۱۳۹۰ آذر ۱۹, شنبه

گرامیداشت هفته دانشجو در دانشگاه ایالتی نیویورکهفته دانشجو با برگزاری برنامه "کمپین صندلی خالی" و با یاد دانشجویان جانباخته و دربند با حضور جمعی از دانشجویان در دانشگاه ایالتی نیویورک گرامی داشته شد.
به گزارش دانشجونیوز، در این برنامه مهدی عربشاهی دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت با ارائه مطلبی پیرامون جنبش دانشجویی در ایران و جهان از دانشجویان زندانی در ایران یاد کرد.
عربشاهی با برشمردن دلایلی مبنی بر ضرورت رویکرد فعال دانشجویان به مسائل سیاسی و اجتماعی، درباره دلیل نامگذاری ٧ دسامبر (١٦ آذر) به عنوان روز دانشجو گفت: در این روز اعتراض دانشجویان ایرانی با کشته شدن ٣ نفر از آنها همراه شد و اگرچه این نخستین تراژدی در جنبش دانشجویی ایران بود با این حال در ۵٨ سال گذشته بارها نظیر این اتفاق تکرار شد.
وی با بررسی چند نمونه از اعتراضات دانشجویی در ایران ادامه داد: اهداف اصلی جنبش دانشجویی در ایران دستیابی به آزادی، عدالت، دموکراسی، حقوق بشر و توسعه است. دانشجویان ایرانی هم می خواهند مثل سایر کشورها در انتخاب سبک زندگی خود آزاد باشند و کسی در زندانها شکنجه نشود.
عربشاهی در ادامه از دانشجویان دربند نام برد و با معرفی بهاره هدایت، ضیا نبوی و مجید توکلی  به عنوان نمونه دانشجویان زندانی افزود: هر سال که دانشگاهها در ایران باز می شود جای خالی همکلاسی هایمان را احساس می کنیم. بهاره هدایت دختر دانشجوی شجاعی که تنها جرم او بیانیه ها و تجمعات بدون خشونت است به نه سال و نیم زندان محکوم شده است. ضیا نبوی دانشجوی محروم از تحصیلی که به دنبال حق تحصیل بود به ١٠ سال زندان در تبعید محکوم شده و مجید توکلی دانشجوی شجاع و معروفی که علیه دیکتاتوری سخنرانی کرده به هشت سال و نیم زندان محکوم گردیده است.
وی در ادامه به معرفی کمپین صندلی خالی پرداخت و گفت: ما با این کمپین می خواهیم به دانشجویان دربند و خانواده های آنها اعلام کنیم که جای آنها در کلاس های درس خالی است. جای دانشجو زندان نیست و ما دوستانمان را فراموش نکرده ایم.
در پایان این جلسه برخی از حاضران با در دست داشتن تصویر دانشجویان زندانی عکسی یادگاری گرفتند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر