۱۳۹۰ فروردین ۲۰, شنبه

نامۀ هاشم خواستاردر مورد شرایط غیر انسانی و اعدام های پنهانی در زندان مشهد

article picture

قوۀ قضاییه هیچ قدمی برای تصحیح نقض فاحش استانداردهای بین المللی برنداشته است


۱۹ فروردین ۱۳۹۰ — کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از قوۀ قضاییۀ ایران خواست تا اعدام های دسته جمعی مخفیانه و شرایط غیر انسانی زندان وکیل آباد مشهد را که هاشم خواستار، زندانی عقیدتی اخیرا در نامه ای به رییس قوۀ قضاییه تشریح کرده است، متوقف کند.

به رغم نگرانی های بین المللی که منجر به گزارشی توسط دبیر کل سازمان ملل متحد مورخ ۲۳ اسفند ۱۳۸۹ شد، قوۀ قضاییۀ ایران هیچ اقدامی در راستای تصحیح شرایط اسف بار زندان وکیل آباد نکرده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: “وکیل آباد جهنم روی زمین است، جایی که زندانیان با ازدحام بیش از حد، خطرات بهداشتی، تحقیر، و اعدام های گروهی و مخفیانه روبرو هستند.”

وی افزود: “شرایط وکیل آباد و سایر زندانها می بایست در برنامۀ کار گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد و کمیسیار عالی حقوق بشر قرار بگیرد.”

محکوم کردن کشتار اشرفکشتار مظلومانه و بی دفاع ساکنان شهر اشرف را به عنوان یک فعال حقوق بشر محکوم میکنم.


آرش ناجی

احمد زیدآبادی شرف آل قلم برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات «یونسکو» شد

مدیرکل سازمان «یونسکو» اعلام کرد که برنده‌ی سال ۲۰۱۱ جایزه‌ی جهانی آزادی مطبوعات این سازمان، احمد زیدآبادی است. نزدیک به دوسال از زندانی شدن این روزنامه‌نگار ایرانی بدون حتا یک روز مرخصی می‌گذرد.

 
امروز، پنج‌شنبه ۱۸ فروردین ماه، سازمان «یونسکو» اعلام کرد که جایزه‌ی جهانی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۱ را به احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار زندانی ایرانی اهدا کرده است.
جایزه‌ی جهانی آزادی مطبوعات سازمان «یونسکو» و «گیامورو کانو» در سال ۱۹۹۷ از سوی کمیته اجرایی یونسکو تاسیس شده است و هرساله در روز ۳ ماه مه (۱۳ اردیبهشت) به روزنامه‌نگار، نهاد رسانه‌ای یا سازمان غیردولتی فعال در حوزه‌ی رسانه‌ای که از حق آزادی مطبوعات دفاع کرده و در این راه تلاش کرده و متحمل هزینه شده، اهدا می‌شود. نامزدهای دریافت این جایزه نیز از سوی دولت‌های عضو یونسکو، سازمان‌های جهانی یا محلی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان یا فعالان شناخته‌شده‌ی حقوق بشر معرفی می‌شوند.
ایرنا بوکوآ، مدیر کل «یونسکو»، ضمن اعلام خبر اهدای جایزه‌ی سال ۲۰۱۱ به احمد زیدآبادی، گفت: «احمد زیدآبادی در همه‌ی دوران فعالیت مطبوعاتی خود شجاعانه از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و حق بنیادین انسان که مبنای دیگر آزادی‌های مدنی است دفاع کرده و جامعه‌ای آزاد بر مبنای تساهل و تسامح را خواستار شده است».
دویچه وله

۱۳۹۰ فروردین ۱۹, جمعه

پیمان قیامی بازداشت شدماموران امنیتی کرمانشاه صبح امروز یکی از شهروندان این شهر را در منزلش بازداشت کردند.

به گزارش «رهانا» سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران»، پیمان قیامی ساعت ۳۰: ۸ صبح امروز ۱۹ فروردین توسط مأموران وزارت اطلاعات پس از بازرسی خانه و ضبط برخی وسایل شخصی از جمله کتاب ها و دو کیس کامپیوتر دستگیر شد.
مأموران در آخرین ساعات شب گذشته به منزل او یورش بردند، ولی چون حکمی ارائه نکردند آقای قیامی در را باز نکرده بود و در نتیجه با توهین و تهدید به شکستن قفل در توسط مأموران مواجه شد.
علت دستگیری پاسخگویی به برخی سؤالات عنوان شده است.

رهانا

بی خبری از سرنوشت یکی از فعالان ستاد کروبی


بنا به گزارش منابع حقوق بشری، امیر حسین فتوحی عضو کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی و مسئول ستاد شهروند آزاد مهدی کروبی در استان هرمزگان، که چندی پیش به دلیل فشارها و تهدیهای فزآینده نیروهای سرکوبگر به ناچار ترک وطن کرده و در دفتر امور پناهند گان سازمان ملل در آنکارا درخواست پناهند گی کرده بود مدتی است ناپدید گشته و از وضعیت وی خبری در دست نمی باشد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، فتوحی در دیدار با دوستانش از تهدید نیروهای امنیتی ایران و تلفن های مکرر از سوی بازجوی دوران اسارتش خبر داده و خاطرنشان کرده بود که پلیس ترکیه نیز هیچگونه وقعی به چنین تهدیدهایی ننهاده بود. این وضعیت در حالی است که امیر حسین همراه همسرش در ترکیه به سر می برد.
لازم به ذکر است در روزهای اخیر خبرهایی از تهدید و فشارهای فزآینده بر فعالان سیاسی مقیم ترکیه گزارش شده اما پلیس امنیت ترکیه حفاظت جان فعالان ایرانی را به عهده خود آنها دانسته است.
این منبع خبری می افزاید طی سوابق قبلی پلیس ترکیه، که همکاری نزدیکی با وزارت اطلاعات ایران دارد، این موضوع می تواند ناپدید شدن امیر حسین فتوحی را بغرنج تر کند.
سایت تحول سبز

وضعيت وخیم و نگران ‌کننده یک روزنامه نگار دربند


سام محمودی سرایی، دبير سرويس کتاب روزنامه شرق که دهم اسفند سال ۱۳۸۹ بازداشت شده است، از نظر جسمی و روحی دارای وضعیتی "وخيم و نگران‌کننده" است.

بنا به گزارش رسیده به رادیو زمانه، وضعيت اين روزنامه‌نگار که از "مشکل مزمن ميگرن و دستگاه گوارش" رنج می‌برد در زندان وخيم‌تر شده است.
وی به دلیل بیماری باید از مصرف برخی غذاها خودداری و داروهایش را نیز به‌طور مرتب استفاده کند اما در زندان این موضوع رعایت نمی‌شود.
سام محمودی از زمان بازداشت تاکنون از ملاقات حضوری محروم بوده و تنها چند بار توانسته با خانواده‌اش تماس تلفنی بگيرد. قاضی سان‌ياری که پرونده وی را در شعبه هشتم دادياری دادگاه انقلاب بر عهده دارد با وجود اين‌که سام محمودی ممنوع‌الملاقات نيست اما با ملاقات حضوری وی مخالفت می‌کند.
اين روزنامه‌نگار هم‌اکنون در بند قرنطينه زندان اوين به‌سر می‌برد.

اخراج يک درويش از مجتمع فولاد مباركه اصفهان


آقای رحيم محمد پور از دراويش نعمت اللهي گنابادي ساكن فولادشهر اصفهان و شاغل در مجتمع فولاد مبارکه، از كار بر كنار شد .
به گزارش خبرنگار سايت مجذوبان نور؛ اين درويش گنابادي كه از پرسنل قراردادي بخش فني فولاد مباركه است ، طي روزهاي گذشته از سوي حراست اين مجتمع ، به وي اعلام شده كه به دليل فشار نهادهاي امنيتي ، سر كار خود حاضر نشود و براي تسويه حساب به امور اداري مراجعه نمايد . اين درحالي است كه قرارداد كاري وي اسفندماه گذشته تمديد شده و كماكان داراي اعتبارقانوني مي باشد .
بنابراين گزارش؛ مسوولين حراست به طور شفاهي از وي خواسته اند تا علت اصلي اخراج خود كه همان دلبستگي به طريقت نعمت اللهي گنابادي است را افشا نسازد و نزد ساير پرسنل بازگو نكند .
گفتني است ديماه 89 در پي حمله مأمورين امنيتي به منزل يكي از دراويش در فولادشهر اصفهان، آقاي سيد مرتضي محجوبي از مشايخ اين سلسله به همراه چند از دراويش دستگير كه پس از ساعاتي به دنبال اجتماع جمع كثيري از پيروان اين طريقت عرفاني مقابل زندان مركزي اصفهان، آزاد شدند. پس از اين واقعه، فشار بر دراويش اين منطقه افزايش يافته است .

پارس دیلی نیوز

۱۳۹۰ فروردین ۱۸, پنجشنبه

تهدیدات بازجویان وزارت اطلاعات باعث انتقال یک مادر به بیمارستان شد

article picture
بنا به گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران تهدیدات تلفنی خانواده احسنی توسط بازجویان وزارت اطلاعات منجر به وخیم شدن حال مادر احسنی و انتقال وی به بیمارستان گردید.

در طی روز دوشنبه 15 فروردین ماه فردی با نام مستعار موحدی از بازجویان وزارت اطلاعات 4 بار تماس تلفنی با خانواده احسنی برقرار نمود و خانم فاطمه قادری (مادر احسنی) را تلفنی مورد بازجویی، تهدید و فشارهای روحی قرار داد و آنها را به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات احضار نمود. در تماس اول ، این فرد خود را موحدی معرفی نمود که از ستاد پیگیری وزارت اطلاعات تماس می گیرد و شروع به بازجویی تلفنی از خانم قادری در مورد فرزندش (خانم الهام احسنی از حامیان مادران پارک لاله که در سال 88 با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و نزدیگ به 40 روز در بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار داشت و با فشارهای بین المللی وادار به آزادی وی شدند، نمود.

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط حشمت طبرزدی شد

article picture

در پی تائید حکم سنگین هشت سال زندان مهندس حشمت الله طبرزدی دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران در دادگاه تجدیدنظر، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار مطلبی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آقای طبرزدی شد و به مقامات جمهوری اسلامی یادآوری کرد که به عنوان عضوی از میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، دولت این کشور موظف به حمایت از حقوق مربوط به آزادی بیان و تشکل می‌باشد.به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، در مطلبی که سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته و برای اقدام فوری منتشر کرده است آمده است: این سازمان با ابراز نگرانی از وضعیت بد نگهداری مهندس طبرزدی، خواستار برخورد با عوامل ضرب و شتم و تهدید آقای طبرزدی در ایام بازداشت خود شده است.

کبوتر پیام آور


تبریک

به اعضای کانون به خصوص همکارانمان در نمایندگیتورینگن 
بر اساس دعوت قبلی و با حضور اعضای نمایندگی تورینگن یکی از کبوتران جهانی حقوق بشر برای دومین بار در دست ایرانیان قرار گرفت .
 براساس 30 ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر 30 کبوتر طلائی ساخته شده که این کبوتران از کشوری به کشور دیگر و از شخصی به شخص دیگر میرسند که یکی از این کبوتران که پیام آور یکی از مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر بود در خانه نمایندگی تورینگن به زمین نشست .
 این سمبل آزادی و حقوق بشر که یک کبوتر طلائی میباشد با شاخه ای از برگ درخت زیتون در دهانش بعد از خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل بدست ایرانیان فعال حقوق بشر در نمایندگی تورینگن رسید .
این سمبل بصورت آزادانه در هر کشوری میهمان میشود و در یکجا ثابت نمی ماند . این سمبل جهت ترویج اعلامیه جهانی حقوق بشر ساخته شده و از سال 2007 به تمام نقاط جهان رسیده است . این کبوتر به مناسبت شصت امین سالگرد تاسیس شورای حقوق بشر سازمان ملل از طلا ساخته شده است .

از موارد قابل ذکر دیگر در مورد این کبوتر حضور آن در بزرگترین موزه های جهان منجمله موزه مصر در قاهره و موزه متروپولیتان در نیویورک میباشد .


از اشخاص مهمی که این نماد را در دست گرفته اند میتوان به دالای لاما ،
میخائیل گورباچف ،
آنگلا مرکل ،
البرادعی ،
خانم شیرین عبادی
ماری رابینسون
سازمان هایئ مانند
پارلمان اروپا ، ی
ونسکو و سازمان حمایت از زندانیان سیاسی
اشاره کرد .  اطلاعات تکمیلی را میتوانید در سایت زیر جستجو نمائید .  http://richard-hillinger.de/

برگزاری دادگاه دو فعال سیاسی در اهواز

جلسه دادگاه فرهاد باغبانی و مهندس رضا کرمانی به اتهام عضویت در حزب پان ایرانیست و تبلیغ علیه نظام ۱۰ صبح دوشنبه پانزدهم فروردین ماه جاری در شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز برگزار شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در این جلسه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید قاضی کیاستی با استناد به حکم صادره در سال ۱۳۸۱ توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب تهران و همچنین با استناد به نامه رییس اداره اطلاعات خوزستان، فعالیت این حزب سیاسی قدیمی را غیرقانونی و مخالف نظام عنوان کرد. قاضی پرونده در پایان صدور حکم درباره این دو متهم را منوط به استعلام از وزارت اطلاعات نمود.
مهندس رضا کرمانی ۷۷ ساله دبیرکل اسبق حزب پان ایرانیست ساکن کرج و فرهاد باغبانی روزنامه نگار و عضو جوان این حزب در خوزستان اسفندماه ۱۳۸۸ در فرودگاه اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و پس از چند روز با قید وثیقه آزاد شدند.
هرانا

بازداشت یک شهروند دهگلانی به اتهام امنیتییک شهروند دهگلانی به نام محمد نادری از سوی نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد.

خبرگزاری کمپین : محمد نادری اهل یکی از روستاهای شهرستان دهگلان است که چند روزپیش دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.
گفتنی است که تاکنون هیچ علتی برای بازداشت این شهروند از جانب مقامات قضای شهرستان دهگلان اعلام نشده ، اما به گزارش منبع خبر ، علت دستگیری این فرد امنیتی بوده است.


گزارش ارسالی از کمپین"دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
 

رژیم: کارمندانی که به اسلام اعتقاد ندارند تسویه می شوند

article picture

"کسانی که نمی‌خواهند با حرکت اسلامی در وزارتخانه همراهی داشته باشند، بیایند تسویه کنند."
رژیم: اختصاص بودجه برای تسویه کارمندانی که به اسلام اعتقاد ندارند
سایت حکومتی مهر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کسی که به اسلام اعتقاد نداشته باشد، باید با او تسویه حساب کرد و امسال ما پولی را گذاشته‌ایم برای همین کار.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اخطار نسبت به ایجاد فضای غیراسلامی در این وزارتخانه و زیرمجموعه‌های تابعه آن گفت: کسی که به اسلام اعتقاد نداشته باشد، باید با او تسویه حساب کرد و امسال ما پولی را گذاشته‌ایم برای همین کار.

حسینی ادامه داد: کسانی که نمی‌خواهند با حرکت اسلامی در وزارتخانه همراهی داشته باشند، بیایند تسویه کنند. ما هم همه حق و حقوق آنها را تمام و کمال پرداخت می‌کنیم. من این را خیلی صریح و شفاف می‌گویم که کارها در فضایی شفاف انجام شود.
برگرفته از سایت حکومتی عصر ایران
 

اعدام 3 شهروند در زندان مرکزی ارومیه

article picture

بامداد روزپنج شنبه، 18 فروردین ماه ۱۳90، سه نفر از زندانیان عادی در محوطهٔ زندان مرکزی شهر ارومیه به دستور مراجع قضایی به دار آویخته شدند.


مسعود شمس نژاد وکیل یکی از اعدام شدگان در گفتگو با سایت آژانس خبری موکریان ضمن تایید این خبر اظهار داشت : توحید معصومی دجین ، خالد اسماعیلی و مسعود قوی پنجه از جمله افرادی هستند که از سوی مراجع قضایی به اعدام محکوم و سحرگاه امروز حکم آنها اجرا شد.

وی در ادامه افزود: اتهام افراد اعدام شده از سوی مراجع قضایی جرائم مربوط به مواد مخدر عنوان شده است.

شایان ذکر است بعد از ظهر روز گذشته سه زندانی عادی محکوم به اعدام به دستور مسئولين زندان اروميه به قرنطينه اين زندان جهت اجرای حکم منتقل شده بودند.

گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان

بیانیەی کانون دفاع از حقوق بشر در ایران" پیرامون اعزام گزارشگر ویژە بە ایران

 

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر کس حق آزادي عقيده و بيان دارد و حق مزبور شامل آنست که از داشتن عقايد خود بيم و اضطرابي نداشته، و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن، با تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزي، آزاد باشد.
شورای حقوق بشر سازمان ملل پس از سالها جمهوری اسلامی ایران را ناقض حقوق بشر شناخت


بعد از چندین سال تلاش و کوشش تمامی ایرانیان میهن دوست داخل و خارج کشور و فعالان مدنی و ده ها سازمان و تشکیلات حقوق بشری و بعد ازتحمل جنایات فراوان حاکمیت اسلامی و افشاگری های گسترده که با پرداخت هزینه های گزاف همراه بود بالاخره شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعزام گزارشگر ویژه خود به ایران موافقت کرد.

هر چند تا رسیدن به جامعه منطبق بر دمکراسی و حقوق بشر راهی طولانی و دشوار باقیست لیک این گام بلند و رسیدن باین مرحله نیز خود ظفرمندی بزرگی برای تمامی کسانیست که بابت افشای جنایات و موارد نقض حقوق بشر بسیار کوشیده و فراوان هزینه نهاده اند.

شادمانیم که بعد از سالها این خواست تمامی همرزمان حقوق بشری جامه عمل پوشید و اطمینان داریم که هر گامی در راه استقرار حقوق بشر در ایران به هرچه رسواتر شدن ناقضان حقوق بشر خواهد انجامید.

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران همراه با سایر کوشندگان عرصه فعالیت های حقوق بشری از این تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پشتیبانی نموده و از توجه جهانی به وضعیت اسفبار حقوق بشردر ایران قدردانی مینماید

از آنجائیکه نقض حقوق بشر در ایران توسط جمهوری اسلامی ایران مستمر و برنامه ریزی شده است مجدداً درخواست های خود را بدینوسیله اعلام می داریم :
1 . استقرار گزارشگر دائمی ویژه حقوق بشر را در ایران 
2 . آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی


کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

۱۳۹۰ فروردین ۱۷, چهارشنبه

کاریکاتور

article pictureمقام دومتوفیق عقیلی 

یک زندانی سیاسی بیش از 15 ماه در بلاتکلیفی بسر می برد

article picture

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی سیاسی علی اصغر محمودیان از زندانیان سیاسی دهۀ بیش از 15 ماه است که در حالت بلاتکلیفی در بند 350 زندان اوین بسر می برند.

زندانی سیاسی علی اصغر محمودیان 60 ساله و از زندانیان سیاسی دهۀ 60 در تاریخ 10 دی 1388 با یورش وحشیانۀ مامورین وزارت اطلاعات به منزلشان همراه با همسرش دستگیر شدند و به سلولها انفرادی بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شدند. آنها مدت طولانی در بند مخوف 209 تحت شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار دادند.
زندانی سیاسی علی اصغر محمودیان بیش از 15 ماه است که در بند 350 زندان اوین بدون محاکمه و در بلاتکلیفی بسر می برد.او از ناراحتی حاد جسمی رنج می برد ولی بدستور بازجویان وزارت اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی از درمان وی ممانعت به عمل می آورند.او تا به حال چندین بار به بهداری زندان اوین مراجعه کرده است ولی افرادی که تحت نام پزشک امیال بازجویان وزارت اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی را بر آورده می کنند به او اعلام کرده اند که خودت را به تمارض می زنی . و بیماری زندانیان سیاسی را وسیله ای برای شکنجۀ و زجر کش
زندانی سیاسی ناهید ملک محمدی 59 ساله که همراه با همسرش دستگیر شده بود به حکم سنگین و غیر قانونی و غیر انسانی 5 سال زندان و 300 هرازتومان جریمه نقدی محکوم شده است و در حال حاضر در بند متادون زنان زندان اوین زندانی است .
ولی فقیه علی خامنه ای سعی دارد زندانیان سیاسی دهۀ 60 که از بازماندگان و شاهدان کشتار و شکنجه نظام ولی فقیه هستند را با صدور و اجرای احکام اعدام و یا عدم درمان آنها را حذف فیزیکی نماید تا شاید بتواند جنایتهای صورت گرفته را پنهان نگه دارد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،ماه ها در بلاتکلیفی قرار دادن زندانیان سیاسی و عدم درمان آنها جهت حذف فیزیکی را محکوم می کند و از دبیر کل و کمیسر عالی سازمان ملل متحد و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به دادگاه های بین المللی جهت رسیدگی می باشد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
17 فروردین 1390 برابر با 06 آپریل 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
دبیر کل سازمان ملل
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین المللمعرفی یکی از مزدوران جیره خوار رژیم اسلامی

article picture


نام : رضا
نام خانوادگی : سراج
سوابق : ریاست مركز اطلاعات قرارگاه ثارالله - ریاست سازمان بسیج دانش‌جویی - نویسنده‌ی مقاله در خبرگزاری فارس - بازجوی سازمان حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب

سابقه‌ی قابل شناسایی فعالیت او ، به سال ۱۳۷۸ و ایجاد پرونده‌ی وبلاگ‌نویس‌ها توسط سازمان اطلاعات موازی بازمی‌گردد . پرونده‌ی رضا سراج در نهادهای امنیتی کشور ، دارای مهر " به کلی سری " است .
رضا سراج ، بازجوی علی افشاری نیز بوده است . علی افشاری در گفت‌گو با " مرکز اسناد حقوق بشر ایران " می‌گوید :

۷۱. پس از اين‌كه روحيه‌ی خود را به‌دست آوردم ، به قاضی اعلام كردم كه ديگر به سربازجو - خود را علوی معرفی می‌كرد - پاسخ نمی‌دهم . پس از اين‌كه بريدم ، چشم‌بندم را در بازجويی برمی‌داشتند . چهره‌ی او را ديده بودم . بعدها فهميدم نام او سراج است . سراج الان گه‌گاهی برای خبرگزاری فارس ، مطلب می‌نويسد و در حال حاضر مسئول سازمان بسيج دانش‌جويی است. سراج هرچه سؤال كرد من جواب ندادم . گفتم می‌خواهم بازجوی ديگری بيايد .

۷۹. مثلا بازجوی من ( آقای سراج ) می‌گفت كه آن‌ها به قاضی دستور می‌دهند كه چگونه تصميم بگيرد و چه بكند ، نه اين‌كه قاضی به آن‌ها دستور دهد که چگونه بازجويی كنند.

چک پرداخت هزینه‌ی راه‌اندازی یکی از سایت‌های ضداصلاحات که در تاریخ ۱۳۸۲/۳/۱۱ ، به‌صورت مشترک توسط غلام‌حسین رمضانی - یکی از فرمانده‌های سابق سازمان حفاظت و اطلاعات نیروی انتظامی و رییس فعلی سازمان حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران - و سراج ، در وجه ولی‌الله متاجی ( تیموری ) - از بازجوهای سازمان حفاظت و اطلاعات نیروی انتظامی و مامور به نظارت بر دو سایت اینترنتی - صادر شده است .
ارسال از وبلاگ ، تنفس در هوای آزادی
 

تجمع بیش از هزار تن از کارگران کارخانه کیان تایر بيش از 1000 نفر از كارگران كارخانه لاستيك سازي البرز ( كيان تاير ) امروز سه شنبه 1390.1.16 از ساعت 0800 در مقابل اين شركت تجمع كرده و به ادامه تعطيلي اين كارخانه وعدم امنيت شغلي اعتراض كردند.

 اين تجمع تا ساعت1300 ادامه داشت . يكي از كارگران گفت در ادامه تجمعاتي كه بخاطر پيگيري 5 ماه حقوق معوقه و همچنين نداشتن مواد اوليه داشتيم از تاريخ 23 اسفند ماه 89 تا تاريخ 16 فروردين تعطيل اعلام شد . اما امروز كه براي كار آمديم ، كارخانه بازنبود و مواد اوليه و الزامات كار نداشته و مجددا تا تاريخ 3 ارديبهشت تعطيل اعلام گرديد .


سایت ایران کارگر

تمدید قرار بازداشت عضو کانون وکلای تهران


 بی خبری و عدم پاسخگویی مراجع قضایی مشهد در خصوص پرونده و وضعیت مائده قادری موجب نگرانی و اعتراض از سوی خانواده ایشان شده است.
مائده قادری از وکلای کرد دادگستری و عضو کانون وکلای تهران که در روز ۱۲ اسفند ماه توسط مامورین امنیتی بازداشت و روانه زندان شده است تاکنون در بازداشت به سر برده و تحت بازجویی می باشد.
وی که پس از دستگیری همسرش علی پرندیان در دی ماه سال ۸۹ اقدام به پیگیری امور پرونده ایشان نموده بود. پس از اینکه بارها به مراجع قضایی مشهد مراجعه و با برخوردهای نامناسب و عدم همکاری مسئولین مواجه شده بود در ۱۲ اسفند به دلایل نامعلوم خود نیز دستگیر و روانه زندان شده است.
در پی بازداشت ایشان فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نسبت به دستگیری خودسرانه خانم قادری اعتراض کرده و با صدور بیانیه ای از دولتمردان ایرانی خواهان آزادی او شده بودند و این عمل را به شدت محکوم کرده بودند.

محاکمۀ پنج مسیحی ایرانی به تعویق افتاد


article pictureدستگاه قضایی جمهوری اسلامی محاکمۀ پنج مسیحی ایرانی را یک هفتۀ دیگر به تأخیر انداخت.مقامات جمهوری اسلامی علت این تاخیر را تکمیل کیفرخواست از سوی دادستان اعلام کرده اند. بهروز صادق خانجانی، مهدی فروتن، محمد بلیاد، نازلی بلیاد و پرویز خلج متهم به ارتداد هستند. وکلای متهمان اتهام ایراد شده را بی اساس دانسته و خواستار آزادی موکلان شان شده اند.

گرایش خروج از دین رسمی در ایران و گرویدن شهروندان ایرانی به ادیان دیگر از جمله مسیحیت رهبران جمهوری اسلامی ایران را نگران کرده که به طور منظم تدابیر شدید و سختگیرانه ای را علیه آنان به کار می گیرند. با این حال، بر اساس شواهد مسیحیت در ایران با احتساب ارامنه و آشوریان به دومین دین تبدیل شده، هر چند غالب نوکیشیان مسیحی به دلیل نگرانی از سرکوب، اعتقادات دینی خود را پنهان نگاه می دارند. تحلیلگران این پدیده را از جمله ثمرات اسلامی کردن اجباری همۀ شئون زندگی در سه دهۀ اخیر در ایران توسط حکومت اسلامی می دانند و آن را نوعاً نمادی از عرفیگرایی یا خروج تدریجی دین (رسمی) از ساماندهی زندگی و باورهای جمعی تلقی می کنند.
منو تو/manoto-1.tv
 

گردهمائی در شهر کلن – آلمان در اعتراض به حکم اعدام قریب الوقوع شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد


در روزهای گذشته و همزمان با جشن نوروزی در ایران، تلاشهای ضد انسانی دادگاه انقلاب شهر سقز برای تحمیل سزای حکم اعدام بر زندانی سیاسی کرد شیرکو معارفی و تلاش در جهت اجرای آن حکم، رژیم جمهوری اسلامی میخوا‌‌هد بار دیگر لکه ای ننگین به کارنامه سیاه چندین ساله خود در کردستان بیافزاید.


شیرکو معارفی در مهرماه سال1387 بازداشت و دربیدادگاههای رژیم جمهوری اسلامی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود، در پی لغو چندین باره این حکم، متاسفانه طبق اخبار موثق از کردستان و فعا لین حقوق بشری در کردستان و ایران، اعلام زمان اجرای حکم این زندانی سیاسی کرد 11اردیبهشت ماه، برابر با روز جهانی کارگرعنوان شده است.

کمیته کردهای مقیم شهر کلن و اطراف، از همه شما آزادیخواهان و مدافعان حقوق بشر دعوت می کند دراعتراض به خطر اعدام شیرکومعارفی زندانی سیاسی کرد، برای لغو مجازات اعدام، منع شکنجه، و آزادی کلیه زندانیان سیاسی - عقیدتی در یک تجمع اعتراضی در شهرکلن گرد هم آییم.

جمهوری سرکوب و اعدام در ایران سعی در خاموشی همه صداها دارد، تلاش کنیم صدای حق طلبانه مردم ازادیخواه ایران را را به گوش جهانیان برسانیم.

مکان: Rodolfplatz Köln
زمان: 09.04.2011 ساعت 17:30

کمیته کردهای شهر کلن و اطراف، آلمان


۱۳۹۰ فروردین ۱۶, سه‌شنبه

وخامت حال دو نفر که در مرز مریوان زخمی شده بودندگزارش دریافتی


 وخامت حال دو نفر که در مرز مریوان زخمی شده بودند. در آغاز سال که همه مشغول جشن و پایکوبی برای جشن نوروز بودند، دو کاسبکار کورد به نامهای جمال و فرشاد توسط نیروهای انتظامی زخمی شدند. در حالی که بیش از سه هفته از این اتفاق می گذرد، وضعیت این دو جوان رو به وخامت می گزارد. جمال که در یکی از بیمارستان های شهر سنندج بستری است یکی از پاهایش را از دست داده است و پزشکان به خانواده اش خبر داده اند که باید پایش قطع شود. و فرشاد نیز که یکی از چشم هایش را در اثر تیراندازی از دست داده است و همچنین گلوله ای نیز بر ران چپش اصابت کرده است که با این حال نیز از ترس بازداشت به بیمارستان مراجعه نمی کند و فقط در یک بیمارستان پینجوین در کوردستان عراق تحت مراقبت سرپایی قرار گرفته است.


ایران پرس نیوز

اتحادیه دانشجویان اروپا خواستار آزادی بهاره هدایت شداتحادیه دانشجویان اروپا در سی امین سالروز تولد بهاره هدایت، خواستار آزادی فوری وی شد.

به گزارش دانشجونیوز، اتحادیه دانشجویان اروپا امروز از کمیسیون اروپا و یونسکو خواسته است تا با فشار بر حکومت ایران، برای آزادی بهاره هدایت و تمامی دانشجویان در ایران تلاش کنند.
در متن منتشر شده از سوی این اتحادیه آمده است: "اتحادیه دانشجویان اروپا همبستگی اش را با بهاره هدایت، رهبر زندانی اتحادیه دانشجویی ایرانی، که سی امین سال تولدش را امروز ۱۶ فروردین در زندان جشن می گیرد، اعلام نموده و از کمیسیون اروپا و یونسکو تقاضا می کند فشارها را بر ایران برای آزادی بهاره هدایت افزایش دهد. هدایت روزهای خویش را از تاریخ دی ماه ۱۳۸۸، پس از تظاهرات علیه حکومت ایران و تلاش برای انعکاس سرکوب خشونت آمیز جنبش دانشجویی ایران، در زندان می گذراند."
برت وندنکندلایر، دبیر اتحادیه دانشجویان اروپا می گوید: "ما تقاضای آزادی فوری هدایت را که تحت نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران قرار گرفته داریم، او برای حقوق دانشجویان و دانشجویان دختر بدون ترس از تبعات سنگین ۹ سال و نیم حکم زندان در محرومیت کامل از ملاقات دوستان و خانواده اش و همچنین در وضعیت بد زندگی و شرایط جسمی نامناسب، ایستاده است."
او همچنین ادامه می دهد: "نمایندگان دانشجویان اروپایی موقعیت کاری بسیار خوبی در مقایسه با همکارانشان در ایران دارند. بنابراین ما از همه طرفین گفتگو با اتحادیه دانشجویان اروپا مخصوصا یونسکو و کمیسیون اروپا می خواهیم که برای آزادی و حمایت نمایندگان دانشجویی در ایران تلاش کنند."
نه سال و نیم حکم زندان
در نیمه شب ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ بعد از انتخابات تقلب آمیز در ایران، هدایت توسط نیروهای امنیتی برای پنجمین بار در چهار سال اخیر بازداشت شد. او به دلیل شرکت در فعالیت های مسالمت آمیز، قانونی و مدنی، در مجموعه دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه مدنی دانشجویان برای دموکراسی و پایان دادن به قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، به نه سال ونیم زندان محکوم شده است.
همچنین هدایت به اتهام تلاش برای گسترش ارتباط جنبش دانشجویی ایران با جنبش دانشجویی جهانی که شامل ارتباط با اتحادیه دانشجویان اروپا به دلیل فرستادن پیامی به این اتحادیه در هفتادمین سالگرد روز جهانی دانشجویان در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۹، بازداشت شده است.
دانشجو نیوز

از وضعیت ارژنگ داودی هیچ خبری در دست نیست

بنابه گزارشات رسیده به" فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" بیش از 4 ماه است که از وضعیت و شرایط زندانی سیاسی ارژنگ داودی هیچ خبری در دست نیست.

11 آذر 1389 آخرین باری است که زندانیان سیاسی ارژنگ داودی با خانواده اش ملاقات داشته است و از آن تاریخ تا به حال هیچگونه ملاقاتی باخانواده اش نداشته است. او همچنین از داشتن هرگونه تماس تلفنی با خانواده اش محروم می باشد.خانواده این زندانی سیاسی بیش از 4 ماه است که در بی خبری از وضعیت و شرایط عزیزشان بسر می برند.

همسر زندانی سیاسی ارژنگ داودی مدتی پیش، پس از قطع ملاقات و تلفنهای همسرش به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات احضار شد و برای مدت طولانی مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت و او را تهدید نمودند که در صورت اطلاع رسانی از بی خبری از وضعیت و شرایط همسرش با عواقب آن مواجه خواهد شد.بازجویان وزارت اطلاعات با تهدید و ارعاب سعی دارند جنایتها و اعمال غیر انسانی خود را پنهان نگه دارند. 

کلیه‌های وبلاگ‌نویس دربند عفونت کرده، اجازه درمان نمی‌دهندحسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر که به خاطر ناراحتی کلیه در وضعیت جسمی بسیار بدی در زندان اوین به سر می‌برد، همچنان از مرخصی استعلاجی و رسیدگی پزشکی محروم است.


خانواده حسین رونقی ملکی که امروز با وی در زندان دیدار کردند، در گفت و گو با خبرنگار کلمه، از حاد شدن وضعیت جسمی وی خبر دادند و گفتند: هر هفته که او را در زندان می‌بینیم، دارای وضعیت بدتری نسبت به گذشته است.
پدر حسین رونقی ملکی گفت: «مثل دو سه ماه اخیر، باز هم به مراجع قضایی و زندان مراجعه کرده و درخواست مرخصی حسین را مطرح کردیم، اما باز هم کسی پاسخگوی ما نیست. نمی‌گذارند حسین درمان شود، نمی‌دانیم دیگر باید چه کاری انجام دهیم.»


محاکمه پنج دانشجوی دیگر در دادگاه نظامی تهران
 دادگاه رسیدگی به پروندهٔ وقایع کوی دانشگاه در سال ۱۳۸۸ فردا برگزار می‌شود.

افروز مغزی وکیل تعدادی از دانشجویان که در این پرونده تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند با تایید برگزاری زمان این دادگاه، به کمیته گزارشگران حقوق بشر گفت: «در ارتباط با این پرونده تا کنون چندین جلسه رسیدگی در شعبه دوم دادگاه نظامی تهران برگزار شده است. فردا هم دادگاه به همین منظور تشکیل جلسه خواهد داد».

افروز مغزی با ذکر اینکه وکالت چهار تن از دانشجویان متهم در واقعهٔ کوی دانشگاه را بر عهده دارد، ادامه داد: «شعبه دوم دادگاه نظامی در این پرونده به اتهامات حدود سی نفر از دانشجویان و بیست نفر از حمله کنندگان به کوی رسیدگی می‌کند و در هر جلسه دادگاه، اتهامات پنج تن از دانشجویان بررسی می‌شود».

دکتر محمد شریف از دانشگاه علامه اخراج شد


کمیته گزارشگران حقوق بشر- دکتر محمد شریف، وکیل برجسته دادگستری و استاد حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، روز گذشته از دانشگاه علامه اخراج شد.
 دکتر شریف، در گفتگویی با کمیته گزارشگران حقوق بشر، ضمن تایید این خبر اظهار داشت: «روز گذشته و در اولین روز دانشگاه نامه‌ای به دستم دادند و گفتند که صلاحیت عمومی من رد شده و به خدمات دانشگاهی‌ام پایان داده می‌شود».
این اخراج که به گفته‌ی محمد شریف با ابلاغ کتبی انجام شده است، در شرایطی صورت می‌گیرد که اول بهمن ماه گذشته نیز، مسئولان دانشگاه علامه، بدون هیچ گونه توضیح و دلیل قانونی، کلیه واحدهای این استاد دانشگاه، در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را حذف کرده بودند.
دکتر محمد شریف در خصوص این که مبنای این رد صلاحیت چه بوده است، گفت:«تنها یک نامه چهار صفحه‌ای است مبنی بر اینکه صلاحیت عمومی من در وزارت علوم رد شده و در واقع انشای ان اینطور است که صلاحیت عمومی در اولویت قرار نگرفته و تقریبا مشابه همان نامه‌ای است که برای دکتر مردیها هم صادر شده بود. قبلا در مواردی اساتید را بازنشسته می‌کردند و من هم با وجود ۲۵ سال سابقه این امکان را داشتم اما بی‌انصافی کردند».

نقض حقوق بشر؛ اخطار صریح آمریکا به رژیم تهرانسایت عصر ایران: سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا جمهوري اسلامي را تهديد كرد كه بايد با گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ايران همكاري كند.

" آلن ایر " سخنگوی جديد وزارت امور خارجه آمريکا كه به زبان فارسي مسلط است ، در مصاحبه با راديو فردا در پاسخ به سوالي درباره احتمال عدم همكاري ايران با گزارشگر ويژه حقوق بشر گفت :‌"‌ اگر حکومت جمهوری اسلامی ايران همکاری نکند، طبعا اين عدم همکاری، عواقب و تبعات خود را به همراه خواهد داشت که ایران بايد آن را بپذيرد. "
اير با اعلام اينكه " نقض مکرر و فاحش حقوق شهروندان در ایران محرز است " افزود :‌" از اين نظر، پرزيدنت اوباما با ساير همکارانش وارد عمل شده است تا اين گزارشگر ويژه حقوق بشر در ايران انتصاب شود."
وي درباره تغيير لحن آمريكا نسبت به ايران در پيام نوروزي باراك اوباما خطاب به مردم ايران گفت‌"‌همان گونه که رئيس جمهور اوباما در پيام نوروزی خودش گفت، آمريکا در کنار مردم ايران ايستاده است".

ضرب و شتم خانواده‌های زندانیان در تبریز


با ضرب و شتم خانواده‌های ده‌ها تن از زندانیانی که در تجمع اعتراض به نابودی دریاچه ارومیه بازداشت شده بودند، خیابانهای اطراف زندان تبریز به صحنه شعارهای تند و درگیری با نیروهای امنیتی تبدیل شد.


خیابانهای اطراف زندان تبریز، روز دوشنبه (۴ آوریل / ۱۵ فروردین) به صحنه درگیری میان خانواده ها و بستگان زندانیان و نیروهای انتظامی و امنیتی تبدیل شد.
این ناآرامی در واکنش به عدم پاسخگویی مراجع قضایی درباره ۷۰ نفر از کسانی بود که در تجمع اعتراض به نابودی دریاچه ارومیه مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته و زخمی و بازداشت شده اند. آنها به ناتوانی دولت در حفظ محیط زیست در ارومیه اعتراض کرده اند.
به گزارش منابع محلی، برخی از خیابانهای تبریز تا پایان شب گذشته شاهد حضور انبوه نیروهای انتظامی و امنیتی بود.
رسانه های نزدیک به جنبش سبز نیز گزارش داده اند که ماموران زندان تبريز با برخوردهای بسيار تند، سعی در پراکنده کردن خانواده های زندانيان داشتند.
تاکنون هيچیک از مراجع قانونی و مسئولان زندان حاضر نشده اند که از سرنوشت اين بازداشتشدگان خبری منتشر کنند.
به گزارش رسانه های حقوق بشری، نيروهای انتظامی و امنيتی، روز شنبه (۲ آوریل / ۱۳ فروردین) بيش از ۷۰ تن از شهروندان شهرهای اروميه و تبريز را به جرم شرکت در تجمعات اعتراض به از بین رفتن درياچه اورميه، بازداشت و شماری را زخمی کرده اند.

رادیو آلمان

۱۳۹۰ فروردین ۱۵, دوشنبه

کاریکاتور؛ تلاش رژیم برای به آتش کشیدن منظقه
روزنامه الوطن چاپ عربستان سعودی

حملات مداوم به نیروهای امنیتی در کردستانراديو فردا: خبرگزاری های ايران گزارش داده اند که در جريان حمله به يک پاسگاه مرزی جمهوری اسلامی ايران در منطقه کانی کبود در شهر مريوان در بامداد روز ۱۳ فروردين، چهار مامور نيروی انتظامی کشته و پنج نفر ديگر نيز زخمی شدند.
تاکنون هيچ گروهی مسئوليت اين حادثه را بر عهده نگرفته است.
از چهارم فروردين ماه تاکنون چهار عمليات نظامی در استان کردستان ايران روی داده است که طی آن، شش نفر از ماموران نيروی انتظامی و مرزبانی کشته و نزديک به ۱۰ نفر نيز زخمی شده اند
مسعود کردپور، از آژانس خبری موکریان در کردستان ايران، با اشاره به اينکه درگيری های نظامی در کردستان ايران در چند سال گذشته افزايش يافته است، به راديو فردا می گويد: «خشونت در منطقه بيشتر شده است و فعاليت ها بيشتر حالت زيرزمينی دارند و هيچ گروهی نيز تاکنون مسئوليت اين حوادث را بر عهده نگرفته است.»

یک نفر به اتهام محاربه در بهبهان اعدام شدیک شهروند به نام "ابوالحسن.ر" به اتهام محاربه در زندان شهرستان بهبهان به دار آویخته شد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دادگستری کل استان خوزستان، صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه ۸۹ حکم یکی از محکومان به اعدام در شهرستان بهبهان اجرا شد.
براساس این گزارش نامبرده به اتهام محاربه از سوی دادگاه انقلاب ماهشهر مستقر در بهبهان به اعدام محکوم شد که این حکم مورد تایید محاکم مراجع عالی رتبه قضایی نیز قرار گرفت.

هرانا

۱۳۹۰ فروردین ۱۴, یکشنبه

اتحادیه اروپا خواستار آزادی هفت رهبر بهایی در ایران شد

article pictureرادیو فردا:کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه از خبر دوبرابر شدن طول مدت حکم زندان برای هفت رهبر بهاییان ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی آنها شد.

در همین حال هنوز هیچ مقام رسمی در قوه قضاییه جمهوری اسلامی اظهار نظری درباره حکم دقیق رهبران بهاییان نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم اشتون در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «من از شنیدن این‌که حکم اولیه ۲۰ سال زندان برای هفت رهبر پیشین بهایی ممکن است مجدداً تأیید شده‌ باشد نگران هستم.»

وی افزود: «از مقام‌های ایرانی می‌خواهم تا هفت رهبر بهایی که از قرار معلوم انگیزه صدور این احکام برای آنها به خاطر تعلق داشتن‌شان به یک اقلیت مذهبی است را بی‌درنگ آزاد کرده و به آزار اقلیت‌های مذهبی در ایران پایان دهد.»

گزارش تجمع دیروز مقابل وزارت امور خارجە نروژ است

article pictureاعتراض بە استرداد پناهجوی کرد ایرانی در نروژ همچنان ادامە دارد
 ایرانیان مقیم نروژ خشمگین از استراداد پناهجوی ١٩ سالە کرد رحیم رستمی از سوی پلیس این کشور بە جمهوری اسلامی این هفتە دست کم ٢ مرتبە مقابل وزارت خارجە نروژ تجمع اعتراضی برگزار نمودند.این پناهجو کە ٣ سال قبل بە نروژ آمدە و از این کشور درخواست پناهندگی کردە بود،بعد از رد درخواست پناهندگی وی از سوی ادارە مهاجرت در حالی کە قصد داشت تا حساب بانکی بازکند توسط پلیس دستگیر و بهمراە ٢ مأمور در فرودگاە تهران بە مقامات ایرانی تحویل دادە شد و هم اکنون در زندان اوین بسر می برد.


بهمین خاطر و در اعتراض بە احتمال اعدام قریب الوقوع زندانی سیاسی کورد شیرکو معارفی  امروز جمعە اول ماە آوریل از ساعت ٣ تا ٤ بعدازظهر جمعی از کورد و ایرانیان مقیم نروژ مقابل وزارت امور خارجە با سردادن شعار بە زبانهای نروژی، فارسی و کوردی علیە جمهوری اسلامی  همزمان از مقامات نروژ خواستند تا برای نجات جان رحیم رستمی اقدام و از استرداد دیگر پناهجویان بە ایران جلوگیری نمایند.


 گفتنی است در حاشیە برگزاری این تجمع ٢ نفر از نمایندگان نامەای اعتراضی و خواستهای تجمع را بە مقامات وزارت خارجە تحویل دادند.

 در این نامە از مسوولین نروژی خواستە شدەاست تا «نسبت بە آزادی این پناهجوی دربند کورد اقدام و شرایط بازگشت وی بە نروژ فراهم گردد.»


تجمع امروز از سوی کمپین حمایت از زندانیان سیاسی اقوام ایرانی و جمعیت فرهنگی سراسری کرد های مقیم نروژ برگزار شد.امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران

یاد آور می شود دوشنبە گذشتە هم از سوی سازمان حقوق بشر ایران در نروژ تجمع مشابهی مقابل وزارت امور خارجە نروژ برگزار شد کە در آن سخنگوی این سازمان محمود امیری مقدم از مقامات نروژ خواستە بود تا نسبت بە آزادی این پناهجوی زندانی کورد نهایت تلاش خود را مبذول دارند.


 وی طی هفتە گذشتە در مصاحبە با رسانەهای مختلف این کشور بارها گفتە است:«مقامات نروژ باید بە نوبەی خود سهم مسوولیت عمل خود را بپذیرند.»


مسعود ناصری خبر نگار مستقل و فعال حقوق بشر

01.04.2011پارس دیلی نیوز