۱۳۸۹ اسفند ۲۸, شنبه

دو سال از مرگ مشکوک امیدرضا میرصیافی، وبلاگ نویس و فعال فرهنگی گذشت

article picture


دو سال پیش، روز ۲۸ اسفندماه، امیدرضا میرصیافی وبلاگ نویس و فعال فرهنگی، در زندان اوین درگذشت.


کمیته گزارشگران حقوق بشر:امیدرضا میرصیافی در تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۸۷، به اتهام نوشتن مطالب توهین آمیز در وبلاگ شخصی‌اش علیه آیت الله خمینی بنیانگذار انقلاب و آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، بازداشت شد. میرصیافی بعد از ۴۱ روز بازداشت با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. وی در آبان ماه‌‌ همان سال به دلیل آنچه تبلیغ علیه نظام از سوی دادگاه عنوان شد، به شش ماه حبس و همچنین توهین به دو مقام ذکر شده به تحمل دو سال حبس محکوم شد. حکم وی در نوزدهم بهمن ۱۳۸۷ بعد از مراجعه به دادگاه به اجرا گذاشته شد.

امیدرضا میرصیافی در ۲۸ اسفند‌‌ همان سال به دلیل فشار روانی و مصرف بیش از حد داروهای آرام‌بخش نیاز به مراقبت پزشکی پیدا می‌کند که با بی‌توجهی مسئولان اوین روبه رو شده و بعد از انتقال به بیمارستان لقمان حکیم درگذشت. سازمان گزارش‌گران بدون مرز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی گزارشات دریافتی، تناقضات و نشانه‌های اهمال کاری فراوانی میان اسناد رسمی زندان اوین و بیمارستان لقمان حکیم و همچنین پزشکی قانونی درباره ساعت انتقال بیمار به بیمارستان و ساعت فوت وجود ایشان وجود دارد». این سازمان در بیانیه‌اش خواستار «تحقیق گزارشگر ویژه سازمان ملل» درباره این پرونده شد. به گفته‌ی گزارش‌گران بدون مرز، «مسئولان زندان اوین درخواست کالبد شکافی را که از سوی وکیل وی درخواست شده بود نپذیرفتند و جسد امیدرضا را یک روز بعد از مرگش دفن کردند».

خواهر امیدرضا میرصیافی بعد از بازدید جسد برادرش اعلام کرد: «صبح روز فردا بعد از اطلاع از مرگ برادرم برای شناسایی جسد رفتیم. جسد را خودم دیدم. گوش سمت چپ خونریزی داشت، بینی‌اش پر از لخته‌های خون بود. صورتش کبود بود. پشت کتف‌ها و کمر نیر آثار کبودی پیدا بود و ظاهرا قسمت پشت گوش، آن قسمت جمجمه شکستگی هم داشته، طوری که ملافه‌ای که جسد را پیچیده بودند کاملا خونی شده بود قسمت زیر سر».

وی در ادامه گفت: «جسد را به ما تحویل دادند و فرستادیم پزشکی قانونی کهریزک. بعد از ۴ ساعت که ظاهرا کالبد شکافی انجام شده بود، به ما توضیح خاصی داده نشد. یکی فرمی به ما داده شد که در آن فرم توضیحاتی خواسته بودند درباره سوابق بیماری امیدرضا که خانواده‌ام همه را رد کردند. امیدرضا نه بیمار بود نه معتاد و نه هیچی». خانواده‌ی امیدرضا میرصیافی ضمن اعلام شکایت از مسئولان اوین و ذکر این که «با توجه به وجود کبودی های معتدد و خونریزی، قرص خوردن او را نمی پذیرند» جسد وی را تحویل گرفته و به خاک سپردند.

یادش گرامی.


پارس دیلی نیوز

کشته شدن یک شهروند در بانه به علت تیراندازی نیروهای انتظامی
در پی تیراندازی نیروهای مستقر در منطقهٔ مرزی "بانه" یک شهروند کرد به نام "عزیز" جان خود را از دست می دهد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، روز گذشته جمعه مورخ ۲۷ اسفندماه، در منطقهٔ مرزی "بانه" نیروهای انتظامی مستقر دراین منطقه تعدادی از شهروندان کرد را در کمین انداخته و آن‌ها مورد هدف مستقیم تیراندازی خود قرار می‌دهند.
در پی این اقدام یک شهروند کرد به نام عزیز توسط این نیرو‌ها به شدت زخمی می‌شود که بعد از انتقال این شهروند به بیمارستان شهر بانه وی به دلیل شدت جراحات وارده جان خویش از دست می‌دهد.
این در حالیست که عموما شهروندان این مناطق به دلیل بیکاری مجبور به حمل و نقل کالای خارجی در مناطق مرزی هستند.

هرانا

هجوم ماموران لباس شخصی و بازداشت ۱۰ تن ازاعضای كلیسای خانگیاگر چه از سوی مقامات امنیتی تاكنون توضیحی داده نشده است اما حسب مستندات، این بازداشت ها به دلیل باورها و اعتقادات مسیحی آنان و شركت در گردهمایی كلیساهای خانگی بوده و در راستای افزایش فشار بر جامعه مسیحیان فارسی زبان ایران كه از ماههای گذشته شاهد آن هستیم.
به نقل از گزارشگران آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز" ماموران امنیتی لباس شخصی در روزهای پایانی سال ۱۳۸۹، روز پنجشنبه ۲۶ اسفندماه (۱۷ مارچ ۲۰۱۱) در ساعت ۵ بعداظهر با هجوم به خانه ایی واقع در محله فرهنگیان شهرستان كرمانشاه كه از آن به عنوان كلیسای خانگی ذكر شده كلیه افراد حاضر در محل را كه ده نفر گزارش شده است را بازداشت كردند.

هجوم ماموران لباس شخصی و بازداشت ۱۰ تن ازاعضای كلیسای خانگیاگر چه از سوی مقامات امنیتی تاكنون توضیحی داده نشده است اما حسب مستندات، این بازداشت ها به دلیل باورها و اعتقادات مسیحی آنان و شركت در گردهمایی كلیساهای خانگی بوده و در راستای افزایش فشار بر جامعه مسیحیان فارسی زبان ایران كه از ماههای گذشته شاهد آن هستیم.
به نقل از گزارشگران آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز" ماموران امنیتی لباس شخصی در روزهای پایانی سال ۱۳۸۹، روز پنجشنبه ۲۶ اسفندماه (۱۷ مارچ ۲۰۱۱) در ساعت ۵ بعداظهر با هجوم به خانه ایی واقع در محله فرهنگیان شهرستان كرمانشاه كه از آن به عنوان كلیسای خانگی ذكر شده كلیه افراد حاضر در محل را كه ده نفر گزارش شده است را بازداشت كردند.

احضار تعدادی از اصناف مهاباد به دادسرای انقلاب اسلامی


براساس خبرهای رسیده، طی روزهای اخیر تعدادی از بازاریان شهر مهاباد به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند .

به گزارش آژانس خبری موکریان ،نام چند تن از این بازاریان اسماعیل فتحی، علی حسین پور جوان، بهمن تنهایی، بهمن صفایی، انور جهانگیری و محمد محمدی توتونچی اعلام شده است.

گفته می شود این افراد به علت تعطیلی مغازه ها و بازار در 23 اردیبهشت سال جاری که در اعتراض به اعدام چند شهروند کرد صورت گرفته بود، احضار شده اند.

شایان ذکر است که به دنبال اعدام تنی چند از شهروندان کرد در اردیبهشت ماه سال جاری، مغازه ها و بازار در بخشی از شهرهای کردستان در اعتراض به این اقدام تعطیل شد
گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان
 

قربانی شکنجه در زندان پس از انتخابات در شهر پاریس به ضرب چاقو مصدوم شد

ابراهیم مهتری از فعالان جوان سیاسی که بعد از انتخابات سال گذشته چند روز دستگیر و در مدت زندان مورد آزار واذیت جسمی قرار گرفته بود شب گذشته در پاریس توسط دو نفر که یکی از انها ایرانی بود مورد ضرب وشتم قرار گرفت و چندین ضربه چاقو به بدن وی اصابت کرد. ساعتی پیش آقای مهتری به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که حمله یاد شده با توجه به استفاده از چاقو و انداختن طناب دور گردن وی نشان می داد که اگر به علت صدای آژیر اتفاقی پلیس که در محل آمد منجر به متواری شدن دو ضارت نمی شد ممکن بود، باید منتظر صدمه بسیار جدیتر می بود.


ابراهیم مهتری که طی سال گذشته رویداد تلخ بازداشت خود را به عنوان شکنجه بازداشت شدگان و نقض فاحش حقوق بشر در زندان های ایران در جریان اجلاس شورای حقوق بشر با حاضران مطرح کرده بود، در حالی دچار این صانحه شد که هم اکنون جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو جریان دارد و روز گذشته ۴۹ کشورعضو این سازمان از قطعنامه ای که در اعتراض به وضعیت رو به وخامت گذاشته شده ایران تهیه شده حمایت کردند. این قطعنامه قراراست هفته آینده به رای گیری گذاشته شود. حضور برخی از قربانیان خشونت و نقض حقوق بشر در ایران امسال نیز همچون پارسال تلاش های هیات ایرانی را برای سرپوش گذاشتن بر نقض شدید حقوق بشر در ایران با شکست مواجه کرد. آقای مهتری چندین ماه پس از انتخابات به دلیل فشارهای روحی و احساس خطرجانی درایران کشور را ترک کرد و هم اکنون در شهر پاریس اقامت دارد.

ابراهیم مهتری به کمپین گفت: «شب گذشته من در پاریس از خانه آمدم بیرون و به فاصله سیصدچهارصدمتر دورتر از خانه ام مورد حمله دو نفر قرارگرفتم که با چاقو به پای چپم، پشت پای راستم و روی سینه ام و دستم زدند و بعد طناب انداختند دور گردنم که خفه ام کنند که وقتی یک صدای آژیری از دور به گوش رسید (که دقیقا نمی دانم صدای چه بود) ناگهان فرارکردند. وقتی فرارکردند من هم همزمان با وضعیتی که داشتم از محل دور شدم و کشان کشان خود را به یک هتل رساندم و وارد آنجا شدم و افراد بخش پذیرش بلافاصله با پلیس تماس گرفتند و بعد از رسیدن پلیس مرا به بیمارستان منتقل کردند.»

ماه گذشته آقای مهتری در جلسات حاشیه ای شورای حقوق بشر در پانلی که از طرف کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برگزار شد با حضور برخی دیگر از قربانیان حضور بشر در شهر ژنو حضور داشت که یکی از پر مخاطب ترین جلسات درخصوص وضعیت حقوق بشر در ایران به شمار می رفت و دیپلمات های بسیاری از کشورهای مختلف در ان حضور داشتند. وی در این جلسه شرحی از جزییات بدرفتاری و شکنجه شدیدجسمی و آزارجنسی را که در مدت بازداشت برایش رخ داده بود با حاضرین در میان گذاشت. دیپلمات های حاضر بخشی از افرادی هستند که باید در مورد قطعنامه نقض حقوق بشر ایران هفته اینده رای خود را به صندوق بیاندازند

او به کمپین گفت یکی از دو نفر ضارب ایرانی بود: « در ابتدا یکی از آنها به من گفت آیا ایرانی هستم؟ قبل از اینکه برگردم حمله با چاقو وضرب و شتم آنها شروع شد. با توجه به ناگهانی بودن ماجرا مشخصاتی از افراد یاد شده به یاد نمی آورم. کل اتفاق بیش از سه چهار دقیقه طول نکشید. به نظرم شکلی که شروع به حمله کردند بسیار جدی بود و اینطور نبود که مثلا برای ترساندن باشد.»

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با توجه به سابقه آزار و اذیت فعالان سیاسی در خارج از کشور شدیدا نگران آن است که چنین حادثه ای مرتبط با فعالیت های آگاهی بخش و صادقانه آقای مهتری در افشای موارد نقض حقوق بشر به عنوان روشی بازدارنده برای اعمال خشونت وشکنجه در زندان ها باشد.


پارس دیلی نیوز


۱۳۸۹ اسفند ۲۷, جمعه

هفت سین نوروزی عفو بین الملل

article picture

سازمان عفو بین الملل، در فراخوانی که به مناسبت فرارسیدن نوروز منتشر کرده است می نویسد با آغاز سال نوی باستانی ایرانی در آغاز بهار، مایلیم که از چندین زندانی شجاع که در زندان های ایران هستند، یاد کنیم. این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین از مردم دعوت می کند که با ارسال کارت های ساده تبریک به زندانیان، و نوشتن جملات کوتاهی مانند «نوروز مبارک»، «در ایام نوروز به یادتان هستیم» و یا «امیدوارم حالتان خوب باشد» از آنان یاد کنند. عفو بین الملل تاکید می کند که این جملات کوتاه را می توان به فارسی یا انگلیسی نوشت ولی به هیچ عنوان نام سازمان عفو بین الملل و یا اشاره به پرونده آنان، ذکر نشود.۱۳۸۹ اسفند ۲۶, پنجشنبه

اعدام مخفیانه و دسته جمعی ۱۰ زندانی دیگر در زندان مشهد

article pictureهمزمان با اعتراض دبیرکل سازمان ملل به اعدام های مخفیانه در زندان مشهد: اعدام مخفیانه و دسته جمعی ۱۰ زندانی دیگر در تاریخ یازده اسفند.


همزمان با افشای اعدام های مخفیانه و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد در گزارش این هفته دبیر کل سازمان ملل که در شورای حقوق بشر منتشر شد، منابع موثق به کمپین بی المللی حقوق بشر در ایران گفتند که ۱۰ زندانی دیگر در تاریخ چهارشنبه یازده اسفندماه در این زندان اعدام شده اند. مقامات قوه قضاییه از اعلام اعدام های مرتبط با زندان وکیل آباد بشر طی ماه های گذشته خودداری کرده اند. کمپین پیش از این با توجه به اطلاعاتی که از منابع موثق محلی دریافت کرده بود از وقوع این اعدام ها خبر داده بود اما مقامات ایرانی همچنان در مورد آن سکوت کردند.

آرش صادقی برای چندمین بار به انفرادی منتقل شد

در آستانهٔ سال جدید، آرش صادقی، دانشجوی محروم از تحصیل کار‌شناسی ارشد فلسفه، برای چندمین بار به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی به علت "ممانعت از دستور مسئولین زندان" به یک ماه زندان انفرادی محکوم شده است.

این زندانی سیاسی که به علت شکنجهٔ ماموران امنیتی دچار "شکستگی پهلو" شده، نیاز مبرمی به رسیدگی پزشکی دارد که در پی این موضوع، مسئولان قصد بردن وی به بیمارستان مدرس را داشتند ولی آقای صاقی به این مسئله که مسئولان زندان قصد داشتند وی را با "دستبند و پا بند" به بیمارستان منتقل کنند اعتراض کرد و حاضر نشد با چنین وضعیتی به بیمارستان برود.

هم چنین چندی پیش نیز که خانوادهٔ صادقی برای وی لباس برده بودند، مسئولان زندان اجازهٔ رساندن لباس‌ها به این زندانی سیاسی را ندادند و اعلام کردند وی ممنوع الملاقات است.

از سویی نیز گفته می شود که این دانشجوی زندانی برای تکذیب خبر فوت مادرش طی حملهٔ نیروهای امنیتی و هم چنین تکذیب مصاحبه با رسانه ها تحت فشار شدید قرار دارد.

شایان ذکر است که این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در حالی در آستانهٔ سال جدید ممنوع الملاقات و به یک ماه انفرادی محکوم شده است که، خانوادهٔ وی خواستار دریافت مرخصی نوروزی برای وی بودند


هرانا

غمگینم برای ژاپن


کشوری با فرهنگ و اداب و رسومی زیبا.
 در همدردی برای ژاپن و ژاپنی‏ها که هر جا زمین دردی داشت غایب نبودند و برای استفاده هر کس که دلش چون من سخت همراه این خطه است.
 آرش ناجی

بازداشت چهار شهروند كرد در سلماس


نیروهای حفاظت اطلاعات هنگ مرزی شهر سلماس در روزهای هفتهٔ گذشته اقدام به بازداشت چهار شهروند کرد اهل روستاهای توابع شهرستان سلماس کرده‌اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، در طی روزهای هفتهٔ گذشته ۴ تن از شهروندان کرد به نام‌های "مصطفی جهانگیری" و "صالح جهانگیری" هر دو اهل روستای دیرعلی، "فرزنده پنیرک" اهل روستای بروشخواران و "محمد اطمانی" اهل روستای میرآباد از توابع شهرستان سلماس توسط نیروهای حفاظت اطلاعات هنگ مرزی این شهرستان بازداشت شده‌اند.

خبر‌ها حاکی از آن است که این چهار شهروند کرد دیروز از بازداشتگاه حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تحویل ادارهٔ اطلاعات این شهر داده شده‌اند.

لازم به ذکر است نیروهای انتظامی در زمان بازداشت این افراد اقدام به بازرسی منازل آن‌ها کرده بودند. همچنین علی الرغم پیگیری خانوادهٔ بازداشت شدگان به نهادهای قضایی این شهر تاکنون اتهام این افراد مشخص نشده است.

هرانا

محکومیت نقض سیستماتیک حقوق بشر درایران

article picture


اجلاس شانزدهم شورای حقوق بشر ملل متحد، در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در روزهای ۱۴ و ۱۵ مارس نقض سیستماتیک حقوق بشر درایران، افزایش اعدامها و شکنجه، سرکوب سیاسی و آزار مستمر مخالفان را محکوم کرده و تعیین گزارشگر ویژه نقض حقوق بشر برای ایران را ضروری دانست


شورای حقوق بشرملل متحد

اجلاس شانزدهم

مقر اروپایی سازمان ملل درژنو

جلسه ۱۴ و ۱۵ مارس۲۰۱۱

( ۲۳ و ۲۴ اسفند۱۳۸۹)


-محکومیت نقض سیستماتیک حقوق بشر درایران

- محکومیت افزایش اعدامها و شکنجه درزندانها

-محکومیت سرکوب سیاسی وآزار مستمر مخالفان

- ضرورت تعیین گزارشگر ویژه نقض حقوق بشر برای ایران

محکومیت نقض سیستماتیک حقوق بشر درایرانتجمع هر روزه خانواده زندانیان سیاسی مقابل زندان اوینarticle picture

تجمع هر روزه خانواده زندانیان سیاسی مقابل زندان اوین: توهین و ضرب و شتم خانواده زندانیان سیاسی توسط ماموران دادسرای اوین

یک فعال حقوق بشر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دهها خانواده زندانیان سیاسی که به امید آزادی به قید وثیقه و یا مرخصی بستگانشان به زندان اوین مراجعه کرده اند با توهین و یا درمواردی با ضرب و شتم ماموران زندان مواجه شده اند. به گفته یک شاهد عینی علی رغم آنکه اکثر خانواده ها با تماس از دادسرای اوین برای تودیع وثیقه و یا معرفی کفیل به دادسرای اوین مراجعه کرده اند، از ورود آنها به دادسرای اوین جلوگیری میشود و مسئولان دادسرا اوین از قبول وثیقه و کفیل برای ازادی زندانیان خودداری می‌کنند. این شاهد عینی همچنین از اینکه افسران اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا)، بعضی سربازهای زندان و برخی کارکنان دادسرای اوین از افرادی هستند که به خانواده زندانیان سیاسی مکررا توهین و در بعضی موارد آنها را ضرب و شتم میکنند.۱۳۸۹ اسفند ۲۵, چهارشنبه

حکم اعدام از این پس در کمتر از ۱۰ روز صادر می شود


 یکی از مسئولان بلند پایهٔ قضایی جمهوری اسلامی خبر داد که حکم اعدام افراد به گفتهٔ او شرور از این پس در کمتر از ۱۰ روز صادر خواهد شود.
احمد محسنی گرکانی، رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه بر اساس دستور رئیس قوه قضائیه دیوان عالی کشور ملزم شده به پرونده افرادی که گفتهٔ وی "موجب اخلال در امنیت و آسایش مردم می‌شوند" زود‌تر از موعد رسیدگی کند گفت: "رسیدگی به این پرونده‌ها بعد از چند ماه هیچگونه تاثیری در اجتماع ندارد لذا زمانی اجرای حکم تاثیر گذار است که پرونده به سرعت رسیدگی شده و حکم اجرا شود."
به گزارش مهر، وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده‌های رسیده از دادگاه کیفری با حکم اعدام در کمتر از ۱۰ روز در دیوان عالی کشور رسیدگی می‌شود گفت: "دیوان عالی کشور ۳۲ شعبه تخصصی دارد که سه شعبه آن ویژه رسیدگی به پرونده‌های اشرار، جنایتکاران، متجاوزان، محاربین، سارقان و مجرمان خطرناک است."
رئیس دیوان عالی در پاسخ به این پرسش که برخی منتقدان اظهار داشته‌اند که سرعت عمل دستگاه قضا موجب جلوگیری از دفاع متهمان می‌شود گفت: "دفاع متهم یک ساعت یا چند ساعت است نه بیشتر چون جرم مجرمان خطرناک به وضوع روشن است."
گرکانی هم چنین در مورد رسیدگی به پرونده موسوم به ظالین گفت: "هنوز این پرونده به دیوان ارجاع نشده است."

بر گرفته از مهر

اعتصاب غذای یک زندانی کرد در زندان مهاباد
یک زندانی کرد محبوس در زندان مرکزی مهاباد به نام قادر دیاری دست به اعتصاب زد.
به گزارش آژانس خبری موکریان این زندانی عادی که در زنجان بازداشت و به زندان مهاباد منتقل شده است از روز دوشنبه 23 اسفند ماه سال جاری در اعتراض به عدم موافقت با درخواست های خود اعتصاب کرده است.
گفته می شود وضعیت عمومی این شهروند که به 4 سال زندان محکوم شده پس از اعتصاب نامناسب است.

آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

گزارشی از مراسم چهارشنبه سوری در مناطق کردنشین کشور

علی رغم حضور انبوه نیروهای امنیتی، شهروندان کرد نیز با حضوری گسترده مراسم چهارشنبه سوری را برگزار کردند.


بنا به اطلاع گزاشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز همزمان با روز چهارشنبه سوری در شهرهای سنندج، کرمانشاه، مریوان، مهاباد، سردشت و کامیاران علی رغم حضور گسترده یگان ویژه نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی به صورت کاروان‌های نظامی در میادین و خیابان‌های اصلی این شهر‌ها، شهروندان کرد اقدام به برگزاری مراسم چهارشنبه سوری نموده‌اند.

گفته می شود چندین هزار نفر از شهروندان کرد سنندجی همچون سال‌های گذشته در "گردنه صلوات آباد" سنندج تجمع کرده و اقدام به بر افروختن آتش چهارشنبه سوری کرده و به صورت گروه‌های بزرگ به رقص و پایکوبی پرداخته‌اند.

در مناطق مختلف داخل شهر سنندج نیز صدای انفجار مواد محترقه به گوش می‌رسد و آتش‌های گسترده برافرخته شده است. نیروهای یگان ویژه اما در جهت ایجاد فضای رعب و وحشت عصر امروز در خیابان‌های این شهر اقدام به قدرت نمایی کرده‌اند و با توسل به زور تعدادی از کسبه را مجبور به تعطیل کردن مغازه‌هایشان کرده‌اند.

در شهر کرمانشاه نیز حضور نیروهای انتظامی و امنیتی گسترده توصیف شده است اما جوانان این شهر در مناطق "نوبهار، چهار راه سی متری، مسکن، مصدق، دولت آباد، بلوار، میدان آزادگان، مصدق و کسر" اقدام به برافرختن آتش کرده‌اند. گزارشاتی نیز از سر دادن شعار "مرگ بر دیکتاتور" در برخی از این مناطق حکایت دارد.

هم چنین در شهرهای مهاباد، مریوان، سردشت و کامیاران نیز نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مناطق حساس این شهر‌ها مستقر گردیده اما شهروندان کرد این شهر‌ها در خیابان‌ها و کوچه‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک و منفجر کردن ترقه کرده‌اند.

شایان ذکر است که شاهدان عینی برگزاری مراسم امسال چهارشنبه سوری را، گسترده‌تر از سال‌های دیگر اعلام کرده‌اند.

هرانا


۱۳۸۹ اسفند ۲۴, سه‌شنبه

چهارشنبه سوری ، گزارش از مشهد:سر دادن شعار مرگ بر خامنه ای


سر دادن شعار مرگ بر خامنه ای و اعتراضات گسترده در نقاط مختلف شهر مشهد
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"اعتراضات گسترده و سر دادن شعار مرگ بر خامنه ای در نقاط مختلف شهر مشهد و همچنین درگیری بین مردم و نیروهای سرکوبگر که از ساعت 18:30 آغاز شده است همچنان ادامه دارد.
روز سه شنبه 24 اسفند از حوالی ساعت 18:30 مردم بصورت گسترده در خیابانهای مختلف شهر مشهد حضور یافتند و اقدام به برگزاری جشن چهارشنبه سوری نمودند. آنها بصورت گسترده در خیابان راهنمایی ، میدان جانباز، میدان تقی آباد ،سجاد،هاشمیه و سایر نقاط مراسم چهارشنبه سوری را با شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای آغاز کردند. سیل خروشان مردم چنان گسترده است که ماموران ولی فقیه از مقابله با آنها هراسان هستند .
حوالی ساعت 19:00 نیروهای سرکوبگر به مردمی که در خیابان هاشمیه در حال راه پیمایی و سر دادن شعار های مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور بودند یورش بردند و درگیری گسترده ای بین مردم و نیروهای سرکوبگر روی داد که منجر به فرار نیروهای سرکوبگر گردید . نیروهای سرگوبگر در ابتدای تهاجم با باتوم به مردم حمله می کردند و در حدود 8 نفر دستگیر کردند.در حال حاضر خیابان هاشمیه مشهد در دست مردم می باشد.
مردم همچنین سر دو راهی طرقبه اقدام به سر دادن شعار علیه ولی فقیه نمودند. حضور گسترده مردم و سر دادن شعار اکثر نقاط شهر مشهد را فراگرفته است و هر لحظه بر شدت آن افزوده می شود.


فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
24 اسفند 1389 برابر با 15 مارس 2011

چهارشنبه سوری، صدای مرگ بر دیكتاتور شهر سنندج را می لرزاند


سنندج: ساعت ٨ شب

شهر سرخ سنندج یكپارچه در آتش و شعار مرگ بر دیكتاتور و مبارك بن علی نوبت سید علی است.

تظاهرات مردم شهر از ساعت ۵ بعد از ظهر شروع شد است. خیابانهای كمبربندی ٢۵٬ شهریور، فیض آباد به طرف كار آموزی تا خیابان فرح توسط مردم و جوانان شهر مسدود شده است. هزاران نفر از مردم از خانه ها بیرون آمده و در خیابانها شادی و رقص و پایكوبی میکنند.


مردم در ٢۵ شهریور به شهرداری حمله كردند و شیشه های شهرداری را شكستند به٬ دهها ماشین از نیروهای سركوبگر رژیم حمله شده و مردم شیشه های آنها را شکستند.


نیروهای رژیم جز در صفهای ۵٠ تا ٦٠ نفره جرات نزدیك شدن به مردم را ندارند٬ و مردم هم با سنگ و چوب و هر چیزی كه بدست می آورند به آنها حمله می كنند.


آخرین خبر در ساعت ٨ و ربع شب این است كه در ٢۵ شهریور صدای مرگ بر دیكتاتور شهر سنندج را می لرزاند
منبع خبر: کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری
 

موج انتقادات از دولت جمهوری اسلامی در جلسه شورای حقوق بشر در ژنو

article picture

موج انتقادات از دولت جمهوری اسلامی در جلسه شورای حقوق بشر در ژنو: انروای بی سابقه هیات جمهوری اسلامی


(۲۴ اسفند ۱۳۸۹) شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی جلسه سه شنبه خود را در شهر ژنو ادامه می دهد که بسیاری از کشورهای جهان وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار دادند و برخی کشورها به صورت مستقیم با انتقاد شدید نسبت به رفتار دولت ایران در حصرخانگی رهبران مخالفان ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار آزادی و اجازه دادن به آنها به بهره بردن از دارسی عادلانه مطابق با استانداردهای بین المللی شدند. ایران به همراه برمه، لیبی، کره شمالی در راس کشورهایی است که بسیاری ازانتقادات کشورها وسازمان های بین المللی را برانگیخته است.

چهارشنبه سوری ، دانشجویان: ای ديكتاتور، هر چه بگويی نكنيم, آن كنيم!فراخوان جمعي از دانشجويان دانشگاه آزاد مشهد براي جشن ملي چهارشنبه سوري
اين روزها در شرايطي به استقبال جشن چهارشنبه آخر سال ميرويم كه بيشتر از هر زماني و فراتر از هر سالي شاهد داد و فغان آقايان در رسانه ها هستيم كه مي گويند"چهارشنبه سوري مشروعيت ندارد ." اما در مقابل ما هم با تمام وجود فرياد ميزنيم : " آقايان چهارشنبه سوري براي خوشآمد شما نيامده كه با حكم و فتواي
پوشالي شما كه معلوم نيست از كدامين پستوخانه تاريخ به در آمده ايد و روزگار اين ميهن را سياه كرديد و بدتر از چنگيزو مغول به سر اين ملت آورده ايد, نامشروع اعلام شود ."
حالا ديگر نوبت ما فرا رسيده است. شب چهارشنبه سوري (سه شنبه 24اسفند) فضا براي تهاجم ما به دشمنان اين ملت كاملا آماده است و روز انتقام فرا رسيده است. مطمئن باشيد با هر تهاجمِ ما، به وسيله بر پا كردن آتش هاي بزرگ ، بمب هاي صوتي ، ترقه هاي قوي و ... مزدوران و بسيجي ها مانند خفاشان و گرگهايي كه با ديدن آتش مي گريزند ، پا به فرار خواهند گذاشت. ما ميتوانيم در اين روز ، خيابانها را تسخير كنيم . بايد در چنين شرايطي پس از به تصرف در آوردن خيابانها، عكسهاي منفور ديكتاتور زشتخو را به زير بكشيم و بسوزانيم . اكنون كه طوفان تغيير سراسر خاورميانه و شمال آفريقا را فرا گرفته است ما ايرانيان شايسته ترينيم براي اينكه براي كسب آزادي و دموكراسي هرچه رساتر فرياد بزنيم.
ما جمعي از دانشجويان مشهد با صداي رسا مي گوييم: اي ديكتاتور, هر چه بگويي نكنيم, آن كنيم!
ما تن به ذلتِ اين حاكميت خونريز نمي دهيم. پس قرار ما در شب چهارشنبه سوري در كوچه ها و محلات مشهد، آماده تر از قبل و با تهاجم 100% خيز اي هموطن كه قيامي دگر کنيم، بر شبان اين وطن آفتابي دگر کنيم. در ره وطن خيزو کن شتاب کاخ ظالمان بود هم‌چنان حباب...
جمعي ازدانشجويان دانشگاه آزاد مشهد

دانشجو آنلاین
 
article picture

نظام ظالم و مرد مظلوم

 جناب خانجانی، 77 ساله، که همراه شش بهائی عضو گروه موقّت ملّی رسیدگی به نیازهای جامعۀ بهائی دورۀ ده سالۀ زندان بیخود و بی جهت خود را در زندان گوهردشت می‌گذراند اجازه نیافت در مراسم کفن و دفن همسر خود، زنده یاد اشرف خانجانی 81 ساله شرکت کند. این نظام سی و دوساله که با آسمان گره کوری خورده است و ادعا دارد از ورزش تا انتخابات مجلس و ریاست جمهوری‏اش با مشورت و راهنمایی و کمک امام زمان صورت می‏گیرد چنان از سایه خود می‏ترسد که جرأت ندارد مردی هفتاد و هفت ساله را که خود می‏داند بی هیچ دلیلی دهسال محکوم به زندان کرده برای تشیع جنازه همسر هشتاد و یک ساله‏اش یک هفته مرخص کند. به به، به چنین امامی و چنین مشورتهایی و چنین پیروانی! شک ندارم خاطره‏ی همه‏ی آنها قرنها خواهد ماند در حافظه‏ی تاریخ ایران.
عبدالقادر بلوچ

سازمان ملل:جمهوری اسلامی سرکوب و اعدام ها را تشدید کرده است

سازمان ملل متحد در گزارش حقوق بشر خود گفته است جمهوری اسلامی اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، زندانیان سیاسی و بزهکاران و نیز سرکوب مخالفان را افزایش داده است.


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در این گزارش که روز دوشنبه منتشر شد، همچنین نسبت به سنگسار کردن، قطع اعضای بدن و ادامه صدور حکم سنگسار برای مردان و زنانی که متهم به زنا هستند ابراز نگرانی کرده است.

این گزارش می افزاید خبرنگاران، وبلاگ نویس ها و وکلا دستگیر شده اند، امکان ادامه کار ندارند و گزارش های زیادی درباره شکنجه و محاکمات غیرعادلانه منتشر شده است.

آقای بان از ایران خواسته است به گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد اجازه دهد به ایران سفر و اوضاع را بررسی کنند. وی افزود از سال 2005 تاکنون با وجود درخواستهای مکرری که انجام شده، تهران اجازه ورود کارشناسان این سازمان را نداده است.

این گزارش 18 صفحه ای می افزاید: "دبیر کل عمیقا نگران گزارش های منتشر شده درباره افزایش اعدامها، قطع اعضای بدن، دستگیری و حبس های خودسرانه و محاکمات غیرعادلانه و شکنجه های احتمالی و بدرفتاری با فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران و مخالفین (در ایران) است."

به گفته ناظران، گزارش بان کی مون موجب تشدید فشارها بر ایران در نشست بعدی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو در 23 مارس (3 فروردین) خواهد شد.

آمریکا در حال رایزنی های گسترده ای برای محکوم کردن ایران در این شورا است.

انتظار می رود قطعنامه ای که توسط سوئد در محکومیت ایران تهیه شده و از حمایت آمریکا برخوردار است در 24 یا 25 مارس (4 یا 5 فروردین) به رای 47 عضو شورا گذاشته شود.

دولت آمریکا اخیرا فرمانده سازمان بسیج مستضعفین و دادستان تهران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر در ایران تحریم کرد و هشدار داد که امکان تحریم مقام های دیگر جمهوری اسلامی نیز وجود دارد.

در گزارش بان کی مون گفته شده است که تعداد زندانیان سیاسی که به محاربه متهم و به مرگ محکوم شده اند به گونه ای "نگران کننده" افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید با وجود بخشنامه رئیس قوه قضائیه در سال 2002 مبنی بر توقف صدور حکم سنگسار برای زنان و مردان، چنین احکامی همچنان صادر می شود.

سال گذشته دادگاهی در ایران سکینه محمدی آشتیانی را به روابط جنسی نامشروع متهم و به سنگسار محکوم کرد.

بدنبال واکنش های شدید جهانی، اجرای این حکم متوقف شد. اما خانم آشتیانی که در سال 2006 دستگیر شده همچنان ممکن است به اتهام همدستی در قتل شوهرش به دار آویخته شود.

آقای بان گفت که در ملاقات با محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، موضوع فشار بر فعالان حقوق بشر و مجازات اعدام در این کشور را مطرح کرده است.

آقای لاریجانی همواره از مجازات سنگسار دفاع کرده است.

بی بی سی

۱۳۸۹ اسفند ۲۳, دوشنبه

بازداشت مائده قادری، یکی دیگر از وکلای دادگستری


مائده قادری که چندی پیش همسرش علی پرندیان از فعالین جنبش سبزتوسط نیروهای اداره اطلاعات در مشهد بازداشت شده بود خود نیز درتاریخ ۱۲ اسفند ماه ۸۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات مشهد دستگیر و درحال حاضر نیز تحت بازجویی می باشد.
به گزارش تحول سبز، مائده قادری که از وکلای کرد و از اعضای کانون وکلای تهران است بعد دستگیری همسرش در دی ماه ۸۸ برای پیگیری وضعیت پرونده او بارها به دادگاه مراجعه کرده بود تا به عنوان وکیل همسرش پرونده او را بررسی کند.
اما پس از مراجعات فراوان و عدم همکاری و برخورد نامناسب مسئولین قضائی مشهد خود نیز دستگیر و روانه بازداشتگاه شده است.
همچنین، همسر ایشان علی پرندیان در دی ماه سال جاری توسط نیرو های اداره اطلاعات بازداشت و تا کنون تحت بازجویی است.


رهانا


تخریب منزل آیت الله سید محمد علی کاظمینی بروجردیتخریب منزل آیت الله سید محمد علی کاظمینی بروجردی توسط ماموران امنیتی رژیم ولایت فقیه

بنابه گزارشات رسیده به"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"ظهر روز یکشنبه 22 اسفندماه نیروهای سرکوبگر ولایت فقیه طی اقدامی کاملا غیر قانونی و غیر انسانی، به منزل آیت الله سید محمدعلی کاظمینی بروجردی یورش برده و پس از تخریب منزل و مصادره اثاثیه و وسایل موجود، درب منزل را پلمب نمودند .
به گزارش دریافتی در هنگام این حمله، خانم منصوره سادات کاظمینی بروجردی دختر این مرجع تقلید فقید در منزل حضور داشته است که در اثر یورش ناجوانمردانه ی نیروهای مخلص نظام، مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و از تنها ماوای خود بیرون رانده شد ! مامورین حمله کننده هیچ اشاره ای به انگیزه و دلیل انجام این حرکت تاسف بار نکرده و تنها ذکر لبیک یا امام خامنه ای را بر زبان داشتند .
سابق بر این در تاریخ 8 مرداد 85 نیز ماموران حکومتی به دستور دادگاه ویژه روحانیت به منزل مذکور که در حوالی میدان خراسان تهران قرار دارد یورش برده و پس از انجام تخریب های گسترده، اقدام به سرقت تعدادی از وسایل موجود نمودند . تعدادی از کتابهای نفیس خطی و نایاب که قابل ارزش گذاری نیست از جمله وسایل سرقت شده می باشند .
لازم به ذکر است که حمله به منزل پدر زندانی دگر اندیش آقای کاظمینی بروجردی در حالی صورت میگیرد که چندی قبل نیز ماموران زندان با استفاده از تیغ آلوده به این زندانی بیمار حمله برده و ایشان را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده که باعث ایجاد زخمهای عمیقی بر صورت این زندانی مخالف ولایت فقیه گردید .
گفتنی ست آقای بروجردی همواره بر لزوم جدایی دین از دولت و برگزاری رفراندوم آزاد با نظارت سازمان ملل اصرار داشته و مخالفت علنی خود را با نظریه ولایت فقیه ابراز داشته است .

هواداران آقای بروجردی
24 اسفند 1389

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

پارس دیلی نیوز

بازداشت دو شهروند مهابادی به اتهام امنیتیدو شهروند مهابادی به نام های ابراهیم نامداری و جمال مقدسی از سوی نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند.
به گزارش آژانس خبری موکریان، نامداری اهل روستای دارلک از توابع مهاباد روز دهم اسفند و مقدسی ساکن مهاباد چند روز پیش دستگیر و صبح امروز به زندان مرکزی این شهر منتقل شده اند.
تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این دو شهروند از جانب مقامات قضائی شهر مهاباد اعلام نشده اما گفته می شود اتهام این دو شهروند امنیتی است.

آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

کشته شدن دو تن از کولبران مرزی در سردشتدر تدوام کشتار سیستماتیک شهروندان مرزنشین کرد در مناطق مختلف مرز غربی کشور، دو شهروند دیگر توسط نیروهای انتظامی به قتل رسیدند.

بنا به اطلاع گزشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اواخر هفتهٔ گذشته در منطقهٔ مرزی "آلان" از توابع شهرستان سردشت نیروهای انتظامی مستقر در این منطقه تعدادی از شهروندان مرزنشین(کولبران) این منطقه را به رگبار بستند که بر اثر آن دو شهروند کرد به نام‌های "رحمان حسن پور" و "عثمان رسولی" کشته می شوند.

لازم به ذکر است کولبران در مناطق مرزی غرب کشور به افرادی گفته می‌شود که با استفاده از کول ده‌ها کیلو کالای خارجی منجمله چای، لوازم صوت و تصویری و... را حمل می‌کنند و از این طریق امرار معاش خویش را تامین می‌کنند. این افراد در مناطق کوهستانی صعب العبور علی الرغم خطر گرفتار شدن در میدان‌های مین و کمین نیروهای انتظامی به این کار می‌پردازند.

هرانا

پاسدار علی فضلی :حمله و هک سایت‌ها کار لشکر سایبری سپاه است

article pictureعلی فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین اعلام کرد «لشکر سایبری» سپاه پاسداران که متشکل از بسیجیان است در هک و حملات اینترتی به سایت‌های «دشمنان انقلاب» فعال هستند.

آقای فضلی روز یکشنبه (۲۲ اسفند) به خبرگزاری مهر گفته که «متخصصینی» از بسیج اساتید، بسیج دانشجویی، بسیج طلاب و حتی بسیج خواهران بدنه «لشکر سایبری» سپاه را تشکیل داده‌اند.

وی افزوده است: «همان‌طور که در حوزه سایبری به ما هجمه وارد می‌شود لشکر سایبری ما هم به سایت‌های دشمن هجمه وارد می‌کنند.»

فضلی اعلام کرده که معاونت فن آوری و اطلاعات سازمان بسیج در حوزه سایبر و مقابله با جنگ نرم «گام‌های اساسی» برداشته است.

به گفته وی «‏با توجه‎ ‎به ‏اتصال‌ سپاه به بسیج و نیروهای انقلاب هیچ‌گونه محدودیتی در رابطه با تعداد‎ ‎نیروهای متخصص در ‏زمینه جنگ ‏سایبری نداریم‎ و علت موفقیت سپاه در عرصه جنگ سایبری هم استفاده از متخصصین بسیجی است.»

اظهارات این فرمانده سپاه در شرایطی ایراد می‌شود که هفته گذشته نیز غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه بزودی «قرارگاه جنگ سایبری جمهوری اسلامی» راه‌اندازی خواهد شد از هکر‌های با «حسن نیت» دعوت به همکاری کرده بود.

جمهوری اسلامی در دو سال گذشته سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در زمینه فیلترینگ، هک و حملات اینترنتی به سایت‌های منتقد و مخالف خود داشته است.

ارتش سایبری ایران که مهم‌ترین گروه هکری در جمهوری اسلامی شناخته می‌شود تاکنون با حمله به برخی سایت‌های مستقل خبری، روند فعالیت آن‌ها را برای مدتی با اختلال مواجه کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هک شدن سایت‌های منتقد و مخالف را نشانه قدرت سایبری خود دانسته و همواره از این اقدام خرابکارانه به خوبی یاد می‌کنند.
برگرفته از دیگربان
 

پرونده هیلا صدیقی شاعر جوان در دادگاه انقلاب

article picture


پس از احضار این شاعر جوان به وزارت اطلاعات صورت گرفت :پرونده هیلا صدیقی در دادگاه انقلاب

ندای سبز آزادی: هیلا صدیقی، شاعر جوان و فعال مدنی و سیاسی که بعد از انتخابات شعرهایی با مضامین اجتماعی - سیاسی سروده بود همزمان توسط وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران احضار و پرونده اش به دادگاه انقلاب ارسال شده است.
این شاعر جوان که در انتخابات سال 88 از جمله طرفداران میرحسین موسوی بود از آذرماه امسال به وزارت اطلاعات احضار شده بود و روزانه ده تا 11 ساعت مورد بازجویی قرار می گرفت. در عین حال همزمان پرونده ای از او در سازمان اطلاعات سپاه نیز تشکیل شده است و ماموران امنیتی با حضور در منزل وی، به جست و جوی خانه پرداختند و اطلاعات شخصی او را نیز ضبط کردند.
او در پاسخ به خبرنگار ما در مورد این بازجویی ها گفت که ترجیح می دهد سکوت کند و منتظر تشکیل دادگاهش بماند. خانم صدیقی در عین حال اضافه کرد که هیچ اتهامی را نمی پذیرد و همواره چه پیش و چه پس از انتخابات در چارچوب قوانین رسمی کشور فعالیت کرده است.
خانم صدیقی از جمله فعالان انتخاباتی در ستاد 88 و رئیس ستاد باران بود و شعرهایی از این شاعر جوان به صورت کلیپ در دوران انتخابات پخش شد که معروف ترین آن "شکست سکوت" با مطلع "از خاک سکوت آتش فریاد بسازیم، من با تو و ما میهنی آباد بسازیم" بود. شعار تبلیغاتی اصلاح طلبان در جریان گرلمیداشت سالگرد دوم خرداد در استادیوم 12 هزارنفری آزادی با عنوان "صد واقعه چون دوم خرداد بسازیم" نیز توسط هیلا صدیقی ارائه شده بود.
از جمله شعرهای خانم صدیقی که با استقبال بسیار زیادی هم مواجه شد می توان به "زن ایرانی"،" کلاس درس خالی مانده از تو"، "شب آیینه ها"، گل مریم"، "بابا" و "سبزست دوباره" اشاره کرد.
هیلا صدیقی که در یکی از سازمان های شهرداری تهران کار می کرد تابستان امسال به دلیل فشارهای سیاسی، خارج از محیط کار مجبور به استعفا شد.

http://parsdailynews.com/video/4083.htm
 پارس دیلی نیوز

۱۳۸۹ اسفند ۲۲, یکشنبه

بازداشت سه تن از شهروندان اهل سنت در کردستان


طی روزهای اخیر دستکم سه تن از شهروندان اهل سنت در سقز و بانه، دو شهر استان کردستان، بازداشت شده اند.
به گزارش سنی نیوز، کاک محمد جمال هبکی یکی از پیروان کاک احمد مفتی‌زاده، روز سه شنبه ۱۷ اسفندماه توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز در استان کردستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
گفته شده است ایشان که دبیر شیمی مدارس سقز هستند در محیط آموزشی بازداشت شده و خبرهای تأیید نشده‌ای از انتقال ایشان به اداره اطلاعات شهرستان سنندج در روز چهارشنبه حکایت دارد.
هنوز از سرنوشت و علت اصلی بازداشت ایشان اطلاعی در دسترس نیست.
این در حالی است که پیش از این آقایان یاسین قادری و عثمان عبدی از پیروان علامه شهید کاک احمد مفتی‌زاده روز ۱۴ دیماه ۸۹ در شهرستان بانه توسط نیرهای امنیتی بازداشت شده و ابتدا به زندان مرکزی سنندج و دوباره به شهرستان بانه منتقل شدند. گفته شده است که پیروی از کاک احمد مفتی‌زاده (رح) و اعتراض به توهین‌های یک روحانی شیعی به بزرگان اهل‌سنّت در جلسه‌ای با عنوان "بررسی نحله‌های فکری انحرافی"، در شهرستان بانه، از اتهامات نامبردگان می‌باشد.
شایان ذکر است که در هفته گذشته نیز تعدادی از علمای اهل سنت خراسان رضوی، در شهرستانهای مشهد و تایباد، به نام‌های مولوی «ادهم اختری»، مولوی «مظفر» و مولوی «شمس الله حیدری» (در شهرستان تایباد) و «حافظ عبدالرشید»، استاد شعبه حفظ و امام جماعت مسجدالنبی مشهد (محله تاجرآباد) بازداشت شده بودند که هنوز از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

ایران پرس نیوز

دیدار جمعی از معلمین کرد با مادر فرزاد کمانگر


article pictureجمعی از معلمین کرد با مادر فرزاد کمانگر در شهر کامیاران دیدار کرده و یاد این معلم را زنده نگه داشتند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه مورخ ۱۹ اسفند ماه جمعی از معلمین کرد در منزل معلم اعدامی کرد، فرزاد کمانگر در شهر کامیاران حضور بهم رسانیده و با مادر وی دیدار کرده و یاد این شهید قلم را زنده نگه داشتند.

در این دیدار مادر فرزاد نیز ضمن تشکر از میهمانان اعلام کرد که "فرزاد تنها فرزند من نبوده بلکه فرزند ملتیست که در راه تحقق آزادی و برابری برای آن شهید شده است و نباید یاد و راه انسانیت فرزاد را فراموش کرد."

هرانا


چهار تن از شهروندان بهایی ساکن سمنان بازداشت شدند

article picture

چهار شهروند بهایی ساکن سمنان به نام‌های "زهره تبیانیان"، "الهام متعارفی"، "ترانه احسانی" و "پویا تبیانیان" توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ساعت ۷ صبح امروز، شنبه، ماموران ادارهٔ اطلاعات سمنان به منزل خانم زهره نیک آیین (تبیانیان)، الهام روزبهی (متعارفی)، ترانه احسانی و پویا تبیانیان از بهاییان شهر سمنان رفته و بعد از نشان دادن یک برگ کپی دستور تفتیش، که برابر اصل هم نبوده به منزل ایشان وارد شدند.

ماموران امنیتی علاوه بر تفتیش منزل و ضبط برخی وسایل شخصی، بدون بیان علت، اقدام به بازداشت هر چهار شهروند مذکور نمودند.

گفتنی ست که از محل انتقال این شهروندان بهایی اطلاعی در دست نیست.


رهانا

بازداشت سه شهروند در بوکان


سه شهروند بوکانی به نام های جلال ناصری، جمال ناصری و قاسم رحیمی آذر، توسط نیروهای امنیتی در این شهر دستگیر شدند.

به گفته خبرنگار آژانس خبری موکریان، این سه شهروند که با هم فامیل هستند روز 17 اسفند ماه در منزل خود دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شده اند .

تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این شهروندان از سوی مراجع قضائی در بوکان اعلام نشده اما شنیده ها حاکی از آن است که این افراد به همکاری با یکی از احزاب متهم شده اند.
گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان