۱۳۹۰ مرداد ۱, شنبه

بازداشت مصطفی نیلی، فعال سابق دانشجویی جهت اجرای حکم

article picture

مصطفی نیلی، فعال سابق دانشجویی دانشگاه بین المللی قزوین جهت اجرای حکم دادگاه انقلاب در پی مراجعه به دادسرای غیر قانونی مستقر در زندان اوین بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این فعال دانشجویی و عضو سابق انجمن اسلامی داتشگاه بین المللی قزوین که پیش‌تر به دلیل فشار‌ها از این دانشگاه جدا شده بود در پی اعتراضات پس از انتخابات و در روز ۵ دی ماه ۸۸ (تاسوعا) از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

نامبرده پس از تحمل ۴۰ روز بازداشت با قید وثیقه به صورت موقت آزاد و در سال ۸۹ از سوی دادگاه انقلاب به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محکوم شد و حکم مزبور در شعبه تجدید نظر نیز عینا مورد تائید قرار گرفت.

روز ۲۷ تیر ماه سالجاری در پی احضار توسط دادسرای غیر قانونی مستقر در زندان اوین پس از معرفی بازداشت و به بند ۳۵۰ محل نگهداری زندانیان سیاسی در این زندان منتقل شد.

نماینده مجلس ارتجاع : با دانشجویان خاطی در زمینه عفاف و حجاب برخورد شود

در روزهای گذشته برخی خبرگزاری ها از طرح سوال از وزیر علوم، توسط برخی از نمایندگان مجلس، درباره سیاست های وزارت علوم در زمینه طرح عفاف و حجاب خبر داده بودند.


در همین زمینه نیره اخوان بیطرف، یکی از نمایندگان امضا کننده سوال از وزیر علوم، در گفتگو با خبرگزاری مهر خواستار برخورد با دانشجویان خاطی در زمینه عفاف و حجاب شده است: "همان طور که بر اساس مقررات دانشگاهی اگر دانشجویی بیش از یک تعداد جلسه غیبت کند از حضورش در جلسه امتحان جلوگیری می شود انتظار داریم در فضاهای دانشگاهی یک برنامه ریزی صورت گیرد و مصوبات و پیش بینی هایی برای برخورد با دانشجویان خاطی که مسائل ابتدایی در زمینه عفاف و حجاب را رعایت نمی کنند داشته باشیم."

به گزارش دانشجونیوز، چهار تن از نمایندگان مجلس قصد دارند از کامران دانشجو پیرامون برنامه های وزارت علوم برای توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در دانشگاه ها سوال کنند. نیره اخوان بیطرف عضو کمیسیون قضایی مجلس، فاطمه رهبر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، محمد کوثری و زهره الهیان از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، امضا کنندگان طرح سوال از وزیر علوم درباره برنامه وزارت علوم برای توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در دانشگاهها هستند.

معرفی فرمانده قرارگاه چپاولگران ( خاتم الانبیاء) به عنوان وزیر نفت

article picture

"بزودی رستم قاسمی فرمانده قرارگاه چپاولگران خاتم الانبیاء به عنوان وزیر پیشنهادی احمدی نژاد برای نشستن بر مسند نفت به مجلس معرفی خواهد شد."


سایت حکومتی خبرآنلاین:آذرجزایری: براین اساس گفته می شود این مذاکرات ازحدود یکماه پیش تا کنون آغاز شده است که تا کنون به دلیل مخالفت سپاه با از دست دادن نیرویی چون رستم قاسمی این امر با تاخیر مواجه شده بود.

براساس گزارش های رسیده پنجشنبه شب طی نشستی میان سران سپاه و احمدی نژاد این توافق صورت گرفته که فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به وزارت نفت کوچ کند.درعین حال گفته می شود طی یک هفته گذشته قاسمی با اکثراعضای دولت نشست های مختلف داشته است.

رستم قاسمی پیش از این نیز در پرونده فعالیت های خود دو دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را نیز در پرونده خود دارد.وی در مجلس سوم و پنجم حضور داشته است.

براین اساس بزودی قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به مجلس معرفی می شود که برآوردها حکایت از رضایت بهارستانی ها با حضور وی برمسند مدیریت وزارت نفت دارد.

این درحالی است که درحال حاضر برآوردها بر معرفی علی آبادی به عنوان وزیر نفت به مجلس بوده است که این امر به دلیل عدم شناخت وی نسبت به بدنه نفت با مخالفت های زیادی در مجلس همراه بود.

دراین بین علی آبادی روز پنجشنبه پیش از برگزاری جلسه نهایی میان سران سپاه و احمدی نژاد و توافق بر سر برمسند نشستن قاسمی با حکمی شجاع الدین بازرگانی را به عنوان معاون حقوقی و مجس خود منصوب کرد تا شاید از این طریق بتواند شانس خود را برای دریافت رای از بهارستانی ها افزایش دهد.

بازتاب منفی کاریکاتور توهین آمیز خبرگزاری فارس علیه زنان بی حجاب

article picture


انتشار کاریکاتوری از سوی خبرگزاری فارس که در آن حجم مغززنان بی حجاب بسیار کوچکتر از حجم مغز زنان باحجاب نشان قلمداد شده، بازتابی منفی نه تنها در برخی رسانه های داخلی داشته، بلکه دامنه آن به رسانه های خارجی نیز نیز کشیده شده است.
به گزارش شهرزاد نیوز، از جمله نشریه "20 دقیقه سوئیس" تحت عنوان طنز آمیز "روسری با هوش می کند" نوشته است: گاهی یک کاریکاتور خوب است، اما بینش پشت آن بد و گاهی برعکس. اما در مورد این کاریکاتور باید گفت که این هر دو به درد نخورهستند.
این نشریه سپس علت ترسیم و انتشار چنین کاریکاتوری را با گفتاوردی از رادیو اروپای آزاد چنین مطرح کرده است: علیرغم همه تلاش‌ها، کاربرد خشونت، اذیت و آزار، دستگیری‌ها و تهدیدها، حکومت ایران نتوانسته است طی این 32 سال زنان را وادارد تا پوشش مطلوب رژیم را بپذیرند.
خبرگزاری "پولیتیکالی اینکوُرکت"، پس از آوردن متن مشابهی، در افزوده‌ای به طنز نوشته است: احتمالاً به همین خاطر است که همه زنان نامدار عرصه دانش، زنان مسلمان محجبه هستند!
برخی سایت‌های داخلی نیز این عمل غیر اخلاقی خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران را نادرست دانسته و یادآور شده اند که این شیوه برخورد، موجب لجبازی بیشتر زنان خواهد شد.
بهترین پاسخ را شاید بتوان در این جمله نویسنده یکی از سایت‌های داخلی، پارسینه، یافت که خطاب به کاریکاتوریست مزبور نوشته است: بد نبود کاریکاتوریست محترم، حجم مغز خودشان را هم در کنار اسم خود در حاشیه ی کاریکاتور به نمایش می‌گذاشتند!

خبر قبلی در همین مورد


بیشتر بخوانید 

فراخوان عمومی برای امضای نامه به احمد شهید

article picture


فراخوان عمومی برای امضای نامه به احمد شهید: فعالان کارگری همچنان در بازداشت هستند

جمعی از فعالان مدنی و فعالان کارگری داخل و خارج از ایران با تهیه فراخوانی، خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه ی سازمان ملل در امور ایران، از وی خواسته اند که در ادامه بررسی های خود در خصوص نقض حقوق بشر در ایران، پیرامون نقض حقوق فعالان کارگری زندانی از جمله، ابراهیم مددی، رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده و سعید ترابیان تحقیق و اقدام ویژه به عمل آورد. متن این فراخوان که جهت امضای عمومی نیز در دسترس است، در پی می اید:
جناب آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران
اجازه دهید قبل از هر کلامی انتخاب شما به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی حقوق بشر در ایران را شادیاش بگوئیم. همه زنان و مردانی که طی سی و دو سال گذشته حقوق اولیه آنها به وسیله رژیم ایران پایمال شده و همه انسانهای آزادیخواه که روزانه شاهد نقض سیسماتیک حقوق بشر در ایران هستند، از انتخاب شما به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی حقوق بشر در ایران استقبال کرده اند. ما امضا کنندگان این نامه برای شما در این مسئولیت انسانی آرزوی موفقیت می کنیم.
بدون تردید از زمانی که در این سمت انتخاب شده اید گزارشات فراونی در مورد نقض حقوق بشر در ایران به دست شما رسیده و یا مستقیماً از طریق خبرگزاریهای مهم جهان مطلع شده اید.
تردید نداریم که جنابعالی از اعدامها، بازداشتها و شکنجه‌های جسمی و روحی در زندانهای جمهوری اسلامی اطلاع دارید.

یک «دانشمند هسته‌ای» دیگر ایران ترور شدرسانه‌های ایران از ترور یک  «دانشمند هسته‌ای» دیگر به نام داریوش رضایی خبر داده‌‌اند.
خبرگزاری مهر گزارش داده است که داریوش رضایی، استاد فیزیک هسته‌ای  دانشگاه محقق اردبیلی، ساعاتی پیش در تهران ترور شده است.
 داریوش رضایی متولد ۱۳۴۴ است و  در سال ۱۳۸۶ از دانشگاه فردوسی مشهد دکترای فیزیک هسته‌ای گرفته بود.
 خبرگزاری ایسنا گزارش کرده است که داریوش رضایی به ضرب گلوله یک موتور سوار در خیابان بنی‌‌هاشم، خیابان رضاییان، به قتل رسیده است.
جوان آنلاین  نیز گزارش داده که این ترور در ساعت ۱۶:۳۰ به وقوع پیوسته و ضاربان هنگام خروج داریوش رضایی از منزل وی را به قتل رسانده‌اند.
 همچنین یک منبع آگاه در پلیس تهران به خبرگزاری مهر گفته است که همسر داریوش رضایی نیز  زخمی شده و بیمارستان منتقل شده است.
داریوش رضایی، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و فریدون عباسی از دانشمندان هسته‌ای و فیزیک ایران بوده‌اند که تاکنون با انفجار بمب یا به ضرب گلوله ترور شده‌اند؛ از میان آنها فریدون عباسی از ترور جان سالم به در برد و هم‌اکنون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.
این خبر در حال تکمیل است.

سپاه پاسداران "قدرتی تعیین‌کننده و بدون پاسخگویی"


نقش واقعی سپاه پاسداران در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی که تا مدتی پیش در ابهام بود رفته رفته آشکار می‌شود. در سه دهه گذشته سپاهیان کمتر چنین آشکار در سیاست دخالت می‌کردند و قدرت خود را به رخ سیاستمداران می‌کشیدند.

رابطه رهبر با سپاه پرسش محوری در صحنه سیاسی ایران است

ورود آشکار فرماندهان سپاه به عرصه فعالیت‌های سیاسی از مجلس هفتم آغاز و با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ گسترده شد. بسیاری از تحلیلگران سپردن پست‌های دولتی به فرماندهان سپاه را نشانه‌ی قدردانی احمدی‌نژاد از حمایت نظامیان در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ارزیابی کرده‌اند.
رویدادهای هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که سپاه پاسداران نه تنها احمدی‌نژاد را متحد استراتژیک خود نمی‌داند، بلکه رهبری عملیات برخورد با تیم او که اکنون "جریان انحرافی" خوانده می‌شوند را نیز در دست دارد.
"برادران قاچاقچی" علیه "جریان انحرافی"
محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران می‌گوید: «قوه قضائیه برخورد با افرادی که فعلا مرتبط با جریان انحرافی هستند را برعهده سپاه گذاشته است.» برعهده گرفتن وظایف قوه قضاییه بخشی از چنگ‌اندزی نظامیان بر تمام نهادهای کشور است. این اقدام نشانگر اختلاف شدیدی است که از مدتی پیش میان سپاه و احمدی‌نژاد پیش آمده و اکنون به رسانه‌ها نیز کشیده شده است.
احمدی‌نژاد چند روز پیشتر با اشاره به وجود ده‌ها اسکله و گذرگاه مرزی که خارج از کنترل گمرک قرار دارند، سپاهیان را تلویحا "برادران قاچاقچی خودمان" خواند و آنها را متهم به واردات کالای قاچاق کرد. فرمانده کل سپاه یک روز بعد بدون نام بردن از احمدی‌نژاد مدعی شد: «در این اسکله‌ها هیچ‌وقت تبادل کالا صورت نمی‌گیرد و این مسایل صحبت‌های انحرافی است که مطرح می‌کنند.»
ماموریت سپاه در عرصه سیاست

کاریکاتور

article picture


رای گیری نوین دیکتاتور و یارانش
طرحی از ر. سلطانی
 

اجرای حکم جواد وفایی، فعال سیاسی


جواد وفایی بصیر عضو شورای مرکزی حزب جامعه مدنی استان همدان و دبیر تشکیلات این تشکل سیاسی پس از احضار از سوی مقامات دادگستری ، برای تحمل هجده ماه حبس تعزیری و پرداخت پانصد هزار ریال جریمه نقدی، بیست و ششم تیر ماه خود را به زندان مرکزی همدان معرفی کرد.
به گزارش جرس حاکی از آن است که این فعال سیاسی، دو سال پیش نیز پس از انتخابات بارها از سوی مقامات امنیتی احضار و بازداشت شده بود و آخرین بار زمستان سال گذشته پس از سپردن وثیقه یکصد میلیون تومانی از زندان آزاد گردید.
وی در دادگاه بدوی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" و "توهین به مقامات" به سه سال حبس محکوم شده بود که پس از درخواست تجدید نظر این حکم به هجده ماه کاهش یافت .
وفایی چند سال است که از بیماری رماتیسم مفصلی حاد رنج می برد و به گواهی پزشکان معالج نیاز به مراقبت های پزشکی و استراحت دارد و ایجاد استرس و رطوبت بیماری اش را تشدید می کند.

احضار یک وبلاگ نویس به دادگاه انقلاب


 همایون نادری فر از فعالین سیاسی ارومیه از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احضار شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در پی عدم مراجعه نامبرده به دادگاه مامورین امنیتی با حکم جلب به محل کار و منزل نامبرده مراجعه نمودند که موفق به دستگیری نامبرده نشدند.
مهندس همایون نادری فر که پرونده‌های متعدد به اتهامهای تشویش اذهان عمومی، عضویت در گروهک غیر قانونی (جنبش سبز) و اقدام علیه امنیت کشور را دارا بود با وثیقه ۲۵۰ میلیونی پس از بازداشت ۲۰ روزه آزاد شده بود.
وبلاگ نامبرده نیز اخیرا مسدود شده بود که ظاهرا احضار نامبرده به دلیل محتویات وبلاگ بوده است.
نادری فر دبیر سابق حزب مردمسالاری استان آذربایجان غربی بود که در پی رد صلاحیتهای فله‌ای مجلس هفتم و شرایط آنزمان و اعتراض به این امر استعفا داده بود

۱۳۹۰ تیر ۳۱, جمعه

مرگ يكی از فرماندهان سپاه قم و 5 پاسدار در درگيری سردشت


یکی از فرماندهان سپاه قم و پنج پاسدار دیگر به دست پژاک کشته شدند.
سایت حکومتی فارس :سردار عاصمی از فرماندهان سپاه علی بن ابيطالب قم كه به منظور انجام ماموريت به منطقه سردشت رفته بود به همراه پنج نفر ديگر از همرزمانش در درگيری با تروريست‌های گروهک پژاک در اين منطقه به شهادت رسيدند.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طي روزهای گذشته با انجام چندين عمليات مهم و ضربتی، تعداد زيادی از اعضای اين گروهک ضدانقلاب را به هلاكت رسانده و مقرهای آنها را منهدم كردند.
سرار پاكپور فرمانده نيروی زمينی سپاه گفته است اين عمليات‌ها تا انهدام كامل گروهک ضدانقلاب پژاک ادامه خواهد داشت.

سیاستهای قرون وسطایی منجر به مرگ یک زندانی گردید

article picture


سیاستهای قرون وسطایی در زندان گوهردشت کرج منجر به مرگ یک زندانی گردید
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"یک زندانی برای پایان دادن به شرایط سخت و طاقت فرسا در زندانهای رژیم ولی فقیه اقدام به خودکشی نمود و جان سپرد.
روز سه شنبه 28 تیرماه زندانی علی اشرف نوروزی 40 ساله که در بند 7 متادون بند سابق زنان زندان گوهردشت کرج محبوس بود و تحت شرایط قرون وسطایی و غیر انسانی قرار داشت برای رهایی یافتن از این شرایط اقدام به خودکشی نمود و پس از مدتی طولانی و تعلل زیاد به بهداری زندان انتقال یافت. بهداری زندان برای مدت نسبتا طولانی بدون انجام اقدامات لازم برای نجات جان وی،اورا به حال خود رها کرده بود که منجر به مرگ وی گردید.
در هفته های اخیر آمار خودکشی و درگیریهای خونین که منجر به مرگ زندانیان در بندهای مختلف زندان گوهردشت کرج می گردد رو به افزایش است اما برای پیشگیری از اینگونه حوادث هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و شرایط زندانیان روز به روز سختر وغیر انسانی تر می گردد.

استفاده از جرثقیل برای جمع آوری آنتن ماهواره در کامیاران


در تداوم موج جدید جمع آوری گیرنده‌های ماهواره در مناطق مختلف کشور که در طول هفته‌های گذشته، با ارسال پارازیت در برخی مناطق نیز همراه بوده است، نیروهای انظامی از جرثقیل برای ورود به منزل شهروندان استفاده کردند.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای انتظامی در شهر کامیاران و روستاهای اطراف اقدام به جمع آوری گیرنده‌های ماهواره بر روی پشت بام‌ها را کرده‌اند.

این نیرو‌ها در صورت عدم حضور صاحبخانه به وسیله جرثقیل یه پشت بام خانه شهروندان وارد شده و اقدام به جمع آوری آنتن‌های ماهواره کرده‌اند.

جمع آوری آنتن‌های ماهواره که در راستای جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات توسط این ارگان انتظامی و امنیتی در شهرهای مختلف دنبال می‌شود پیش‌تر در شهر گرگان به دلیل مشاجره یک شهروند با ماموران موجب مرگ وی در پی سقوط از پشت بام شده بود.
 

آخوند جنایتکار مکارم شیرازی ، خواستار کشتار بیشتر شد: بیشتر اعدام کنید

article picture


آخوند جنایتکار مکارم شیرازی خواستار اعدام بیشتر و بدون تشریفات دادگاه ها شد.
آخوند جنایتکار مکارم شیرازی گفت: پیشنهاد ما این است که باید شعبه قضایی به سبک دادگاه‌های امیرمؤمنین علی تشکیل شود و با سرعت و حذف تشریفات، حداکثر در عرض یک هفته این مجرمان را به اشد مجازات اعمالشان برسانند تا بقیه عبرت بگیرند و حساب ببرند و مجلس محترم مشکلات قانونی آن را نیز حل کند.
***
العربیه:آیت الله ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع اصولگرای مشهور ایرانی شامگاه پنج شنبه21-7-2011 گفت: احکام دادگاه‌های قضایی بی‌ رمق هستند و ما از مسئولان دستگاه قضایی می خواهیم که شعبه قضایی را به سبک دادگاه‌های امیرالمومنین(ع) اداره کنند .

بیانیۀ پرزیدنت اوباما به مناسبت هفتۀ کشورهای دربند

article picture


از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکادر مسیر تاریخ لحظاتی وجود دارند که در آنها اقدامات مردم عادی و آرزومند آزادی به جرقۀ اشتیاق مردم در همه جا دامن می زند. همین اعمال شجاعانه بود که به تولد کشور ما، فروپاشی اتحاد شوروی و دستاوردهای بی شمار دیگر که دنیا را شکل داده اند، انجامید. ما در هفتۀ کشورهای دربند مردان و زنانی را در سراسر جهان به یاد می آوریم که هنوز زیر سلطۀ نظام های سرکوبگر رنج می برند و ما بر تعهد خود برای پیشبرد آرمان آزادی تأکید می گذاریم.


پرزیدنت آیزنهاور نخستین رئیس جمهوری بود که در سال 1959 بیانیۀ کشورهای در بند را در حالی که جنگ سرد در حال اوج گرفتن بود، با تأکید بر حمایت آمریکا از آزادی های کسانی که زیر ستم کمونیستی می زیستند، صادر کرد. جهان ما از هنگام صدور نخستین بیانیۀ مربوط به هفتۀ کشورهای دربند به طرز چشمگیری دچار تحول شده است. انفجار آزادی در پی فروریختن دیوار برلین و فروپاشی اتحاد شوروی به سر بر آوردن دموکراسی های جدید که اکنون متحدان ثابت قدم ایالات متحده به شمار می روند و از یاری دهندگان اصلی به گسترش جهانی حقوق بشر هستند، انجامید.


حکم ۸ سال زندانم تایید شد... دوستان لطفا حلالم کنید


خودنویس/ امیر شیبانی از فعالین مشهد می‌گوید: «امروز از دادگاه تماس گرفتند، حکم ۸ سال حبس تعزیری در دادگاه تجدید نظر تایید شده!... دوستان لطفا حلالم کنید...به قاضی عکس گاندی را به من نشان داد و گفت این جزء مجاهدین است که گفتم آقای قاضی شما گاندی را نمی‌شناسید!؟»امیر شیبانی در پایان می‌گوید: «خانواده‌ام بسیار ناراحتند...از همه می‌خواهم که آنها را تنها نگذارند...من تنها پسرشان هستم...از کرده‌ی خود پشیمان نیستم و به آن افتخار می‌کنم.»
درپی تماس با این فعال سیاسی، ایشان متذکر شد که این حکم از طرف شعبه چهارم دادگاه انقلاب شهرستان مشهد به ریاست قاضی صدفی صادر شده است.
اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت دراغتشاشات و تحریک جوانان و سازماندهی آنها، ارتباط با منافقین و ارسال اطلاعات محرمانه برای آنها از طریق سایت، توهین به مقام رهبری، توهین به رئیس جمهور، تشویش اذهان عمومی از طریق پخش شایعات، تبلیغ علیه نظام و استفاده از وسائل ماهواره از جمله موارد اتهامی امیر شیبانی زاده است.
امیر شیبانی زاده بیست و سه ساله و دانشجوی محروم از تحصیل برای اولین بار در بیست و چهارم خرداد ماه سال هشتاد و هفت در تجمع پارک ملت مشهد بازداشت شد و پس از حدود دو هفته انفرادی به بند پنج (زیر نظر وزارت اطلاعات ) زندان وکیل آباد منتقل و سپس با کفالت ده میلیون تومانی آزاد شد. وی تاکنون هفت بار دستگیر شده و در مجموع  هشت ماه زندانی بوده که چهار ماه آن در سلول انفرادی نگهداری شده است.
گفتگویی که در پی می‌آید گوشه‌ای از رنج‌های این فعال دانشجویی است.
 پس از اعتراضات به نتایج انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، وی بارها برای همکاری از سوی وزارت اطلاعات مورد تهدید و فشار قرار گرفته است. امیر دراین باره می‌گوید: «به پدرم زنگ می‌زنند و می‌گویند برای ما محو کردن یک نفر از روی زمین کاری ندارد چه برسد به امیر شما که عددی نیست. این برخوردها وتهدیدها من را بیشتر تحریک می‌کرد و بیشتر سعی می‌کردم در تجمعات شرکت کنم تا اینکه در تجمع پانزده مرداد، سپاه من را دستگیر کرد و از ساعت هشت شب تا سه صبح فقط کتکم زدند تا خون بالا آوردم. آنها مرا تحت الحفظ به بیمارستان سپاه و از آنجا به نیروی انتظامی تحویلم دادند. دو روز در انفرادی بودم تا اینکه مجبور شدند آزادم کنند چون هیچ مدرکی بر علیه من نبود و حاضر به اعتراف هم نشده بودم. بعد بخاطر شرکت در جلساتی که در دفتر آیت الله صانعی تشکیل می‌دادیم روی من بیشتر حساس شدند تا اینکه بیست و سوم شهریور پارسال که در حال پخش بیانیه آقای موسوی برای روز قدس بودم دوباره بازداشت شدم. حدود دو روز در دست نیروهای امنیتی بودم و بعد به وزارت اطلاعات تحویل داده شدم. بیست و پنج روز در انفرادی بودم و بعد با کفالت آزاد شدم.»

مقاومت برخی مردم شجاع سنندج برای جمع آوری ماهواره

مقاومت در برابر یورش ماموران رژیم برای جمع آوری آنتن های ماهواره در سنندج

بر اساس خبر دریافتی از سنندج، روز پنجشنبه 30 تیرما در پی ادامه حملات نیروهای رژیم به منازل مردم برای جمع آوری آنتن های ماهواره، مردم دست به مقاومت زدند.

خبر رسیده حاکی است روز پنجشنبه عوامل نیروی سرکوبگر انتظامی رژیم به حملات خود به محلات شهر سنندج ادامه دادند که در برخی نقاط همچون "شهرک بهاران و شالمان" با مقاومت مردم روبرو شدند. مقاومت مردم در برخی نقاط سبب عقب نشینی و کندکاری نیروهای رژیم گردید. همین گزارش اضافه می کند که حملات نیروهای رژیم در خیابان های "فرح، محله عباس آباد و منطقه قشلاق" تا لحظه ارسال این خبر همچنان ادامه داشته که منجر به درگیری های لفظی میان مردم و نیروهای رژیم گردیده است.

آیا موج جدیدی از ترور مخالفین در خارج کشور به راه می افتد؟

article picture


اخیرا یکی از کارشناسان امور سیاسی ایران، مخالفین دولت ایران در خارج کشور را تهدید کرده و به آنها گفته است که با ارتشی نامرئی در جستجوی آنها خواهند بود تا شکارشان کنند. آیا باید این تهدیدات را جدی کرد؟ ایا ایران در موقعیتی هست که ترورهای دهه هشتاد میلادی در خارج کشور را تکرار کند؟

شهرزاد نیوز: اخیرا یکی از کارشناسان امور سیاسی ایران، مخالفین دولت ایران در خارج کشور را تهدید کرده و به آنها گفته است که با ارتشی نامرئی در جستجوی آنها خواهند بود تا شکارشان کنند. این مطلب را مرتضی پارسی مود در گفتگو با یکی از سایت های طرفدار دولت گفته است. او همچنین از شهروندان خواسته است تا به عنوان سرباز ارتش نامرئی به جستجوی مخالفین بپردازند.این خبر پیشتر در شهرزاد نیوز منتشر شد.

مرتضی پارسی مود علاوه برتوصیه های سیاسی خود در زمینه روابط با کشورهای خارجی، در پایان هر مقاله به ظهور امام دوازدهم شیعیان برای پایان دادن به جنگ و مصیبت در جهان اشاره می کند.

عفو بین الملل اعدام های اخیر در ملاء عام در کرمانشاه را بشدت محکوم کرد

article picture

رادیو فردا:سازمان عفو بین الملل اعدام سه نفر را در روز سه شنبه به جرم تجاوز در ملاء عام در میدان آزادی کرمانشاه بشدت محکوم کرد.

عفو بین الملل با اشاره به فیلم ویدیویی که از صحنه اعدام این افراد گرفته شده و بدست این سازمان رسیده، گفته است که این اعدام ها خشونت و بیرحمی را در میان شاهدان و در برخورد با محکومان ترویج می کند.
این فیلم ویدیویی سه مرد محکوم را روی سقف اتوبوس هایی نشان می دهد در حالیکه ماموران، طناب های دار را که به پلی در بالای سر آنها وصل شده، به گردن محکومان می اندازند و اتوبوس ها حرکت می کنند.

لینک زیر:اجرای حکم وحشیانه اعدام در ملا عام برای ایجاد رعب و وحشت +فیلم
http://parsdailynews.com/86706.htm

وحشت سایت وابسته به سپاه از رزمايش نيروهای ائتلاف در خليج فارس

article picture

سایت فارس ، وابسته به سپاه پاسداران با وحشت از رزمایش مشترك كشورهاي شوراي همكاري با حضور آمريكا، فرانسه و انگليس در خليج فارس با عنوان (بزرگ‌ترين رزمايش نيروهاي ائتلاف در خليج فارس

) مینویسد: این زمایش ادامه سياست "قايق‌هاي توپ‌دار " علیه جمهوری اسلامی است.

فارس در ادامه این گزارش می افزاید :رزمايش مشترك كشورهاي آمريكا، انگليس و فرانسه در منطقه خليج فارس در شرايطي با حضور برخي كشورهاي عربي و اين سه كشور آغاز شده كه از دو نقطه نظر قابل بررسي است؛ در سويي كشورهاي عربي در تلاشند تا با اعمال سياست مهار _ شبيه به مدل اعمال شده توسط آمريكا عليه شوروي در دهه 50 ميلادي براساس سياست سد نفوذ "جورح كنان "_ ايران را در درون محيط امنيتي خود محصور كنند و در سوي ديگر كشورهاي غربي اميد دارند بر اساس سياست قايق‌هاي توپ‌دار فشار نظامي را بر ايران افزايش دهند.

اعتراف رییس سازمان زندان ها: وضعیت بهداشتی زندان‌ها نگران کننده است
 روزنامه اعتماد، از رسانه‌های منتقد دولت ایران، در گزارش که امروز منتشر ساخته است به وضعیت نگران کننده زندان‌ها ایران پرداخته است.

بر اساس این گزارش، اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌ها در گزارشی که به کمیسیون اجتماعی داده، عنوان کرده که خودشان از وضع بهداشت در زندان‌ها راضی نیستند و در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره شیوع برخی بیماری‌ها در زندان‌ها، موضوع را تلویحا تایید و اعلام کرده وقتی تعداد زندانی‌های کشور سه برابر ظرفیت موجود است، نمی‌توانند همه‌چیز را در کنترل داشته باشند.

پایان اعتصاب غذای‌ کمال شریفی در زندان میناببعد از یک ملافات کوتاه‌ حضوری کمال شریفی‌ با خانواده‌اش، این زندانی‌ سیاسی‌ کُرد به‌ اعتصاب غذای‌ خود بعد از ۵۵ روز در زندان میناب پایان داد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، بایزید شریفی پدر این زندانی‌ سیاسی‌ ضمن تائید خبر پایان اعتصاب فرزندش گفت: "چند روز پیش با تائید مقامات قضابی‌ توانستیم اجازه‌ ملاقات با کمال از مسئولان قضایی‌ کشور دریافت نمائیم‌ و با اون در زندان میناب به صورت حضوری ملاقات کنیم."
وی‌ گفت‌: "فرزندم در این مدت تنها اَب خورده است و نزدیک به‌ بیست کیلو کاهش وزن داشته است."
پدر این زندانی در ادامه افزود: «مقامات زندان به خواست ایشان توجه‌ نکرده‌ و از‌ انتقال ایشان به‌ بند زندانیان سیاسی‌ همچنان ممانعت به عمل آورده‌اند.
وی در پایان گفت: "اما فرزندم به‌ خاطر مادرش اعتصاب خود را شکست."
کمال شریفی، روزنامه‌نگار کرد، در سال ۱۳۸۷ در شهر سقز به اتهام محاربه در دادگاه انقلاب سقز محاکمه و به ۳۰ سال زندان در تبعید محکوم شد.

دادگاه اسماعیل سلمان پور و فرزاد اسلامی برگزار شد
دادگاه فرزاد اسلامی و اسماعیل سلمان‌پور، دو فعال دانشجویی، صبح روز سه شنبه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد

به گزارش دانشجو نیوز، فرزاد اسلامی و اسماعیل سلمان‌پور آذرماه گذشته توسط سپاه پاسداران بازداشت و پس از گذراندن به ترتیب ۴٠ و ١۵ روز در سلول‌های انفرادی بند ٢-الف، به قید وثیقه آزاد شدند.
اتهامات فرزاد اسلامی در این جلسه تبلیغ علیه نظام از طریق همراه داشتن نشریه دانشجو، امضای بیانیه در حمایت از دانشجویان زندانی و انتشار اخبار کذب در سایت فیسبوک، همچنین توهین به رهبری از طریق انتشار مطلبی در صفحه شخصی فیسبوک و تحریک دانشجویان به اغتشاش عنوان شد که این فعال دانشجویی دانشگاه آزاد هیچکدام از اتهامات وارده را نپذیرفت. اتهام اسماعیل سلمان‌پور نیز تبلیغ علیه نظام عنوان شد.
قاضی مقیسه در این جلسه رفتار بسیار زننده‌ای با مته‌مان دادگاه و وکیل پرونده داشت به طوریکه به وکیل فرزاد اسلامی اجازه صحبت نداد و به اسماعیل سلمان‌پور نیز اجازه دفاع از اتهام وارده را نداد. وی در ادامه به فحاشی و توهین به مته‌مان پرداخت. قاضی مقیسه همچنین ادامه رسیدگی به پرونده را به جلسه بعد موکول کرد.
لازم به ذکر است فرزاد اسلامی فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تهران مرکز، پیش از این یک بار در آبان ٨٨ توسط وزارت اطلاعات دستگیر و از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است. اسماعیل سلمان‌پور نیز پیش از این در بهمن ٨٧ توسط مأمورین وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، که قاضی مقیسه قصد تجمیع پرونده دو بازداشت این فعال سابق انجمن اسلامی دانشگاه پلی تکنیک را دارد.

بازداشت تعدادی از بهائیان ساکن روستای کنا
طی سه هفتهٔ اخیر، ماموران امنیتی با هجوم به زمین‌ها منازل شهروندان بهایی روستای "کتا"، از توابع شهرستان یاسوج، تعداد زیادی از ایشان را بازداشت کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ماموران امنیتی بدون ارائهٔ حکم قضایی، تعداد زیادی از شهروندان بهایی ساکن روستای کنا را دستگیر کردند.
گفته می‌شود گروهی از بازداشت شدگان به شیراز منتقل شده اما از محلی که باقی افراد در آن محبوس‌اند، اطلاعی در دست نیست.
قابل ذکر است در روستای کتا قریب به ۵۰ خانوادهٔ بهایی زندگی می‌کنند که از راه کشاورزی امورات زندگی شان را می‌گذرانند؛ این در حالیست که با توجه به دستگیر شدن سرپرست‌های اکثر این خانواده‌ها، زمین‌های کشاورزی و مزارع ایشان در حال نابودی است.

احضار و بازجویی سما رئوفی، شهروند بهائی ساکن سنندج
سماء رئوفی، از شهروندان بهایی ساکن سنندج، روز ۲۸ تیرماه طی تماس تلفنی به ادارهٔ اطلاعات این شهر احضار شد. بنابر گزارش رسیده در هفته‌های اخیر ده‌ها نفر از بهائیان سنندج به وزارت اطلاعات احضار شده‌اند. 
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در آخرین تماس تلفنی ماموران اداره اطلاعات، سماء رئوفی برای "پاسخگویی به سوالاتی ساده و گفتگوی دوستانه" احضار شد. با این حال بازجویی وی، طولانی مدت و همراه با توهین و بی‌احترامی بوده است. سوالات این "گفتگوی دوستانه" همراه با تهدید و ارعاب و به منظور کسب اطلاعات در خصوص دوستان او، سایر بهاییان شهر سنندج و اعضای گروه موسیقی او و مواردی از این دست بوده و در این بازجویی همچنین به او گفته شده که در صورت عدم همکاری با وزارت اطلاعات و عدم پاسخ‌دهی کامل به سوالات به زودی برای وی مشکلات جدی ایجاد خواهد شد.
بازجویان همچنین وی را برای نوشتن و امضای تعهد‌نامه تحت فشار گذاشته‌اند که وی از این اقدام سر باز زده است. پیش‌تر پدر سماء رئوفی، ذبیح الله رئوفی نیز به اتهام تبلیغ آیین بهایی، و به مدت یک سال زندانی شده بود.
همچنین، چهار نفر دیگر از بهائیان سنندج نیز در تاریخ پانزدهم تیرماه، مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و این بازجویی‌ها که چندین ساعت به طول کشید با اعمال فشارهای روانی بر آنان همراه بوده است.
احضار چهار تن دیگر به نام‌های نادر مودتی، سودابه سبحانی، هما ثابتی و وحید حسن خانی نیز به طور شفاهی و بدون طی مراحل قانونی و ارسال احضاریه کتبی انجام شده است. در این بازجویی‌ها، که با توهین و تهدید همراه بوده، این شهروندان در قبال برگزاری مهمانی‌ها و کلاس‌های تربیتی اطفال و نوجوانان بهائی مورد سوال قرار گرفتند و از آنان در خصوص مسائل مربوط به حریم شخصی نیز سوالات بسیاری پرسیده شد.
بازجویی‌های بهائیان سنندج، از روز ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰، که یکی از اعیاد بهائیان است، شروع شده و در ۲۹ خرداد ماه و ۶ تیرماه ادامه یافته است. تمامی این بازجویی‌ها بدون طی مراحل قانونی و با احضار شفاهی از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفته است. این بازجویی‌ها با تهدید بهائیان به دستگیری در قبال ادامهٔ فعالیت‌های اعتقادیشان و اجبار بهائیان این شهر برای امضای تعهد نامه همراه بوده است.

احضار محمدصادق جوادی حصار و امیر شیبانی زاده به دادگاه


در پی احضار احمد قابل، دو تن دیگر از فعالان سیاسی و مدنی مشهد نیز به دادگاه انقلاب احضار شدند.
به گزارش جرس، پس از احضار تلفنی احمد قابل به دادگاه انقلاب مشهد، محمدصادق جوادی حصار و امیر شیبانی زاده نیز به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند.
جوادی حصار، روزنامه نگار و عضو ارشد حزب اعتمادملی در مشهد، بعد ار تماس مقام های قضایی با وکیل وی، برای سوم مردادماه جاری به دادگاه انقلاب احضار شده است.
امیر شیبانی زاده، از کنشگران سیاسی  مشهد نیز با تماس تلفنی دادگاه انقلاب برای دهم مردادماه باید در این نهاد حضور یابد.
حکم او قبلا طی تماس تلفنی به وکیل‌اش ابلاغ شده بود ؛ محکومیت شیبانی زاده  شامل 8 سال حبس تعزیری و 2 میلیون تومان جریمه نقدی است.
گفتنی است این فعالان سیاسی در روزهای اخیر از عدم شرکت در انتخابات غیرآزاد خبر داده بودند.

یک هفته بستری شدن مهناز محمدی در بیمارستان بدون اطلاع خانوادهوضعیت جسمی مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان در زندان اوین رو به وخامت گذاشته و او سراسر یک هفته اخیر را در بیمارستان سپری کرده است.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر گفت: "مهناز از دوشنبه هفتهٔ گذشته یعنی از روز ۲۰ تیرماه تا روز ۲۷ تیرماه، در بیمارستان بستری بوده است و روز دوشنبه سرانجام موفق شده تماس تلفنی کوتاهی با خانواده‌اش برقرار کند و موضوع بستری بودنش در بیمارستان را به خانواده اطلاع داده است."
بیماری جسمی مهناز محمدی، نگرانی‌ها را در خصوص ادامه بازداشت و بی‌خبری از وی افزایش داده است. او مبتلا به بیماری شبیه به‌ ام.اس است و در صورت عدم دسترسی مستمر به دارو دچار درد عضلانی شدید و فلج موضعی می‌شود.
در شرایطی که وضعیت جسمی مهناز محمدی در زندان رو به وخامت گذاشته و نگرانی‌های جدی در مورد سلامت او وجود دارد، و به رغم انجام کلیه امور قانونی آزادی مهناز از سوی خانواده‌اش، بازجویی از وی ادامه دارد.
یک منبع آگاه در همین رابطه می‌گوید: "مقامات قضایی، پیش‌تر به خانوادهٔ مهناز گفته بودند که او نیز همراه با مریم مجد، آزاد خواهد شد و چون سند نداشته‌اند دادگاه کفالت را قبول کرده و قرار بود مهناز را آزاد کنند، اما بعد گفته‌اند به دلیل بیماری بازجویی‌های او انجام نشده، آزاد نخواهد شد و در حالی که خانوادهٔ مهناز روز بیست و پنجم تیرماه تا ساعت ۴ صبح مقابل زندان اوین منتظر آزادی او بوده‌اند هیچ کس به آن‌ها اطلاع نداده که مهناز در بیمارستان است."
مهناز محمدی، مستندساز و فعال حوزهٔ زنان، از روز ۵ تیرماه در پی حمله ماموران امنیتی به منزل‌اش و تفتیش و ضبط وسایل او بازداشت شد. مسئولان قضایی تا به حال از ارائه هر گونه دلیلی پیرامون ادامه بازداشت مهناز خودداری کرده‌اند و پروندهٔ وی هم اکنون در دادسرای پارک شهر است.
خانم محمدی مرداد ماه سال ۸۸ نیز همراه با جعفر پناهی و جمعی دیگر از مستندسازان در بهشت زهرا تهران بازداشت شده و ساعاتی رو مورد بازجویی قرار گرفته بود.
مرضیه وفامهر، بازیگر، پگاه آهنگرانی، بازیگر و مستندساز و مهناز محمدی، مستندساز سه سینماگری هستند که در یک ماه گذشته توسط مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند.


۱۳۹۰ تیر ۳۰, پنجشنبه

فیروزه صابر: «شکایت ما از یک سیستم است نه یک شخص»
در چهلمین روز درگذشت هدی صابر، زندانی سیاسی عضو شورای فعالان ملی مذهبی، همسر و فرزندان او شکایت دوم خود را درباره ابهامات در مورد مرگ وی تحویل مقامات قضایی دادند. فیروزه صابر، خواهر هدی صابر، از جزئیات این شکایت می‌گوید.

 
صبح روز ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) یازده روز پس از مرگ هاله سحابی در مراسم تشییع جنازه پدرش عزت‌الله سحابی، خبر درگذشت هدی صابر منتشر شد. این فعال ملی مذهبی که در زندان به سر می‌برد پس از شنیدن خبر مرگ هاله به همراه امیرخسرو دلیرثانی، یکی دیگر از فعالان ملی مذهبی، دست به اعتصاب غذا زده بودند.
روز جمعه (۲۰ خرداد / ۱۸ ژوئن ) به دنبال وخیم شدن حال هدی صابر، او را به بهداری زندان منتقل می‌کنند، اما به گفته‌ی هم‌بندانش او در آنجا مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و بدون معالجه به سلولش بازگردانده می‌شود.
۶۴ زندانی هم‌‌بند هدی صابر شهادت داده‌اند که او همان روز به دلیل بدتر شدن حالش به بیمارستان مدرس منتقل شده است، اما خانواده‌اش می‌گویند که تا روز مرگ هدی صابر از بستری شدن وی در بیمارستان مطلع نشده بودند. به گفته‌ی فیروزه صابر، خواهر هدی، خبر مرگ هدی نیز از طریق رسانه‌ها به گوش خانواده رسیده است.
مجموعه این اخبار و گزارش‌ها باعث شده تا خانواده هدی صابر شکایت دومی را در پی اولین شکایت خود تسلیم مقامات قضایی کنند.
فیروزه صابر درباره جزئیات این شکایت‌نامه توضیح می‌دهد.
دویچه‌وله: خانم صابر، مطلع شدیم که خانواده شما شکایتی را در مورد مرگ هدی صابر تهیه کرده‌ و تحویل مقامات قضایی داده‌اند. اگر ممکن است درباره‌ی جزییات این شکایت برای ما توضیح دهید.

ادامه فشار و بازداشت در شرق کردستان

دو تن از شهروندان اهل بانه‌ هر کدام به‌یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.
دو تن از شهروندان کرد به‌ نامهای یاسین قادری و عثمان رحیمی اهل بانه‌ که ‌مدتی در بازداشتگاه ‌اطلاعات سنه‌ بودند و سپس به ‌زندان سقز منتقل و با وثیقه‌50 میلیون تومانی آزاد شده‌ بودند، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب به‌ اتهام همکاری با مکتب قران هر کدام به یکسال حبس تعزیری محمکوم شدند.

اعتراضات کردستانیان به حملات رژیم ایرانnarezayeti.kurd
تلاشهای رژیم ایران برای اشغال جنوب کردستان اعتراضات گسترده خلق کرد را در پی داشته است در این راستا کردستانیان مقیم استکهلم پایتخت سوئد از دقایقی پیش باتجمع در مقابل وزارت خارج کشور سوئد در استکهلم این جمهوری اسلامی را محکوم کردند همچنین با سازماندهی کمیته ‌پژاک در ایرلند کردستانیان به ‌مناسبت 88 مین سالگرد پیمان لوزان و محکومیت حملات ایران از دیروز به ‌مدت سه‌ روز دست به ‌اعتصاب غذا زده‌اند.
از دقایقی پیش با سازماندهی کمیته ‌پژاک در سوئد کردستانیان مقیم استکهلم در محکومیت حملات سپاه‌ پاسداران رژیم ایران به‌ جنوب کردستان و گریلاهای پژاک، مقابل وزارت خارجه ‌سوئد تجمع کرده‌اند.
از طرفی دیگر کردستانیان در دابلین پایتخت ایرلند با سازماندهی کمیته‌ پژاک به ‌مناسبت 88 مین سالگرد پیمان لوزان و محکومیت حملات ایران، از دیروز به ‌مدت سه‌ روز دست به‌ اعتصاب غذا زده‌اند.
درهمان راستا فردا جمعه‌ 22 جولای کردستانیان مقیم لندن ساعت 13 مقابل سفارت ایران تجمع خواهند کرد.
گفتنی است که ‌کردستانیان مقیم لندن در همان روز در اعتراض به ‌موضع ناجوانمردانه‌ حکومت ترکیه ‌در قبال پارلمانتاران کرد در شمال کردستان در ساعت 12 مقابل سفارت ترکیه ‌تجمعی برگزار خواهند کرد.
روز شنبه‌23 جولای نیز با سازماندهی کمیته ‌پژاک در وین پایتخت اتریش از ساعت 16 الی 18 در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران تجمعی اعتراضی برگزار خواهد شد.

بازداشت هادی حمیدی شفیق، فعال دانشجویی/ ممانعت از مراسم عروسی وی

article pictureاداره اطلاعات تبریز در یک اقدام غیرمتعارف از برگزاری مراسم جشن عروسی هادی حمیدی شفیق جلوگیری کرد.
به گزارش آذوح، این مراسم قرار بود با حضور فعالین سیاسی و مدنی از شهرهای مختلف آذربایجان در تبریز برگزار شود. صبح دیروز ادراه اطلاعات تبریز، مسئول سالن برگزاری مراسم عروسی را به اداره اماکن تبریز احضار و وی را مورد بازجویی قرار می دهند.
صبح امروز نیز، با تماس تلفنی با خانواده وی و همچنین خانوداه عروس و احضار آنان، تهدید می کنند که در صورت برگزاری هرگونه مراسم عروسی در شهر تبریز تمام مهمانان را دستگیر خواهند کرد.
هم چنین مامورین اداره اطلاعات ضمن تماس مجدد با هادی حمیدی وی را از برگزاری مراسم منع می کنند که با مخالفت وی عنوان می کنند که مراسم عروسی را اداره اطلاعات برگزار و تمام مدعوین عروسی را بلاءاستثناء دستگیر خواهند کرد.
شایان ذکر است که اداره اطلاعات اورمیه و تهران نیز طی تماس تلفنی با برخی فعالین عنوان می کند که در صورت حضور در مراسم عروسی، بازداشت خواهند شد.
بنابراخبار موثق در آخرین اقدام، هادی حمیدی شفیق از سوی اداره اطلاعات تبریز بازداشت شده و هنوز محل نگهداری او مشخص نیست.
این فعال مدنی که اخیرا بخاطر تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شده بود پیش از این نیز در اعتراضات خرداد سال ۸۵ دستگیر و ۱۷ ماه در زندان بسر برده بود.
هرانا
 

مواضع " هرمان کین " یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا علیه رژیم

article picture


آقای کین، یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه با رد این مسئله که برخی می گویند حمله به ایران در واقعیت امکان پذیر نیست، گفت: «اول از همه این که ما (آمریکا) آماده ترین و کارآمدترین نیروی نظامی دنیا را در اختیار داریم. هم زمینی و هم هوایی هرچند برای این مورد نیازی به استفاده از نیروی زمینی نداریم. به اندازه کافی کشتی و ناو جنگی و زیردریایی استراتژیک در آن بخش از کره زمین داریم که برای ما کافی خواهد بود.»

برای آزادی وبلاگ نویس در بند ، سيامک مهر

article picture


خوانندگان، دوستان گرامی، و وبلاگ‌نویسان انسان‌دوست:
جان سیامک مهر، در خطر است. خانواده‌ی او زیر فشار و تهدید دائمی ماموران حکومت شریعت خونریز اسلامی قرار دارند.
در زمانی که وضعیت سیامک مهر بدلیل منش وی و استقلال اندیشه‌اش، از سوی بیشترین باصطلاح “روشنفکران”، “فعالین حقوق بشر”، جایزه‌بگیران ِحکومت‌های کشورهای اروپا و امریکا، سایت‌های اینترنتی “آزادیخواه” ِضد‌دولتی و … نادیده انگاشته شده است، خویش‌کاری هر ایرانی است که به دفاع از سیامک مهر و دیگران اسیر دربند حکومت شریعت خونریز اسلامی، گامی و خیزی بردارد.
با سپاس و درود فراوان، متن زیر را(به زبان انگلیسی) اگر می‌پسندید و یا به هرزبانی که آشنائی دارید ترجمه و به دفاتر و مراکز آورده شده دراینجا، فرستاده و هر هفته از نو پی‌گیری نمائید.
یقین دارم که ما با هم‌دستی با یکدیگر، می‌توانیم توجه این سازمان‌ها را برانگیخته و به پشتیبانی از سیامک مهر و دیگر اسیران دربند حکومت شریعت خونریز اسلامی، وادار نمائیم. ایدون باد.
با آرزوی رهائی سیامک و سیامک‌ها،
رضا ایرانی
**********************************
July 21th, 2011
Dear Sir or Madam
I am writing to draw your attention to the human rights violations against jailed Iranian blogger, Mr. Mohammad Reza Pourshajari, who faces inhumane prison conditions, torture, and the imminent threat of execution.
Mohammad Reza Pourshajari, known in his blog as Siamak Mehr (his blog may be viewed at: http://khakeiran.blogspot.com), wrote about the Islamic Republic’s suppression of human rights. In particular, his blog highlighted the imprisonment and torture of Iranian women and minorities. Mr. Pourshajari’s critique of the Islamic government in articles such as “Secularism Means Death to Islam” led to his arrest in September of 2010. He has been labeled an infidel by Islamic authorities, an accusation that warrants no less than a death sentence.
Since his arrest, officials of the Islamic regime have brought Mr. Pourshajari into two closed-session court hearings, denying him access to lawyers, witnesses, and juries. He has been unofficially warned by court and prison representatives to expect his execution, and has been kept under solitary confinement in Karaj’s Rajayi Shahr Prison for the past several months. Furthermore, Mr. Pourshajari has been psychologically tortured by means of mock executions staged by the Islamic court in order to encourage a confession of regret and infidelity.
Mr. Pourshajari’s conditions have so far driven him to attempt suicide using the sharp rims of his eyeglasses. The authorities reacted by confiscating his glasses to prevent any future suicide attempts, which has put him in a state of impaired vision. In addition, Mr. Pourshajari’s diabetes requires regular medical attention, which he has been denied as a prisoner.
Government officials have threatened to arrest Mr. Pourshajari’s daughter. Out of strong concern for her father’s fate, Ms. Mitra Pourshajari contacted, Iranian-American blogger Reza Irani, asking for any possible assistance in this urgent situation. I am now calling directly upon your organization to promote and protect human rights on a global scale by taking action in support of Mr. Pourshajari’s safe release as well as the safety of his family. Please keep in mind that the Islamic regime needs to be put under tremendous pressure if Mr. Pourshajari’s life is to be spared.
I am requesting your prompt attention to this time-sensitive matter, as this man’s life is in immediate danger.
Sincerely,
(your signature goes here)

ابراز ناامیدی کانادا نسبت به عدم موافقت رژیم ایران از پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر

article picture


کانادا از عدم موافقت ایران با ورود گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد به این کشور ابراز ناامیدی کرد.
ایران روز ۲۶ تیر ( ۱۷ ژوییه ) با سفر احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران به این کشور خودداری و کشورهای مسئول انتصاب وی را به «نفاق و دورویی» متهم کرد.
جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ۲۸ تیر ( ۱۹ ژوییه ) با انتشار بیانیه ای، از خودداری ایران برای صدور مجوز ورود برای احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران ابراز تاسف کرد.
سازمان ملل متحد در ماه ژوئن احمد شهید را برای تحقیق پیرامون موارد نقض حقوق بشر در ایران منصوب کرد.
وزیر امور خارجه کانادا در بخشی از بیانیه خود خاطرنشان کرده است این تصمیم تهران همچون اقدامات دیپلماتیک پیشین مقامات ایران و نوعی بی احترامی و بی تفاوتی به استانداردهای دیپلماتیک است و به هدف تضعیف فعالیت سازمان ملل متحد برای ارتقا و محافظت از حقوق بشر اتخاذ شده است.
روزنامه تهران تایمز از محمد جواد لاریجانی، دبیر کل شورای عالی حقوق بشر ایران نقل کرد «انتصاب یک گزارشگر ویژه برای ایران که با مهندسی کشورهای غربی انجام شده، یک اقدام غیرقانونی است».
آقای لاریجانی این تصمیم را یک «اقدام یک جانبه و بی معنا» خوانده و گفته است اگر آن می خواهند یک گزارشگر ویژه به ایران اعزام کنند، باید اقدام مشابهی را در مورد کشورهای دیگر نیز اتخاذ کنند.
جان برد تاکید کرده است «ایران تعهد فرضی خود به سازمان ملل متحد و ارزش هایی که قرار است اعضای آن به شراکت بگذارند را به سخره گرفته است».

واکنش ملكيان به دشمنی خامنه‌ای با علوم انسانی

article picture


واکنش ملكيان به دشمنی خامنه‌ای با علوم انسانی: «مگر استالين با علوم انساني كم مبارزه مي‌كرد؟»
مصطفی ملکیان، یکی از استادان و پژوهشگران حوزه علوم انسانی، در واکنش به دشمنی رهبر جمهوری اسلامی با تدریس علوم انسانی در ایران گفته است: «نظام‌هاي ايدئولوژيك از علوم انساني مي‌ترسند، از آن‌روست كه مي‌دانند علوم انساني مي‌تواند پاشنه‌ي آشيل آن‌ها را نشان دهد. مگر نظام ايدئولوژيك استالين با علوم انساني كم مبارزه مي‌كرد؟»
در حالی که چند ماه از اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در مخالفت با تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌های ایران می‌گذرد، مصطفي ملكيان در آيين گشايش مؤسسه مطالعات علوم انساني «رخداد تازه»، به دفاع از علوم انسانی پرداخت
این محقق و پژوهشگر علوم انسانی با بیان این‌که «ايدئولوژي‌ها ميان انسان‌ها تفرقه مي‌اندازند و ما براي هم‌گرايي ميان انسان‌ها به علوم انساني نياز داريم»، اظهار داشت: «بزرگ‌ترين خدمت علوم انساني به ما اين است كه در مقام عمل به ما نشان مي‌دهند كه در عالم انساني چه چيزهايي دگرگوني‌ناپذيرند و چه چيزهاي دگرگوني‌پذيرند. چه چيزهايي را مي‌توان تغيير داد و چه چيزهايي را نمي‌توان تغيير داد.»
وی افزود: «علوم انسانی به ما مي‌آموزد كه چه ارزش‌هايي را بايد پي بگيريم و چه ارزش‌هايي را نبايد پي بگيريم. چه چيزهايي را نبايد بر خودمان تحميل كنيم؛ زيرا قدرت انجام آن‌ها را نداريم. به ما مي‌آموزند كه چه ارزش‌هايي پوچ هستند و نمي‌ارزيده‌اند كه عمر را صرف آن‌ها كنيم.

سه زندانی در قوچان به دار آویخته شدند


سه زندانی، بامداد روز چهارشنبه بیست و نهم تیرماه، در زندان قوچان به دار آویخته شدند. 
بنا بر گزارش واحد اطلاعات و اخبار دادگستری استان خراسان رضوی، اتهام سه فردی که در زندان قوچان اعدام شده‌اند، "تجاوز به عنف" عنوان شده است. 
بر پایهٔ همین گزارش ۲ تن که به عنوان مسافرکش خانمی را سوار خودروی خود در شهر قوچان کردند و پس از خروج از شهر وی را مورد اذیت و آزار قرار داده بودند به موجب حکم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی به اعدام محکوم شدند؛ حکم صادره پس از تأیید در دیوانعالی کشور و طی مراحل قانونی صبح دیروز در محل زندان قوچان به مرحله اجرا درآمد. 
همچنین براساس پرونده‌ای دیگر فردی که در یکی از روستاهای شهرستان قوچان اقدام به آدم ربایی و اذیت و آزار خانمی نموده بود نیز به اعدام محکوم شد حکم این فرد نیز پس از طی مراحل قانونی و تأیید توسط دیوانعالی کشور صبح دیروز در محل زندان قوچان اجرا شد.


فراز زهتاب، فعال دانشجویی دانشگاه تبریز بازداشت شد


"فراز زهتاب"، از فعالین دانشجویی دانشگاه تبریز، که پیش‌تر از سوی دادگاه جزایی استان آذربایجان شرقی به حبس محکوم شده بود، پس از احضار از سوی مقامات قضایی، با مراجعه به زندان بازداشت شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، فراز زهتاب که تابستان سال گذشته و از سوی شعبه ۱۱۱ دادگاه جزائی تبریز به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، برای طی سه ماه باقی مانده از محکومیت خود روانهٔ زندان شده بود.
این فعال دانشجویی در اوایل سال ٨٨ توسط اداره اطلاعات تبریز دستگیر و پس از تحمل نزدیک سه ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بود.
گفتنی ست اتهام فراز زهتاب در جلسهٔ محاکمه اش که به صورت غیر علنی برگزار شد،"فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی" عنوان شد.
لازم به یاد آوری ست که هم اکنون "نیما پوریعقوب" و "ساسان واهبی وش"، دو تن از فعالین دانشجویی چپ دانشگاه آزاد تبریز نیز در زندان مرکزی تبریز به سر می برند.

درگیری‌های نظامی در مناطق کردنشین همچنان ادامه دارد


از زمان آغاز درگیری‌های نظامی بین نیروهای حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) و نیروهای نظامی حکومت ایران، مناطق مرزی غرب و شمال غرب کشور شاهد خشونت‌هایی ست که طی سال‌های اخیر در نوع خود بی‌سابقه بوده است.
با توجه به اینکه درگیری‌ها از ۲۲ تیر آغاز شده و هم چنان پس از سپری بیش از یک هفته و به شکلی خشونت بار هم چنان ادامه دارد، این موضوع را در بعد حجم خشونت‌ها و زمان طولانی آن برجسته می‌کند و فعالین حقوق بشر این درگیری‌ها را یکی از خشونت بار‌ترین وقایع طی سال‌های اخیر در مناطق غربی کشور ارزیابی می‌کنند به طوری که موجب زخمی و کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان مرز نشین و همینطور تعداد کثیری از نیروهای هر دو طرف درگیر شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکی از مناطقی که هم چنان شاهد درگیری‌های سنگینی است، مناطق کوهستانی "شاهو و کوسالان" است. گفته می‌شود نیروهای سپاه پاسداران حضور سنگین خود را در این منطقه حفظ نمودند.
در همین رابطه منابع محلی گزارش می‌دهند سه شنبه شب در منطقه "هه واری سردشت" از جاده مابین "کامیاران به سروآباد" میان نیروهای نظامی ایران و نیروهای پژاک درگیری‌ای شدید درگرفت که منجر به کشته شدن چندین تن در پی این درگیری شد.
گزارشات رسیده از شهرهای سردشت و پیرانشهر نیز حاکی از این است که بیمارستا‌ن‌ها و درمانگاه‌های این دو شهر به سبب وجود تعداد بالای آسیب دیدگان دچار محدودیت برای رسیدگی به بیماران عادی شده است. این در حالیست که تعداد دیگری از زخمی‌ها نیز به بیمارستان‌هایی در ارومیه منتقل شده‌اند.
یکی از نکات پر اهمیت در مورد درگیری‌های فوق الذکر، مسئله خسارت به مناطق مسکونی و محیط زیست است؛ تخلیه برخی از روستاهای مرزی موجب آوارگی ده‌ها تن از شهروندان در این مناطق شده و توپ باران مناطق کوهستانی نیز موجب آتش سوزی در جنگل‌ها و آسیب جدی به محیط زیست و زمین‌های کشاورزی روستائیان مرزنشین شده است.
از سویی برقراری منع رفت و آمد در برخی ساعات شبانه روز و در پاره‌ای از مناطق مرزی که از سوی نیروهای امنیتی وضع شده نیز نارضایتی عمومی شهروندان مرز نشین را به همراه داشته است.
لازم به توضیح است با توجه به عدم امکان فعالیت گزارشگران حقوق بشر و همین طور شرایط امنیتی موجود، گزارشگری در این مکان با دشواری صورت می‌گیرد. در ادامه دو تصویر از بمباران مناطق مرزی و انتقال تجهیزات سنگین نظامی می آید.

پایان اعتصاب غذای انور خضری، زندانی سیاسی کرد


انور خضری، زندانی سیاسی کرد بعد از ۵۰ روز اعتصاب غذا و رسیدن به بخشی از خواسته هایش به اعتصاب غذایش پایان داد.
به گزارش کلمه، این زندانی سیاسی کرد دو روز پیش و پس از منتقل شدن به یکی از سالن های بند شش زندان رجایی شهر که در آن تعدادی از زندانیان سیاسی محبوس اند، اعتصاب خود را شکست.
کامران شیخی و سید ابراهیم سیدی، دو زندانی سیاسی دیگر کرد که همزمان با انور خضری اعتصاب غذایشان را آغاز کرده بودند، پیش از او به این اعتصاب غذا پایان دادنده بودند.
این دو زندانی به همراه احمد کمال رمضان، رمضان سعیدی و هادی امینی از دیگر زندانیان سیاسی کرد زندان رجایی شهر هستند که در شرایط نامناسب در میان زندانیان عادی این زندان نگهداری می شدند و هنوز هم خواهان انتقال به بند زندانیان سیاسی هستند .انور خضری که همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد، خواهان رسیدگی به پرونده اش بعد از دوسال است.

کودک خردسال دیگری که مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، جان باخت


کودک خردسالی به نام "محمد پویا" که مورد‌کودک آزاری قرار گرفته بود، روز چهارشنبه ۲۹ تیرماه در بیمارستان بهرامی تهران تسلیم مرگ شد. 
محمد پویا کودک ۴ ساله‌ای بود که خانواده‌اش هنگام انتقال او به بیمارستان بهرامی ادعا می‌کردند کودک بعد از مصرف مواد مخدر (کراک) بیهوش شده است.
بر اساس گزارش روزنامه جام جم، کادر درمانی بیمارستان تلاش برای نجات وی را آغاز کرده بودند تا این‌که معلوم شد، این کودک‌‌‌ همان فردی است که اوایل فروردین سال جاری خانواده‌اش او را به خاطر مصرف مواد مخدر کراک به بیمارستان آورده و این کودک چند روزی بستری بود و خانواده‌اش با تعهد قضایی، او را تحویل گرفته و به خانه برده بودند. با مشخص شدن این موضوع، پرونده‌ای تشکیل و والدین وی بازداشت شدند. آن‌ها در بازجویی یکدیگر را مقصر دانستند تا این‌که مادر کودک گفت، شوهرش مرد معتادی است و مواد مخدر (کراک) ‌ را به زور به خورد پسرمان داده تا او آرام شود و خودش بتواند با دوستانش در خانه مواد مخدر مصرف کند.

در پی این اظهارات مادر و پدر کودک با دستور قضایی روانه زندان شدند.
بنابراین گزارش، رسیدگی به این پرونده پس از مرگ کودک وارد مرحله جدیدی شده و جسد این قربانی با قرار قانونی به پزشکی قانونی انتقال یافته است.
لازم به یادآوری ست که "محمدپویا" پس از "باربد" و "پارسا"، دستکم سومین کودکی ست که از ماه گذشته تاکنون به علت کودک آزاری جان خود را از دست داده است.

انتقال مهدی خزعلی به بند امنیتی ٢۰٩ زندان اوین
 مهدی خزعلی به بند ۲۰۹ زندان اوین و سلول انفرادی منتقل شده است.

به گزارش تحول سبز، مهدی خزعلی که پس از احضار از سوی بازجوی خود به محل مقرر مراجعه کرده بود، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت به شعبه چهارم بازپرسی فرهنگ و رسانه منتقل گردید. پس از حضور وی در دادگاه نیز، قاضی شعبه دستگیری وی را غیر قانونی تلقی کرده و تصمیم بر صدور حکم آزادیش داشته، اما پس از رویت نامه ارسال شده از سوی وزارت اطلاعات، برای نامبرده قرار بازداشت موقت صادر کرده است.
بر اساس آخرین گزارش ها، مهدی خزعلی هم اکنون در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی می باشد.

همچنین در گزارشی از بازداشت و ضرب و شتم مهدی خزعلی، به نقل از یک شاهد عینی که در وبلاکش منتشر شده، این فعال سیاسی در جریان انتقال از بازداشت به دادگاه، خطاب به مقامات قضایی گفته است "دست به اعتصاب غذا می زنم و جنازه ام را بر دوشتان می گذارم."
یکی از دوستان نزدیک مهدی خزعلی وبلاگ نویس منتقد و فرزند آیت الله خزعلی که چند روز پیش بازداشت شد شرحی از آنچه در زمان بازداشت بر خزعلی گذشت و روز بعد از بازداشت او ارائه می دهد.
این فرد اعلام کرد که دکتر چند روز پیش با وی تماس گرفته و پیام داده که بازجویش تلفنی او را به وزارت اطلاعات احضار کرده تا وسایلی که دو سال پیش از منزلش برده بودند را تحویل بگیرد. این فرد به درخواست خزعلی برای همراهی با او اشاره می کند که اگر اتفاقی برایش افتاد شاهدی داشته باشد.

احضار مجدد احمد قابل به دادگاه انقلاب مشهد
 چند روز پس از آنکه احمد قابل، نویسنده و فعال نواندیش دینی، که بازداشت شده است، سخنان اخیر فرمانده سپاه و خط و نشان کشیدن این مقام نظامی برای اصلاح طلبان را “مدرک کودتای نظامیان در انتخابات” ارزیابی کرد، منابع خبری گزارش داده اند که دادگاه انقلاب مشهد، این فعالِ حامی جنبش سبز را احضار کرده است.
گزارش های رسیده به جرس حاکی از آن است که مسئولین دادگاه انقلاب، طی یک تماس تلفنی، این نویسنده، پژوهشگر و فعالِ حامی جنبش سبز را، برای هفته اول مرداد ماه (هفته آینده) به آن نهاد حکومتی فرا خوانده‌اند.
این اسلام شناس و پژوهشگرِ نواندیشِ دینی، چهارم دی ماه گذشته، پس از تحمل نزدیک به ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون ریالی، و با حکم قاضی کاووسی رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد آزاد شده بود.
اولین جلسه دادگاه قابل، روز ۲۹ اردیبهشت سال گذشته برگزار شد که طی آن تمامی موارد اتهامی مطرح و وی و وکلایش با رد اتهامات، دفاع خود را مطرح کردند و گرچه زمان جلسات بعدی دادگاه هنوز مشخص نگردید، اما دادگاه با درخواست وکلا مبنی بر تغییر قرار بازداشت، موافقت کرد و قرار تامین وثیقه صادر شد.
احمد قابل ۲۹ آذر ۸۸، بعد از درگذشت مرحوم آیت الله العظمی منتظری، جهت شرکت در مراسم تشییع آن مرحوم از مشهد به قم سفر می‌کرد، که در بین راه نیشابور بازداشت شد.
این اسلام شناس و پژوهشگر، بهار سال گذشته موقتا آزاد شده بود، اما با افشاگری های متعدد پیرامونِ اعدام های صورت گرفته از زندانیانِ ناشناس و گمنامِ زندان وکیل آباد مشهد، مجددا بازداشت و تا دی ماه در حبس ماند.
این شاگرد مرحوم منتظری، چندی پیش طی مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند، خاطرنشان کرد “حاکمیت جمهوری اسلامی نسبت به افکار عمومی مردم ایران، هیچ پروایی از متهم شدن به رفتارهای ضد حقوق بشری ندارد. به همین دلیل تلاش کرده است تا «اعلامیه یجهانی حقوق بشر» را ضد اسلامی معرفی کند.”
وی در جریان دوران بازداشت خود خطاب به مقامات گفته بود “اگر می خواهید محکمه ی تفتیش عقاید را برپا کنید، اقدام کنید ولی بدانید که اکنون دورانی نیست که من مثل گالیله از حرفم برگردم، بلکه مطمئن باشید که عقایدم را آشکارا در بیدادگاه و خارج آن می گویم.”

احضار مجتبی هاشمی برای اجرای حکم زندان و شلاق
سید مجتبی هاشمی، عضو پیشین شورای مرکزی انجمن اسلامی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برای اجرای حکم خود به زندان اوین فراخوانده شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هاشمی برای اجرای حکم یکسال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای روز اول مرداد سال جاری به بازداشتگاه اوین فراخوانده شده است. از موارد مطروحه در اتهامات وی توهین به رهبر، رییس جمهور و اقدام علیه نظام بوده است، که تماما توسط وی در دادگاه تکذیب شده است. همچنین بازجو‌ها در مدت بازداشت فشار بسیاری برای تهیه اعتراف تلویزیونی بر وی وارد کرده بودند که در اثر مقاومت وی بی‌نتیجه ماند.
مجتبی هاشمی پیش از این در ۱۷ آذر ۸۸ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و پس از انتقال به بند (۲-الف)، نزدیک به ۶۰ روز در زندان انفرادی به سر برده بود. وی از فعالان دانشجویی، سردبیر نشریه دانشجویی باران و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بوده است.

احضار هادی اسماعیل زاده عضو کانون مدافعان حقوق بشر

هادی اسماعیل‌زاده عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر روز سه شنبه ٢١ تیرماه به شعبه ٢ بازپرسی مستقر در اوین احضار شده است.

به گزارش جرس، طی احضار این فعال حقوق بشری، اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به وی ابلاغ شد.
بر اساس این گزارش، اسماعیل‌زاده در پایان جلسۀ دادگاه، به قید کفالت بیست میلیون تومانی آزاد و همزمان اعلام ممنوع الخروجی به وی ابلاغ گردید.

تخریب زیارتگاه پیروان آئین یاری (اهل حق) در کرمانشاهنیروهای امنیتی در طی هفته گذشته ساختمان نیمه کارهٔ زیارتگاه «سید فرخ» از اماکن زیارتی مردم اهل حق (یارسان) را تخریب کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زیارتگاه که در روستای خوبیاران جلالوند از توابع استان کرمانشاه واقع است با هزینه اهالی منطقه ترمیم شده بود.
بر اساس گزارش شاهدان عینی، نیروهای امنیتی در برابر خواستهٔ مردم هیچ گونه مجوز جهت تخریب این مکان به ساکنان آن محل ارائه نکردند.
قابل ذکر است که مردم دهستان جلالوند با داشتن ۵۵ روستای تابعه اکثرا پیرو آئین یاری (اهل حق) هستند که در سال‌های اخیر فشار‌های از سوی حاکمیت برای تغییر آئین ایشان اعمال شده است.

تبعید دو زندانی سیاسی کرد از زندان ارومیه به زندان یزد


دو زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم تبعید از این زندان به رندان یزد منتقل شدند.
به گزارش آژانس خبری موکریان، عبدالرحمان چنگالی اهل روستای زنگیاو پیرانشهر و عبدالصلاح عثمانی اهل روستای خراپه پیرانشهر از زندان ارومیه به زندان مرکزی یزد تبعید شده‌اند.
بر اساس این گزارش، چنگالی و عثمانی پیش‌تر به اتهام همکاری با یکی از احزاب غیرقانونی توسط دادگاه انقلاب هر کدام به پنچ سال و شش ماه حبس محکوم شده بودند. 

۱۳۹۰ تیر ۲۹, چهارشنبه

ایران نیروهای حزب الله را راهی کشتن کنسول اسرائیل در استانبول کرد

TURKEY-ISRAEL/

روزنامه ایتالیایی “کوریره دلا سرا” گزارش داد: رویداد تروریستی دو ماه پیش در ترکیه توسط گروه حزب الله لبنان طرح ریزی و اجرا شده بود و هدف از آن کشتن کنسول اسرائیل در ترکیه بود.

رادیو اسرائیل،به نوشته “کوریره دلا سرا”، هدف حزب الله برای کشتن کنسول اسرائیل یا به دلیل احتیاطی که وی به کار می برد و یا تدابیر امنیتی ویژه از سوی سرویس امنیتی ترکیه حاصل نشد و شکست خورد.
یادآوری می شود: درجریان رویداد تروریستی در یکی از محلات استانبول، تروریست های حکومت اسلامی ایران بمبی را به یک دوچرخه وصل کردند و افراد سپاه پاسداران ایران پیش از آنکه بمب منفجر شود به دیده بانی پرداختند و افراد حزب الله آن را از راه دور منفجر ساختند که به کنسول اسرائیل آسیبی وارد نشد و تنها شش رهگذر زخمی گردیدند.
سرویس های امنیتی اسرائیل پیش از رویداد تروریستی در استانبول از احتمال انجام ترور به دست افراد حزب الله در کشورهای خارجی خبر داده بودند و گفته بودند که حزب الله قصد دارد به انتقام خون افسر عملیاتی خود، عماد مغنیه در دمشق در فوریه سال ۲۰۰۸ و دو دانشمند اتمی ایران در تهران در دسامبر ۲۰۰۹ و دسامبر ۲۰۱۰ به شهروندان اسرائیلی لطمه برساند به ویژه که حسن نصرالله چند بار اسرائیل را متهم به قتل مغنیه و دانشمند اتمی ایرانی کرده و تهدید کرده بود اسرائیل بهای گزافی را خواهد پرداخت.
رسانه های خارجی تا کنون ده بار از تلاش حزب الله برای آسیب رسانیدن به اهدف اسرائیلی در کشورهای خارجی خبر داده اند.
برجسته ترین تلاش در بهار سال ۲۰۰۸ در باکو، پایتخت آذربایجان انجام شد که در آن سرویس های اطلاعاتی آذربایجان چند تن از فعالان حزب الله را دستگیر کردند زیرا آنها قصد داشتند چند خودرو مواد منفجره را در مجاورت سفارت اسرائیل منفجر کنند.

تمرکز نیروهای سپاه در مرزهای ایران با ترکیه و عراق، هشدار ایران به ترکیه

iran-iraq-turkey-borders


در حالی که در روزهای گذشته سپاه پاسداران رژیم  اسلامی تعداد بسیار زیادی از نیروهای خود را به بهانه مقابله با “پژاک” در مرزهای غربی ایران مستقر کرده است، تارنمای خبری ،تحلیلی “ایران بریفینگ” نوشت که تمرکز این نیروها در مناطق مرزی ایران با ترکیه و عراق، ممکن است هشداری نیز به دولت آنکارا باشد.رادیو اسرائیل به نوشته “ایران بریفینگ”: «با توجه به وخامت ارتباط سیاسی بین ترکیه و ایران بر سر کشور سوریه،  رژیم اسلامی قصد دارد نیروهای خود را به حالت آماده باش نظامی درآورد تا در صورت حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه، اقدامی تلافی جویانه انجام دهد».
یادآوری می کنیم که هفته نامه “صبح صادق”، ارگان رسانه ای رسمی سپاه پاسداران، در آخرین شماره خود به ترکیه هشدار داده بود که اگر ایران ناچار شود بین سوریه و ترکیه، یکی را انتخاب کند، گزینه ایران به طور یقین بشار اسد خواهد بود.
اما رامین مهمانپرست، امروز (سه شنبه) زمانی که خبرنگاری از او درباره موضع وزارت خارجه درباره مقاله اخیر “صبح صادق” پرسید، بدون آنکه پاسخ روشنی بدهد، تنها گفت که ترکیه و سوریه، هر دو از کشورهای مؤثر هستند.

بیش از یکسال از گروگانگیری سه کرد تالشی گذشت/سرنوشت مبهم بازداشت شدگان


با وجود گذشت بیش از یک سال از بازداشت سه جوان کرد تالشی به نامهای علیرضایعقوبی، سیاوش دهقانی، محسن علیمرادی که به اتهام همکاری با فیلمساز مهابادی صابر کاکه حسن دستگیر شده بودند؛ می‌گذرد و علی رغم گذشت این مدت زمان هنوز هم خبر دقیقی از وضعیت ان‌ها در دست نیست.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکی از نیروهای امنیتی نردیک به خانواده یکی از بازداشت شدگان به خانواده ایشان گفته است: «ساختن یک مستند اجتماعی از سوی صابر کاکه حسن بهانه‌ای بوده برای تصویر برداری از چندیدن مکان نظامی مخفی دولت در جنگلهای دور دست چند شهر شمالی کشور. و این سه تن به همکاری با نامبرده متهم گردیدند.»
این عضو سپاه در ادامه گفته است: «به دلیل خطرناک بودن محتویات فیلم از خانواده‌های انان خواسته است که به هر شیوه‌ای که شده باید صابر کاکه حسن را به ایران بازگردانندو تحویل نیروهای اطلاعات بدهند و فرزندانشان را تحویل بگیرند.»
این در حالی است که این سه بازداشتی هیچگونه همکاری در تصویر برداری وساختن فیلم با وی نداشته و فقط به عنوان همراه و اشنا به منطقه با او بوده‌اند.
پبر اساس گزارش منابع آگاه این سه زندانی متهم به اقدام علیه امنیت ملی و خبر رسانی به خبرگزاری‌های خارجی و همچنین جاسوسی برای حکومت اقلیم کردستان عراق و نیروهای امریکایی مستقر شده‌اند.
این منبع آگاه به گزارشگر هرانا گفت: «نیروهای امنیتی در تماس با خانواده سیاوش دهقانی به ایشان گفته‌اند سیاوش در بازداشتگاه خود کشی کرده و ادرس محل دفن وی را نیز به پدرش داده بودند که پس مراجعه این خانواده به محل به ایشان گفته شد این تنها یک هشدار بود تا به جدیت موضوع پی ببرید.»
گفتنی است، به دلیل عدم حضور وکیل در پرونده سه بازداشتی و عدم اطلاع خانواده از سرنوشت فرزندانشان اطلاعی از روند رسیدگی قضایی به پرونده مته‌مان وجود ندارد.