۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۰, شنبه

کارکران ایرانی همچنان از حقوق بنیادین خود محروم هستند.

article pictureامسال روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت) در حالی از راه می‌رسد که کارکران ایرانی همچنان از حقوق بنیادین خود محروم هستند، بدیهی است تحقق حقوق کارگران تحقق قسمی از حقوق بشر خواهد بود. این حقوق به صراحت در اعلامیه‌ها و مقاوله نامه‌های متعدد حقوق بشری مورد تاکید و تایید قرار گرفته است.
حقوق نقض شده کارگران ایران در طی یک سال گذشته شامل دو بخش است که بخش نخست حقوقی است که مستقیما از سوی حکومت در رابطه با کارگران نقض شده است و بخش دوم حقوقی را در بر می‌گیرد که تحت سیاستهای حکومت که با اسناد حقوق بشری تناقض دارد حقوقی از کارگران و قشر زحمت کش نقض شده است.
جمعا از ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ تا این تاریخ (۱۰ اردی بهشت ۹۰)، ۳۴۲۱۸۸۳ نقض موردی حقوق کارگران در ایران، توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در ۴۱۵ مورد گزارش حقوقی به ثبت رسیده است، بر اساس این آمار به ترتیب استان‌های تهران، خوزستان، کردستان و قزوین بیشترین آمار نقض حقوق کارگران را در گزارشات ثبت شده به خود اختصاص داده‌اند.

کاریکاتور

article picture


شیشه عمر رژیم در دست مخالفان اسد.
کاریکاتور از مهران /خودنویس
 

بازاری زندانی 18 ماه تحت شکنجۀ روحی در بند مخوف 209 زندان اوین

article picture

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" بازاری زندانی محمد بنازاده امیرخیزی علیرغم محکومیت غیر قانونی و غیر انسانی 18 ماه است که در بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات زندانی است.

بازاری زندانی محمد بنازاده امیرخیزی 64 ساله علیرغم گذشت 18 ماه همچنان در بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات زندانی است.او در مهرماه 1389 در شعبۀ 15 دادگاه انقلاب با پرونده سازی دروغین و واهی وزارت اطلاعات توسط صلواتی معروف به قاضی مرگ به 5 سال زندان محکوم شد.اما با وجود محکومیت سنگین و غیر انسانی همچنان در بند مخوف 209 تحت فشارهای طاقت فرسا و شرایط قرون وسطایی بسر می برد.
سربازجوی وزارت اطلاعات با نام مستعار علوی که مسئولیت شکنجه و بازجویی او را به عهده دارد دائم او را تحت شکنجه های روحی خود دارد و وی را مورد اذیت و آزار قرار می دهد . سربازجوی وزارت اطلاعات در بند 209 معروف به علوی اجازه انتقال این بازاری زندانی به بند عمومی را نمی دهد.
در حال حاضر علاوه بر آقای محمد بنازاده امیرخیزی بازاری دیگری بنام جواد لاری که محکوم به اعدام است در بند 350 زندان اوین زندانی است.
لازم به یاد آوری است که او در 9 آذر 88 با یورش مامورین وزارت اطلاعات به محل کارش دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شد. او ماه ها در سلولهای انفرادی تحت شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار داشت شکنجه ها به حدی شدید بود که در طی این مدت 17 کیلو کاهش وزن داشت.بازجویی و شکنجۀ او توسط سربازجویان وزارت اطلاعات با نام مستعار علوی صورت می گرفت یکی از دلایل دستگیری بازاری زندانی حضور بستکانش در قرار اشرف در عراق می باشد. پیش از این همسرش خانم شهلا زرین فر و 2 برادرش اصغر و حمید بنازاده پس از تحمل چند سال و پایان یافتن محکومیتشان آزاد شدند . در حال حاضر خواهر او خانم کبری بنازاده امیرخیزی در زندان گوهردشت کرج زندانی است و از ناراحتی حاد جسمی رنج می برد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،ادامۀ بازداشت و تحت شکنجۀ روحی قرار دادن این بازاری زندانی در بند مخوف 209 به مدت 18 ماه علیرغم محکومیت سنگین را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
10 اردیبهشت 1390 برابر با 30 آوریل 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل


روز جهانی کارگر، بیانیه کانون نویسندگان ایران

article pictureاگر اول ماه مه یکی از خجسته‌ترین و خاص‌ترین روزهای جهان است، در ایران این روز حدیثی دیگرگونه دارد: حاکمیت اصرار دارد که برای لوث کردن این روز، هفتهٔ کارگر اعلام کند؛ تشکل کارفرمایان (اتاق بازرگانی) یک‌ صد و بیست ‌و هشتمین سالگرد تأسیس خود را با کبکبه و دبدبه جشن می‌گیرد، ولی کارگران حتی اجازهٔ تشکل و گرفتن جشن و مراسم آرام را هم ندارند، چه رسد که آزادانه به خیابان‌ بیایند و فریاد دادخواهی سر دهند؛ هرگونه تشکل کارگری سرکوب می‌شود؛ فعالان شجاع کارگری، امثال اسالو، مددی، شهابی، رخشان و... در زندان‌ها می‌پوسند؛ موج موج کارگران و فعالان کارگری بازداشت، تهدید و ارعاب می‌شوند؛ روزنامه‌ها و مطبوعات از انعکاس اخبار مربوط به اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری منع می‌شوند. گذشته از این، طبقهٔ کارگر ایران، امسال افزون بر بیکاری و سرکوب و خفقان، زیر بار حذف یارانه‌ها و تعدیل اقتصادی و گرانی سرسام‌آور کمر خم کرده است.

با این همه، اول ماه مه، روز جهانی کارگر، روز جشن و سرور کارگران، روز تجدید پیمان برای دست‌یابی به حقوق صنفی، اجتماعی و سیاسی طبقهٔ کارگر و امید به آیندهٔ روشن است.

کانون نویسندگان ایران، کانون کارگرانِ فکری، این روز خجسته را به طبقهٔ کارگر ایران و جهان تهنیت می‌گوید.

کانون نویسندگان ایران
اول ماه مه ۲۰۱۱
(۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

واگذاری قرارداد دو میدان گازی دیگر به قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه

article picture

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با تأیید واگذاری دو میدان گازی به «قرارگاه خاتم‌الانبیا»، وابسته به سپاه پاسداران، ارزش این قرارداد را نزدیک به یک میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی فکور روز شنبه از واگذاری قرارداد طرح توسعه میادین گازی هالگان و سفیدباغون استان فارس به صورت ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا خبر داد و افزود که هدف از این طرح توسعه، تولید روزانه ۱۹ میلیون متر مکعب گاز طبیعی است.
ترک تشریفات به این معناست که هیچ مناقصه‌ای برای واگذاری این پروژه برگزار نشده و قرارگاه خاتم‌الانبیا هیچ رقیبی برای امضای این قرارداد نداشته‌است.
مهدی فکور افزود که این شیوه واگذاری قراردادها، به دستور وزیر نفت اجرا می‌شود.
قرارگاه خاتم‌الانبیا هم‌اینک بزرگ‌ترین طرف قراردادهای پروژه‌های دولتی است و ظرف چهار سال اخیر تعداد ۱۵۰۰ مورد از مهم‌ترین پروژه‌های دولتی را در اختیار خود گرفته‌است.
دارایی‌های این مجموعه اقتصادی از بودجه دولتی جداست و مشمول هیچ‌گونه نظارت دولتی نیز نمی‌شود.
روزنامه مردمسالاری، هشتم اسفندماه گذشته گزارشی درباره «واگذاری پروژه نفتی سه میلیارد دلاری با ترک تشریفات مناقصه» به سپاه پاسداران منتشر کرد.
در این گزارش آمده‌بود که به گفته معاون وزارت نفت، پیش از این «قرارداد طرح توسعه بندر نفتی ماهشهر و ساخت مخازن جدید فرآورده نفتی» و «ساخت خط لوله انتقال نفت خام ترش از منطقه سبزآب به ری» هم به قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه واگذار شده‌است.
برپایه آن گزارش، علیرضا ضیغمی علاوه براین از برنامه امضای «قرارداد ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بین شرکت ملی گاز، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و بانک پارسیان» در اسفندماه گذشته خبر داد.
روزنامه مردمسالاری ضمن اشاره به اینکه «اخیراً قرارداد ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری یا همان خط لوله گاز پاکستان» نیز از سوی وزارت نفت به «قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران» واگذار شده، نوشت که معاون وزارت نفت تأکید کرده‌است که «این پروژه‌های نفتی به صورت ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه واگذار شده‌است.»
اسفندماه سال ۸۸ روزنامه تهران امروز با انتشار گزارشی درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران در صنعت نفت، «حجم واگذاری پروژه‌های وزارت نفت به سپاه پاسداران طی سال ۸۸ را بیش از ۱۰ میلیارد دلار» اعلام کرده بود.
مقام‌های دولتی تاکنون ارزش مجموعه پروژه‌های نفت و گاز واگذار شده به سپاه پاسداران در سال ۸۹ را اعلام نکرده‌اند.
رادیو فردا

«محتوای صفحات فیس‌بوک» از علل احضار دانشجویان


«محتوای صفحات فیس‌بوک» از علل احضار دانشجویان به کمیته انضباطی
دانشجونیوز: تجمع دانشجویان دانشگاه سوره و پلی‌تکنیک در اعتراض به وضعیت صنفی دانشجویان برگزار شد. قرار است در دانشگاه مازندران نیز تجمعی اعتراضی برگزار شود. «برچیدن دوربین‌های مداربسته در دانشگاه» یکی از موارد اعتراضی دانشجویان است.
«رئیس دانشگاه سوره! دانشگاه پادگان نیست که ساز و کارهای نظامی بر آن حکم‌فرما باشد. عده‌ای همچون فرماندهان نظامی هر روز ما را چک می‌کنند، که مبادا میل و سلیقه‌ای خلاف آن‌چه می‌پسندند در لباس‌هایمان، رفتارمان و گفتارمان ببینند. حتی اگر آن فرماندهان نظامی حضور فیزیکی نداشته باشند، ما شاهد دوربین‌های ۳۶۰ درجه‌ای هستیم که ما را تحت نظارت آن‌‌ها قرار می‌دهد...» بر اساس فیلم‌های منتشر شده از تجمعات اعتراضی دانشجویان در روزهای گذشته، این جملات بخشی از گفته‌های دختری دانشجو در حیاط دانشگاه سوره است که از خواسته‌های دانشجویان می‌گوید و دانشجویانی که گرد او جمع شده‌اند برای او هورا می‌کشند.
در روزهای گذشته دانشجویان دانشگاه‌های پلی‌تکنیک و دانشگاه سوره در اعتراض به وضعیت دانشجویان، تجمعی اعتراضی برگزار کرده‌اند. همچنین دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک دو بیانیه درباره خواسته‌ها و موارد اعتراض خود منتشر کرده‌اند. "اعتراض به وضعیت اسفناک غذای سلف سرویس دانشگاه"، "اعتراض به وضعیت نامناسب خوابگاه‌ها" و "افزایش ناگهانی هزینه خوابگاه های دانشجویی" از جمله مواردی است که به عنوان محور این اعتراضات عنوان شد.
تجسس در صفحات فیس‌بوک دانشجویان

تاييد حكم سه ماه تعطيلی روزنامه‌ «گل»


ایسنا: ديوان عالي كشور حكم دادگاه بدوي رسيدگي كننده به پرونده‌ي روزنامه ورزشي «گل» مبني بر سه ماه تعطيلي موقت اين روزنامه بدل از حبس را تاييد كرد.
جلسه‌ رسيدگي به اتهامات مدير‌مسئول روزنامه گل، سي‌ام خرداد ماه سال 89 در شعبه‌ 76 دادگاه كيفري استان تهران با حضور هيات منصفه مطبوعات برگزار شده بود.
اين پرونده با شكايت «علي دايي» و به اتهام نشر مطالب خلاف واقع و توهين تشكيل شده بود.
پس از اعلام نظر هيات منصفه مطبوعات، هيات قضايي شعبه 76 دادگاه كيفري، مدير مسئول روزنامه «گل» را از اتهام توهين تبرئه و در مورد اتهام نشر مطالب خلاف واقع به سه ماه تعطيلي نشريه بدل از حبس محكوم كرد و پس از اعتراض به راي صادره، پرونده به ديوان عالي كشور ارسال شد و در نهايت ديوان عالي راي دادگاه بدوي را تاييد كرد.
هم‌چنين پيش از اين ديوان عالي كشور در رايي جداگانه محكوميت روزنامه‌ي «خبر ورزشي» و سايت اينترنتي خبرآنلاين را با شكايت باشگاه پرسپوليس مبني بر تعليق موقت 4 ماهه فعاليت‌ها، تاييد كرده بود.
ایسنا

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه طلای آق دره تکاب

جمعی از کارگران اخراجی کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب در مقابل درب ورودی فرمانداری این شهر تجمع کردند.
به گزارش آژانس خبری موکریان و به نقل از منابع آگاه ، خواسته کارگران که اخیرا شغل خود را به دلیل آنچه تعطیل کارخانه اعلام شده از دست داده اند توقف کامل فعالیت استحصال و فرآوری طلای آق دره تا زمان رسیدگی به وضعیت شغلی خود عنوان شده است.
لازم به ذکر است فعالیت کارخانه طلای آق دره تکاب به گفته مسئولان این کارخانه به علت نقص فنی تعطیل اعلام شده اما حضور تعدادی از کارگران در محل کار، شائبه تعدیل نیرو و اخراج تعدادی از کارگران را ایجاد نموده که این اقدام موجب نارضایتی و اعتراض کارگران اخراجی شده است.

آژانس خبری موکریان
سرویس اجتماعی

راهی که از زندان مدرسه به زندان اوين منتهی شدخبرگزاری هرانا - به مناسبت روز معلم، دو معلم زندانی اقدام به صدور بیانیه‌ای کردند. در این بیانیه که به امضای عبدالله مومنی، معلم و سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت و همچنین محمد داوری، معلم و یکی از مشاوران مهدی کروبی رسیده است، آمده: ««روز معلم» بهانه‌ای شد تا در کنار تبریک به همکاران ارجمند خود در سراسر کشور، با یاد شادباش‌های دانش آموزان در سال‌های پیش شاد و امیدوار باشیم. برای دومین سال است که ما روز معلم را در زندان سپری می‌کنیم، در حالی که دغدغه‌‌هایمان هم چنان پابرجاست و در کشاکش دوگانه «عشق و رنج معلمی» به امید روزهایی هستیم که آموزگاران با شور و شوق درس زندگی بدهند، مدرسه‌های ما در نظامی مشارکت محور، دارای جذابیت و بامحتوا صحنه پویایی و خلاقیت شوند تا در راستای ایفای نقش جامعه پذیری بتوانند سرمایه‌های انسانی را بارور سازند، با تربیت مدنی از کودکان و نوجوانان «شهروندی مسوول» بسازند و نسل فردا را امیدوار کنند.».

متن کامل این بیانیه به گزارش خبرنگار ادوارنیوز به شرح زیر می‌باشد: 

احتمال اجرای قریب و الوقوع حکم اعدام بهمن معارفی


شیرکو (بهمن) معارفی زندانی سیاسی کرد که به اعدام محکوم شده است، دیروز به سلول انفرادی منتقل شد. نامبرده با نزدیک شدن به موعد مقرری که ماموران اجرای احکام زندان سقز به صورت شفاهی برای اجرای حکم اعدام به وی ابلاغ کرده بودند، از تاریخ ۸ اردیبهشت ماه دست به اعتصاب غذا زده است.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شیرکو (بهمن) معارفی که در تاریخ ۱۰/۷/۱۳۸۷ دستگیر شده بود، در دادگاه بدوی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» از طریق عضویت در حزب «کومله» به اعدام محکوم شد.
وکلای پرونده که ایرادت قانونی به اتهامات وارده و روند محاکمه داشتند، با درخواست اعاده دادرسی از ریاست قوه قضاییه و قبول آن توسط آیت الله صادق لاریجانی، پرونده را به دیوان عالی کشور منتقل کردند. متعاقبا با تغییر اتهامات توسط دادستان سقز، پرونده می‌بایست مجددا بررسی و حکم اعدام لغو می‌گردید. اما دادگاه تجدید نظر استان کردستان که خود را ذی صلاح نمی‌دانست پرونده شیرکو معارفی را مجددا به تهران ارسال کرده و تا کنون ابلاغیهٔ رسمی مبنی بر تایید حکم اعدام با توجه به قبول ایرادات قانونی و شرعی توسط ریاست قوه قضاییه که بر حکم مذبور وارد بود، به دست وکلا نرسیده است.

این در حالی است که در تایخ ۲ فروردین سال جاری ماموران اجرای احکام زندان سقز به صورت شفاهی به شیرکو ابلاغ کرده بودند که حکم اعدام وی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۰، همزمان با روزکارگر به اجرا در خواهد آمد.
شیرکو معارفی در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ با انتشار نامه‌ای از داخل زندان صحت ابلاغیه شفاهی ماموران اجرای احکام زندان سقز را تایید کرد در حالی که احمد سعید شیخی به عنوان وکیل پرونده هیچ ابلاغیه رسمی و قانونی‌ای در این خصوص دریافت نکرده بود.
با توجه به قطعی نشده حکم اعدام شیرکو معارفی، پرونده در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ به قسمت اجرای احکام استان کردستان ارسال شده است که واکنش شیرکو و اعتصاب غذای وی در تاریخ ۸ اردیبهش ماه را به دنبال داشت.
بعضی از منابع خبری گزارش کرده‌اند که شیرکو معارفی به بند انفرادی در زندان سقز منتقل شده و همین امر نگرانی‌ها را نسبت به اجرای حکم اعدام افزایش داده است.
خیلیل بهرامیان، از وکلای مشاور پرونده در مصاحبه با «رادیو ندا» اظهار داشت: هر لحطه امکان اجرای حکم وجود دارد.
هرانا

اتحادیه اروپا اعدام مجرمان صغیر در ایران را محکوم کردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعدام مجرمان صغیر را در ایران محکوم کرد و از جمهوری اسلامی ایران خواست تا مجازات مرگ را متوقف کند.
به گزارش رادیو فردا، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد گفته است: «خبر اعدام چهار محکوم جوان در ملأ عام که هفته پیش در بندر عباس به دار آویخته شدند رقت‌آور بود؛ به ویژه آن‌که دو تن از آنان، در زمان ارتکاب جرم منتسب به آنها کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند». 
خانم اشتون همچنین یادآور شده است که جمهوری اسلامی با اعدام مجرمان صغیر، میثاق‌های بین‌المللی حقوق کودک را نقض می‌کند.
بنابر احتساب خبرگزاری فرانسه، در چهار ماهی که از سال جاری میلادی می‌گذرد بیش از ۱۰۰ حکم اعدام در ایران اجرا شده است.

هرانا

سیامک پورزند روزنامه نگار ممنوع الخروج درگذشت

article picture

رادیو فردا:سیامک پورزند، روزنامه نگار سرشناس در بیمارستانی در تهران در گذشت. او همسر مهرانگیز کار، حقوقدان و از فعالان مدافع حقوق زنان در ایران بود. سیامک پورزند، در سال 1380 در تهران بازداشت و به 11 سال زندان محکوم شده بود. به گزارش سازمان عفو بین الملل، او زیر فشار بازجویان، ناچار شد در تلویزیون جمهوری اسلامی اتهامات خود را بپذیرد و پس از مدتی به دلیل کهولت سن و بیماری، در خانه ای زیر نظر ماموران امنیتی زندانی و ممنوع الخروج بود.
سیامک پورزند هنگام مرگ هشتاد سال داشت.
  
با عرض تسلیت به خانم مهر انگیز کار
آرش ناجی

تظاهر کنندگان سوری در "جمعه خشم" علیه جمهوری اسلامی شعار دادند

article picture


سازمان های حقوق بشری در سوریه روز جمعه 29-4-2011 از کشته شدن 22 نفر در تظاهرات "جمعه خشم" در شهرهای مختلف این کشور خبر دادند.
بنا بر گزاش های دریافتی تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف از جمله دمشق، قامشلی ، عامودا، دیر الزور، حلب و ادلب روی داد.
برخی از تظاهرکنندگان سوری علیه رژیم ایران شعار دادند آنان بر این باورند که جمهوری اسلامی ایران در کشتار تظاهر کنندگان دست دارد.
دمشق پایتخت این کشور امروز شاهد یکی از بزرگترین تظاهرات اعتراضی از هنگام آغاز اعتراضات در این کشور بود.
مردم این شهر در پایان نماز جمعه با تجمع در خیابانها بر ضد رژیم حاکم در سوریه شعار دادند.
این در حالی است که شاهدان عینی از دمشق خبر دادند که خودروهای گارد ریاست جمهوری به همراه تعداد زیادی از مأموران در خیابان های اصلی این شهر مستقر شدند.
منابع بیمارستانی در شهر درعا که این روزها به عنوان کانون تظاهرات مردم سوریه درآمده است اعلام کردند 15 جسد متعلق به قربانیان درگیری های امروز را تحویل گرفتند.
پیشتر وزارت کشور سوریه با انتشار بیانیه ای به مردم این کشور هشدار داد در تظاهراتی که از این وزارت مجوز دریافت نکرده است شرکت نکنند.
خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد در پی تیراندازی افراد مسلح ناشناس، 4 سرباز این کشور کشته شدند.
فعالان سیاسی و جامعه مدنی مخالف حکومت بشار اسد پیشتر مردم این کشور را برای انجام تظاهرات "جمعه خشم" فرا خوانده بودند.‏
از سوی دیگر مقام های اتحادیه اروپا امروز جمعه برای بررسی اعمال تحریم بر ضد حکومت بشار اسد در بروکسل گردهم آمدند.
قرار است در صورت توافق اعضاء برخی شخصیت های دولتی سوریه که در جریان قلع وقمع تظاهرکنندگان در این کشور دست داشته اند مورد تحریم قرار گیرند.
خبر قبلی همراه فیلم در لینک زیر
العربیه

۱۳۹۰ اردیبهشت ۹, جمعه

تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره خشونت در سوریه

article picture


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد جلسه ویژه ای را برای بررسی خشونت در سوریه آغاز کرده است.
در ادامه تظاهرات ضد دولتی در سوریه دستکم ۴۵۰ تن کشته شده اند.
کشورهای غربی درخواست کرده اند سرکوب خشونت بار معترضان سوری محکوم شود و خواهان تشکیل کمیسیون مستقلی برای تحقیق درباره اتهامات نقض حقوق بشر شده اند.
انتظار می رود قطعنامه، که آمریکا و تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا از آن پشتیبانی می کنند، با مخالف شدید متحدان سوریه، از جمله چین، روسیه و شماری از کشورهای عرب و آفریقایی روبرو شود.
قطعنامه، قتل و دستگیری صدها معترض را توسط نیروهای دولت سوریه محکوم می کند و خواستار مجازات مسئولان حملات است.
دیپلمات های آمریکایی و غربی همچنین قصد دارند از جلسه روز جمعه جهت افزایش مخالفت با نامزدی سوریه برای کسب یک کرسی سه ساله در شورای حقوق بشر استفاده کنند. قرار است روز ۳۰ اردیبهشت به این درخواست رای داده شود.

صدای آمریکا

تصویر کودکان ایرانی درحکومت عدل الهی

article picture

کودکان فراموش شده شهر

سایت حکومتی مهر ، با انتشار تصاویر زیر نوشت:آنها آنجا می آیند تا ساعاتی که فارغ از کار در خیابان و کارگاه ها هستند سواد هم بیاموزند تا بدانند بالاخره علم بهتر است یا ثروت!

عکس/ یونس خانی

تهدید پزشک حسین رونقی و اعتصاب غذای این زندانی در بیمارستان

article pictureروز گذشته حسین رونقی ملکی به همراه پزشک معالجش در بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران از سوی نیروهای امنیتی تهدید شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران حسین رونقی ملکی زندانی سیاسی که پیش‌تر به بیمارستان هاشمی‌نژاد برای عمل جراحی کلیوی انتقال داده شده بود طی تهدید پزشک معالج وی و شخص ایشان توسط نیروهای امنیتی دست به اعتصاب غذا زده است.
نیروهای ویژه که با لباسهای «پلنگی» به بیمارستان مراجعت کرده‌اند دکتر این زندانی سیاسی آقای «منصوری» را تهدید و خواهان انتقال حسین رونقی به انفرادی شده‌اند.
اعتصاب غذای این زندانی با توجه به عمل جراحی کلیه به شدت برای این زندانی خطرناک است و در صورت عملی شدن تهدید نیروهای امنیتی جهت انتقال وی به انفرادی جان این زندانی در معرض خطر قرار می‌گیرد.نامبرده به علت بدرفتاری نیروهای امنیتی مستقر در بیمارستان و استفاده از دست بند و پا بند، تهدید پزشک ایشان و توهین و فحاشی به خانواده وی، در بیمارستان دست به اعتصاب غذا زده است.
حسین رونقی با اعلام موارد فوق خواهان ملاقات بادادستانی جهت رسیدگی به وضعیت خود شده است.
نیروهای امنیتی از روز گذشته در بیمارستان حضور محسوسی دارند که این امر موجب رعب و وحشت کادر پرستاری و پزشکی بیمارستان نیز شده است.
لازم به یادآوریست، حسین رونقی روز چهارشنبه سی و یکم فروردین پس از ماه‌ها کارشکنی در پرونده این زندانی با دست بند و پا بند به بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران انتقال داده شد و تحت عمل جراحی «پیوند کلیه» قرار گرفته است.
حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر بیش از یک سال در سلول انفرادی تحت شدید‌ترین شکنجه‌ها دچار بیماری کلیوی شد و بعد‌ها طی حکمی غیر قانونی از دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان محکوم گردید.
هرانا

تجمع دانشجویان دراعتراض به امنیتی شدن فضای دانشگاه


دانشجونیوز: در پی برگزاری تجمع گسترده دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران، دانشجویان دانشگاه سوره نیز، صبح دیروز دست به تجمع زدند.
یک روز پس از تجمع بزرگ اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر، دانشجویان دانشگاه سوره نیز در اعتراض به امنیتی شدن فضای دانشگاه و عملکرد نامناسب و فراقانونی حراست دانشگاه دست به تحصن زدند.
بنا به گزارش دانشجویان حاضر در تحصن، صدها تن از دانشجویان دانشگاه سوره در این تحصن اعتراضی شرکت کرده بودند.
گفتنی است در چند روز گذشته، دانشگاه امیرکبیر تهران (پلی تکنیک) میزبان تجمع هزاران تن از دانشجویان این دانشگاه بود که در اعتراض به محدودیت های جدید، وضعیت نامناسب غذا، و عملکرد نامناسب مدیریت دانشگاه تجمع کرده و خواستار استعفای مسئولین زیربط شده بودند.
در دانشگاه مازندران نیز اعلامیه هایی در حمایت از دانشجویان معترض دانشگاه امیر کبیر پخش شده بود که این اعلامیه ها از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در روزهای آتی خبر داده است.


دانشجو نیوز

سه زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر ممنوع الملاقات شدندکمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، سه زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر از ملاقات با خانواده محروم شده اند.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شهرام پورمنصوری، فرهنگ پورمنصوری و مهدی زاویه سه زندانی سیاسی محبوس در بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر هستند که بر اساس گزارش های ارسالی از هفته گذشته ممنوع الملاقات شده اند. گزارش های ارسالی به کمیته حاکی از آن است که تعداد دیگری از زندانیان بند ویژه امنیتی ممنوع الملاقات شده اند.
در حال حاضر ملاقات های حضوری و تلفن بند ویژه امنیتی قطع است و مقامات امنیتی و قضایی دستور داده اند تا هر نوع ملاقات حضوری و تماس تلفنی زندانیان سیاسی با خانواده هایشان قطع شود و تنها با صدور مجوز امکان پذیر باشد. ملاقات های کابینی نیز تحت کنترل و نظارت انجام می گیرد.
زندانیان سیاسی رجایی شهر در اعتراض به اعمال محدودیت ها و کنترل و فشار بیش از حد دست به اعتصاب غذا شده اند.

بی ‌خبری مطلق از روزنامه‌نگار و فعال ملی- مذهبی


سایت تحول سبز: پنج روز از بازداشت علیرضا رجایی، روزنامه‌نگار و فعال ملی- مذهبی، گذشته است و هنوز هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.
به نوشته پایگاه اطلاع رسانی نیروهای ملی مذهبی، از ساعت ۸ صبح روز دوشنبه که علیرضا رجایی هنگام خارج شدن از منزل توسط ماموران وزارت ا طلاعات دستگیر شده است، تاکنون او هیچ تماسی با خانواده نداشته و از محل نگهداری و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.
این پایگاه در گزارشی از چگونگی دستگیری آقای رجایی نوشته است: رجایی در هنگام دستگیری توسط ۷ یا ۸ مامور به داخل خانه برده شده و چندین ساعت خانه مورد تفتیش قرار می‌گیرد، سپس از ‌نجا به محل کارش – انتشارات گام نو – برده شده و محل کار نیز ساعت ها تفتیش می‌شود. در هنگام تفتیش محل کار از همسایه ها سئوال می شده که چه کسانی به اینجا رفت و آمد می‌کرده اند و آیا (مهندس) سحابی هم به اینجا می آمده یا نه. در این تفتیش، کلیه دفترچه تلفن ها، کامپیوتر، دفترهای مالی و … توسط مامورین وزارت اطلاعات ضبط شده است.
این گزارش حاکی است، روز سه شنبه نیز مامورین به منزل پدری ایشان مراجعه کرده و ۵ -۶ ساعت آنجا را مورد تفتیش قرار داده و حتی کمدها و درهایی که کلید نداشته و مدتها قفل بوده را توسط کلیدساز خودشان باز کرده و با دقت شدیدی مورد بازرسی قرار می دهند.
علیرضا رجایی که اکنون برای دومین بار پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شده، از فعالان سیاسی، عضو شورای فعالان نیروهای ملی- مذهبی ایران، روزنامه‌نگار و مدیر انتشارات گام نو است. او دبیر سرویس سیاسی روزنامه‌های جامعه، توس و نشاط بوده و در انتخابات مجلس ششم ۱۳۷۸ کاندیدای ائتلاف نیروهای ملی-مذهبی در تهران بود، که بر اساس نتایج انتخابات در ردهٔ بیست‌وهشتم قرار گرفت و به مجلس راه یافت، اما پس از دست بردن در آرا توسط شورای نگهبان، وی از فهرست نامزدهای منتخب خارج شد و جای خود را به غلامعلی حداد عادل داد.

تحول سبز

منبع حکومتی: اعتراض گسترده و آشوب خیابانی در بافق


سایت آخرین نیوز: تصمیمات خلق الساعه وزیر جوان صنایع در انتصاب و عزل 24 ساعته یک مدیر با اعتراض گسترده مردم مواجه شد و اعتراضات به تصمیم محرابیان بصورت آشوب خیابانی در آمد.
در پي انتصاب مدير عامل جديد شركت سنگ آهن مركزي بافق، روز شنبه كارگران اين شركت دست از كار كشيدند. كارگران با اجتماع در مقابل ساختمان فرمانداري بافق با سر دادن شعارهايي نسبت به معرفي مدير عامل غيربومي اين شركت اعتراض كردند كه با دخالت پليس پراكنده شدند.
معترضين به همراه جمع كثيري از كسبه و اهالي بافق در ميدان شهداي بافق اجتماع نموده و تا محل امامزاده عبدالله راهپيمايي كردند.
کیهان در این باره نوشت : اهالی بافق در پی اعتراض به انتصاب و برکناری دو روزه مدیر عامل جدید و مردمی شرکت سنگ آهن مرکزی این شهر ، با برخورد شدید و دور از انتظار نیروی انتظامی مواجه شدند.
گزارش‌های رسیده حاکی است مردم بافق که از انتصاب نیروی جدیدی که برای اولین بار از خود اهالی بافق انتخاب شده بود، خوشحال شده بودند، ناگهان با برکناری وی پس از گذشت دو روز از انتصاب وی و انتخاب شخص دیگری مواجه و به همین دلیل سرخورده و ناراضی در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شهر و استان به این بی تدبیری و سوء مدیریت شدند اما با این معترضان بشدت برخورد شد.
در پی این ماجرا، مردم با تجمع در ایستگاه راه آهن بافق، تا ساعت‌ها از تردد قطارهای مسافری و باری جلوگیری کردند و اعتراضات به محرومیت و پروژه های بر زمین مانده سال‌های اخیر و انتقال برخی از آنها به دیگر شهرهای استان یزد شکل گسترده تری به خود گرفت.
گفتنی است بافق، شهری ثروتمند اما با مردمانی فقیر است. این شهر بر روی منابع و معادن ارزشمند زیادی خوابیده که بخش عمده ای از آهن، سرب، روی و سایر فلزات مورد نیاز صنایع مهم کشور را تأمین می کند اما فقیر از این جهت است که خود مردم بافق از این همه نعمت خدادادی محروم‌اند.
مردم بافق از این گلایه دارند که چرا گاهی دل مسئولان استان و کشور، برای یوزپلنگ‌های این منطقه بیش از اهالی و ساکنان آن می تپد.
ایران پرس نیوز

یادداشت معلم زندانی از داخل زندان رجايی شهر


استبداد فردی در وزارت آموزش آینده تاریکی برای تعلیم و تربیت فراهم کرده است
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: رسول بداغی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان که در زندان رجایی شهر کرج و در بند ویژه امنیتی در کنار دیگر زندانیان سیاسی به سر می برد، با ارسال یادداشتی از داخل زندان به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی دیدگاه خود را در آستانه روز معلم در ارتباط سیستم آموزشی و تربیتی حاکم ابراز داشته است. رسول بداغی در این نوشته می گوید : "سیستم حاکمیت استبداد فردی در وزارت آموزش و پرورش آینده تاریک برای تعلیم و تربیت کشور فراهم کرده است."
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، یادداشت رسول بداغی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان که به مناسبت روز معلم در زندان رجایی شهر نوشته است، به شرح زیر است:
سیستم حاکمیت استبداد فردی در وزارت آموزش و پرورش به دلایل زیر آینده تاریکی برای تعلیم و تربیت کشور فراهم کرده است:
یک - سیاست زدگی آموزش و پرورش و استفاده ابزاری از معلمان و دانش اموزان به عنوان سیاهی لشگر زورگویان حاکم.
دو- طبقاتی کردن ملت با زیر پا گذاشتن اصل.*
سه - قانون اساسی و آموزش و پرورش آزاد و پولی.
چهار - نگاه مصرفی رژیم به معلمان و آموزگاران به عنوان صدقه بگیران مقامات.
پنج - فلسفه مغلطه پروری در نظام تعلیم و تربیت کشور.
شش - مشکلات معلمان حق التدریسی و بهره برداری استعمارگرانه حکومت از آنان.
هفت - نا امیدی و بی انگیزه گی دانش آموزان به تحصیل به دلیل افزایش سرسام آور بیکاری بویژه در میان قشر تحصیل کرده جامعه.

رسول بداغی
زندان رجایی شهر کرج
اردیبهشت 1390

مصباح یزدی: مخالفت با ولی وفقیه در حد شرک به خدا است
العربیه: محمد تقی مصباح یزدی از روحانیون اصولگرا در قم تاکید کرده است که مخالفت با ولی فقیه در حد شرک به خدا است.
در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به رهبر این کشور "ولی فقیه" گفته می شود که حاکمان ایران و هواداران آن ها می گویند که این قدرت سیاسی ریشه ای دینی دارد و مشروعیت آن برگرفته از خدا است. نظریه ای که توسط بسیاری از علمای شیعه مورد پذیرش قرار نگرفته است.
به گزارش خبرگزاری اصولگرای "رجا نیوز" مصباح یزدی پنجشنبه 28-4-2011 در دیدار جمعی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در استدلال بر نظریه ولایت فقیه گفت: "حتي در زمان حضور معصوم که برخي از مردم يه امام دسترسي نداشتند، ائمه افرادي را به عنوان نائب و جانشين خود قرار مي ‌دادند و اين همان امري است که در فرهنگ ما ولايت فقيه نام دارد."
وي با اشاره به اين‌که نمي ‌توان دين را از غير متخصص در امور ديني ياد گرفت، گفت: "دين را بايد به كمك علما از قرآن و كلمات معصومين آموخت؛ نه از مرتاض و جن‌ گير؛ و با استناد به اين‌که برخي افراد کارهايي مي‌کنند که ديگران از انجام آن عاجزند، نمي‌توان براي شناخت دين به آن‌ها مراجعه کرد."
با توجه به اختلافات اخیر میان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران و اطرافیانش با آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور، به نظر می رسد این بار این سخنان مصباح یزدی احمدی نژاد را نشانه رفته است. چرا که بسیار شایع می شود اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر احمدی نژاد و نزدیکترین فرد به او، با مرتاضان هندی در ارتباط است و از آن ها در برنامه ریزی های خود مشورت می گیرد.
مصباح یزدی با بيان اين‌كه اگر فهميديم مسأله‌اي حق است بايد تا آخر بر آن پافشاري کنيم، خاطرنشان کرد: "اگر پس از بررسي ادله ولايت فقيه به حقانيت آن پي برديم، بايد پاي آن بايستيم و بدانيم که مخالفت با ولي‌فقيه مخالفت با ائمه و بر اساس روايات در حد شرك بالله است."
در هفته های اخیر اختلاف در راس قدرت در ایران به اوج خود رسیده است. اختلاف ها به شکل علنی خود با جریان استعفای علی اکبر مصلحی وزیر اطلاعات در دولت احمدی نژاد آغاز شد.
احمدی نژاد که در روزهای اخیر از حضور در دفتر کار خود در نهاد ریاست جمهوری در اعتراض به تاکید آیت الله خامنه ای بر ادامه حضور مصلحی در راس وزارت اطلاعات امتناع کرده دوشنبه با رهبر ایران دیدار کرد اما از نتایج این دیدار خبری منتشر نشده است.
در پی اختلاف های داخلی مصلحی از سمت خود استعفا داد که فورا مورد پذیرش احمدی نژاد قرار گرفت. بنا بر گزارش ها آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار ابقای مصلحی شد.


ایران پرس نیوز

زندانی سیاسی کرد در خطر اعدام قریب الوقوع


فراخوان چهار نهاد مدنی علیه اجرای حکم اعدام شیرکو معارفی

مردم آزادیخواه ایران و کردستان
نهادهای حقوق بشری و مجامع بین امللی
نهادهای سیاسی و مدنی در خارج از کشور
همان طور که میدانید شیرکو معارفی در خطر جدی اجرای حکم اعدام قرار دارد. شیرکوه
معارفی اهل بانه از سوی دادگاه انقلاب سقز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است.
این حکم در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور نیز به تائید رسیده است.
هم اکنون وی برای اعتراض به اجرای حکمش از روز پنج شنبه هشتم اردیبهشت ماه سال
جاری، دست به اعتصاب زده است.
از این رو ما به عنوان نهادهای مدنی کرد در کردستان از تمامی مردم کردستان و ایران
و از کلیه نهادهای فوق و مجامع بین امللی خواهان مداخله موثر و فعال و فوری هستیم
زیرا جان زندانی سیاسی کرد شیرکو معارفی در خطر جدی میباشد. و از تمام نهاد های
سیاسی و مدنی و تمامی آزادیخواهان در خارج از کشور میخواهیم که با اعتراض خود در
کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان ، صدای بی گناهی شیرکو معارفی را به گوش
جهانیان برسانند و حمایت و پشتیبانی خود را از تمامی نهادهای که در این زمینه تلاش
میکنند اعلام مینمایم.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
انجمن زنان آذر مهر کردستان
سازمان ضد اعدام در کردستان
اتحادیه خانواده های در بند کورد

ایران پرس نیوز

پیکر یک زندانی کشته شده پس از ۲۰ روز بی‌خبری تحویل خانواده‌اش شد

article picture


شهرام گلچین از کشته شدگان واقعه زندان قزل حصار که در آن ده‌ها زندانی کشته و زخمی شدند پس از ۲۰ روز به خانواده ایشان تحویل داده شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، یکی از کشته شدگان زندان قزل حصار به نام شهرام گلچین که توسط نیروهای بسیج منطقه آیت الله کاشانی بازداشت شده بود از کشته شدگان حادثه قزل حصار بود که جسد این زندانی پس از گذشت دو هفته و با تهدید و تطمیع خانواده به ایشان داده شد.
یکی از دوستان این زندانی به گزارشگر هرانا گفت «نامبرده توسط گشت بسیج منطقه آیت ا... کاشانی در ایست بازرسی به جرم اینکه جزء جوانان پرشوربوده دستگیر شده است.»
وی در ادامه افزود: «از نامبرده در زندان بعد از شورش خبری نبود و در شنبه ۲۸ اسفند طی اصرار خانواده مبنی بر ملاقات اعلام می‌شود که در درمانگاه زندان است. در صورتیکه بر اساس مدارک نامبرده در تاریخ یاد شده فوت نموده بود.»
این منبع آگاه ضمن اعلام بی‌خبری کامل خانواده تا پیش از اتمام تعطیلات عید به هرانا گفت: «بعد از تعطیلات با پیگیری مشخص می‌شود جنازه شهرام در سردخانه قبرستان کرج است. و علت مرگ عفونت ریه اعلام شده است.»
این شاهد عینی که موفق به مشاهده جسد شهرام گلچین شده بود در خصوص آثار ضرب و شتم بر بدن وی گفت: «برروی جنازه مرحوم، آثار کبودی بر روی پا‌ها وپشت ناشی از جسم سخت و لوله‌ای شکل وجود داشت. همچنین شکستگی سر نیز مشهود بود.»
بر اثر تهدیدات نیروهای امنیتی و اطلاعاتی خانواده این زندانی به آشنایان خود گفته‌اند فرزندشان در یک تصادف رانندگی کشته شده است.
لازم به یادآوریست در روزهای پایانی سال ۸۹ اعتراضات گسترده‌ای در زندان قزل حصار کرج و در اعتراض به اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی رخ داد که در پی آن دست کم ۸۰ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند و زندانبانان و گارد ضد شورش اقدام به تیر اندازی مستقیم به سمت زندانیان بی‌دفاع نمودند.

هرانا

« شرايط آزادی های دينی و مذهبی در ايران همچنان رو به وخامت است»

article pictureيک کميسيون آمريکایی در گزارش سالانه خود درباره آزاديهای دينی در جهان، با قرار دادن ايران در کنار کشورهايی که آزادی اقليت های مذهبی را به طور جدی نقض می کنند، تصريح کرده است: « شرايط آزادی های دينی و مذهبی در ايران، همچنان رو به وخامت است.»
کميسيون آزادی بین المللی مذهب آمریکا، يک کميسيون مستقل است که اعضای آن توسط رييس جمهور آمريکا و رهبران حزب دمکرات و جمهوريخواه در سنا و مجلس نمايندگان برگزيده می شوند.
وظيفه اين کميسيون بررسی وضعيت آزادی های مذهبی و دينی در سطح بين المللی و ارائه پيشنهادهايی به رييس جمهور، اعضای کنگره و وزير امور خارجه آمريکا است.
در اين گزارش بر نام ايران و سيزده کشور ديگر، به عنوان کشورهايی که در زمينۀ آزادی های دينی، موجب نگرانی عميق هستند، تاکيد شده است.
در اين گزارش همچنين به وزير خارجۀ آمريکا توصيه شده که در برابر صدور ايديولوژی بنيادگرای دولت هايی مانند عربستان، و سرکوب باورمندان مذهبی توسط حکومت هايی چون ايران و چين، سياستی محکم اعمال کند.
اين گزارش می گويد، افزايش نقض حقوق دينی و مذهبی مردم در ايران و سيزده کشور جهان در سال گذشته به ميزانی بوده که موجب نگرانی عميق جامعه ی جهانی شده است.
در گزارش سالانۀ مربوط به آزاديهای دينی در جهان، چهارده صفحه به جزييات سرکوب اقليت های دينی و مذهبی در ايران اختصاص يافته و در آغاز آمده است: « حکومت ايران، همچنان آزادی های دينی و باورهای مذهبی شهروندان خود را زيرپا می نهد و مردم را صرفا به خاطر اتهام های دينی، به حبس های درازمدت، شکنجه و اعدام محکوم می کند.»
اين گزارش می افزايد:« ايران با حکومت "جمهوری اسلامی، مبتنی بر قانون اساسی" با تکيه بر آيين و يا باورهای مذهبی شهروندان خود، تبعيض اعمال می کند و طی سال گذشته، شرايط آزادی های دينی و مذهبی در ايران، همچنان رو به وخامت گذاشته و حمله های فيزيکی، تهديد و ارعاب و بازداشت و حبس عليه اقليت هايی مانند بهاييان، مسيحيان و دراویش افزايش يافت و حتی پيروان آيين های غيراسلامی که تحت حمايت قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران قرار دارند، مانند کليميان، ارمنيان، آسوريان و زرتشتيان با تبعيض و اختناق دست بگريبان بودند.»
در اين گزارش همچنين آمده است که اکثريت شيعه و اقليت سنی، ازجمله روحانيانی که از رژيم جدا هستند، مرعوب و بازداشت می شوند، مخالفان و فعالان حقوق بشر به صورت روزافزونی هدف بدرفتاری ماموران حکومتی هستند و تعدادی از آنها، محکوم به مرگ شده و حتی برخی به جرم محاربه با خدا، اعدام شده اند.
در ادامه گزارش با اشاره به اين که انکار هالوکاست و يهودستيزی توسط مقام های ارشد دولت ايران افزايش يافته، گفته شده که از هنگام انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ ميلادی، بسياری از اعضای اقليت های دينی، از بيم زجر و آزار، موطن خود ايران را ترک کرده اند.
در گزارش سالانۀ آزاديهای دينی در جهان، در بيش از سيصد و هفتاد صفحه، با برشمردن موارد نقض حقوق دينی ملت های ايران، اريتره، ازبکستان، برمه، پاکستان، ترکمنستان، عربستان، عراق، سودان، کره شمالی، چين، مصر، نيجريه و ويتنام، از دولت آمريکا خواسته شده تا نگرانی های عميق در مورد افزايش محدوديت های دينی و مذهبی در کشورهای يادشده را بازتاب دهد و بويژه در برابر سياست صدور ايديولوژی بنيادگرايی از سوی عربستان سعودی و سياست های سرکوب دولت های ايران و چين عليه شهروندان اين کشورها محکم ايستادگی کند.
رادیو فردا

نروژ ادعای لاریجانی را تکذیب کرد

article picture


نروژ ضمن تکذیب اظهارات لاریجانی حضور گروەهای تروریستی مخالف رژیم ایران در این کشور را رد کرد
وزارت خارجە نروژ ادعاهای «تهران تایمز» بە نقل از «لاریجانی» در دیدار با سفیر خود در تهران مبنی بر حضور و دستگیری گروەهای تروریستی مخالف رژیم ایران در این کشور را قاطعانە تکذیب  و آن را «کذب» خواندەاست. 


بە گزارش روزنامە Dagbladet نروژی روزنامە دولتی انگلیسی زبان تهران تایمز کە منعکس کنندە دیدگاەهای رسمی جمهوری اسلامی است؛ در شمارە روز چهارشنبە ٢٤ آپریل خود بە نقل از دبیر ستاد حقوق بشر قوەقضائیە و مشاور حقوقی رهبر مذهبی ایران نوشتە است: «در دیدار با "روالد نس" سفیر نروژ در تهران، محمد جواد لاریجانی اظهار داشت نروژ بە کشوری آزاد و مأمن "باندها و گروەهای تروریستی" مخالف جمهوری اسلامی تبدیل شدە و ایران درصدد است تا برای بازداشت آنها مدارک لازم را در اختیار دولت نروژ قرار دهد و سفیر نروژ هم گفت کشور متبوعش رابطە خوبی با اینتروپل دارد و در این مورد تحقیقات لازم را بعمل خواهد آورد.»   


روالد نس سفیر نروژ در ایران
همچنین این روزنامە دولتی ایران بە نقل از لاریجانی نوشتە است: «در این جلسە ضمن تشکر از دولت نروژ بخاطر رویکرد مناسب و متفاوت این کشور با دیگر کشورهای اروپایی در محکومیت تجاوز عربستان سعودی و کشتار مردم بحرین از بی تفاوتی دیگر کشورهای اروپایی بشدت انتقاد کردە است.»

این در حالی است کە مدیر روابط عمومی وزارت خارجە کشور نروژ، ضمن «دروغ شمردن خبر» بە Dagbladet  می گوید« در این دیدار سفیر ما بعلاوە ایران را هم بە خاطر استفادە از اعدام بعنوان مجازات و عدم همکاری با سازمان ملل متحد در رابطە با مسئلە حقوق بشر مورد نکوهش قرار دادە است.»

بە گفتە "فرودە اوورلاند آندرشن"؛ سفیر نروژ در تهران ضمن تکذیب وجود هرگونە گروە تروریستی مخالف حکومت ایران در کشور نروژ تأکید کردەاست این روزنامە دولتی ایرانی «تصویری بە کل وارونە از حقایق این دیدار را ارائە دادە است.»
وی در عین حال تأکید می کند ادعاهای مطرح شدە در مورد عربستان سعودی هم تنها نظر لاریجانی بودە و سفیر ما در این مورد اظهار نظری نکردەاست.
 گفتە می شود خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران ایرنا نیز ادعاهای تهران تایمز را عینا تکرار کردە و بعلاوە بە همکاری فی مابین در زمینەهای  «مبارزە با مواد مخدر» و « پناهندگان ایرانی در نروژ» نیز اشارە کردە است.
یاد آور می شود این دیدار در چهارچوب ارائە پنجمین گزارش نروژ بە سازمان ملل در مورد حقوق اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی صورت گرفتە بود.

مسعود ناصری خبرنگار مستقل و فعال حقوق بشر - نروژ

باند احمدی نژاد: مخالفین برای حضور رییس جمهور در تلویزیون پیش شرط گذاشتند

article picture
در پی جدال باند های خامنه ای ، احمدی نژاد ، سایت حکومتی هفت صبح وابسته به باند احمدی نژاد نوشت:در حالیکه هفت صبح پیش از این از ضرورت زنده بودن برنامه هفته آینده رییس جمهور خبر داده بود، برخی منابع مخالف دولت برای رییس جمهور پیش شرط قرار دادند.

به گزارش «هفت صبح»، برخی منابع مخالف دولت برای رییس جمهور تعیین تکلیف کرده و مدعی شده اند که پخش زنده منوط به اعلام موضع قبل از برنامه است.
این منابع حتی علاوه بر زمان و چگونگی مصاحبه، رسانه اعلام موضع کننده را هم برای رییس جمهور مشخص کرده! و اعلام کرده اند که رییس جمهور قبل از برنامه زنده با ایرنا و یا سایت خود مصاحبه کرده و اعلام موضع کند. این منابع پا را فراتر گذاشته و حتی گفته اند رییس جمهور معطل هفته بعد نماند.
سابقه این منابع در تلاش علیه دولت و همراهی با اپوزیسیون رادیکال روشن است.

وقت دادگاه کوهنوردان آمریکایی زندانی تهران، تعیین شد

article picture

نیو یورک تایمز:مطابق اظهارات وکیل دو شهروند آمریکایی، آنها برای سومین بار در ماه مه در دادگاه حاضر می شوند؛ این دو از ۱۹ ماه قبل به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به ایران، در تهران زندانی شده اند.


مسعود شفیعی- وکیل جاش اف.فتال و شان ام.بائر- که هر دو ۲۸ ساله هستند، روز سه شنبه گفت که آنها در روز یازدهم ماه مه در جلسه دادگاه حاضر می شوند. قاضی ها در دو دادگاه قبلی، ارائه حکم را با استناد به غیبت سومین آمریکایی- سارا شرود- به تعویق انداخته بودند.

سارا شرود، ۳۲ ساله، ماه سپتامبر گذشته به دلایل پزشکی با ضمانت مالی آزاد شد و به ایالات متحده برگشت. هر سه آنها در ژوئن سال ۲۰۰۹ در مرز نزدیک به کردستان عراق دستگیر شدند.در حالی که خانم شرود با نامه ای از وزارت امور خارجه احضار شده است، بعید به نظر می رسد که برای حضور در دادگاه ماه مه به ایران برگردد. آقای شفیعی در یک مصاحبه تلفنی گفت: «وقتی که چندین شخص متهم وجود دارد، قاضی نمی تواند فقط به دلیل این که یکی از آنها حضور ندارد، مورد را به تعویق بیاندازد. قاضی باید رای جداگانه برای «شان» و «جاش» صادر کند.»«حکم سارا می تواند غیابی صادر شود، و یا فقط پرونده وی می تواند به تعویق بیفتد.»

آقای«فتال» و «بائر» در ۱۹ ماه گذشته در زندان بدنام اوین تهران حبس شده اند- مدت زمان قابل توجهی طولانی تر از حداقل یکسال محکومیت برای جرائمی که متهم به ارتکاب آن شده اند.

آقای شفیعی گفت که به او اجازه نداده اند که از قبل از حضور موکلانش در جلسه قبلی دادگاه تاکنون با آنها دیدار کند؛ هرچند رئیس دادگاه به وی اطمینان داده بود که خواهد توانست موکلانش را ببیند.هر سه آمریکایی نپذیرفته اند که عمدا وارد قلمروی ایران شده اند و یا مشغول جاسوسی بوده اند.

دو جلسه قبلی دادگاه در ماه های نوامبر ۲۰۱۰ و فوریه پشت درهای بسته برگزار شده بود. در حالی که قانون ایران اظهار می دارد که در چنین مواردی، جلسات دادگاه باید به صورت علنی برگزار شود، اما قضات می توانند در موارد حساس استثناهایی قائل شوند.

خانم شرود در مصاحبه ای در ماه نوامبر گفت که آقای بائر- نامزدش- و دوستشان آقای فتال در حال پیاده روی در یک جاده خاکی بی نشان بودند و وقتی که یک نگهبان به آنها اشاره کرد سهوا وارد ایران شدند.

خانم شرود که در اوکلند زندگی می کند، گفت: «او (نگهبان) به زمین خاکی اشاره کرد و گفت «ایران» و سپس به مسیری اشاره کرد که قبل از این که او برایمان دست تکان بدهد، آنجا بودیم و گفت: «عراق»«ما واقعا تا زمانی که او به ما اشاره نکرده بود وارد ایران نشده بودیم. ما گیج و نگران شده بودیم و می خواستم برگردیم.»

مقامات رسمی ایران در گذشته تائید کرده اند که مناطق مرزی این کشور با کردستان عراق، علامت گذاری های مناسب و کافی ندارد.

* از: ویلیام یونگ / در: نیویورک تایمز
منبع خبر:ایران در جهان

۱۳۹۰ اردیبهشت ۸, پنجشنبه

روز جهانی کارگر ، بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد

article picture

28آوریل (8 اردیبهشت) روز جهانی همدردی با کارگران آسیب دیده در محیط کار را گرامی میداریم

ما همراه و همگام با کارگران جهان 28 آوريل روز جهاني همدردي با کارگران آسيب ديده و روز اعتراض به نبود ايمني در محيط کار را گرامي ميداريم و با اعتراض به شرايط وخيم نبود ايمني در محيطهاي کار ضمن اعلام همدردي با عموم کارگران آسيب ديده و خانواده هايشان در ايران و سراسر جهان، خواهان بکار گيري بالاترين استانداردهاي ايمني در محيط کار هستيم و سيستم موجود را مسئول بلاواسطه قربانيان حوادث ناشي از کار ميدانيم

28آوریل (8 اردیبهشت) روز جهانی همدردی با کارگران آسیب دیده در محیط کار را گرامی میداریم

کارگران در اين روز در سراسر دنيا به ياد همکاران قرباني خود، کارزار همبستگي و گرامي‌داشت و همدردي با خانواده‌هاي کارگران قرباني را به راه خواهند انداخت و برنامه‌هاي آموزشي و اعتراضي گوناگوني را عليه سياست‌ها و قوانيني که باعث قرباني شدن ميليون‌ها کارگر در سال مي‌شود سازمان خواهند داد

کارگران ايران در شرايطي اين روز را گرامي ميدارند که وضعيت ايمني در محيط هاي کار در بدترين شرايط در طي چند دهه گذشته قرار دارد. راننده اي که در پشت فرمان اتوبوس در هواي بسيار آلوده کار ميکند، کارگران معادن، پالايشگاه، پتروشيمي، ماشين سازي، معلمي که تدريس ميکند تا کارگر کشاورزي و همه و همه از اين قاعده متثني نيستند و زنان و کودکان کارگر جدا از اين که به دليل انجام کارهاي سخت و زيان‌آور قرباني حوادث شغلي مي‌شوند، همچنين قرباني آزار و اذيت جنسي برخي کارفرمايان و همکاران مرد خود نيز مي‌گردند

ما همراه و همگام با کارگران جهان 28 آوريل روز جهاني همدردي با کارگران آسيب ديده و روز اعتراض به نبود ايمني در محيط کار را گرامي ميداريم و با اعتراض به شرايط وخيم نبود ايمني در محيطهاي کار ضمن اعلام همدردي با عموم کارگران آسيب ديده و خانواده هايشان در ايران و سراسر جهان، خواهان بکار گيري بالاترين استانداردهاي ايمني در محيط کار هستيم و سيستم موجود را مسئول بلاواسطه قربانيان حوادث ناشي از کار ميدانيم

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اتحادیه آزاد کارگران ایران

هيئت بازگشائي سنديکاي فلز کار و مکانيک

۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

گروگان گیری دانشجوی زندانی هود یازرلو توسط سربازجوی وزارت اطلاعات

article picture


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی ایران" سربازجوی وزارت اطلاعات با نام مستعار علوی علیرغم اینکه محکومیت دانشجوی زندانی به پایان رسیده است او را همچنان در زندان بصورت گروگان نگه داشته است.
محکومیت غیر قانونی و غیر انسانی 3 سالۀ دانشجوی زندانی هود یازرلو 3 اردیبهشت ماه پایان یافت. پیش از این تاریخ به خانواده او اعلام کردند مبلغی را جهت آزادی فرزندشان باید به حساب واریز نمایندولی علیرغم گرفتن مبلغ از خانواده اش جهت آزادی وی و همچنین اعلام تاریخ آزادی به این دانشجو، او را 3 اردیبهشت ماه از از سالن کاملا ایزوله 12 بند 4 زندان گوهردشت تحت عنوان اینکه آزاد است خارج کردند. ولی از آنجا به بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل کردند و از آن زمان تاکنون به غیر از یک تماس تلفنی کوتاه و کنترل شده در حضور سربازجوی وزارت اطلاعات علوی هیج تماس و یا ملاقاتی با خانواده اش نداشته است.
تا به حال به ندرت چنین موردی پیش آمده است ،زندانی سیاسی که محکومیت خود را طی کرده است بجای آزاد کردن وی او را به شکنجه گاه وزارت اطلاعات بند 209 زندن اوین منتقل نمایند.
سربازجوی وزارت اطلاعات با نام مستعارعلوی که مسئول پرونده سازی و بازداشت او است بدون هیج دلیل دستور انتقال او را به بند 209 صادر کرده است و به نظر می آید که این زندانی سیاسی به عنوان گروگان در بازداشت غیر قانونی و غیر انسانی خود نگه داشته است.این سربازجو همچنین پدر این زندانی سیاسی را تهدید به احضار و بازجویی نموده است.
خانواده یازرلو از زمان انتقال بی دلیل فرزندشان به بند 209 به ارگانهای مختلفی مراجعه کرده اند و خواستار علت عدم آزادی و انتقال فرزندشان به بند 209 شده اند ولی تا به حال هیچ کسی پاسخگوی آنها نیست.هنگامی که این خانواده به دفتر جعفری دولت آبادی مراجعه کردند رئیس دفتر او فردی به نام افضلی از دادن پاسخ مشخص به این خانواده خوداری کرد.
سربازجوی زارت اطلاعات در بند 209 که با نام مستعار علوی شناخته می شود. این فرد از جنایتکاران علیه بشریت است او در یورش به خانواده های زندانیان سیاسی شخصا حضور دارد و فرماندهی حملات را به عهده دارد.او همچنین به زنده یادان علی صارمی،جعفر کاظمی و حاج آقایی گفته بود که حکم اعدام برای شما خواهم گرفت و زمان اجرای حکم جنایتکاران وضد بشری اعدام خود شخصا حضور داشت و شاهد اعدام آنها بود.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، عدم آزادی دانشجوی زندانی پس از طی کردن محکومیت غیر قانونی و غیر انسانی و به گروگان گرفته شدن وی توسط بازجویان وزارت اطلاعات را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به دادگاه های بین المللی جهت رسیدگی به این جنایتها است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
08 اردیبهشت 1390 برابر با 28 آوریل 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

زخمی شدن یک شهروند مرزنشین کرد توسط نیروهای انتظامی

روز سه شنبه مورخ 6 اردیبهشت ماه نیروهای انتظامی در منطقه مرزی " دوله بی " شهرستان مریوان تعدادی از شهروندان مرزنشین کرد را به ظن داشتن کالای قاچاخ به رگبار می بندنند که بر اثر آن یک شهروند کرد به شدت زخمی می شود.
بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اثر این تیراندازی شهروندی به نام" محمد توانا " به شدت زخمی شده است.
لازم به ذکر است سالانه تعدادی زیادی از شهروندان کرد که در اصطلاح محلی به آنها " کولبر " یا " کاسبکار " گفته می شود در مرزهای غربی کشور به سبب داشتن کالای قاچاغ منجمله چای ، سیگار و لوازم صوتی و تصویری توسط نیروهای انتظامی کشته یا زخمی می شوند. بر اساس گزارشات جمع آوری شده توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران سال گذشته حدالقل 66 نفر از شهروندان کرد توسط نیروهای انتظامی و نظامی کشته شده و تعدادی 76 نفر هم زخمی شده اند.
هرانا

قطعنامه مشترک به مناسبت روز جهانی کارگر

article picture

قطعنامه مشترک به مناسبت روز جهانی کارگر - اول ماه مه 2011 - 11 اردیبهشت 1390


اول ماه مه روز جهانی کارگر، روز اتحاد و اعتراض جهانی کارگران به ستم و نابرابری نظام سرمایه داری است. این روز یاد آور مبارزات کارگران جهان برای دستیابی به حقوق انسانی شان است. کارگران ایران همراه با کارگران جهان این روز را گرامی میدارند و هر ساله در اعتراض به شرایط غیر انسانی خود در این روز گرد هم آمده و به هر طریق برای بدست آوردن حقوق حقه خود فریاد بر می آورند.
شور و شعف و رزمندگی کارگران در روز اول ماه مه و اعتراض آزادانه میلیونی آنان به شرایط زندگی شان در اکثر نقاط دنیا در حالی جهان را به لرزه میاورد که کارگران ایران علاوه بر محرومیت از حقوق اجتماعی خود از قبیل بر پائی تشکل و اعتراضات خیابانی، هر روزه و هر لحظه در معرض شدیدترین تهاجمات به زندگی و معیشت خود قرار دارند. هر گونه اعتراض و حق خواهی کارگران با بازداشت و زندان پاسخ میگیرد، با طرح موسوم به هدفمند کردن یارانه ها که سرمایه داری حاکم با پشتیبانی نهادهای بین المللی سرمایه داری اجرای آن را آغاز کرده است در حال تباه کردن بیش از پیش زندگی و معیشت میلیونها خانواده کارگری هستند و کسی حق اظهار نظر آزادانه در این باره را ندارد، با افزایش سرسام آور قیمتهای انرژی و تعطیلی کارخانه ها هر روزه صد ها و هزاران کارگر به صف میلیونی بیکاران رانده میشوند و در همین حال بیمه بیکاری را بیش از پیش به ضرر کارگران تغییر میدهند، اقدام به اخذ فرانشیز در بیمارستانها و مراکز درمانی تامین اجتماعی از کارگران میکنند و معیارهای دیگری برای حقوق بازنشستگی می تراشند، بیمه کارگران ساختمانی را در هزارتوی راهروهای اداری ابتر میکنند و در حالی که اقدام به افزایش سرسام آور قیمتهای کالاهای اساسی کرده اند حداقل دستمزد کارگران را بطور توهین آمیزی 9 درصد افزایش میدهند.

هشدار معنادار حامیان احمدی‌نژاد : لشکر تا بن دندان مسلح را نابود می‌کنیم

article pictureهشدار معنادار حامیان احمدی‌نژاد از «استان فارس»:
گروهی از هواداران محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای هشدار دادند در برابر «لشکر تا بن دندان مسلحی» که در پی از میدان به در کردن دولت است ایستادگی کرده و این لشکر را نابود خواهند کرد.
دیگربان :بیانیه هواداران احمدی‌نژاد روز چهارشنبه (هفتم اردیبهشت) به نام گروهی از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان استان فارس در سایت «آئین‌ نیوز» متعلق به تیم احمدی‌نژاد منتشر شده است.
این بیانیه کم‌سابقه و بدون امضا چند روز پس از آنکه علی خامنه‌ای در جمع گروهی از مردم استان فارس اعلام کرد در برابر انحراف‌ها تا پای جان خواهد ایستاد٬ منتشر شده است.
این بیانیه تند در واقع پاسخ مستقیمی به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی علیه تیم احمدی‌نژاد است که صادر کنندگان آن به ظاهر گروهی از هواداران دولت در استان فارس هستند.
این بیانیه برای نخستین‌بار پس از علنی شدن اختلافات احمدی‌نژاد و خامنه‌ای و موضع‌گیری صریح فرماندهان سپاه در طرفداری از رهبر جمهوری اسلامی، از منتقدان دولت با عنوان تازه «لشکر تا بن دندان مسلح» یاد کرده که به نظر می‌رسد کنایه مستقیمی به سپاه پاسداران است.
در این بیانیه مخالفان احمدی‌نژاد «دهان گشادان بی‌تقوا و خشک مغزان عافیت طلبی» معرفی شده‌اند که تلاش می‌کنند برای نزدیکان احمدی‌نژاد «پاپوش» درست کنند.
این بیانیه به هواداران خامنه‌ای اعم از مداحان٬ روحانیون و نظامیان هشدار داده است: «چنانچه بر این رویه زشت و هتاکانه و چاله می‌دانی اصرار بورزند، بزودی طوفان این هتاکی‌ها دامن آنان را خواهد گرفت.»

عفو بين الملل: ايران اعدام در ملاء عام را افزايش داده است

article picture

سازمان عفو بين الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ايران در چهار ماه گذشته، ۱۳ نفر را در ملاء عام اعدام کرده ‌است که تقريباً برابر با کل موارد سال ۲۰۱۰ ميلادی است.
بر اساس گزارش سازمان عفو بين الملل، هشت نفر از اين افراد در اواسط ماه آوريل اعدام شده اند که دو نفر از آنها به اتهام تجاوز و قتل در زمانی که ۱۷ ساله بوده اند، به دار آويخته شدند.
حسيبه حاج صحرايی، از مسئولان سازمان عفو بين الملل گفته است: «بسيار آزاردهنده است که مقام های جمهوری اسلامی ايران بار ديگر در صدد ارعاب مردم با چنين مناظری برآمده ‌اند که نه تنها از فرد قربانی چهره ‌ای غير انسانی می ‌سازد بلکه کسانی را که شاهد چنين صحنه‌ هايی هستند ستمگر و بی ‌رحم می ‌کند.»
اين سازمان می‌ گويد که جمهوری اسلامی ايران در سال گذشته دستکم ۲۵۲ تن را عدام کرده است که ۱۴ تن از آنها در ملاءعام اعدام شدند.ايران بارها از سوی سازمان ها و گروه های حقوق بشری متهم شده است که يکی از بالاترين موارد اعدام را در جهان دارد.بر اساس قوانين جزايی جمهوری اسلامی، مواردی چون قتل، تجاوز، سرقت مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و ارتداد از دين مجازات اعدام در پی دارد

احضار تعدادی از معلمان و فعالان فرهنگی کردستان به ستاد خبری

article picture

صبح امروز و در آستانه روز و هفتۀ بزرگداشت معلم تعدادی از فعالان صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج فرا خوانده شدند.
به گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان ، بها ملکی، رامین زند نیا ، علی قریشی، مختاراسدی حیدر زمان و پیمان نودینیان از فعالان صنفی حوزه معلمان در کردستان در پی انتشار بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری احضار شدند.
تعدادی از این افراد پیشتر نیز بارها از طرف ستاد خبری احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.
گفتنی است بها ملکی، رامین زند نیا ،علی قریشی،مختاراسدی، حیدر زمان و پیمان نودینیان همگی عضوانجمن صنفی معلمان کردستان و دارای سالها سابقه تدریس در مدارس کردستان می باشند.

گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان

ترمیم قدرت مطلقه با سند جرم

article picture

غیبت شش روزه محمود احمدی نژاد، رییس جمهور برکشیده رهبر و ولی فقیه رژیم در ریاست جمهوری، خبرهای ضد و نقیضی را دامن زده است. به گفته بسیاری، احمدی نژاد در اعتراض به دخالت خامنه ای در عزل و نصب وزرا به خصوص وزیر اطلاعات، حیدر مصلحی و بازگرداندن او به کار پس از برکناری اش، خانه نشینی را برگزیده و از علنی شدن در انظار خودداری می کند. در غیب احمدی نژاد، جلسات هیات دولت با ریاست معاون اول او، محمدرضا رحیمی برگزار شده است. حضور تحمیلی حیدر مصلحی در جلسات دولت واکنش احمدی نژاد را برانگیخته و حاضر به شرکت در جلسات با حضور او نیست.

این شیوه اعتراض احمدی نژاد هزینه دخالت خامنه ای در امور جاری به ویژه عزل و نصب وزرا را بیشتر می کند و هرچه بیشتر طول بکشد، بحران در راس رژیم را عمیق تر خواهد کرد. برای مقابله با این عمل احمدی نژاد و برای جلوگیری از ریزش نیروهای بیشتر و عمیق تر شدن شکاف ، دار و دسته علی خامنه ای دست به یکسری حرکات ایزایی زده اند. علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران مجبور به باز تعریف ولایت فقیه شده و برای ترمیم قدرت مطلقه او دست به کار می شود و می گوید: "در حاکميت اسلامی، هماهنگ کننده و سياستگذار اصلی نظام طبق قانون اساسی، ولی فقيه است و تخلف از فرمان او نيز در حکم تخلف از فرمان خدا و امام زمان محسوب می شود."در ایران وکلا و روزنامه‌نگاران همچنان هدف سرکوب هستند

article picture

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت محمد سیف‌زاده وکیل بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران و علی‌رضا رجایی روز‌نامه‌نگار و عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌‌نگاران را محکوم می‌کند.


در تاریخ ٣ اریبهشت ماه محمد سیف‌زاده طی تماس تلفنی، پس از دو هفته بی‌خبری، خانواده را از بازداشت خود در شهر ارومیه مطلع کرد. پسر ایشان توانست به مدت دو دقیقه با پدر خود ملاقات کند، وی به رسانه اعلام کرده است که پدرش به شدت بیمار و ضعیف شده بود. اما مقامات امنیتی به وکیل سیف‌زاده اجازه ملاقات با وی را ندادند.

در مهر ماه سال گذشته محمد سیف زاده از سوی شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ٩ سال زندان و ١٠ سال محرومیت از شغل وکالت برای "همکاری در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر" محکوم شد. عبدالفتاح سلطانی و محمد علی دادخواه دو وکیل دیگر این سازمان غیر دولتی که شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل ریاست آن‌را برعهده دارد، در پی اعتراضات به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در ٢٢ خرداد ١٣٨٨ بازداشت و زندانی شده بودند.

بیانیه به مناسبت سوم ماه مه ( 13 اردیبهشت ) روز جهانی آزادی مطبوعات

article picture

اگر ملتی چیزی را بر آزادی ترجیح دهند، همه چیز را از دست خواهند داد. (( ویلیام سامرست موام ))


هموطنان ارجمند!
انتخاب روز آزادی مطبوعات در جهان به سمیناری در مورد ترویج رسانه های عمومی و مستقل در پایتخت نامیبیا در تاریخ سوم ماه مه 1991 برمیگردد که از سوی سازمان ملل متحد برسمیت شناخته شد. با توجه به تاکیدی که در دسامبر 1993 در کنفرانس عمومی یونسکو برای پیشرفت آزادی مطبوعات به عمل آمد ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد " روز جهانی آزادی مطبوعات " را تعیین کرد و به پیشنهاد یونسکو مقرر شد روزی که نخستین اعلامیه کنفرانس ویندهوک ( پایتخت کشور آفریقائی نامیبیا ) صادر شده بود به عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات تعیین شود.

چنانکه میدانیم آزادی مطبوعات در تحقق آزادی و استقرار دمکراسی نقش بزرگ و موثری را ایفا می کند که خبرنگاران ( گزارشگران و تصویر پردازان...) در خط مقدم آن قرار دارند. این پیشگامان تحقق آزادی در موارد بسیاری یا جان خویش را برای اطلاع رسانی از دست داده یا تحت تعقیب و شکنجه قرار گرفته اند و یا امروز در اسارت به سر میبرند. آزادی مطبوعات فرآیندی است که باید در زمره الزامات و نیازهای پایه ای جوامع در آید که در تحقق احترام به حقوق بشر ، ارتقای جامعه مدنی و ... نقش اساسی را بازی می کند. در این مورد مدیر کل یونسکو( ماتسورا ) در پیامی به مناسبت این روز تصریح کرد : آزادی مطبوعات یک امر زینتی نیست که منتظر بهره برداری از آن در زمان های مناسب شویم بلکه خود بخشی از فرایندی است که فرصت های مناسب را ایجاد می کند و در تامین حقوق بشر ، تقویت جامعه مدنی و ارتقای توسعه پایدار نقش بسزایی دارد.

امسال در حالی به استقبال این روز میرویم که بنا بر نظر سازمان خبرنگاران بدون مرز تنها در سال گذشته ( 2010) دست کم 57 خبرنگار هنگام انجام وظيفه، در جهان به قتل رسیدند. طبق گزارش این سازمان کشورهائی نظیر مکزیک ، پاکستان ، ایران ، عراق ، فیلیپین ... کشورهائی خطرناک با آماری بالا از دستگیری و قتل خبرنگاران را بخود اختصاص داده اند.
در کشور ما ایران با اینکه بارها فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران و گزارشگران بدون مرز از محدودیت رسانه ها و ادامه فشار حکومت و دولت برجامعه مطبوعاتی و پلمب دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران انتقاد کرده اند، جمهوری اسلامی بدون توجه و احترام به افکار عمومی همچنان به دستگیری روزنامه نگاران منتقد و تحدید آزادی مطبوعات ادامه می دهد. روزنامه نگاران مستقل ایران یا سرکوب یا وادار به سکوت می شوند و آنچه موجود است موظف به دفاع از سیاست های مسئولین نظام و در واقع در خدمت منافع ارکان نظام قرار دارد که با بودجه دولتی تامین میشوند . رسانه های عمومی مانند رادیو و تلویزیون از هر گونه آزادی و استقلالی بی بهره و وسیله ای جهت تحمیق و تبلیغ منویات حکومت اسلامی هستند. یورش دولت اسلامی به جامعه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان مستقل در ایران از زمان برگزاری آخرین انتخابات ریاست جمهوری و کودتا علیه رای مردم به شدت ادامه دارد. دولت کودتا و نظام ولایی- سپاهی می کوشد همه ارتباطات مردم ایران را با جهان از بین ببرد.
دشمنان سرسخت آزادی بیان و مطبوعات در ایران یعنی مافیای ولایی- سپاهی به رهبری حجت الاسلام سید علی خامنه ای عملا ایران را به زندانی برای خبرنگاران و روزنامه نویسان مستقل تبدیل کرده اند . به بیان دیگر حق فکر کردن را در کشور به انحصار خویش درآورده اند. آنان از تمام وسائل تبلیغاتی و بودجه های سرسام آور جهت سرکوب آزادی بیان و عقیده بهره میبرند و با بیشرمی از سانسور ، آدم ربائی و شکنجه و قتل دگراندیشان کوچکترین ابائی نداشته و عملا به اعتراضات سازمان های مدافع حقوق بشر و مدافع مطبوعات آزاد بین المللی کوچکترین توجه ای ندارند.
سازمان جبهه ملی ایران – آلمان ضمن بزرگداشت این روز تاریخی و بزرگ ودفاع بی قید و شرط از آزادی روزنامه نگاران در بند و ممنوع القلم مانند بهمن احمدی امویی ، مسعود باستانی ، علی بهزادیان نژاد ، محمد پورعبدالله ، عبدالرضا تاجیک ، عیسی خان حاتمی ،عدنان حسن پور، نازنین خسروانی، محمد داوری، حسین درخشان، سید حسین رونقی ملکی، احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، هنگامه شهیدی، هدی صابر، کیوان صمیمی، حسن ظهوری،ابولفضل عابدینی، علی اکبر عجمی، سیامک قادری، محمدصدیق کبودوند، نادر کریمی جونی، مجتبی لطفی، مسعود لواسانی، ، مهدی محمودیان، سام محمودی سرایی، محمدرضا مقیسه، علی ملیحی، محمد نوری زاد و ... خواستار آزادی کلیه روزنامه نگاران ، وبلاگ نویسان و تمامی زندانیان سیاسی – عقیدتی میباشد و از تمامی نیروهای آزادی خواه ایران که دغدغه آزادی کشورشان را دارند میخواهیم که در راه استقرار آزادی مطبوعات و بیان در ایران بکوشند.
پاینده ایران
روابط عمومی جبهه ملی ایران – آلمان
چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390 ( 27 آپریل 2011)


گزارشی از وضعیت بسیار بد زندانیان سیاسی در زندان مرکزی سنندج

article picture

بنا به گزارشی که از زندان مرکزی سنندج رسیده ،¨چند روز پیش ماموران امنيتي زندان مركزي سنندج به بهانه گشتن و جستجو به بند سه زندان سنندج يورش برده‌ و در حالی كه با ضرب و شتم و باتوم به جان زندانيان اين بند ميافتنند، آنها را با پاي برهنه بیرون کرده و

تمام بند را به هم ريخته و به‌ تفتیش وسايل شخصي اين زندانيان می پردازند.

گفتنی است که وضعیت زندانیان سیاسی و مدنی این زندان روز به روز رو به وخامت گذاشته که اوضاع از این قرار است که مسئولین زندان با استفاده از عوامل مخبر خود در زندان، فضای این زندان را ناهنجارنموده و فشارهای خود را بر این زندانیان رو به افزایش گذاشته
که از جمله تنگتر کردن فضای زندان با استفاده از پخش مواد مغدر و اجیر کردن کسانی که سابقه جنای دارند که روزانه درموقع هوا خوری مزاحم زندانیان سیاسی میشوند

ودر این مدت گذشته ا زطرف مسئولین زندان مورد تهدید قرار گرفتن که در صورت اعتراض به وضع موجود آنها را به دورترین نقاط ایران تبعید میکنند.
زندانیان سیاسی پیوسته مورد حمله زندانیان اوباش قرار می گیرند که به واسطه ی جرایمی از قبیل قتل، مواد مخدر و ... در زندان نگهداری می شوند. در حالی
که بر طبق قوانین خود جمهوری اسلامی زندانیان جرایم خواص باید به صورت مجزا نگهداری شوند، درزندان مرکزی سنندج زندانیان سیاسی در کنار افراد اوباش تحت خطرناکترین شرایط نگهداری می شوند.


انواع مواد مخدر به راحتی در زندان سنندج خرید و فروش می شود. هر روز دهها تن از افراد اوباش به این
زندان آورده می شوند، چیزی به اسم حقوق زندانی در زندان سنندج وجود دارد.
از سویی دیگر زندانیانی هستند که حامل بیماری و ویروس های خطرناک ازقبیل هپاتیت و بیماری های دیگر هستند.گزارش ارسالی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی 


یورش نیروی انتظامی به کافی نت ها

article pictureبنا بر گزارش ارسالی ،كانون حمايت از خانواده جان باختگان و بازداشتي ها: نیروی انتظامی به کافی نت های دور ميدان انقلاب حمله کرد. از ساعت 5 عصر روز سه شنبه ششم اردیبهشت ماه نیروی انتظامی به کافی نت های مختلف میدان انقلاب حمله کرد. اين حمله به بهانه طرح پاکسازی کافی نت ها و در راستای اینترنت پاک به مورد اجرا گذارده شده است. در اثر این یورش که به صورت وحشیانه و با ضرب و شتم صورت گرفت تا کنون و تا زمان مخابره خبر دوکافی نت واقع در میدان انقلاب مورد بازرسی شدید قرار گرفته و تعطیل و پلمپ شده اند. گزارش ها نشان می دهند که در برخی از کافی نت ها نیروي انتظامی ضمن ضرب و شتم صاحبان این کافی نت ها, اقدام به تخریب کامپیوتر ها كرده است. سامي كافي نت هايي كه مورد يورش نيروهاي سركوبگر قرار گرفته و تعطيل شدند, نت آريا و نت آقارضا ميباشند.
 پارس دیلی نیوز

استرداد متین ارجان زندانی سیاسی کرد به کشور ترکیه

article picture


متین ارجان زندانی سیاسی کرد تبعه ترکیه که از سوی دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از تحمل شش سال حبس به کشور ترکیه استرداد شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این زندانی ۳۵ ساله که در اردیبهشت ماه ۸۴ در ارومیه به اتهام فعالیت برای یک حزب کردی بازداشت شده است پس از تحمل شش سال حبس در زندان‌های ارومیه، اوین و چوبین قزوین طی روزهای اخیر از این زندان به فرودگاه منتقل و جهت تحمل ادامه حبس به کشور ترکیه منتقل شد.

گفتنی است، وی از سوی دستگاه قضایی آن کشور نیز به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، نامبرده در طول دوران ۲۲ ماه بازداشت به شدت مورد شکنجه قرار گرفته به طوری که زبان وی توسط بازجویان بریده شد و پس از ۲۲ ماه از سوی دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که در طی سالهای اخیر از بیماری کلیوی و گوارشی نیز در رنج بود.


هرانا

۱۳۹۰ اردیبهشت ۷, چهارشنبه

بهاره علوی


آخرین پست وبلاگِ دختر خورشید:

دیشب دراز کشیده بودم روی تخت و نگاهم به پایین کتابخونه ی چوبی بود...داشتم صورت کسی رو مجسم می کردم...حواسم به فاصله ی تخته های طبقه ی اول نبود که فاصله افتاده بینشون. می خواستم همه ی خط های صورتش رو، نگاه چشم ها و حالت لب هاش رو دقیقا یادم بیارم...یک دفعه پرت شدم کلی عقب تر...ظهر بود، پارک بود و یک نیمکت...یادم نیست از خنکی یا گرمی هوا...پاییز بود؟ بهار یا تابستون؟ یادم نیست...
فقط یادم هست از دور پیدا شد...یادم نیست به حرف هایی که زدیم...یادم هست خندیدیم...

خاطرم دور بود...پرت بود...انگار هزار سال پیش بود...و بعد همینجوری که دراز کشیده بودم روی تخت و چشم هام به جعبه های چیده شده ی روی هم بود و حواسم...نمی دونم کجا...احساس کردم یک جایی روی سینه م داغ شد...واقعا داغ شد...و صدای قلبم رو شنیدم که تند می زد...خیلی تند...

به یک خیال، به تصویر یک نگاه دور، حس کردم یک جایی توی سینه م، مالِ من نیست...دستِ من نیست...پره از یک نفر و نگاهش و لبخندش و عطرش...کسی که دوست دارم...

در همین ارتباط:عبدالقادر بلوچ