۱۳۹۰ دی ۱۷, شنبه

افزایش سخت گیری‌ها هنگام ملاقات خانواده‌ زندانیان سیاسی رجایی شهر

article picture


چندی ست مسئولان زندان رجایی شهر هنگام مراجعه‌ی خانواده‌ی زندانیان سیاسی جهت ملاقات با عزیزان خود، علاوه بر بازرسی بدنی، اقدام به ضبط تمامی اشیای شخصی ایشان نموده و در هنگام خروج اقدام به عودت برخی وسایل نمی‌کنند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اخیراً در ملاقات‌های روز پنج شنبه، خانواده‌ی زندانیان سیاسی به شدت بازرسی می‌شوند.
این بازرسی‌ها به صورتی انجام می‌شود که تمامی لوازم شخصی ایشان نظیر پول، موبایل، انگشتر و غیره را در هنگام ملاقات ضبط کرده، درون سطلی می‌ریزند و عنوان می‌کنند هیچ مسئولیتی در قبال آن‌ها ندارند.
بر همین اساس برخی از خانواده‌ها پس از ملاقات موفق به بازپس گیری وسایل شخصی خود نشدند.
هم‌چنین پنج شنبه‌ی گذشته و در روز ملاقات مسئولان از تحویل گرفتن داروهای برخی از زندانیان سیاسی نظیر ابراهیم بابایی و جعفر اقدامی سرباز زدند.

طی ٣ماه، ١٢٨بازداشت و ٢٦٢ سال زندان برای ٧٧شهروند کُرد

article picture
از آغاز فصل پاییز تا کنون نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران، یکصدو بیست و هشت نفر از شهروندان کُرد را بازداشت کرده‌اند.
با استناد به مرکز ثبت آمار آژانس کُردپا، طی همین مدت دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران، ٧٧نفر از شهروندان کُرد را به ٢٦٢سال و ٧ماه و نُه روز حبس تعزیری و ١٠سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.
بر همین اساس از میان ١٢٨نفر بازداشتی مدت مذکور تنها پرونده ٨نفر منتج به صدور حکم زندان شده است و مابقی هنوز در بلاتکلیفی و بازداشت به سر می‌برند.
روند چشمگیر بازداشت‌شهروندان مدنی و فعالان فرهنگی در کردستان همچنان استمرار داشته، به طوری که هر روز شاهد بازداشت تعدادی دیگر از شهروندان کُرد توسط نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران هستیم.
ارقام مذکور صرفا با استناد به مرکز ثبت آمار آژانس کُردپا بوده و احتمال بالاتر بودن آمار واقعی بالقوه می‌باشد.
کردپا

آمار تکان‌دهنده اعتیاد در میان کودکان در ایران تحت حاکمیت آخوند ها

article picture
کودک6ماهه معتاد به بهزیستی واگذار شد/ 20درصد کودکان کار معتادند/ آمار تکان‌دهنده اعتیاد در میان کودکان ایران
رییس مرکز پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از واگذاری کودک 6 ماهه معتاد به این سازمان خبر داد.
طبق آمارهای اعلام شده از سوی مراکز تحقیقاتی از ۸۷ کودک خیابانى مورد مطالعه که میانگین سنى‌شان ۱۱ سال بوده است، ۱/۱۶ درصد کودکان مورد مطالعه مصرف سیگار و ۱/۹ درصد کودکان مصرف مواد مخدر داشته‌اند.
رییس مرکز پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از واگذاری کودک 6 ماهه معتاد به این سازمان خبر داد.
به گزارش پانا، محمد نفریه با بیان اینکه بهزیستی سعی دارد تا جایی که بتواند با حمایت های مددکارانه کودک را با مادر حفظ کند گفت: در حال حاضر قانونی وجود ندارد که بتوان خانواده ای را خلع صلاحیت کرد. اما به دلیل آنکه مادر این کودک به اعتیاد خود بازگشته و کودک به کمپ های غیر مجاز برده می شد با هماهنگی فعلا کودک به مراکز سازمان بهزیستی منتقل شده است.

انتقال 4 زندانی دیگر برای اجرای احکام قرون وسطایی اعدام به سلولهای انفرادی

article picture
4 زندانی دیگر برای اجرای احکام قرون وسطایی اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند
بنابه گزارشات رسیده به"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز شنبه 17 دی ماه حداقل 4 زندانی از سالنهای 1 و 7 (معروف به دارالقران) از واحد 2 زندان قزل حصار به سلولهای انفرادی جهت اجرای احکام قرون وسطایی اعدام منتقل شدند.
اسامی تعدادی از زندانیان که امروز برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند عبارتند از :
1- امیر بخشی 35 ساله ،متاهل و دارای 2 فرزند،او نزدیک به 3.5 سال در زندان قزل حصار زندانی بود.این زندانی از سالن 1 واحد2 زندان قزل حصار می باشد.
2- زندانی علی گراوند 25 ساله ،او در حدود 8 ماه است که در زندان قزل حصار زندانی می باشد.این زندانی از سالن 1 واحد 2 زندان قزل حصار می باشد
3- زندانی حسین تاجیک فرزند غلام عباس 22 ساله وی نزدیک به 3 سال در زندان قزل حصار زندانی بود. این زندانی از شهروندان افغانستان می باشد.اجرای حکم اعدام شهروندان افغانستان تقریبا به هیچ وجه اعلام نمی شود و در خفای کامل صورت می گیرد.

بخش نامه جدید دانشگاه علوم و فنون بابل: ممنوعیت عضویت دانشجویان در فیس بوک


مسئولین دانشگاه علوم و فنون بابل در اطلاعیه ای خطاب به دانشجویان اعلام نموده اند که عضویت آنان در شبکه اجتماعی فیس بوک ممنوع بوده و با دانشجویان متخلف برخورد خواهد شد.
به گزارش دانشجونیوز، طی روزهای اخیر روابط عمومی دانشگاه علوم و فنون بابل طی اطلاعیه ای از دانشجویان خواسته است که که تا ١۵ دی ماه سال جاری ضمن لغو عضویت در سایت فیس بوک، هر گونه آثار به جا مانده خود را در این سایت امحاء نمایند، در غیر این صورت با آنان برخورد خواهد شد.
متن اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه علوم و فنون بابل بدین شرح است:
اطلاعیه فوری
بدین وسیله به اطلاع دانشگاهیان محترم می رساند:
از آنجایی که برخی افراد، نا آگاهانه در فضاهای سایبری غیر قانونی و دارای ماهیت جاسوسی نظیر فیس بوک عضویت داشته و یا در برخی سایتهای فیلتر شده ورود پیدا می کنند،  لذا افراد مذکور حداکثر تا تاریخ ١۵/١٠/٩٠ فرصت دارن ضمن لغو عضویت هرگونه آثار به جای مانده خود را امحاء نمایند، در غیر این صورت با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد.
روابط عمومی دانشگاه
یک منبع دانشجویی به دانشجونیوز گزارش داده  است که در همین رابطه دانشجویان در روزهای اخیر با دکتر شیخ الاسلامی، رئیس دانشگاه، مذاکرات بی نتیجه ای را انجام داده اند. دکتر شیخ الاسلامی دانشجویان را تهدید نموده که "در صورت عدم لغو عضویت در سایت جاسوسی فیس بوک کمیته انضباطی دانشگاه برخورد قاطعانه با خاطیان را خواهد نمود."
گفتنی است فعالین دانشگاه علوم و فنون بابل طی روزهای اخیر در صدد مذاکره با اعضای هیئت امنای دانشگاه می باشند. مرتضی حاجی ( وزیر آموزش و پرورش دولت آقای خاتمی)، مهندس محسن نریمان ( نماینده اصلاح طلب شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی) و دکتر صفاریان (مسئول دفتر سابق مهدی کروبی و دبیرکل جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب) از اعضای هیئت امنای دانشگاه علوم و فنون می باشند.   
دانشجو نیوز 

ارتقای محمود احمدی نژاد به رتبه ی «دانشیاری» در دانشگاه علم و صنعت بدون داشتن صلاحیت علمی لازم


محمود احمدی نژاد با ارتقای علمی، به رتبه ی "دانشیاری" در دانشگاه علم و صنعت تهران دست یافت. این در حالی است که برخی از دانشجویان و اساتید این دانشگاه ضمن اعتراض به این ارتقای علمی، از عدم فعالیت علمی چشمگیر وی در سالیان اخیر خبر داده اند.
به گزارش دانشجونیوز، محمود احمدی نژاد که پیش از این با عنوان "استادیار" در دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت شناخته می شد، توسط هیات ممیزه این دانشگاه به رتبه ی "دانشیاری" ارتقا داده شده است. این در حالی است که دانشجویان این دانشگاه در گفتگو با دانشجونیوز اعلام نموده اند که وی در طول شش سال گذشته حضور چندانی در صحنه علمی این دانشگاه نداشته است.
همچنین در سال ٨٨ "کامران دانشجو"، استادیار دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت نیز در وضعیتی مشابه و در حالی که چهار سال به دلیل اشتغال در استانداری تهران و وزارت کشور عملا هیچ حضوری در دانشگاه نداشت، حائز رتبه "استادی" شد که این امر موجب اعتراض برخی از اساتید واقع گردید.
ارتقا یا رکود علمی

حکم اعدام برای یک فعال سایبری


خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: دادگاه وحید اصغری فعال سایبری ماه پیش به ریاست قاضی صلواتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد و چند روز قبل حکم اعدام ایشان صادر شد.این فعال 25 ساله 42 ماه را در بازداشت به سر میبرد در تاریخ ۸۷/۷/۱۳ توسط مامورين لباس شخصی سپاه بازداشت شد.
دراسفند ماه 87 شبکه سایبری سپاه پاسداران خبر بازداشت وحید اصغری و چند نفر دیگر را به اتهام مدیریت سایت‌های که ضد دین اسلام عنوان شده بود شد را اعلام کرد.
وحید اصغری همراه دیگر متهمان پرونده در طول دوره‌ی بازداشت متحمل فشارهای جسمی‌و روحی فراوانی شده و مجبور به اعترافات تلویزیونی علیه خود شده بود. این اعترافات در حالی در شبکه‌های تلویزیونی پخش شده بود که هنوز این متهمان در هیچ دادگاهی محاکمه نشده بودند.

انتقال زندانی کرد به مکانی نامعلوم


یک زندانی محبوس در زندان مرکزی مریوان توسط مأموران زندان احضار و به مکان نامعلومی منتقل شد.
بنا به گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، صبح چهارشنبه مورخه 7 دی ماه سال 90، سرکوت خاتمی زندانی کرد توسط مأموران زندان مریوان فراخوانده و به مکان نامعلومی منتقل گردید.
تا لحظه تنظیم خبر از مکان و علت انتقال این زندانی اهل مریوان اطلاعی به دست نیامده است.
يادآور می گردد سرکوت خاتمی که حدود 8 ماه پیش توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به زندان منتقل شده، متهم به ارتباط با یکی از احزاب مخالف است.
آژانس خبری موکریان

پخش نشريه جريان انحرافی در نماز جمعه تهران


سایت مشرق: در آستانه برگزاري انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، توزيع برخي نشريات مشكوك در نماز جمعه ديروز تهران به صورت رايگان، مسئله‌اي سوال برانگيز است.
به گزارش خبرگزاري دانشجو ، روز گذشته و پس از برگزاري نماز جمعه تهران، تعدادي مجله با عنوان «هزاره سوم» كه تاريخ انتشار آنها تابستان سال 1385 بوده است و در آن مباحثي چون؛ جشن تيرگان و امرداد، موسيقي درماني! و ... مطرح شده، در برخي خيابان هاي اطراف نماز جمعه توزيع شد.
برخي از اين موارد ابهاماتي را پيرامون نويسندگان آن ايجاد مي كند. به عنوان مثال يك مورد از نقدهاي انجام شده درباره برنامه اي است كه در آن از سهيلا آرين، ايراني محجبه مقيم خارج از كشور دعوت شده بود. در اين نقد بر اين نكته تاكيد شده كه تجمل گرايي منافاتي با اسلام ندارد و اين نوع برنامه ها جوانان را از دين بري مي كند!
يا در مقاله ديگري با حمايت از دستور رئيس جمهور مبني بر حضور زنان در ورزشگاه ها، با به چالش كشيدن نظر مراجع، اين موضوع را با وضعيت استعمال دخانيات در كشور مقايسه و در جمله اي آورده است: «جاي ميرزاي شيرازي خالي!»
سوال اينجاست كه با وجود كاهش توزيع نشرياتي مانند «عبرت ها» كه متقاضي فراوان دارد، چه كسي مسئول كنترل توزيع نشريات مجهول الهويه است؟
با توجه به نزديكي انتخابات به نظر مي رسد عده اي درصدد استفاده از فرصت نماز جمعه به عنوان مكان تجمع مردم هستند.

نماینده مجلس: جایزه نوبل شیمی را به بهمنی بدهند


سایت ندای سبزآزادی: یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه رییس کل بانک مرکزی ایران پول ملی کشور را به یک کاغذ پاره تبدیل کرده است، در اظهاراتی طعنه آمیز خواستار اعطای جایزه نوبل شیمی به بهمنی شد.
حسن ونایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار "قانون" به بی‌ثباتی موجود در بازار ارز اشاره کرده و در اظهاراتی طعنه آمیز گفت: بسیار خوب و پسندیده است که مسئولان کمیته نوبل، جایزه نوبل شیمی را به آقای بهمنی اهدا کنند چرا که وی توانست برای اولین بار مکانیزمی را ابداع کند که پول ایران به یک کاغذ پاره بی‌ا‌همیت تبدیل شود.
وی ادامه داد: سیاست‌های ناپایدار بانک مرکزی و تصمیم‌های نادرست این نهاد موجب شده است که شاهد کاهش روزافزون ارزش پول کشورمان باشیم. وضعیت تجار، تولیدکنندگان و صادرکنندگان در حال حاضر مشخص نیست و این افراد نمی‌توانند برنامه‌ریزی درستی برای آینده کاری خود داشته باشند و به بازار اطمینان ندارند.
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور دچار نوعی برهم‌ریختگی شده است، خاطرنشان کرد: این وضعیت به شدت به ارزش پول ملی کشور آسیب می‌زند. این در حالیست که بانک مرکزی قادر به مهار این وضعیت نیست.

بیکاری ۶۰ نفر از کارگران کارخانه قند موکریان در مهاباد ۶۰ تن از کارگران کارخانه قند موکریان در مهاباد به بهانه نبود شکر از کار اخراج گشته و بیکار شده‌اند. کارخانه قند موکریان واقع در شهرک صنعتی مهاباد دارای ۸۵ الی ۹۰ کارگر است که در دو شیفت کاری مشغول به کار می‌باشند.
بیش از یک هفته است که تعداد ۶۰ نفر از کارگران کارخانه به بهانه نبود شکر از کار اخراج شده‌اند.
این کارگران به‌ صورت روز مزد و آن هم روزانه مبلغ ۱۱۲۰۰ تومان دریافت می‌کنند و از شرایط و ضوابط قانون کار و مزایای کارگری اعم از بن کارگری و سنوات نیز محروم‌اند. هم‌چنین اداره کار و بازرسین نیز هیچ گونه پیگیری قانونی انجام نمی‌دهند تا حدی که به گفته یکی از کارگران، مدیریت کارخانه مزبور در قبال آسیب‌ها و سوانح ناشی از کار برای کارگران هیچ گونه تعهدی را نپذیرفته است.
این در حالیست که همین حقوق ناچیز و روز مزد نیز بیش از سه ماه است که به کارگران پرداخت نشده و ایشان در شرایط سخت و طاقت فرسا مشغول به کار می‌باشند.
کارگران عنوان می‌کنند که در داخل محیط کارخانه برای تعداد ۸۵ الی ۹۰ نفر از کارگران مکانی مناسب جهت استراحت وجود ندارد. همچنین کارگران باید کلیه هزینه مواد خوراکی و ایاب و ذهاب را به‌عهده بگیرند.

جمع آوری ۶۱ هزار قطعه تجهیرات ماهواره در کردستانرئیس پلیس امنیت عمومی استان کردستان از جمع آوری بیش از ۶۱ هزار قطعه تجهیزات دریافت از ماهواره طی ۹ ماهه اول سال جاری در این استان خبر داد.
علیرضا شاه محمدی در گفتگو با مهر در این باره عنوان کرد: "از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۱ هزار و ۸۸۲ قطعه انواع تجهیزات دریافت از ماهواره در راستای طرح جمع آوری تجهزات مذکور در سطح استان کردستان توسط ماموران نیروی انتظامی کشف، ضبط و جمع آوری شده است."
وی در ادامه با اشاره به رشد ۷۳ درصدی عملکرد استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در راستای جمع آوری تجهیزات دریافت ماهواره، اظهار داشت: "برابر بررسی‌های به عمل آمده ۹۲ درصد کشفیات مربوط به اجرای طرح جمع آوری تجهیزات دریافت از ماهواره بود."
رئیس پلیس امنیت عمومی استان کردستان یادآور شد: "با اجرایی کردن طرح جمع آوری تجهیزات دریافت ماهواره در استان کردستان در مجموع هزار و ۹۴۲ نفر از عاملان تهیه، توزیع، نصب و همچنین کسانی که اقدام به استفاده مجدد از این گونه تجهیزات کرده‌اند دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شده‌اند."
شاه محمدی در پایان بیان کرد: "در نتیجه اجرای طرح مذکور اغلب شهرهای استان در حدود ۹۵ درصد پاکسازی شده و روند اجرای موفقیت آمیز طرح نیز با جدیت هر چه تمام‌تر دنبال می‌شود."
بر اساس این گزارش طرح جمع آوری ماهواره در ابتدا در تهران آغاز شد ولی هم اکنون در استان کردستان نیز در حال اجراست و نیروی انتظامی در حال جمع آوری گیرنده‌های ماهواره در این استان به ویژه در مناطق شهری است.

آخوند حکومتی: كشف حجاب به شیوه نرم دنبال می‌ شود

article picture

آخوند میراحمدرضا حاجتی ، در نمایش نماز جمعه اهواز با اشاره به سالروز هفدهم دی ماه 1314 روز رهایی زنان ایران از بند حجاب ننگین بردگی توسط رضا شاه ، بزرگ بنیانگذار ایران نوین ، گفت:هم اكنون نیز استكبار جهانی و صهیونیسم كشف حجاب را به شیوه نرم و از طریق رسانه ها بویژه برنامه های ماهواره ای دنبال می كند.

این آخوند ضد ایرانی زن ستیز ، گفت:" مسئولان مبارزه با پدیده بدحجابی بویژه در دستگاههای دولتی و فرودگاهها را سرلوحه كار خود قرار دهند و اجازه ندهند در این زمینه توطئه دشمن به ثمر برسد."

پارس دیلی نیوز

احمدی نژاد به کمیسیون امنیت ملی مجلس فراخوانده شدکمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، محمود احمدی نژاد را به مجلس فراخوانده است. این فراخوان در رابطه با طرح سوال نمایندگان از رییس جمهوری برای روز سه شنبه اعلام شده در حالیکه محمود احمدی نژاد از روز یکشنبه سفر دوره ای به آمریکای لاتین را آغاز می کند.
این هفته شش کمیسیون عمران، اقتصادی، فرهنگی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه، اصل ۹۰ طرح سوال از رییس جمهوری ایران را بررسی می کنند.
با اینکه اکثر کمیسیونها ، «نماینده رییس جمهوری» را برای پاسخ در این مرحله فراخوانده اند اما کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی می گوید «به دلیل اهمیت سوالات»، شخص رییس محمود احمدی نژاد برای پاسخ به سوالات باید در این کمیسیون حضور یابد. آنها روز سه شنبه را برای حضور احمدی نژاد در نظر گرفته اند.
با اینکه خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرده رییس جمهوری در این جلسه حاضر می شود اما قبل از این اعلام شده بود که محمود احمدی نژاد از روز یکشنبه سفر دوره ای به آمریکا لاتین را آغاز می کند.
فراخوان احمدی نژاد به کمیسیون امنیت ملی مجلس، در راستای طرح سوال از رییس جمهوری است که دو هفته پیش از سوی ۷۹ نماینده مجلس ارایه شد.

مجید حمیدی، فعال کارگری به دادگاه احضار شد


صبح روز چهارشنبه، چهاردهم دی ماه مجید حمیدی یکی از فعالین کارگری به دادگاه احضار شد تا آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد.
به گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، مجید حمیدی در سال ۸۸ دستگیر شد و با قرار وثیقه از اداره‌ی اطلاعات آزاد شد اما دادگاه وی از سال ۱۳۸۸ تا به حال برگزار نشده است.
آقای حمیدی چندی پیش با شلیک چندین گلوله مورد سوء قصد قرار گرفت و از این اقدام جان سالم بدر برد.
بنا به گفته پزشک معالج، یکی از گلوله‌ها که از پشت سر به وی اصابت کرده، روی عصبی که در ارتباط با چشم و دهان است، قرار گرفته که به دلیل حساسیت عمل، شدت جراحت و احتمال تاثیر منفی روی قسمتی از صورت او، عمل جراحی به تعویق افتاده است و همین امر، سلامتی جسمی مجید حمیدی را شدیدا به خطر انداخته است.
گفتنی ست که مجید حمیدی نیاز به مراقبت جدی و فضای امن جسمی و روحی دارد و هر گونه شک فیزیکی و یا عصبی سلامتی وی را به خطر می‌اندازد.
کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری

احضار یک فعال سیاسی به اداره اطلاعات مالزیسایت جرس: علی جمشیدی فعال سیاسی ؛ سرپرست سایت تحول سبز؛ سرپرست مجموعه شبکه های اجتماعی انقلاب سبز و تحلیل گران انقلاب سبز و مجری تلویزیون رسا در اقدامی بی سابقه به اداره اطلاعات مالزی فراخوانده شد.
بنا به اخبار رسیده ماموران اداره اطلاعات مالزی با این فعال سیاسی تماس برقرار کرده و وی را به این اداره احضار کرده اند.
لازم به ذکر است که مدتی قبل، سایت رجا نیوز وابسته به سپاه پاسداران با انتشار گزارشی در باره این فعال سیاسی در مالزی، اتهامات سرتاسر کذبی را به وی نسبت داده بود.این سایتِ وابسته به محافل امنیتی و گروههای فشار، در گزارش خود تلاش کرده بود که آقای جمشیدی را به عنوان عنصری نامطلوب معرفی نماید .
شایان توجه است که طی چند ماه گذشته فعالیت رسانه های وابسته به سازمانهای امنیتی ایران برای تخریب چهره فعالین سیاسی در مالزی به شدت گسترش یافته است و بنا بر طبق شواهد موجود؛ از یک ماه گذشته با عوض شدن کادر سفارت ایران در مالزی ؛ نیروهای وزارت اطلاعات به طرز گسترده ای سعی دارند تا دولت مالزی را به برخورد با فعالین سیاسی ترغیب کنند.

بیانیه رسمی ۲۴ صنف سینمایی در حمایت از خانه سینما


روسای ۲۴ صنف سینمایی کشور بیانیه‌ای در حمایت از خانه سینما نوشته‌اند. این بیانیه به امضای صنوف حاضر در جلسه روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه سال جاری اصناف، در خانه سینما رسیده است و روسای اصناف حاضر در جلسه، به نمایندگی از صنف خود آن‌را امضا کرده‌اند.
به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از میراث فرهنگی ;روسای ۲۴ صنف سینمایی کشور که زیر مجموعه تشکل صنفی خانه سینما هستند در بیانیه مشترکی که به امضای تمامی روسای صنوف رسیده ضمن حمایت از جایگاه صنفی خانه سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار تجدید نظر در تصمیم‌گیری خود شدند.در متن این پیام که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری میراث فرهنگی قرار گرفته آمده است: «ما صنوف سینمایی ایران، خانه سینمای ایران را خانه قانونی خود می‌دانیم. چرا که در مراجع رسمی کشور به ثبت رسیده‌است. اساسنامه آن را خود به تصویب رسانده‌ایم چرا که طبق قوانین رسمی کشور مجمع عمومی حق هر گونه تغییر در اساسنامه خود را دارد، هیات مدیره خانه سینما را با آرای خود برگزیده‌ایم و به انتخاب خود ایمان داریم. »

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از رشد اعدام‌ها در ایران

article picture

در این گزارش هم‌چنین قید شده که پزشکی قانونی گواهی فوت برخی افراد اعدام شده را یک روز پیش از اجرای حکم صادر کرده و در گواهی فوت، علت مرگ افراد را «قتل قانونی» نوشته است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از شمار اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده وخواهان توقف این مجازات از جمله در مورد سکینه آشتیانی شده است. روز گذشته یک سازمان حقوق بشری اسامی ۱۰۱ قربانی اعدام‌های مخفیانه را منتشر کرد.
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه (۶ ژانویه/۱۶ دی) در بروکسل از سیر صعودی اعدام در ایران ابراز نگرانی کرد. او گفت که تعداد اعدام‌های سال گذشته در جمهوری اسلامی از همیشه بیشتر بوده و این آمار، ایران را با توجه به جمعیت آن در صدر کشورهایی قرار می‌دهد که مجازات اعدام در آنها اعمال می‌شود. خانم اشتون افزوده که این مجازات با گرایش عمومی جهان به لغو اعدام مغایرت دارد. چین در حال حاضر رکورددار اعدام در سطح جهان است و ایران در دمین جایگاه قرار دارد.
سازمان عفو بین‌الملل پیش از این و در میانه ماه دسامبر اعلام کرده بود که تعداد کل اعدام‌شدگان سال ۲۰۱۱ در ایران بالغ بر ۶۰۰ نفر است.

دادگاه عبدالفتاح سلطانی روز یکشنبه ۱۸ دی ماه برگزار می شود

article picture

همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از بنیان گذاران کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه اولین جلسه دادگاه او در تاریخ ۱۰ دی ماه به دلیل ایرادتی برگزار نشد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دادگاه آقای سلطانی به یکشنبه ۱۸ دی ماه موکول شده است.
معصومه دهقان در خصوص دلایل برگزار نشدن اولین جلسه دادگاه عبدالفتاح سلطانی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« روز دهم دی ماه دادگاه به دو دلیل برگزار نشد؛ اولا نماینده دادستان نیامده بود ثانیا آقای سلطانی گفت چون پرونده را نخوانده است نمی تواند از خودش هم دفاعی کند و حرفی برای گفتن ندارد. تقریبا یکساعت و نیم در خصوص ایرادت قانونی دادگاه بحث شد. وکلای آقای سلطانی هم که حدود ده نفر هستند حضور داشتند. نهایتا قاضی دادگاه اجازه خواندن پرونده را به آقای سلطانی دادند و دادگاه به زمانی دیگر موکول شد.»
معصومه دهقان به کمپین گفت:« بعد از آن طی سه روز آقای سلطانی را از زندان اوین به دادگاه آوردند تا ایشان پرونده اش را بخواند. وکلایش نیز اجازه خواندن پرونده را گرفته بودند و تعدادی از آنها پرونده را خواندند. در روز سوم قاضی اعلام کرد که دادگاه در تاریخ یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.»

۱۳۹۰ دی ۱۶, جمعه

.


امسال هم سازمان درهای باز (Open Doors) لیست سالانه کشور های جفا کننده مسیحیان را منتشر کرد. لیست سال 2012 ایران را در رده پنجم این جدول جای داده است. این در حالی است که ایران در لیست سالانه در سال 2011 رتبه دوم را داشت.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران، "محبت نیوز"، سازمان درهای باز "اوپن دورز" سالانه لیستی را از 50 کشور جفا کننده به مسیحیان با عنوان "لیست دیده بان جهانی" منتشر می کند. این لیست رتبه هایی را از یک تا پنجاه به کشور هایی بر اساس شدت جفا به مسیحیان می دهد. امسال  نیز این سازمان گزارش ۶۱ صفحه ای را منتشر كرده است كه در صدر این جدول تغییراتی مشاهده شد که ترتیب کشورهای جفا کننده مسیحیان در سال 2011 را به گونه زیر تغییر داد:
1-کره شمالی
2-افغانستان
3-عربستان سعودی
4-سومالی
5- ایران
عراق نیز امسال از رتبه 8 به 9 تغییر كرد که بر طبق این فهرست وضعیتش یک رتبه بهبود یافته است. پاکستان، همسایه دیگر ایران با یک پله سقوط، نام خود را در رتبه 10 در سال 2012 جای داد. ترکیه با رتبه 31، کویت 30، آذربایجان 25، ترکمنستان 18 و ازبکستان با رتبه 7 دیگر همسایگان ایران در لیست کشور های جفاکننده به مسیحیان هستند.
سازمان درهای باز ملاک رتبه دهی خود به کشور ها را بر اساس جفا بخاطر ایمان  مسیحی افراد ذکر کرده و معیار خود را بر جفاهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قومی و دیگر مسائل نگذاشته است.
این سازمان در ادامه این لیست ۶۱ صفحه ایی خود توضیحاتی را درباره هر کشور آورده بود. در رابطه با ایران اینگونه نوشته شده است که:

ممانعت از آزادی وحید محمودی از مسئولین دانشگاه آنلاین بهایی

article picture
با وجود تعلیق حکم 5 سال حبس تعزیری وحید محمودی از آزادی این زندانی عقیدتی و از مسئولین دانشگاه آنلاین بهایی بنا به دلائل واهی ممانعت به عمل آمده است.
کمیته گزارشگران حقوق بشر – بر اساس این گزارش، با وجود گذشت 10 روز از تعلیق حکم 5 سال حبس تعزیری وحید محمودی هم چنان بنا به دلایل واهی از آزادی وی ممانعت به عمل آمده و علت این امر نیز از سوی مسئولان دادگاه انقلاب و اجرای احکام زندان اوین و زندان رجائی شهر طی شدن مراحل اداری عنوان شده است؛ این در حالی است که بنا بر قانون پس از تعلیق حکم یک زندانی، نگهداری متهم حتی برای یک ساعت عملی غیر قانونی است.
وحید محمودی پیش تر در شعبه 28 دادگاه انقلاب به 5 سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم از سوی شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر استان تهران به 5 سال حبس تعلیقی به مدت 4 سال با احتساب ایام بازداشت تبدیل شده است. ایشان دوم خرداد ماه و در پی بازداشت و تفتیش مسئولین و مرتبطین موسسه علمی ( دانشگاه آنلاین بهائیان) پس از احضار و مراجعه به دادسرای انقلاب کرج بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

تحصیل دانش آموزان داخل کانکس

article picture
سال گذشته که از مدارس قشم بازدید کرديم متوجه شدیم که دانش آموزان داخل کانکس به تحصیل مشغول هستند و با این شرایط طبیعی است که این دانش آموزان به زور در کلاس نگهداری ‌می‌شوند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: « برخی ازمراکز استان‌ها برای اینکه اقدامات خود را بزرگنمایی کنند در آمارهایی که به وزارت آموزش و پرورش می‌دهند، دخل و تصرف ‌می‌کنند.»
"سعدالله نصیری قیداری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر دسترسی نداشتن بیش از ۳ میلیون نفر از افراد مشمول تحصیل و آموزش گفت: «باید ببینيم منبع آماری مرکز پژوهش‌های مجلس چه بوده است.»
وی در مورد اختلاف آمار مرکز پژوهش‌های مجلس با وزارت آموزش و پرورش در این زمینه گفت: «اگر مرکز پژوهش‌های مجلس تعداد افرادی را که به صورت آموزش از راه دور به تحصیل مشغولند نیز لحاظ ‌می‌کرد این اختلاف تا حدی بر طرف ‌می‌شد.»
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: «یکی از دلایل این اختلاف آمار هم بر ‌می‌گردد به آمار واطلاعاتی که ازاستان‌ها به وزارت آموزش و پرورش ارائه ‌می‌شود که در برخی از آن‌ها آمار واقعی اعلام نمی‌شود.»
وی اضافه کرد: «همین مساله باعث ‌می‌شود که آمارهای وزارت آموزش و پرورش با مرکز پژوهش‌های مجلس همخوانی نداشته باشد.»
نصیری قیداری، اقدامات آموزش و پرورش را در زمینه پوشش تحصیلی قابل قبول عنوان کرد و افزود: «در برخی از مناطق کشور به دلیل سخت‌گذر بودن مسير و یا اجازه ندادن خانواده‌ها برای تحصیل دختران خود به روستاهای مجاور، دانش آموزان از تحصیل باز ‌می‌مانند.»
وی در مورد این بخش از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که "هنوز نظام آموزشی ما در نگهداری و پایداری دانش آموزان در مدرسه موفق نبوده است" گفت: «سال گذشته که از مدارس قشم بازدید کردیم متوجه شدیم دانش آموزان داخل کانکس تحصیل مي‌كنند و با این شرایط طبیعی‌ست که این دانش آموزان به اجبار در کلاس نگهداری ‌می‌شوند.»

مرگ یک زندانی سیاسی در زندان خوی


صبح امروز پانزدهم دیماه 1390، یک زندانی کرد محبوس در زندان خوی براثر بیماری درگذشت.
هم بندی های این زندانی در تماس با آژانس خبری موکریان ضمن اعلام این خبر، اظهار داشتند: موسی حسین زاده جوان 21 ساله اهل روستای المالو در منطقه قطور خوی که از بیماری قلبی به شدت رنج می برده صبح امروز در زندان مرکزی خوی جان خود را از دست داد.
یادآور می گردد موسی حسین زاده که هشت ماه بود در زندان بسر می بُرد، اوایل سال جاری از طرف دادگاه انقلاب اسلامی خوی به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف به یک سال حبس محکوم شده بود.
پارس دیلی نیوز

پاره شدن پرده‌ی گوش علی عجمی در پی درگیری یکی از مسئولان امنیتیپاره شدن پرده‌ی گوش علی عجمی در پی درگیری یکی از مسئولان امنیتی با وی
گزارش‌ها حاکی از آن است که درگیری رئیس حفاظت اطلاعات در زندان رجایی شهر کرج با علی عجمی، به پاره شدن پرده‌ی گوش این زندانی سیاسی منجر شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چندی پیش، علی عجمی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به علت وضعیت نامساعد جسمی به بهداری زندان منتقل شد.
آقای عجمی که به بیماری سینوزیت مبتلاست، هنگامی که با وضعیتی نامساعد در انتظار پزشک در راهروی بهداری به سر می‌برده است، با مسئول حفاظت اطلاعات روبه رو می‌شود. این مسئول اطلاعاتی پس از پرسیدن علت چرایی حضور وی و شنیدن پاسخی متداول در این خصوص، با برخوردی تند و زننده سیلی‌ای به گوش علی عجمی می زند که همین حرکت باعث پاره شدن پرده‌ی گوش سمتِ چپِ نامبرده می‌شود.
این مشکل در حالی از سوی رئیس حفاظت اطلاعات زندان برای این زندانی سیاسی به وجود آمده که تاکنون هیچ اقدام موثری در جهت درمان منجمله انتقال به بیمارستان صورت نگرفته است.
گفتنی ست که علی عجمی دهم بهمن ماه سال جاری و با پایان دوره‌ی محکومیتش از آزاد خواهد شد.

محکومیت مجدد رضا جوشن به ۱۶ ماه حبس

article picture
رضا جوشن از بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات ۸۸ در اقدامی نامتعارف مجددا به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از کرج، شعبه یکم دادگاه انقلاب کرج این زندانی سیاسی را به اتهام تبلیغ علیه نظام در زندان به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.
این زندانی که اخیرا به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت انجام بازجویی منتقل شده بود هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد و حکم مذکور به نامبرده در زندان ابلاغ شده است.
خانواده رضا جوشن می‌گویند پرونده دیگری نیز برای این زندانی گشوده شده است که از محتوای آن اطلاعی در دست نیست.

دستگیری مظفر صالح نیا، فعال کارگری توسط مامورین لباس شخصی


 

ساعت ۱۱صبح روز چهارشنبه ۱۵ دیماه ۹۰، مظفر صالح نیا از فعالین کارگری و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط مامورین اداره اطلاعات دستگیر شد
به گزارش کمیته هماهنگی، ماموران اداره اطلاعات با مراجعه به مغازه مظفرصالح نیا، او را دستگیر کرده و با خود بردند.
لازم به ذکر است که مغازه و منزل مظفر صالح نیا توسط ماموران اداره اطلاعات تفتیش شد و آن‌ها وسایل شخصی وی را همراه با کیس کامپیوترش با خود بردند.


برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام سعید موغانلی در دادگاه جزایی تبریز


جلسه ی رسیدگی به اتهام بیت الله محمدی ( سعید موغانلی) روز چهاشنبه چهاردهم دی ماه در شعبه ی صد و پنج دادگاه عمومی جزایی تبریز به ریاست آقای پودراتچی برگزار شد.
در این جلسه سعید موغانلیبه اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع به لحاظ شرکت در کلاس‌های روزنامه‌نگاری قفقاز در جمهوری آذربایجان مورد محاکمه قرار گرفت.
محمدی هیجدهم خردادماه دستگیر و روز سوم مهر ماه با وثیقه ی پنجاه میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده بود. پیش تر بیت الله محمدی (سعید موغانلی ) در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر و به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم صادره عینا در دادگاه نجدید نظر استان آذربایجان شرقی مورد تایید قرار گرفت.
خانه حقوق بشر ایران

۱۳۹۰ دی ۱۵, پنجشنبه

قرارگاه سایبری «امام خامنه‌ای» در طبس افتتاح شد

قرارگاه سایبری «امام خامنه‌ای» با هدف رصد شبکه‌های ماهواره‌ای و پیگیری و بازتاب تحولات اجتماعی و سیاسی کشور و همچنین اطلاع‌رسانی تحولات روز دنیا و تحلیل‌ها در سطح داخلی و خارجی راه‌اندازی شد.
دیگربان

عدم رسیدگی پزشکی به مسعود باستانی در زندان رجایی‌شهر


با وجود وضعیت بسیار بد جسمی مسعود باستانی در زندان مسئولین زندان رجایی‌شهر و دستگاه قضایی از اعزام وی به بیمارستان خودداری می‌کنند.
مسعود باستانی روزنامه‌نگار که دوران محکومیت شش سال زندان خود را در زندان رجایی‌شهر کرج سپری می‌کند از سردردهای شدید و مداوم در زندان رنج می‌برد. این وضعیت سبب شده است که چندین بار وی دچار لمسی بدن شده و به بهداری زندان منتقل شد.به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» بنابر گفته پزشکان پزشکی قانونی که به زندان آمده و وی را مورد معاینه قرار داده‌اند، این روزنامه‌نگار باید در اسرع وقت به بیمارستان برای معاینه و سی.تی.اسکن و درمان اعزام شودبا این وجود مسئولین زندان رجایی‌شهر و دستگاه قضایی از اعزام وی به بیمارستانی خارج از زندان خودداری کرده‌اند.وضعیت بد مسعود باستانی در زندان سبب نگرانی شدید خانواده‌ی وی شده است.مسعود باستانی از تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش به شش سال زندان محکوم شده است. وی تا بهمن ماه ۱۳۸۸ در زندان اوین به سر می‌برد، اما در تاریخ پنجم بهمن ماه ۱۳۸۸ در اقدامی خلاف قانون و بر خلاف اصل تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر که محل نگهداری مجرمین خطرناک است، منتقل و در این زندان نگهداری شد.
وی تاکنون از مرخصی نیز نتوانسته استفاده کند و از جمله زندانیانی است که به صورت مداوم در زندان نگهداری می‌شود.

مهدی خزعلی ممنوع الخروج شد


مهدی خزعلی هم از ممنوع الخروجی خود خبر داد.
طی سه سال گذشته تعداد زیادی از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و هنرمندان بدون هیچ توجیهی از حق سفر محروم شده اند. این محدودیت تا آنجا بود که سیدمحمد خاتمی نیز نتوانست برای شرکت در کنفرانس گفت و گوی تمدنها از ایران خارج شود.
اینک پس از آنکه مهدی خزعلی بدنبال سفر خود به دبی به ایران بازگشته است، باز حکم ممنوع الخروجی دریافت کرده است.
به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از کلمه، فرزند ابوالقاسم خزعلی در وبسایت خود با انتقاد از این حکم نوشته است:
قاضی پیرعباسی می گفت: ” من مخالف ممنوع الخروجی تو هستم” و خودش هم در ۵ مهرماه ۹۰ دستور رفع ممنوعیت خروج مرا صادر کرد، اما این تصمیم مستقل قاضی بک ماه دوام نداشت و به درخواست معاونت وزارت اطلاعات در ۴ آبان ۹۰ پیر عباسی مجدداً مرا ممنوع الخروج کرد!
دیروز وکلاء لایحه دفاعیه خویش را تقدیم دادگاه و نسبت به عدم ابلاغ قرار ممنوع الخروجی اعتراض کردند، پیک ویژه در همان روز قرار را ابلاغ می نماید، جوهر خودکار حکایت از تقدم تاریخ دارد، این راه کار نیست، باید به قانون احترام گذاشت، اگر من با خانواده بلیط چارتر تهیه کرده بودم یا در مرز مهران عازم کربلا بودم، این خسارت را چه کسی جبران می کرد، باید عمل به قانون دغدغه ما باشد!

مصادره گذرنامه خانواده مهدی هاشمی در فرودگاه


روز چهارنشبه، ۴ ژانویه، گذرنامه‌های خانواده مهدی هاشمی فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی و برخی دیگر اعضای این خانواده پس از ورود به فرودگاه امام خمینی با حکم قاضی، مصادره شده است. 
به گزارش الف، این افراد از امارات متحده به سمت ایران پرواز کرده بودند که به محض ورود به فرودگاه گذرنامه‌هایشان توسط ماموران ضبط شد. 
این در حالی است که تاکنون از علت توقیف گذرنامه‌ها گزارشی منتشر نشده است اما به نظر می‌رسد ممنوع الخروج شدن خانواده مهدی هاشمی تا اطلاع ثانوی و در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی ادامه داشته باشد‌. 
لازم به یادآوری است مهدی هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از انتخابات ریاست جمهوری از سوی مجلس شورای اسلامی به هم‌کاری با مخالفان دولت جمهوری اسلامی متهم شده است. 
لازم به اشاره است روز سه‌شنبه، نیز قاضی پرونده فائزه هاشمی، وی را به شش ماه حبس و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرده است.

از حقوق بشر اسلامی تا اعدامهای همه روزه!


از حقوق بشر اسلامی تا اعدامهای همه روزه!
          
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سه سال پس از تأسیس سازمان ملل متحد در 10 دسامبر 1948  اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر را تصویب کرد ، که هدف آن برقراری تضمین حقوق و آزادی‌های برابر برای همه مردم میباشد.که اینک در سراسر جهان به عنوان روز جهانی حقوق بشر گرامی داشته می‌شود. ولی با گذشت چهل سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر برخی از رهبران کشورهای مسلمان تازه فهمیدند چیزی به نام" حقوق بشر" حیات دارد، و به سال 1990 اعضای سازمان کنفرانس اسلامی اعلامیه ای با عنوان " اعلامیه حقوق بشر اسلامی" منتشر کردند، اعلامیه ای که نمیتواند از برتری طلبی و تبعیض دینی فاصله بگیرد. اعلامیه ای که در آن تلاش شده است اسلام وامت مسلمان را به عنوان" برگزیده ترین" دین به بشریت معرفی کند.
پس از انتشار این اعلامیه مزدورانی در حکومت اسلامی تحت عنوان ،مدافعان حقوق بشری های اسلامی راه افتادند و چون همیشه وقیحانه خود را مبدع و مبلغ همین حقوق بشراسلامی جا زدند تا آبرویی برای افکار و کردار این حکومت عوامفریب و تا گردن آلوده دست و پا کنند. یکی از نام آشناترین این مزدوران محمد جواد لاریجانی بوده و هست ، کسی که سخیفانه از مجازات اعدام و سنگسار و شکنجه دفاع می کند .جنایتکاری که سالیانی ست به بشر ستیزی مشغول است ، و در باب پدیده ی" حقوق بشر اسلامی" سخن می گوید و آن را تبلیغ و ترویج می کند. موجودی که همه ی ویژگی های این نوع از "حقوق بشر" را در چهره و کلام دارد.
اما موضوعی که در این مقاله میخواهم به آن بپردازم و دارای اهمیت بسیار بالای دارد تصویب لایحه مجازات اسلامی است. قانونی که نام آن را «لایحه ضد بشری مجازات اسلامی یا لایحه جنایت علیه بشریت» میتوان نامید.که اگر این لایحه خطرناک به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی برسد ،شاهد جنایات بیشتر از سوی رژیم اسلامی خواهیم بود.
زیرا طبق ماده ۲۸۷ این قانون چنانچه هرکس مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد، به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می گردد. که اگر این لایحه غیر قانونی به تصویب رسد خطری جدی جان فعالان حقوق مدنی و سیاسیون را که همیشه با احکامی همچون اقدام علیه امنیت ملی محاکمه میشوند تهدید خواهد کرد.
حال در قانون فوق اگر فردی مورد کینه و خصومت و انتقام جویی دستگاههای امنیتی قرار گیرد چنانچه در گذشته تنها به پنج سال (حداکثر مجازات اقدام علیه امنیت کشور) محکوم می شده است. پس از تصویب این قانون به اعدام محکوم خواهد شد و مجازات اعدام حتی گریبان معاون در جرم را که در تشکیل عنصر مادی جرم نقشی نداشته است را در بر می گیرد!
همچنین قبل از تصویب این لایحه شاهد گزارش عفو بین الملل که از سازمان های غیردولتی مدافع حقوق بشر است، مبنی بر افزایش موارد اعدام های مربوط به جرائم مواد مخدر در ایران میباشیم.این سازمان در آستانه انتشار یک گزارش جدید درباره ایران اعلام کرد، اعدام مجرمان مواد مخدر در ایران به طور هشدار دهنده ای افزایش داشته است. تنها در سال 2011 که  هنوز به پایان نرسیده 600 نفر در ایران اعدام شده اند. از این شمار دست کم 488 نفرشان بنا به جرائم مربوط به خرید و فروش مواد مخدر اعدام شده اند.با توجه به گزارش ارسالی از سوی این نهاد شاهد این هستیم که تمامی این احکام در دادگاههای غیرعلنی و محرمانه و بدون حضور وکیل و هئیت منصفه ودر بسیاری از موارد اجرای حکم در ملا عام اجرا شده میباشد . که درهمین رابطه دیگر برادر این مزدور یعنی شیخ صادق آملی لاریجانی در تارخ 28/9 /90 برای گزارش فوق درباره اعدام‌ در ملا‌عام گفت:« براساس قانون و شریعت اسلامی برخی اعدام‌ها براساس قوانین و آرای قضات رسیدگی‌کننده و با انجام تشریفات قانونی باید در ملاعام باشد، چرا که ما تابع نص قرآن و اسلام هستیم و آنچه در این قطعنامه علیه اعدام‌های در ملا‌عام آمده است در واقع مخالفت صریح با اساس و نص اسلام و قرآن دارد.
همچنین موضوع سب النبی را نیز باید افزود که در ماده ۲۶۳ آمده است: هر کس پیامبر را دشنام دهد یا قذف کند ساب النبی بوده و به اعدام محکوم می گردد! کافی است که یک نفر تنها بر زبان دشنامی علیه پیامبر دهد. این شخص محکوم به اعدام خواهد شد. مضاف به اینکه در تبصره این ماده آمده است: قذف هر یک از ائمه معصومین و یا حضرت فاطمه یا دشنام به ایشان در حکم سب نبی است.
مسئله ای که در این چند روز گذشته  محمدرضا پورشجری وبلاگ‌نویس ۵۱ ساله و نویسنده وبلاگ‌ (گزارش به خاک ایران) را با سختی‌های مضاعفی روبرو کرده است. پورشجری بعد از تحمل هفت ماه سلول انفرادی در دادگاه اول خود که دادگاهی غیرعلنی و بدون حضور وکیل برگزار شد به اتهام «توهین به رهبری» و «اقدام علیه امنیت ملی» به سه سال زندان محکوم شد.اما در دادگاهی که در چند روز آینده نیز برگزار میشود این وبلاگ‌نویس با اتهام «محاربه» و «سب‌النبی» محاکمه خواهد شد. مشاهده میکینم که تحمل حاکمان جمهوری اسلامی به قدری پایین است و از اعتماد به نفس ناچیزی برخوردارند که حتی برای یک ناسزای کوچک مجازات اعدام اعمال می کنند. و می بینیم که آنچه برای نمایندگان مجلس اهمیت ندارد جان آدمی است. 
اما در رابطه با موارد فوق احمد شهید گزارشگر وِیژه ایران در گزارش سال جاری خود به نکاتی پیرامون نقض آشکار حقوق انسانی در ایران اشاره نموده و قطعاً گزارش بعدی او در ماه مارس سال آینده نیز متضمن نکات تأمل‌برانگیز دیگری از نقض و نادیده گرفتن آشکار حقوق اولیه انسانی در کشوری است که به نام دین و حقوق بشر اسلامی حکومت می‌کند.
در کلام آخر باید بگویم ،سخن گفتن از حقوق بشر و کرامت انسانی از سوی این مزدوران ، چیزی جز اهانت به بشر نیست ، مزدورانی که سنگسار و اعدام و گردن زدن و قطع دست و پا و در آوردن چشم را از برکات اسلام می دانند، و فقط طی 33 سال حکومت شان دهها هزار دگراندیش و مخالف سیاسی و عقیدتی خود را به قتل رسانده اند، مزدورانی که کشتار انسان تبلیغ می کنند و نوجوانان زیر 18 سال را در ملاء عام به دار می آویزند و نسبت به جمعیت کشور در صدر کشورهایی که شهروندان خود اعدام می کنند، قرار دارد.
 آرش ناجی
Arashiran2010@gmail.com    

بیانیه مادران پارک لاله و حامیان آنان در رابطه با افزایش فشارها

article picture

بیانیه مادران پارک لاله و حامیان آنان در رابطه با افزایش فشارها بر مادران دادخواه ایران‎
امنیت ملی را چه کسانی به خطر می اندازند ؟مادران یا حاکمان؟
اقلیت حاکم بر ایران، روز به روز حلقه فشار و سرکوب را بر گروهها، سازمانها، احزاب، فعالان اجتماعی و حتا مردم عادی تنگتر و تنگتر کرده و دیکتاتوری و استبداد خود را به شکلی وحشیانه تر اعمال میکند.
در حالی که مردم حق نفس کشیدن ندارند و بسیاری از آزادی خواهان تنها به جرم حقطلبی؛ زندانی، مفقود، مجروح و کشته می شوند و خانوادههایشان حق هیچ گونه شکایت و پیگیری واقعی را ندارند.
در حالی که شکنجهگران و قاتلان، آزادانه به جنایتهای خود ادامه میدهند، زنان و مادرانی که برای رسیدن به حداقل حقوق انسانی و اجتماعی خود و یا برای دفاع از حقوق قانونی خود و فرزندانشان حاضر به سکوت نشده اند، بارها مورد آزار و تهدید قرار می گیرند؛ یا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، مورد محاکمه قرار گرفته و با اتهامات بي اساس و مجازات های سنگین در بیدادگاه ها مجرم قلمداد می شوند؛ هم اکنون نیز دو نفر از آنان در زندان به سر می برند.
ژیلا مهدویان مادر حسام ترمسی به جرم دادخواهی از وضعیت فرزندش و همدردی با مادران عزادار به پنج سال زندان، سه سال تعزیزی و دو سال تعلیقی و دخترش مریم نجفی نیز به دو سال حبس، یک سال و نیم تعلیقی و شش ماه تعزیری محکوم شده است. حسام پسرش، جوانی است که برای همراهی با جنبش سبز در سال ١٣٨٨ یک سال زندان را تحمل کرد و پس از آزادی با وضعیتی مشکوک بیمار شد و هنوز هیچ کس نمی داند که علت بیماری او پس از آزادی از زندان چه بوده است.
ژیلا کرم زاده مکوندی ، شاعر و از حامیان مادران عزادار، به جرم همدردی و سرودن شعر برای مادران و جان باختگان به چهار سال حبس، دو سال تعزیزی و دو سال تعلیقی محکوم شده و در تاریخ ٦ دی ماه برای اجرای حکم ، بازداشت و روانه زندان شده است.
لیلا سیف اللهی، پزشک و از حامیان مادران عزادار، نیز به چهار سال حبس، دو سال تعزیزی و دو سال تعلیقی محکوم شده است.

اعتراف دادستان سنندج به فضای غیر استاندارد زندان این شهر

article picture

دادستان سنندج در پی بازدید از زندان مرکزی سنندج، فضای داخلی زندان و تعداد زیاد زندانیان را نامطلوب عنوان کرده و دستور رسیدگی به مشکلات بند "سیاسی" را صادر نمود.
جوهری ضمن بازدید از قسمت های مختلف زندان با مددجویان بند امنیتی "سیاسی" دیدار و از نزدیك به مشكلات قضایی آنان رسیدگی و دستورات لازم را صادر كرد.
در همین رابطه خبرنگار کُردپا از شهر سنندج به نقل از افراد مطلع از زندان این شهر گزارش داد، جمعیت کیفری زندان سنندج از 650 تا 750 نفر متناوب بوده که در میان 9 بند زندان مرکزی سنندج، زندانیان سیاسی کُرد در یک بند نگهداری می‌شوند.
محل نگهداری زندانیان سیاسی موسوم به بند امنیتی دارای 60 تخت خواب بوده، اما همواره حدود 120 زندانی در آن نگهداری می‌شوند و نفرات مازاد بر ظرفیت کف خواب هستند.

ادامه بازداشت زندانی سیاسی هادی عابدی

article picture
ادامه بازداشت زندانی سیاسی هادی عابدی علیرغم گذشت 2 ماه از پایان یافتن محکومیت غیر انسانی وی
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا بیش از 2 ماه است که از مدت محکومیت غیر قانونی و غیر انسانی وی می گذرد ولی بازجویان وزارت اطلاعات همچنان از آزادی وی ممانعت می کنند.مدت محکومیت 2 سالۀ او آبان ماه به پایان رسیده بود.
زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا 15 آبان سال 1388 با پرونده سازی بازجویان وزارت و ارسال پرونده وی به شعبۀ 1 دادگاه انقلاب توسط بابایی رئیس این شعبه مورد محاکمه و به 2 سال زندان محکوم شد و حکم غیر انسانی و غیر قانونی وی به اجرا گذاشته شد.
زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا از زندانیان سیاسی دهۀ 60 می باشد که هنگام دستگیری مورد اصابت گلوله سپاه پاسداران قرار گرفت و دچار قطع نخاع گردید. او از آن زمان تا به حال قادر به حرکت نیست و فقط با کمک صندلی چرخ دار حرکت می کند. اصابت گلوله باعث آسیب رساندن به سایر اندام های وی گردید که از جملۀ آن کلیه و از کار افتادن کامل مثانه می باشد. او همچنین در طی مدت بیش از 2 سال زندان با شرایط قرون وسطایی دچار ناراحیتهای جدیدی گردید و بیماریهای قبلی وی تشدید گردید .
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،ادامه بازداشت این زندانی سیاسی که مدت محکومیت او 2 ماه است که به پایان رسیده را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر خواستار اعزام گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بازدید از زندانها ،ملاقات با زندانیان سیاسی و خانواده های آنها جهت تهیۀ گزارشی از جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای و ارائۀ آن به دبیر کل سازمان ملل متحد می باشد 
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
15 دی 1390 برابر با 05 دسامبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

کنترل بازار ارز با زور چماق

article picture

تلاطم در بازار ارز کشور به حدی است که هیچکس نمی تواند درباره ساعتی بعد نظری قاطع بدهد. درحالی که دولت و بانک مرکزی سکوت اختیار کرده و نظاره گر این وضعیت هستند، نوسانات در بازار ارز به شدت ادامه دارد. روز سه شنبه، دو روز پس از اعلام تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا، قیمت دلار اوج گرفت و از 1780 تومان گذشت. این درحالی است که محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، در مورد این تحریم می گوید: "به طور قطع و با صراحت اعلام می کنم که تحریمها از لحاظ اقتصادی برای کشور مشکلی ایجاد نمی‌کند."
همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه رژیم نیز تحریم بانک مرکزی را بدون اثر اقتصادی و مالی دانسته و اقدام آمریکا را تنها سیاسی و تبلیغاتی می نامد. اما با وجود همه اینها، دولت و رژیم ناتوان از کنترل بازار ارز، تنها شاهد اوج گیری قیمت ارزهای خارجی و نابودی ارزش پول ملی هستند.

۵ نفر در زندان‌های کرمان و بم اعدام شدندپنج زندانی متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر در زندان‌های کرمان و بم اعدام شدند.

به گزارش دادگستری کرمان، «محمد-ع» به جرم مشارکت در حمل ۱۴ کیلو و ۷۰۰ گرم هروئین، «علی – ن» به جرم مشارکت در حمل ۱۴ کیلو و ۷۰۰ گرم هروئین و «احمد- ت» نیز به جرم مشارکت در حمل ۱۲ کیلو و ۸۵۰ گرم هروئین و یک کیلو و ۷۰۰ گرم تریاک، توسط محاکم انقلاب اسلامی کرمان به مجازات اعدام محکوم شده بودند؛ پس از تشریفات قانونی در زندان کرمان به مرحله اجرا درآمد.
در همین راستا و براساس احکام صادره از محاکم دادگاه انقلاب بم «علیرضا- ب» به جرم حمل و نگهداری ۲۹ کیلو گرم تریاک و سابقه محکومیت قبلی به جرم حمل بیشتر از ۲۰ کیلوگرم تریاک و «حمزه– م» دارای هشت فقره سابقه کیفری مختلف و به جرم تهیه ونگهداری دو کیلو و ۷۰۰ گرم هروئین به اعدام محکوم شده بودند؛ احکام ایشان نیز در زندان بم به مرحله اجرا درآمد.

ممنوع الملاقات شدن محمد ابراهیمی، زندانی سیاسی بند ٣۵٠مسولان زندان اوین از ملاقات خانواده سید محمد ابراهیمی با این زندانی سیاسی ممانعت کردند.
به گزارش خبرنگار کلمه، سید محمد ابراهیمی، در ٢٢ آذرماه سال ٨٩ توسط ماموران اطلاعات به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و جنگ نرم علیه نظام بازداشت شد.
وی ٨ ماه را در سلول انفرادی بندهای ٢٠٩ و ٢۴٠ زندان اوین در شرایط شکنجه فیزیکی و روانی بازداشت بود به گونه ای که به آسایشگاه روانی امین آباد تهران اعزام شد.
روز ملاقات وقتی خانواده وی از اراک به زندان اوین مراجعه کردند به آنها گفته شد: این زندانی ممنوع الملاقات است.
لازم به ذکر است این زندانی از بدو بازداشت به مدت ٨ ماه ممنوع الملاقات بود و خانواده اش از محل نگهداری اش بی اطلاع بودند.
سید محمد ابراهیمی یکی از مصادیق شکنجه های سخت در زندان اوین محسوب می شود که در گزارش احمد شهید نیز به آن اشاره شده است. به نظر می رسد نامه فرزند این زندانی سیاسی که خواهان آزادی پدرش شده بود علت ممنوع الملاقات شدن وی باشد.
خواهر سید محمد ابراهیمی چندی پیش گفته بود” پدرم وقتی برادرم محمد را در آسایشگاه روانی با وضعیت بسیار بدی دید، بعد از دو هفته از غصه فوت کرد. او وقتی از دیدن برادرم آمد تا قبل از مرگش فقط گریه می کرد و می گفت بروید ببینید با محمد چه کرده اند؟ با او چه کردند که به این حال و روز افتاده است؟ دکترها گفتند از غصه و فشار زیاد فوت کرده است.

اخراج یک دانشجوی بهایی از دانشگاه زاهدانیک دانشجوی بهایی به نام «شادی مودی» ورودی سال ۹۰ که در حال تحصیل در رشته مهندسی IT در دانشگاه پیام نور شعبه زاهدان بود به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از ادامه تحصیل محروم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از زاهدان، نامبرده در تاریخ ۱۰ دی ماه نامه ای را دریافت می کند که در آن قید شده «به استناد ابلاغیه معاونت آموزشی دانشگاه به اطلاع میرساند ادامه تحصیل شما در این دانشگاه ممنوع می باشد»
شادی مودی سپس به دانشگاه مراجعه و درخواست مشاهده ابلاغیه مذکور را می کند که در پاسخ به وی گفته می شود که نمی توانند ابلاغیه را به ایشان نشان دهند و باید به اداره ارشاد مراجعه کند نامبرده به اداره ارشاد مراجعه می کند که آنجا هم به وی پاسخ روشنی داده نمی شود فقط بطور شفاهی گفته می شود بخاطر اعتقادات دینی اش اخراج شده و ابلاغیه مزبور را فقط می تواند از تهران پیگیری کند.

سه زندانی در میدان آزادی کرمانشاه اعدام شدندسه زندانی به نام‌های "علیرضا احمدی"، "صادق اسکندری" و "ساسان بسامی" صبح امروز پنج شنبه، پانزدهم دی ماه در میدان آزادی کرمانشاه به دار آویخته شده‌اند.
به گزارش فارس، حکم اعدام علیرضا احمدی فرزند خداد ۴۸ ساله، صادق اسکندری فرزند ولی ۳۳ ساله و ساسان بسامی فرزند جهانگیر ۳۶ ساله صبح امروز به اجرا درآمد.
نامبردگان به اتهام سرقت مسلحانه از بانک سپه کرمانشاه به اعدام در ملاءعام محکوم شده بودند.
گفتنی است؛ سرقت مسلحانه بانک سپه کرمانشاه در شعبه سعدی در ۲۶ مرداد اتفاق افتاد و منجر به سرقت ۲۱۷ میلیون تومان از بانک شد.
روز گذشته روابط عمومی دادگستری کرمانشاه با انتشار اطلاعیه‌ای از اعدام این افرادخبر داده بود.

یک نفر در زندان خورین ورامین اعدام شد یک زندانی به نام "نظرعلی مرادی" بامداد امروز پنج شنبه، پانزدهم دی‌ماه از سوی دستگاه قضایی-امنیتی در زندان خورین شهرستان ورامین به دار آویخته شده است.
به گزارش مهر، نظرعلی مرادی فرزند کرمعلی ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح پنج شنبه ۱۵ دی‌ماه، به جرم نگهداری ۲۱۵ گرم هروئین و یک کیلو و ۱۰گرم تریاک در سن ۵۳ سالگی در زندان خورین ورامین اعدام شد.
رأی اعدام نامبرده توسط دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان ورامین صادر شده و به تأیید دادستان کل کشور رسید اما با تقاضای عفو از سوی محکوم علیه، درخواست عفو وی در دو مرحله از طریق کمیسیون عفو استانی و مرکز مورد رسیدگی قرار گرفت که در هر دو مرحله رد ‌شد.
پس از تأیید حکم صادره و با اعلام بلامانع بودن اجرای حکم از سوی ریاست قوه قضائیه، حکم صادره پس از طی مراحل مرسوم، ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح امروز با حضور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین، قاضی ناظر زندان دادسرای شهرستان ورامین، رئیس ندامتگاه خورین ورامین، نمایندگانی از نیروی انتظامی و پزشکی قانونی به مرحله اجرا درآمد.

حکم ناعادلانه اعدام برای محمدرضا فرهادی دانشجوی دانشگاه آزاد شهرکرد


رهسا نیوز: محمد رضا فرهادی از اهالی هفشجان شهرکرد به جرم همراه داشتن ۱۲۰ گرم هرویین با حکم اعدام مواجه گردید.
به گزارش دانشجو انلاین، محمد رضا فرهادی دانشجوی دانشگاه آزاد است و هرگز سابقه کیفری یا حقوق نداشته است در بین دوستان و همسایگان به خوش نامی شهرت دارد و جاسازی مواد داخل ساک خود را توطئه و پاپوش میداند.
اما متاسفانه حکم اعدام برای او صادر شده است این جوان که خانواده با وضعیت اقتصادی متوسط دارد هیچ گونه سابقه اعتیاد به مواد مشروبات و حتی سیگار هم ندارد.

صدور حکم زندان و شلاق برای دو شهروند کرد

article picture

یک شهروند اهل سقز توسط دادگاه انقلاب به زندان محکوم شد.
براساس گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، یک شهروند سقزی به نام شوانه رضایی از طرف دادگاه انقلاب این شهر به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام، به تحمل یک سال حبس محکوم شد.
گفتنی است شوانه رضایی که پیشتر نیز بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می نماید. همچنین بنا به گزارش دیگری که به آژانس خبری موکریان رسیده، یک شهروند اهل پاوه به اتهام حمل کالای قاچاق به جزای نقدی و شلاق محکوم شد. این شهروند پاوه ای که کیوان - الف نام دارد از طرف دادگاه انقلاب این شهر به اتهام حمل کالای قاچاق به پرداخت 55 میلیون ریال جزای نقدی و 20 ضربه شلاق در حد متوسط محکوم شده است. گفته می شود نامبرده فاقد سابقه کیفری است و حکم صادره برای وی قطعی می باشد.

« تحت فشاربودیم که با رسانه ها صحبت نکنیم چون قول دادند به زودی آزاد می شود»

article picture

خانواده امیرحکمتی اعترافات تلویزیونی او را دروغی و تحت فشارخواندند: « تحت فشاربودیم که با رسانه ها صحبت نکنیم چون قول دادند به زودی آزاد می شود»
خانواده امیرحکمتی جوان آمریکایی-ایرانی که مقامات ایرانی ادعا می کنند برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) کار می کرده ودر روزششم دی ماه دادگاهی و اعترافات وی در همان زمان از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد امروز با انتشار بیانیه ای که نسخه ای از آن در اختیار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران قرار داده شده اعلام کردند که معتقدند اعترافات تلویزیونی او دروغی و تحت فشاربوده است. آنها همچنین گفتند که توسط مقامات ایرانی مجبور به سکوت شده بودند و به آنها قول داده شده بود که او به زودی آزاد خواهد شد.
در این بیانیه همچنین نسبت به دسترسی نداشتن به یک دادرسی عادلانه و ناکامی در استخدام وکیل مستقل برای به عهده گرفتن وکالت امیرحکمتی ابراز نگرانی شدید شده است.