطه که قرار بر فک پلمپ در طی مدت ۱۰ روز بوده است با گذشت ۱۹ روز تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.
عینک فروشی زایس، مغازه‌های پلاسکو، آرایشگری، فیل‌تر فروشی، پوشاک، نوشت افزار و... از جمله محل‌هایی هستند که یا تعطیل و یا لغو مجوز شده‌اند.

احمدی نژاد، باز هم حمله به غرب و باز هم صندلی های خالی +فیلم

article picture


احمدی نژاد روز پنجشنبه آمریکا، اسراییل و غرب را بباد حمله گرفت و آنها را به تحریک جنگ، توسعه نفاق جهانی و گسترش دیکتاتوری متهم کرد.
احمدی نژاد در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی همچنین  آنچه را قدرت های استکباری غرب نامید مسئول رکود جهانی و نا برابری ها اجتماعی دانست.
به گزارش صدای آمریکا ،در حالی که او سخن می گفت، هیات های آمریکا، فرانسه و برخی کشورهای دیگر خارج شدند.
احمدی نژاد همانند سخنرانی های گذشته در سازمان ملل متحد خواهان اصلاح سازمان ملل شد . همچنین نگرش «مدیریت جهانی» برای اداره امور جهان با نقش محدودی برای غرب را مطرح ساخت.
ایران با دولت های اروپایی و دولت اوباما برسی نقش برنامه اتمی آن در تضاد است. احمدی نژاد اغلب از حضور در صحنه بیین المللی برای درخواست کاهش نفوذ غرب در هدایت نگرانی های جهانی استفاده می کند.
سخنرانی احمدی نژاد پس از آن صورت گرفت که صدها معترض در نزدیک سازمان ملل جمع شدند و ناخوشنودی خود را از حضور او در مجمع عمومی ابراز داشتند.
احمدی نژاد یک روز پس از آزادی دو کوهنورد آمریکایی از زندان سخن گفت.
روز چهارشنبه، مقامات ایران دو کوهنورد آمریکایی، شین بائر و جاش فتال، را با یک وثیقه یک میلیون دلاری، در آنچه احمدی نژاد آنرا یک «ژست انساندوستانه» نامید آزاد کردند. بسیاری از تحلیلگران می گویند هدف از این اقدام ظاهرا این بود که تایید بین المللی از رییس جمهوری در پیشاپیش سخنرانی در نیویورک جلب شود.
احمدی نژاد در حالی سخن می گوید که رهبران اسراییل و فلسطینی در یک اختلاف دیپلماتیکی برسر شناسایی رسمی سازمان ملل متحد از یک کشور فلسطینی درگیر هستند. رهبران فلسطینی آماده می شوند تقاضای عضویت کامل در سازمان ملل متحد را روز جمعه ارائه دهند.
احمدی نژاد روز چهارشنبه به شبکه خبری ای بی سی گفت او از چنین اقدامی حمایت می کند، و اسراییل را یک «دولت اشغالگر و غیر قانونی» نامید.
در این میان، پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه به محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی هشدار داد که آمریکا هر اقدام شورای امنیت برای شناسایی یک کشور فلسطینی را وتو خواهد کرد. آقای اوباما جداگانه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد و بر تعهد آمریکا به امنیت اسراییل بار دیگر تاکید گذاشت.
بیانیه تحلیلی 12 تن از فعالین دانشجویی زندانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

article picture


بیانیۀ تحلیلی فعالین دانشجویی زندانی جهت انتشار در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار گرفته شده است که متن آن به قرار زیر می باشد:

سال تحصیلی دانشگاه ها در حال آغازی دیگر است و با این شروع ، جنبش دانشجویی نیز ققنوس وار به سان همزاد استبداد ایرانی ، حیات جاودان از سر می گیرد تا وا پسین سنگر آزادی در ایران ، بی سنگر بان نبوده باشد!

دانشگاه ایرانی در تمام حیات 80 ساله خود هماره به مثابه نهاد عقلانیت نقاد و خود بنیاد در صف اول مبارزات آزادیخوانه و استبداد ستیزانه بوده ، در هر دو نظام سیاسی پیش و پس از انقلاب مورد سرکوب قرار گرفته ، تجاربی چون 16 آذر 32 ،اول بهمن 40 ، 18 تیر 78 ، 23 خرداد 82 و 25 خرداد 88 را پشت سر نهاده است . دانشگاه ایرانی حتی تجربه تراژیک انقلاب فرهنگی و تصفیه و فیلترینگ دهشتناک ایدئولوژی دولت را نیز از سر گذرانده اما در پس دهه 60 دگر بار علیرغم سر کوب ایدئولوژیک به اقتضای سرشت نهادی خود ، فعالیت نقادانه خویش باز یافته ، یار و همراه دائمی پروژه دموکراسی و حقوق بشر گردیده است.


ما فعالین دانشجویی زندانی ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به یاران دبستانی ذکر چند نکته را ضروری می دانیم :
1- سر کوب نهاد دانشگاه در 6 سال گذشته صورتی فزاینده به خود گرفته ، بویژه" حیات دانشجویی" و بقا در محیط دانشگاه برای فعالین دانشجویی به علت پروژه دولت احمدی نژاد در محروم از تحصیل و ستاره دار ساختن ایشان به شدت به مخاطره افتاده است ، این امر در کنار هجمه تمام عیار دولت به " آکادمی علوم انسانی " ما را بر این گمان داشته است که دفاع از حق تحصیل و اساسا پاسداشت استقلال نهاد علم از نهاد قدرت با تمر کز بر حق تحصیل شایسته سالارانه دانشجویان و حق تدریس و انتخاب شایسته سالارانه اساتید و هیات های علمی ، به ویژه در حوزه علوم انسانی به عنوان شرایط بقای آکادمیک دانشگاهیان مهمترین و محوری ترین مساله امروز خانواده دانشگاه بوده ، به مثابه اولویت نخست جنبش می بایست مورد توجه قرار گیرد.


پدر زهرا بنی یعقوب پزشک ۲۷ ساله ایرانی :به من پيشنهاد حق سكوت ميدهند اما تا زمانی که زنده باشم پیگیر خواهم بود تا قاتل فرزندم محاکمه شود
زهرا بنی یعقوب، پزشک ۲۷ ساله ایرانی در سال ۱۳۸۶ شهر همدان بازداشت و سپس به زندان منتقل شد اما دو روز بعد ماموران بازداشتگاه اعلام
کردند که او با پارچه پلاکاردی که تکه تکه شده بوده خودکشی کرده است. خانواده وی از همان ابتدا خودکشی را مردود اعلام کرده و از ماموران بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان شکایت کردند.
ابواقاسم بنی یعقوب، پدر این پزشک جان باخته بعد از گذشت چهار سال هنوز پیگیر پرونده قتل دخترش است و می گوید اگرچه آنها را تهدید کرده و حتی پیشنهاد «رشوه» هم داده اند اما ساکت نخواهند شد.
مادر زهرا بنی یعقوب نیز گفته است: زهرا شکنجه شده بود، گلویش جای بریدگی داشت و ران و پای چپ اش هم کبود بود، سرش ورم کرده بود و مثل اینکه به جایی خورده باشد سرش برجسته شده بود.
گفتگوی جرس با ابولقاسم بنی یعقوب، پدر زهرا بنی یعقوب، در مورد جزییات جدید پرونده قتل مشکوک این پزشک ایرانی در پی می آید.
آقای بنی یعقوب بعد از چهار سال می خواستم ببینم چه گذشته در این مدت و پیگیری های شما در چه مرحله ای است.
ما در وضعیت بدی هستیم. خیلی ها نمی توانند به خانه ما بیایند . هرکس به خانه ما می آید دستگیرش می کنند. اگرچه قبلا پرونده را بسته بودند که ما دیگر پیگیری نکنیم اما پرونده زهرا هنوز در دیوان عالی کشور است...
قبلا هم خبری منتشر شده بود مبنی بر تبرئه شدن متهمان به قتل عمد آیا بعد از آن شما پیگیری کردید؟
دو نفر از متهمان در زندان بودند ولی بعد کسانی به خانه ما آمدند و گفتند اینها نباید زندان بروند؛ ولی ما شکایت کردیم که این دو نفر را به زندان اوین بردند.
این دو نفر چه کسانی بودند؟

۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

سخنرانی احمدی‌نژاد در سازمان ملل؛ نمایندگان آمریکا و کشورهای اروپایی جلسه را ترک کردند

محمود احمدی‌نژاد در سازمان ملل


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران  روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل برای هفتمین بار سخنرانی کرد و اتهام‌های فراوان وی به آمریکا و کشورهای غربی، با ترک هیات‌های آمریکایی و  چندین کشور اروپایی از صحن سازمان ملل همراه شد.
محمود احمدی‌نژاد، امسال نیز خواستار تغییر نظام مدیریت جهانی شد و از حملات ۱۱ سپتامبر به عنوان «حادثه مشکوک» یاد کرد که دستاویزی برای لشکرکشی آمریکایی‌ها به خاورمیانه شده است.
وی همچنین بار دیگر  با پیش کشیدن هالوکاست گفت چرا به جای پاسخگویی به سئوالی که وی درباره کشتار یهودیان مطرح کرده، با سئوال‌کننده و «ملت» ایران برخورد شده است.
محمود احمدی‌نژاد، پیش از این چندین بار کشتار یهودیان را  «افسانه» خوانده بود.
وی درباره حمله‌های ۱۱ سپتامبر گفت: «چه کسانی به بهانه حادثه مشکوک ۱۱ سپتامبر، و در واقع برای سلطه بر خاورمیانه و نفت آن، افغانستان و عراق را اشغال کردند و میلیون‌ها نفر کشته و مجروح و آواره بر جای گذاشتند.»
وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت  غربی‌ها «با استفاده از شبکه استعماری رسانه‌ای در برابر سئوال از هالوکاست، سئوال کننده را مورد هجمه و تهدید قرار می‌دهند و در برابر سئوال از ۱۱ سپتامبر تهدید به تحریم و حمله نظامی می‌کنند.»
محمود احمدی‌نژاد همچنین گفت که چرا  آمریکایی‌ها اسامه‌ بن لادن را  به «دریا انداختند» و او را به صورت «علنی»  محاکمه نکردند تا به گفته او «عوامل تامین کننده فضای امن برای هواپیماهای مهاجم به برج‌ها، شناسایی و معرفی می‌شدند.»
با مطرح کردن چنین سخنانی بود که  هیات آمریکایی و چندین کشور اروپایی در میانه سخنرانی وی، به نشانه اعتراض جلسه سازمان ملل را ترک کردند.رادیو فردا

اسلامی سازی دانشگاه ها برای «باقیات الصالحات وزارت علوم» ایران
وزیر علوم ایران ضمن تاکید بر «اسلامی شدن دانشگاه ها» و «اتحاد بین حوزه و دانشگاه» بار دیگر از «راه اندازی دانشگاه های دخترانه در هر استان» خبر داده و گفته است: «تلاش در این عرصه باقیات‌الصالحاتی برای وزارت علوم است.»

به گزارش دانشجونیوز، کامران دانشجو، وزیر علوم احمدی نژاد طی گفتگویی با خبرگزاری حکومتی "فارس" اسلامی کردن دانشگاه ها در ایران را ضروری شمرده و ادعا کرده که «اسلامی کردن دانشگاه‌ها یک ریال هم بودجه نمی‌خواهد، تنها نیاز به مقداری اراده است.»
کامران دانشجو که در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان حوزه‌های علمیه و وزارت علوم سخن می گفت گفت، «اتحاد بین حوزه و دانشگاه» را باعث ایجاد« معنویت بیشتر»در دانشگاه‌ها ارزیابی کرده است.
وزیر علوم احمدی نژاد، در ادامه به «بومی سازی علوم انسانی» اشاره کرده و بومی سازی ان را در گذشته غیر جدی دانسته و با «غربی» دانستن محتوای علوم انسانی در ایران اضافه کرده است که، «بومی‌سازی علوم‌انسانی باید به صورت جدی دنبال شود.»
وی همچنین به «داشتن امکانات کافی» اشاره کرده و با کافی دانستن «استاد و فضای آموزشی»، تاکید کرد: «ما به عنوان مسئولان باید شرایط را به گونه‌ای ایجاد کنیم که در هر استان حداقل یک دانشگاه دخترانه باشد که تلاش در این عرصه باقیات‌الصالحاتی برای وزارت علوم است.»

مواضع ضد و نقیض مسئولان رژیم اسلامی در خصوص رابطه با آمریکا

article picture


همزمان با حضور محمود احمدی نژاد، برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مواضع ضد و نقیضی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی در خصوص رابطه با آمریکا ابراز شد.
سخنان مسئولان جمهوری اسلامی در این باره گاهی به انتقاد از مواضع دیگری رسیده است. از این تناقضات این گونه به دست می آید که مسئولان اجمهوری اسلامی بر سر مساله رابطه با آمریکا، هم نظر نیستند. یا این که دستکم نتوانسته اند به جمعبندی در این باره برسند. نزدیک به 32 سال پیش، واشینگتن رابطه خود را با تهران در پی اشغال سفارتخانه آمریکا در ایران توسط دانشجویان انقلابی و حمایت بسیاری از مسئولان وقت از این اقدام، قطع کرد.
از جمله مواضع ضد و نقیض مسئولان رژیم ایران در باره رابطه با آمریکا، در دو روز اخیر اعلام شده است. محمود احمدی‌نژاد، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "ای‌بی‌سی" آمریکا گفت، هیچ‌گونه دلیلی برای تنش با آمریکا وجود ندارد و در شرایط عادلانه، تهران آماده تعامل و گفت‌وگو با واشینگتن است.
این سخنان با انتقاد شدید علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روبرو شد.


انتقال دانشجوی بازداشتی کُرد به زندان مرکزی سنندج

article picture

سوران دانشور از دانشجویان بازداشتی کُرد دیروز به زندان مرکزی سنندج منتقل شده است.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این دانشجوی کُرد روز یک شنبه ۲۰ شهریور ماه پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج، بازداشت شده بود.
همچنین از وضعیت مهدی دعاگو دبیر اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد نیز که طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است همچنان خبری در دست نیست و خانواده وی علی الرغم دوری مسافت از شهر ارومیه چندین بار به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج مراجعه کرده‌اند اما همچنان نتواسته‌اند با فرزندشان ملاقات نمایند.
دیگر دانشجوی بازداشتی کرد به نام میلاد کریمی نیز همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان مرکزی سنندج به سر می برد

اعدام یک نوجوان دیگر: تعداد کودکان اعدام شده در سال جاری به 4 رسید

article picture


بیانیه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در باره اعدام نوجوان 17 ساله:فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)
دولتمردان ایران دیروز، 30 شهریور 1390، یک نوجوان دیگر را که دیوان عالی کشور در تاریخ 20 شهریور حکم او را تایید کرده بود در انظار عمومی در شهر کرج در غرب تهران به دار آویختند. علیرضا ملا سلطانی، متولد 4 دی 1372، در زمان ارتکاب جرم اتهامی در روز 25 تیر 1390، یعنی قتل روح الله داداشی، از قهرمانان پیشین وزنه برداری و «قویترین مرد ایران»، 17 سال داشت. با این اعدام تعداد نوجوانان اعدام شده در سال جاری 2011 به 4 تن رسید که شامل دو نفر در شهر بندر عباس در جنوب و 1 نفر در استان خوزستان در جنوب غربی در ماه فروردین می شود. اما تعداد واقعی ممکن است بیشتر باشد.
مجموع رسیدگی تنها دو ماه به طول انجامید که با هر معیاری برای رسیدگی به اتهام مستوجب مجازات اعدام بسیار کوتاه است.
ایران عضو متعاهد کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که هر دو آنها با قاطعیت اعدام اشخاص کمتر از 18 سال را منع کرده اند.


اعتصاب غذای یک زندانی امنیتی

اعتصاب غذای یک زندانی امنیتی در زندان ارومیه


یک زندانی امنیتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نام جعفر افشاری دست به اعتصاب زده است.

این زندانی اهل مهاباد روز گذشته در تماس با خبرنگار آژانس خبری موکریان اعلام نمود : از روز چهارشنبه 30 شهریورماه در اعتراض به بلاتکلیفی خود و همچنین اتهام انتسابی اعتصاب کرده است.گفته می شود این زندانی مهابادی پس از اعتصاب غذا به قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده است.شایان ذکر است اتهام وارده به افشاری که حدود ده ماه است در زندان به سر می برد امنیتی می باشد.

اعتراض جمعی به قتل یک شهروند در سردشتقتل یک شهروند در سردشت منجر به اعتراض جمعی از مردم شد.
یک شهروند اهل سردشت براثر تیراندازی یکی از مأمورین نیروی انتظامی در منطقه سردشت کشته شد.گفته می شود این شهروند که احمد ستاری نام داشت و اهل روستای قله ره شه از توابع سردشت بود، روز سه شنبه سی ام شهریور ماه در منطقه سوره چوم به ظن داشتن کالای قاچاق، هدف تیراندازی یکی از مأمورین نیروی انتظامی قرار گرفت و جان سپرد.

شنیده ها حاکی از آن است که در پی این رویداد جمعی از اهالی روستای قله ره شه اقدام به مسدود نمودن جاده روستا نمودند و زمانیکه مأمورین جهت بازگشایی این جاده به روستا مراجعه می کنند با آنان درگیر شده اند که دراثر این درگیری یکی از مأمورین زخمی و به یک اتومبیل دولتی خسارت وارد شده است.لازم به ذکر است نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آژانس خبری موکریان، این خبر را تأیید نمود.
موکریان

ویدیو: تجمع ایرانیان مقیم نیویورک با همراهی فعالان حقوق بشر سوری و...

article picture


ویدیو: تجمع ایرانیان مقیم نیویورک جلوی سازمان ملل با همراهی فعالان حقوق بشر سوری ومصری در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران

درحاشیه حضور محموداحمدی نژاد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل جمعی از ایران مقیم نیویورک با حضور درجلوی سازمان ملل و درحالی که جمعی از فعالان حقوق بشر کشورهای عربی به خصوص مصر وسوریه نیز به آنها ملحق شده بودند به وضعیت حقوق بشر در ایران اعتراض کردند. حضور ایرانیان در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در حالی رخ می دهد که امروز دو آمریکایی زندانی در ایران بعد از بیش از دوسال و در حالی که با اتهام جاسوسی مواجه بودند و مقامات قضایی و از جمله محمدجوادلاریجانی هم بر جاسوس بودن آنها تاکید کرده بود، آزاد شدند و به این ترتیب  دوگانگی قوه قضاییه و دستگاه های اطلاعاتی را بیش از پیش نمایان کردند. هم اکنون بسیاری از روزنامه نگاران، فعالان دانشجویی با اتهاماتی به مراتب سبک تر نسبت به دو آمریکایی یاد شده در زندان هستند ولی هیچگاه با تودیع وثیقه و رفتار مشابه قوه قضاییه و وزارت اطلاعات مواجه نشده اند.


دراین ویدیو همان طور که مشاهده می کنید فعالان مصری و سوری حضور دارند و درگفت وگوهایی که در حاشیه تهیه این ویدیو مطرح می کردند از اهمیت وضعیت حقوق بشر در ایران و لزوم توجه فعالان حقوق بشر کشورهای عربی به این وضعیت سخن گفتند که بخش هایی از آن در ویدیویی که کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران تهیه کرده قابل مشاهده است
.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران
 

همسر نسرین ستوده: دومین جلسه دادگاه تعلیق پروانه وکالت او برگزار نشد

article picture


همسر نسرین ستوده: دومین جلسه دادگاه تعلیق پروانه وکالت او برگزار نشد؛ خیلی لاغر شده است.
رضا خندان، همسر نسرین ستوده از برگزار نشدن جلسه دوم دادگاه تعلیق پروانه وکالت خانم ستوده در این هفته خبر داد و همچنین گفت خانم ستوده پس از شش هفته از آخرین ملاقات به شدت لاغر شده است. همسر این حقوقدان و فعال حقوق بشر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« یکشنبه ۲۷ این ماه قرار بود جلسه دوم دادگاه همسرم در کانون وکلای دادگستری تهران برگزار شود که ایشان را از زندان به دادگاه نیاورند و بلطبع دادگاه هم برگزار نشد. البته از سوی زندان قبلا به مسولان دادگاه خبر داده بودند که خانم ستوده را امروز به دادگاه نمی آورند اما من دلیلش را نفهمیدم فقط به من گفتند که مسولان زندان اعلام کرده اند خانم ستوده را برای جلسه دادگاه نمی آورند.»
رضا خندان در خصوص وضعیت جسمی و روحی نسرین ستوده پس از شش هفته دیدار به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« لاغرتر شده بود اگرچه خودش می گفت مشکلی ندارد و از نظر تغذیه هم اوضاعیش تغییر نکرده است اما من فکر می کنم به دلیل اینکه خودش را مجبور کرده بود به ملاقات ها نیاید تا مگر ما دوباره دچار مشکل نشویم زیرفشار دوری از بچه هایش لاغر شده بود. لاغریش کاملا محسوس بود اما از نظر روحی خیلی خوب بود.»

سازمان ملل متحد: سابقه هولناک حقوق بشر ایران را برملاکنید

article picture

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر :احمدی نژاد نباید بدون چالش از تریبون سازمان ملل متحد برای ستایش از اعتراضات دموکراسی خواهانه مردم خاور میانه استفاده کند، در حالی که دولت خود او به سرکوب مخالفت ها در ایران ادامه می دهد. کشورهای عضو باید پاسخ سخنان احمدی نژاد را با افشای سابقه اسفناک حقوق بشر در ایران که شامل عمل شنیع اعدام نوجوانان است بدهند.»
هم اکنون با آمادگی احمدی نژاد برای سخنرانی مجمع عمومی، کودکی در ملاعام اعدام می شود.
(نیویورک) - دیده بان حقوق بشر امروز گفت که کشورهای عضو سازمان ملل متحد باید از حضور احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای افشای نقض سیستماتیک و فاحش حقوق شهروندان ایرانی استفاده کنند.
کشورهای عضو باید بر رئیس جمهور ایران فشار وارد کنند تا برای فرستاده ویژه جدید سازمان ملل در امور ایران و سازمانهای مستقل حقوق بشری اجازه بازدید از آن کشور را فراهم کند. احمدی نژاد قرار است در تاریخ 22 سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.
بنا بر گزارش رسانه های دولتی ایران، مقامات در تاریخ 21 سپتامبرعلیرضا ملا سلطانی، نوجوان 17 ساله، را در ملاعام به دار آویختند. دادگاه ملا سلطانی را به جرم قتل روح الله داداشی، قهرمان مسابقات قویترین مردان ایران، محکوم کرده بود. قوانین بین المللی اعدام هر فردی را که در هنگام ارتکاب جرم زیر 18 سال داشته است به شدت منع می کند.
جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: « رئیس جمهور احمدی نژاد نباید بدون چالش از تریبون سازمان ملل متحد برای ستایش از اعتراضات دموکراسی خواهانه مردم خاور میانه استفاده کند، در حالی که دولت خود او به سرکوب مخالفت ها در ایران ادامه می دهد. کشورهای عضو باید پاسخ سخنان احمدی نژاد را با افشای سابقه اسفناک حقوق بشر در ایران که شامل عمل شنیع اعدام نوجوانان است بدهند.»


کاریکاتور

article picture

تماشاگران اعدام
اعدام نوجوان زیر ۱۸ ساله درصبح چهارشنبه: قوه قضاییه جمهوری اسلامی، تقویم قمری را به جای تقویم شمسی مبنای تعریف سن قرار داد.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران: قوه قضاییه ایران چهارشنبه صبح متهم به قتل روح الله داداشی یکی از ورزشکاران ایران را در ملاء عام اجرا کرد در حالی که فرد اعدام شده در لحظه اعدام زیر هجده سال سن داشت. علیرضا ملاسلطانی خود اعتراف کرده بود که با ضربه چاقو روح الله داداشی را از پای درآورده است. این اعدام ساعت چهار ونیم صبح در منطقه چهل وپنج متری گلشهر کرج انجام گرفت. با اینکه سازمان های حقوق بشری بارها قوه قضاییه را به خاطر اعدام افراد زیر هجده سال محکوم کرده اند طبق یک روال متداول افراد متهم تا زمانی که به سن ۱۸ سالگی برسند در زندان می مانند و پس از آن اعدام می شوند با این وجود این اعدام در حالی صورت گرفت که متهم چند ماه تا سن هجده سالگی فاصله داشت.

کنترل ورزش کشور توسط سرداران بی کفایت

article picture


بعد از واقعه 22 بهمن 1357 ورزش کشور رفته رفته از وجود متخصصین و مدیران لایق و دلسوز ورزشی تهی گشته و مدیریت ورزش و ریاست فدراسیونهای ورزشی را نمایندگان مجلس که اکثرا هیچ سابقه ای در زمینه ای مدیریت ورزشی نداشتند ، قبضه کرده و همچون ارث پدری در اختیار گرفتند .
بعد از جنگ کم کم پای مقامات امنیتی و اطلاعاتی و افرادی به اصطلاح سردار در سپاه پاسداران هم در عرصه ورزش باز شد .این افراد و سرداران سپاه رفته رفته اختیار ورزش و باشگاه های فوتبال را در اختیار گرفتند و برخی از انان با رخنه در فدراسیونها خاصه فدراسیون فوتبال دارای جایگاهی شدند که لیاقت ان سمت و جایگاه را نداشته اند .
بسیاری از این افراد هیچگونه سابقه ای در زمینه مدیریت ورزشی نداشتند و تنها عامل سوق دادن این سرداران به عرصه ورزش کنترل ورزش کشور به سلیقه خود و نظام جمهوری اسلامی و منفعت طلبیهای مالی بوده است
با این حال حضور افرادی از سیاسیون و سرداران سپاه و برخی از مقامات امنیتی و اطلاعاتی در امر ورزش باعث نگرانی شدید بسیاری از دلسوزان و کارشناسان ورزش کشور شده است و برخی از این دلسوزان گاها از سر دلسوزی هم نسبت به دخالت سیاست و سیاسیون و سرداران سپاه و مقامات امنیتی و اطلاعاتی اخطارهای داده اند و از سیاسی تر شدن ورزش کشور ابراز نگرانی کرده اند .

اما افرادی از طبقه سرداران سپاه همچون سردار حسین الله کرم از اعضاء انصار حزب الله نظری دیگر دارد.
سردار حسین الله کرم در این باره گفته است :معتقدم افراد ورزشی به تنهایی نمتوانند استراتژی سیاسی کشور را در ورزش پیاده کنند . . . ما در جهان کنونی برای دست یافتن به حقوق خودمان خصوصا حقوقی که امروز متصور میکنیم (حقوق هسته ای )در تلاش هستیم با حضور سیاسیون در ورزش ، میتوانیم از ظرفیتهای ورزش کشور هم برای احیای این حقوق استفاده کنیم ...


عضو مجلس ارتجاع :آمریکا به اینجانب برای رفتن به نیویورک ویزا نداد

article picture
آمریكا به نمایندگان مجلس ارتجاع یزا نداد
نماینده مشهد و كلات در مجلس گفت: اینجانب قرار بود به همراه رئیس ‌جمهور در سفر به نیویورک حضو داشته باشم اما وزارت خارجه اعلام كرد كه آمریكا برایم ویزا صادر نكرده است.
به گزارش آفتاب، جواد كریمی قدسی نماینده مشهد و كلات در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار جهان با اشاره به حضور احمدی‌نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مقرر دائمی این سازمان، گفت: وزارت امور خارجه ۴۵ روز قبل از كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواست تا یک نماینده را برای همراهی احمدی نژاد در نیویورک معرفی كند، كه بر اساس تصمیم كمیسیون قرار شد تا اینجانب احمدی‌نژاد را در سفر مذكور همراهی كنم.
وی افزود: مقدمات سفر در حال آماده شدن بود كه مسئولین وزارت امور خارجه ۲ روز قبل از سفر به‌صورت شفاهی اعلام كردند كه دولت آمریكا برای اینجانب ویزا صادر نكرده است.
عضو فراكسیون اصول‌گرایان مجلس با بیان اینكه در شش سفر قبلی احمدی‌نژاد به نیویورک برای شركت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل نمایندگان مجلس وی را همراهی می‌كردند، گفت: این برای اولین بار است كه از طرف وزارت خارجه اعلام می‌‌شود كه دولت آمریكا به نمایندگان مجلس ویزا نداده است.
كریمی قدوسی با بیان اینكه استثنا امسال هیچ نماینده‌ای احمدی‌نژاد را در سفر به نیویورک همراهی نمی‌كند، گفت: كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در نامه‌ای به وزارت امور خارجه خواستار توضیح در این زمینه شد و ما در حال حاضر منتظر پاسخ رسمی از طرف این وزارتخانه هستیم.
بر اساس شنیده‌های خبرنگار جهان، قرار بود تا احمد لطفی نماینده اراک هم احمدی‌نژاد را در این سفر همراهی كند، اما سفر وی هم بنا به دلایلی لغو شد.

الستر برت:رژیم ایران با آژانس انرژی اتمی همکاری نمی‌کند

الستر برت، معاون وزارت امور خارجه بریتانیا در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، سوریه و کره شمالی اختصاص داشت از نگرانی‌های موجود درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت.
به گزارش وزارت خارجه بریتانیا ، الستر برت طی این سخنرانی گفت:جدیدترین گزارش دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ما یادآوری می‌کند که ایران همچنان قطعنامه‌های سازمان ملل نادیده می‌گیرد و از همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای خود بازمانده است. این گزارش اخیر، همچنین باردیگر بر ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران و نگرانی فزاینده آژانس از این بابت تأکید می‌کند.
یکی از فعالیت‌های محوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اجرا گذاشتن مجموعه ضمانت‌هایی است که جنبه‌ای قاطع از رژیم منع تکثیر تسلیحات هسته‌ای به شمار می‌روند. قضیه ایران به خوبی نشان می‌دهد که این [ضمانت‌ها] همچنان به جا و مهم هستند.


کارگران شرکت ساردو، ۹ ماه حقوق دریافت نکرده‌اندشرکت راه سازی «ساردو» واقع درجاده سنندج – دیواندره، مدت ۹ ماه است که حقوق کارگران این شرکت را پرداخت نکرده است.
به گزارش کمیته هماهنگی، در این شرکت ۵۰ کارگر مشغول به کارند بنا به گزارش کارگران این شرکت، پیمانکار بودجهٔ دریافتی را در کارهای دیگری سرمایه گذاری کرده و حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند. کارگران شرکت مذکور جهت رسیدگی به مشکلاتشان، به مراکز دولتی مراجعه کرده اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
لازم به ذکر است که کارگران به علت نداشتن مخارج زندگی، مجبور به ترک محیط کار خود شده‌اند.

اخراج کارگران شرکت آنتن سازی کیهان


 شرکت کیهان واقع در شهر صنعتی رشت که از چند سال قبل درحال تولید آنتن تلویزیون و آیفون تصویری است و اخیرا هم تصمیم گرفته که لامپ روشنایی تولید کند و خط تولید آن هم در حال راه اندازی است، تعداد ۱۵ نفر از کارگران خود را بدون پرداخت حق سنوات و سایر مزایا که از ۱۸ ماه تا ۳ سال سابقه کاری دارند، اخراج نموده است.
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، مدیریت شرکت که شخصی به نام‌پور قلی است، همه روزه با اتومبیل مدل بالای لکسوس ۱۲۰ میلیون تومانی خود، جلوی کارگران، مانور اقتدار و قدرت می‌دهد کارگران را تهدید نموده می‌گوید: «من با بیمه هماهنگ هستم. شما هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید» و یا «فعلن سود من از کارخانه کمتر از آن چیری است که بتوانم شما را در شرکت مشغول به کار نمایم»!؟

قتل ۵ کولبر و کاسبکار کُرد در طی ۱۰ روز گذشتهروند کشتار کولبران و کاسبکاران کُرد توسط نیروهای انتظامی در طی روزهای گذشه به شدت افزایش یافته است به طوریکه تنها در ۱۰ روز گذشته ۵ کولبر و کاسبکار کُرد بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی یا به سبب تعقیب گریز نیروهای انتظامی به ظن حمل کالای قاچاق به قتل رسیده‌اند.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آمار قتل کولبران و کاسبکاران کُرد بدین صورت بوده که تنها در مناطق مرزی سردشت ۳ شهروند و در مناطق مرزی مریوان یک شهروند و در مهاباد نیز بر اثر تعقیب گریز نیروهای انتظامی با خودوری یک کاسبکار ، راننده آن بر اثر واژگونی خودروه‌اش جان سپرده است.

آمار بدین شرح است:
- روز یکشنبه ۲۱ شهریورماه نیروهای انتظامی در جاده مهاباد به تهران خودروی یک شهروند مهابادی به نام «سامان کاک اللهی» فرزند محمد به ظن حمل کالای قاچاق مورد تعقیب گریز قرار داده که در نتیجه آن خودروی وی واژگون شده و نامبرده جان خویش را از دست می‌دهد.
- روز یکشنبه مورخ ۲۱ شهریورماه نیروهای انتظامی در منطقه مرزی «دوله بی» از توابع مریوان تعدادی از کولبران را مورد هدف تیراندازی خویش قرار می‌دهند که در نتیجه یک جوان به نام «حمدی خوش نمک» فرزند محمد امین اهل روستای «وله ژیر» از توابع مریوان به دلیل اصابت گلولهٔ نیروی انتظامی به قتل می‌رسد.
- اوایل صبح شنبه مورخ ۲۶ شهریورماه نیروهای انتظامی در اطراف روستای «هورمز آوا» از توابع شهرستان سردشت تعدادی از کولبران و کاسبکاران را مورد هدف قرار می‌دهند که بر اثر آن یک نفر به نام «شیرزاد امانی» توسط این نیرو‌ها به قتل می‌رسد.
- ظهر روز یک شنبه مورخ ۲۷ شهریورماه نیروهای انتظامی در روستای «مارغانی» از توابع شهرستان سردشت تعدادی از ماشین کاسبکاران کُرد را مورد هدف قرار داده که ابر اثر آن یک جوان ۲۷ ساله به نام «آوات یوسفی» در دم جان می‌سپارد. شاهدان محلی اعلام کرده‌اند که خودروی این شهروند فاقد هر گونه کالای قاچاق بوده است و نیروهای انتظامی بدون هیچ دلیلی وی را به قتل رسانده‌اند.
- امروز چهارشنبه مورخ ۳۰ شهریورماه نیروهای انتظامی در نزدیکی روستای «درمان آوا» ی از توابع شهرستان سردشت به سوی تعدادی از کاسبکاران تیراندازی می‌کنند که بر اثر آن یک تن به نام «احمد مام رستم» اهل روستای «قله رشه» از توابع شهرستان سردشت به قتل می‌رسد.
شاهدان محلی اعلام کردند که این فرد هیچگونه کالای را حمل نکرده‌ است و عدم پیگیر قضایی نیروهای انتظامی که شهروندان مرزنشین را به آسانی به رگبار می‌بندند سبب شده که روند کشتار شهروندان مرزنشین ذر مناطق مرزی سردشت در هفته‌های گذشته شدت بیشتری به خود بگیرد.

بی خبری از مهرداد سرجویی، روزنامه نگار زندانی


مهرداد سرجویی، روزنامه نگار بیش از دو ماه و نیم است که در سکوت کامل خبری در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد.
به گزارش  کلمه، این روزنامه نگار که بیشتر در روزنامه هایی انگلیسی زبان چاپ تهران و حوزه بین الملل فعالیت می کرد دو ماه و نیم قبل بدون ارائه هیچ دلیل مشخصی در منزلش بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد.
این روزنامه نگار کاملا بلاتکلیف در این بند به سر می برد در حالیکه همه زندانیان بعد از تحقیقات اولیه باید به قید وثیقه از زندان آزاد شوند.
یکی از مهم ترین فعالیت های روزنامه نگاری او همکاری با روزنامه انگلیسی زبان ایران نیوز بوده است. او همچنین بارها به همراه دیگر روزنامه نگار ایرانی با انتشار بیانیه هایی خطاب به مسوولان خواستار آزادی دیگر روزنامه نگاران زندانی شده بود.
کلمه

نود و سومین نفر در میناب اعدام شد
دادستان عمومی و انقلاب میناب از به دار آویخته شدن یک مرد متهم به قاچاق مواد مخدر در این شهرستان خبرداد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حمید رضا کامرانی گفت: این قاچاقچی به هویت «الف - گ» در ایست بازرسی شهید چغازردی در محورمیناب به بندرعباس دستگیر شد.
دادستان عمومی و انقلاب میناب افزود: این قاچاقچی به جرم حمل ۶۰ کیلو و ۳۰۰گرم مواد مخدر ازنوع کراک سحرگاه امروز ۳۰ شهریور به دار آویخته شده است.
این اعدام در حالی اجرا شد که از نیمه دوم شهریور ماه تا کنون و با احتساب اعدام در میناب ۹۳ نفر در طی ۱۷ روز اعدام شده‌اند که از نظر متوسط روزانه ۵/۵ نفر در طی یک روز است.

هرانا

۱۳۹۰ شهریور ۳۰, چهارشنبه

احتمال بازداشت سه دانشجو در زنجان

در پی شرکت جمعی از فعالین در منزل سعید متین پور در مراسم سالروز تولد این زندانی سیاسی سه دانشجوی شرکت کننده در این مراسم پس از خروج از منزل مفقود شدند.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز سه شنبه سه تن از فعالين دانشجويي در زنجان به نامهای مهرداد كرمي دانشجوي مهندسي برق دانشگاه تبريز، جمال رضايي دانشجوي مكانيك دانشگاه تربيت معلم آذربايجان و خليل غلامي دانشجوي مواد دانشگاه آزاد ابهر بعد از مراسم تولد سعيد متين پور در زنجان به منزل مراجعه نکردند.

فعالین سیاسی و مدنی در این شهر اقدام به فراخوان‌های جهت اعتراض مردمی به خشک شدن دریاچه ارومیه کرده‌اند و قصد دارند روز ۳۱ شهریور ماه در میادین اصلی شهر تجمع کنند.

هرانا

سپاه:آغاز فعالیت هسته‌های «مقاومت حزب‌الله» در جهان

article picture

محمد حسین بابایی فرمانده سپاه نینوای استان گلستان از آغاز به کار هسته‌های «مقاومت حزب‌الله» در سراسر جهان خبر داد.
دیگربان:به گزارش «خبرگزاری دانشجو» از گرگان٬ آقای بابایی روز سه‌شنبه (۲۹ شهریور) در یک نشست خبری گفته که این هسته‌ها «با جنگ ۳۳ روزه لبنان در سراسر جهان شکل گرفته» است.
این فرمانده سپاه افزوده است: «این هسته‌ها در مسیر قدرت لایزال الهی قدم بر می‌دارند و پیروز خواهند شد.»
این برای نخستین‌بار است که یک فرمانده عالی‌رتبه سپاه در جمهوری اسلامی از وجود هسته‌های «مقاومت حزب‌الله» در سراسر جهان خبر می‌دهد.
کشور‌هایی که به گفته فرمانده سپاه گلستان٬ هسته‌های «مقاومت حزب‌الله» در آن‌ها شکل گرفته و فعالیت می‌کنند مشخص نیست و جزئیات فعالیت این هسته‌ها هم اعلام نشده است.
مقام‌‌های جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بار‌ها اعلام کرده‌اند از هسته‌های مقاومت در برابر جهان غرب حمایت می‌کنند.
در حال حاضر از جمهوری اسلامی با عنوان یکی از مهم‌ترین حامیان مالی و نظامی حزب‌الله لبنان و گروه حماس یاد می‌شود

برگزاری کنفرانس «پیش بسوی خاور میانه دموکراتیک»در دانشگاه جرج واشنگتن
دانشگاه جرج واشنگتن امریکا روز شنبه میزبان کنفرانسی با عنوان «پیش بسوی خاور میانه دموکراتیک» بود که در آن چند تن از شخصیت های برجسته سیاسی و حقوق بشری به ایراد سخنرانی پرداخته و به بررسی زوایای مختلفی از ظهور جنبش های آزادی خواهانه در خاورمیانه و بخصوص ایران پرداخته اند.

به گزارش دانشجونیوز، جو استورک، معاون دیده بان حقوق بشر در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، علی ابوزکوک،یکی از کنشگرایان بنام کشور لیبی و همچنین اکبر گنجی، از فعالان سیاسی سرشناس، خانم دوژه مملوک، استاد زبانهای عربی و فرانسه و تحلیلگر تونسی، خانم سحر خمیس، کارشناس مسایل مصر و خاورمیانه و ردوان زیاده، تحلیلگر سوری میهمان این کنفرانس بوده و به سخنرانی پرداخته اند.
بر اساس این گزارش ، در روز ۲۶ شهریور، ۱۷ سپتامبر ۲۰11، کمیتهی همبستگی با خواستهای دموکراتیک مردم ایران در منطقه واشنگتن دی سی برگزار کننده این برنامه بوده و با دعوت از شش سخنران از کشورهای ایران، لیبی، تونس، مصر و سوریه و باهدف ایجاد همبستگی و استفاده از تجربههای کنشگرایان منطقه از هم دیگر بوده است. سخنرانان با نگاهی به جنبشهای مدنی منطقه، تلاش برای ترسیم راهی که موجب رسیدن به آیندهای 

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور: طلاب باید به عنوان طبیب به سراغ دانشجویان بروند
محمد محمدیان، رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور، در جلسه افتتاحیه گروه های تبلیغی با بیان اینکه در دانشگاه ها نباید به نمازخانه اکتفا کرد، افزود که طلاب باید به عنوان طبیب به سراغ دانشجویان بروند.

به گزارش دانشجونیوز، محمدیان با بیان اینکه حضور طلبه ها در دانشگاه آرامش بخش است، گفت: " طلاب در دانشگاه‌ها باید احساس طبابت را داشته باشند و از همین رو حضور آنان باعث آرامش در بین جوانان می‌شود".
وی در بخشی دیگر از سخنان خود نیز دانشجویان را بیمارانی دانست که نیازمند حضور طلاب به عنوان طبیب در محیط دانشگاهی هستند: "شما طلاب به عنوان طبیب نباید بنشینید تا مریض به سراغ شما بیاید زیرا شما روهرو پیامبر هستید و ایشان هرگز نمی‌نشست تا بیمار به دنبال او بیاید و خودش به سراغ بندگان خدا می‌رفت و این مسأله باید در بخش تبلیغ شعار ما شود؛ خصوصا در محیط دانشگاهی اکتفا کردن به نمازخانه و محیط تعیین شده به هیچ عنوان پاسخ نمی‌‌‌دهد و ما هنگامی موفق خواهیم شد که به دنبال افراد برویم."
تشکیل گروه های تبلیغی در دانشگاه های کشور
حجت الاسلام مستشاری، معاون امور دفاتر،‌ استادان و مبلغان نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور، از تشکیل ٤٢ گروه تبلیغی و تخصیص گروه تبلیغ مشخص به هر دانشگاه خبر داده است.
وی با اشاره به آغاز به کار گروه های تبلیغی در دانشگاه ها، استمرار تعمیق فعالیت‌های تبلیغی را از اهم اهداف تشکیل این گروه‌ها دانسته و تاکید کرده است: "در آستانه شروع سال تحصیلی جدید این معاونت اقدام به اعزام گروه‌های تبلیغی به صورت هفتگی و مناسبتی به طور مستمر،‌ منظم و منسجم خواهند کرد."

یورش وحشیانه گارد زندان به زندانیان سیاسی و عادی بند 6 زندان گوهردشت کرج

article picture


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" گارد ویژه زندان به زندانیان سیاسی و عادی بند 6 زندان گوهردشت کرج یورش بردند و آنها را مورد برخوردهای غیر انسانی قرار دادند.
روز چهارشنبه 30 شهریور ماه نیروهای سرکوبگر گارد زندان گوهردشت کرج به زندانیان بی دفاع بند 6 زندان گوهردشت یورش بردندو آنها را با باتون مورد ضرب وشتم قرا دادند و سپس به حیاط بند منتقل کردند.
گارد زندان اقدام به بازرسی سلولهای آنها نمود و تمامی وسایل شخصی زندانیان را پخش ،تخریب و بعضی از آنها را با خود بردند.
یورش وحشیانه گارد زندان از ساعت 09:00 صبح آغاز گردید و تا ساعت 12:30 ادامه داشت. در این یورش 50 نفر از نیروهای گارد ویژه زندان شرکت داشتند .
فرماندهی آنها را فردی به نام میرزا آقای به عهده داشت . این یورش زیر نظر فرجی نژاد رئیس اطلاعات زندان صورت گرفت.
در حال حاضر بیش از 10 زندانیان سیاسی کرد در این بند زندانی هستند. آنها در کنار زندانیان خطرناک و باندهای مافیای که در پخش مواد مخدر و سرکوب خونین زندانیان معترض نقش دارند. این باندها زیر نظر محمد مردانی رئیس زندان،خادم معاون وی و فرجی نژاد رئیس اطلاعات زندان عمل می کنند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،یورش وحشیانه گارد زندان به زندانیان سیاسی و عادی و مورد ضرب و شتم و تخریب حداقل وسایل شخصی آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر خواستار اعزام گزارشگر ویژه سازمان ملل به ایران برای بازدید از زندانها ،ملاقات با زندانیان سیاسی و خانواده های آنها جهت تهیۀ گزارشی از جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای در ایران است.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
30 شهریور 1390 برابر با 21 سپتامبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

بازداشت خبرنگار اقتصادی «ایسنا»

article picture
هادی احمدی، یکی از خبرنگاران اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بازداشت شد.
به گزارش آفتاب ، یکی از خبرنگاران اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بازداشت شد.
هادی احمدی، یکی از خبرنگاران اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هفته گذشته در کرج بازداشت شد.
روز قبل از این اتفاق نیز وی برای ارائه توضیحاتی احضار شده بود.
هرچند وی دو روز قبل با خانواده خود تماس تلفنی داشت اما هنوز علت بازداشتش اعلام نشده است.
احمدی از سال 85 در سرویس اقتصادی ایسنا فعالیت می‌کرد.

دو شهروند آمريکايی پس از آزادی ایران را بلافاصله ترک کردند

article picture


جاشوا فتال و شان بائر، دو شهروند آمريکايی متهم به «ورود غيرقانونی» و «جاسوسی» در ايران روز چهارشنبه سی ام شهريورماه با سپردن وثيقه از زندان اوين آزاد شدند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، اين دو شهروند آمريکايی پس از آزادی تحويل هيات سفارت عمان شدند و بلافاصله برای خروج از ایران به سمت فرودگاه مهرآباد تهران حرکت کردند. این دو شهروند آمریکایی سپس فرودگاه مهرآباد را به مقصد عمان ترک کردند.
طبق این گزارش، سفير سوئيس، به عنوان حافظ منافع دولت آمريکا در ايران و همچنين سفير عمان در مقابل زندان اوين حاضر شده بودند و سفير عمان برای مذاکره و انجام امور اداری به داخل زندان اوين رفته بود.
در همين زمينه، به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، ليويا لئو اگوستی، سفير سوئيس در تهران، و نمايندگان دولت عمان که به عنوان ميانجی برای آزادی دو تبعه آمريکايی به ايران سفر کرده‌اند، قبل از آزادی اين دو زندانی در مقابل زندان اوين حضور داشتند.


دو گزارش از غارت وچوب حراج به ثروتهای ملی

article picture

چوب حراج که نه،، غارت بزرگ. زمین در مروارید خلیج فارس متری 16 ریال!
تیتر اول روزنامه امروز جوان ارگان بخش فرهنگی تبلیغی یکی از نهادهای مهم نظامی در جمهوری اسلامی این بود.
زمین های جزیره کیش را به مختلس 3000هزار میلیارد دلاری به متری 16 ریال، آری 16 ریال فروخته اند.
این درشرایطی است که نرخ یک قبر 80 در 180سانت در بهشت زهرا از هشت میلیون تومان شروع میشود تا 50 میلیون تومان. تعریف غارت وچوب حراج به ثروتهای ملی را خودتان تعبیر وتفسیر کنید. براستی فقط باید به یقه گیری یک عامل بنام منصور خسروی دلخوش بود. نه اصلا" چنین نیست. باید دانه درشتها را شناسائی کنند ومعرفی کنند.این غارتگری واین دزدی های بزرگ چنین نیست که یک فرد از ینگه دنیا بیاید و برود ازفلان بانگ ال سی بگیرد ودر فلان بانک آنرا بفروشد و در جزیره کیش هم زمین متری 4 میلیون تومانی را به متری 16 ریال ابتیاع کند.
داستان خیلی دامنه دارتر از این حرفهاست. دستهای بسیاری در این غارتها دخیلند که باید در محاکمات ملی در جایگاه اتهام قراربگیرند تا مردم بفهمند ریشه این فساد گسترده وهر روز رو بگسترش در کجا لانه دارد.

........

غارت بزرگ از زبان مسئولین رژیم
بامداد امروز به منظور بررسی ابعاد بزرگترین اختلاس نظام بانکداری کشور، مسئولان اقتصادی همچون سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و محمد جهرمی رئیس بانک صادرات، به صحن مجلس شورای اسلامی رفتند تا در نشستی غیرعلنی ابعاد مختلف اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را تشریح نمایند. هم زمان اما خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی ویژه از سرنوشت نامعلوم ۷۷۰۰ میلیارد تومان یارانه بخش تولید خبر داده است.
http://parsdailynews.com/89885.htm

گروگان گرفتن یک طفل خانواده مسیحی توسط مامورین اطلاعات

.ماموران امنیتی اطلاعات، ضمن تهدید یك زوج مسیحی و به گروگان گرفتن نوزاد آنان از ایشان خواسته اند تا نسبت به همكیشان خود كه در زندان بسر می برند شكایتی را بنویسند.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز" ، به نقل از وبلاگ حسین جدیدی، از وکلای پایه یک دادگستری ، یک زوج مسیحی‌ به نام های " ن " و "ک" که مدتی‌ قبل یک طفل بی‌ سرپرست را به فرزندی گرفته بودند، نیروهای اداره امنیتی اطلاعات برای استفاده از این طفل به عنوان اهرم فشار بر این خانواده مسیحی و دیگر نوکیشان مسیحی، این‌ کودک را از آنها پس گرفته‌اند.
ماموران امنیتی ضمن تهدید از آنان خواسته اند اگر چنانچه خواهان بازپس گیری فرزندشان هستند باید از دوستان نوکیش مسیحی‌ خود که در زندان اوین در بازداشت هستند ( اشاره به فرشید فتحی ) شکایت کنند .
حسین جدیدی از فعالان حقوق بشر كه تاكنون وكالت تعداد زیادی از نوكیشان مسیحی را  نیز بر عهده داشت ضمن تائید این خبر به خبرنگار "محبت نیوز" گفت : « این زوج مسیحی‌ سالها منتظر بودند تا طبق روال قانونی طفلی را به فرزندی قبول کنند، ورود این طفل بعد از سال ها به خانه آنان اتفاق بزرگی‌ برای این زوج مسیحی محسوب میشد، ولی‌ پس از  باز پس گرفتن طفل یا گروگانگیری توسط نیروهای امنیتی، خانم " ن " بدلیل فشار و ناراحتی‌ روحی‌ از این رویداد به بیمارستان منتقل شده است.
این گزارش کوتاه ولی‌ بسیار دردناک در حالی‌ منتشر شده که محمود احمدی‌نژاد که هم اکنون برای اجلاس سازمان ملل در نیو یورک بسر میبرد در مصاحبه‌ای با شبكه خبری NBC گفته است : "اقلیت‌های مسیحی‌ با آرامش در ایران زندگی‌ میکنند" .