۱۳۹۰ خرداد ۲۸, شنبه

فراخوان حمایت از روزنامه‌نگاران پناهجو
سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسبت روز جهانی آوارگان، به مرور وضع روزنامه‌نگاران و بلاگرهایی پرداخته که مجبور به ترک میهن و زندگی در تبعید شده‌اند. این نهاد خواهان حمایت قانونی اروپا و آمریکا از این پناهجویان است.

بخش بزرگی از کمک‌های ویژه گزارشگران بدون مرز در پاریس و برلین، شامل حمایت از روزنامه‌نگاران فراری و تبعیدی می‌شود. این نهاد در آخرین گزارش خود که روز جمعه (۱۷ ژوئن/۲۷ خرداد) منتشر شده، آماری شامل ۱۵۰ نفر از اهل رسانه ارائه کرده که در شرایط اضطراری بوده‌اند و با یاری این سازمان امکان خروج از کشور خود را پیدا کرده‌اند.
بیستم ماه ژوئن، روز جهانی پناهجویان و آوارگان است. سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی ۱۸ صفحه‌ای به این مناسبت، آماری از شرایط روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان تبعیدی ارائه داده که در پی خطرات امنیتی و تهدیدهای شغلی، از کشور خود گریخته‌اند.

میلاد اسدی، عضو دفتر تحکیم وحدت، به زندان اوین بازگشتمیلاد اسدی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر، پس از یک مرخصی سه روزه دیروز عصر  به زندان اوین بازگشت.
به گزارش دانشجونیوز، میلاد اسدی که از ۳ روز پیش برای حضور در امتحانات دانشگاهی اش به مرخصی آماده بود، قبل از اینکه امتحاناتش به پایان برسد و به علت عدم تمدید مرخصی سه روزه، دیروز به زندان بازگشت.
میلاد اسدی، پیش از این نیز در ۲۹ اسفند ماه به مرخصی آمده بود و پس از پایان یافتن تعطیلات نوروزی به زندان اوین فراخوانده شد.
دبیر واحد فرهنگی- اجتماعی دفتر تحکیم وحدت، پس از ۱۶ ماه حبس بدون مرخصی، توانسته بود از "مرخصی نوروزی" استفاده کند.

جمهوری اسلامی ، دستش به خون دهها هزار نفر آلوده است

article picture

به لوئيس مورنو اوکامپو دادستان دادگاه بين المللی کيفری لاهه


بيست ژوئن، روز جهانی در دفاع از زندانیان سیاسی در ایران است خواست ما دستگيری سران حکومت جنايت اسلامی است!
دستور بازداشت سران جنايتکار حکومت اسلامی را صادر کنيد

آقاي اوکامپوي گرامی!


حکومت اسلامي ايران در طول سي و دو سال گذشته٬ دستش به خون دهها هزار نفر آلوده است. ما بخشي از اسناد اين جنايات را در اختيار دادگاه بين المللي لاهه نيز قرار داده ايم.

فقط در دو ماه گذشته حکومت اسلامي ايران بيش از ۶۰ نفر را اعدام کرده است. اين آمار البته شامل اعدامهايي است که رسما آنرا اعلام کرده اند٬ تعداد اعدام های مخفی را نیز باید به آن اضافه کرد.
به گزارش خبرگزاری کردستان، روز چهارشنبه 25 خرداد، جمعیت حقوق بشر کردستان ایران به همکاری کارلوسو ماروکا رئیس گروه نمایندگان طرفدار کرد در پارلمان سویس، سلسله سمینارها و جلساتی در مورد مسئله زن کرد در شهر برن پایتخت سویس و همچنین در شهر ژنو برگزار شد. در این سمینارها خانم لطیف رئیس سازمان آسوده، سوریا جمور از شهر ژنو و اولیویا لوفورت وکیل و کارشناس مسائل زنان که از سوی جمعیت حقوق بشر کردستان و گروه نمایندگان سویسی طرفدار کرد دعوت شده بودند، سخنرانی کردند.
شایان ذکر است که پیش از آغاز این سلسله سمینار، جمعیت حقوق بشر کردستان ایران با خانم ماریا روت بیرناسکونی، رئیس گروه زنان پارلمان سویس دیدار کرده و با ایشان درباره مشکلات زنان کرد در کردستان همچون قتل‏های ناموسی، خودسوزی زنان، ختنه کردن زنان، مسئله‏ی چند همسری و همچنین قوانینی که مانع پیشرفت زنان در کردستان می‏شود گفتگو کرد.
در بخش دوم این دیدار مشکلات زنان پناهجوی کرد در کشور سویس همچون مشکل زبان، تفاوت‏های فرهنگی، ناآشنایی با قوانین سویس و نبود حمایت‏های لازم از سوی دولت سویس مورد بحث قرار گرفت.کوردستان میدیا

دیدار دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران با چند شخصیت سیاسی کردستانی، ایرانی و اروپایی

به گزارش خبرگزاری کردستان، مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران با چند شخصیت سیاسی کرد، ایرانی و فرانسوی دیدار و گفتگو کرد که عبارتند از :
ـ معاون اول سفارتخانه انگلیس در فرانسه
ـ مسئول ارتباطات خارجی حزب کمونیست فرانسه
ـ دکتر برنارد گرانروژن، مسئول سابق سازمان پزشکان جهانی و شماری از پزشکان و مسئولان این سازمان
ـ دکتر فلورانس وبر، مسئول سابق سازمان کمک‏های بهداشتی جهانی و فرانسواز بریه از سازمان پزشکان جهانی و همکار دانیل میتران
ـ دکتر کندال نزان رئیس انستیتو کرد پاریس 
ـ مسئولین اتحاد فداییان خلق ایران 
ـ دکتر ناصر پاکدامن 
ـ دکتر متین دغتری

وضعیت وخیم جسمانی انور حسین پناهی و احتیاج به مداوای فوری


انورحسین پناهی فعال سرشناس سیاسی و مدنی کرد که هم کنون در زندان مرکزی سنندج بسر میبرد ، نامبرده به شدت دچار خونریزی و عفونت کلیه شده و فورا باید به بیمارستان انتقال داده شود این در حالیست که این فعال سیاسی در زندان در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد و چندین بار به بهداری زندان منتقل شده است که پزشک بهداری زندان به وی گفته که باید فوری به بیمارستان منتقل و بستری شود که این درخواست از طرف مسئولین زندان رد شده و مجدداً به داخل بند منتقل شده است
گفتنی است نامبرده در هنگامی که در بازداشتگاه اطلاعات شهر قروه بسر میبرد از ناحیه دنده دچار شکستگی شد و مدت سه سال است که دچار عفونت کلیه و روده شده که همواره از سوی مسئولین زندان مورد بی توجهی قرار گرفته است

از طرفی دیگر

انور حسین پناهی که چندی پیش از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود اکنون در آستانه ی پرونده سازی و ایراد اتهامات جدید از سوی اداره اطلاعات قرار گرفته است.

فراخوان سخنرانی دکتر گلمراد مرادی و حمید حمیدی در پالتاک در مورد ایران چند ملیتیفراخوان سخنرانی دکتر گلمراد مرادی و حمید حمیدی در پالتاک در مورد ایران چند ملیتی


avatar
فراخوان
سخنرانی، بحث وگفتگو درپالتاک
سخنرانان وموضوع سخنرانی:
دکتر گلمراد مرادی: محقق و نويسنده و عضو کانون نويسندگان و انجمن قلم ايران در تبعيد

موضوع: آیا ما ایران چند ملیتی را برسمیت می شناسیم؟
حمید حمیدی: پژوهشگر و کنشگر حقوق بشر
اقوام و ملل از منظر حقوق بشر
مکان: پالتاک
Paltalk:
Social Issues and Politics
Human Rights
Kanoon Defa az Hoqoq Bashar dar Iran Iran

زمان: شنبه 18 یونی ساعت 19 به وقت اروپای مرکزی

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی

گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی شد

article picture


گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران انتخاب شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران برگزید.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در چهارم فرودین ماه امسال (۲۴ مارس) به پیشنهاد ایالات متحده، منصب جدیدی را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران ایجاد کرد.
این شورا که ۴۷ عضو دارد به ویژه از سرکوب مخالفان و همچنین افزایش مجازات اعدام در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری مقام‌های ایرانی با گزارشگر منتخب آن شده است.

از نروژ تا بلژیک همگام با رکاب زدن های یک فعال مدنی کرد !

از نروژ تا بلژیک همگام با رکاب زدن های یک فعال مدنی کرد !
در اعتراض به  اعدام و حمایت از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران :


 "سلیمان چوگلی" فعال مدنی  کرد ساکن نروژ در آستانه 20 ژوئن  روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران و در  اعتراض به اجرای احکام روز افزون اعدام و با اعلام حمایت از نامزدی "محمد صدیق کبودوند" رئیس سازمان دفاع از  حقوق بشر کردستان، جهت دریافت جایزه‌ی صلح نوبل 2011 آکسیونی از شهر "تروندهایم" در نروژ به مقصد " پارلمان اروپا در بروکسل " انجام خواهد  داد .

۱۳۹۰ خرداد ۲۷, جمعه

انور حسین پناهی در بیمارستان توحید مورد مداوای اولیه پزشکی قرار گرفت

انور حسین پناهی در بیمارستان توحید مورد مداوای اولیه پزشکی قرار گرفت
انورحسین پناهی فعال سرشناس سیاسی و مدنی کرد که هم کنون در زندان مرکزی سنندج بسر میبرد ، نامبرده به شدت دچار خونریزی و عفونت کلیه شده بود که پزشک بهداری زندان به وی گفته بود که باید بیمارستان منتقل و بستری شود که این درخواست از طرف مسئولین زندان رد شد و مجدداً به داخل بند منتقل شده بود که بعد از فشار نهادهای مدافع حقوق بشر و تلاشهای خانواده نامبرده چند روز گذشته وی به بیمارستان توحید منتقل و مورد مداوای اولیه قرار گرفت.


منبع: فیس بوک امجد حسین پناهی

قطعنامه سازمان ملل در دفاع از حقوق دگرباشان جنسی

آرم شورای حقوق بشرشورای حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه‌ای تاریخی در حمایت از حقوق همجنس‌گرایان تصویب کرد. این قطعنامه حقوق و عزت همه افراد را مستقل از گرایشات جنسی ‌آنها برابر می‌داند. کشورهای عربی و آفریقایی از مخالفان قطعنامه بودند.

 
پیش‌نویس قطعنامه مربوط به حقوق اقلیت‌های جنسی از سوی آفریقای جنوبی ارائه شده بود. شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست روز جمعه (۱۷ ژوئن/۲۷ خرداد) در ژنو، موفق شد با ۲۳ رای مثبت در برابر ۱۹ رای منفی و ۳ رای ممتنع، این پیش‌نویس را به تصویب برساند.

حزب الله:از اسلام مظلوم دفاع کنيم ،مسئوليت مبارزه با بی حجابی به سپاه واگذار شود

article picture

سایت یا لثارات الحسین وابسته به حزب الله و سپاه :کنترل جدي توليدي‌هاي لباس‌ (به ويژه لباسهاي زنانه) و نظارت دائم بر عملکرد آنها، مجازات جدي و قاطعانه متجاهران به بي‌حجابي و فسق و فجور، تشديد جدي حضور مقتدرانه نيروهاي ناهي از منکر و ضابطان قضايي در اماکن مفسده‌خيز مانند سواحل دريا، اماکن تفريحي، فرودگا‌ه‌ها، پاساژها و مراکز خريد و فروش کالاهاي زمينه‌ساز فساد (مانند مرکز ايران زمين در شهرک غرب و نظائر آن در تهران و شهرستانها) به همراه قاضي سيار و صدور احکام مجازات در کوتاه‌ترين زمان ممکن، توقيف طولاني مدت خودروهاي حامل افراد بي‌حجاب و متجاهر به فسق و فجور ( مانند پخش‌کنندگان موسيقي‌هاي حرام و...)، ابطال گواهينامه و گذرنامه زنان و دختران بي‌حجاب، جلوگيري از ورود افراد بي‌حجاب به فرودگاهها، پايانه‌هاي مسافرتي، اماکن تفريحي، دانشگاهها، ادارات دولتي و...، اقداماتي ضربتي در جهت مهار موج بي‌سابقه مفاسد اجتماعي و بدحجابي محسوب مي‌شوند.


سایت انصار مفت خوران حزب الله نوشت:

قطع دست یک کودک در تازه ترین پرونده کودک آزاری

.


در تازه ترین پرونده کودک آزاری در تهران، پزشکان مجبور شدند دست راست کودکی که توسط پدرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود را تا آرنج قطع کنند.
کودک آزاری در تهران باز هم قربانی گرفته است و این بار کودکی که توسط پدرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، به سبب سهل انگاری پدر در درمان، دست راستش از آرنج قطع شد.
به گزارش «محبت نیوز» سی میل به نقل از ایسنا نوشت، این کودک آزاری در آخرین روزهای فروردین ماه روی داده است و پدری که دخترش به نام حدیثه را مورد ضرب و شتم قرارداده، سابقه اعتیاد نیز دارد.

اذیت و آزار یک کودک بهائی در شیراز
یک کودک بهائی، در شیراز بعلت امتناع از شرکت در نماز جماعت، توسط معلم خود مورد آزار بدنی قرار گرفت.
به گزارش سرویس خبری جامعه بهائی، اخیراً آناهیتا زهرائی ساکن شیراز که در یکی از مدارس دولتی شیراز در پایۀ اول ابتدایی درس می خواند، به خاطر شرکت نکردن در نماز جماعت مدرسه، توسط معلم خود مورد آزار بدنی قرار گرفت.
معلم با وسیلۀ تحریر به شدت روی دست او زد و سپس قاشقی را در آشپزخانه داغ کرده و روی دست او گذاشت. وقتی مادرش به این آزار اعتراض کرد، معلم در حضور مدیر و دیگر معلمان به کار خودش افتخار کرد. آقای زهرائی از طریق قانونی اقدام کرد و همچنین توانست نامه ای از پزشک قانونی در تأیید جراحت کودک بگیرد. در نتیجه معلم مورد توبیخ قرار گرفت.

منبع: سرویس خبری جامعه بهایی

علی معزی از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ بازداشت شد


علی معزی از زندانیان سیاسی دهه شصت توسط وازارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ماموران وزارت اطلاعات روز شنبه ۲۱خرداد ماه با یورش به منزل وی، ضمن ضبط وسایل شخصی نامبرده وی را بازداشت کردند.
این زندانی سیاسی سابق از ناراحتی‌های کلیه رنج می‌برد و می‌بایست تحت نظر پزشک معالج قرار گیرد.
علی معزی پیش از این نیز در سال ۸۷ به دلیل عضویت فرزندش در یکی از اپوزیسیون‌های مخالف نظام بازداشت شده بود.

هرانا

شش سال از زندانی بودن بهروز جاوید تهرانی بدون یک روز مرخصی گذشت
بهروز جاوید تهرانی در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۸۴ بازداشت و مدت سه ماه را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تحت فشارهای روحی و جسمی به سر برد.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» جاوید تهرانی بر اثر ضربه‌هایی که به سرش در مدت بازجویی و حضور در سلول‌های انفرادی اوین وارد شده بود، از بازجویان خود شکایت کرد که به شکایت وی هرگز رسیدگی نشد. هر چند که وی از این ضربه‌ها دچار آسیب جسمی شده بود.

اهدای جایزه بهداشت جهانی به برادران علایی
شورای بهداشت جهانی جایزه ویژه‌ی خود را به خاطر تلاش‌های بی‌دریغ برادران علایی در مبارزه با ایدز و درمان آن به این دو پزشک ایرانی اهدا کرد. آرش و کامیار علایی سه سال پیش به اتهام "براندازی" در ایران دستگیر شدند.


آرش و کامیار علایی پژوهشگران و بنیان‌گذاران نهاد غیردولتی مبارزه با ایدز در انستیتو پارس تهران بودند. فعالیت‌ دو برادر پزشک برای آگاهی دادن به مردم درباره این بیماری و کمک به مبتلایان، آن‌ها را به سمبلی برای حمایت از حقوق کسانی تبدیل کرد که با ویروس اچ آی وی دست و پنجه نرم می‌کنند.

اخلال نیروهای امنیتی در مراسم یادبود هدی صابرمراسم سومین روز درگذشت هدی صابر، زندانی ملی-مذهبی که در پی اعتصاب غذا جان باخت، روز پنجشنبه در مسجد  اعظم قلهک  و در کمند نیروهای امنیتی برگزار شد.
برپایه گزارش‌های رسیده به رادیو فردا، نیروهای  امنیتی، بسیج و لباس‌ شخصی‌ها در محدوده خیابان یخچال و مسجد اعظم قلهک به وفور دیده می‌شدند و  داخل مسجد نیز این نیروها با چندین دوربین از  شرکت‌کنندگان در مراسم ترحیم هدی صابر فیلم می‌گرفتند.
به گفته شماری از کسانی که در مراسم یادبود هدی صابر شرکت‌ کرده بودند، نیروهای امنیتی از برگزارکنندگان تعهد گرفتند که سخنی از «شهادت» یا «زندان» در  این مراسم به میان نیاید.

وکیل زندانی دراویش، به بند ویژه معتادان منتقل شد

مصطفی دانشجو وکیل دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی با اعمال نفوذ برخی مقامات از زندان ساری به اردوگاه معتادین منتقل شد. 

به گزارش تارنمای «مجذوبان نور»، پایگاه اطلاع رسانی دراویش نعمت اللهی، دانشجو که با شکایت ماموران اداره اطلاعات ساری و همکاری و همراهی مراکز قضایی با آن‌ها، به هفت ماه زندان تعزیزی محکوم شده و بیش از یک ماه از دوران محکومیت خود را در زندان ساری سپری کرده بود، ظهر روز چهارشنبه بیست و پنجم خردادماه به اردو‌گاه معتادین منتقل شد.اکبر روحانی، وبلاگ نویس بازداشت شد


 روز بیست و دوم خرداد ماه امسال، سید اکبر روحانی، وبلاگ نویس و از جوانان اصلاح طلب قم، توسط ماموران لباس شخصی دستگیر و پس از تفتیش مغازه‌اش واقع در پاساژ گنجینه قم، وی را به نقطه نامعلومی انتقال دادند. 
به گزارش وبگاه «آن سوی بی‌سو» از قم، ماموران امنیتی لپ تاپ و کیس کامپیو‌تر و فایلهای کامپیوتری وی را نیز با خود انتقال دادند.
بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت این فعال جنبش سبز، به منزل پدری وی نیز مراجعه کرده و ضمن تفتیش منزل، تمامی کامپیوتر‌ها و فایل‌های موجود را نیز با خود بردند.
گفتنی است خانواده وی علی رغم پیگیری و مراجعه به ادارات مربوطه مثل مراجعه به دادسرای انقلاب و دادسرای عمومی هنوز جوابی از سوی مسئولان مربوطه دریافت نکرده‌اند و هنوز مشخص نیست که وی در کجا و به چه علتی بازداشت و نگهداری می‌شود.
براساس اخبار تایید نشده، این فعال جنبش و جوان اصلاح طلب، در بازداشتگاه اداره اطلاعات قم به سر می‌برد.

شکایت استاد بازداشتی برای بازگشایی آموزشگاه اش رد شد


علی رغم برائت محمد هرگلی(حسن دمیرچی)، استاد موسیقی آذربایجانی، آموزشگاه وی را از سال ۸۵ و به دستور اداره اطلاعات تعطیل کرده اند و اجازه فعالیت به ایشان را نمی دهند.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران»، به تازگی بعد از گذشت چهار سال از زمان اعلام شکایت هرگلی از معاونت اطلاعات فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، شعبه ۵ دیوان عدالت اداری با استدلال این که  حسن دمیرچی  خود را رهبر جریان حرکت ملی آذربایجان  معرفی می کند، شکایتش را رد کرده است.
محمد هرگلی (حسن دمیرچی) در خرداد ماه سال ۸۵ و در پی اعتراض مردمی در شهرهای آذربایجان به کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران به مردم آذربایجان بازداشت و در دادگاه انقلاب تبریز به یک سال حبس محکوم شد. حکم صادره عینا در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تأیید شد. پس ازتلاش های مستمر وکیلش آقای نقی محمودی این حکم  در دیوان عالی کشور نقض و از اتهام وارده تبرئه شد.
گفتنی است که محمد هرگلی نزدیک به چهل سال است که در زمینه موسیقی آذربایجان و آموزش آن فعالیت مستمر می کند و آموزشگاه موسیقی اش در سال ۷۰ تاسیس شده است.

هرانا

منصوره بهکیش بازداشت شد
به گفته شاهدین عینی مامور اطلاعاتی زن ساعت ۸ شب در تقاطع یوسف آباد و فاطمی منصوره بهکیش را شناسایی و دستگیر کرد و پس از انتقال به پلیس امنیت، به عنوان مورد خاص به زندان اوین منتقل کردند و تا کنون هیچ گونه اطلاع دیگری از وضعیت وی به خانواده اش گزارش نشده است.
به گزارش مادران پارک لاله، منصوره بهکیش به همراه بسیاری دیگر از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی، در طول سال‌های گذشته، هر سال در شهریورماه در گورستان خاوران مراسم سالگرد کشتار بزرگ زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۶۷ را برگزار می‌کرد و از طرف وزارت اطلاعات بارها در همین رابطه احضار و یا بازداشت شده است.

وی همچنین در ماه‌های پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ دوبار به‌دلیل شرکت در مراسم بعدازظهرهای شنبه مادران عزادار در پارک لاله تهران بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۲۶ اسفندماه همین سال هنگامی که برای دیدار با فرزندان خود عازم ایتالیا بود، از طرف مقامات قضائی ایران ممنوع‌الخروج اعلام گردید.
منصوره بهکیش در دهه ۶٠ پنج عضو خانواده خود را یا در زندان‌ها از دست داده است و یا در خیابان‌ها در درگیری با مأموران جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.
سیامک اسدیان همسر خواهرش زهرا در مهرماه ۶٠، زهرا در شهریور ۶۲؛ برادران‌اش محسن در اردیبهشت ۶۴ و محمود و علی در شهریور ۶٧؛ کشته شدند.
تنها برادر باقی‌مانده منصوره بهکیش، جعفر بهکیش، فعال حقوق بشر است که هم‌اکنون در خارج از ایران زندگی می‌کند.
منصوره بهکیش مسئولیت نگه‌داری مادر پیرش را بر عهده دارد.

رهانا

نامه‌ جمعی از فعالین سیاسی کردستان به‌ دولت بلغارستانمسئولین و دولتمردان محترم دولت بلغارستانفعال سیاسی کرد سید امیر سروتی که‌ از فعالین سیاسی سرشناس کرد می باشد، در کشور مطبوعه‌ شما زندانی شده‌ است. این فعال سیاسی بعد از خروج از ایران وارد کشور شما شده‌ و حدود دو سال است که‌ به‌ کشور شما پناهنده‌ شده‌ است.سید امیر سروتی از جمله‌ فعالین سیاسی است که‌ در ایران با توجه‌ به‌ فعالیت های سیاسی که‌ داشته‌ است با خطر اعدام روبرو است.

۱۳۹۰ خرداد ۲۶, پنجشنبهVVMIran
Vereinigung zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran e.V.
Postfach 52 42
30052 Hannover
Tel.: +49 511 44 04 84
Fax: +49 511 26173 76
Email: info@bashariyat.de    www.bashariyat.de


ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر 
احدي را نميتوان تحت شکنجه يا مجازات يا رفتاري قرار داد که ظالمانه و يا برخلاف انسانيت و شئون بشري يا موهن باشد.
ماده 9 اعلامیه جهانی حقوق بشر
هیچ کس را نباید خود سرانه توقیف ،حبس یا تبعید کرد.
ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق مستلزم آن است که کسی از داشتن عقاید خود بیم و نگرانی نداشته باشد و در کسب و دریافت و انتشار اطلاعات و افکار ،به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.

بازداشت وبلاگ نویسان را محکوم می نماییم

فعالان حقوق بشری، مدنی و وبلاگ نویسان را آزاد کنید

ایرانیان آزاده و انسان های آزادیخواه
یک بار دیگر یکی از سنگین ترین احکام صادره علیه یک وبلاگ نویس بلوچ در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی صادر شده.
سخی ریگی روز 28 خرداد سال 1388 در زاهدان بازداشت و به اتهام نشر اکاذیب و اقدام علیه امنیت ملی به بیست سال زندان محکوم و از زندان زاهدان به زندان کارون در اهواز تبعید شد و در شرایط بسیار نامساعدی به سر می برد.
متاسفانه رژیم اسلامی ایران همواره معترضین ، وبلاگ نویسان ، روزنامه نگاران، مدافعین حقوق بشر و فعالان سیاسی و اجتماعی را دستگیر نموده و و به بهانه های مختلف همچون نشر اکاذیب و اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات و با صدور احکام غیر عادلانه در دادگاه های غیر علنی به زندانهای طویل المدت محکوم مینماید.
کمیته دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی کانون دفاع از حقوق بشر در ایران با محکوم نمودن اینگونه احکام ضد بشری ،از تمامی انسانهای آزاده ،نهادهای حقوق بشری و فعالان سیاسی به منظور ناکام گذاشتن احکام غیر انسانی و افشای سیاست سرکوب رژیم اسلامی ایران خواهان اقدامی جدی میباشد
320
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
کمیته دفاع از حقوق اقوام وملل ایرانی

برگزاری دادگاه علی نجاتیبر اساس خبری که برای ما ارسال شده، در تاریخ 21 خرداد ماه سال جاری، علی نجاتی از اعضای هیئت مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه، در شعبه 13 دادگاه تجدید نظر شهر اهواز محاکمه شد. در این دادگاه، قاضی شعبه تلاش فراوان کرده است که اتهامات گذشته بر علیه نجاتی را بدون داشتن هیچ مستندات و شواهد و قرائن مادی و معنوی به تایید خود او برساند.

نگرانی از وضعیت سلامت مصطفی دانشجو وکیل دراویش گنابادی

مصطفی دانشجو وکیل دراویش گنابادی که دوران محکومیت خود را در زندان ساری می‌گذراند به دلیل رسیدگی حقوقی به کار زندانیان بند دو این زندان از سوی اداره کل زندانهای استان مازندران به اردوگاه معتادین ساری در کیلومتر بیست پنج جاده ساحل منتقل شد. دانشجو که از بیماری آسم رنج می برد با حملات شدید آسم مواجه شده است که می تواند سلامت این وکیل دادگستری را با خطرات جدی مواجه کند.

ضرب و شتم یک زندانی سیاسی کورد در زندان سنندج و آزادی سه بازداشتی کامیارانی


بنا به گزارش اعضای کمپین دفاع از زندانیان و مدنی، در پی نا آرامیها و درگیریهای نظامی در مناطق کامیاران در دو هفته گذشته که موجب کشته و زخمی شدن چند تن از اعضای احزاب کرد مخالف رژیم و دستگیری جمعی از اهالی این مناطق و انتقال و آنها به اداره اطلاعات شهر کامیاران و سنندج شد.

 دیروز سه تن از بازداشت شدگان به ناهمهای ناسیح امینی، هیمن پسر خسروخان و حمزه حسینی به طور موقت و با قید وثیقه ازاد شدند.
از طرفی دیگر نعمت اسحاقی زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی سنندج که هفته پیش از طرف ماموران این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود از ناحیه دست راست دچار شکستگی شده و تنها در بهداری زندان مورد مداوای ابتدائی قرار گرفته است.
“نعمت اسحاقی” که در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۳ در شهر کامیاران توسط اداره اطلاعات این شهر دستگیر شده بود، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه اولیه به ۱۲ سال و در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 9 سال زندان محکوم گردید.

کمپین دفاع از زندانیان و مدنی

گزارش مراسم گرامی‌داشت کشته شدگان پس از انتصابات، در آنکارا

article pictureمراسم تجمع به مناسبت سالروز انتخابات ریاست جمهوری ایران، در آنکارا، با لغو مجوز تجمع از سوی فرمانداری آنکارا و پلیس این شهر، در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا برگزار نشد بلکه به واسطخه فشار پلیس، به پارکی در نزدیکی سفارت منتقل شد و مراسم در آنجا ادامه پیدا کرد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر ،مراسم گرامیداشت یاد و خاطره کشته شدگان سالروز انتخابات در ایران، با لغو مجوز انجمن فعالان تبعیدی از سوی مقامات کشور ترکیه مواجه شد. این مجوز پیش تر از سوی پناهجویان مقیم ترکیه برای برگزاری مراسم اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برای روز 22 خرداد درخواست شده بود که به دلیل همزمان شدن با انتخابات پارلمان ترکیه به روز 25 خرداد موکول شد.

مجیز گویان فقیه:آقابرای مخارج روزمره زندگیش پول قرض می‌کنند

article pictureسایت حکومتی امنیتی فارس ، که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می شود تازه‌ترین تعریف‌ها و تمجید‌ها از خامنه ای را انتشار داد.
ابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان گفته که علی خامنه‌ای برخی اوقات برای پرداخت قرض‌های خود از رئیس دفترش پول قرض می‌گیرد٬ حافظه قوی دارد٬ متواضع است و دعاهای وی تاثیر عجیبی دارد.
خبرگزاری فارس این تعابیر و تعاریف اغراق‌آمیز از خامنه ای را روز سه‌شنبه (۲۴ خرداد) منتشر کرده است.
به گزارش دیگربان، آخوند مهدوی، عضو مجلس خبرگان (بخوانید مجلس مجیز گویان) تعاریفی از خامنه‌ای ارائه کرده است که پیش‌تر مشابه این تعاریف از سوی برخی دیگر از هواداران خامنه ای مطرح شده بود.
مهم‌ترین گزاره‌های اظهارات ابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان:

محکومیت فعالین زیست محیطی آذربایجان به شلاق و جریمه‌ی نقدی و اجرای آن


حبیب پورولی، حجت مختارزاده، جلیل علمدار میلانی، علی سلیمی و سعید سیامی  از فعالین محیط زیست آذربایجان از طرف دادگاه به جرم اخلال در نظم عمومی به  ۲۰ ضربه شلاق و ۳۰۰ هزار تومان جریمه محکوم شدند.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» حکم شلاق روز ۲۳ خرداد در مورد جلیل علمدار میلانی، علی سلیمی و سعید سیامی اجرا و آنان آزاد شده‌اند اما دو تن دیگر همچنان در زندان به سر می‌برند.
این افراد که از ۱۳ فروردین در زندان به سر می برند قبلا به اتهام اجتماع غیرقانونی علیه امنیت در دادگاه انقلاب به ۶ ماه حبس محکوم شده بودند که با اعتراض به رأی دادگاه، حکم حبیب‌ پورولی و حجت مختارزاده تأیید و سه نفر دیگر تبرئه شدند.

هرانا

دو شهروند بوکانی به دوازده سال زندان محکوم شدند


یکی از شعب دادگاه انقلاب، دو شهروند بوکانی به نام های "حسین جوادی" و "عثمان احسنی" را در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد.
به گزارش موکریان نیوز، دادگاه انقلاب این دو شهروند را که بیش از یک سال است در زندان به سر می برند به اتهام همکاری با گروه های مذهبی، هر کدام را  به شش سال حبس محکوم نموده است. 
گفتنی است اين دو شهروند هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج محبوس هستند.

هرانا

حضور پر رنگ نیروهای امنیتی در مشهد


 امروز چهارشنبه ،۲۵ خرداد، برخی از مناطق مرکزی شهر مشهد و همچنین دهها شهر دیگرمیزبان نیروی امنیتی و پلیس ضد شورش بوده است.
گزارش ها از مشهد حاکی از آن است که در حد فاصل میدان احمدآباد و ملک آباد (فلسطین) حضور پر رنگ نیروهای امنیتی و انتظامی مشاهده شده است.
به گزارش سحام نیوز از مشهد، صدها نفر از نیروهای انتظامی و امنیتی با حضور پر رنگ خود در خیابان های راهنمایی و احمدآباد مشهد، جو سنگین امنیتی را برقرار کرده اند. بر اساس همین گزارش نیروهای امنیتی چند نفر را که اکثرا خانم بوده اند را دستگیر کرده اند.
نکته قابل توجه پخش “شربت” توسط پلیس امنیت اخلاقی نیروهای انتظامی در میان مردم بود.


دانشجو نیوز

مهدی خدایی، آرش صادقی، احمدشاه رضایی،سه زندانیان سیاسی، در اعتراض به شهادت هاله سحابی و هدی صابر اعتصاب غذا کردندمهدی خدایبه گزارش دانشجونیوز، قرار بود این سه زندانی سیاسی در روز 22 خرداد اعتصاب خود را بشکنند اما این اعتصاب در اعتراض به فوت هدی صابر ادامه دارد.
بنا بر گزارشات رسیده از داخل زندان اوین، پس از در گذشت هدی صابر بر اثر اعتصاب غذا نگرانی در مورد سلامت جان زندانیان سیاسی اعتصاب کننده افزایش یافته است.
مهدی خدایی دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهر ری و فعال حقوق بشر، از تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال ۸۸ توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی که ماه‌ها در سلول‌های انفرادی این بند تحت بیشترین فشار‌ها برای تن دادن به اعترافات واهی و ساختگی قرار داشته، در مهر ماه سال ۸۹ از طرف شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم گردید که این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

افشای ابعاد جدیدی از نحوه جان باختن هدی صابر: «کوبیدن مشت بر سر وی توسط نیروهای امنیتی»برخی از هم بندیان هدی صابر، زندانی جان باخته در زندان، با شرح آخرین لحظات قبل از شهادت وی ابعاد جدیدی از نحوه جان باختن این زندانی سیاسی را افشا نموده اند.

بر اساس جدیترین اخبار رسیده به دانشجونیوز از داخل زندان و بنا به مشاهدات هم بندیان هدی صابر، وی قبل از شهادت مورد ضرب و شتم شدید نیروهای امنیتی در بهداری زندان اوین واقع شده است. به نحوی که با وجود وخامت حالش ناشی از ۹ روز اعتصاب غذا و همچنین حمله قبلی، نیروهای امنیتی با مشت های متوالی بر سر ایشان کوبیده و موجب وخیم تر شدن حال وی شده اند.
بر اساس این گزارش، پس از ضرب و جرح شدید هدی صابر توسط نیروهای امنیتی در داخل بهداری زندان اوین، وی با پای برهنه از آنجا بیرون انداخته شده بود.
این گزارش می افزاید، در پی جان باختن هدی صابر، برخی از هم بندان وی تصمیم به اعتصاب غذای گسترده گرفته اند.

کاریکاتور

article picture

کنترول از نوع عظما...مهران / خودنویس / ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ 

نوجوان زندانی به اتهام دروغین زیر گرفتن یک بسیجی در معرض صدور حکم اعدام قرار دارد

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"دروغپردازیهای خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) علیه یک نوجوان بی گناه و محاکمۀ او در دادگاه که بیش از ۲ سال در زندان به اتهام دروغین زیر گرفتن یک بسیجی در حالت بلاتکلیفی بسر می برد.نوجوان زندانی علی نصیری متولد سال ۱۳۷۱ که در زمان دستگیری ۱۷ سال سن داشت. در جریان اعتراضات گسترده مردم ایران در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ حوالی ساعت ۲۳:۳۰ دربلوار پاک نژاد سعادت آباد همراه با دوستانش در ماشین شخصی اش دستگیر می شوند.آنها را همان شب به بازداشتگاه آگاهی شاهپور منتقل می کنند و پس از ۸ روز بازداشت با فیش حقوقی آزاد می شود ولی ماشین وی همچنان در توقیف اداره آگاهی شاهپور باقی می ماند.

پیام مادر فرزاد کمانگر به مناسبت روز ٣٠ خرداد روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسیبرای شکستن این قفل اتحاد لازم استمن بارها در پیامهایم گفته ام و باز هم میگویم که باید به فکر عزیزان زندانی باشیم و نگذاریم در زندانها بمانند و شکنجه شوند و کشته شوند. هیچ زندانی ای بدون تلاش ما نمی تواند از زندان بیرون بیاید، چون بی رحم ترین و بی احساس ترین آدمها در باره زندان و زندانیان تصمیم می گیرند.
برای شکستن این قفل اتحاد لازم است. باید بین خانواده ها اتحاد باشد و مردم به آنها کمک کنند که حتما کمک می کنند. باید رفت و پرسید که چرا فرزندان ما را بی گناه زندانی کرده اید، به چه حقی عزیزان ما را می کشید. بسیاری از خانواده ها پس از چند سال هنوز نمی دانند که جگر گوشه هایشان کجا زندانی شده اند. حتی نمی دانند که آیا زنده هستند یا آنها را کشته اند، یا اگر کشته شده اند محل دفن شان کجاست. هزاران خانواده مثل من سرگردان این شهر و آن شهرند. چه قانونی، چه خدایی، چه انسانی این را قبول دارد؟ جرم فرزاد من چه بود فقط گفت که انسان باید مثل انسان زندگی کند. بخاطر این پسر مرا اسیر کردند و کشتند.
عزیزان دیگر، جوانا ن دیگر هم حتما مثل پسر من یک زندگی انسانی می خواهند و همین را می گویند، چرا باید زندانی شوند؟ تا کی این مادران زجر بکشند، ناله کنند و سیاه بپوشند؟ من یک مادرم، درد و عذاب زیادی کشیده ام. چه آن وقت که فرزادم در زندان بود و چه حال که او را کشته اند. می دانم که مادران دیگر هم بخاطر جگر گوشه هایشان شب و روز چه می کشند. من حتی نمی خواهم که مادران دشمنانم هم در عزا بنشینند و زجر بکشند چون مادرهستند و نمی خواهم هیچ مادری بخاطر بچه اش گریه و زاری کند.
به همه خانوادها ی زندانیان سیاسی می گویم، به همه انسانها می گویم تنها راه یکی بودن است، یکی شدن و اتحاد است. چه در داخل کشور و چه در خارج کشور. من از همه نهاد های انساندوست تقاضا میکنم به فکر جوانان این مملکت باشند و نگذارند که این جوانان در زندانها بمانند و یا در زندان ها کشته شوند. دیگر بس است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

یک نفر در ملاءعام در نی ریز اعدام شد
یک شهروند در نی ریز(استان فارس) و در ملاءعام به دار آویخته شد.

واحد مرکزی خبر با اعلام این مهم از قول دادستان عمومی و انقلاب نی ریز افزود: "این مرد، بیست و پنجم بهمن سال ۸۸ مرتکب تجاوز به عنف در مورد یک دختر بچه هشت ساله شده و احساسات عمومی را جریحه دار کرده بود."
وی در اداکه گفته است که این فرد شوهرخاله دختر بچه بوده و پس از تجاوز، طلاهای دختر را ربوده و دختر ۸ ساله را به قتل رسانده بود.
از هویت این فرد و یا زمانی که حکم اجرا شده است، اطلاعی در دست نیست.
گفتنی ست که این حکم توسط شعبه ششم دیوان عالی نیز مورد تایید قرار گرفته بود.

هرانا

نقض حبس شش ماهه فاطمه نصیرپور، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز


حکم صادره برای فاطمه نصیرپور، فعال دانشجویی آذربایجان، که در دادگاه انقلاب مرند به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و بدون حق داشتن وکیل به شش ماه حبس محکوم شده و در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده بود، توسط دیوان عالی کشور نقض گردید.
به گزارش جرس، اعتراض به حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب، با نتیجه تأئید آن در شعبه ششم دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی مواجه شد و سپس نقی محمودی، وکیل مدافع این فعال دانشجویی، به دیوان عالی کشور از حکم قطعی شکایت کرد که دیوان عالی نیز، شکایت اعاده دادرسی این وکیل را پذیرفت و با نقض حکم حبس، رسیدگی مجدد به شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقی واگذار شد.

بر اساس این گزارش، شعبه مذکور پس از رسیدگی لازم ، اعتراض فاطمه نصیرپور و وکیلش نقی محمودی را پذیرفته و حکم به برائت ایشان صادر کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است که اساس اتهام وارده به فاطمه نصیرپور، تهیه و تدوین جزوه دانشجویی "آذربایجان قادینی" (زنان آذربایجان) برای روز جهانی زن (هشتم مارس) بود.

رهانا

عدم پرداخت حقوق کارگر نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفاکارگر کارخانه‌های نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفا از اول سال تاکنون دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند. بنا بر این گزارش کارفرمای این کارخانه‌ها که متعلق به یک نفر است بیمه‌های این کارگران را نیز در طول این مدت واریز نکرده است. 

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، این اولین بار نیست که دستمزدهای کارگران این کارخانه با تاخیرهای چندین ماهه پرداخت می‌شود. در طول سال گذشته بطور مداوم کارگران این کارخانه‌ها دستمزدهای خود را با تاخیرهای چندین ماهه دریافت کردند.
 

وضعیت وخیم جسمانی ریحانه حاج ابراهیم و مطهره بهرامی


منابع حقوق بشری اعلام کرده اند که زندانی سیاسی ریحانه حاج ابراهیم كه در بند زنان زندان اوین محبوس می باشد، مدتهاست از بیماری اعصاب رنج می برد و همزمان گزارش رسیده است که مطهره بهرامی، دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نیز، بیمارهای مختلفی دارد كه بدلیل عدم رسیدگی و درمان در زندان، دچار مشکلات بسیار جدی شده است.
به گزارش كانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها، عدم رسیدگی و بی توجهی به وضعیت جسمانی و درمانی ریحانه حاج ابراهیم، سبب پا درد شدید این زندانی سیاسی شده و زندانیان گفته اند که وی اغلب در وضعیتی قرار می گیرد كه قادر به راه رفتن و انجام امور یومیه خود نمی باشد و از سایر همبندانش كمك می گیرد.

مصطفی اخوان به اتهام عضویت در فیس بوک به یک سال حبس محکوم شدمصطفی اخوان دانشجوی خلبانی دانشکده صنعت هوانوردی تهران از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. 
این عضو حزب اعتماد ملی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار در فیس بوک، نشر اخبار جنبش سبز، عضویت در فیس بوک، دادن فراخوان برای تجمع غیر قانونی، مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی، ارسال ایمیل و مقاله برای سایت‌ها و شبکه‌های معاند نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. 
حکم مذکور که در ۲۵ خرداد ماه به وی ابلاغ شده است به دلیل عدم سوئ سابقه وی به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.رهانا

احضار و بازجویی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان


روز گذشته سه شنبه بیست و چهارم خردادماه، اسکندر لطفی معلم مریوانی و از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری وزارت اطلاعات شهر سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.
به گزارش آژانس خبری موکریان در سنندج، طی این بازجویی که چند ساعت به طول انجامید وی در رابطه با مسائل امنيتي مورد بازخواست قرار گرفته است.
گفتنی است همزمان با بازجویی از این فعال صنفی تماسهایی با خانواده وی گرفته شده که مایه نگرانی آنها گردیده است.
شایان ذكر است اسکندر لطفی دبیر ادبیات دبیرستانهای مریوان پیشتر نیز به مدت دو سال به علت شرکت در تحصن معلمان از سوی دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان، به اردبیل تبعید شده بود.

هرانا

۱۳۹۰ خرداد ۲۵, چهارشنبه

شکستگی دست یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی سنندج


شکستگی دست یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی سنندج و آزادی سه بازداشتی کامیارانی
بنا به گزارش اعضای کمپین دفاع از زندانیان و مدنی، در پی نا آرامیها و درگیریهای نظامی در مناطق کامیاران در دو هفته گذشته که موجب کشته و زخمی شدن چند تن از اعضای احزاب کرد مخالف رژیم و دستگیری جمعی از اهالی این مناطق و انتقال و آنها به اداره اطلاعات شهر کامیاران و سنندج شد که دیروز سه تن از بازداشت شدگان به ناهمهای ناسیح امینی ، هیمن پسر خسروخان و حمزه حسینی به طور موقت و با قید وثیقه ازاد شدند.
شایان ذکر است در پی این درگیریها میان اعضای حزب کومله زحمتکشان کردستان و نیروهای سپاه پاسدارن که در مابین روستایی بوریر و چشمیر شهرستان سروآباد مریوان که در ساعات اوایل بامداد صورت گرفته ، دو تن از پیشمرگان کومله به نامهای کیوان ظفری و چنگیز قدم به شهادت میرسند و دو تن دیگر به نامهای شورش رزایی و فردین فرجی که به شدت زخمی شده بودند به دست نیروهای سپاه پاسداران افتاده اند.
از طرفی دیگر نعمت اسحاقی زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی سنندج که هفته پیش از طرف ماموران این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود از ناحیه دست راست دچار شکستگی شده و تنها در بهداری زندان مورد مداوای ابتدائی قرار گرفته است.“نعمت اسحاقی” که در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۳ در شهر کامیاران توسط اداره اطلاعات این شهر دستگیر شده بود، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه اولیه به ۱۲ سال و در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 9 سال زندان محکوم گردید.
گزارش ارسالی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
 

مرگ یک شهروند گرگانی در پی اجرای طرح جمع آوری ماهواره

article picture

در حین اجرای طرح جمع آوری ماهواره در شهر گرگان، یکی از شهروندان این شهر از بام منزلش سقوط کرد و جان سپرد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، زمانی که ماموران نیروی انتظامی با مراجعه به پشت بام آپارتمان محل سکونت علی کریمی، شهروند ۴۲ سالهٔ گرگانی، قصد جمع آوری دیش ماهوارهٔ وی را داشتند با اعتراض او روبرو شده و در پی مشاجرهٔ لفظی بین کریمی و ماموران نیروی انتظامی وی تعادلش را از دست داده و از طبقه چهارم ساختمان سقوط کرد.


به گزارش بیمارستان ۵ آذر گرگان، نامبرده قبل از برخورد با زمین، بر اثر ترس و سکتهٔ قلبی جان خود را از دست داده بود.هرانا

۱۳۹۰ خرداد ۲۴, سه‌شنبه

بیانیه مشترک عمومی ،دولتمردان جمهوری اسلامی مسئول مرگ زندانیان هستند

article picture


در پی درگذشت آقای هدی صابر، شهادتنامه هم بندان او مسئولیت مستقیم دولتمردان را آشکار ساخته است.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز گفت: «درگذشت هدی صابر در زندان اوین نشانه دیگری از خطر بروز فاجعه انسانی در زندان های ایران است. شرایط در زندان های ایران بسیار پایین تر از موازین بین المللی است و روز به روز نیز بدتر می شود. دولتمردان مسئول امنیت و جان تمام زندانیان هستند، اما پیوسته از رفتار منصفانه و انسانی با زندانیان ـ به ویژه زندانیان عقیدتی ـ کوتاهی می کنند. اکثر زندانیان از امکان رسیدگی پزشکی و امکانات بهداشتی محروم هستند. کارشناسان سازمان بین المللی نظارت بر زندان ها که در لیون مستقر است، سال هاست که خواهان بازدید از زندان های ایران شده اند، اما جوابی نگرفته اند. جامعه بین المللی باید مقامات ایرانی را به گشودن در زندان ها برای چنین بازدیدهای وادار کند.»

وحشت رژیم دیکتاتور اسلامی از قصد آمریکا برای مقابله با سانسور ،«اینترنت چمدانی»

article picture


جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه به ایالات متحده هشدار داد تا اقدام به ایجاد شبکه اینترنت موازی و شبکه مخفی تلفن همراه در ایران نکند.
به گزارش واحد مرکزی خبر ایران، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل وزارت خارجه برگزار شد گفت: «آمریکایی‌ها با وارد شدن به فضای سایبری، جریان بسیار قوی را علیه خودشان به راه می‌اندازند.»
رامین مهمان‌پرست در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه موضع وزارت امور خارجه ایران درخصوص برنامه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا برای کشورهای سوریه، ایران و لیبی با عنوان «اینترنت در چمدان» چیست؛ افزود: «آمریکایی‌ها و دیگر کشورهای غربی تلاش زیادی کردند تا با عزم و اراده ملت ما و دیگر ملت‌های مستقل منطقه مقابله کنند؛ حرکت برخلاف حقوق ملت‌ها، پاسخ دندان‌شکنی خواهد داشت.»

جدیدترین ادعای معاون وزارت علوم: «ايجاد دانشگاه‌های تك‌جنسيتی يك مطالبه مردمی است


در ادامه تاکید مسئولین وزارت علوم بر اجرای هر چه سریعتر طرح «تفکیک جنسیتی» در دانشگاه ها  و ایجاد دانشگاه های «تک جنسیتی» و همچنین ادعای اینکه این طرح با درخواست دانشجویان و خانواده ها بوده است، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در جدید ترین اظهار نظر گفت: «ايجاد دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي يك مطالبه مردمي است و مطالبه‌اي است كه از لحاظ فرهنگي و ديني توجيه دارد.»
به گزارش دانشجونیوز غلامرضا خواجه‌سروي، معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرگزاري حکومتی فارس با ادعای اينكه در حال حاضر تعداد دانشگاه‌هاي دخترانه كمتر از انگشتان دست است، افزود: «درخواست‌هايي براي تأسيس دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي در مؤسسات غيرانتفاعي وجود دارد كه البته هنوز به نتيجه نرسيده است.»
در ادامه وي با اشاره به «تناسب فرهنگی به جای قانون»، گفت: «در داشتن دانشگاه‌هاي تك جنسيتي پيش از اينكه خواسته باشيم وارد حوزه‌هاي قانوني شويم بيشتر تناسب فرهنگي است كه در اين زمينه وجود دارد»

قرار بازداشت سام محمودی، روزنامه نگار زندانی تمدید شد
سام محمودی سرابی نویسنده روزنامه نگار و دبیر گروه اندیشه وتاریخ روزنامه شرق که دهم اسفند ماه ۱۳۸۹ در پی احضار  شعبه هشت دادگاه انقلاب تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت  و پس از تفتیش منزلش به بند ۲۴۰ منتقل شده بود، برای دو ماه دیگر در اوین ماندنی شد.
به گزارش تارنمای کلمه، خانواده ی سام محمودی می گویند: با وجودی که اعلام شده بود اول خرداد ماه ۹۰ به پرونده وی رسیدگی خواهد شد تا کنون در وضعیت بلاتکلیفی در بند ۳۵۰ نگهداری می شود و نیروهای امنیتی از ورود وکلای وی به دادسرای اوین و ملاقات با بازپرس پرونده این زندانی ممانعت به عمل آورده اند.
به گفته عالیه جنگی مادر سام محمودی، نوشتن شعر «من اعتراف می کنم… »، «نگارش نامه سرگشاده به میرحسین موسوی»،«تدوین رساله شیوه های مدیریت بازجویی و نوشتارهای مطبوعاتی این روزنامه نگار» از جمله مواردی هستند که بازپرسی اوین با استناد به آنها محمودی سرابی را به تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و… متهم کرده است.

رهانا

بازداشت ساسان واهبی‌وش از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز
ساسان واهبی وش از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز پس از چند روزی بی خبری، با تماس تلفنی با خانواده اش، از دستگیری خود توسط ماموران اداره ی اطلاعات تبریز خبر داد.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» با توجه به زمان ناپدید شدن وی، تاریخ دستگیری این فعال دانشجوی عصر روز جمعه ۲۰ خرداد بوده است. از علت دستگیری وی خبری در دست نیست.
وی دانشجوی رشته ی مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد تبریز است.
پیش از این و در روز پنجشنبه ۱۹ خرداد نیز نیما پوریعقوب دیگر فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز توسط ماموران اداره ی اطلاعات دستگیر شده بود.

وضعیت وخیم جسمانی امیرخسرو دلیرثانی در پی اعتصاب غذا

امیرخسرو دلیرثانی فعال ملی مذهبی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، امروز در حالی با خانواده‌ی خود ملاقات داشته که از وضعیت جسمانی وخیمی برخوردار بوده است.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» این فعال سیاسی در اثر ضعف ناشی از اعتصاب غذا، به کاهش وزن و لرزش دست دچار شده است.
این در حالی است که طی چند روز گذشته، هدی صابر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در پی اعتصاب غذا و بی‌توجهی مسئولان زندان و ضرب و شتمِ وی در بهداری زندان اوین جان خود را از دست داد.
مسئولان زندان اوین عنوان کرده‌اند که هیچ گزارشی مبنی بر اعتصاب غذای زندانیان در بند ۳۵۰ به دست آن‌ها نرسیده است.