۱۳۹۰ اسفند ۱۹, جمعه

اطلاعیه دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت در رابطه با انتخابات مجلس و حواشی آن


دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت پیرامون انتخابات مجلس نهم و حواشی آن اطلاعیه ای صادر کردند.
به گزارش دانشجونیوز، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ضمن اشاره به تلاش های صورت گرفته در سطح دانشگاه مانند شعار نویسی و چسباندن برچسب های اعتراضی، به مردم ایران برای بر هم زدن نمایش دروغین انتخابات تبریک گفته اند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "برای دستکاری نتایج و نشان دادن آمار بالای مشارکت شاهد وجود تناقضات فراوان بودیم و برخلاف دفعات قبل صدا و سیمای انحصاری هم موفق نشد به جز پخش تصاویری از چند حوزه محدود افکار عمومی مردم که بسیار آگاه تر از قبل شده اند را چندان تحت الشعاع قرار دهد."
در  ادامه دانشجویان، شرکت محمد خاتمی در انتخابات را اشتباهی دانسته اند که ضربه ی جبران ناپذیری به اعتماد عمومی وارد کرد: "با بررسی جمیع نظرات و با تمام احترامی که برای این افراد و همچنین خود آقای خاتمی قائلیم اما متاسفانه دلایل این اقدام و تناقضات موجود در آن برای ما قابل درک نمی باشد و معتقدیم این اقدام اشتباه بود و یا حداقل نوع مواجهه با موضوع بدون فکر و در نظر گرفتن جنبه های مختلف بود. نتیجه آنکه ضربه ی جبران ناپذیری به اعتماد عمومی وارد آمد و باعث دلسردی و سرخوردگی معترضان گردید."
متن کامل این اطلاعیه در ادامه آمده است:

انتقال 10 زندانی ،زندان زاهدان به سلولها انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

article pictureبنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" 10 زندانی قرار است فردا صبح در زندان زاهدان به دار آویخته شوند.
روز جمعه 19 اسفند ماه 10 زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی زندان زاهدان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شدند. خانواده های 10 زندانی که 2 تن از آتها زن می باشند روز جمعه 19 اسفند ماه با عزیزان خود برای آخرین وداع در زندان زاهدان با آنها ملاقات کردند.به خانواده های زندانیان گفته شده است که قرار است فردا صبح حکم اعدام آنها به اجرا در آید.
اسامی تعدادی از زندانیان که قرار است فردا حکم ضد بشری اعدام در مورد آنها به اجراگذاشته شود به قرار زیر می باشد:
1- حمید سیری حدودا 40 ساله اهل ورامین در تهران دستگیر شده است و از سال 1388 تاکنون در زندان بسر می برد.
2- گل احمد حیدری 38 سال شهروند افغانستان متاهل و دارای 4 فرزند می باشد . او از سال 88 تاکنون در زندان زاهدان زندانی است.
3- غلام سارانی حدودا 39 ساله از شهروند افغانستان
دو زن زندانی که قرار است فردا صبح به دار آویخته شوند سن آنها بین 20 الی 35 سال می باشد.

50 روز بی خبری از سعید ملک پور ، هرلحظه ممکن است حکم اعدام اجرا شود

article picture

خواهرسعید ملک پور:۵۰ روز است که از سعید خبری نداریم؛ هرلحظه ممکن است حکم اعدام اجرا شود.
از سعید ملک پور که اواخر بهمن ماه حکم اعدامش به دایره اجرای احکام فرستاده شده است خبری در دست نیست. خواهر سعید ملک پور با اظهار نگرانی شدید از وضعیت برادرش به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: « ۵۰ روز است که به ما اجازه ملاقات داده نشده است و ما کاملا از وضعیت سعید بی خبر هستیم. نامه ها و تقاضاهای دیدارمان نیز تا به حال بی جواب مانده است.»
مریم ملک پور خطاب به مسولان قوه قضاییه ایران گفت:« هر لحظه ممکن است حکم اعدام سعید اجرا شود. من از مسولان قضایی کشورم درخواست می کنم تا جلوی این حکم را بگیرند. ما نامه های زیادی داده ایم که تا به حال بی جواب مانده اند با این حال باز هم امیدواریم که مسولان جلوی اجرای این حکم را بگیرند. »
حکم اعدام سعید ملک پور، فعال سایبری اواخر بهمن ماه امسال بدون ابلاغ به وکلایش به دایره اجرای احکام فرستاده شده است. پرونده سعید ملک پور در حالی به دایره اجرای احکام فرستاده شد که حکم اعدام او که توسط دیوان عالی کشور تایید شده است به وکلایش ابلاغ نشده بود و به این ترتیب شانس اعادی دادرسی از آنها گرفته شده است.

آلمان: بحث حمله نظامی به ایران تحریم‌ها را کم‌اثر می‌کند

article picture
افزودن عنوان

به گفته وزیر خارجه آلمان شرط موفقیت تحریم‌ها اتحادیه اروپا علیه ایران پیوستن کشورهای دیگر به چنین رویکردی و امتناع از گمانه‌زنی در باره گزینه نظامی است. او همچنین اقدام نظامی در بحران سوریه را خطرناک توصیف کرد.
گیدو وستروله، از گمانه‌زنی‌های جاری پیرامون حمله نظامی به ایران ابراز ناخرسندی کرد و هشدار داد که بحث داغ به جریان افتاده پیرامون گزینه نظامی می‌تواند بر کارآمدی سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا تاثیر نامطلوبی بگذارد.
گیدو وستروله در نشست وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در کپنهاگ برگزار شده بود، از راه حل مسالمت‌آمیز در رویکرد با مناقشه هسته‌ای ایران جانبداری کرد. وی گفت که سیاست‌های تحریم‌های اقتصادی که از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده‌اند می‌توانند کارساز باشند و نمی‌بایست در سایه بحث و گمانه‌زنی پیرامون حمله نظامی به فراموشی سپرده شوند.

تساوی حقوق زن و مرد

نامه‌ای به دختران دلیرم شبنم، شکیبا و ستایش/ رسول بداقی ، معلم دربند

article picture

رسول بداقی، فعال صنفی معلمان و از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، از درون زندان دلنوشته‌ای برای دختران خود شنبم، شکیبا و ستایش نگاشته است.
متن این نامه که در اختیار ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" قرار گرفته است، در ادامه می‌آید.
فرزندان دلبندم، هرگز نمیخواهم بار سنگینِ اندوهم را به دوش کوچک و بی گناه شما بیندازم، اما چه کنم که بیش از این، تاب اندوه ندارم.
فرزنداجون دلبندم، آنگاه که از لذت مهرورزیِ هم بازی‌هایتان با پدرانشان، کودکانه سخن می گویید زنده بودن برایم بسان ریختن لیوانی آب در کنار چشمه‌ای شان است و بی ارزش می‌نماید و به روان شاعر درود می فرستم که گفته است:
جو بینی یتیمی سر افکنده پیش منه بوسه بر روی فرزند خویش
هنگامی که از امیدواری‌های خود برای آزادی من، قصه‌های کودکانه می‌سرایید، نمی‌دانید که چگونه مرا بر آتش اندوه، کباب می‌کنید و چگونه زندان برایم جهنمی هولناک می‌سازد.
اما فرزندان دلیر من، با این همه، برای آزادی مردم وطنم آماده‌ی جانفشانی‌ام. بدانید قله‌هایی، شایسته‌‌ی بهاری سرسبزند که رنج سرما و یخبندان زمستان را به دوش کشیده‌اند.
عزیزان دلبندم، پدر راستین شما، آزادی و امنیت جامعه‌ی شماست. پدر شما روزی خواهد مُرد اما وطن شما هرگز، پس وطن را آگاهانه از پدر دوست‌تر بدارید. قلب من سزاوار گلوله‌های دشمنان باد اگر ستم را بپذیرم. ننگ برای مردمی خواهد ماند که از ترس نان و جان ،فرمان نابخردان برند و خاموشی را جان پناه خویش پندارند.
رسول بداقی
پنجشنبه هجدهم اسفند ماه هزارو سیصدو نود

مدافعان آزادی اطلاع‌رسانی در ایران همچنان محکوم و زندانی می‌شوندگزارش‌گران بدون مرز :در چند روز اخیر، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند، دو روزنامه‌نگار، علی موسوی خلخالی بازداشت و نازنین خسروانی برای شش سال روانه زندان شده است.
پاریس، ١٦ اسفند ١٣٩٠ - گزارش‌گران بدون مرز، سرکوب تدام‌دار روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند. در چند روز اخیر، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند، دو روزنامه‌نگار، علی موسوی خلخالی بازداشت و نازنین خسروانی برای شش سال راونه زندان شده است.
گزارش‌گران بدون مرز نگرانی خود را از وضعیت سلامت عیسی سحرخیز و مهدی خزعلی، که در وضعیت خطرناکی قرار دارند، اعلام می‌کند.
عبد الفتاح سلطانی، وکیل و عضو بنیان گذار کانون مدافعان حقوق بشر ایران، از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به هژده سال زندان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شده است. وکیل مدافع بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی در تاریخ ١٩ شهریور از سوی ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود و پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد. وی پیش از این نیز در تاریخ ٢٦ خرداد ماه ١٣٨٨ بازداشت شده بود، که در شهریور ماه همان سال با سپردن صد میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده بود.

تهدید ارژنگ داودی مبنی بر انتقال وی به بند 209

article picture

بازجویان وزارت اطلاعات قصد انتقال زندانی سیاسی ارژنگ داودی به بند 209 زندان اوین را دارند
بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، تهدید زندانی سیاسی ارژنگ داودی مبنی بر انتقال به سلولها انفرادی بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات در زندان اوین.
روز پنجشنبه 18 اسفند ماه رئیس بند 8 زندان گوهردشت کرج معروف به بند سپاه که در دست بازجویان وزارت اطلاعات می باشد و رئیس آن فردی به نام مدرس است زندانی سیاسی ارژنگ داودی را فراخواند و به او اطلاع داد که بزودی او را به سلولهای انفرادی بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل خواهند کرد.
هدف از انتقال زندانی سیاسی ارژنگ داودی به بند 209 زندان اوین، برای تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار دادن وی می باشد. او در طی مدت بیش از 8 سال زندان تا به حال بارها به سلولهای انفرادی منتقل گردید و تحت شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار گرفت آخرین بار در تابستان به بند 209 منتقل گردید و در اثر شکنجه های جسمی پرده گوش وی پاره گردید و هرگز او را مورد درمان قرار ندادند.

آخوند جنتی:فضای مجازی نهادهای ما را تهدید می‌کند

article pictureآخوند جنتی: خوشبختانه کسانی که به زحمت تأئید کرده بودیم را مردم رد کردند
سیرک نماز جمعه ، آخوند جنتی : باید دست این مردم را بوسید هر رأی مردم یک سیلی محکم بود که به صورت دشمن نواخته شد. باید از این مشارکت بالا تشکر و قدردانی کنیم چرا که چشم دشمن را کور کرد و آنها ناامید شدند و نقشه فتنه‌گران که به دنبال مشارکت کم مردم بودند نقش بر آب شد و جواب دندان شکن از سوی مردم به آنها داده شد.
وی گفت: برخی افراد را ما به زحمت تأئید کرده بودیم ولی آنها به دست مردم رد شدند که به خاطر این حسن انتخاب باید از مردم تقدیر کرد/مردم کسانی را از رده خارج کردند که نباید به آنها رأی می‌دادند. ما کسانی را به زحمت تأیید کرده بودیم، مردم آنها را تأیید نکردند، بنابراین از این حسن انتخاب مردم قابل تقدیر است.

محسن صادقی نور به همراه خانواده خود قربانی سناریو وزارت اطلاعات

article picture
محسن صادقی نور به همراه خانواده خود قربانی سیاست وزارت اطلاعات شده است . بازجویان وزارت اطلاعات آقای صادقی نور را تحت فشار قرار داده تا اعترافات دروغین بر علیه خود و خانواده اش مبنی بر در آمدن به دین زرتشت کرده اند.
بنا به اظهارات همبندان آزاد شده ایشان و دوستان و آشنایان خانواده آقای صادقی نور به سایت پارس دیلی نیوز ،این خانواده زرتشتی نبوده و تحت فشارهای بازجویی اعترافات دروغین کرده اند.
محسن صادقی نور به همراه برادر زن خویش ابولفضل شاهپری و پسر عمویش مجتبی احمدی پس از حوادث عاشورا 88 در تاریخ 18 بهمن همان سال توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به سلولهای انفرادی 240 و 209 اوین منتقل و تحت بازجویی قرار میگیرند .تجمع کارگران ذوب آهن اسدآباد در مقابل استانداریکارگران ذوب آهن اسدآباد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه‌ی خود در مقابل استانداری همدان تجمع کردند.
به گزارش ایلنا از همدان، کارگران دلیل اعتراض خود را تحمیل قراردادی در هفته اول بهمن‌ماه از سوی مسئولان ذوب آهن عنوان کردند که بر اساس آن نه‌ تنها هیچ‌گونه حقی نسبت به ۴ ماه حقوق معوقه خود نخواهند داشت، بلکه حقوق و مزایای عادلانه‌ای هم برای ادامه کار در آن قرارداد دیده نمی‌شود.
کارگران ذوب‌آهن غرب کشور می‌گویند ۴ ماه است که حقوق و عیدی دریافت نکرده‌اند.

جلسه رسیدگی به اتهامات کوروش زعیم برگزار شددادگاه رسیدگی به اتهامات عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در این پرونده که حاصل تجمیع پرونده‌های حاصل از ۳ بازداشت این فعال ملی در سالهای ۸۵، ۸۸ و ۸۹ می‌باشد، وی متهم است به تبلیغ علیه نظام از طریق بیانیه‌ها، مقالات و مصاحبه‌های گوناگون و نیز اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و عضویت در جبهه ملی ایران
دادگاه این فعال سیاسی هفدهم اسفند ماه در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب تهران به رسایت قاضی قمی برگزار شد.
در جلسه محاکمه پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان، کوروش زعیم به همراه وکیلش سید محمدعلی دادخواه به دفاع پرداخته و نهایتا جهت اخذ دفاع آخر دادخواه خواهان فرصت یک هفته‌ای جهت تقدیم لایحه گردید که مورد موافقت قاضی شعبه ۱۲ قرار گرفت. رای پس از اخذ لایحه صادر خواهد شد.

پنج شهروند اهل سنندج بازداشت شدند


گزارش‌ها حاکی از آن است که پنج شهروند اهل سنندج طی ماه گذشته توسط نيروهای امنيتی در اين شهر بازداشت شده‌اند.
به گزارش موکريان نیوز، "حشمت ابراهیمی"، "رمضان عباسی"، "سعید محمودی"، "واحد دوستی" و "رحمان سبحانی"، پنج شهروند اهل سنندج بازداشت شدند.
گفته می‌شود این افراد که اهل روستای تنگیسر از توابع شهر سنندج هستند، حدود یک ماه پیش بازداشت و اخیراً به زندان مرکزی سنندج منتقل شده‌اند.
تا لحظه تنظیم خبر علت یا علل بازداشت این افراد از سوی مراجع قضائی کردستان اعلام نشده، اما گفته می‌شود اتهام این شهروندان امنیتی است.

۱۳۹۰ اسفند ۱۸, پنجشنبه

محرومیت زندانیان سیاسی کُرد از مرخصی عید

در اکثر زندان‌های مناطق کُردنشین، از سوی مسئولین زندان به زندانیان سیاسی ابلاغ گردیده که آنها حق استفاده از مرخصی را نداشته و از نوشتن درخواست مرخصی خودداری کنند.
به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، با نزدیک شدن به سال نو و ایام عید، به طور معمول و با توجه به آیین‌نامه‌های اداره کل زندان‌های ایران، زندانیان با نوشتن تقاضانامه، جهت استفاده از مرخصی درخواست‌هایی را به مسئولین زندان تحویل می‌دهند. اما خبرها حاکی از آن است که در زندان‌های مناطق کُردنشین، از سوی مسئولین زندان به زندانیان سیاسی کُرد ابلاغ شده که از نوشتن درخواست مرخصی خودداری کنند و این در حالی است که به دیگر جرائم همچون مواد مخدر و غیره این مرخصی تعلق گرفته است.
گزارشگران کُردپا از چند شهر کردستان و به نقل از خانواده‌ی چند زندانی سیاسی این خبر را اعلام کرده‌اند.
زندان‌های شهرهای مهاباد، سقز، بوکان از جمله زندان‌هایی هستند که طی چند روز گذشته بر عدم صدور مرخصی به زندانیان سیاسی تأکید کرده‌ان


ادعای خامنه ای دجال:مردم در انتخابات 12 اسفند سنگ تمام گذاشتند!

article picture

اگر دروغ حناق بود این مردک دیوانه درجا خفه شده بود.
خامنه ای دجال دروغگو در رابطه با انتخابات تحریم شده 12 اسفند توسط اکثریت مردم ایران گفته:رأی اکثریت قاطع مردم در انتخابات مجلس نهم ، در واقع رأی به اصل نظام اسلامی و نشان دهنده اعتماد کامل آنان به نظام بود و همچون سیلی هوشیار کننده، افرادی را که درخصوص اصل نظام و آینده آن و مردم، در توهم و خیال پردازی بسر می بردند، بیدار، و حقیقت را آشکار کرد.
به نقل از منابع خبری رژیم ، وی با ادعای اینکه مردم در این انتخابات سنگ تمام گذاشتند، گفت: مردم در انتخابات 12 اسفند و در عرصه رویارویی با جبهه مخالفان، قدرت ناشی از ایمان و بصیرت خود را به میدان آوردند و با این حرکت عظیم ، طراحی های چندین ماهه معاندان را برای انتخاباتی بی رونق، نقش بر آب کردند.
خامنه ای در مورد سخنان اخیر رئیس جمهور امریکا مبنی بر اینکه وی به جنگ با ایران فکر نمی کند، گفته: این سخن، سخن خوبی است و نشان دهنده خروج از توهم است .
پارس دیلی نیوز

یک شهروند شیروانی در ملاءعام به دار آویخته شدفردی به نام "یونس شفیق" که گفته می‌شود یک معلم در شیروان واقع در استان خراسان شمالی را به قتل رسانده بود، سحرگاه روز سه شنبه، شانزدهم اسفندماه، در این شهرستان و در ملاءعام به دار آویخته شد.
به گزارش ایرنا، "یونس شفیق" دی‌ماه سال گذشته پس از آگاهی از اینكه برادر دانش آموزش به دلایل واهی توسط مدیر مدرسه كتك خورده، با مراجعه به مدرسه، "روشن كاظمیان"، مدیر مجتمع آموزشی چمرانِ شهرک رضا در منطقه‌ی سرحد شیروان را، به قتل رساند.
بر اساس این گزارش وی با ضربات چاقو و در مقابل چشم دانش آموزان، مدیر این مجتمع آموزشی را از پای درآورد و متواری شد.
احمد حیدری، معاون امور مجلس وزارت آموزش و پرورش پیش‌تر در این خصوص گفته بودکه با پیگیری اداره‌ی حقوقی وزارت آموزش و پرورش و همکاری قضات و مرجع قضایی استان خراسان شمالی، در صدور حکم قصاص این شهروند تسریع شده است.
گفتنی ست که حكم قصاص یونس شفیق، پس از تایید در دیوان عالی كشور، سحرگاه سه شنبه به اجرا درآمد.

محكوميت احمد غلامی، سردبیر روزنامه‌ی شرق به يک سال حبساحمد غلامی، سردبیر روزنامه‌ی شرق و نویسنده، از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است.
به گزارش ایسنا، اتهام احمد غلامی فعالیت تبلیغی علیه نظام بوده و بر همین اساس، به استناد ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس محکوم شده که این محکومیت به‌مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمده است.
این حکم از سوی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به این روزنامه نگار ابلاغ شده است.
آقای غلامی روز شانزدهم آذر ماه سال جاری و در پی یورش ماموران امنیتی به ساختمان شرق همراه علی خدابخش، کیوان مهرگان و فرزانه روستایی بازداشت شده بود. وی هشتم دی ماه با تودیع وثیقه‌ی ده میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

گزارش تازه احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران منتشر شداحمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در این گزارش از موارد شکنجه بازداشت شدگان در ایران انتقاد کرده است.
او نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."
به گزاری بی بی سی، احمد شهید همچنین اظهارات شاهدانی را نقل کرده است که می گویند از حق دادرسی عادلانه در ایران محروم شده بودند. بعضی از این افراد گفته اند که هنگام بازداشت نه حکمی قانونی به آنها ارائه شده و نه دلیلی برای دستگیری آنها ذکر شده و در بعضی موارد ماه ها در سلول انفرادی نگهداری شده اند، بدون آن که اتهامی به آنها تفهیم شود.
در گزارش آقای شهید آمده است: "تمام مصاحبه شوندگان اظهار کرده اند که در خلال انتقال به بازداشتگاه و بازجویی به آنها چشم بند زده شده بود و اکثرا نتوانسته اند با اعضای خانواده خود تماس بگیرند تا بگویند در کجا نگهداری می شوند و پس از دستگیری و همچنین در خلال تحقیقات، به وکیل دسترسی نداشتند."

روز جهانی زن؛ ۳۴ زندانی زن با ۲۰۸ سال زندان و ۱۴ زن در بازداشتمجتبی سمیع‌نژاد: در دفتر پیگیری زندانیان سیاسی خانه حقوق بشر ایران اسامی و اطلاعات ۴۷ زندانی سیاسی زن که  به خاطر فعالیت‌ها و عقاید خود در بازداشت به سر می‌برند جمع‌‌آوری شده است که بدون شک تمامی زندانیان سیاسی زن در ایران را در بر نگرفته است.
از میان این ۴۷ زندان ۳۴ نفر آن‌ها با حکم‌های سنگین حبس در زندان به سر می‌برند و ۱۴ تن از آنان در بازداشت به سر می‌برند و در انتظار صدور حکم هستند. ۳۴ زندانی زنی که برای آن‌ها حکم صادر شده است در مجموع به ۲۰۸ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده‌اند و در مجموع باید بیش‌ از دو قرن در زندان به سر می‌برند. سنگین‌ترین احکام صادر شده برای زندانیان زن مربوط به زنیب جلالیان فعال کرد با داشتن حبس ابد،  مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی از  رهبران جامعه‌ی بهاییان در ایران با ۲۰ سال زندان برای هر کدام و سپس فرح واضحان با ۱۷ سال زندان است.
زندانیان زن:
زنیب جلالیان شهروند کرد متولد سال ۱۳۶۱ در شهر ماکو ایران است و از سن ۲۵ سالگی در زندان به سر می‌برد. زینب جلالیان در سال ۱۳۸۸ به اتهام «محاربه» از طریق همکاری با حزب پژاک به اعدام محکوم شد. اما در طی ماه‌های گذشته این حکم به حبس ابد تبدیل شد. جلالیان هم اکنون در زندان کرمانشاه به سر می‌برد.
فریبا کمال‌آبادی ۴۸ ساله و مهوش ثابت ۵۷ ساله شهروند بهایی و  دو تن از هفت مدیر زندانی جامعه‌ی بهایی در ایران هستند. کمال آبادی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ و ثابت در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۶ بازداشت شده و تاکنون در زندان به سر می‌برند. این دو از طرف شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهامات «جاسوسى، اقدام علیه امنیت کشور و محاربه» به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند. در طول مدت بازداشت تاکنون به زندان‌های رجایی‌شهر کرج و زندان قرچک ورامین نیز تبعید شده‌اند، اما اکنون در بند عمومی زنان زندان اوین هستند. کمال‌آبادی وثابت در طول مدت بازداشت تاکنون به مرخصی نیامده‌اند.

ایجاد تشکیل شورای عالی مجازی ، نشانه وحشت شدید خامنه ای مفلوک از سرنگونی

article pictureمجید محمدی، جامعه شناس و تحلیلگر سیاسی، دو دلیل را در ارتباط با تشکیل این شورا مطرح می سازد: دلیل اول احساس خطر آیت الله خامنه ای از گسترش فضای مجازی در ایران؛ دوم اینکه احتمال می رود که سیستمها و پایگاههای اینترنتی دولتی با هک شدن روبرو شوند.
رادیو فرانسه نوشت:شورای عالی فضای مجازی با حکم آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل و اعضای حقیقی و حقوقی آن منصوب شدند.
در این بیانیه آمده است : آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن و بهره گیری حداکثری از فرصت ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی است.
به گفته رهبر جمهوری اسلامی این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد نماید.

کارگر زندانی به دلیل وخامت اوضاع جسمی به پزشک قانونی منتقل شد!

article picture

بر اساس خبر ارسالی به کمیته هماهنگی، علی نجاتی کارگر زندانی و عضو هیات مدیره ی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه صبح روز سه شنبه 16 اسفندماه به دلیل وخامت اوضاع جسمی به پزشک قانونی منتقل شد تا برای بررسی ضرورت آزادی موقت وی به دلیل عدم تحمل حبس معاینات لازم انجام پذیرد.
نجاتی به دلیل مشکلات قلبی در وضعیت خطرناک به سر میبرد و محبوس بودن او در زندان احتمال بالای سکته ی قلبی را برای او در پی خواهد داشت.
مقامات پزشکی اعلام کرده اند حداقل برای جلوگیری از سکته قلبی و با توجه به نیاز ضروری او برای استراحت مطلق در منزل، باید توسط مقامات قضایی مرخصی پزشکی برای او صادر گردد اما اساسن وی تحمل حبس را ندارد و به همین دلیل باید آزاد شود. مسئولیت حفظ جان این فعال کارگری مستقیمن متوجه مسئولین قضایی و امنیتی می باشد و کمیته هماهنگی ضمن محکوم نمودن ادامه ی بازداشت علی نجاتی خواهان آزادی بی قید و شرط وی و همه ی فعالین کارگری در بند است.
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
16 اسفند 1390

آمریکا: غلامرضا باغبانی، از فرماندهان نیروی قدس، قاچاقچی مواد مخدر است

article picture


وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه، هفتم ماه مارس، در چارچوب قانون موسوم به «کینگ پین»، غلامرضا باغبانی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران، را به عنوان قاچاقچی مواد مخدر معرفی کرد.
این نخستین باری است که قانون فوق علیه یک مقام رسمی جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. [قانون موسوم به «کینگ پین» مصوب سال ۱۹۹۹ است و بر اساس آن دولت آمریکا موظف به شناسایی و مسدود کردن دارایی‌های قاچاقچیان بین‌المللی مواد مخدر شده است.]
به گزارش رادیو فردا ، وزارت خزانه‌داری در اعلامیه‌ای که بر روی سایت این وزارتخانه منتشر شده، به نقل از دیوید کوهن، معاون این وزارتخانه نوشته است: «اقدام امروز وزارت خزانه‌داری دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در قاچاق مواد مخدر آشکار می‌کند. اتهامی که مذموم بودنش مضاعف است زیرا جدای از پخش مواد مخدر، فعالیت نیروی قدس بخشی از برنامه‌ای گسترده‌تر برای حمایت از تروریسم بوده است. وزارت خزانه‌داری همچنان به فعالیت خود در شناسایی و معرفی قاچاقچیان مواد مخدر و حامیان تروریسم، در هر نقطه از جهان که مشغول به اعمال خود هستند، ادامه خواهد داد.»
برپایه این بیانیه غلامرضا باغبانی از افسران عالی رتبه نیروی قدس سپاه پاسداران و فرمانده فعلی نیروی قدس در زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران در نزدیکی مرز افغانستان است.

"انتشارات ثالث" هم تعلیق شدخبر‌ها از اداره‌ی کتاب وزارت ارشاد حاکی از آن است که از این پس، کتاب‌های انتشارات ثالث مجوز دریافت نمی‌کنند و به نظر می‌رسد این ناشر هم به جمع ناشران بلاتکلیف یا معلق پیوست.
به گزارش مهر، در حالی که به نظر می‌رسید با رایزنی هیئت مدیره‌ی اتحادیه‌ی ناشران و کتابفروشان تهران با مسئولان اداره‌ی کتاب و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مشکل انتشارات چشمه حل شود اینبار خبر می‌رسد که نه تنها مشکل این ناشر که مباحثی از تعلیق تا لغو مجوز درباره آن مطرح شده بود، حل نشده بلکه مشکل جدیدی برای یک ناشر دیگر هم به وجود آمده است.
از صبح دیروز اداره‌ی کتاب ارشاد هیچ کتابی را برای بررسی و دریافت مجوز از انتشارات ثالث دریافت نکرده است و هم‌چنین توضیحی مبنی بر دلایل این اتفاق و مدت زمانی که انتشارات ثالث نباید کتاب‌هایش را برای دریافت مجوز چه در حوزه‌ کارهای چاپ اولی و چه تجدید چاپی به اداره کتاب ارائه کند، داده نشده است.
حال باید منتظر ماند تا معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا اداره کتاب وابسته به این معاونت، توضیحات رسمی خود را در تایید و یا رد این خبر اعلام کنند.
انتشارات ثالث یکی از ناشران مطرح کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۷۵ آغاز کرده و تاکنون موفق به چاپ هزاران کتاب ادبی و پژوهشی در ادبیات ایران و جهان شده است.

هرانا؛ دو شهروند بهایی در مشهد بازداشت شدند


دو شهروند بهایی ساکن مشهد امروز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، صبح روز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماموران اداره اطلاعات مشهد به منازل دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های «حوریه محسنی» و «نگین احمدیان» مراجعه کرده و پس از تفتیش و ضبط کامپیو‌تر، کتب، سی دی‌ها و عکس‌های مذهبی نامبردگان را نیز بازداشت و به نقطه نامعلومی انتقال دادند.
این احتمال وجود دارد بهاییان دیگری هم دستگیر شده باشند که در خبرهای تکمیلی اعلام می‌شود.
قابل ذکر است بجز دو فرد مذکور، بیش از دو هفته است که هشت شهروند بهایی دیگر هم در مشهد در بازداشت بسر می‌برند.

۱۳۹۰ اسفند ۱۷, چهارشنبه

مسمومیت ۳۲ دانشجوی دختر در یک خوابگاه دانشجویی در مشهد

article picture


۳۰ نفر از دانشجویان پس از اقدامات درمانی سرپایی در ساعت هفت صبح از بیمارستان ترخیص و به خوابگاه خود منتقل شدند و دو نفر دیگر نیز تا ظهر امروز مرخص می شوند.
انتشار گاز منوکسید کربن موجب مسمومیت ۳۲ دانشجو در یک خوابگاه دانشجویی دختران در مشهد شد.
به گزارش مهر، مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام این خبر گفت: در پی تماس تلفنی با مرکز اورژانس ۱۱۵ در ساعت ۳:۱۰ بامداد امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند مبنی بر احتمال مسمومیت با گاز منوکسید کربن در خوابگاه دانشجویان مشهد ۶ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد.

خامنه ای تروریست های خود را تحت پوشش خبرنگار به دیگر کشور ها اعزام می کند

article pictureبازداشت خبرنگار رژیم در ارتباط با انفجار خودروی سفارت اسرائیل در هند
مسئولان پلیس هند اعلام کرده اند که یک روزنامه نگار را در به دلیل انفجار خودروی سفارت اسرائیل در هند بازداشت کرده اند.
سایت حکومتی انتخاب به نقل از رویترز، نوشت:این روزنامه نگار که برای یک خبرگزاری ایرانی کار می کند، اولین شخصی است که به اتهام دست داشتن در انفجار مذکور دستگیر شده است.
این روزنامه نگار آزاد که محمد کاظمی نام دارد سه شنبه شب در منطقه جنوبی پایتخت هند دستگیر شده است.
این خبر را راجان بهاگات، سخنگوی ادراه پلیس هند اعلام کرده است.
به نوشته ی رویترز، کاظمی با یکی از حمله کنندگان در ارتباط بوده است اما او شخصا و به صورت مستقیم در انفجار خودروی سفارت اسرائیل مشارکت نداشته است.
پارس دیلی نیوز

8 مارس , روز جهانی زن ، پیام دانشجوی زندانی مجید دری

article picture

پیام تبریک مجید دری، دانشجوی زندانی به مناسبت 8 مارس, روز جهانی زن :

نمی‌دانم هنوز بهارستان نفس می‌کشد در روز جهانی زن.

نمی‌دانم شیرزنان و مردان این خطه با تمامی خطرها و خاطره‌ها، می‌آیند تا کسی از یاد نبرد زن و مرد برابرند؟

نمی‌دانم جای خالی مهدیه، بهاره، شیوا، ژیلا، مهسا، زینب، سیمین و .. را کسانی دیگر پر کرده‌اند؟

جای خالی من را چه؟

چقدر غرق در غرور می‌شدم وقتی در موج زنان و مردان، از هجوم شوم و باتوم مأموران می‌گریختیم و در جای دیگر دوباره جمع می‌شدیم.

همیشه با خود فکر می‌کردم چه جرأتی دارند، هم زنانی که می‌آیند تا حقشان را بستانند و هم مردانی که به یاری ایشان می‌آمدند تا بگویند که نابرابری ظلم است، حتی اگر به نفع ما باشد.

و من می‌رفتم تا به ترس و عرق آنان معطر شوم و خود را بپالایم و با تمام وجود حس کنم زن و مرد برابرند.

صد البته قبل از هر کتاب و مقاله‌ای، مادرم، این عزیز زندگی‌ام به من آموخت که تفاوت ننهم زن و مرد را، دختر و پسر را. بین خودمان بماند اما گاهی، حتی من را که پسرش بودم محکوم می‌کرد در برابر حق زنی.

8 مارس روز جهانی زن، روز شکوهمند برابری و نفی تبعیض را به تمام زنان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و با یاد دلاور زنِ سبز، زهرا رهنورد، آرزوی روزی را می‌کنم که هیچ تبعیضی بین هیچ زن و مردی در هیچ کجای دنیا نباشد.

ارادتمندتان

مجید دری/ زندان فجر بهبهان

اسفند ماه 90
انتشار: کمیته گزارشگران حقوق بشر
 

گزارش سازمان ملل : نقض خیره کننده حقوق بشر در ایران

article picture

 
گزارشگر ویژه خواستار آزادی فوری کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد.

ارائه اظهارات منبع آگاه در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

مدافعان حقوق بشر نرگس محمدی و عبدالفتاح سلطانی درست پیش از انتشار گزارش به زندان طویل المدت محکوم شدند

چهاردهم اسفند ۱۳۹۰-‬ کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از گزارش جامع احمدشهید گزارشگرویژه سازمان ملل درزمینه حقوق بشر ایران که سند مهمی در رساندن صدای قربانیان نقض مستمر و لجوجانه حقوق بشر در کشور است، از حکومت ایران خواست که به نادیده گرفتن قوانین بین المللی و تعهدات خود و پنهان کردن سیستماتیک حقایق مرتبط با نقض حقوق بشر پایان دهد و با مکانیسم های حقوق بشر سازمان ملل برای بهبود وضعیت وخیم موجود همکاری کند.

در این گزارش که امروز در ژنو منتشر شد، برخلاف گزارش ماه اکتبر احمد شهید که در مجمع عمومی ارائه شد توصیه هاو پیشنهاداتی به حکومت ایران ارائه شده است او از حکومت ایران خواست که «هر چه سریعتر زندانیان سیاسی و زندانیان عقیدتی» را آزاد کند و از «فضای نقدعمومی» حفاظت کند. گزارشگر ویژه گفته است که اظهاراتی را جمع آوری کرده است که «الگوی خیره کننده ای از نقض حقوق اساسی تضمین شده در قوانین بین المللی» ارائه می کند.

خط و نشان کشیدن سگ هار ولایت فقیه در آستانه چهارشنبه سوری

article pictureاحمدی مقدم: با هرگونه تجمع در چهارشنبه سوری مقابله می‌کنیم
سگ هار خامنه ای ، احمدی مقدم گفت: «پلیس مخالف تخلیه هیجان و شادی مردم نیست ولی برای اینکه اشرار نتوانند از این فرصت‌ها استفاده کنند با هرگونه تجمع در چهارشنبه‌سوری مقابله خواهیم کرد.»
ایلنا:"اسماعيل احمدي مقدم" امروز (چهارشنبه ۱۷ اسفند 90) در نشست خبری که در رابطه با تمهیدات نوروزی پلیس در سال ۹۱ برگزار شد، گفت: « امسال کشفیات مواد محترقه به شدت افزایش یافته و کشف مواد اولیه دست ساز نسبت به مدت مشابه سال پیش که ۹ تن بوده به ۱۶ تن رسیده است همچنین از لحاظ عددی امسال ۵۲ میلیون عدد مواد محترقه کشف شد که این آمار سال پیش ۷ میلیون عدد بود.»
وي افزود: «پلیس در روزهای پایانی سال تا آخر شامگاه معضلات ترافیکی را بررسی مي‌كند و کنترل امنیت مراکز خرید را نیز برعهده دارد همچنين در تلاش است که مردم پایان سال را در ‌‌نهایت امنیت و آرامش همچون بقیه ماه‌های سال به سر برند.»

تجمع صدها تن از دانشجویان دانشگاه شهرکرد

article pictureسومين تجمنفی دانشجویان شهرکرد در ٦ ماه اخير برگزار شد
روز گذشته، دانشجویان دانشگاه شهرکرد در اعتراض به مشکلات صنفی تجمع نمودند.
به گزارش دانشجونع صیوز، در روزهای اخیر مسئولین دانشگاه شهرکرد از دانشجویان برای سرویس های درون دانشگاه، که تا کنون بصورت رایگان بود، هزینه رفت و آمد دریافت می کنند.
در پی این اقدام روز گذشته صدها تن از دانشجویان از ساعت ١٢ ظهر در مقابل دانشکده ی علوم دانشگاه شهرکرد تجمع نمودند.
مسئولین حراست دانشگاه پیش از شروع تجمع با ایجاد فضای رعب و وحشت در میان دانشجویان قصد جلوگیری از برگزاری تجمع را داشتند که با حضور گسترده دانشجویان این اقدام ناکام ماند.
پس از تجمع دانشجویان، ماموران حراست (آقایان صفری، کیانپور و شریفی) با در دست گرفتن دوربین شروع به فیلم برداری از دانشجویان کردند که این عمل خود باعث برافروخته شدن بیشتر دانشجویان شد.

علی نجاتی به دلیل وخامت اوضاع جسمی به پزشک قانونی منتقل شدعلی نجاتی کارگر زندانی و عضو هیات مدیره‌ی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه صبح روز سه شنبه ۱۶ اسفندماه به دلیل وخامت اوضاع جسمی به پزشک قانونی منتقل شد تا برای بررسی ضرورت آزادی موقت وی به دلیل عدم تحمل حبس معاینات لازم انجام پذیرد.
به گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، علی نجاتی به دلیل مشکلات قلبی در وضعیت خطرناک به سر می‌برد و محبوس بودن او در زندان احتمال بالای سکته‌ی قلبی را برای او در پی خواهد داشت.
مقامات پزشکی اعلام کرده‌اند حداقل برای جلوگیری از سکته‌ی قلبی و با توجه به نیاز ضروری او برای استراحت مطلق در منزل، باید توسط مقامات قضایی مرخصی پزشکی برای او صادر گردد اما اساسا وی تحمل حبس را ندارد و به همین دلیل باید آزاد شود.
علی نجاتی که محکوم به تحمل یک سال حبس تعزیری ست از آبان ماه سال جاری در زندان دزفول به سر می‌برد.

تایید حکم اعدام متهم به قتل یکی از نیروهای بسیج از سوی دیوان عالیحکم اعدام جوانی به نام فرهاد که گفته می‌شود در جریان شلیک‌های شبانه یکی از نیروهای بسیج را به قتل رسانده بود، در دیوان عالی کشور تایید شده است.
بر اساس گزارش مهر، نیمه شب یکشنبه ۲۳ خردادماه سال جاری، دو تن از نیروهای بسیج به ۲ جوان موتور سوار در روستانی "بورکی" از توابع شهرستان کازرون مضنون شده و به آن‌ها دستور ایست دادند که بر این اساس و در از درگیری‌های به وجود آمده بین این چهار نفر یکی از بسیجیان به نام "محسن دهقان" بر اثر شلیک اسلحه‌ی کلاشینکف از پای درمی‌آید.
از همین رو چندی بعد شعبه‌ی دوم دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی عرفانی زاده فرهاد، ۲۳ ساله را که متهم ردیف اول این پرونده محسوب می‌شد، محکوم به قصاص کرد.
بر اساس این گزارش، نامبرده در دادگاه گفته است: "۳ روز قبل از حادثه از روستا عبور می‌کردم که ناگهان ۳ جوان ناشناس به بهانه‌ی این که اهل روستا نیستم با من درگیر شده و به شدت مرا مورد ضرب و جرح قرار دادند. من هم پس از بازگشت در حالی که کینه شدیدی از آنها به دل گرفته بودم موضوع را با دوستم "ارسلان" در میان گذاشتم که او هم برای همکاری اعلام آمادگی کرد. نیمه‌های شب حادثه برای انتقام از ۳ جوان راهی روستا بودیم که ناگهان ۲ جوان بسیجی به ما دستور ایست دادند. ما هم به تصور این که جوانان روستایی مورد نظر هستند، آنها را به رگبار بستیم. البته قصد کشتن هیچکس را نداشتیم. روز بعد هم وقتی فهمیدم یکی از آنها جان سپرده بشدت دچار عذاب وجدان شده و از ترس به جنوب کشور گریختم."
گفتنی ست که در ادامه با اعتراض متهم پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد که قضات دیوان عالی کشور هم حکم مجازات پسر تیرانداز را تائید کردند.

کارگران ذوب آهن غرب کشور مقابل استانداری همدان تجمع کردند

کارگران ذوب آهن غرب کشور به منزله نشان دادن اعتراض و به امید گرفتن حقشان در مقابل درب استانداری همدان تجمع کردند.
به گزارش ایلنا از همدان، به گفته کارگرانی که برای اعتراض به این مکان آمده بودند در هفته اول بهمن‌ماه امسال، از سوی مسئولان ذوب‌آهن وادار به امضای قراردادی شدند که بر اساس آن نه‌تنها هیچگونه حقی نسبت به حقوق معوقه خود نداشته، بلکه حقوق و مزایای عادلانه‌ای برای ادامه کار در آن دیده نمی‌شود.
کارگران ذوب‌آهن غرب کشور ادعا می‌کنند ۴ ماه است حقوقی و عیدی دریافت نکرده‌اند.
ساخت پروژه ذوب‌آهن غرب کشور در اسدآباد از سال ۱۳۷۳ در زمینی به مساحت ۲۴۰ هکتار آغاز شد.
این پروژه با ظرفیت ۷۰ هزار تن تولید چدن در سال ۸۰ برای بار دوم انعقاد قرارداد شده و مراحل اجرایی آن از سال ۸۱ دوباره آغاز شد.
به گفته معاون وزیر صنایع و معادن برای ساخت این پروژه ۳۳ میلیارد تومان صرف شده و زمینه اشتغال ۲۴۰ نفر به صورت مستقیم و ۶۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم آورده است.

دستکم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز از حق تحصیل محروم شدندحراست دانشگاه تبریز هفت دانشجوی این دانشگاه را به دلیل شرکت در اعتراضات به خشک شدن دریاچه ارومیه از حق تحصیل محروم کرد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این هفت دانشجو که در دانشکده های مختلف دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل بوده اند به علت شرکت در اعتراضات به خشک شدن دریاچه ارومیه در تابستان سالجاری از دانشگاه اخراج شدند.
حراست دانشگاه این دانشجویان را تهدید کرده است که در صورت رسانه ای شدن این موضوع آنها را به اداره اطلاعات تبریز معرفی خواهد کرد.
اسامی این دانشجویان در نزد گزارشگران هرانا محفوظ است.

بی‌خبری از وضعیت بازداشت شدگان شهر شوش


از وضعیت ۲۶ تن از بازداشت شدگان دهم اسفند ماه در شهر شوش اطلاعی در دست نیست.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، بیست و شش تن از شهروندان بازداشتی شهر شوش که پیش از برگزاری انتخابات مجلس در این شهر از سوی اداره اطلاعات بازداشت شدند اطلاعی در دست نیست.
براساس گزارشات رسیده روز گذشته نیز جمعی از خانواده‌ها برای بدست آوردن اطلاعاتی از وضعیت فرزندان خود در مقابل اداره اطلاعات این شهرستان تجمع کردند.
بازداشت شدگان از اقلیت قومی عرب هستند که به اتهام اختلال در روند برگزاری انتخابات (پاره کردن پوس‌تر کاندیدهای انتخاباتی) بازداشت شدند.
در میان بازداشت شدگان افراد زیر ۱۸ سال نیز مشاهده شده است.
اسامی هشت تن از بازداشت شدگان به قرار زیر است:
جعفر کعبی ۱۵ ساله، حسن خسرجی، علی کعبی، مصطفی عبدالخانی، عباس کعبی، اسماعیل جنداله، عبدالسلام حمزاوی، محمد خسرجی ۱۶ ساله

فیم سینمایی "بوسیدن روی ماه" در وضعیت توقیف موقت ‌استمشاور پخش فیلم سینمایی "بوسیدن روی ماه" عنوان کرده است با توجه به صحبت‌های مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاد و رئیس اداره تهیه‌کنندگان، این فیلم توقیف موقت شده و ادبیات دیگری نمی‌توانیم برای شرح وضعیت آن به کار ببریم.

به گزارش امیرحسین علم‌الهدی مشاور پخش فیلم "بوسیدن روی ماه" ساخته همایون اسعدیان درباره وضعیت اکران این فیلم گفت: "مسئولان ارشاد انگار رویشان نمی‌شود بگویند این فیلم توقیف موقت است و با الفاظ بازی می‌کنند."
وی افزود: "هنوز پروانه نمایش "بوسیدن روی ماه" صادر نشده‌است. در دو هفته پیش هر وقت دوستان از دفتر پخش به ارشاد مراجعه کرده‌اند با جواب‌هایی همچون پروانه در حال تایپ است و یا مسئول مربوطه دورکاری دارند، روبرو شده‌اند! در مجموع اما تا به حال پروانه به دست ما نرسیده است و این دوستان هر روز با عناوین مختلف بحث‌های جدیدی را مطرح می‌کنند."
علم‌الهدی افزود: اگر فیلم پروانه نمایش دارد شورای صنفی نمی‌تواند از اکران آن ممانعت کند. مگر اینکه یک گفتمان غیررسمی میان اداره‌ی تهیه‌کنندگان و وزارت ارشاد وجود داشته باشد. به این دلیل نمی‌گویم اتحادیه که معتقدم معنای آن کار صنفی کردن است و کاری که تمام اعضای تهیه‌کنندگان را در بگیرد. اما اتحادیه تهیه‌کنندگانی که امروز مسئولیت شورای صنفی را هم برعهده دارد به اداره تهیه‌کنندگان تبدیل شده که زیر مجموعه ارشاد و به نوعی با آن تقسیم کار شده‌است."
مشاور پخش "بوسیدن روی ماه" ادامه داد: "ارشاد در رسانه‌ها عنوان می‌کند پروانه نمایش داده‌است و شورای صنفی تاکید دارد ما اجازه نمایش نمی‌دهیم. اداره تهیه‌کنندگان قدرت خود را از ارشاد می‌گیرد پس اگر حرفی می‌زند حرف ارشاد است. در این شرایط ما به این نتیجه می‌رسیم که شیوه جدیدی در عدم اکران فیلم‌ها وجود دارد که علیرغم صحبت‌های شفاهی "بوسیدن روی ماه" پروانه دارد اما در عین حال به گونه‌ای توقیف موقت است."

انتصاب قائم مقام رییس جدید: دانشگاه آزاد در دست برادران "دانشجو"فرهاد دانشجو، رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی و برادر وزیر علوم ایران، برادرش خسرو دانشجو را به عنوان نماینده و قائم مقام خود در واحدهای علوم و تحقیقات این دانشگاه منصوب کرده است.
به گزارش دانشجونیوز، در حالی فرهاد دانشجو، برادر دیگرش خسرو دانشجو را به عنوان نماینده و قائم مقام خود در واحدهای علوم و تحقیقات این دانشگاه منصوب کرده، که حکم ریاست وی در تاریخ هفتم اسفندماه توسط  برادر دیگرش، کامران دانشجو، صادر شده است.
پیش از وی، عبدالله جاسبی که از مدیران نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی است، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده داشت.
فرهاد دانشجو همچنین چندی پیش از تغییر ٣ معاون آموزشی، پژوهشی و مالی اداری دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و اعلام کرد که جاسبی را به عنوان مشاور عالی خود منصوب می کند.
وی اعلام کرده بود دکتر حسین بلندی به عنوان معاون آموزشی، دکتر محمد خجسته به عنوان معاون مالی و اداری و دکتر علی افشار به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب خواهند شد.
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر، خسرو دانشجو - رئیس واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی- روز گذشته به نمایندگی از رئیس این دانشگاه یعنی فرهاد دانشجو در مراسم تودیع و معارفه معاونان جدید مالی- اداری و عمران و توسعه شرکت و حکم معاونان جدید را ابلاغ کرد.
گفتنی است خسرو دانشجو هم اکنون عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی است به عنوان نماینده فرهاد دانشجو در واحدهای علوم و تحقیقات این دانشگاه نیز آغاز به کار کرده است.
از آنجا که رئیس دانشگاه آزاد، ریاست واحدهای علوم و تحقیقات را هم برعهده دارد و با توجه به اینکه در غیاب رئیس جدید، شخصی دیگر باید برای اداره امور این واحدها حضور داشته باشد هم اکنون خسرو دانشجو به نیابت از برادرش این سمت را عهده دار شده است.

وضعیت حاد جسمی زانیار مرادی
وضعیت حاد جسمی زندانی سیاسی زانیار مرادی و عدم درمان وی
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"وضعیت جسمی زندانی سیاسی محکوم به مرگ زانیار مرادی حاد می باشد .
زندانی سیاسی محکوم به اعدام زانیار مرادی که در اثر شکنجه های وحشیانه و غیر انسانی بازجویان وزارت اطلاعات در دوران بازداشتش دچار بیماریهای حادی شده است.او از ناحیۀ زانوها ،کمر و بیضه ها دچار آسیب دیدگی شدیدی شده است و مدتی طولانی است به دلیل دردهای شدید و طاقت فرسا قادر به نشستن و دراز کشیدن نیست.
پزشکان بهداری زندان 5 ماه پیش گزارشی از وضعیت حاد جسمی این زندانی سیاسی تهیه و برای عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران ارسال کرده اند و در آن گزارش تاکید کرده اند که او باید در یکی از بیمارستانهای خارج از زندان تحت عمل جراحی قرار گیرد. اما علیرغم گذشت چندین ماه هنوز این فرد که از جنایتکاران علیه بشریت می باشد هیچگونه اقدامی به منظور درمان این زندانی سیاسی انجام نداده است و او را در شرایط طاقت فرسا و غیر انسانی رها کرده اند.

یاد امیر حسین حشمت ساران گرامی باد/ارژنگ داودی

article picture

دست نوشته ای از زندانی سیاسی ارژنگ داودی به مناسبت دومین سالگرد شهادت شهید راه آزادی مردم ایران امیر حسین حشمت ساران جهت انتشار در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار گرفته است که متن آن به قرار زیر می باشد:
با یاد خدا، و با درود به تمامی جانباختگان راه آزادی بشر
به یاد سرهای سربلند در قربانگاه تاریخ
که دلاورانه به ابدیت سرخ زندگی
گره سبز جاودان بربستند
یاد امیر حسین حشمت ساران گرامی باد
اسفندماه دومین سالگشت روزی است که قامت بلند و استوار تو که یادآور آزادمردانی چون بیژن جزنی و داریوش فروهر بود با دستان نابکار پزشکان اطلاعاتی - امنیتی رژیم آدمکش فقیه بر زمین افتاد
امیر عزیز: عاقبت جان بر سر پیمان نهادی و اینک در گوشه ای از سرزمینی که عاشقانه دوست میداشتی ،خفته ای
امیر عزیز: کینه توزان اطلاعاتی و امنیتی نگذاشتند که خانواده ات در جایی تو را به خاک بسپارند تا نزدیکشان باشی چون شعور درک این حقیقت نهفته در وجود مبارزان را نیافته اند و هنوز که هنوزاست نمی فهمند که همه جای ایران سرای من است.
امیر عزیز جایت برای همیشه در قلب تپندۀ آزادی میهن، سبز می ماند.
ارژنگ داوودی
اسفند 1390

کاریکاتور

article picture


مکالمه احمدی‌‌نژاد با پوتین بعد از انتخابات روسیه..

لینک زیر:نتیجه شمارش آرا در روسیه به سبک آخوندی ، رای 62.47 درصدی برای پوتین
http://parsdailynews.com/97514.htm
نیک آهنگ کوثر، روز

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم عبدالفتاح سلطانی شد

article picture

سازمان عفو بين الملل خواستار آزادی فوری و بدون قيد شرط عبدالفتاح سلطانی، وکيل مدافع حقوق بشر، شد.
معصومه دهقان همسر عبد الفتاح سلطانی، پیشتر در گفت‌و‌گو با راديو فردا از صدور حکم ۱۸ سال زندان و تبعيد به شهر برازجان و همچنين ۲۰ سال محروميت از حرفه وکالت برای همسرش خبر داده بود.
این حکم را شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی صادر کرده است. اتهام‌های سلطانی «تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام» اعلام شده است.
همچنین «تحصیل مال حرام» از طریق دریافت جایزه حقوق بشری نورنبرگ یکی از دیگر از اتهامات عبدالفتاح سلطانی و مبنای صدور حکم اعلام شده است.

حکم اعدام 5 زندانی سیاسی عرب در اهواز در ملا عام اجرا می شود

article pictureبر اساس گزارش منابع حقوق بشری در اهواز مقامات امنیتی با خانواده های 5 نفر از بازداشت شدگان عرب در شهرک " ملاشیه " در غرب شهرستان اهواز تماس گرفتند و از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام آنها خبر دادند.
به گزارش العربیه ، کریم عبدیان رئیس سازمان حقوق بشر اهواز روز سه شنبه 6 – 3 – 2012 در گفتگو با العربیه اعلام کرد این متهمان سه برادر به نام های عبدالرحمن ، طاها و جمشید حیدری و همچنین منصور حیدری پسر عموی آنها و امیر معاوی هستند که سال گذشته در ملاشیه در نزدیکی اهواز بازداشت شدند.
اتهام این افراد ترور یک افسر امنیتی و زخمی کردن یکی از همکاران وزارت اطلاعات اعلام شده اما عبدیان این اتهامات را بی اساس خواند .
نیروهای امنیتی در تماس با خانواده های آنها اعلام کردند دادگاه تجدید نظر و دادگاه عالی حکم اعدام آنها را تایید کرده است و آنها در چند روز آینده در ملا عام اعدام می شوند.
خانواده های آنها می گویند اعتراف به دست داشتن در اقدام مسلحانه تحت شکنجه از آنها اخذ شده است.

بیانیه سه تن از زندانیان سیاسی بر علیه سانسور در رسانه های فارسی زبان

article picture

مدت ها است برخی رسانه های فارسی زبان که با هزینه دولت های غربی اداره می شوند تنها اخبار مربوط به زندانیان اصلاح طلب را پوشش گسترده خبری میدهند در حالی که همین روند در ارتباط با اخبار زندانیان غیر اصلاح طلب از سوی این رسانه ها رعایت نمیشود در همین راستا سه تن از زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر کرج به نام های دکتر نادر بابایی زیدی، جعفر اقدامی، خالد هردانی بیانیه ای را نسبت این روند غیرعادلانه در این رسانه ها را در اختیار سایت پارس دیلی نیوز قرار داده اند متن کامل بیانیه به شرح زیر میباشد.
به نام خداوند جان و خرد
با درود به ملت ستم دیده ایران
چندین سال است شاهد پوشش خبری گسترده در رسانه های خارج از ایران نسبت به زندانیان اصلاح طلب میباشیم در حالی که اخبار زندانیان دیگر که اصلاح طلب نمی باشند پوشش خبری بسیار کم و با در بعضی مواقع به صورت کامل مورد سانسور خبری قرار میگیرند در صورتی که زندانیان غیر اصلاح طلب هزینه هایی بعضا سنگین تر نسبت به اصلاح طلبان متحمل شده اند .

تقاضای حمایت محبت محمودی از جامعه جهانیکمپین علیه اعدام محبت محمودی: محبت محمودی که با اتهام قتل مردی که بنابر اظهارات خودش قصد تجاوز به وی را داشت به اعدام محکوم شده و هم اکنون نیز حکم اعدام او به دایره ی اجرا ابلاغ شده است ضمن ارسال نامه ی کوتاهی از زندان مرکزی ارومیه برای «کمپین علیه اعدام محبت محمودی» خواستار حمایت جامعه ی جهانی از خود شد.
نامه ی محبت محمودی به شرح ذیل است:
محبت محمودی فرزند اسماعیل هستم که ۱۱ سال پیش به اتهام قتل مردی که قصد تجاوز به بنده را داشت به قصاص محکوم شده ام. همچنین از ۱۱ سال پیش تا کنون در زندان مرکزی ارومیه محبوس می باشم. مقتول به عنوان مزاحم وارد زندگی من شد و به طرق مختلف نتوانستم این شخص مزاحم را از خود دور کنم. چون نمی خواستم برای کسی مشکل و درد سر ایجاد شود بنابراین سعی کردم با تهدید شر او را کم کنم اما متاسفانه کاملا نا خواسته با شلیک گلوله به قتل رسید. من فقط قصد ترساندنش را داشتم. فرزندانم به علت غیبت و عدم حضور من در خانه نتوانستند به تحصیل ادامه بدهند لذا الان بدون حداقل سواد ممکن از طریق کارگری هزینه ی زندگی خود را تامین می کنند. در اداره ی آگاهی با پارتی بازی و دادن رشوه از سوی خانواده ی مقتول، حقوق من تضییع شد و کسی حاضر به شنیدن صدای اعتراض من نشد. من الان نگران خود نیستم فقط نگران خانواده و فرزندانم هستم که بدون من دچار سختیها و مشکلات زیادی شدند.
نامه های زیادی برای رهبر، رئیس جمهور، سازمان ملل و سازمانهای مدافع حقوق بشر ارسال کردم که هیچ فایده ای به حال من نداشت و باعث تغییر در اوضاع خود و خانواده ام نشد.


وضعیت نامعلوم عنایت جعفری از دیگر بازداشت شدگان مسیحی در اصفهان

.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی پس از بازداشت این نوكیش مسیحی به خانواده ایشان وعده داده بودند كه در صورت عدم اطلاع رسانی و درج خبر در رسانه ها ، نامبرده پس از یك هفته آزاد خواهد شد ! اما علیرغم وعده ها از سوی ماموران پس از گذشت دو هفته تاكنون از وضعیت وی اطلاع دقیقی در دست نمی باشد.
به نقل از گزارشگران آژانس خبری مسیحیان ایران « محبت نیوز»، "عنایت جعفری"، یكی دیگر از نوكیشان مسیحی است كه در پی بازداشت گسترده مسیحیان فارسی زبان در اصفهان، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد.این نخستین بار است كه نام وی در لیست بازداشت شدگان مسیحی در حوادث اخیر اصفهان پس از گذشت دو هفته اكنون منتشر می گردد.بر اساس این گزارش، تعدادی از ماموران امنیتی اطلاعات اصفهان در ساعت ۷ صبح روز چهارشنبه تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۲۲ ماه فوریه ۲۰۱۲ ) با این عنوان كه از مامورین اداره برق استان می باشند، بطور ناگهانی وارد خانه شده و ضمن بازداشت آقای «عنایت جعفری» ، محل سكونت ایشان را نیز به دقت مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند. ماموران همچنین بسیاری از وسایل شخصی ایشان را بهمراه لپ تاپ ، كارتهای تلفن ، كتاب و حتی سی دی های كارتون كودك وی را نیز ضبط و با خود بردند.همسر و كودك ۳ ساله آقای «عنایت جعفری» از این نوع برخورد و ورود ناگهانی ماموران به منزل به شدت در وحشت و هراس بودند، ماموران لباس شخصی همسر وی را نیز تهدید كردند كه در صورت عدم همكاری با با آنان ایشان نیز بازداشت خواهند شد. همچنین ماموران امنیتی به خانواده وی وعده دادند كه در صورت عدم اطلاع رسانی و انتشار خبر بازداشت در رسانه ها " عنایت " ظرف مدت كوتاهی آزاد خواهد شد ، اما علیرغم دو هفته از بازداشت ایشان و وعده های ماموران تاكنون نه تنها از وضعیت ایشان بلكه از اتهاماتی كه منجر به بازداشت وی شده است نیز اطلاع دقیقی در دست نیست و مسئولان در این خصوص  حتی حاظر به پاسخگویی نیستند. این امر نگرانی ها را در مورد وضعیت ایشان افزایش داده است.

۱۳۹۰ اسفند ۱۶, سه‌شنبه

اجرای حکم شش سال حبس نازنین خسروانی


نازنین خسروانی، روزنامه نگار اصلاح طلب ، برای گذراندن حکم شش سال زندان امروز به زندان اوین رفت.
یه گزارش سحام نیوز، نازنین خسروانی در تاریخ ۱۲ آبان سال گذشته در منزل پدری خود بازداشت شد. او پس از تحمل ۱۳۲ روز حبس در بند ۲۰۹ زندان اوین، در تاریخ ۲۴ اسفند ماه گذشته با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
دادگاه بدوی خسروانی روز ۱۹ بهمن در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار و این روزنامه‌نگار اصلاح طلب، به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر نرگس محمدی را به تحمل ۶ سال زندان محکوم کرد.
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شده بود، در شعبه ۵۴ تجدید نظر به ۶ سال زندان محکوم شد.
حکم شش سال زندان برای نرگس محمدی در حالی صادر شده که عبدالفتاح سلطانی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر نیز در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۸ سال زندان محکوم شده است.
کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ۳۰ دی ماه ۱۳۸۷ دفتر کانون را پلمپ کردند. از آن پس فشارهای امنیتی و قضایی بر روی اعضای کانون مدافعان شدت گرفته است.

مهدی خزعلی دست به اعتصاب غذای خشک زدمهدی خزعلی، نویسنده‌ی منتقد، پس از ۵۷ روز اعتصاب غذا و تداوم بی توجهی مسئولان، دست به اعتصاب غذای خشک زد.
به گزارش کلمه، مهدی خزعلی که از هشت روز پیش به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود روز گذشته که برای مطالعه حکم خود به دادگاه منتقل شده بود در اعتراض به تداوم بی قانونی ها و رفتارهای خشن زندانبانان وزارت اطلاعات دست به اعتصاب خشک زده و اعلام کرده است تا احیای آیین دادرسی مدنی و حقوق از دست رفته از این پس لب به آب هم نخواهد زد.
پیش تر مهدی خزعلی بر اثر حمله قلبی به بیمارستان طالقانی منتقل شده بود که پس از یک روز توسط نیروهای امنیتی به بیمارستان بنی هاشم زیر نظر وزارت اطلاعات منتقل شده و پیش از بهبودی به زندان اوین بازگردانده شده بود.
مهدی خزعلی در متنی در وبلاگ خود اعتصاب غذا را آخرین سلاح مظلوم دانسته بود در زمانی که پناهی ندارد و فریادش به جایی نمیرسد و گفته بود که برای اعتصاب غذای خود از ۴ مرجع تقلید اذن گرفته است.
این نویسنده منتقد که توسط نیروهای امنیتی همراه با خشونت دستگیر شده بود در اعتراض به رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت و رفتارهای غیرقانونی سیستم قضایی از همان روز اول، دست به اعتصاب غذا زد.

حمله‌ی لباس‌شخصی‌ها به اتاق عيسی سحرخيز در بيمارستانبعد از ظهر دوشنبه عده‌ای لباس شخصی به اتاق عیسی سحرخیز زندانی سیاسی که در بیمارستان قلب شریعتی تهران بستری است، حمله کرده و ضمن توهین به ایشان و همسرشان به ضرب و شتم و ایجاد مزاحمت برای ملاقات کنندگان ایشان و دیگر بیماران پرداختند.
به گزارش جرس، این حمله به وخیم‌تر شدن حال این زندانی و همسر ایشان منجر شد.
به علاوه آنکه در این روز توهین و برخورد نامناسب مسئول حفاظت با کسانی که برای ملاقات آمده بودند و دیگر بیمارانی که از برابر اتاق او عبور می‌کرده‌اند، به گونه‌ای بوده است که موجب اعتراض سحرخیز و برهم خوردن وضعیت عمومی وی شده است به گونه‌ای که کادر پزشکی مجبور شدند به او داروهای آرام‌بخش و کنترل‌کننده فشار خون تزریق کنند و ساعت‌ها زیر اکسیژن مراقب وضعیت عمومی او باشند که ضربان قلبش به بالای صد رسیده و فشار خونش حدود ۱۷ بوده است.

بازداشت روح الله روزیطلب، فعال دانشجویی در شیراز


روح الله روزیطلب دانشجوی نخبه‌ی علوم سیاسی دانشگاه آزاد شیراز روز پنچ شنبه ۱۱ اسفند ۹۰ توسط نیروهای اداره‌ی اطلاعات شیراز بازداشت شد.
به گزارش کلمه، این فعال دانشجویی که از شاگردان مسعود سپهر است پس از دستگیری استاد خود به طور جدی و عملی چه در دانشگاه و چه در دادگاه انقلاب پیگیر وضعیت سپهر بود.
بر اساس این گزارش علی رغم تهدیداتی که از جانب اداره‌ی اطلاعات و دادگاه انقلاب مبنی بر عدم پیگیری وضعیت سپهر بود اما وی هم‌چنان بر مواضع و فعالیت‌های خود پایداری می کرد که سرانجام منجر به دستگیری وی شد.
لازم به ذکر است، مسعود سپهر استاد دانشگاه و عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بیش از سه ماه است که در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک ۱۰۰ به سر می‌برد. ه‌مچنین طبق اخبار رسیده روح الله روزیطلب نیز به پلاک ۱۰۰ منتقل شده است.

محکومیت دلیر اسکندری، فعال سابق دانشجویی به دو سال زندان"دلیر اسکندری" فعال پیشین دانشجویی توسط دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به زندان محکوم شد.
دلیر اسکندری فعال پیشین دانشجویی در گفتگو با موکریان نیوز ضمن اعلام این خبر، اظهار داشت: "شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج اینجانب را چندی پیش به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق اجتماع و تبانی به دو سال زندان که به مدت ۵ سال تعلیق شده است محکوم نمود."
یادآور می‌گردد دلیر اسکندری که دبیر هماهنگی پیشین اتحادیه دمکراتیک دانشجویان می‌باشد سال گذشته به دنبال پیگیری تعدادی از فعالان کرد جهت تجدید نظر در حکم اعدام حبیب لطیفی بازداشت و پس ازسپری کردن ۴۴ روز زندان با قرار وثیقه ۷۰ میلیونی آزاد شد.

تعطیلی کارخانه چکیده صنعت ساوجبلاغ و بیکاری ۱۰۰ کارگر

یک فعال کارگری در ساوجبلاغ از تعطیلی کارخانه چکیده صنعت با بیش از ۱۰۰ کارگر خبر داد.
دبیر اجرایی خانه کارگر ساوجبلاغ در گفتگو با ایلنا ضمن اعلام تعطیلی کارخانه چکیده صنعت، اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ کارگر این کارخانه تولید کننده چرم دور شیشه اتومبیل، در حال حاضر در بلاتکلیفی بسر برده و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود از صاحبان کارخانه هستند.
کرمعلی سامانی‌پور افزود: کارخانه ایرکست که تولید کننده کوره‌های حرارتی است نيز به دلايل مشابهي ۵ ماه حقوق ۹۰ کارگر خود را پرداخت نکرده است.
او با اشاره به مشکلات صنایع تولیدی در شهرستان ساوجبلاغ تصریح کرد: بخش عظیمی از صنایع تولیدی این شهرستان به دليل عدم حمایت دولت از بخش صنعت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دچار مشکل شده است.
این فعال کارگری با بیان اینکه به دليل تحریمهای صورت گرفته اکثر صنعتگران این منطقه با عدم ورود مواد اولیه تولید مواجه شده‌اند افزود: با شروع سال جدید کارخانجاتی که نیاز به واردات مواد اولیه دارند با مشکل جدی مواجه خواهند شد.
او با تاکید بر اینکه همه این واحد‌های تولیدی نیاز به حمایت دولت دارند گفت: افزایش قیمت انواع حامل‌های انرژی منجر به چالش صنایع تولیدی و افزایش قیمت تمام شده محصولات آنان شده است.
اين فعال كارگري با بيان اينكه ادامه روند کنونی تبعات اقتصادی و اجتماعی غیر قابل جبرانی در پی‌خواهد داشت، در خاتمه اظهار کرد: شهرستان ساوجبلاغ با داشتن بیش از ۶۰۰ واحد تولیدی مهم، با وجود مشکلات فراوان، به تولید ادامه مي‌دهند.

قتل یک نوجوان ۱۵ ساله در اهواز توسط نیروی انتظامیدر یک درگیری مسلحانه در منطقه کوی انقلاب اهواز یک نوجوان ۱۵ ساله توسط نیروهای امنیتی کشته شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از اهواز، روز پنج شنبه مصادف با یازدهم اسفند ماه نیروهای انتظامی که با محاصره منزل ثامر حیدری از شهروندان عرب قصد بازداشت وی را داشتند، به دلیل عدم تسلیم شدن وی اقدام به تیر اندازی به سمت منزل وی کردند.
در این درگیری که با خشونت نیروهای انتظامی آغاز و منجرب استفاده طرف مقابل از اسلحه شده است یک نوجوان ۱۵ ساله به نام حسن حیدری با اثابت مستقیم گلوله نیروی انتظامی در دم جانباخت.
گفته می شود در این درگیری ۳ تن از پرسنل نیروی انتظامی نیز مجروح شدند و ثامر حیدری نیز که به شدت زخمی شده بود توسط نیروی انتظامی بازداشت شده است.
مراسم ترحیم حسن حیدری علی رغم تهدید خانواده ایشان در روز حادثه و روز بعد از آن در مسجدی در منطقه کوی انقلاب اهواز برگزار شد.
گفتنی است از علت بروز این حادثه و اتهام افراد بازداشتی و محل نگهداری فعلی این افراد اطلاعی در دست نیست و تلاش گزارشگران برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی در این رابطه ادامه دارد.
لازم به ذکر است، از حدود یک ماه پیش در استان خوزستان دست کم ۶۰ تن از شهروندان عرب به بهانه های مختلف از جمله تحریم انتخابات و شعارنویسی بازداشت شدند.

علی موسوی خلخالی، روزنامه‌نگار بازداشت شدعلی موسوی خلخالی، روزنامه‌نگار و مترجم جمعه شب ۵ اسفندماه با حکم ماموران امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.
حسن موسوی، پسرعمو این روزنامه‌نگار با تائید این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "مامورانی که برای بازداشت او آمده بودند به خانواده گفتند که اگر تا ۴۸ ساعت از وی خبری نشد، به زندان اوین مراجعه کنند. اما زمانی که خانواده مراجعه کردند به آنها گفته شد که پرونده در جریان است. او دو تماس تلفنی در این مدت با خانواده داشته است."
به گفته آقای موسوی، دلیل بازداشت این روزنامه نگار در حکم ماموران "تبلیغ علیه نظام" اعلام شده است.
آقای موسوی در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار پیگیری وضعیت پرونده وی شده است.
به گفته آقای موسوی، دفتر رهبر ایران دریافت این نامه را تأیید کرده و گفته است که آن را بررسی خواهد کرد.
علی موسوی خلخالی خواهرزاده آیت الله حکیم و از بستگان آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی است.
علی موسوی خلخالی پیش از بازداشت در سایت دیپلماسی ایرانی مشغول به کار بود.

بیش از ده نفر از دانشجویان دختر دانشگاه علم و صنعت به دلیل «عدم رعایت پوشش اسلامی» از تحصیل محروم شدند


گزارش ها از دانشگاه علم و صنعت حاکی از آن است که طی روز های گذشته تعدادی از دانشجویان دختر دانشگاه علم و صنعت به اتهام «عدم رعایت پوشش اسلامی» با احکام محرومیت انضباطی مواجه شده اند.
به گزارش دانشجو نیوز، کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت در روندی غیرقانونی از ابتدای ترم جاری تعدادی از دانشجویان را بدون احضار برای شرکت در جلسه ی تفهیم اتهام و جلسه ی صدور حکم، به اتهام «عدم رعایت مقررات دانشگاه» و «عدم رعایت پوشش اسلامی»، به مدت یک نیمسال با احتساب سنوات از تحصیل محروم کرده است.
هنوز از تعداد دانشجویانی که حکم کمیته ی انضباطی دریافت نموده اند آمار دقیقی در دست نیست، اما طبق گزارش های موثق، ده الی بیست نفر از دانشجویان دختر احکام خود را دریافت کرده اند.
گفتنی است تعدادی از این دانشجویان هنگام اعتراض به حکم اولیه با پرونده ها و گزارش هایی از تخلفاتشان در دانشگاه روبه رو شده اند که تاکنون خود نیز از آن ها اطلاعی نداشته اند.
پیش تر و در ترم گذشته نیز دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با قوانین سخت و توهین آمیز "منشور اخلاقی" در دانشگاه و گشت های حراست مواجه شده بودند.
همچنین در ترم گذشته دکتر صالح زاده، مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت و رییس دانشکدهٔ عمران این دانشگاه، در اقدامی بی‌سابقه و غیر قانونی ثبت نام ۱۵ دانشجوی دختر این دانشکده را به دلیل عدم حضور در جلسهٔ اجباری پیرامون موضوع حجاب که برای دانشجویان دختر برگزار کرده بود، لغو کرده و توسط مسئولین آموزش دانشکده اعلام کرده بود «از ثبت نام این دانشجویان در ترم آینده نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد».

۱۳۹۰ اسفند ۱۵, دوشنبه

محکومیت یک شهروند کرد به زندان


یک شهروند اهل اشنویه از طرف دادگاه انقلاب اسلامی به زندان محکوم شد.
به گزارش موکریان، مصطفی مصری اهل اشنویه که حدود شش ماه است در زندان به سر می برد از طرف دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام امنیتی به ۳سال حبس محکوم شده است.
گفتنی است مصری که پیشتر مدتی را در زندان اشنویه در بازداشت بسر برده و با وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه دوران محکومیت خود را می گذراند.

انتشار سندی مهم از دخالت اداره‌ی اطلاعات در انتصاب نمایندگان مجلساداره‌ی اطلاعات سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران در تاریخ دوم بهمن ماه طی نامه‌ای " محرمانه خیلی فوری " به استانداری آذربایجانغربی، شخص مورد نظر خود را جهت نمایندگی دو شهر این استان معرفی می‌نماید.
با استناد به نسخه‌ای کُپی از این نامه که به آژانس خبررسانی کُردپا رسیده است، اداره‌ی اطلاعات سپاه شخصی به نام "عبدالکریم حسین زاده" را جهت نمایندگی حوزه انتخابیه نقده، اشنویه و حومه پیشنهاد کرده است.
در این نامه " محرمانه خیلی فوری" از حزب دمکرات که یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران می‌باشد با نام" حزب منحله دمکرات " نام برده شده است.
اداره‌ی اطلاعات سپاه پاسداران در این نامه صراحتا به سرد بودن انتخابات به دلیل تبلیغات احزاب مخالف در دوره‌ی هشتم مجلس ایران اشاره کرده و متذکر شده که به دلیل جلوگیری و خنثی نمودن تبلیغات وسیع "گروهک‌های ضد انقلاب" به ویژه "حزب منحله دمکرات" شخص مورد نظر به نمایندگی مردمان این مناطق منصوب شود.

2565.jpg


تصویر اصل نامه
اداره‌ی اطلاعات سپاه با اذعان به تأثیر گذاری تبلیغات احزاب مخالف از عدم شرکت مردم در انتخابات مطمئن شده و راه خنثی نمودن آن را انتصاب یک نماینده مورد اعتماد سپاه عنوان کرده است.
در انتهای این نامه اسامی چند نفر از سوی اداره‌ی اطلاعات، به اصطلاح "جهت نیل به این هدف" معرفی شده‌اند که قبل از ارسال به آژانس کُردپا پاک شده‌اند.
تصویر اصل این نامه در متن خبر و توسط آژانس خبررسانی کُردپا منتشر شد 


خودکشی یک زندانی بی دفاع برای رهایی از شرایط قرون وسطایی ولایت فقیه

article picture

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، یکی از زندانیان بند 4 زندان گوهردشت کرج برای رهایی یافتن از شرایط قرون وسطایی و رفتارهای غیر انسانی به زندگی خود پایان داد.
زندانی حمیدرضا بیابانی حدودا 38 ساله در حدود 14 سال است که در زندان گوهردشت کرج در بلاتکلیفی بسر می برد. او را اخیرا از بند 7 زندان گوهردشت کرج به حسینیه سالن 11 بند 4 زندان گوهردشت کرج منتقل کردند. این زندانی بی دفاع به دلیل شرایط قرون وسطایی و رفتارهای غیر انسانی و وحشیانه روز یکشنبه 14 اسفند ماه برای رهایی یافتن از این شرایط که راه برون رفتی نمی یافت اقدام به خودکشی نمود و پس از فریادهای اعتراض آمیز همبندیانش او را به بهداری زندان منتقل کردند و در آنجا جان سپرد.
تقریبا در انتهای هر سالن زندان گوهردشت کرج یک مکانی بنام حسینیه وجود دارد.این مکان یکی از بدترین مکانهای هر بند می باشد که چندین برابر ظرفیت آن زندانی در آن جای داده اند.زندانیان در حسینیه ها بصورت کتابی می خوابند و حتی امکان چرخیدن هنگام خواب را ندارند.در این محلها حشرات موذی بی داد می کند. زندانیان که ضعیف جسه هستند توسط زندانیان شرور مورد تجاوز گروهی قرار می گیرند.مصرف مواد مخدر که توسط مسئولین زندان در اختیار باندهای مافیایی قرار می گیرد و به زندانیان فروخته می شود بیداد می کند. زندانیان که به لحاظ جسمی و روحی تحت فشارهای مضاعف هستند به مواد مخدر روی می آورند تا شاید لحظاتی وضعیت غیر انسانی را فراموش کنند.