۱۳۹۰ بهمن ۲۹, شنبه

بازداشت دهها تن از اعضای گروه کوهنوردی چل چمه در سنندج

article picture
دهها تن از اعضای گروه چل چمه توسط نیروهای حکومتی در سنندج بازداشت شدند.
براساس اخبار رسیده به آژانس خبری موکریان، عصر روز جمعه 28 بهمن 90، بیش از 20 تن از اعضای گروه کوهنوردی چل چمه هنگام بازگشت از کوهنوردی، توسط نیروهای حکومتی در سنندج بازداشت و روانه زندان شدند.
تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهام یا اتهامات احتمالی این افراد که منجر به بازداشت آنها شده، اطلاعی در دست نیست.

جمهور مفسدان اقتصادی؛ برادران قاچاقچی، خودیهای سکه فروش

article picture

در تلاش برای بی اثر جلوه دادن تحریمهای بین المللی علیه "نظام"، وزیر اطلاعات مرتکب عذر بدتر از گناه شده است. حجت الاسلام مصلحی، روز پنجشنبه برای توجیه "کاغذ پاره شدن پول ملی"، مقصر اصلی را سوواستفاده "خودیها" از اوضاع آشفته و همچنین غارت سازماندهی شده توسط "جاهایی از مجموعه نظام" معرفی کرد.

آقای مصلحی مهر این داغ را پس از یک آسمان به ریسمان بافی طولانی در باره "شوکهای کاذب دشمنان در زمینه اقتصادی" به پیشانی "نظام" چسباند. او عذر آورد: "با کمال تاسف برخی‌ از خودیها نیز در این مقوله دچار چالش و اشتباه شدند و جاهایی بودند که جزو مجموعه نظامند و رفتند میلیاردی سکه خریدند."

با این سخنان رسوایی بار، یک روایت تازه به مجموعه دلایل سقوط شتابان "نظام" از شیب تند شده تحریمها اضافه شده است. پیشتر وزیر امور اقتصادی و دارایی "تحرک یک جریان رسانه ای" را علت انفجار قیمت ارز و سکه عنوان کرده بود. سپس نوبت به آقای احمدی نژاد، گماشته ولی فقیه بر منصب ریاست جمهوری رسیده بود که ارسال "پیامک" و "گزارش لحظه ای" را به عنوان متهم معرفی کند.

حمایت زندانی سیاسی ارژنگ داودی از مبارزۀ شجاعانۀ مردم سوریه

article picture


بیانیۀ زندانی سیاسی ارژنگ داودی در حمایت از مردم شجاع سوریه که توسط بشاراسد و با حمایتهای مادی و نظامی سپاه تروریستی قدس ولی فقیه علی خامنه ای دست به کشتار بی رحمانه و خونینی علیه مردم سوریه زده است. جهت انتشار در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار داده شده است. متن بیانیه به قرار زیر می باشد:

با یاد خدا ،
و با درود به تمامی جان نثاران راه آزادی بشر ،
سخنی با پسر حافظ اسد؛
طی هزاران سال ما ایرانیان ، با نژاد سامی اعم از قوم یهود یا عرب چنان با هم درآمیخته و چندان از یکدیگر تأثیر پذیرفته و درهم تنیده شده ایم که علیرغم کدورتهای مزمن تاریخی شاید بتوان ادعا کرد هیچ یک را بدون دیگری نمی توان یک جامعۀ خودبسندۀ فکری – فرهنگی به حساب آورد.
جهان امروز آبستن تحولات بسیاری است و منطقۀ خاورمیانه نیز نوعی رنسانس عمیق اجتماعی – سیاسی را تجربه می کند .در این رهگذر مردم بعضی از کشورها از جمله تونس ، لیبی و مصر پیروزمندانه وارد فاز دوم تحولات شده و در تلاش هستند تا آینده بهتری را برای خود رقم بزنند.

در ادامه دخالت و فضولی درپوشاک مردم ، رژیم :برای کفش و کلاه مردم هم برنامه داریم

article picture
سایت حکومتی مهر: شاه آبادی ، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری نخستین جشنواره مد و لباس فجر از طرح‌های این معاونت برای ساماندهی کیف و کفش و کلاه مردم خبر داد.
شاه‌آبادی در مورد پوشاک آقایان توضیح داد: برای آقایان هم برنامه‌ریزی داریم. ما حتی کیف و کفش و کلاه مردم را هم ساماندهی می‌کنیم. حتی ساماندهی آرایش و مدل شهری را هم در برنامه داریم. در سال آینده برای آقایان جشنواره برگزار می‌کنیم.
وی در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد ضمانت وزارت ارشاد مبنی‌بر اینکه این مدل‌ها و لباس‌ها در جامعه با برخورد نیروی انتظامی مواجه نشوند، گفت: برآیند آینده ماست که با نیروی انتظامی هماهنگ شویم. هر مدلی که پروانه گرفت به وزارت بازرگانی برای حمایت برود، در اختیار صدا و سیما و معاونت سینمایی ارشاد برای ترویج قرار می‌گیرد و سپس طرح مورد تائید به نیروهای انتظامی و امنیتی هم ارسال می‌شود.

مهرداد سرجویی روزنامه نگار با محکومیت به ١٠سال حبس به بند ٣۵٠ منتقل شد


 مهرداد سرجویی روزنامه نگاری که عمدتا در روزنامه انگلیسی زبان ایران نیوز فعالیت داشته است از بند ٢٠٩ به بند ٣۵٠ منتقل شد.
به گزارش کلمه، وی در خرداد ماه سال جاری بازداشت شد و پس از ۴۴ روز زندان انفرادی که از بدترین نوع شکنجه ها تلقی می شود به بند عمومی منتقل شد و در مدت حبس انفرادی تحت بازجویی های طولانی قرار گرفته است. 
نهایتا در شهریور ماه گذشته اتهام جاسوسی از طریق انتشار و تحلیل مقاله، مصاحبه و خبر به وی تفهیم شد و پس از اخذ آخرین دفاع پرونده او به شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.
دادگاه انقلاب تهران نیز بعد از محاکمه او در ٢٢ آبانماه گذشته، اتهام را به همکاری با دول متخاصم تغییر داد و نهایتا در ٢٧ دیماه حکم ١٠سال زندان را به وی ابلاغ کرد.
وی هفت ماه گذشته را در بازداشت بوده و اجازه ملاقات حضوری با خانواده خویش را نداشت.
سرجویی از سال ١٣٧٢به کار روزنامه نگاری پرداخت و از بدو تاسیس ایران نیوز در سال ١٣٧۴ به این روزنامه وارد شد. وی همواره در سرویس سیاسی و پارلمانی فعالیت داشت وبعضا مقالاتی در روزنامه فارسی نیز منتشر می کرد.
در سال ٨۶ نیز برای چند ماه سردبیر سایت آفتاب نیوز شد.
وی از تابستان سال ١٣٨۵ با تنگ شدن فضای مطبوعاتی به مرکز تحقیقات استراتژیک رفت و دربخش روابط عمومی و سایت آن مرکز مشغول بکار شد.

بازداشت پنج بهایی در مشهد به جرم برپایی نمایشگاه کارهای دستیدر پی برپایی یک نمایشگاه کارهای دستی که توسط عده‌ای از جوانان معتقد به آئین بهایی تشکیل شده بود نیروهای امنیتی با مراجعه به محل برگزاری آن دست کم ۵ نفر را بازداشت کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این نمایشگاه کارهای دستی که به صورت خصوصی در منزل یکی از شهروندان بهایی شهر مشهد برگزار شده بود با یورش نیروهای امنیتی برهم زده شد.
ماموران امنیتی در ساعت شش بعداز ظهر روز جمعه ۲۸ بهمن ماه با مراجعه به محل برگزاری این نمایشگاه عزت الله احمدیان، آرمان مختاری، نغمه ذبیحیان، بهناز حداد‌زاده و شایان تفضلی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
ماموران امنیتی هم چنین ضمن تفتیش محل و فیلمبرداری از محل و بازجویی از حاضرین پنج تن از ایشان را بازداشت کردند.

۲۵ درصد از کارخانجات صنعتی رسما تعطیل شدند


دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران گفت: ۲۱ درصد کارخانجات نیمه فعال و ۱۶ درصد رو به تعطیلی هستند و ۲۵ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند. 
به گزارش مهر، مهدی می‌رعبداللهیان در دومین جشنواره تجلیل از مدیران بر‌تر و اشتغالزا گفت: در حال حاضر ۹۰ بنگاه صنعتی به لحاظ حجم فعالیت در رتبه‌های برگزیده کشوری جای دارند، این درحالی است که متاسفانه در حال حاضر صرفا ۳۸ درصد از کارخانجات داخلی فعال هستند. 
دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران افزود: ۲۱ درصد کارخانجات، نیمه فعال و ۱۶ درصد رو به تعطیلی هستند و ۲۵ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند. 
وی تصریح کرد: هم اکنون برای راه‌اندازی هر شغل نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری هستیم در حالی که به نظر می‌رسد حفظ اشتغال موجود باید در اولویت قرار گیرد. 
همچنین در این مراسم، رضا قصری رئیس انجمن صاحبان صنایع تهران با انتقاد از عدم تخصیص یارانه‌های بخش صنعت در فاز اول هدفمندی یارانه‌‌ها، گفت: اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها اگرچه گام مثبتی در کشور به شمار می‌‌رود، اما در فرایند قطع وابستگی بنگاه‌ها به یارانه‌های دولتی، دولت ابتدا باید گام به گام بنگاه‌ها را حمایت کند و سپس به قطع کامل یارانه‌ها بپردازد.

حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به منزل درویش گنابادی در شهر کوار


درپی یورش ماموران امنیتی به منزل یکی از دراویش گنابادی شهر کوار دراویش شهر این شهر در مقابل پاسگاه انتظامی این شهر تجمع کرده‌اند.
به گزارش سایت مجذوبان نور، صبح امروز مامورین امنیتی و لباس شخصی با یورش به منزل کاظم دهقان از دراویش گنابادی ساکن شهر کوار واقع در استان فارس که مسئولیت برگزاری مراسم درویشی شب‌های دوشنبه را نیز به عهده دارد وی را بازداشت و به پاسگاه انتظامی شهر کوار منتقل کردند.
طبق این گزارش در این حمله که با اعمال خشونت و ارعاب همراه بوده، تمامی شیشه‌های منزل کاظم دهقان توسط مامورین امنیتی و انتظامی شکسته شده است.
در حال حاضر دراویش شهر کوار در مقابل پاسگاه انتظامی این شهر تجمع کرده‌اند و خواستار آزادی کاظم دهقان و پاسخگویی مسئولین در رابطه به این نوع برخورد‌ها و فشارهای ماه‌های گذشته به دراویش شهرستان کوار هستند.
از شهریورماه سال جاری موج تازه سرکوب دراویش گنابادی در ایران آغاز شده است و این چندمین حمله به دراویش و مجلسداران شهر کوار است.

رسانه:نشانه‌‌های بارز ضعف رهبران جمهوری اسلامی

article picture
تفسیری از زوددویچه تسایتونگ : تهدیدهای اتمی‌ ایران، بمب‌گذاری‌ها در مالزی، گرجستان و تایلند که به ایران نسبت داده شده، شواهدی هستند که ایالات متحده آمریکا آن‌ها را به حساب ضعف رهبران جمهوری اسلامی می‌گذارد.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید تبلیغات جدید ایران در رابطه با پیشرفت‌های هسته‌ای و حملات تروریستی که به این کشور نسبت داده می‌شود، نشانه سردرگمی ایران و موفقیت غرب است: «این‌ها همه برای تحریک کردن است. باوجود تلاش‌ه برای منحرف کردن اذهان، آشکار است که تحریم‌ها اثرگذار بوده‌اند. ما اطمینان داریم که تحریم‌‌ها فشاری سنگین بر اقتصاد و حکومت ایران ‌وارد کرده‌اند!»

حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی در اجرای احکام +تصویر اسناد

article picture
دیوان عالی کشور احکام اعدام صادره برای زانیار و لقمان مرادی را بدون ابلاغ کتبی به ایشان به اجرای احکام زندان رجایی شهر کرج ارجاع داده است.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا،  بر اساس احکام صادره از سوی دیوان عالی کشور که هنوز به روئیت این دو متهم نیز نرسیده است و «ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» بدان دست یافته است این احکام در کمتر از شش ماه پس از صدور حکم دادگاه بدوی تائید و یک روز بعد نیز به اجرای احکام زندان اوین (دادسرای موسوم به شهید مقدس) ارسال شده است و در تاریخ ۲۷ تیر ماه سالجاری به ریاست زندان رجایی شهر ابلاع شده است.

رضا شهابی، فعال کارگری، بدون اتمام معالجاتش به زندان اوين بازگردانده شد

article picture

رضا شهابی، عضو هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، بدون پايان يافتن معالجاتش در بيمارستان به زندان اوين بازگردانده شد.
به گزارش کميته‌ دفاع از رضا شهابی، انتقال او در حالی انجام شد که پزشکان متخصص بر لزوم استراحت مطلق در منزل به مدت حداقل ۳ ماه و به منظور آماده شدن اين فعال کارگری برای عمل جراحی تأکيد داشتند.
گزارش های قبلی حاکی از آن بود که رضا شهابی نياز فوری به عمل جراحی بر روی ديسک گردن دارد و پزشکان معالجش گفته اند که خطر فلج شدن بخش از بدن او وجود دارد.
هرانا

۱۳۹۰ بهمن ۲۸, جمعه

گزارش یک ساله از دانشگاه شهرکرد؛ از اعتراض تا بازداشت، احضار و محرومیت از تحصیل


در طول یک سال گذشته فعالین دانشگاه شهرکرد متحمل فشارهای سنگینی از سوی حراست و مقامات قضایی بوده اند.
به گزارش دانشجونیوز، دانشگاه شهرکرد که همراه با دانشگاه های دیگر از کانون های اعتراضی به سیاست های حکومت ایران بوده ،در طول یک سال گذشته با انواع فشارهای امنیتی از قبیل محرومیت های تحصیلی، بازداشت و احضار مواجه بوده است.
در یک سال گذشته بعد از لغو مجوز انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد، فعالیت دانشجویان منتقد از قالب تشکل رسمی خارج شده و در نتیجه بیان تفکرات و اعتراضات خود مجبور به پرداختن هزینه های سنگینی شده اند.
از سویی طرح تجمیع کانون های هنری در دانشگاه شهرکرد نشان دهنده ی تلاش مسئولین برای حذف دانشجویان از فضای فرهنگی و سیاسی دانشگاه بوده است.
همچنین دانشگاه شهر کرد در سالی که گذشت میزبان اعتراضات و فعالیت های پراکنده ای بوده است که هزینه های سنگینی به فعالین دانشجویی وارد نمود. در همین راستا ایجاد محدودیت و فشار از جانب مسئولان دانشگاه و نیروهای امنیتی هم چنان ادامه دارد.
خلاصه ای از اتفاقات یک سال گذشته در چهار جدول زیر که در اختیار دانشجونیوز قرار گرفته به شرح زیر است:
احضار به اطلاعات استان
علی مرادی
60 ساعت بازجویی

کوروش بنایی
10 ساعت بازجویی
رضا شاکری
10 ساعت بازجویی
عماد هاشمی
20 ساعت بازجویی
سعید ابوتراب
60 ساعت بازجویی
هادی دلبهاری
5 ساعت بازجویی
سامان هدایت منفرد
10 ساعت بازجویی
عباس پشمی
40 ساعت بازجویی
محمد حیدرزاده
40 ساعت بازجوییمرد معتادی که پیرزنی را به دلیل سرقت اموالش به آتش‌کشیده‌بود به اعدام محکوم شد.
به گزارش شرق، فردی به نام آرش با انگیزه سرفت مرتکب قتل این پیر زن شده و بر اساس ادعای دادگستری شیراز متهم به قتل وی اعتراف کرده است.
با تکمیل تحقیقات و بازسازی صحنه جرم، پرونده به شعبه دوم دادگاه کیفری‌ استان فارس فرستاده و رای بر قصاص متهم صادر شد.
رای صادره مورد اعتراض متهم قرار گرفت اما این اعتراض مورد قبول واقع نشد و دیوان‌عالی‌کشور هم حکم را مورد تایید قرار داد.
به این ترتیب مرد معتاد یک قدم دیگر به مرگ نزدیک و پرونده‌اش برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی شیراز فرستاده شد.
هرانا

آمریکا وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل رفتار ددمنشانه تحریم کرد

article picture
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه ای با اعلام تحریم وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، این وزارتخانه را به حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و حمایت از حکومت سوریه در سرکوب مخالفان متهم کرد.
دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این بیانیه گفت: "امروز وزارت اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر شهروندان ایران و صدور رفتار ددمنشانه این وزارتخانه برای حمایت از حکومت سوریه در سرکوب مردم آن کشور متهم کردیم."
به گزارش بی بی سی، آقای کوهن همچنین گفت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از گروه القاعده، القاعده در عراق، حزب الله لبنان و حماس حمایت می کند و آن را بیانگر سیاست حکومت این کشور در حمایت از تروریسم دانست.
بر اساس این تحریم، کارکنان وزارت اطلاعات از سفر به ایالات متحده منع شده اند، اموال و دارایی های این وزارتخانه در آمریکا مسدود شده است و معامله شهروندان و شرکت های آمریکایی با آن ممنوع شده است.
آمریکا پیش تر نیروی قدس سپاه پاسداران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و تعدادی از فرماندهان این دو نیرو را به اتهام کمک به سرکوب مخالفان حکومت سوریه تحریم کرده بود.
پارس دیلی نیوز

ارسال پرونده سعید ملک‌پور زندانی محکوم به اعدام به اجرای احکاموکلای سعید ملک‌پور فعال سایبری محکوم به اعدام طی روزهای گذشته برای اعاده دادرسی و دریافت تأیید حکم اعدام این زندانی به دیوان عالی کشور و دادگاه انقلاب مرجعه کرده بودند، اما متوجه شدند که پرونده‌ی وی به اجرای احکام ارسال شده است.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» پرونده‌ی سعید ملک‌پور در حالی به اجرای احکام فرستاده شده که حکم اعدام وی که برای دومین بار در دیوان عالی کشور تأیید شده بود، هنوز به وی و وکلای‌اش ابلاغ نشده است.
سعید ملک‌پور که مهر  ماه سال جاری  برای بار دوم از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب حکم اعدام دریافت کرده بود  به هفت سال و نیم زندان نیز  محکوم شده است. این حکم سال گذشته از سوی دیوان عالی کشور یک بار نقض شده بود، اما قاضی مقیسه برای بار دوم این حکم را تأیید کرد.
پس از ارسال مجدد پرونده به شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، در حالی که به نواقص پرونده رسیدگی نشده بود، این حکم بدون اطلاع قضات  مستقر شد شعیه ۳۲ دیوان عالی مجددا تأیید شد.
سعید ملک‌پور که مهر ماه سال جاری برای بار دوم از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب حکم اعدام دریافت کرده بود به هفت سال و نیم زندان نیز محکوم شده است.
ملک‌پور هم اکنون نزدیک ۱۱ ماه است که در سلول‌های انفرادی (۶ ماه) و چند نفره بند ۲ الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران و خارج از نظارت سازمان‌ زندان‌ها است نگهداری می‌شود.
وی در ابتدای بازداشت نیز یک سال و ۶ ماه در سلول‌های انفرادی تحت فشارهای روحی و جسمی به سر برده بود. این فعال سایبری در حال حاضر سه سال و چهار ماه است که در زندان به سر می‌برد.

۱۳۹۰ بهمن ۲۷, پنجشنبه

بازداشت های خود سرانه ۲۵ بهمن ، نامه به کمیسریای عالی شورای حقوق بشر

article picture

نامه به کمیسریای عالی شورای حقوق بشر و بازرس ویژه بازداشت های خود سرانه سازمان ملل پیرامون بازداشت های ۲۵ بهمن
محمد مصطفایی ،وکیل دادگستری: همانگونه که مستحضرید، برگزاری راهپیمایی و تجمعات بر اساس مقررات و معاهدات بین المللی از جمله بند اول ماده بیست اعلامیه جهانی حقوق بشر و نیز از لحاظ قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران به استناد ماده ۲۷ قانون اساسی حق هر شهروند ایرانی است بنابراین حق برگزاری هر گونه راهپیمایی و تجمع برای شهروندان ایرانی به رسمیت شناخته شده است و نه تنها شرکت در راهپیمایی جرم نیست بلکه دولت مکلف است تا امنیت کسانی که در راهپیمایی ها شرکت می کند را حفظ کند و حق بازداشت خودسرانه احدی از شرکت کنندگان در تجمعات را به هیچ عنوان به غیر از مواردی که فردی مرتکب جرم مشهود از جمله تخریب یا ضرب و جرح شده باشد را ندارد و اگر فردی بازداشت شد می بایست تمام امکانات دادرسی عادلانه از جمله برخورداری از وکیل مدافع از زمان تشکیل پرونده و نیز حق ارتباط با خانواده اش به وی داده شود.

استقرار 17 ناو آمریکایی که حامل موشک های بالدارهستند درسواحل ایرانarticle picture
دریاسالار روسی: آمریکا درهر لحظه ای میتواند به ایران ضربه موشکی وارد کند.
ناوهای آمریکایی در صورت لزوم می توانند در هر لحظه ای با صدها موشک بالدار نوع Tomohawk به ایران حمله کنند. این مطلب را دریاسالار "ولادیمیر کومویدوف" رییس کمیته امور دفاعی مجلس دومای روسیه روز چهارشنبه بیان داشت.
تشدید وخامت اوضاع در منطقه خلیج فارس بعد از آن صورت گرفت که مقامات جمهوری اسلامی به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت این کشور تهدید کردند. نیروی دریایی ایران در اواخر ماه دسامبر رزمایش بزرگ ابعاد "ولایت 90" با شلیک انواح مختلف موشک های برد بلند و برد کوتاه را در تنگه هرمز انجام داد.

دستگیری بیش از 200 نفر در جریان اعتراضات 25 بهمن در تهرانبنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"در جریان اعتراضات گسترده مردم تهران در روز 25 بهمن سالگرد قیام مردم ایران ،گزارشات موثق حاکی از آن است که بیش از 200 نفر از مردم تهران دستگیر شده اند. دستگیر شدگان ابتدا به مراکز نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات منتقل شد.
اما حوالی نیمه شب همان روز آنها را به بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات و همچنین به بندهای 2- الف سپاه پاسداران و بند 240 منتقل شدند.
بنابه گفتۀ یکی از شاهدین عینی دستگیر شدگان حین انتقال و در بازداشتگاه ها وحشیانه مورد ضرب و شتم نیروهای سرکوبگر قرار گرفته اند.

کاریکاتور

article picture

تحریم...
طرحی از توفیق عقیلی

انتقال تعدادی از بازداشت شدگان ۲۵ بهمن به زندان اوین

article picture

سالگرد ۲۵ بهمن نیز با حضور آرام و روان مردم آمد و تنها سیاهی اش برای نظام پادگانی جمهوری اسلامی باقی ماند. از روان کردن نیروهای نظامی از پادگان به سطح شهر تا بازداشت افرادی که به ظن نیروهای امنیتی به نیت اختلال در خرید عید نوروز دیگران در روز ۲۵ بهمن خیابان های تهران را بالا پایین و آمد و رفت می کردند.
خبرنگاران سبز به دلیل بازداشت یکی از همکاران میدانی خود در خیابان انقلاب نبش وصال شیرازی یک روز تمام سکوت کرد تا شاید بدون هیچ مشکلی افراد بازداشت شده جملگی آزاد شوند که متاسفانه با گذشت بیشتر از ۲۴ ساعت این امر میسر نشده است

صادق لاریجانی: ۵ نفر از متهمان اختلاس مصداق مفسد فی الارض هستند


صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، از پنج تن از متهمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، به عنوان مصداق "مفسد فی الارض" نام برده است. این افراد در صورت اثبات اتهام، اعدام خواهند شد.
به گزارش دانشجونیوز، رییس قوه قضائیه، با اشاره به کیفرخواست تهیه شده برای ٣٢ نفر از متهمان اختلاس اخیر گفته است: ۵ نفر از متهمان این پرونده حسب کیفرخواست صادرشده مصداق ماده یک و دو قانون اخلالگران نظام اقتصادی کشور و نیز ماده چهار قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری که مربوط به مفسدان فی‌الارض است، تشخیص داده شده‌اند و درخواست مجازات‌های مربوط در این خصوص شده است.

۶۰۰ کارگر صنایع فلزی خیابان ۱۷ شهریور تهران را برای ۴ ساعت بستند


 600 کارگر صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ روز دوشنبه خیابان ۱۷ شهریور تهران را برای ۴ ساعت بستند
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، حدود ۶۰۰ کارگر صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ روز دوشنبه اقدام به بستن خیابان ۱۷ شهریور تهران کردند. 
دلیل این اعتراض ۴ ساعته، پرداخت نشدن چند ماه دستمزد کارگران بوده است. 
کارگران صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ با احتساب دستمزد اسفند و عیدی و پاداش امسال خود ۳ میلیارد تومان طلبکارند. 
تجمع کارگران معترض پس از قول مقام‌های امنیتی برای پیگیری مشکلات آنان در یک هفته آینده پایان یافت.

قطع مجدد تماس های تلفنی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین امکان تماس های تلفنی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین که به تازگی برقرار شده بود، از این هفته دوباره به طور کامل قطع شده است.
گزارش منتشر شده از سوی جرس حاکی از آن است که در این بند نزدیک به دویست زندانی سیاسی نگهداری می شوند و امکان تماس های تلفنی آنها پیش از این دو تا سه دقیقه در هر ماه برای هر زندانی بود، که همین هم قطع شد.
بر اساس این گزارش، یکی از ماموران امنیتی با بریدن سیم تلفن همگانی نصب شده در بند ۳۵۰ که زندانی ها اخیرا اجازه استفاده از آن را پیدا کرده بودند، مجددا این امکان را از آنها گرفت.

دادگاه «علیرضا رجایی» برگزار شدصبح روز چهارشنبه ۲۶ بهمن اولین جلسه ی دادگاه «علیرضا رجایی» برگزار شد.
یوسف مولایی در گفت وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دراین باره اظهار کرد: اولین جلسه دادرسی «علیرضا رجایی»، موکلم صبح امروز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد.
وی در خصوص اتفاقات دادگاه تصریح کرد: در دادگاه دفاعیات لازم انجام شد اما رای صادره مشخص نیست و طبق قانون دادگاه یک هفته وقت دارد که رای را صادر کند.
وکیل مدافع رجایی افزود: هم چنین دادگاه یک هفته مهلت داده است تا لایحه دفاعیه را تقدیم دادگاه کنیم. وی اتهام موکلش را عضویت در شورای فعالان ملی و مذهبی و تبلیغ علیه نظام بیان کرد.

همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و فعال حقوق بشر: مسئولیت جان همسرم به عهده وزارت اطلاعات است؛ قاضی قرار وثیقه صادر نمی کندهمسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم این وکیل که دادگاهش در تاریخ ۱۸ دی ماه برگزار شد صادر شده است اما به گفته وی همچنان حکم در اتاق تایپ دادگاه مانده چون تایپیست به مکه رفته است. معصومه دهقان ، همسر عبدالفتاح سلطانی با غیر قانونی دانستن این امر به کمپین گفت:« آقای سلطانی ۳۸ روز از برگزاری دادگاهش می گذرد اما هنوز رای دادگاهش ابلاغ نشده است. وکلایش معتقدند که این امر غیرقانونی است و باید حکم ظرف سه، چهار روز پس از تشکیل دادگاه ابلاغ می شد.»عبدالفتاح سلطانی از وکلای برجسته حقوق بشر ایران که عصر روز شنبه ۱۹ شهریور ماه امسال بازداشت شد در تاریخ ۱۸ دی ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی با سه اتهام روبه رو بود: گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر. او به دلیل آنچه صالح نبودن دادگاه از نظر قانونی برای بررسی پرونده اش خواند شرکت نکرد.

محکومیت عادل فناییان به ۶ سال حبس تعزیری

article picture
عادل فناییان، شهروند بهایی ساکن سمنان از سوی دادگاه انقلاب این شهر به شش سال حبس محکوم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، «عادل فناییان» شهروند بهایی ساکن سمنان طبق حکم دادگاه انقلاب شهر مزبور به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.
حکم صادره پس از اعتراض متهم در دی ماه سال جاری به دادگاه تجدید نظر استان ارجاع شد.
یاداوری می شود عادل فناییان در ۲۳ آبان ماه سال ۸۹ به مدت دو هفته بازداشت که پس از تودیع وثیقه معادل ۲۰۰ میلیون تومان موقتا آزاد شد که حکم فوق الذکر در رابطه با همین پرونده صادر شده است.

۱۳۹۰ بهمن ۲۶, چهارشنبه

گزارشی از دستگیری های گسترده 25 بهمن ماه در میدان انقلاب

بنا به گزارش یکی از دانشجویان دانشگاههای تهران دیروز عصر تعدادی قریب به 300 تن از معترضان توسط نیروی انتظامی و امنیتی بازداشت و در گاراژی در ابتدای خیابان جمال زاده نگهداری شده اند. بنا به اظهارات این دانشجو، بیشتر بازداشت شدگان جوان بوده و نزدیک به سی الی 40 نفر از این تعداد را زنان و دختران تشکیل می داده اند. وی رفتار نیروهای امنیتی و انتظامی را با معترضان دستگیر شده بسیار زشت و زننده و همراه با ضرب وشتم و اهانت عنوان نموده است. بعنوان مثال هنگامیکه یکی از معترضان درخواست دادن شام را می نماید آنقدر توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب وشتم قرار می گیرد که منجر به جراحت و خونریزی در سرش می شود.

اخراج 30 نفر از کارگران شرکتی دانشگاه آزاد لارستان


تعداد 30 نفر از کارگران شرکت خصوصی وابسته به دانشگاه آزاد واحد لارستان به جهت منحل شدن این شرکت اخراج شده اند.
ايلنا: جمعي از كارگران يك شركت پيمانكاري وابسته به دانشگاه آزاد لارستان با ارسال نامه‌اي به خبرگزاري ايلنا از اخراج 30 كارگر بخش‌هاي خدماتي و تاسيساتي به دليل انحلال اين شركت پيمانكاري خبر دادند.
به گزارش ايلنا در نامه اين كارگران آمده است که این کارگران در مشاغل خدماتی و تاسیساتی دانشگاه آزاد لارستان بمدت 10 الی 15 سال سابقه فعالیت دارند و به دليل عدم پرداخت 3 ماه حق بيمه به تامين اجتماعي توسط مسئولین این واحد خصوصی، بیمه بيكاري نیز به این عده از کارگران اخراجی تعلق نمی‌گیرد.

رژیم خودش را تحریم کرد، صدور نفت ایران به شش کشور اروپایی قطع شد

article picture

جمهوری اسلامی صدور نفت خام خود را به ۶ کشور اروپائی قطع کرد. این اقدام در واکنش به تحریم‌های تازه و اخراج ایران از شبکه ارتباطات میان‌بانکی جهان (سویفت) صورت گرفت. سویف ۸۰۰ بانک معتبر جهان را پوشش می‌دهد.
شبکه ‌تلویزیونی پرس تی‌وی نیمروز چهارشنبه (۱۵ فوریه/ ۲۶ بهمن) اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران صدور نفت به شش کشور اروپائی را قطع کرده است. برپایه این‌‌گزارش، هلند، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یونان و پرتغال کشورهائی هستند که صدور نفت به آن‌ها تحریم شده است.

تو دهنی به آخوند ها ، استقبال گسترده از روز «ولنتاین» در شهر قم

article picture
سایت «قم‌نیوز» با انتشار گزارشی در مورد برگزاری روز «ولنتاین» در میان جوانان شهر قم٬ از مسئولان و مراجع تقلید خواسته برای جلوگیری از گسترش این مراسم چاره‌ای بیابند.
به گزارش دیگربان، این سایت روز چهارشنبه (۲۶ بهمن) در گزارش خود آورده است: «هر سال در روز ولنتاین برابر با ۲۵ بهمن٬ هدیه دادن و هدیه گرفتن در شهر قم نیز مانند سایر شهر‌ها از سوی بسیاری از جوانان انجام می‌شود.»
«قم‌نیوز» به نقل از برخی فروشندگان «هدیه‌های مخصوص ولنتاین» نوشته است تمام اقلام مربوط به این روز در قم به فاصله چند روز مانده به ۲۵ بهمن به طور کامل به فروش می‌رسد.
در گزارش این سایت آمده که برخی مغازه‌ها و فروشگاه‌های شهر قم به مناسبت روز «ولنتاین» بخشی از ویترین خود را به تبلیغ اجناس مربوط به این مراسم اختصاص می‌دهند.
«قم‌نیوز» در پایان٬ رواج مراسم برای روز «ولنتاین» در قم را «زنگ خطری» برای این شهر اعلام کرده که «ظاهرا کسی قصد شنیدن صدای آن را ندارد.»
قم یکی از مذهبی‌ترین شهر‌های ایران محسوب می‌شود که مرکز اصلی مراجع تقلید و طلاب حوزه‌های علمیه است.

بیانیه موسسه ایران بریفینگ در محکوم کردن اعدام زانیار و لقمان مرادیایران بریفینگ : زانیار و لقمان مرادی به ترتیب در دهم مرداد و بیست و پنج مهرماه ۱۳۸۸ در مریوان توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان بازداشت و تحت شکنجه های غیر انسانی‌ مامورین امنیتی مجبور به اعتراف شدند.
این در حالی‌ است که این ۲ جوان پس از انتقال به زندان رجائی شهر ، طی ۲ رنج نامه مجزا عدم ارتباط خود با قتل فرزند امام جمعه مریوان را اظهار داشته و اعترافات تلویزیونی را ناشی‌ از شکنجه های شدید روحی و جسمی‌ اعلام نمودند.
از سوی دیگر امام جمعه مریوان (بعنوان ولی دم مقتول) در دادگاه اعلام نمود که از هویت قاتلان اطلاعی ندارد و نسبت به قتل فرزندش توسط زانیار و لقمان مرادی اطمینان ندارد. علاوه بر این اظهار داشت که در صورت تنفیذ حکم ، به نشانه اعتراض در محل اجرای حکم حضور نخواهد داشت.
شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی در حالی حکم اعدام را برای زانیار و لقمان مرادی صادر میکند که ادله لازم جهت مجرم شناخته شدن متهمین وجود ندارد. همچنین نامبردگان به شکنجه شدن خود توسط نیروهای امنیتی اقرار نموده و اعترافات تلویزیونی خود را فاقد ارزش دانسته اند.
لذا با توجه به عدم وجود ادله لازم جهت مجرم شناخته شدن زانیار و لقمان مرادی و تحت شکنجه قرار گرفتن متهمین و گرفتن اعترافات اجباری از آنها ، برابر با اصل 38 قانون اساسی ایران و ماده 578 قانون مجازات اسلامی ، صدور حکم اعدام برای زانیار و لقمان مرادی وجه قانونی ندارد.
با توجه به آنچه گفته شد ؛ مؤسسه حقوق بشر ایران بریفینگ ضمن محکوم کردن حکم اعدام لقمان و زانیار مرادی ، درخواست لغو سریع این احکام ناعادلانه را داشته و از همهٔ نهاد‌های حقوق بشر، احزاب، شخصیتها، و تمامی‌ آزاد اندیشان تقاضای مداخله موثر در جهت توقف اجرای حکم مذکور را دارد.


رونوشت:
عفو بین الملل
دیدبان حقوق بشر

تايلند دو ايرانی را به بمبگذاری عليه اهداف اسرائيلی متهم کرد


پليس تايلند روز چهارشنبه دو ايرانی را به توطئه بمبگذاری عليه ديپلمات های اسرائيلی متهم کرد و همزمان اعلام شد که متهم سوم به مالزی فرار کرده است. اين اتهام جديد، فشارها را بر تهران به دليل اقدام عليه اهداف اسرائيلی تشديد کرده است.
تنش ها ميان ايران و اسرائيل در روزهای اخير پس از آن بالا گرفت که سه حادثه بمبگذاری در پايتخت های هند، گرجستان و تايلند به فاصله يک روز به وقوع پيوست و پای ايران به اين حوادث کشيده شد.
روز دوشنبه، کارکنان سفارت اسرائيل در هند و گرجستان هدف چند بمبگذاری قرار گرفتند که در جريان آن يک ديپلمات زن اسرائيلی در دهلی نو به شدت زخمی شد. روز سه شنبه نيز حادثه مشابهی در بانکوک پايتخت تايلند به وقوع پيوست.
پليس تایلند دو ايرانی را متهم کرده است که در اين بمبگذاری دست داشته اند. يکی از دو نفر به نام سعيد مرادی ۲۸ ساله، زمانی که قصد داشت نارنجکی را به سوی پليس پرتاب کند به دليل انفجار زودهنگام آن، دو پای خود را از دست داد.


بیانیه تحلیلی دفتر تحکیم وحدت: دانشجویان گریبان حاکمان را در خیمه شب بازی پیش رو که نام انتخابات بر آن نهاده اند رها نخواهند کرد


دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه ای تحلیلی پیرامون انتخابات نمایشی و فرمایشی مجلس نهم اعلام کرد که دانشجویان گریبان حاکمان را در خیمه شب بازی پیش رو که نام انتخابات بر آن نهاده اند رها نخواهند کرد.
به گزارش دانشجونیوز، در این بیانیه تحلیلی پس از بررسی بحران سازی های حاکمیت، به نقش رهبر جمهوری اسلامی در شرایط حاضر در کشور اشاره شده است: «در بروز و تقویت تمام این فجایع اگر چه کلیه برنامه ریزان، مجریان، قانون گزاران و ناظران در ساختار مدیریتی و تصمیم گیری جمهوری اسلامی دارای نقش و مسئولیت هستند، اما در یک نظام تک ساحتی و تک قطبی که رشته کلیه امور، از تنظیم سیاست های کلی تا ریزترین امور مربوط به سیاست خارجی، نشر کتاب، مطبوعات، نحوه برخورد با زندانیان سیاسی و... همه و همه در دست شخص دیکتاتور است، نقش و مسئولیت آن فرد را باید بیش از همه مورد توجه قرار داد. کیست که نداند رشته اصلی مدیریت گام به گام سیاست های نابخردانه ی چندین سال اخیر که کشور را به وضعیت تاسف بار کنونی سوق داده است در دست شخص اول نظام جمهوری اسلامی بوده است.»
دفتر تحکیم وحدت در ادامه انتخابات پیش روی مجلس را نمایشی غیرآزاد، ناعادلانه و غیررقابتی خوانده و عنوان کرده است: «بر این مبنا، همان گونه که تاکنون نیروهای سیاسی مختلف اذعان کرده اند اساسا دل بستن به سرانجام چنین انتخاباتی و شرکت در آن بلاموضوع است.»

همسر و دختر مهدی خزعلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند


امروز همسر دکتر مهدی خزعلی و دخترش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
به گزارش سایت «باران»، بعد از ظهر سه شنبه همسر دکتر مهدی خزعلی به همراه دختر خود در حالی که سوار بر خودرو شخصی در خیابان آزادی به سمت منزلشان در حال حرکت بودند توسط نیروهای امنیتی در محاصره قرار گرفتند و پس از دستگیری به مکان نامعلومی منتقل شدند.
تلاشهای صورت گرفته برای آگاهی از سرنوشت و مکان بازداشت، بی نتیجه بوده است.
این در حالیست که مهدی خزعلی در سی و هفتمین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد و به دلیل وخامت حالش در بهداری زندان اوین بستری شده است.

امید دهدار زاده به جرم دیوار نویسی بازداشت شد امید دهدار زاده عضو سازمان جوانان حزب پان ایرانیست شب گذشته به اتهام دیوار نویسی بازداشت شد.
به گزارش تارنمای حزب مذکور، امید دهدار زاده شب گذشته در اهواز با مراجعه ماموران به منزل وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
ماموران امنیتی اتهام وی را شعار نویسی برای سالروز ۲۵ بهمن اعلام کردند و ضمن بازرسی منزل کامپیوتر شخصی وی را به همراه خود بردند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان از دستگیری و بازداشت تعدادی از شرکت‌کنندگان در تجمع غیر قانونی روز ۲۵ بهمن در شهر کرمان خبر داد.
به گزارش ایسنا، یدالله موحّد با اشاره به برگزاری تجمع غیرقانونی روز ۲۵ بهمن در یکی از میادین شهرکرمان گفت: هفده نفر در این تجمع دستگیر و برای هشت نفر از آنان قرار بازداشت موقت صادر و مابقی با قرار التزام آزاد شدند.
به گزارش دادگستری کرمان، وی افزود: پرونده این هشت نفر به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو، اقدام علیه امنیت داخلی کشور، تبلیغ علیه نظام، برپایی تجمعات غیر قانونی و توهین به مقدسات و مسوولان نظام در دست بررسی و انجام تحقیقات تکمیلی است.

افزایش محدودیت دسترسی به اینترنت در ایران

article picture
درحالیکه حدود یک هفته از عدم دسترسی کاربران ایرانی به برخی خدمات اینترنتی می‌گذرد، مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون پاسخی روشن مبنی بردلایل قطع دسترسی به این خدمات اینترنتی ارایه نداده‌اند.
به گزارش یورونیوز ، بر اساس آخرین گزارش ها، در نقاط مختلف ایران دسترسی به سرویس های ایمیل یاهو و جی میل غیرممکن شده و در مواردی دسترسی به سایت‌های گوگل و گوگل پلاس هم امکان‌پذیر نبوده است.
مخالفان دولت ایران این اختلال در دسترسی به اینترنت را به مساله نزدیک شدن به روز ۲۵ بهمن مربوط می‌دانند.
پیش تر گروهی از مخالفان دولت جمهوری اسلامی با صدور بیانیه‌ای از مردم ایران خواستند که به مناسبت نخستین سالگرد حبس خانگی «رهبران جنبش سبز»، روز ۲۵ بهمن در اقدام اعتراضی علیه حکومت ایران «تظاهرات سکوت» برگزار کنند.
همچنین گزارش شاهدان عینی حاکی از آن است که در سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن نیروهای امنیتی در برخی خیابان‌های تهران حضوری چشمگیر دارند.

انتقال هفت زندانی کُرد به مکانی نامعلوم

هفت زندانی کرد به دستور مسئولين زندان اروميه به مکانی نامعلوم منتقل شدند.
هم بندی های این افراد در تماس با خبرنگار آژانس خبری موکریان در مهاباد ضمن اعلام این خبر اظهار داشتند: صبح روز سه شنبه 25 بهمن 90، هفت زندانی محبوس در زندان مرکزی شهر اروميه به نام های حبيب‌الله گلپری‌پور، علی‌احمد سليمان، احمد تموئی، مصطفی علی احمد، جهانگير بادوزاده ، مصطفی (يوسف ) کاکه ممی و یوسف رحمانی پور به دستور مسئولين زندان اروميه به مکان نامعلومی منتقل شدند.
تا لحظه تنظيم خبر از علت انتقال اين هفت زندانی هيچ اطلاعی در دست نيست.
يادآور می‌گردد که حبيب‌الله گلپری‌پور به اتهام همکاری با احزاب مخالف به اعدام، احمد تموئی به اتهام ارتباط با يکی از احزاب کُرد به ۱۵ سال زندان، مصطفی علی احمد به اتهام اقدام علیه امنیت به 10 سال حبس، يوسف کاکه ممی به اتهام همکاری با يکی از احزاب اپوزيسيون به ۶ سال حبس و یوسف رحمانی پور به 5 سال زندان محکوم شده‌اند.

بازداشت یک فعال کارگری در کردستان

article picture
ظهر روز سه شنبه 25 بهمن 90یکی ازفعالان کارگری شهر سنندج به نام مهردادامین وزیری توسط مامورین لباس شخصی در محل کار خود بازداشت شد.
به گزارش آژانس خبری موکریان، مامورین پس از بازداشت این فعال کارگری،کیس کامپیوتر وی را نیز به همراه خود برد ند.
تا لحظه تنظیم خبر از علت بازداشت واتهام احتمالی این عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری اطلاعی در دست نیست

فشار سازمان یافته روی دانشگاهیان برای شرکت در انتخابات فرمایشی

article picture
26 بهمن - کیهان آنلاین- همه شواهد نشان می دهد که رژیم در هراس تحریم انتخابات از سوی جامعه سازماندهی گسترده ای را برای کشاندن مردم به پای صندوق های رأی، از تطمیع تا اجبار، اغاز کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا خواجه سروی معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به مشارکت اندک مردم در انتخابات فرمایشی مجلس اسلامی که قرار است 12 اسفند برگزار شود گفت: متوسط مشارکت مردم در انتخابات 54 تا 56 درصد است که تلاش می شود این میزان کاهش یابد [از سوی استکبار]. ا ین در حالی است که در دانشگاه های کشور 4 میلیون دانشجو و نیروی عظیمی از اساتید وجود دارند». وی افزود: «از این رو باید در دانشگاه ها تلاش شود تا این امر [مشارکت در انتخابات] محقق و تقویت شود».
خواجه سروی با اشاره به سازماندهی که از سوی حکومت در تشکل های وابسته به آن صورت گرفته ادامه داد: «با هماهنگی که با تشکل های دانشجویی صورت گرفت، تشکل ها آمادگی دارند تا شخصیت سیاسی و کاندیداهایی که از سوی نظام مورد تأیید قرار گرفتند را فارغ از جناح سیاسی آنها به دانشگاه ها دعوت و کرسی های آزاداندیشی و یا مناظره برگزار کنند»!

آخرین لیست از اسامی زندانیان سیاسی و عقیدتی سالن 12 بند چهار زندان رجایی شهر

article picture
بر اساس آخرین گزارش های رسیده، در حال حاضر حدود 56 نفر زندانی در سالن 12 بند چهار زندان رجایی شهر در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.
این افراد زندانیان با جرایم امنیتی و سیاسی هستند و برخی از ایشان برخلاف قانون و بدون حکم تبعید از زندان اوین به این زندان منتقل شده اند.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر ، در چند ماهه اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله زندانیان مرتبط با القاعده و سلفی‌ها به بند دیگری منتقل شده اند که در این لیست ذکر نشده است.
به عنوان نمونه در بند 10 نزدیک به 40 زندانی سیاسی وجود دارد.هم چنین تعداد زیادی از زندانیان با جرائم عادی در شرایط بسیار بد و به دور از استانداردهای جهانی و به صورت فشرده در سایر بند‌ها نگه داری می شوند.
کمیته گزارشگران حقوق بشر، اقدام به تهیه و انتشار آخرین آمار زندانیان محبوس در سالن 12 بند چهار زندان رجایی شهر کرده است.
لازم به ذکر است که پس از تنظیم این لیست، ممکن است تعدادی از زندانیان این بند به بند‌های دیگر و یا تعدادی زندانی جدید به این بند منتقل شده باشند.

لغو مراسم یادبود محمد مختاری در مسجد شرق تهراندر حالیکه قرار بود مراسم سالگرد شهادت محمد مختاری، دانشجوی شهید ۲۵ بهمن ماه ۸۹، امسال در شرق تهران برگزار شود، بنا به گزارش منابع خبری، این مراسم با فشار حکومت لغو شد.
به گزارش جرس، ساعت ۳۰: ۳ بعد از ظهر ۲۴ بهمن ۹۰، هنگامیکه مراجعین به مقابل مسجد احمدیه (چهارراه سرسبز، بالاتر از ایستگاه مترو) می رسیدند، با پلاکاردی بزرگ با مضمون اینکه «امروز ۲۴/۱۱/۹۰ در این محل مراسمی برگزار نمی شود. به بهشت زهرا مراجعه نمایید» روبرو می شدند، که حکایت از لغو مراسم یادبود محمد مختاری داشت.

یکی از شاهدان در گزارش خود افزود: «وقتی برای شرکت در مراسم سالگرد عروج کنشگر عزیز سبز، محمد مختاری، به محل اعلام شده (مسجد احمدیه) مراجعه کردم، با درب بسته مسجد روبرو شدم و نوشتاری مبنی بر لغو برنامه بر پلاکارد زردرنگ بسته شده مقابل درب مسجد. چند بسیجی در اطراف درب مسجد پرسه می زدند و چند نفر هم در پیاده روی روبرو بودند و یک خودروی نیروی انتظامی هم نبش کوچه پایین مسجد ایستاده بود.»

بازداشت جمعی از شهروندان در جمالزاده، تجریش ، پارک وی و ولیعصرآخرین گزارشات رسیده از تهران حاکی از بازداشت شهروندان در مناطقی چون تجریش، پارک وی، خیابان جمالزاده و ولیعصر است.
شاهدان عینی به هرانا گفتند در خیابان جمال زاده جمعی از شهروندان بازداشتی که در یک دستگاه ون متعلق به نیروهای انتظامی نگهداری می شدند به مکان نامعلومی منتقل شدند.
علت بازداشت این شهروندان مشخص نیست اما بر اساس گزارشات شاهدان عینی حضور مردم در این خیابان گسترده بوده است.
بر اساس گزارشات دیگر در میدان تجریش و پارک وی نیز حضور نیروهای امنیتی چشمگیر بوده است و در برخی موارد از سوی این نیروها تفتیش بدنی صورت میگیرد.
شاهدان عینی از بازداشت برخی از شهروندان در این مناطق نیز خبر داده اند.
هم چنین بر اساس گزارش دیگری در پی ازدحام جمعیت در حوالی میدان ولیعصر نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم و بازداشت جمعی از جوانان کردند.
بنا بر اعلام شاهدان عینی برخی از شهروندان بازداشتی پس از بازجویی سرپایی آزاد شده اند.
بر اساس گزارش گزارشگران هرانا، اپراتور ایرانسل در برخی از مناطق مرکزی شهر تهران از دسترس خارج شده است و نیروهای امنیتی چند ایستگاه مترو منجمله ایستگاه میدان انقلاب را تعطیل کردند.

تداوم اعتصاب غذای دو هنرمند آذربایجانی در بند ۳۵۰ اویناعتصاب غذای اسماعیل برزگر و رسول حیدر‌زاده، دو هنرمند آذربایجانی در بند ۳۵۰ اوین وارد هفته سوم شد.
اسماعیل برزگر و رسول حیدر‌زاده، دو موزیسین آذری که به اتهامات امنیتی بهار امسال بازداشت شده‌اند، به دلیل نقض بارز حقوق اولیه یک زندانی از سیزدهم بهمن ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند و به دلیل بی‌توجهی مقامات زندان اوین در وضع نامناسبی به سر می‌برند به گونه‌ای که زندانیان بند ۳۵۰ نگران جان آن‌ها هستند.
رسول حیدر‌زاده، خواننده موسیقی مقامی آذربایجانی و اسماعیل برزگر نوازنده کلارینت که در دو شهر تبریز و باکو به فعالیت در زمینه موسیقی مشغول بوده‌اند؛ خرداد گذشته توسط اداره اطلاعات سپاه در تبریز بارداشت شده و مورد شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفتند. آن‌ها سپس به بند دو-الف سپاه منتقل شدند و پس از شش ماه به دادگاه برده شده و طی کمتر از پنج دقیقه محاکمه شدند.
این دو زندانی سیاسی از حق داشتن وکیل مدافع محروم بوده و هستند و مرحله تجدیدنظر خواهی محکومیتشان نیز بدون حضور وکیل هم اکنون در حال انجام است.
برزگر و حیدرزاده در اعتراض به صدور حکم غیرعادلانه و روند غیرقانونی صدور حکم از ۱۳ بهمن ماه امسال دست به اعتصاب غذا زده‌اند و در تمام روزهای گذشته بار‌ها به دلیل افت شدید فشار و از حال رفتگی به بهداری اوین و بیمارستان طالقانی منتقل شده‌اند.
بر اساس گزارش امروز هرانا، این دو زندانی اعتصابی، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی، هر کدام به ۷ سال حبس محکوم شدند.

حضور نیروهای امنیتی در میدان انقلاب ۲۵ بهمن ۹۰

در سالگرد تجمع اعتراضی مخالفان و منتقدین حکومت در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ که منجر به کشته شدن دستکم دو تن به نام های محمد مختاری و صانع ژاله و هم چنین حصر غیرقانونی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد؛ با فراخوان مخالفین حکومت عصر امروز شهر تهران شاهد حضور پرشمار نیروهای امنیتی بود
در پی حضور چشمگیر نیروهای امنیتی برخی درگیری های پراکنده نیز در سطح شهر و مناطق پر تردد گزارش شده است و تاکنون آمار رسمی و مستندی از بازداشت شدگان ذکر نشده است.
گزارش ویدئویی زیر که توسط گزارشگران هرانا تهیه شده است سندی بر حضور پر تعداد نیروهای امنیتی در سطح شهر تهران طی عصر امروز است.۱۳۹۰ بهمن ۲۵, سه‌شنبه

راهپیمایی سکوت حامیان جنبش سبز در مشهددر حالیکه از ظهر امروز بیست وپنجم بهمن نیروهای یگان ویژه ، انتظامی و امنیتی در خیابان های شهر مشهد حاضر شده و فضای شهر را به شدت امنیتی و شبیه حکومت نظامی کرده بودند ، مردم مشهد به صورت آرام در پیاده روهای خیابان احمدآباد مشهد راهپیمایی کردند.
از ظهر امروز ماموران امنیتی و پلیس فضای به شدت امنیتی در خیابان اصلی مشهد ایجاد کرده بودند.
همچنین حضور گسترده ماموران در میادین آزادی ، فلسطین ، راهنمایی و تقی آباد و خیابان های راهنمایی ، احمدآباد ، وکیل آباد و سجاد مشهود میباشد. حضور گسترده ماموران راهنمایی و رانندگی در خیابان احمدآباد مشهود است و از توقف خودروها در این خیابان جلوگیری می شود.
نیروهای امنیتی و لباس شخصی به صورت پیاده و سواره در حال گشت زنی در این خیابان هستند و از جمع شدن مردم جلوگیری می کنند. این نیروها همچنین گروههای چند نفره جوانان را متوقف کرده و با تهدید به بازداشت از شکل گیری هرگونه تجمع جلوگیری می کنند.
با این حال مردم در حضور صدها مامور و خودروهای ضدشورش یگان ویژه ، به صورت گسترده و به آرامی در حال قدم زدن و راهپیمایی در پیاده روهای خیابان های احمد آباد می باشند.

اخبار تکمیلی متعاقبا منتشر خواهد شد.

تظاهرات 25 بهمن، رژیم وحشت زده فقیه مغازه داران را وادار به تعطیلی زودهنگام کرد

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، میادین اصلی شهر تهران از جمله میدان آزادی، میدان انقلاب، میدان فردوسی، میدان امام حسین، چهار راه ولیعصر، خیابان کارگرشمالی، خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، خیابان انقلاب، خیابان آزادی، شاهد حضور چشم گیر موتور سواران و نیروهای انتظامی و امنیتی بوده است.
نیروهای لباس شخصی نیز با مراجعه به پاساژ ها و مغازه داران تعطیلی زودهنگام برخی از مراکز خرید را در ساعت آتی به ایشان اعلام کرده اند.
بر اساس گزارشات رسیده عبور و مرور شهروندان در مقابل درب اصلی دانشگاه تهران نیز به شدت کنترل می شود و ایستادن در پیاده رو ها نیز با تذکر ماموران مواجه می شود.
ماموران انتظامی و امنیتی با این نوع تدابیر امنیتی و ایجاد فضای رعب و وحشت سعی در مقابله با شکلگیری اعتراضات مردمی دارند و تا لحظه تنظیم گزارش، هیچ نوع تجمع و یا درگیری در این مناطق به هرانا گزارش نشده است.

تظاهرات 25 بهمن، شلیک گاز اشک آور در میدان آزادی و ضرب و شتم شهروندان

article picture
نیروهای امنیتی مستقر در میدان آزادی تهران با ضرب و شتم شهروندان با ایشان درگیر شده و تجمعات پراکنده ای در حوالی میدان آزادی شکل گرفته است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، لحظاتی پیش بر اساس گزارشات شاهدان عینی نیروهای امنیتی و انتظامی با باتوم به شهروندان در پیاده رو ها حمله ور شده و اقدام به ضرب و شتم ایشان کردند.
در این درگیری های پراکنده جمعی از شهروندان معترض با سر دادن شعار مرگ بر دیکتاتور به مقابله با اقدامات خشونت آمیز این نیروها پرداختند.
بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک گاز اشک آور به سمت تجمع کنندگان کردند.

تظاهرات 25 بهمن، بازداشت جمعی از شهروندان، تعطیل کردن چند ایستگاه مترو

article picture
بازداشت جمعی از شهروندان در جمالزاده، تجریش ، پارک وی و ولیعصر
آخرین گزارشات رسیده از تهران حاکی از بازداشت شهروندان در مناطقی چون تجریش، پارک وی، خیابان جمالزاده و ولیعصر است.
شاهدان عینی به هرانا گفتند در خیابان جمال زاده جمعی از شهروندان بازداشتی که در یک دستگاه ون متعلق به نیروهای انتظامی نگهداری می شدند به مکان نامعلومی منتقل شدند.
علت بازداشت این شهروندان مشخص نیست اما بر اساس گزارشات شاهدان عینی حضور مردم در این خیابان گسترده بوده است.

25 بهمن ، خفقان رسانه های حکومتی درباره وضعیت امنیتی نظامی تهران

article picture
مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های محافظه‌کار درباره علت حضور گسترده نیرو‌های امنیتی در خیابان‌های مرکزی شهر تهران سکوت اختیار کرده‌اند.
سایت دیگربان نوشت:براساس گزارش‌ها٬ روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن) در خیابان‌های مرکزی شهر تهران نیرو‌های فراوانی از گارد ویژه و گروه‌هایی از موتور سواران لباس شخصی به منظور سرکوب مردم معترض مستقر شده‌اند.
حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نخستین‌ سالگرد حصر این رهبران جنبش سبز٬ اعلام کرده بودند بعداز ظهر سه‌شنبه (۲۵ بهمن) با حضور در خیابان‌ها دست به راهپیمایی خواهند زد.
غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ دادستان کل کشور که روز گذشته (دوشنبه ۲۴ بهمن) پیشاپیش این حضور اعتراضی را به «خرید شب عید مردم» تعبیر کرده بود٬ تاکنون درباره علت حضور نیرو‌های گارد ویژه برای مقابله با «خرید شب عید مردم» توضیحی ارائه نکرده است.

تشدید فضای امنیتی در شهرهای کرمانشاه، اصفهان و اهواز

امروز مصادف با ۲۵ بهمن ماه و در پی فراخوان گروه های مخالف حکومت فضای امنیتی در شهرهای اصفهان، کرمانشاه و اهواز نیز محسوس بوده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در شهر کرماشاه از سر خیابان نوبهار تا برق ماموران امنیتی حضور پررنگی داشتند و در صورت ایستادن شهروندان با تذکر ایشان مواجه میشدند.
هم چنین بر اساس گزارشات رسیده از اصفهان نیز از پل فلزی تا پل فردوسی حضور ماموران امنیتی چشمگیر بوده است به طوری که در هر فاصله ۳۰ متری ۴ مامور نیروی انتظامی و امنیتی مشاهده شده است.
گزارشات رسیده از اهواز نیز حاکی از حضور چشمگیر نیروهای امنیتی در خیابان ها و میادین اصلی بوده است که این روز را از روزهای عادی متمایز می کرد.
گفتنی است، با تاریکی هوا حضور نیروهای امنیتی نیز در این شهر ها کاهش یافته است.

در حرکت اعتراضی کارگران سد داریان پاوه 15 نفر بازداشت شدنددر پی عدم پرداخت حقوق معوقه 7 ماهه تعدادی ازکارگران بومی سد داریان پاوه، کارگران و اهالی روستای داریان سه روز پی در پی است که اقدام به تجمعات اعتراضی در بخش اداری کارفرمای این سد کرده‌اند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، در پی این اعتراضات، امروز 25 بهمن‌ماه تعداد 15 نفر از معترضین توسط نیروهای نظامی بازداشت شدند.

محمد صداقت عضو شورای روستای داریان، کامیل محمودی، احمد حمیدی، محسن رشیدی، فاتح محمودی، ناجح بهرامی و اکرم صدیقی از جمله‌ی بازداشت‌شدگان امروز هستند و تا لحظه انتشار این خبر، اسامی دیگر بازداشت‌شدگان مشخص نمی‌باشد.

این اقدام اهالی روستای داریان و کارگران به دلیل پرداخت حقوق معوقه 7 ماهه‌ی آنها از سوی شرکت "کولهام" و اخراج کارگران بومی و استخدام نیروی کار غیر بومی صورت پذیرفت.

در پی این اقدام اعتراضی به دستور فرمانداری شهر پاوه حدود 300 نفر از نیرو‌های نظامی حکومت اسلامی ایران در محل اعتراض حاضر شده که بازداشت‌های امروز توسط آنان صورت گرفت.