۱۳۹۰ مرداد ۱۵, شنبه

نقش مزدوران سپاه پاسداران در سرکوب وبلاگ نویسان آزاد اندیش
با پیروزی اصلاح طلبان در سال 1376، پس از 8 سال حکومت بی دردسر دوران هاشمی رفسنجانی، جمهوری اسلامی خود را با مهمترین خطر امنیتی داخلی پس از سی خرداد 60 مواجه دید. در حالیکه دولت در اختیار اصلاح طلبان بود و لاجرم وزارت اطلاعات، که در دوران هاشمی رفسنجانی مقتدر شده بود و دست سپاه را تا حد زیادی از عرصه اطلاعاتی-امنیتی کشور  کوتاه کرده بود، خواسته های هسته سخت جمهوری اسلامی را برآورده نمی کرد؛ سپاه به سرعت به بازسازی و فربه کردن بخش امنیتی خود پرداخت. در تمامی این سالها از بخش امنیتی سپاه به عنوان اطلاعات موازی نام برده می شد. در این سالها سپاه چندان در عرصه امنیتی نیرو گرفت که حتی پس از تغییر دولت نیز، وزارت اطلاعات دیگر نتوانست جایگاه پیشین را بدست بیاورد و سپاه به آرزوی دیرینه رهبرانش که در اختیار گرفتن سیستم امنیتی کشور بود دست یافت.
با پیدایش شبكه اینترنت، انقلابی در نشر صورت گرفت و امكان تازه‌ای برای اظهار عقیده و بیان در اختیار ایرانیان و به خصوص وبلاگ نویسان قرار گرفت. جمهوری اسلامی البته از همان آغاز رواج اینترنت در ایران از یكسو برای كنترل آن از هر وسیله فنی بهره گرفته و از سوی دیگر كسانی را كه از طریق آن به ابراز نظراتی پرداخته‌اند كه با ایدئولوژی اسلامی یا سیاست ‌حاكم همآهنگ نبوده تحت تعقیب قرار داده است.که میتوان به فیلترینگ سنگین از سوی رژیم اشاره کرد ولی فیلترینگ البته به لحاظ فنی از ابزار نسبتا ساده‌ای بود كه جمهوری اسلامی برای منع دسترسی ایرانیان به وبلاگهای اینترنتی به كار گرفته بوده.اما در برابر كاربرد وسیع این ابزار، وبلاگ نویسان به سرعت توانستند راه فنی مقابله با آن را بیاموزند و با كمك ایرانیان خارج كشور تا كنون صدها فیلترشكن به این منظور به كار گرفته میباشند. به این ترتیب، فیلترینگ نتوانسته خواست حكومت برای كنترل كامل اینترنت را تأمین كند. که از این رو سازمان اطلاعات موازی سپاه پاسداران با فهم اینکه تار نماها ،وبلاگها  وشبکه های اجتماعی مجازی امروز فقط ابزارهای اطلاع رسانی  نیستند بلکه مراکزی برای تجمیع نیرو ، انگیزه بخشی و تشویق و همچنین سازماندهی نیز هستند جهت ايجاد فضای رعب و وحشت در دنيای مجازی دست به مسدود کردن وبلاگها و دستگيری وبلاگ نويس ها زده اند وتا آنجایی پیش رفتند که با وارد آوردن فشار بر مجلس لایحه ای که در آن مجازاتهای  سنگین زندان های طویل المدت و اعدام برای وبلاگ نویسان با نام «قانون جرایم رایانه‌ای» در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب کرده و در سالهای اخیر یكی از اهرم‌های قانونی این امر را فراهم كرده است.که پس از تصویب مجازات ها اطلاعیه شدید اللحنی از سوی «مرکز بررسی جرائم سازمان یافته اینترنتی» وابسته به سپاه پاسداران منتشر شد كه از برخورد سازمان یافته و با بهره‌گیری از پیش‌رفته‌ترین فن‌آوری‌ها برای كنترل نشر اینترنتی حكایت می‌كرد.
اما از چگونگی روش اجرایی این طرح وهویت «ارتش سایبری ایران» هنوزاطلاعاتی در دست نبود، تا که سال گذشته در روز ۳۰ اردیبهشت‌ ماه ۸۹ خبرگزاری فارس گزارش داد ابراهیم جباری، فرمانده سپاه علی‌بن ابی‌طالب در قم با اشاره به تشکیل ارتش سایبری از سوی سپاه پاسداران گفته است: <<ما امروز شاهد هستیم که سپاه موفق به تشکیل یک ارتش سایبری شده است که امروز دومین ارتش سایبری در دنیا است. با توجه به تلاش دشمنان برای ضربه زدن به کیان اسلامی از راه‌های مختلف، یکی از این راه‌ها فعالیت در فضای سایبری است که ارتش سایبری سپاه با قدرت در این فضا وارد شده است و جلوی تخریب نظام فرهنگی و اجتماعی کشور را می‌گیرد>>.
اطلاعیه یاد شده از شروع موج جدیدی از سركوب وبلاگ ‌نویسان خبر می‌داد. این كه تشكیلات یادشده نه وابسته به نهادهای امنیتی (وزارت اطلاعات) یا انتظامی یا قضایی كشور و بلكه زیرمجموعه‌ای از سپاه پاسداران است كه بدون هیچ ضابطه قانونی به چنین عملی ‌دست می‌زند نشانه خطرناكی است. این امر می‌تواند به نوبه خود بخشی از «نظامی» شدن همه سیاست‌های سركوب حاكمیت باشد كه مقوله دیگری است. ولی تا آن‌جا كه به وبلاگ ‌نویسان برمی‌گردد حضور سپاه پاسداران و كیفیت عمل آن در این مورد حاكی از آن است كه عمل سركوبگرانه‌ شدیدی تدارك دیده شده است. ولی این تنها موردی نیست كه در دو سه سال اخیر در این زمینه رخ داده است. هم‌ زمان با سپاه پاسداران، واحدی به نام «معاونت مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای» پلیس ، وبلاگ ‌نویسان را با ارسال یك «هشدار» بی‌سابقه مورد تهدید قرار داده است. در این هشدار كه به امضای «سرهنگ مهرداد امیدی مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای ناجا» درماه های اخیر برای تعدادی از وبلاگ‌نویسان ایمیل شده است آنان به برخوردهای «جدی» و «قاطع» تهدید شده‌اند.
در این ایمیل با اشاره به آیه قرآنی "ولاتلقوا بایدیكم الی التهلكه (با دست خود، خود را به هلاكت نیندازید)، مشابه آنچه كه در اطلاعیه «مرکز بررسی جرائم سازمان یافته اینترنتی» سپاه پاسداران آمده، به مخاطب گفته شده است كه «هر گونه فعالیت اینترنتی شما مورد ارزیابی قرار گرفته و بكمك سیستمهای تركیبی رایانه ای Computer System و سیستم مخابراتی Comunication System، شماره تلفن منزل شما را bold (لیست سیاه) و پس از ایجاد محدودیتهای فنی که از طریق پروتکل اینترنت ایجاد میکند فعالیتهای شما محدود و ... پس از تشكیل پرونده در اداره آگاهی و رسیدگی به تخلفات رایانه ای طبق قوانین  به طور قاطع برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
اکنون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علاوه بر تسلط بر همه زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه‌های اطلاعاتی ایران، مسئولیت مستقیم هدایت و مدیریت «جنگ‌های سایبری» را بر عهده گرفته است. جمهوری اسلامی در تلاش است تا با نهادسازی مضاعف، به مقابله تهدیداتی برود که منشا آن فضای سایبر است و ساختارهای فرسوده و منافع آن را هدف قرار داده است.
در همین راستا، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، از راه‌اندازی «قرارگاه جنگ سایبری جمهوری اسلامی» خبر داد .
در این قرارگاه آنچنان که سرتیپ جلالی می گوید:« فعالیت‌هایش معطوف به جنگ‌های نوین است که در آن اینترنت، شبکه‌های <<مخابراتی و زیرساخت‌های ارتباطی نقش محوری دارند و از اهداف کلیدی هم محسوب می‌شوند>>
این فرمانده ارشد نظامی سپاه پاسداران هنگامی در حاشیه همایش «پایداری ملی و دفاع غیرعامل» این اعلام موجودیت «قرارگاه جنگ سایبری جمهوری اسلامی» را بیان کرد که مدتی قبل تر از آن «سیاست‌های دفاع سایبری» توسط رهبر ایران به نهادهای مسئول ابلاغ شده بود.
از دید دستگاه سرکوب سپاه پاسداران جمهوری اسلامی فضای سایبریکی از جدی ترین تهدید ها محسوب می گردد. برنامه ها و اقدامات مختلفی برای انسداد ، اختلال و محدود کردن استفاده از قابلیت های اینترنت برای گسترش آزاد اطلاعات تدوین شده است. فعالیت گسترده ارتش سایبری و سرمایه گذاری سنگین حکومت در ایجاد و گسترش وب سایت ها  و دیگر امکانات انعکاس  دیدگاه های نهاد های حکومتی ، فیلترینگ گسترده وب سایت های منتقد و کاهش سرعت و پهنای باند اینترنت هدف مهندسی افکار عمومی و جلوگیری از انتشار دیدگاه های مستقل و متعلق به نیرو های مخالف را دنبال می کند. از سوی دیگر نیز به موازات انتشار گسترده خبرهای مرتبط با عملیات گوناگون «ارتش سایبری ایران» ، خبرهایی دیگری هم درباره تلاش‌های سپاه برای جذب هکرها و متخصصان امنیتی با حقوق و مزایای چشم‌گیر منتشر شده است. حتی برخی از منابع خبری گفته‌اند که سپاه تلاش می‌کند تا هکرهای زبده‌ای که حاضر به همکاری نیستند را با تهدید به پیگیری دیگر «جرایم سایبری» آنها، وادار به همکاری کند.
نهادهای حکومت نیز برای کم اثر کردن تحرک مخالفان در اینترنت ابتدا تشدید سیاست‌های سلبی نظیر فیلترینگ سایت‌های اینترنتی، پایین آوردن بیش از پیش سرعت و تهدید فعالان اینترنتی به مقابله امنیتی و مسدود کردن وبلاگهای مخالفان {  که دو تا از وبلاگهای خود نگارنده هم از این مستسناء قائل نبوده} را در دستور کار قرار دادند، اما این اقدام‌ها برای تئوریسین‌های حکومت راضی کننده نبود  تا آنجا که آنها پس از پشت سر گذاشتن شوک ناشی از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، پروژه وارد کردن بسیج به عرصه وبلاگ‌نویسی را با جدیت بیشتری دنبال کردند و در بهمن ماه سال گذشته، محمدعلی نایینی، معاون فرهنگی- اجتماعی سازمان بسیج اعلام کرد که “این سازمان با سرشاخه های وبلاگ‌نویسان طرفدار انقلاب در سراسر کشور ارتباط برقرار کرده و روند تولید سوژه و محتوا در بسیج در حال تکوین است .گردهمایی‌ها و سمینارهای متعدد و طراحی مسابقه‌هایی با موضوعاتی نظیر «بسیج در نگاه ولایت»، «نقش بسیج در اقتدار و امنیت کشور»، «بسیج و نهضت نرم‌افزاری و تولید علم» در همین راستا در دستور کار قرار گرفت و کلاس‌های آموزشی نیز با سرفصل‌هایی مانند “شبکه‌های اجتماعی، عملیات روانی و حفاظت جاسوسی اینترنتی” برای بسیجیان داوطلب تدارک دیده شد. ماحصل این آموزش‌ها تاسیس وبلاگ‌هایی بوده که در فرم و محتوا از قاعده‌ای خاص پیروی می‌کنند. که این سیاست اما تاکنون کمک چندانی به افزایش توان حکومت در تسلط بر محتوای فارسی فضای مجازی نکرده است.
 با تمام این تفاسیرسرکوب وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران در همه جای ایران، سرکوبی است خشن. زیرا حکومت اسلامی از اندیشه و اشاعه ی آن و از انتشار حقایق و از هرچه روشنائی بخش است وحشت دارد. این خصلت تاریک اندیش این حکومت است. اعدام یعقوب مهرنهاد وبلاگ نویس بلوچ اعلام خبر فوت مشكوك وبلاگ‌ نویس امیدرضا میر صیافی در زندان اوین ، دستگيری وبلاگ نويس ديگری با نام مظاهر كه در زمينه بشارت مسيحيت از طريق اينترنت در حال فعاليت بود و دادن احکام سنگین زندان بالای 15 سال به حسین درخشان، حسین رونقی ملکی، سخی ریگی،و همچنين زندانی کردن وبلاگ نویسانی همانند سیما دیدار، اشرف علیخانی، پیمان روشن ضمیر و محمد رضا پور شجعری و ده ها تن دیگر و اعلاميه سپاه پاسداران در زمينه دستگيری مديران سايتهای مخالف رژیم زنگ خطری برای تمامی وبلاگ نويس ها و مديران سايتهای ايرانی می باشد.
از این رو فشار بر خانواده ی وبلاگ نویسانی که حتی در خارج از کشور بسر می برند نیز یکی دیگر از عرصه های سرکوب این اقتدار گرایان میباشد. تشدید فشار بر وبلاگ نویسان شناخته شده ی و مجبور کردن آن ها به نوشتن آنچه مقامات امنیتی دوست دارند و یا مجبور کردن آن ها به تماس با دیگر وبلاگ نویسان، از دیگر حیله های امنیتی مقامات سپاه سیاسی حاکمیت است. این ها همه نشان از آن دارد که آنها از انتشار حقایق زندگی مردم مثل جن از بسم الله می ترسند. و این بر وبلاگ نویسان است که با هوشیاری بیشتری به کار خود ادامه دهند.

آرش ناجی
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
Arash iran2010@gmail.com
 

عبدالرضا قنبری، معلم محکوم به اعدام، دسترسی به وکیل ندارد


عبدالرضا قنبری دبیر و عضو هیئت علمی دانشگاه که در جریان حوادث پس از انتخابات سال ٨٨ دستگیر و به اتهام ارتباط تلفنی با خارج از کشور - که بعدا ادعا شد یکی از احزاب اپوزیسیون بوده - به اعدام محکوم شد، حکمش مورد تایید قرار گرفته و به دایره اجرای احکام ارجاع شده است.

به گزارش گزارشگران حقوق بشر کردستان، عبدالرضا قنبری در جریان دادگاه و در دوره تجدیدنظر خواهی امکان دسترسی به وکیل انتخابی و مستقل نداشت و در حال حاضر نیز چنین امکانی برای وی وجود ندارد.
گفتنی است به رغم تلاش خانواده وی برای انتخاب و اختیار وکیل، دادگاه انقلاب تهران، با مشاوره گرفتن ایشان از وکیل انتخابی مخالفت کرده است.
طبق گزارش منابع حقوق بشری، جمع زیادی از زندانیان سیاسی کرد، در زندان های مختلف ایران محکوم به اعدام شده و منتظر نتیجه نهایی این حکم هستند.

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان امام خمینیتعداد زیادی از پرستاران مجتمع بیمارستانی خمینی صبح امروز در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌های خود در مقابل دفتر مدیریت بیمارستان تجمع کردند.

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار با تایید خبر تجمع پرستاران مجتمع بیمارستانی خمینی به مهر گفت: پرستاران این بیمارستان از مدت‌ها قبل مشکلاتی دارند که بار‌ها به صورت شفاهی مطرح کرده‌اند. البته یک ماه قبل نیز در نامه‌ای که بیش از ۴۰۰ امضا پای آن بود به وزیر بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان نظام پرستاری، خواستار رسیدگی به حل مشکلات خود شدند.
وی سپس به دلایل تجمع پرستاران اشاره کرد و افزود: تبعیض در پرداخت حقوق کارکنان مابین وزارتخانه‌های بهداشت و علوم از جمله موضوعات اعتراضی پرستاران است. 

کوهیار گودرزی به همراه مادرش، پروین مخترع بازداشت شده‌اند


کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر یک‌شنبه‌‌ی هفته‌ی گذشته، ۹ مرداد‌ماه ۹۰ بازداشت شده است.
گزارش‌های دریافتی حاکی از بازداشت این فعال حقوق بشر و پروین مخترع، مادر وی و انتقال آن‌ها به بازداشت‌گاهی در شهر کرمان است. بازداشت وی توسط وزارت اطلاعت و به دلیل فعالیت‌های وی صورت گرفته است.
گفتنی‌ است در طی روزهای گذشته تلاش دوستان کوهیار گودرزی برای کسب اطلاعی از وی بی‌نتیجه باقی مانده بود. همچنین در روزهای گذشته تعدادی از دوستان وی توسط ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.
این عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر روز ۲۳ آذرماه ۱۳۸۹ پس از سپری‌کردن یک‌سال محکومیت خود از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود.

منبع:کمیته گزارشگران حقوق بشر
 

بازداشت پنج شهروند بهایی

article pictureپنج تن از شهروندان بهایی فعال در زمینه ی فعالیت اجتماعی در اصفهان بازداشت شدند
امروز شنبه ۱۵ مردادماه ۱۳۹۰ پنج تن از شهروندان بهائی ساکن اصفهان که فعالیت اجتماعی داشته‌اند به نام‌های پریسا مقدس، یگانه آگاهی، متین جانمیان، متین حقیری و سروش بیاتی پس از مراجعه به ستاد خبری وزارت اطلاعات در خیابان رودکی اصفهان بازداشت گردیدند.
بر اساس این گزارش این شهروندان بهایی روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در یکی از فضاهای سبز شهر اصفهان توسط نیروهای لباس شخصی که با یک ون و دو ماشین شخصی هجوم آوردند بازداشت گردیدند، علت بازداشت این ۵ تن، فعالیت‌های اجتماعی و بهداشتی آن‌ها در پارک و آموزش‌هایی بوده است که در خصوص مضرات مصرف سیگار با کشیدن نقاشی بر روی کاغذ می‌داده‌اند.


عارف درویشی، فعال سیاسی به زندان اوین منتقل شدعارف درویشی، فعال سیاسی جهت اجرای حکم یک ساله خود به زندان اوین منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عارف درویشی فعال سیاسی و از اعضای انجمن موسوم به «فرزندان ایران بزرگ» روز دوم مرداد ماه جهت اجرای حکم یک ساله خود به زندان اوین منتقل شد.
لازم به یادآوریست دستگاه قضایی وی و هفت تن دیگر از اعضای انجمن مورد ذکر را به زندان و جزایی نقدی محکوم کرده است.
عارف درویشی در این دادگاه به یک سال حبس و بیست و شش میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

تجمع اعتراضی جمعی از کارگران ساختمانی سنندج


جمعی از کارگران ساختمانی در سنندج در مقابل شعبه دوم اداره بیمه سازمان تأمین اجتماعی این شهر تجمع کردند.
به گزارش آژانس خبری موکریان و به نقل از منابع آگاه، بیش از 200 نفر از کارگران ساختمانی شهر سنندج روز سه شنبه در اعتراض به اجرایی نشدن طرح بیمه کارگران ساختمانی و عدم صدور دفترچه بیمه، در مقابل شعبه دوم اداره بیمه سازمان تأمین اجتماعی این شهر تجمع کردند.
این تجمع که از ساعت 8 صبح شروع و تا ظهر ادامه داشت با حضور چند تن از مسئولین سازمان تأمین اجتماعی در جمع کارگران معترض و وعده پیگیری مشکلات آنها تا روز شنبه، پایان یافت.
شایان ذکر است که سازمان تأمین اجتماعی مدتی است بصورت ماهیانه مبلغی را تحت عنوان حق بیمه از کارگران ساختمانی دریافت می کند ولی در ازای آن، تاکنون اقدام به صدور دفترچه بیمه برای این کارگران ننموده است.

موکریان

بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر

article picture

بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در اعتراض به دستگیری و تداوم بازداشت فعالان کارگری و دانشجویی تبریز
حدود دو ماه است که تعدادی از فعالان کارگری و دانشجویی در تبریز بازداشت شده اند. شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلر پنج زندانیای هستند که گناهی به جز دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان و اعتراض به ستم های طبقاتی نداشته اند.
آنان در ابتدای بازداشت، بیش از یک ماه در سلولهای انفرادی در شرایط سخت بازجویی شده اند تا به گناهان ناکرده اعتراف کنند، به طوری که شاهرخ زمانی، در اعتراض به حبس در انفرادی و شرایط سخت بازجویی، به مدت 26 روز دست به اعتصاب غذا زد. اکنون بیش از دو ماه است که حتا پس از انتقال به زندان عمومی، همگی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند. در حالی که تا کنون هیچ گونه اتهام مشخصی به آنان وارد نشده است، مسئولان امنیتی و قضایی تلاش می کنند تا برای آنان پرونده سازی کرده و آنان را به دادگاه بفرستند.
ما خواهان آزادی بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی از جمله این زندانیان هستیم و نگهداری آنان را در شرایط سخت زندان ها، مغایر با اصول انسانی و حقوقی میدانیم.
کانون مدافعان حقوق کارگر بنا به منشور خود، فعالیت اجتماعی و دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان را حق همهی انسانهای آزادی خواه و حق طلب دانسته و هرگونه فعالیت در جهت ایجاد تشکل های صنفی و طبقاتی در دفاع از حقوق زحمتکشان را، حق مسلم فعالان اجتماعی می داند و این گونه دستگیری ها و آزار فعالان را محکوم میکند.
14 مرداد 1390
کانون مدافعان حقوق کارگر

ادعای بی شرمانه رئیس دانشگاه تهران : زنان و دختران عامل تجاوز‌ها هستند

article picture


رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ادعا کرد: زنان «اغواگر» و «اغفال‌گر» عامل تجاوز‌ها هستند
غلامرضا جمشیدی‌ها رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران زنان و دختران «اغفالگر، اغواگر و لجوج» را زمینه‌ساز جرایم باغ خمینی‌شهر، سعادت آباد و حادثه پل مدیریت معرفی کرد.
به گزارش «خبرگزاری دانشجو» وابسته به بسیج دانشجویی٬ آقای جمشیدی‌ها گفته که «در قضیه باغ خمینی‌شهر، ماجرای سعادت آباد و حادثه پل مدیریت رد پای زنان و دختران اغفالگر، اغواگر و لجوج را مشاهده می‌کنیم.»
به گفته وی «در باغ خمینی‌شهر، رقص‌های مختلط و وضعیت نامناسب پوشش، در ماجرای سعادت، اظهاراتی مبنی بر ارتباط نامشروع و در حادثه پل مدیریت لجبازی یک دختر و پسر دانشجو این حوادث را آفرید.»
جمشیدی‌ها افزوده است: «در اکثر قتل‌ها کار حرامی هم در بین بوده است و دوستی‌ها و ارتباط نامشروعی که زنان و دختران زمینه‌ساز آن بوده‌اند.»
اظهارات این مقام دانشگاهی در شرایطی ایراد می‌شود که پیش‌تر برخی روحانیون نیز به طور تلویحی زنان و دختران را عامل این حوادث معرفی کرده بودند.
در چند هفته گذشته گزارش‌هایی از قتل و تجاوز گروهی به چند زن و دختر در برخی شهر‌ستان‌ها منتشر شده که بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است.
روحانیون حاکم بر ایران تلاش می‌کنند مهمترین علت این تجاوز‌ها و قتل‌ها را بی حجابی یا بد حجابی زنان و دختران معرفی کنند
برگرفته از دیگربان
 

جمهوری اسلامی با هزينه يک ميليارد دلاری در ونزوئلا خانه سازی می کند

article picture


دولت های جمهوری اسلامی و ونزوئلا قراردادی را امضا کردند که به موجب آن جمهوری اسلامی با صرف هزينه يک ميليارد دلاری، ده هزار خانه در ونزوئلا می سازد. اين قرارداد روز چهارشنبه در کاراکاس امضا شد. وزارت خارجه ونزوئلا با اعلام امضای قرارداد تاکيد کرد ۴۵ هزار شهروند ونزوئلائی با اجرای اين طرح، خانه دار می شوند.
ونزوئلا اميدوار است با اجرای اين طرح توسط ايران و نيز طرح های ديگری که با کشورهای چين، برزيل، و روسيه امضا کرده است مشکل کمبود مسکن در اين کشور آمريکای جنوبی را حل کند.
گفته می شود همکاريهای احتمالا پنهان هسته ای بين رژیم ايران و دولت هوگوچاوز وجود دارد.

برادر انور حسین پناهی ، از زندان ازاد شد

خبرگزاری کمپین : افشین حسین پناهی برادر کوچک انور حسین پناهی بعد از گذارندن یک سال حبس آزاد شد.
بنا به گزارش اعضای کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، افشین حسین پناهی، برادر انور حسین پناهی فعال دربند کرد که سال گذشته اتهام پیگیری پرونده برادرهای بزرگ خود و درج اخبار به بیرون از ایران به یک سال زندان محکوم شده بود بعد از گذارندن دوران محکومیت خود در زندان قروه دیروز آزاد شد.
گفتنی است خانواده این زندانی کرد هرگونه فعالیت سیاسی منتسب به افشین را تکذیب کرده بودند و تنها اتهام فرزندشان را پیگیری وضعیت برادر خود انور حسین پناهی عنوان کردند نامبرده که طی سه سال گذشته بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود پیشتر نیز در تاریخ 28 مهر ماه دو سال گذشته در شهرستان قروه بازداشت و مدتی را در حبس سپری نموده بود.

شایان ذکر است انورحسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کرد است که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود و پس از اعتراض‌ سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم اعدام وی به ۱۶سال زندان تقلیل پیدا کرد.
 انور حسین پناهی که از فعالان مدنی و عضو (ان ان) و از معتمدین منطقه دهگلان بشمار می‌رود، در تاریخ ۱۳۸۶/۸/۱۵ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و مدت ۶ ماه را در بی‌خبری مطلق در اداره اطلاعات قروه بسر برد.
اشرف حسین پناهی، برادر وی نیز دوسال پیش در حالی که همراه با مدارک و طوماری بالغ بر ۵۰۰۰ امضا دال بر بی‌گناهی برادر خویش راهی تهران بود، به طرز مشکوکی به قتل رسید.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی 

رژیم اسلامی حذف ۱۳ رشتهٔ دانشگاهی علوم انسانی


حذف ۱۳ رشته کار‌شناسی از فهرست رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۹۰ دانشگاه علامه طباطبایی داوطلبان این رشته‌ها را سردرگم و مستاصل کرده است و هم چنین استادان این دانشگاه نیز با اظهار تاسف از حذف این تعداد رشته و محروم ماندن داوطلبان از انتخاب این رشته‌ها از علل حذف و شرایط خاص امسال انتخاب رشته اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.
بنا بر گزارش روزنامه اعتماد این در حالیست که رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی دیروز از حذف این تعداد رشته از جمله روزنامه‌نگاری و روابط عمومی اظهار بی‌اطلاعی کرد و موکداً بر بی‌اطلاعی خود در این زمینه اصرار ورزید.
همچنین برخی از این داوطلبان خواستار پیگیری مسئولان وزارت علوم بودند. اما به نظر می‌رسد حذف ناگهانی این رشته‌ها در راستای بازنگری ۳۸ رشته از رشته‌های علوم انسانی صورت گرفته است. بر اساس آخرین اعلام رییس پژوهشگاه علوم انسانی، این ۳۸ رشته شامل حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، علوم تربیتی، مدیریت، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ، فلسفه، روش‌‌شناسی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و علوم اجتماعی است.
یکی از داوطلبان تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری می‌گوید: "بعد از دیدن کارنامه در سایت سنجش همانطور که مسئولان اعلام کرده بودند دفترچه شماره دو برای تعیین رشته نیز روی سایت قرار گرفت ولی با کمال تعجب رشته روزنامه‌نگاری نه در لیست دانشگاه علامه بود و نه در دانشگاه تهران. اگر قرار بر حذف این رشته‌ها بود، باید خیلی پیش از این به ما اطلاع داده می‌شد تا برای آینده خود تصمیم‌گیری کنیم نه اینکه به یک‌باره به ما گفته شود که امکان تحصیل در رشته مورد علاقه‌مان را نداریم. ما هنوز دلیل این حذف را هم نمی‌دانیم."

گسترش آب بازی منجر به دستگیری ۳۰ جوان در هرمزگان شد!
در پی بازداشت تعدادی از جوانان در تهران به اتهام آب پاشی (!) در بوستان آب و آتش و اخذ اعترافات تلوزیونی از ایشان، یک مقام انتظامی در هرمزگان نیز از بازداشت ۳۰ جوان که به گفتهٔ وی تجمع کرده و در حال آب بازی بودند، خبر داد.

عباس خداداد‌زاده، جانشین فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان، با تایید خبر بازداشت تعدادی از جوانان که در ساحل پارک غدیر اقدام به برگزاری جشن آب بازی کرده بودند، گفت: "هیچ شکی در اینکه این تجمع از قبل اطلاع رسانی شده بود، نیست."
وی عنوان کرد: "تعدادی از پسران و دختران که از قبل از طریق پیامک، تلفنی و فیسبوک به هم اطلاع رسانی کرده بودند به صورت مختلط در ساحل پارک غدیر اقدام به برگزاری مراسم آب بازی کردند که پس از گزارش چنین مراسمی در پارک ساحلی این تعداد به پلیس امنیت اخلاقی احضار می‌شوند و در حال حاضر در حال بررسی اتفاقات صبح امروز هستیم."
در همین رابطه سعید امیدیان، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی هرمزگان نیز گفت: "۳۰ جوان دختر و پسر که مشغول آب بازی در کنار سوحل پارک غدیر بندرعباس بودند تنها جهت ارشاد به پلیس امنیت اخلاقی منتقل شدند."
مسئولان انتظامی در هرمزگان در مصاحبه با رسانه‌های دولتی تاکید کرده‌اند که در ماه رمضان «آب» به عنوان یکی از عوامل باطل کننده روزه مطرح است و این جریان آب بازی جدا از هنجار شکنی و اختلاط دختر و پسر، خود با مسائل شرعی روزه داری مغایر است.

رضا جوشن، در زندان رجایی شهر دچار حملهٔ قلبی شد
رضا جوشن، از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۴ سالن ۱۲(بند امنیتی) زندان رجایی شهر کرج، به تازگی دچار حملهٔ قلبی شده و در حال حاضر در وضعیت نامساعدی تحمل حبس می نماید.

علی رغم اینکه روز چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه رضا جوشن، ۲۶ ساله دچار حملۀ قلبی شد و از هوش رفت، مسئولان اقدام خاصی جهت درمان این زندانی سیاسی به عمل نیاورده‌اند.
بر اساس گزارش وبسایت فعالین حقوق بشر و دموکراسی، در پی این حملهٔ قلبی که منجر به لکنت زبان موقتی، بی‌حس شدن قسمتی از بدن، سرگیجه، حالت تهوع و تاردیدن چشمان آقای جوشن شده است، همبندیان وی با اقدام به موقع جان وی را نجات دادند.
این در حالیست که مسئولان در انتقال او به بهداری نیز تعلل می‌کردند که پس از اعتراض زندانیان، ناچار به انتقال وی به بهداری زندان شدند؛ اما پس از مدت کوتاهی و تنها با دادن قرص آسپرین او را به سالن ایزوله شده بازگرداند.
گفتنی ست که رضا جوشن همچنان از سرگیجه، ضعف و حالت تهوع رنج می‌برد به دلیل شرایط نامساعد جسمی، باستی فورا در بیمارستان بستری شود.

بیستمین سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار


ششم ماه اوت سال 2011 میلادی، مصادف با بیستمین سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار آخرین نخست وزیر نظام سلطنتی ایران و رهبر نهضت مقاومت ملی ایران در پاریس است.
بعد از ظهر سه شنبه ششم ماه اوت سال 1991 میلادی (برابر با 15 مرداد 1370 شمسی) شاپور بختیار و دستیارش سروش کتیبه بطرز فجیعی با ضربات چاقو در خانه بختیار واقع درسورن در حومه شهر پاریس به دست سه نفر، که بعدها در دادگاه روشن شد از عوامل جمهوری اسلامی ایران بودند، به قتل رسیدند.
علی وکیلی راد ومحمد آزادی، که با ادعای همکاری با بختیار اما با هدف قتل او به فرانسه سفرکرده بودند، به اتفاق فریدون بویراحمدی یکی از عشایر نزدیک و مورد اعتماد بختیار به دیدار رهبر 77 ساله نهضت مقاومت ملی ایران رفتند. این سه نفر پس از تحویل گذرنامه های خود به گاردهای محافظ منزل بختیار وبازرسی بدنی وارد منزل میشوند و طولی نمیکشد که با وجود حضور پرشمار مأموران پلیس ویژه خفاظت از بختیار در اطراف منزل با چاقوی ارهای مخصوص بریدن نان که از آشپزخانه برداشته بودند شاپوربختیار و دستیارش سروش کتیبه را از پای در میآورند. سپس با تحویل گرفتن گذرنامه های خود از اتاق مراقبت، اقامتگاه بختیار را ترک میکنند. بر اساس گزارش پلیس فرانسه شدت ضربات چاقو بر این دو به حدی بوده که تیغه چاقو را از وسط نصف کرده و جراحات شدیدی بر مقتولان وارد کرده بود.
پیکر بیجان شاپور بختیار و سروش کتیبه که درروز سه شنبه بین ساعت 5 تا 6 بعد از ظهر بقتل رسیده بودند تا صبح پنجشنبه کشف نشد.

علی قاسمی از بازداشتی های عاشورای تهران در بند ۳۵۰ زندان اوینعلی قاسمی از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با حکم سه سال زندان از سوم اردیبهشت ماه سال جاری در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.
به گزارش کلمه، این شهروند معترض به نتیجه انتخابات که در روز عاشورای سال ۸۸ به طورموقت دستگیر شده بو د، بعد از برگزاری دادگاهش به سه سال زندان محکوم شد و برای اجرای حکم‌اش اردیبهشت امسال به زندان اوین فراخوانده شد.
وی توسط قاضی صلواتی به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی روز عاشورا این حکم را دریافت کرد حکمی که در داد‌گاه تجدید نظر هم تایید شد.
علی قاسمی ۳۴ ساله یک فرزند خردسال به نام مژگان دارد، وی از زمان بازداشت دوباره، تاکنون از حق مرخصی استفاده نکرده است. وی همچنین در دوره بازداشت موقت چند ماهی را در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذراند.

۱۳۹۰ مرداد ۱۴, جمعه

گزارش نقض حقوق زن در ایران تیرماه 1390ماده 2
ھر کس می تواند بدون ھیچ گونه تمایز ، خصوصا از حیث نژاد ، رنگ ، جنس زبان ، مذھب ، عقیده، سیاسی یا ھر عقیده دیگر و ھمچنین ملیت ، وضع اجتماعی ، ثروت ، ولادت یا ھر موقعیت دیگر ، ازتمام حقوق و کلیه آزادی ھایی که در اعلامیه حاضر ذکر شده است ، بھره مند گردد .به علاوه ھیچ تبعیضی به عمل نخواھد آمد که مبتنی بر وضع سیاسی ، اداری و قضایی یا بین المللی کشور یا سرزمینی باشد که شخص به آن تعلق دارد .
گواه این کشور مستقل ، تحت قیمومیت یا غیر خود مختار بوده یا حاکمیت آن به شکل محدودی شده باشد.

ماده 3
ھر کس حق زندگی ، آزادی و امنیت شخصی دارد
این مجموعه موارد نقض حقوق  زنان ایرانی در تیرماه 1390است
که تنها بازگو کننده بخش نا چیزی از رویدادهایی است که توسط حکومت اسلامی نادیده گرفته می شود.
 
تفتیش دفتر صدیقه وسمقی، نویسنده و فعال سیاسی    
محکومیت منیژه صادقی به زندان سنندج
آزاده اردکانی  دستگیر شد
با ممنوعیت ورود زنان به قهوه خانه‌های دارای قلیان
تفتیش منزل و احضار نسیم صمیمی
شرایط حاد جسمی زندانی سیاسی زهرا جباری و نگهداری وی در بیمارستان روانی
 فشاربرنسرین ستوده در زندان ادامه دارد  
 تهمینه دانیالی، یکی دیگر از نزدیکان مشايی بازداشت شد
تاملي بر پرونده دختري که با 50 ضربه چاقو به قتل رسيد 
رژیم فاسد جمهوری اسلامی به بهانه بی حجابی موی دختران دانشجو را قیچی کرد
تجاوز به زنان در ایران
پدری که دخترش را حامله کرد 
تجاوز گروهی به یک معلم جوان در جنوب تهران
ورود دختران به بازار فروش کلیه
بازداشت چهار شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران
وضعیت وخیم جسمی مریم مجد
بازداشت پگاه آهنگرانی بازیگرسینما
تجاوز گروهی به دختر دانشجو
خودکشی یک زن زندانی در اعتراض به شرایط قرون وسطایی و قوانین زن ستیز 
 سه قتل توسط مردی که سه زن داشت

آزادی مائده قادری در برابر 70 میلیون وثیقه
تهدید به اخراج پنج معلم با سابقه شهرکرد
تداوم بازداشت یک فعال جنبش زنان
بهاره هدایت و مهدیه گلرو، برای اولین بار پس از بازداشت در برابر وثیقه سنگین  به مرخصی آمدند 
مریم مجد با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شد
به علت بی توجهی رژیم یکی از بانوان ملی پوش قایقرانی جان خود را از دست 

فشار بر فعالان مدنی در غرب کشور ادامه دارد

article picture


سازمان ملی جوانان همدان طی نامه‌ای از ادامه فعالیت انجمن ایران‌شناسی کهن دژ جلوگیری کرد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران این در حالی است که انجمن‌های یاد شده تنها در زمینه‌های محیط زیست و میراث فرهنگی فعالیت می‌کرده‌اند.
انجمن ایران‌شناسی کهن دژ همدان به تازگی سیزدهمین سال فعالیت خود را که به صورت تخصصی در زمینه شناخت، آموزش و دفاع از میراث فرهنگی محیط زیست بوده است پشست سر نهاد این انجمن در طول مدت فعالیت خود موضع گیریهای متعددی در مقابل تخریب میراث فرهنگی و تجاوز به محیط زیست داشت و در قالب بیانیه‌ها و مصاحبه‌های گوناگون توسط اعضا خود سعی نموده است تا شهروندان را با روند این تخریب‌ها که به صورت گسترده‌ای در حال انجام است آشنا سازد.
این نهاد مدنی آخرین تشکل غیر دولتی مطرح حوزه میراث فرهنگی در غرب کشور بود.
بازداشت شش تن از فعالان فرهنگی در مشهد، بازداشت فعالان محیط زیست در مریوان از دیگران اقدامات حاکمیت در مقابله با نهاد‌های مدنی است.
خبر های مربوط در لینک های زیر
http://parsdailynews.com/87314.htm
http://parsdailynews.com/87382.htm
 پارس دیلی نیوز

یورش وحشیانه به سلولهای زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" یورش وحشیانه پاسداربندها به سلولهای زندانیان سیاسی ، برخورد وحشیانه با آنها و ضبط وسایل شخصی تعدادی از زندانیان سیاسی.
روز پنجشنبه 13 مرداد ماه تالیوردی رئیس بند 4 و مامور اجرای فشارهای غیر انسانی و محدودیتهای طاقت فرسا علیه زندانیان سیاسی همراه با 4 مامور دیگر به تعدادی از سلولهای زندانیان سیاسی یورش بردند و بطرز وحشیانه ای با زندانیان سیاسی برخورد کردند.این یورش وحشیانه مدتی طولانی ادامه داشت و سلولهای زندانیان سیاسی ارژنگ داودی ، صالح کهندل،فرزاد مددزاده ، افشین بایمانی و تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی را مورد بازرسی قرار دادند ، وسایل شخصی آنها را تخریب و یا با خود بردند.
تالیوری رئیس سرکوبگر بند 4 وقتی که با اعتراضات زندانیان سیاسی مواجه شد آنها را تهدید به انتقال به سلولهای انفرادی نمود.

گناهان ويژه ماه رمضان ، آخوند علم الهدی شیخ معلون:افطاری دختر عمو و پسر عمو ،بازی فوتبال

article picture


آخوند علم‌الهدي ،امام جمعه مشهد گفت: گناهان جمعي و اجتماعي گناهاني هستند که اصلا توبه پذير نيست.

پارس دیلی نیوز به نقل از ایسنا ،آخوند علم‌الهدي در نمایش نماز جمعه مشهد با بیان اینکه در افطاري‌ها، مراقب گناه‌هاي خاص ماه رمضان باشيد، گفت: در جلسات خصوصي‌تر و خودماني‌تر، به عنوان افطاري و صله رحم، مجالس مهماني تشکيل داده مي‌شود و نهايتا سفره افطاري به محافل مختلط محرم و نامحرم مبدل مي‌شود. زنان جوان آرايش کرده در اين مهماني‌ها حضور به هم مي‌رسانند و به عنوان احوالپرسي با قوم و خويش، پسر عمو، پسر خاله و پسر عمه، مجلس عبادت افطاري مبدل مي‌شود به مجلس حرام اختلاط محرم و نامحرم. مرد اجنبي و زن اجنبيه فرق نمي‌کند، چه ناشناس باشد، چه دختر عمو و پسر عمو باشد و اين‌ها گناهان ويژه ماه رمضان است.کاریکاتور

article pictureعظما و کابوس آب بازی
کاریکاتور از مهران، خودنویس
 

آخوند مصباح : گاهی قصاص بهتر از بخشش است

article picture

محمدتقی مصباح یزدی چند روز پس از بخشیده شدن مجید موحدی از سوی آمنه بهرامی گفت که «گاهی قصاص بهتر از بخشش است.»

به گزارش دیگربان، مجید موحدی که شش سال پیش به صورت آمنه بهرامی اسید پاشیده بود، قرار بود هفته جاری پس از بیهوشی با چکاندن اسید در چشمانش نابینا شود که خانم بهرامی وی را بخشید و حکم قصاصش لغو شد.
این اقدام خانم بهرامی بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت به طوری که معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران نیز پیشنهاد کرد خیابانی در تهران به نام وی نامگذاری شود.
خبرگزاری «رسا» روز پنجشنبه (۱۳ مرداد) با انتشار سخنرانی شامگاه گذشته آقای مصباح یزدی در حسینیه «امام خمینی» از عنوان «گاهی قصاص بهتر از بخشش است» استفاده کرده است.
به گزارش این خبرگزاری٬ آقای مصباح یزدی تنها یک روز پس از این اقدام آمنه بهرامی گفت که «گاهی قصاص بهتر از بخشش است و برخی مواقع عفو و گذشت بهترین کار است.»
حکم «قصاص» همواره یکی از مباحث جنجال برانگیز میان نهاد‌ها و مدافعان حقوق بشر با مقام‌های جمهوری اسلامی بوده است.
مقام‌های جمهوری اسلامی همواره از اجرای احکام قصاص دفاع کرده و آن را از افتخارات جمهوری اسلامی می‌دانند.
مقام‌های قضایی سال‌هاست با این توجیه که قصاص حق قربانیان و خانواده‌های آن‌ها است٬ صد‌ها حکم اعدام و قطع عضو را به اجرا گذاشته‌اند.

مهندس حشمت الله طبرزدی به عنوان شهروند نمونه انتخاب شد

article picture


کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مهندس حشمت الله طبرزدی فعال سرشناس سیاسی که در زندان رجائی شهر دچار عارضه قلبی شده است، از سوی موسس شهروندیار در فرانسه به عنوان شهروند نمونه در ماه مرداد انتخاب شد. این موسسه در بیانیه خود به همین مناسب می نویسد که در طول سالها فعالیت، مهندس طبرزدی و همراهانش توانستند با گسترش روحیه شجاعت و جسارت مدنی در مقابل قدرت سرکوبگر، ساختار شکنی و تقدس زدایی از دستگاه حاکمه، نادیده گرفتن سانسور و محدودیت های حکومتی، گام به گام در جهت ایجاد توازن قوا به نفع جامعه مدنی و نیروهای تحول خواه دستاوردهای مهمی را به ارمغان آورند.

متن کامل بیانیه موسسه شهروندیار به این شرح است: کمتر کسی تصور می کرد که مدیر مسئول نشریه ای که زمانی در میان حامیان نظام دینی حاکم بر ایران نامی شناخته شده بود، بعدها به یکی از مخالفان جدی دیکتاتوری مذهبی تبدیل شود. بعضی معتقدند که این چرخش در دیدگاه و تحول در ذهنیت حشمت الله طبرزدی نسبت به دستگاه حاکم، در زمان مدیریتش بر نشریه پیام دانشجو رخ داد.

حکم شلاق یک معلم در ساری اجرا شد

حکم شلاق سیاوش اسلامی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ساری با حکم قضایی به اجرا در آمد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این فعال صنفی معلمان به اتهام اخلال در امنیت کشور به دلیل شرکت در حوادث بعد از انتخابات به یک سال زندان و۷۴ ضربه شلاق محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۳۷ ضربه شلاق تقلیل یافت.
وی یک روز پیش از ماه روزه و عبادت مسلمانان (رمضان) و درحالی که روزه بود به دایره اجرای احکام ساری منتقل و حکم مذکور در مورد ایشان جاری شد.
سیاوش اسلامی حدود ۲۴ سال سابقه خدمت دارد و بامدرک فوق لیسانس (علوم سیاسی) در دبیرستان‌های شهر ساری به تدریس معارف اسلامی مشغول است.

هرانا

توطئه سایت وابسته به سپاه علیه جوانان ایران

article picture


سایت سپاه: تلاش دوباره جوانان برای آب‌بازی در بوستان «آب‌وآتش» ناكام ماند
سایت حکومتی فارس وابسته به سپاه مدعی شد: قرار بود صبح امروز با دعوت در شبکه‌های اجتماعی، عده‌ای جوان در پارک آب و آتش جمع شوند و اقدامات چند روز قبل خود در این بوستان را، این بار در ماه مبارک رمضان تکرار کنند اما این فراخوان با شکست روبه‌رو شد.
"برخی معاندان نظام جمهوری اسلامی ، آخرین حربه‌های خود را برای انحراف جوانان، هنجارشکنی در ملأعام مخصوصا در ماه مبارک رمضان تعریف کردند اما تلاش چند روزه برخی شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی اجتماعی برای تجمع هنجارشکنان در پارک آب‌وآْتش، باز هم با بی‌توجهی از سوی این افراد روبه‌رو شد. "
قرار بود صبح امروز با دعوت در شبکه‌های اجتماعی، عده‌ای جوان در این پارک جمع شوند و اقدامات چند روز قبل خود در این بوستان را، این بار در ماه مبارک رمضان تکرار کنند اما این فراخوان با شکست روبه‌رو شد.
مشاهدات خبرنگار فارس حاکی است، بوستان آب‌وآتش صبح امروز با فضایی کاملا آرام روبه‌رو بود و بسیاری از کودکان و نوجوانان به همراه خانواده‌های خود به این بوستان آمدند و مشغول تفریح شدند.
در این بین عده‌ای انگشت‌شمار هم که همراه خود تفنگ‌های آب‌پاش داشته و قصد برهم زدن نظم بوستان و هنجارشکنی را داشتند، با مشاهده فضای آرام بوستان از نیت خود منصرف شدند.
نکته جالب و قابل تأمل در این زمینه این بود که یکی از همراه‌دارندگان سلاح آب‌پاش در پاسخ به این سؤال خبرنگار ما که این تفنگ‌ را به چه قیمتی خریداری کردی؟، گفت: این تفنگ‌ها را عده‌ای رایگان در اختیار ما قرار دادند تا در بوستان آب‌وآتش اهداف آنها را پیاده کنیم!

برگرفته از آفتاب
 


«رسانه» خشونت و دیوار صوتی دمکراسی

article picture


بنیادگرایی اسلامی واکنش به روند جهانی شدن بود بدون آنکه دریافته باشد اتفاقا این روند، بذر مسلمانان را بیش از پیش در کشورهای آزاد میپراکند. بمبگذاری نروژ واکنش به همین «بذرافشانی» است. من نیز نه در مقام یک اروپایی بلکه به عنوان یک «خارجی» که اتفاقا از یک کشور مسلمان نشین میآید، نه تنها نگران روند اسلامیزه شدن اروپا هستم بلکه نگران پیامدهای این واقعیت نیز هستم که زیر نام دمکراسی و بردباری، گروههایی شکل میگیرند که برای بقای دستاوردهای ملی و فرهنگی در کشور خود، راهی جز جنگهای صلیبی و ناسیونالیسم افراطی نمییابند.
*****
«رسانه» خشونت و دیوار صوتی دمکراسی
آیا با این پدیده آشنا هستید که اقدام برای از میان برداشتن یک تبعیض، به تبعیضی دیگر میانجامد که عمدتا در جهت عکس بروز میکند؟! یعنی فرد یا گروهی که قرار بوده دیگر مورد تبعیض قرار نگیرد، خود به عامل تبعیض برای فرد یا گروهی تبدیل میشود که باید از اعمال تبعیض توسط وی، جلوگیری میشده است.

روی دیگر تبعیض

یورش به تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان

خبر رسیده از یورش ماموران حراست پالایشگاه آبادان به تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت ساختمانی این پالایشگاه حکایت دارد.


روز چهارشنبه 12 مردادماه کارفرمای شرکت ساختمانی پالایشگاه آبادان که یکی از بزرگترین شرکت های پیمانکار ساختمانی در این پالایشگاه می باشد، 150 نفر از کارگران شاغل در این شرکت را از کار اخراج کرد. این اقدام کارفرما با تجمع اعتراضی کارگران اخراجی در مقابل دفتر ساختمان مرکزی روبرو شد. اما ماموران حراست پالایشگاه به تجمع اعتراضی کارگران یورش بردند و آنان را متفرق ساختند. لازم به ذکر است شمار کثیری از کارگران اخراجی دارای سوابق کاری 17 تا هجده سال می باشند.

احضار و بازجویی نماینده مهاباد در دادسرای ویژه


به دنبال گزارش یکی از نشریات محلی کردستان مبنی بر احضار نماینده مهاباد به دادسرا، این نماینده مجلس شورای اسلامی این احضار و بازجویی را تایید کرد.

به گزارش موکریان، جلال محمودزاده نماینده مهاباد در رابطه با احضار خود به دادگاه بر اساس شکایت یکی از اعضای خانواده شهدا گفت: این قضیه مربوط به شکایت یک شهروند گیلانی به نام هادی نوروزی می باشد که در روستای حاجی خوش از توابع مهاباد حدود پانزده هکتار از اراضی منطقه را برای اجرای طرح پرورش ماهی و اردک به وی واگذار نموده اند و این امر باعث اعتراض جمعی از مردم حاجی خوش و تنی چند از شوراهای منطقه گردید.
نماینده مهاباد در ادامه افزود: به دنبال مکاتبات جمعی از اهالی حاجی خوش و برخی ازشوراهای منطقه و ارسال آن به اینجانب و جمعی از مسئولین ،در راستای اجرای وظایف نمایندگی اعتراضات مردم به موضوع را از طریق مراجع زیربط پیگیری کردم که پس از پیگیریهای اینجانب، نامبرده شکایتی را علیه بنده به اتهام نشر اکاذیب در دادسرای رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت تنظیم نمود که در روز یک شنبه اول مرداد در شعبه هشتم بازپرسی دادسرا برای ادای توضیح به شکایت مطرح شده حاضر شدم.
در خاتمه نماینده مهاباد در مجلس به خبرنگار آژانس خبری موکریان گفت : شکایت این فرد در دادسرای کارکنان دولت در مراحل اولیه وتحقیقات می باشدو صرفا شکایت فرد در مراحل اولیه دلیل بر انجام موارد ادعایی نبوده و درج چنین خبری صرفا در راستای اهداف و تبلیغات انتخاباتی مجلس نهم از طرف بعضی اشخاص درمنطقه می باشد .

موکریان

احمدی نژاد: در ایران کسی بخاطر اظهار عقیده در زندان نیست


محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه با یک شبکه خبری اروپایی، بدون قبول سرکوب اعتراضات و مطالبات مردم ایران توسط حکومت، با ادعای اینکه آرزویم اینست در هیچ جای دنیا حتی یک زندانی و زندان مخفی وجود نداشته باشد، تاکید کرد "در ایران کسی بخاطر اظهار نظر در زندان نیست، چرا که در قوانین جمهوری اسلامی اظهار نظر آزاد است."
رئیس دولت همچنین با فرافکنی، چالش اخیر میان دولتی‌ها و اصولگریان را بعنوان آزادی بیان در ایران مطرح کرده و مدعی شد "اگر روزنامه‌هایی را که در ایران منتشر می‌شود، مورد بررسی قرار دهید، تند‌ترین انتقادات علیه رییس‌جمهور بیان می‌شود و افراد گوناگون بدون کوچک‌ترین واهمه‌ای انتقادات خود را مطرح می‌کنند و بدون تردید شرایط امروز ایران از بسیاری از کشورهای اروپایی بهتر است."
وی پیرامون قیامهای منطقه و محاکمۀ روز گذشتۀ رئیس جمهور سابق مصر گفت "ما باید اظهار تاسف بکنیم از اینکه بعضی‌ها روابطشان با ملت‌هایشان به قدری تیره است که در ‌‌نهایت به اینجا می‌رسند که مجبورند که محاکمه رهبرانشان را بخواهند. رخدادهایی نیز که در ایران بوقوع پیوست، هیچگونه شباهتی با آنچه امروز در منطقه رخ می‌دهد، ندارد. در ایران آزاد‌ترین انتخابات برگزار شد، اما عده‌ای به ساختمان‌ها و مردم حمله کردند و این در همه جای دنیا جرم است."
به گزارش جرس، محمود احمدی‌نژاد، چهارشنبه شب (دوازدهم امرداد ماه) در یک گفتگوی اختصاصی با شبکه یورونیوز شرکت کرد و به پرسش‌های مربوط به سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی پاسخ گفت. 

بازداشت سجاد جهانفر، نویسنده و پژوهشگر کُردسجاد جهانفر، نویسنده و پژوهشگر جوان اهل گیلان‌غرب روز گذشته، ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ در کرمانشاه بازداشت شد. وی مؤلف چند جلد کتاب به زبان‌های فارسی و کُردی کلهری از جمله مجموعه‌ هفت جلدی «افسانه‌های سرزمین می‌دیا» است.
بازداشت سجاد جهانفر در حالی اتفاق می‌افتد که طی دو هفته‌ گذشته مأموران امنیتی با مراجعه به منازل تعدادی از فعالان ادبی و فرهنگی شهر گیلان غرب در استان کرمانشاه اقدام به بازداشت حداقل سه نفر از آن‌ها کرده‌اند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران پیش‌تر با اعلام اسامی بازداشت شدگان (جمال خانی، فرهاد وکیلی‌نیا و نعیم نجفی) آن‌ها را به عنوان اعضای انجمن ادبی «بانان» شهر گیلان‌غرب و همکاران سایتی فرهنگی به نام «تاق‌وه‌سان» معرفی کرده بود. دلیل و اتهام این افراد هنوز مشخص نیست و هیچ یک از آن‌ها تا کنون اجازه تماس مستقیم و ملاقات با خانواده خود را نداشته‌اند.

تجمع اعتراضي كارگران سبلان پارچه اردبيلکارخانه سبلان، بزرگ‌ترین تولید کننده پارچه در ایران که حدود ۱۵۰۰ کارگر را پوشش می‌داد، به‌طور رسمی تعطیل و دربهای این کارخانه بسته می‌باشد. مطابق گزارش یکی از فعالین کارگری در اردبیل، کارخانه سبلان حدود دو سال پیش نیمی از کارگرانش را به علت عدم توانایی پرداخت حقوق اخراج کرده است.
به گزارش آذوح در فروردین ۸۹ این کارخانه با تسهیلات زودبازده مجددا تاسیس شد و در مراسم افتتاح آن گفته شد کارخانه یاد شده حداقل ۵ هزار نفر از تعداد بیکاران استان را در آینده نزدیک کاهش خواهد داد اما اکنون ماه‌ها از تعطیلی این کارخانه می‌گذرد.
کارگران این کارخانه بخاطر حقوقهای معوقه و تعیین تکلیف آینده شغلی خود در روز شنبه اول مرداد مقابل کارخانه سبلان پارچه واقع در شهرک صنعتی شماره دو اردبیل تجمع اعتراضی برپانمودند. در حالی که آن‌ها خواستار کار و حقوق معوقه خود می‌باشند تاکنون پاسخی به مطالبات این کارگران داده نشده است.

قتل یک کولبر جوان کرد توسط نیروهای نظامی

article picture


در ادامه کشتار سیستماتیک کولبران و کاسبکاران مرزنشین کرد توسط نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در مناطق مرزی غرب کشور، یک جوان کرد دیگر توسط این نیرو‌ها در مرز سردشت به قتل می‌رسد.


بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دیروز چهار شنبه ۱۲ مردادماه در منطقه مرزی «دشت وزنه» از توابع شهر سردشت نیروهای نظامی مستقر در پاسگاه «مردو آوا» یک جوان ۱۹ ساله کرد را به نام «عثمان محمودیان» اهل روستای «آلواتان» به بهانه حمل کالای قاچاخ مورد هدف قرار می‌دهند.

نامبرده بعد از اصابت گلوله به شدت زخمی می‌شود و به بیمارستان شهر پیرانشهر انتقال داده می‌شود که به سبب شدت جراحات وارده این جوان کرد فوت می‌کند.

تجمع اعتراضی کارگران ساختمانی در سنندج


بر اساس گزارش رسیده، روز سه شنبه 11 مرداد 1390، حدود 400 نفر از کارگران ساختمانی در اعتراض به اجرا نکردن طرح موسوم به “بیمه کارگران ساختمانی” در مقابل شعبه 2 بیمه تامین اجتماعی واقع در چهار راه انقلاب (سیروس سابق) شهر سنندج، تجمع کردند .

تجمع اعتراضی کارگران از ساعت هشت و سی دقیقه صبح شروع و تا ساعت 10 ادامه داشت که با دخالت گری نیروی‌های انتظامی پایان یافت.

لازم به ذکر است که سازمان تامین اجتماعی، ماهانه مبلغی را به عنوان حق بیمه از این کارگران دریافت کرده اما در بیمه کردن کارگران هیچ اقدامی انجام نداده است. تجمع کنندگان طی طوماری که 300 نفر آن را امضاء کرده بودند خواهان صدور دفترچه بیمه شده و اظهار داشتند در صورت عدم پاسخ گویی و عدم رفع مشکلشان دوباره به تجمع اعتراضی خود ادامه خواهند داد. در خاتمه دو نفر از کارگران به عنوان نماینده به داخل اداره بیمه رفته و بدون نتیجه بازگشتند و مسئولین بیمه تامین اجتماعی کارگران را تهدید به حضور نیروهای امنیتی کردند. در نتیجه اعتراض کارگران، برخی از مسئولین سازمان تامین با حضوردر جمع کارگران معترض، وعده دادند که تا روز شنبه به مشکل آنان رسیدگی خواهد شد. کارگران نیز اعلام کردند که اگربه مشکلشان رسیدگی نشود بار دیگر دست به تجمع خواهند زد.
اتحاد کارگری
 

بختیار؛ سرشتی ویژه که قدرش را ندانستیم

article pictureدولت اسلامی تنها در حد شهر قم آزاد است. ما برای آیت الله در شهر قم دیواری خواهیم کشید که او هم در آنجا واتیکان کوچکی داشته باشد" (شاپور بختیار ۱۴ بهمن ۱۳۵۷)

در مورد شهامت، بینش سیاسی و صراحت لهجه دکتر شاپور بختیار سخن بسیار رفته است. برای من که از کودکی شاهد ویژگی های شخصیت او بودم، این نقل قول از بهمن ۵۷ همه آنها را در برمی گیرد.

زمانی که همه مسحور "امام و انقلاب" بودند و به قول دکتر بختیار "جنون دسته جمعی" سراسر ایران را فراگفته بود، به زبان آوردن این نکته اساسی (جدایی بدون چون و چرای مذهب از سیاست) مستلزم روشن بینی، بصیرت و تهوری استثنایی بود. سی و دو سال پس از آنچه چشیده ایم، کیست که نداند تنها راه رستگاری و نجات ایران، همانا بیرون راندن دین از فضای سیاسی و عمومی کشور است.
شاپور بختیار که دکترای خود را با اتمام رساله ای در باره رابطه مذهب با قدرت سیاسی در جوامع باستانی از دانشگاه سوربن اخذ کرده بود، می دانست که دین امری شخصی و جنبی است و دخالتش در نظام سیاسی نهایتأ منجر به استبداد و فساد خواهد شد.
نحوه برخورد با دکتر بختیار هنگامی که او به قصد نجات ایران پا به میدان گذاشت و علم مبارزه با "دیکتاتوری نعلین" را بلند کرد، برای من یادآور رفتاری است که با گالیله در اروپای قرن هفدهم شد.

افزایش محکومیت عیسی سحر خیز به ۵ سال حبس

article picture

دستگاه قضایی عیسی سحرخیز روزنامه نگارو فعال سیاسی را به علت فعالیت‌های مطبوعاتی سابق خود یه دو سال حبس محکوم کرد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا؛ ارگان خبری مجموعه فعالا حقوق بشر در ایران، این روزنامه نگار که پیش‌تر به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود صبح امروز طی حکمی که در زندان به وی ابلاغ شد به دو سال حبس محکوم شد.
لازم به یاد آوری است این فعال مطبوعاتی که در حوادث پس از انتخابات جنجال برانگیز سال ۸۸ بازداشت شده بود از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به سه سال حبس محکوم شده بود.
لازم به ذکر است وی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرمسوول روزنامهٔ توقیف شدهٔ «اخبار اقتصادی» و ماهنامهٔ توقیف شده «آفتاب» بوده است.

آزادی ۴۸ ساعته احمد زیدآبادی، بعد از دو سال

article picture

احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار ایرانی پس از بیش از دو سال تحمل زندان، امروز صبح برای اولین بار به مرخصی آمده است. در طول دو سال گذشته، مسوولان قضایی بارها مانع رفتن «شرف اهل قلم» به مرخصی شده بودند.


مرخصی ۴۸ ساعته احمد زیدآبادی در حالی اتفاق افتاده که دیروز عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی پزشکی و آزادی سریع و بدون قید و شرط وی و هشت زندانی بیمار دیگر شده بود.

همچنین احمد زیدآبادی، در سال ۱۳۹۰ توسط هیاتی متشکل از ۱۲ کارشناس بین المللی مستقل رسانه‌ای برنده جایزه آزادی مطبوعات جهانی سازمان یونسکو ۲۰۱۱ موسوم به «گیه‌رمو کانو» شد.

زیدآبادی پیش از انتخابات به عنوان دبیر کل ادوار تحکیم وحدت از مهدی کروبی حمایت کرده بود و از مشاوران او محسوب می‌شد.

گفته می‌شود یکی از دلایل مخالفت مسوولان قضایی با مرخصی زیدآبادی تا به امروز، نامه سرگشاده او به رهبری نظام بوده است که از عناوین معمول برای آیت‌الله خامنه‌ای استفاده نکرده بود. در آن نامه زیدآبادی پرسیده بود: «است که به چه علت شرعی، عقلی، قانونی و یا عرفی و بر اساس کدام مصلحت عمومی، پرسش علنی از رهبری و یا نقد گفته‌ها و عملکرد وی، عملا در جامعه ایران ممنوع است؟»

۱۳۹۰ مرداد ۱۳, پنجشنبه

سپاه و طلای سياه

article picture

با انتصاب رستم قاسمی، فرمانده قرار گاه سازندگی خاتم الانبيا، به وزارت نفت جمهوری اسلامی، پديده حضور نظاميان در اقتصاد ايران ابعادی تازه پيدا کرده است. در رابطه با تغيير رابطه قدرت ها در صحنه سياسی جمهوری اسلامی، و در پيوند با فضای بين المللی ايران، اين رويداد نمی توانست خبر ساز نباشد.
قرار گرفتن شناخته شده ترين چهره اقتصادی سپاه پاسداران در راس کليدی ترين وزارتخانه اقتصادی جمهوری اسلامی ، نشانه تازه ای از عروج پاسداران در صحنه های صنعتی، بازرگانی و مالی کشور است، که آهنگ سريع آن شگفتی بسياری از ناظران داخلی و بين المللی امور ايران را بر انگيخته است.

«پادگانی شدن» اقتصاد
شگفتی از سرعت پيشروی نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه اقتصادی، که شماری از صاحبنظران آنرا «پادگانی شدن» اقتصاد کشور توصيف ميکنند، البته قابل درک به نظر ميرسد. ولی نفس حضور نظاميان در عرصه اقتصادی ايران پديده ای منحصر به فرد نيست و در بسياری از نظام های «جهان سومی» بعد از جنگ جهانی دوم، سابقه ای ديرينه دارد.
در آسيا، آفريقا، آمريکای لاتين و خاورميانه، نظاميان سال های سال بر بخش های کم و بيش وسيعی از اقتصاد چنگ انداختند و در شماری از کشور ها، اين چنگ اندازی همچنان ادامه دارد.


جوان‌های بهایی حاضر نيستند به دروغ خودشان را مسلمان جلوه دهند عبدلکریم لاهیجی به رادیو فردا می گوید «پيروان آيين بهايی همچنان بر دينشان پافشاری می کنند،  و جوان های آنها حاضر نيستند حتی برای نام نويسی

 در دانشگاه و يا در دبيرستان به دروغ خودشان را مسلمان جلوه دهند

لاهيجی: در گذشته من خودم بارها و بارها  در گروه های کاری حقوق بشری شرکت داشتم و به کرات می شنيدم که جمهوری اسلامی در موضع گيری های مختلفی می گفت که «ما با مردمی که بهايی هستند کاری نداريم، آنها هم شهروند ايرانند. فقط با رهبری آنان مشکل داريم چرا که آنها اقدام به تبليغ مذهبی می کنند
 در همين رابطه ديديد که تعداد زيادی از مسئولان جامعه بهايی را کشتند. طی سال های اخير هم همه آن هفت نفر را به زندان انداختند و الان بيش از سه سال است که آنها در زندانند.
ديديد که آنها را به ۲۰ سال زندان محکوم کردند، مطابق معمول به اتهام فساد در روی زمين و جاسوسی و اتهاماتی از اين دست.
 
آقای لاهيجی، اتهاماتی که به بهائيان زده شده است، فساد و فحشا و تبليغ از طريق جاذبه های جنسی و تاثير همجنس گرايی بوده است.
فکر می کنيد که چرا چنين اتهاماتی را مطرح می کنند؟ 
 
مدتی است که اين سياست رسمی دولت جمهوری اسلامی است. وقتی محمدجواد لاريجانی به عنوان مسئول حقوق بشر قوه قضائيه به طور علنی و رسمی اعلام می کند که بهائيت يک فرقه است و ما با فرقه ها مبارزه می کنيم، يعنی اينکه هم ابعاد آزار و اذيت رسمی و دولتی و قانونی را گسترش می دهند و هم جواز هر گونه اذيت و آزاری را از ناحيه مردم درباره بهائيان صادر می کند.
اين است که می بينيم که اموال آنها را می گيرند، مزرعه هاشان را خراب می کنند، قبرستان هاشان را خراب می کنند. بچه هاشان از تحصيل محرومند، چه در دبيرستان و چه در دانشگاه و بعد که آنها خودشان در خانه هايشان گروه های آموزشی داير می کنند، به آن خانه ها هم حمله می کنند و آنها را هم می بندند و وسايلشان را هم توقيف می کنند.
الان ديگر در حوزه سياسی – فرهنگی هم عناوين جديدی را برای اينکه اين اذيت و آزار را توجيه کنند، پيدا می کنند.
به آنها انواع و اقسام اتهام ها را می زنند. اگر در گذشته اتهام هايی با عنوان جاسوسی و ارتباط با اسرائيل وجود داشت الان ديگر اتهاماتی عمومی مثل مواردی که شما نام برديد، برای به قول خودشان «اباحه خون و اموال بهاييان» به آنها نسبت می دهند.
اين به معنای آن است که خون و اموال و جان و سلامتی بهائيان مباح است و هر کسی می تواند نسبت به آنها تعرض کند.