۱۳۹۰ مهر ۹, شنبه

صدور حکم زندان برای يک شهروند کرد در کرمانشاه

 یک شهروند اهل سرپل ذهاب از توابع استان کرمانشاه توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به زندان محکوم شد.
به گزارش موکریان، این شهروند که حسین پالانی نام دارد و حدود ده ماه است در زندان به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام همکاری با جریانات مذهبی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
گفتنی است نامبرده هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.موکریان

محکومیت زویا حسنی ومحمدعلی ولایتی فعالان ستاد موسوی دستگاه قضایی دو تن از فعالان ستاد مهندس میرحسین موسوی را یه حبس قابل تبدیل به جزایی نقدی محکوم کرده است.
محمد علی ولایتی بازنشسته وزارت کشور و از فعالین ستاد مهندس میر حسین موسوی به دو سال زندان محکوم شده است.
به گزارش کلمه، ولایتی معاونت امور استانهای ستاد مردمی میر حسین موسوی را در انتخابات ۱۳۸۸ بر عهده داشت. او در تاریخ ۸/۱۱/۸۹ یعنی پیش از ۲۲ بهمن دستگیر و دربند ۲۴۰ به مدت ۱۸ روز زندانی گردید و در تاریخ ۳/۱۲ /۸۹ با قید کفالت آزاد گردید.
ولایتی در تاریخ ۱۴/۶/۹۰ به دادگاه انقلاب شعبه ۲۸ به ریاست مقیسه احضار گردید و اتهام تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی به وی تفهیم شد و نهایتا پس از دفاعیات وی را به دو سال حبس محکوم نموده که ۲۰ روز فرصت دارد اعتراض نماید.
قابل ذکر است ولایتی به مدت سی سال در پست‌های حساس از جمله بخشداری فیروزکوه، معاونت اداری و مالی دانشکده وزارت اطلاعات، و دبیر پشتیبانی دانشگاه شاهد،، معاونت بازرسی وزارت کشور در ۸ سال دولت اصلاحات فعالیت داشت در حال حاضر دبیر اجرایی خانه احزاب و بازرسی آن می‌باشد.
گزارش‌های رسیده همچنین می‌افزاید زویا حسنی عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی و ستاد ۸۸ به یک سال حبس تعزیری قابل تبدیل به سه می‌لون تومان جریمه نقدی محکوم شد. 

بلاتکلیفی فریدون صیدی راد،فعال ستاد مهدی کروبی


فریدون صیدی راد، فعال سیاسی و از اعضای ستاد مهدی کروبی، با گذشت چند ماه بازداشت و محاکمه و صدور حکم، همچنان در حبس و بلاتکلیفی به سر می‌برد و همزمان منابع خبری جنبش سبز گزارش داده‌اند که محمد علی ولایتی بازنشسته وزارت کشور و از فعالین ستاد مهندس میر حسین موسوی نیز، به دو سال زندان محکوم شده است.
به گزارش جرس، فریدون صیدی راد، صاحب وبلاگ انفلاب سبز اراک و عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت و از اعضای فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در اراک، روز دهم اسفند ماه سال ۸۹به همراه چند تن از دوستان ودر اتومبیل شخصی ایشان در تهران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.
بر اساس این گزارش، دوستان وی پس از گذشت چند هفته آزاد شدند، اما صیدی راد همچنان در اوین به سر می‌برد.
همچنین، ماموران پس از بازداشت منزل وی در تهران را تفتیش کرده و تعداد زیادی از کتاب‌ها و وسایل شخصی او را توقیف کردند.
صیدی راد مدت ۴۳ روز در سلول انفرادی بند دو الف متعلق به سپاه پاسداران نگهداری شد، که دراین مدت مورد بازجویی و تحت فشار شدید برای اخذ اعتراف قرار داشت، که پس از آن، بدون صدور حکم به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد و چندین ماه بلاتکلیف در انتظار تشکیل دادگاه باقی ماند. 

بازداشت دسته جمعی بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهائی اصفهان

بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهائی شهر اصفهان روز ۵ شنبه ۷ مهرماه ۱۳۹۰ بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند. 
به کمیته گزارشگران حقوق بشر روز پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهائی به نام‌های فربد اشتیاق، پریسا رحمانی، فرزاد روحانی، روحیه حکیمان، سمیرا قانع، آرمان رحیمی، حشمت الله نیکی، شهلا سنائی، فاضل بهنام، فردوس نیکی، س‌ها بهنام،، سهیلا داوردان، داریوش دست پیش، لاله نامجویان، عطاء الله دانشگر، لوا دانشگر، انیسا دانشگر، داراب یزدانی، سهیلا واحدیان، تاج الملوک جانمیان و دینا صفاپور (۹ ساله) بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شده‌اند. 
این درحالی است که تعدادی از این بازداشت شده‌ها امروز آزاد شده‌اند که اسامی آن‌ها به قرار زیر است: دینا صفاپور، شهلا سنائی، فردوس نیکی، س‌ها بهنام، سهیلا داوردان، سمیرا قانع، سهیلا واحدیان و تاج الملوک جانمیان. 
لازم به ذکر است که پس از بازداشت این افراد، منازل پریسا رحمانی، فرزاد روحانی و عطاءالله دانشگر مورد تفتیش قرار گرفته و تعدادی از وسایل مربوط به آئین بهائی از منازل آن‌ها ضبط شده است.کمیته گزارشگران حقوق بشر

دو زندانی در شهرستان زابل به دار آویخته شدندصبح روز پنج شنبه، هفتم مهرماه، ۲ زندانی در شهرستان زابل (استان سیستان و بلوچستان) به دار آویخته شدند.
بنا بر اعلام واحد مرکزی خبر، دو زندانی‌ای که روز پنج شنبه در زندان زابل به دار آویخته شدند، پیش‌تر از سوی دادگاه انقلاب و به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر، حکم مرگ دریافت کرده بودند.
بر اساس این خبر متهم سوم این پرونده نیز که قرار به همراه دو فرد دیگر در‌‌ همان زمان و مکان اعدام شود، شب قبل از اجرای حکم دچار سکتهٔ قلب شده و در بیمارستان به سر می‌برد.

هرانا

فارس: اتهام ندرخانی ارتکاب جرایم خشن استخبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران اتهام یوسف ندرخانی را انجام جرایم خشن، تجاوز و اخاذی اعلام کرد.
این خبرگزاری که منبع اطلاعات خود را معرفی نکرده است مدعی شد یوسف نادرخانی به اتهام انجام جرایم خشن مانند تجاوز و اخاذی‌های متعدد به این مجازات محکوم شده است و اساسا این موضوع هیچ ارتباطی با مسئله خروج وی از دین ندارد.
این در حالی است که آقای ندرخانی پیش‌تر نیز توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به اتهام فعالیت تبلیغی مسیحی بازداشت و دارای پرونده در نهادهای امنیتی است و هم کیشان وی نیز اتهام وی را خروج از دین اعلام کرده‌اند.


محکومیت مسعود بابا پور، فعال دانشجویی به حبس تعزیریمسعود بابا پور فعال دانشجویی عضو ستاد میرحسین موسوی، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، به نه ماه حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش جرس حاکی از آن است، مسعود باباپور دانشجوی رشته مهندسی صنایع دانشگاه ایوانکی و از فعالین دانشجویی که سال ۸۸، و در جریان حوادث بعد از انتخابات، ابتدا مرداد ماه و بعد از آزادی، سپس در آستانه روز دانشجو هنگام خروج از دانشگاه بازداشت و پس از هفت ماه سلول انفرادی در بند ٢۰٩ زندان اوین، توسط قاضی مقیسه (شعبه ٢۸) به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، که این حکم نیز عینا توسط شعبه ۵۴ تجدید نظر تایید شد.
بر اساس این گزارش، مسعود باباپور طی ماههای اخیر بارها به دادگاه انقلاب (به صورت کتبی و تلفنی) احضار شد، تا اینکه تیر ماه امسال به شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام "تبلیغ علیه نظام" محکوم گردید، که در پی اعتراض در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر، این حکم به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان جریمه نقدی تبدیل شد.
در ادامه همین پرونده و در پی رسیدگی به اتهام "اخلال در نظم و تمرد از دستور پلیس" در دادگاه عمومی (مجتمع قضایی شهید صدوقی) این فعال دانشجویی به نه ماه حبس دیگر محکوم شد .
جرس

جواد علیخانی؛ دانشجوی دکترا ٢۶ ماه در اوین بدون مرخصی


جواد علیخانی، دانشجوی دکترا با گذشت ۲۶ ماه از محکومیتش همچنان محروم از مرخصی است.
به گزارش کلمه، جواد علیخانی، دانشجوی دورۀ دکترای دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز در ۲۸ مهر ماه سال ۸۶ به همراه ۵ نفر از دوستانش که همه از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه بودند در یکی از پارکهای شهر اهواز دستگیر شد.
او مدت ۱۱ روز در بازداشتگاه اطلاعات زیر شکنجه بود تا وادار به اعترافش کنند. بعد از تکمیل پروندۀ بازجویی، وی را به زندان سپیدار اهواز منتقل کردند و در مدت ۱۱ ماه که در آن زندان به سر می برد حتی یک روز هم به مرخصی نیامد و در این ۱۱ ماه خانواده و بخصوص مادرش رنجها و زحمات زیادی را متحمل شدند
پس از ۱۱ ماه بسیار سخت، جواد علیخانی در ۱۹ شهریور ۸۷ با وثیقۀ ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. گفتنی است که ۲ ماه قبل از آزادی، وی را به سلول انفرادی اطلاعات منتقل کرده و مدت ۴۰ روز را مجددأ در انفرادی سپری کرد.

بلاتکیفی شکرالله مسیح‌پور در بند ۳۵۰ زندان اوین


با گذشت هفت ماه از بازداشت شکر الله مسیح‌پور نامبرده همچنان به صورت بلاتکلیف در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می‌شود.
به گزارش هرانا به نقل از فعالین حقوق بشر و دموکراسی، این زندانی سیاسی در حالی در زندان اوین نگهداری می‌شود که قرار بازداشت موقت وی تا کنون سه بار تمدید شده است.
این گزارش می‌افزاید: شواهد قابل استناد و محکمه پسندی در تایید اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات وجود ندارد. از جمله این اتهامات ارتباط با بیگانگان و بهائیان بوده است.
شکرالله مسیح‌پور در مدت بازداشت از داشتن وکیل، هواخوری، ملاقات حضوری، دسترسی به کتاب و اخبار و کلیه حقوق انسانی و شهروندی محروم بوده است.
هم چنین هیچگونه اقدام قضایی در جهت تغییر وضعیت پرونده به هر شکل، شامل منع تعقیب یا تبدیل قراربازداشت به وثیقه ویا ارسال پرونده به دادگاه صورت نگرفته است.
لازم به توضیح است که دستگیری ایشان در اسفند ۸۹ در حالی صورت گرفت که فرزندش سیامک مسیح‌پور نیز به عنوان زندانی عقیدتی، دوره محکومیت خودرادر بند ۳۵۰ اوین می‌گذراند و پس از دستگیری پدر مجددا مورد بازجویی قرار گرفت.

هرانا

همه بازاریان صنف پارچه شنبه اقدام به راهپیمایی و تجمع می کنند

article picture


فعالان صنف پارچه در تهران قصد دارند روز شنبه 1-10-2011 با طرح خواسته هایشان در محوطه بازار پارچه فروشان این شهر دست به تظاهرات زده و پس از آن روبروی ساختمان دارایی واقع در میدان ارگ تجمع کنند.
اعلام راهپیمایی و تجمع در حالی صورت می گیرد که در هفته های پیش در چند نوبت پارچه فروشان در پایتخت ایران اقدام به اعتصاب کردند. دلیل اصلی اعتصاب، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اعلام شده است.
در اطلاعیه ای که بر دیوارهای بازار نصب شده، آمده است: "با توجه به طولانی شدن اعتصاب و عدم توجه و پیگیری دولت و اداره دارایی مبنی بر اعتراض صنفی پارچه فروشان در خصوص طرح آزمایشی مجلس برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده، لازم است کلیه اعضای صنف، به صورت یکپارچه و متحد مغازه‌هایشان را به صورت کاملا بسته نگه دارند و احیانا مغازه‌هایی که به صورت نیمه تعطیل است نیز با بستن کامل مغازها تا اطلاع ثانوی از باز کردن خودداری کرده و با تجمع در راسته بازار پیگیر مطالباتشان باشند."
این اطلاعیه ادامه داده است: "همه بازاریان صنف پارچه که تعداد اعضا آن به بیش از 6000 عضو می رسد، در تاریخ شنبه 9 مهر ساعت 10:30 با تجمع در مقابل مسجد ملک واقع در بازار حمام چال و راهپیمائی در بازار تهران و حرکت به سمت میدان ارگ مقابل ساختمان اداره دارائی صدای خود را به گوش مسئولان مخصوصا آقای عسگری خواهند رسانید."
تعویق قانون مالیات بر ارزش افزوده به مدت پنج سال، بررسی کارشناسان و مسئولان به همراه فعالین صنف در خصوص مشکلات این طرح، حل معضل چک های برگشتی و عدم نقدینگی در صنف پارچه از جمله خواسته هایی است که در اطلاعیه درج شده است.
العربیه

آخرین خبر‌ها‌ از وضعیت پرونده حبیب‌الله لطیفی دانشجوی محکوم به اعدام و در بند

article pictureپس از چند دوره التهابات شدید در رابطه با اجرای حکم اعدام زندانی سیاسی ودانشجوی کرد حبیب‌الله لطیفی، حکم وی به صورت معلق جهت اخذ عفو رهبری حکومت اسلامی ایران در‌آمده است.
بنا بر گزارش دریافتی از "کردپا" ، در لابه‌لای اطلاعیه‌ای که روز پنج شنبه مورخه 07/07/1390 در وب‌سایت ارتباطات مردمی این نماینده مجلس منتشر شد، آخرین وضعیت پرونده حبیب‌الله لطیفی ذکر شده است.
دکتر عبدالجبارکرمی گفته است: در طی 2 ماه گذشته، دو بار دستور اجرای حكم حبیب از تهران به سنندج ابلاغ شده بود كه با مذاكرات متعدد و ملاقاتهای مكرری كه با حضور خانواده محترم ايشان با مسئولين استانی و كشوری داشتيم، در نهايت تاكنون اجرای اين حكم موقتاً به تعويق افتاده و با توجه به 14مكاتبه و بيش از 52مذاكره‌ای كه از اين دفتر انجام شده و ملاقات‌های صورت گرفته با مسئولين ارشد كشور خاصه ملاقات انجام شده با وزير محترم اطلاعات كه شاكی اصلی پرونده و صاحب نظر اصلی در اجرا يا عدم اجرای اين حكم نيز آن وزارت خانه می‌باشد، موفقيت‌های خوبی بدست آمد و با خصوصيت تعامل‌پذيری خوبی كه در آقای وزير وجود دارد، با درك شرايط سخت خانواده آقای لطيفی، دستور توقف موقت اجرای حكم را تا حصول نتيجه نهايی و درخواست عفوی كه بايد برای ايشان از رئيس قوه‌قضائيه و مقام رهبری درخواست و پيگيری كنيم، صادر و از ايشان اخذ نموديم.
طبق بند11 از اصل110 قانون‌اساسی : «عفو يا تخفيف مجازات محكومين در حدود موازين اسلامی پس از پيشنهاد رئيس قوه‌قضائيه به مقام رهبر انجام می‌شود» و توقف كامل حكم، مستلزم پيشنهاد عفو از طرف رئيس قوه‌قضائيه به رهبر است.کرمی اظهار داشته كه در اين خصوص نيز پيگير و در تلاش برای متقاعد كردن رياست قوه‌قضائيه جهت ارسال اين درخواست عفو به رهبر می‌باشد.
همچنین قرار بر این است که کرمی چند دیدار را نیز با جليلی دبير شورای عالی امنيت ملی، بختياری وزير دادگستری و محمدجواد لاريجانی دبير ستاد حقوق بشر اسلامی قوه‌قضائيه درخصوص پيگيری اين پرونده و 3 پرونده مشابه ديگر داشته باشد.
به دلیل عدم دسترسی مستقیم به عبدالجبار کرمی، آژانس کردپا از طریق یک تماس تلفنی با مختار زارعی فعال سیاسی و از اشخاص نزدیک به خانواده حبیب‎الله لطیفی صحت این اقدامات را تأیید کرد.
کردپا

هیلاری کلینتون، نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران را شدیداً محکوم کرد

article picture


هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجۀ آمریکا، نقض حقوق بشر به وسیلۀ رژیم جمهوری اسلامی را شدیداً محکوم کرد
در این بیانیه که در سایت رسمی وزارت امور خاجه آمریکا انتشار یافته ، آمده است:
گزارشهایی که از ادامۀ سرکوب توسط دولت جمهوری اسلامی علیه مردم خود حکایت دارند موجبات نگرانی عمیق ایالات متحده را فراهم ساخته اند. علیرغم اظهارات مقام رهبری و رئیس جمهوری ایران دایر بر ادعای حمایت از حقوق و آزادی های شهروندان ایرانی و مردم منطقه، دولت به سرکوب همۀ اشکال دگراندیشی، ابراز عقیده و اجتماعات ادامه می دهد.
ما بویژه از بابت گزارشهای مربوط به صدور حکم اعدام برای کشیش یوسف ندرخانی به اتهام ارتداد، به این سبب که او حاضر به نفی ایمان مذهبی خود نیست، احساس نگرانی می کنیم. این حکم در بحبوحۀ یورشهای خشونت بار علیه پیروان ادیان گوناگون، مشتمل بر زرتشتیان، صوفیان و بهاییان صادرشده است.

ضرورت تحقیق در مورد خودکشی دو دوست یک فعال حقوق بشر

article picture


« بازجویان و مامواران اطلاعاتی کارنامه سیاهی در بدرفتاری شکنجه وفشارهای شدید روحی بربازداشت شدگان دارند تا تعادل روانی آنها را با بحران مواجه کنند. فشارهایی که پس از آزادی آنان همواره عواقب طاقت فرسایی برایشان دارد.»
مقامات جمهوری اسلامی در مورد بازداشت و نگهداری کوهیارگودرزی و نیز خودکشی بهنام گنجی و نهال سحابی بدون هیچ گونه اطلاع رسانی سکوت اختیارکرده اند.
(آدینه ۸ مهر۱۳۹۰)- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز با انتشار بیانیه ای خواستار تحقیق و پاسخگویی قوه قضاییه در مورد بازداشت کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر که از نهم مردادماه در زندان است و خودکشی اخیر دو دوست وی بهنام گنجی و نهال سحابی شده است. بهنام گنجی همراه با کوهیارگودرزی دستگیر و پس از مدتی آزاد شد و متعاقبا خودکشی کرد. در حالی که سکوت مقامات ایرانی در خصوص بازداشت کوهیارگودرزی و نیز بازداشت و نحوه بازجویی به عمل آمده از بهنام گنجی همچنان ادامه دارد، مرگ نهال سحابی نیز بر ابهامات این پرونده تراژیک افزوده است.
پروین مخترع مادر کوهیار گودرزی هم همزمان با بازداشت وی در کرمان بازداشت شد و بنابرگزارشات مختلف به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق مصاحبه با رسانه های بیگانه طی هفته های گذشته محاکمه شده و همچنان در زندان کرمان به سر می برد.


انتقال 12 زندانی به سلولهای انفرادی زندان لاکان رشت جهت اجرای حکم اعدام

article picture

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز پنجشنبه 7 مهر ماه 12 نفر از زندانیان زندان لاکان رشت که محکوم به اعدام شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلولها انفرادی این زندان منتقل شدند.
زندانیان عادی که به سلولهای انفرادی منتقل شدند متهم به داشتن مواد مخدر می باشند.
سیاست اعدام های گروهی و در ملاعام توسط ولی فقیه علی خامنه ای گرفته می شود و بدستور صادق لاریجانی رئیس منصوب وی در قوۀ قضاییه و از جنایتکاران علیه بشریت به اجرا گذاشته می شوند.هدف از این اعدام ها ایجاد فضای رعب و وحشت در میان مردم ایران است.از زمان انتصاب صادق لاریجانی به ریاست قوۀ قضاییه صدور و اجرای احکام اعدام به صورت جهشی روبه افزایش بوده است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، اعدام های گروهی و در ملاعام را بعنوان جنایت علیه بشریت محکوم می کند و از دبیر کل وکمیسر عالی حقوق بشرخواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
08 مهر 1390 برابر با 30 سپتامبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

حمید موذنی روزنامه نگار در بند را آزاد کنید

article picture

گزارش دریافتی:دو روز از بازداشت حمید موذنی روزنامه نگار بوشهری گذشت ،وزارت اطلاعات رژیم خامنه ای با یورش دوباره خویش به روشنفکران و صاحبان قلم استان میکوشد صدای هرگونه انتقادی در استان بوشهر را در نطفه خفه نماید.

غافل از اینکه این حرکت تنها موجب بیدار گشتن هرچه بیشتر مردمی میشود که با تحمل همه گونه سختی هم اکنون نیز میبایستی نگران جاه طلبی های هسته ای
خامنه ای در بوشهر و ترس از نشت نیروگاه اتمی داشته باشند .
حزب مرزپرگهر شاخهٔ استان بوشهر ضمن محکوم نمودن بازداشت حمید موذنی روزنامه نگار شجاع هم استانی از تمامی مراجع حقوق بشری میخواهد در برابر این عملکرد غیر قانونی در ربودن روزنامه نگار بوشهری ساکت ننشسته و اینگونه حرکت از سر ضعف را محکوم نمایند.
مرگ بر رژیم جمهوری اسلامی
پاینده ایران

پارس دیلی نیوز

آلمان کاردار رژیم ايران را در اعتراض به حکم اعدام کشيش ندرخانی احضار کرد

article picture


وزارت امور خارجه آلمان با احضار کاردار جمهوری اسلامی ايران خواستار توقف حکم اعدام يوسف ندرخانی، کشيش ايرانی، به دليل امتناع وی از تغيير مذهب خود و بازگشت به اسلام شد.
وزارت امور خارجه آلمان روز پنجشنبه پس از احضار کاردار ايران در بيانيه ای گفته است: «در پيوند با موافقتنامه های مربوط به حقوق بشر، مجازات مرگ عليه يوسف ندرخانی بايد متوقف شود.»
اين بيانيه می افزايد که به موجب معاهدات بين المللی، ايران بايد به حقوق اقليت ها و آزادی مذهبی احترام بگذارد.
وزارت امور خارجه آلمان همچنين خواستار آزادی فوری يوسف ندرخانی شده است.
يوسف ندرخانی کشيش ۳۰ ساله ايرانی که پيرو کليسای انجيلی است همراه با همسرش از دين اسلام به مسيحيت گرويده ‌اند و دو سال پيش در شهر رشت از سوی نيروهای امنيتی بازداشت شدند.


تجمع كارگران بازنشسته نساجی مازندران در خانه كارگر قائمشهر


صبح امروز تعدای از کارگران بازنشسته کارخانه‌های شماره۲ و۳طبرستان، تجن وگونی بافی با مراجعه به خانه کارگر از این تشکیلات خواستند که پیگیر مطالبات آنان در خصوص نگرفتن سنوات بازنشستگی خود از سال ۸۷ تاکنون شدند.
به گزارش ایلنا در این تجمع تعدای از این بازنشستگان در گفتگویی با ایلنا از بی‌توجهی مسئولین وسرگردانی چند ساله خود انتقادکردند.
در این گفتگو بازنشستگان معترض ابراز داشتند با توافقی که با مدیران وقت نساجی مازندران داشتیم بعضا کسری بیمه خود را به تامین اجتماعی از جیب خود پرداخت نمودیم وعلیرغم تعهد کارفرما که سنوات بمرور زمان با توجه به مشکل کارخانه نساجی پرداخت خواهد شد تا کنون وعد‌ها عملی نگردیده است.
این بازنشستگان معترض ابراز داشتند که بار‌ها به مراجع ذیصلاح واستانداری مراجعه نمودند ولی متاسفانه تاکنون بغیر از وعده و وعید چیز دیگری عاید ما نگردیده است.
کارگران بازنشسته خانه کارگر را تنها متولی خود دانسته و خواستار پیگیری صنفی خود از مسئولین ارشد استان وکشورتوسط این تشکیلات شدند.
قابل ذکر است تعداد۸۰ نفر ازکارگران کارخانجات نساجی مازندران از سال ۸۷ بازنشست گردیده‌اند.
هرانا

ضرب و شتم دستگیرشدگان مراسم افطاری در زندان تبریز

article picture
تعدادی از دستگیر شدگان مراسم افطاری دوم شهریورماه که در زندان مرکزی تبریز به سر می برند، روز گذشته مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.
بنا به اطلاع گزارشگرا هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، زندانیانی که روز گذشته در زندان مرکزی تبریز مورد ضرب و شتم زندانبانان قرار گرفته‌اند در روز برگزاری دادگاه نیز در دادسرای تبریز و در حضور خانواده‌هایشان مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفته و از ضاربان شکایت کرده بودند که در پی همین شکایت، برای چند روز از زندان تبریز به اداره اطلاعات منتقل شده بودند.
هم چنین پرونده‌ای دیگری به اتهام اخلال در نظم دادگاه برای آنان گشوده شده است.
گفتنی ست که محمد علیمرادی و قادر نوروزی دو تن از زندانیانی هستند که شدیدا مضروب شده‌اند.
دادگاه انقلاب اسلامی، ۱۵نفر از افراد دستگیر شده در مراسم افطاری را به اتهام "تشکیل خانهٔ تیمی" و "تجمع و تبانی علیه امنیت ملی" به ۲۴ ماه حبس (۴ ماه تعزیری و ۲۰ ماه تعلیقی) محکوم کرد که این حکم در جلسه تجدید نظر نیز عینا تائید شد.
در همین خصوص ششم شهریور ماه آقایان رحیم علی رضایی، مسعود بایرامی و شهرام داداشی در منازلشان در تبریز دستگیر شده‌اند. ماموران خانه‌های آن‌ها را تفتیش کرده و کتاب‌ها و کامپیوتر‌هایشان را ضبط کرده‌اند.

۱۳۹۰ مهر ۸, جمعه

ارسال پیامک به شهروندان خوزستانی توسط وزارت اطلاعات

جرس: در استان خوزستان پیامک به طور وسیع برای فعالان سیاسی و مدنی و حتی برخی شهروندان عادی ارسال شده و آنهارا از هر گونه ارتباط با رسانه های منتقد و مخالف حاکمیت پرهیز داده و به آنها هشدار داده است که با ایشان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
به گزارش رسیده به جرس، در این اس ام اس از افراد خواسته شده که هر گونه ارتباط خود را به ستاد خبری وزارت اطلاعات اطلاع دهند.
پیش از این نیز مشابه چنین پیامکی  برای برخی از شهروندان در تهران و ارومیه ارسال شده بود.
متن این اسم ام اس به این شرح است:
شهروند محترم ، شما تحت تا ثیر تبلیغات ضد امنیتی رسانه های بیگانه قرار گرفته اید. در صورت ارتباط و تداوم در راستای اهداف رسانه های مذکور برابرمواد 498، 499، 500،610 قا نون مجرم شنا خت شده وبا شما بر خورد قانونی خواهد شد
اطلاع رسانی شما به ستاد خبری وزارت اطلاعات در خصوص انگیزه، علت تماس وهمرا هی ، در تصمیم گیریها موثر خواهد بود.
 جرس

کارگران شرکت فلارک دست به اعتصاب زدند


۱۰۰ کارگر شرکت فلارک (مجری طرح لوله کشی قطره بارانی مزارع کشاورزی) واقع در شهرستان کامیاران، در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه حقوق دست به اعتصاب زده اند.
به گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری، کارگران مشغول به کار در شرکت فلارک واقع در نزدیکی روستای الک از توابع شهرستان کامیاران به دلیل پرداخت نشدن حقوق معوقه خود دست به اعتصاب زدند.
در این شرکت ۱۰۰ کارگر و پرسنل مشغول به کار هستند که ۵ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند به همین دلیل بیش از دو روز دست به اعتصاب زدند و از ورود و خروج ماشین الات و کارفرمایان به محل کار جلوگیری کرده و خواهان پرداخت حقوق معوقه خود شدند.کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری

بازداشت عباس شرعیاتی، از دراویش گنابادی استان یزددر ادامۀ فشار‌ها و آزار دراویش کشور، عباس شرعیاتی از دراویش گنابادی صبح روز پنجشنبه، هفتم مهر ماه، در یزد بازداشت شد.
به گزارش کمپین پاسداشت حقوق دراویش، در ادامه فشارهای اخیر نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی به دراویش گنابادی و اقلیتهای مذهبی، عباس شرعیاتی از دراویش گنابادی استان یزد توسط گروهی از ماموران امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.
هنوز از دلایل اصلی بازداشت و محل نگهداری و وضعیت این پیرو طریقت نعمت الهی گنابادی، خبری منتشر نشده است.
روز گذشته نیز، نصرت طبسی از دراویش گنابادی و اعضا بازداشت شده تارنمای «مجذوبان نور»، از سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین به بند عمومی منتقل شد.

 کمپین پاسداشت حقوق دراویش

احضار دو فعال کارگری به دادگاه
 طی احضاریه‌ای دو فعال کارگری به نام‌های «مهرداد امین وزیری» و «کوروش بخشنده» باید ۲۰ مهر ماه خود را به شعبه یک دادگاه سنندج معرفی کنند.
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کوروش بخشنده در روز ۵ شهریور ۹۰ در منزل خود بازداشت شد ودر روز ۲۹ شهریور با قرار وثیقه ۷۵ میلیونی از زندان آزاد گردید. کوروش بخشنده در طی دوره بازداشت در اداره اطلاعات دچار سکته قلبی شده بود و در حال حاضر نیز وضعیت جسمی وی مناسب نمی‌باشد
لازم به یادآوریست که مهرداد امین وزیری در روز ۱۰ بهمن ماه سال ۸۹ در محل کار خود بازداشت شد و پس از یک هفته با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد

اخلال در VPNها؛ دلهره‌ی کاربران اینترنت در ایران

قطع برخی پروتکل‌های نرم‌افزاری در ایران نگرانی‌هایی را از ارتباط این موضوع با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات (اینترانت) ایجاد کرده است. این پروتکل‌ها برای ساخت شبکه‌های خصوصی مجازی (وی‌پی‌ان‌ها) و فیلترشکن‌ها کاربرد دارند.
کاربران اینترنت در ایران از قطع پورت PPTP در ایران و انسداد راه‌اتصال به VPN در سراسر کشور خبر می‌دهند. این کاربران می‌گویند، دو هفته پیش از این نیز پورت L۲PT توسط دولت جمهوری اسلامی برای مدتی بسته شده بود. این پروتکل هم اکنون نیز مسدود است.
پورت، محلی است برای ورود و خروج داده‌ها. به هر پورت نرم‌افزاری عددی اختصاص داده می‌شود. هر کدام از پورت‌ها کار خاصی انجام می‌دهند مثلا پورت ۲۵ مخصوص ارسال ایمیل است و پورت ۱۱۰ برای دریافت آن و پورت ۸۰ یا HTTP برای دسترسی به صفحه‌های اینترنتی.
به گزارش دویچه وله، در صورتی که خدمات‌دهندهٔ سرویس اینترنت و یا شرکت زیرساخت، پورت‌های ۲۵ و ۱۱۰ را مسدود کند، امکان دریافت و یا ارسال ایمیل ممکن نخواهد بود. در صورت مسدود کردن پورت ۸۰ امکان استفاده از اینترنت غیرممکن است.
پورت PPTP یا Point-to-Point Tunneling Protocol برای ساخت شبکه‌های خصوصی مجازی (VPNs) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسدود کردن این پورت امکان استفاده از وی‌پی‌ان‌ها را غیر ممکن می‌کند. L۲PT یا Layer ۲ Tunneling Protocol و SSTP یا Secure Socket Tunneling Protocol نیز کاربرد مشابهی دارد.
بستن SSTP موجب از کار افتادن نرم‌افزارهای فیلترشکنی همچون فری‌گیت، اولتراسورف و تور نیز خواهد شد. این فیلترشکن‌ها از این پروتکل استفاده می‌کنند و استفاده از آن‌ها در میان کاربران فضای مجازی در درون ایران بسیار متداول است.
نگرانی از راه‌اندازی اینترانت به جای اینترنت
رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی ایرانرضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی ایرانکاربران فضای مجازی در درون ایران با نگرانی بسته شدن این پورتکل‌ها را دنبال می‌کنند. یکی از این کاربران می‌نویسد: «به نظر می‌رسد که اجرای طرح اینترانت به جای اینترنت آغاز شده است.» 

احضار چند شهروند بهائی اهل سنندج؛ افزایش فشارهای اقتصادی بر بهاییانطی سه هفته اخیر شهره رئوفی به همراه آقای وحید خلوصی به ادارهٔ اطلاعات شهر سنندج احضار شدند و مورد تهدید و آزار و اذیت روحی قرار گرفتند.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این افراد تهدید شده‌اند که پخش شدن خبر این احضار‌ها و بازجویی‌ها عواقب بدی برای آن‌ها خواهد داشت. به احتمال زیاد این نوع سوالات، در راستای تحت فشار قرار دادن بهائیان این شهر از جنبهٔ اقتصادی است زیرا افراد احضار شده در قبال شغلشان مورد تهدید قرار گرفته‌اند و اسامی تمامی همکارانشان از ایشان گرفته شده است.
اخیرا شهروندان بهائی بسیاری از شهرهای ایران از جمله سمنان تحت فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. پلمب مغازه، به آتش کشیدن مغازه‌ها و تهدید مشتریان بخشی از این فشار‌ها و اعمال‌های غیرقانونی اقتصادی بوده است. در همین ارتباط در چند هفتهٔ اخیر محل کسب ۵ بهایی ساکن سمنان نیز پلمب شده است.
در خبری دیگر تقی حائری، یکی دیگر از شهروندان بهائی ساکن سنندج، چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه به طور شفاهی و غیر قانونی به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شد. وی پس از مراجعه به ادارهٔ اطلاعات آن شهر، مورد بازجویی طولانی مدتی قرار گرفت. در این بازجویی آقای حائری مورد تهدید قرار گفته است و به ایشان گفته بوده‌اند که به بهائیان سنندج بگویند که ادارهٔ اطلاعات مراقب ایشان هستند و باید به زودی باز هم به ادارهٔ اطلاعات آن شهر مراجعه کنند.
فشار بر بهائیان سنندج، در چند ماه اخیر افزایش یافته است به طوری که طی چهار ماه گذشته نزدیک به۳۰ نفر از بهائیان آن شهر به ادارهٔ اطلاعات آن شهر احضار شده‌اند و مورد تهدید و توهین‌های شخصی و اعتقادی قرار گرفته‌اند.
کمیته گزارشگران حقوق بشر

بازداشت حمید موذنی روزنامه نگار بوشهریحمید موذنی فعال مدنی و روزنامه نگار و نویسنده بوشهری صبح روز سه شنبه پنجم مهر ماه توسط نیروهای اطلاعات بوشهر دستگیر شد. 
به گزارش جرس، موذنی بدون اطلاع قبلی دستگیر شده و تا ۱۰ ساعت از محل بازداشت وی اطلاعی در دست نبود تا سرانجام با پیگیری‌های فراوان مشخص شد وی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده است. 
آخرین خبر‌ها حاکی است وی در تماسی کوتاه با خانواده‌اش از سلامتی خود خبر داده است. اتهام او مشخص نیست و به خانواده‌اش هم توضیحی نداده‌اند. 
این روزنامه نگار در انتخابات ۸۸ حامی مهدی کروبی بود و پس از انتخابات با مقالاتش در نشریات مختلف از حرکت اعتراضی مردم حمایت کرد. از او به تازگی مقالاتی در سایت روزانلاین منتشر شده است. 
موذنی نویسنده چندین کتاب از جمله: بازنگری انتقادی، تاریخ سینمای بوشهر، تاریخ عکاسی، کاریکاتور، تاملاتی در باب سینما و فوتبال و... می‌باشد.

جرس

محسن آرمین به شش سال حبس تعزیری محکوم شد محسن آرمین فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش کلمه، حکم  شش سال حبس محسن آرمین توسط قاضی صلواتی رئیس شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران و به اتهام "اجتماع علیه نظام و تضعیف نظام" صادر شده است.
آرمین، سال گذشته دستگیر، و پس از حدود ۷۰ روز بازداشت در بند دوالف سپاه به قید وثیقه آزاد شده بود.
این نماینده اصلاح طلب مجلس ششم، بلافاصله پس از مصاحبه با روزنامه اعتماد و انتشار آن از سوی سایت‌های سبز برای حضور در دادگاه احضار شد و ۱۹ مرداد ماه دادگاهی گردید.
محسن آرمین فعال سیاسی و مطبوعاتی پژوهشگر علوم قرآنی و فارغ التحصیل دانشگاه‌های لبنان و ایران و از بنیانگذاران سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، عضو شورای مرکزی و سخنگوی این سازمان است.

کلمه

آمریکا خواستار آزادی کشیش محکوم به اعدام در ایران شد

article pictureایالات متحده، روز پنجشنبه، صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی کشیش مسیحی در ایران را محکوم کرد و آن را نقض تعهدات بین‌المللی ایران دانست.
يوسف ندرخانی کشيش ايرانی، پيرو کليسای انجيلی، و همسرش که هر دو از اسلام به مسيحيت گرويده‌اند دو سال پیش در شهر رشت بازداشت شدند.
دادگاه بدوی یوسف ندرخانی را به «ترک دين » و «دعوت ساير مسلمانان به مسيحيت»، «ايجاد يک کليسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم و در نهایت وی را به اعدام محکوم کرد.
همسر آقای ندرخانی که به حبس ابد محکوم شده بود، هم‌اکنون در بیرون از زندان به سر می‌برد.
اکنون سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای، ضمن محکومیت حکم صادر شده برای این مسیحی ایرانی، آن را نقض حقوق جهانشمول انسان‌ها که ایران نیز متعهد به اجرای آن شده، دانسته است.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود می‌گوید: «کشیش ندرخانی کاری به جز پایبندی به ایمان قلبی‌اش که حق جهانشمول همه انسان‌هاست، انجام نداده است.»
سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده است: اجباری که مسئولان ایرانی به این شهروند مسیحی برای برگشتن از ایمانش بر او تحمیل کرده‌اند «ناقض آن ارزش‌های دینی‌ است که مسئولان ایرانی مدعی دفاع از آن هستند» و به مثابه زیر پا گذاشتن اصول و نقض تعهدات بین‌المللی ایران است.
به گفته سخنگوی کاخ سفید صدور حکم اعدام برای یوسف ندرخانی «نهایت بی‌اعتنایی» مقام‌های ایرانی به آزادی مذهب است و بیانگر نقض ادامه‌دار حقوق جهانشمول شهروندان ایرانی است.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود از مقام‌های ایرانی خواسته است کشیش ندرخانی را آزاد کرده و تعهد خود را به «حقوق ابتداییِ جهانشمولِ بشر و از جمله آزادی مذهب» نشان دهند.
درهمین حال محمد علی دادخواه، روز پنجشنبه، در گفت‌وگو با راديو فردا ابراز اميدواری کرد که موکلش، يوسف ندرخانی در دادگاه تجدید نظر عفو شود.
محمد علی دادخواه گفت ۹۵ درصد احتمال دارد يوسف ندرخانی در دادگاه تجديدنظر عفو شود.
جان بينر، رييس مجلس نمايندگان آمريکا و ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا نیز روز چهارشنبه از ايران خواستند حکم اعدام يوسف ندرخانی، کشيش مسیحی ايرانی را متوقف کند.
خبر قبلی در همین مورد در لینک زیر
http://parsdailynews.com/90247.htm
رادیو فردا

نهال سحابی، از دوستان بهنام گنجی و کوهیار گودرزی پس از اقدام به خودکشی، درگذشت
نهال سحابی، از دوستان بهنام گنجی و کوهیار گودرزی که در تاریخ 9 مردادماه ماه ، بازداشت شدند، شب گذشته دست به خودکشی زد و درگذشت.
نهال سحابی از دوستان نزدیک بهنام گنجی بوده است که پس از خودکشی وی دچار مشکلات شدید روحی و روانی شده بود
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی شب گذشته به مانند بهنام گنجی، دست به خودکشی زده و درگذشت.
در ادامه ی بازداشت خودسرانه در روز 9 مردادماه، هم‌اکنون دو نفر به دلیل شرایط نامناسب روحی دست به خودکشی زده‌اند و کوهیار گودرزی، همچنان در شرایط نامعلوم در سلول انفرادی و در زندان به سر می‌برد.
مرگ بهنام گنجی و نهال سحابی در حالی اتفاق می‌افتد که هنوز از آنچه در زندان اتفاق افتاده است، اطلاعی در دست نیست.
کمیته گزارشگران حقوق بشر، ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده نهال سحابی، مرگ وی و بهنام گنجی را نتیجه مستقیم شکنجه‌های روحی و روانی از جمله نگهداری در سلول انفرادی می‌داند و باردیگر نگرانی شدید خود را نسبت به وضعیت نامعلوم کوهیارگودرزی اعلام می‌دارد.
وبلاگ نهال سحابی
http://nahal53.blogfa.com
روانش شاد
خبر قبلی در همین مورد در لینک زیر
http://parsdailynews.com/90266.htm

۱۳۹۰ مهر ۷, پنجشنبه

تجاوز گروهی به نوجوانان و جوانانی زندانی به دستور رئیس و معاون زندان رژیم فقیه

article picture
تجاوز گروهی به نوجوانان و جوانانی زندانی به دستور رئیس و معاون زندان گوهردشت کرجبنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" نوجوانان و جوانان زندانی بدستور مسئولین زندان به بندهایی منتقل می شوند که هدف تجاوز جنسی گروهی باندهای مافیایی قرار می گیرند.


در طی چند هفتۀ گذشته حداقل سه نوجوان که به سلولهای باندهای مافیایی بندهای 1،4 و 6 بدستور محمد مردانی و خادم منتقل شده بودند مورد تجاوز گروهی وحشیانه قرار گرفتند. باندهای مافیایی با چراغ سبز وگرفتن اطمینان خاطر مردانی رئیس زندان و معاون وی خادم اقدام به تجاوز گروهی حداقل به سه نوجوان نمودند. باند مافیایی با بستن دستها و پاهای نوجوانان زندانی اقدام به تجاوز گروهی به آنها می کنند. رفتارهای وحشیانه آنها باعث گردید که این 3 نوجوان زندانی به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شوند و به مدت یک هفته بستری بودند. آنها پس از این تجاوز گروهی دچار نارحتی جسمی و روحی شدید هستند.


اسامی نوجوانانی که مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته اند به خاطر حفظ حیثیت آنها از نوشتن نام کامل آنها خوداری می کنیم و فقط اسامی آنها را بصورت اختصار اعلام می نماییم. اما برای در جریان گذشتن سازمانهای حقوق بشری و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد مشخصات کامل آنها ارسال خواهد شد.
1- نعیم .ق در بند 4 زندان گوهردشت کرج مورد تجاوز گروهی باندهای مافیایی قرار گرفت.
2- محمد ج. در سالن 3 بند1 زندان گوهردشت کرج مورد تجاوز گروهی قرار گرفت
3- احسان ا. در بند 6 زندان گوهردشت کرج مورد تجاوز گروهی قرار گرفت.


بیانیه سخنگوی کاترین اشتون درباره بازداشت شش فیلمساز مستقل در ایران

article picture


سخنگوی خانم کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست‌های امنیتی و نایب رئیس کمیسیون اروپا ۲٦ سپتامبر در واکنش به بازداشت شش فیلم‌ساز مستقل در ایران بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن بیانیه به این شرح است:

«نماینده عالی [اتحادیه اروپا] بازداشت اخیر شش مستندساز را که به همکاری با سرویس فارسی زبان بی‌بی‌سی متهم شده‌اند، محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری آنان است. وی همچنین از گزارش‌هایی درباره ایذاء و آزار شمار دیگری از افرادی که ادعا شده ارتباطاتی با سرویس فارسی بی‌بی‌سی داشته‌اند، نگران است.

این روند نگران کننده دستگیری روزنامه‌نگاران، فیلم‌سازان، و هنرمندان بر اساس [اتهامات] سیاسی نشان می‌دهد که مقامات ایرانی مصمم هستند که تفکر مستقل را سرکوب کنند.

نماینده عالی اتحادیه اروپا از مقامات ایرانی می‌خواهد تا در راستای تعهدات بین‌المللی خود در قبال حقوق بشر به حقوق و آزادی بیان احترام گذاشته و به تعقیب، پیگرد و ارعاب سیستماتیک روزنامه‌نگاران و هنرمندان پایان دهد.»
سایت وزارت امور خارجه بریتانیا
 

یک فعال فرهنگی دیگر جلای وطن کرد

article pictureبه دلیل اعمال فشار از سوی دستگاه‎های امنیتی-قضایی حکومت اسلامی ایران، یکی دیگر از فعالان فرهنگی کُرد به ناچار از ایران خارج شد
بنا بر گزارش دریافتی از کردپا: افشین ابراهیمیان روزنامه نگار و عضو سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان، به دلیل هر آنچه فشار دستگاه‎های امنیتی-قضایی قلمداد می‎گردد،چند روز پیش از ایران خارج شده و به اقلیم کُردستان عراق پناهنده شده است.
آژانس کُردپا برای تأیید این خبر طی یک تماس تلفنی با این فعال فرهنگی، دلایل کوچ اجباری وی را جویا گردید.
افشین ابراهیمیان در این گفتگوی اختصاصی اعلام کرد که پس از شکایت آقای عبدالجبار کرمی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی از هفته نامه ندای گروس، از سوی دستگاه قضایی و همچنین ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار شده‎ که به دلیل ترس از پرونده سازی‎های بدون دلیل از مراجعه به این دستگاه‎ها خودداری کرده و به ناچار ایران را ترک کرده است.
افشین ابراهیمیان پیش‎تر نیز به اتهام سیاسی در سه پرونده جداگانه 3 سال (1369-1381-1388) را در حبس و 2سال را در تبعید اجباری شهر دزفول به ‎سر برده و همچنین وی در رابطه با یکی از این پرونده‎ها به ده سال حبس تعلیقی نیز محکوم شده است که این موارد، یکی از دلایل مهم خودداری وی جهت مراجعه به دستگاه‎های حکومتی بوده است.

کشیش جوان ، یوسف ندرخانی در خطر اعدام

article picture


انتظار برای دریافت حکم ،کشیش جوان یوسف ندرخانی متهم محکوم به اعدام دردادگاه از گرویدن به مسیحیت توبه نکرد.
صبح چهارشنبه ۶ مهرماه آخرین جلسه دادگاه یوسف ندرخانی، کشیش متهم به ارتداد در حالی برگزار شد که او علیرغم درخواست های متعدد قاضی دادگاه حاضر به توبه نشد و در همان مذهب مسیحیت باقی ماند. محمد علی دادخواه، وکیل یوسف ندرخانی با اظهار امیدواری از اینکه دادگاه بالاخره حکم برائت موکلش را صادر کند به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« سه روز او را به دادگاه آوردند که توبه کند، هر سه روز او منکر توبه شد. من در آخرین دفاعم گفتم که امکان اعدام او از منظر شرع و قانون خودمان و حقوق بین الملل درست و قانونی نیست و تصورم این است که دادگاه نظرات من را پذیرفت. من امیدوارم دادگاه حکم برائت وی را بدهد و ظرف یک هفته آینده آزاد شود. چون حکم ارتداد که از قبل حذف شد و در خصوص توبه هم من دفاعیات لازم را کردم که قانونی نیست.»
یوسف ندرخانی، کشیش ۳۲ ساله ی است که از پدر و مادری مسلمان به دنیا آمده و در سن ۱۹ سالگی به دین مسیحیت گرویده است. او تا قبل از بازداشتش کشیش جماعتی حدود ۴۰۰ نفر از مسیحیان اهل رشت بوده است. حکم اعدام او به جرم ارتداد در تاریخ اول شهریور ۱۳۸۹ توسط شعبه یازدهم دادگاه تجدید نظر استان گیلان تایید شد با این حال خوشبختانه در تاریخ ۷ تیرماه امسال حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور نقض شد اما منوط به توبه آقای ندرخانی شد. این متهم اولین دادگاهش روز یکشنبه سه مهرماه برگزار شد که به سه جلسه دادگاه دیگر نیز تا روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد.
محمدعلی دادخواه در خصوص روند دادگاه موکلش گفت:« رییس دادگاه به موکلم می گفت بگو که من ازمسیحیت برگشتم و بگو که اسلام را ناسخ ادیان دیگر می دانم و او می گفتم من این را نمی گویم.»
دادخواه ادامه داد: قبلا رای اعدام دادگاه تجدید نظر به دیوان عالی کشور فرستاده شده بود و از آنجا که فاقد پشتوانه قانونی و منطقی بود اعدام حذف شد اما دیوان خواسته بود از او توبه بگیرند و اگر توبه نکند باز هم اعدام شود. من در دادگاه گفتم از نظر قانون کشورمان، عرفان اسلامی، و نظرات فقه های مانند منتظری ، اردبیلی و صانعی توبه گرفتن از نظر قانونی درست نیست. ما نظرات خاص این اشخاص را درباره این پرونده گرفته بودیم. به دادگاه گفتم که از منظر حقوق بین الملل که کشور ما هم آن را پذیرفته است این حرکت قانونی نیست. متاسفانه دادگاه در جلسه روز اول زیاد با من خوش رفتاری نکرد و استنباط هایشان از حضور من دور از اصول بود.
دادخواه از برخورد ناصحیح عوامل دادگاه در جلسه اول گفت:« فکر می کردند که من رفتم تا به موکلم بگویم توبه نکند، می گفتند وگرنه چرا من باید اینهمه راه دور را تا آنجا بروم و در دادگاه شرکت کنم. یا مثلا جلوی در به من گفتند که اگر فردا با کراوت بیایی راهت نمی دهیم که من باز هم با کروات رفتم.»
وکیل ندرخانی گفت:« ما در نظام حقوقی مان و فهرست عناوین کیفری مان اصلا عنوانی تحت عنوان ارتداد نداریم و از آنجا که طبق قانون اساسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات را پذیرفتیم بنابراین دولت باید بر این نکته پافشاری کند تا حقوق مردم حفظ شود وگرنه ممکن است بعضی از دادوران در هنگام دادرسی چنین اقداماتی را انجام دهند.»
لینک زیر:واکنش بریتانیا به احتمال اعدام کشیش ندرخانی در ایران
http://parsdailynews.com/90242.htm
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران
 

احضار و تهدید، بازداشت و محکومیت چالش روزمره‌ی روزنامه‌نگاران ایران

article picture


دلایل هیچ کدام از این بازداشت‌ها از سوی مقامات قضایی اعلام نشده است. بازداشت شدگان از حقوق خود از جمله مشورت با وکیل محروم شده‌اند. خانواده‌های زندانیان تهدید شده‌اند تا از انتشار خبر بازداشت عزیزان خود خوداری کنند.
گزارش‌گران بدون مرز موج تازه دستگیری روزنامه‌نگاران و روشنفکران در ایران را محکوم می‌کند. در طی هفته‌های گذشته ( از ١٩ مرداد تا ٥ مهرماه ١٣٩٠) چندین روزنامه‌نگار و نویسنده در سراسر ایران بازداشت شده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز تاکنون از بازداشت این افراد مطلع شده است :
حمید موذنی روزنامه‌نگار، وب‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های محلی در بوشهر
علی دینی ترکمانی نویسنده و اقتصاددان و همکار سایت البرز نت در تهران
امیر مهدی علامه‌زاده خبرنگار ایلنا در تهران
هادی احمدی خبرنگار خبرگزاری ایسنا در کرج
مهرداد سرجویی همکار بسیاری از روزنامه‌های انگلیسی زبان در تهران
ابراهیم رشیدی همکار روزنامه‌های آذربایجان در اردبیل
فرانک فرید نویسنده مترجم، عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نسبت زنان و همکار سایت مدرسه فمینیستی در تبریز.
گزارش‌گران بدون مرز یادرآور می شود که در تاریخ ١٤ و ١٥ شهریور ماموران وزارت اطلاعات مدیران سایت مجذوبان نور، سایت نزدیک به درویشان گنابادی را بازداشت کردند. دستگیر شدگان عبارتند : علی رضا روشن روزنامه‌نگار صفحات کتاب روزنامه شرق ، علی اکرمی، علی استرکی، مهدی حسینی، مهدی اسانلو، حمید مرادی، مهران رهبری، مصطفی عبدی، نصرت طبسی، علی معظمی، رضا انتصاری.
دلایل هیچ کدام از این بازداشت‌ها از سوی مقامات قضایی اعلام نشده است. بازداشت شدگان از حقوق خود از جمله مشورت با وکیل محروم شده‌اند. خانواده‌های زندانیان تهدید شده‌اند تا از انتشار خبر بازداشت عزیزان خود خوداری کنند. برخی از بازداشت شدگان همچون مهرداد سرجویی ماه‌هاست که در انفرادی بسر میبرند، برخی دیگر چون فرانک فرید در بازداشت مورد بدرفتاری قرار گرفته و بر اثر کتک زخمی شده‌اند.

ساعت ها بازداشت، تفتیش دفتر و منزل ضبط پاسپورت وکیل سه آمریکایی

article picture


ساعت ها بازداشت، تفتیش دفتر و منزل ضبط پاسپورت وکیل سه آمریکایی به دنبال کنفرانس خبری آنها در آمریکا
پنج نفر از ماموران امنیتی صبح روز سه شنبه با داشتن حکم بازداشت مسعود شفیعی، وکیل سابق دو آمریکایی وارد منزل او شده و پس از چند ساعت بازرسی منزل و دفتر کارش، او را به زندان اوین منتقل کردند. این وکیل دادگستری پس چند ساعت بازجویی آزاد شده است. مسعود شفیعی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« ساعت ۷ صبح دیروز، پنج نفر از ماموران امنیتی با داشتن حکم جلب من وارد خانه ام شدند. عجیب این بود که حکم جلب برای من صادر شده بود، حکم جلب برای قاتل یا فراری صادر می شود. بهرحال آنها وارد خانه شدند و یکی، دو ساعت همه خانه را تفتیش کردند، صندوق ، گاو صندوق، کمد و همه چیز.علیرغم اینکه رفتار ماموران محترمانه بود اما نفس عمل اشتباه بود. آنها درست پس از اینکه همسرم از خانه خارج شد، آمدند.مثلا می خواستند که خانمم ناراحت نشود بعد آرام آرام خواستند که بقیه اعضای خانواده که خوابیده اند را بیدار کنم. بعد از بازرسی خانه پاسپورت و چند چیز دیگر را برداشتند و من را به دفترم بردند. آنجا هم کامپیوتر و هادرش و اسناد و پرونده های دو آمریکایی و چند سند دیگر را برداشتند و بعد به اوین بردند.»
این وکیل دادگستری گفت:« زندان رفتن مسئله ای نیست، بهترین زمان استراحت است که من به آن احتیاج دارم. دیروز به آقایان گفتم آخر شما به فکر شان قوه قضاییه نیستید آخر چرا من را می خواهید بازداشت کنید؟»
مسعود شفیعی در خصوص بازجویی چند ساعتش در اوین گفت:« بیشتر صحبت ها حول محور پرونده های دو آمریکایی بود. اما خدا را شکر همه چیز به خیر تمام شد و دوباره مدارک من از جمله پاسپورتم را پس دادند و به خانه برگشتم. اگر جوان های آمریکایی هر کار ی می کنند، هر حرفی می زنند به من چه ارتباطی دارد. من معتقد بودم که آنها بی گناه هستند و کارم را انجام داده ام اما اینکه می روند آنطرف و حرف های می زنند آخر به من چه ارتباطی دارد. بازداشت من اصلا توجیه قانونی نداشت.من ایرانیم و در تمام مدتی که از دو آمریکایی دفاع کردم طبعا به فکر مصالح کشورم و حفظ شان قوه قضاییه بودم اما حالا این جواب صادقانه کار کردن من است. از همه چیز سرخورده شدم.»
مسعود شفیعی در حالیکه به شدت از حکم بازداشتش ناراحت بود به کمپین گفت:« فقط امیدوارم ممنوع الخروج نشده باشم. من یکشنبه هفته آینده عازم سفر برای دیدن دخترم هستم و می خواهم سر قبر خواهرم بروم که مدتی پیش فوت کرد.به دلیل وکالت پرونده آمریکایی ها که طول کشید نتوانستم بروم خواهرم را در لحظه های آخر ببینم. حالا نگرانم که نکند ممنوع خروج شده باشم که به نظر می رسد شده ام. صبح امروز به اوین مراجعه کردم تا در این مورد پرس و جو کنم تا اگر ممنوع خروج هستم حداقل بروم و پول بلیط پرواز را پس بگیرم که اجازه ورود ندادند و گفتند خبرت می کنیم.»
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران

درگیری مردم با نیروی انتظامی در مهاباد

article picture
گزارش دریافتی:نیروی انتظامی حکومت اسلامی ایران در شهر مهاباد با ساکنین مدنی محله‎ی "پشت‎تپ" درگیر شده که در نتیجه، یک نفر از شهروندان مدنی بر اثر اصابت گلوله مأمورین نیروی انتظامی به شدت زخمی گردید.


بنا بر گزارش دریافتی از "کردپا"، روز چهارشنبه ششم مهرماه، نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به بهانه کشف کالای قاچاق در یکی از منازل مسکونی شخصی در محله‎ی پشت تپ شهر مهاباد، منزل مذکور را محاصره کردند.
این محاصره نظامی که با اذیت و آزار ساکنین محل نیز همراه بود، موجب اعتراض همگانی مردم محله‎ی پشت‎تپ شده که نهایتا به درگیری فیزیکی میان مردم و نیروی انتظامی منجر گردید.
خبرنگار کُردپا در ادامه افزود: در نتیجه‎ی این منازعه یک نفر از اهالی محل بر اثر شلیک گلوله نیروهای نظامی به شدت مجروح شده و متعاقبا چهار نفر نیز از شهروندان مدنی بازداشت گردیدند.
گزارشگر کُردپا افزود که یکی از ماشین‎های نیروی انتظامی حکومت اسلامی ایران در این منازعه توسط مردم به آتش کشیده شده است.
تا لحظه انتشار این خبر هیچ اطلاعاتی مبنی بر هویت فرد زخمی شده و بازداشت‎شدگان به آژانس خبررسانی کُردپا نرسیده است.

پارس دیلی نیوز

وقتی آخوند زاده ها نیز فرار می کنند، مهدی خزعلی هم از جهنم ولایت فقیه گریخت

article picture


ساعاتی قبل مهدی خزعلی با انتشار یادداشتی بر روی وب سایت شخصی اش، خبر از خروج خود به خارج از کشور داد.
به گزارش سحام نیوز، وی در بخشی از این نامه خطاب به مردم ایران آورده است: “ باور نداشتم که انجه میبینم و میشنوم ، حقیقت دارد! بس باید صبر میکردم تا واقعیت را لمس کنم و سبس به اطلاع شما برسانم ، اینک در ارتفاع سی هزار بایی (هیج ارتباطی با سی هزار میلیارد ریال اختلاس ندارد!) هستم و مرزهای بهشت (ایران عزیز) خارج شده ام” .
وی این یادداشت را در هواپیما نگارش کرده و به علت نداشتن حروف فارسی بر روی لپ تابش، نگراش این نامه با مشکل روبرو شده است.
متن کامل ای نامه که در سایت شخصی وی منتشر شده است بدین شرح است:
دوستان سلام
از تاخیر در نوشتن عذر می خواهم، حق دارید کله مند باشید، در سختی ها دعایتان بدرقه راهم است و در رفع کرفتاری، باید شما را از دلنکرانی دراورم، راستش همه جیز طوفانی درست شد و غیر منتظره! فرصت کم بود و یک سر ىاشتم و هزار سودا!
اولاَ : با شرح بالا فرصت نداشتم بای نت بنشینم و قصه دیروز و امروز را بکویم.
ثانیاَ : باور نداشتم که انجه میبینم و میشنوم ، حقیقت دارد! بس باید صبر میکردم تا واقعیت را لمس کنم و سبس به اطلاع شما برسانم ، اینک در ارتفاع سی هزار بایی (هیج ارتباطی با سی هزار میلیارد ریال اختلاس ندارد!) هستم و مرزهای بهشت (ایران عزیز) خارج شده ام ، باور کردم که خواب نمی دیدم!
این مختصر را در هوابیما تایب کردم ، ان شاالله شرح ماجرا را فردا با کیبورد فارسی برایتان خواهم نوشت .
تا فردا خدانکهدار
۱۳۹۰/۷/۶ مهدی خزعلی

احضار چند شهروند بهائی اهل سنندج؛ افزایش فشارهای اقتصادی بر بهاییان

article picture


طی سه هفته اخیر شهره رئوفی به همراه آقای وحید خلوصی به ادارهٔ اطلاعات شهر سنندج احضار شدند و مورد تهدید و آزار و اذیت روحی قرار گرفتند.

بنا برگزارشات رسیده این افراد تهدید شده‌اند که پخش شدن خبر این احضار‌ها و بازجویی‌ها عواقب بدی برای آن‌ها خواهد داشت. به احتمال زیاد این نوع سوالات، در راستای تحت فشار قرار دادن بهائیان این شهر از جنبهٔ اقتصادی است زیرا افراد احضار شده در قبال شغلشان مورد تهدید قرار گرفته‌اند و اسامی تمامی همکارانشان از ایشان گرفته شده است. اخیرا شهروندان بهائی بسیاری از شهرهای ایران از جمله سمنان تحت فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. پلمب مغازه، به آتش کشیدن مغازه‌ها و تهدید مشتریان بخشی از این فشار‌ها و اعمال‌های غیرقانونی اقتصادی بوده است. در همین ارتباط در چند هفتهٔ اخیر محل کسب ۵ بهایی ساکن سمنان نیز پلمب شده است.
در خبری دیگر تقی حائری، یکی دیگر از شهروندان بهائی ساکن سنندج، چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه به طور شفاهی و غیر قانونی به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شد. وی پس از مراجعه به ادارهٔ اطلاعات آن شهر، مورد بازجویی طولانی مدتی قرار گرفت. در این بازجویی آقای حائری مورد تهدید قرار گفته است و به ایشان گفته بوده‌اند که به بهائیان سنندج بگویند که ادارهٔ اطلاعات مراقب ایشان هستند و باید به زودی باز هم به ادارهٔ اطلاعات آن شهر مراجعه کنند.
فشار بر بهائیان سنندج، در چند ماه اخیر افزایش یافته است به طوری که طی چهار ماه گذشته نزدیک به۳۰ نفر از بهائیان آن شهر به ادارهٔ اطلاعات آن شهر احضار شده‌اند و مورد تهدید و توهین‌های شخصی و اعتقادی قرار گرفته‌اند.
کمیته گزارشگران حقوق بشر

براي دستگيرشدگان چهارشنبه سوری 89, حكم اعدام صادر شد

article picture

بنا بر گزارش دریافتی از كانون حمايت از خانواده جان باختگان و بازداشتي ها : از 250نفري كه به تازگي در زندان قزلحصار حكم اعدام گرفته اند, 120 نفرشان به اتهام شركت در اعتراض چهارشنبه سوري سال 89 محكوم شده اند. در چهارشنبه سوري سال 89 كه زندانيان نسبت به وضعيت خود در زندان دست به اعتراض و شورش زدند, تعداد زيادي از زندانيان بيگناه توسط مأموران امنيتي به گلوله بسته شدند و يا در آتش سوختند.
پارس دیلی نیوز

واکنش بریتانیا به احتمال اعدام کشیش ندرخانی در ایران

article picture

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا چهارشنبه ۲٨ سپتامبر طی سخنانی از گزارش‌هایی مبنی بر احتمال اعدام کشیش یوسف ندرخانی در ایران به شدت ابراز تاسف کرد.
کشیش یوسف ندرخانی در تاریخ ۲٠ مهر سال ١٣٨٨ به اعدام محکوم شده و بر اساس گزارشهای موجود دیوان عالی لغو مجازات وی را منوط به «توبه از مسیحیت» کرده بود که این شرط از سوی آقای ندرخانی پذیرفته نشده است.
سخنان وزیر خارجه بریتانیا در این باره به این شرح است:
«گزارشهایی درباره این که کشیش یوسف ندرخانی، رهبر یکی از کلیساهای ایران، پس از امتناع از دستور دادگاه عالی ایران مبنی بر بازپس گرفتن اعتقادات مذهبی خود ممکن است به زودی اعدام شود به شدت من را متأثر کرده است. این نشان دهنده تمایل رژیم ایران به عدم پایبندی به قوانین اساسی خود و تعهدات بین‌المللی [این کشور] برای رعایت آزادی مذاهب است. من به شجاعت کشیش یوسف ندرخانی که هیچ عمل خلافی مرتکب نشده، ادای احترام می‌کنم و از مقامات ایرانی می‌خواهم تا مجازات وی را لغو کنند.»
http://parsdailynews.com/75257.htm
وزارت امور خارجه بریتانیا

حکم شلاق چهار شهروند در شهرستان گتوند اجرا شد


حکم شلاق چهار شهروند در شهرستان گتوند(استان خوزستان) به اتهام سرقت از بانک در ملاء‌عام به اجرا در آمد.
کریم سجادی‌فر -دادستان عمومی و انقلاب گتوند از توابع استان خوزستان- در این‌باره گفت: "با قطعی شدن رای صادره درخصوص محکومان سرقت بانک ملی گتوند، بخشی از این حکم امروز روبه‌روی محل سرقت به اجرا در می‌آید."
به گزارش آفتاب، سجادی‌فر گفت: "به موجب این حکم، «م. د»، «ع. م» و «ج. م» مته‌مان ردیف اول تا سوم این پرونده و دارای سوابق عدیده کیفری و متواری به دلیل ارتکاب جرایم مشارکت در سرقت ۳۲ میلیارد و ۳۸ هزار و ۵۰۰ ریال وجه نقد از بانک ملی شهرستان گتوند و یک دستگاه ون از این بانک، به تحمل سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در ملاء‌عام همچنین درخصوص مشارکت در تخریب درهای ورودی، قفل دوربین‌های مداربسته و سیستم دزدگیر به سه سال حبس محکوم شدند."
وی ادامه داد: "متهم ردیف چهارم به هویت «الف. ق» به دلیل ارتکاب معاونت در سرقت مزبور، به تحمل شش ماه حبس و یک ضربه شلاق محکوم شد."
سجادی‌فر گفت: "همچنین با توجه به سوابق کیفری متعدد محکومان به‌ویژه در امر سرقت از بانک‌ها و شرکت آنان در قاچاق کالا، دادگاه از باب تتمیم مجازات، هر چهار متهم را به اقامت اجباری به مدت سه سال در شهرستان‌هایی دور از محل سکونتشان محکوم کرد."

وضعیت دشوار علی عجمی در زندان رجایی شهرعلی عجمی فعال دانشجویی در حالی در حال گذراندن روزهای پایانی دوران محکومیت خود است که طی این مدت از حقوق اولیه یک زندانی سیاسی از جمله تلفن و مرخصی محروم بوده است. این در حالی است که والدین پیر وی توانایی تحمل مسافت طولانی سبزوار تا کرج را نداشته و ماهها در بی خبری از وضعیت فرزندشان بسر برده اند و چهار ماهی یکبار می توانند به ملاقات علی بروند.
جواد عجمی برادر علی در خصوص آخرین وضعیت او به "جرس" می گوید: "از بیست روز پیش که برادرم را ملاقات کردم دیگر اطلاعی از وضعیت او ندارم. ما در شهرستان سبزوار زندگی می کنیم و باید از سبزوار تا زندان رجایی شهر کرج برای بیست دقیقه ملاقات این مسیر طولانی را طی کنیم و بخاطر همین مسافت راه طولانی نمی توانیم هر هفته به ملاقات علی برویم. علاوه بر اینکه پدر و مادرم هم مسن هستند و نمی توانند برای ملاقات فرزندشان این سختی را از نظر جسمانی تحمل کنند. الان پدر و مادرم سه ماه پیش توانستند بیایند فرزندشان را ملاقات کنند و نمی توانند این مسافت طولانی را تحمل کنند. خود مسئولین باید وضعیت یک پدر و مادر پیر را درک کنند که در چه شرایط دشوار و دلتنگی بسر می برند و چقدر از دوری علی در رنج بسر می برند..."

۱۳۹۰ مهر ۶, چهارشنبه

محکومیت دانشجوی محروم از تحصیل بهایی به حبس


وبسایت "جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی" گزارش داده که «بشیر احسانی»، فعال حق تحصیل و فعال حقوق کودکان و از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید.
بر اساس این گزارش، اتهام بشیر احسانی «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور(۶۱۰)» بوده است. دادگاه این دانشجوی محروم از تحصیل بهایی ۱۶ مرداد ماه با تغییر اتهامات در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس برگزار شد، اتهامات وی در کیفرخواست صادره «اخلال در نظم عمومی(ماده ۶۱۸) و داشتن تجهیزات ماهواره» بود اما در جلسه دادگاه، قاضی پیرعباس بر اساس صحبت های نماینده دادستان و بدون توجه به نظرات بازپرس پرونده، اتهام بشیراحسانی را تغییر داده و اتهام «تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور(ماده ۶۱۰)» را تفهیم و براساس این ماده قانونی این فعال حق تحصیل را محاکمه کرد. در کیفرخواست صادره از سوی بازپرس پرونده، آقای احسانی از اتهام تجمع و تبانی و اتهاماتی نظیر «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» تبرئه شده بود.
در هفته های اخیر و پیش از اعلام حکم اولیه دادگاه، این عضو جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی بارها به صورت تلفنی و کتبی از سوی شعبه ۳ دادسرای اوین احضار گردید و در یک مورد، چندین ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.
دادگاه این فعال حق تحصیل پیشتر به علل مختلف ۳ بار در تاریخ های ۲۰ بهمن ۸۹، ۲۸ تیر ماه و ۱۵ مردادماه به تعویق افتاده بود.
بشیر احسانی پس از حوادث روز عاشورا سال ۸۸ در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل و پس از ۲۷ روز بازداشت در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ با قرار وثیقه آزاد شد. در اسفندماه‌‌ همان سال و همزمان با دیگر بازداشت‌های گستردهٔ اسفند ۸۸، منزل او مورد هجوم مجدد نیروهای امنیتی قرار گرفت که ماموران امنیتی موفق به بازداشت وی نشدند

و باز هم اعدام یک شهروند تحت عنوان قاچاقچی

article picture

اعدام یک زندانی تحت عنوان قاچاقچی در قم
سایت حکومتی امنیتی فارس:مراسم اعدام یکی از قاچاقچیان مواد مخدر امروز در زندان مرکزی قم به اجرا در آمد.
«م.ف» به جرم خرید و نگهداری یک کیلو و 572 گرم و 80 سانتی متر کراک و همچنین مشارکت در خرید و نگهداری 2 کیلو و 435 گرم کراک در تاریخ 26 آبان ماه سال 88 دستگیر شده و در تاریخ سوم خرداد ماه سال گذشته پس از صدور کیفر خواست توسط شعبه دهم بازپرسی دادسرای انقلاب، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب قم به اعدام محکوم شد.
پس از قطعیت رای توسط دادستانی کل کشور و مردود شناخته شدن تقاضای عفو نامبرده پس از دو بار بررسی در کمیسیون عفو و بخشودگی و استیذان از ریاست قوه قضائیه، حکم اعدام این متهم صبح امروز در زندان مرکزی قم به مرحله اجرا گذاشته شد.

تمدید یک ماه قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی

article picture

قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی وکیل پایه یک دادگستری برای یک ماه دیگر تمدید شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیر عباسی قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی را برای یک ماه تمدید کرده است.
لازم به ذکر است پرونده وی در شعبه سوم بازپرسی مستقر در زندان اوین در جریان است و همچنان هیچ کیفر خواستی برای عبدالفتاح سلطانی صادر نشده است.
عبدالفتاح سلطانی وکیل مدافع برجسته حقوق بشری و عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران شنبه نوزدهم شهریورماه و در پی حضور در دادگاه انقلاب برای پیگیری پرونده یکی از موکلانش بازداشت شد.
این چهارمین بار است که عبدالفتاح سلطانی از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت می‌شود.

گزارش تکان‌دهنده از عملکرد دولت منتصب ولایت فقیه در حوزه نفت و گاز

article picture


منبع حکومتی:گزارش رئیس دیوان محاسبات جمهوری اسلامی درباره روند اجرای قانون بودجه در حوزه‌های نفت و گاز و نیرو نشانگر ضعف‌ها و نقائص بزرگی در این حوزه‌ها است که از آن جمله می‌توان به جابجایی‌های غیرقانونی مالی و بدهی‌های سنگین دولت به بخش خصوصی اشاره کرد.
آفتاب نوشت: روز گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبت کشور با حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گزارش جامعی از وضعیت عملکرد دولت در حوزه‌های مرتبط با نفت و گاز ارائه کرد که بازتاب گسترده‌ای در میان نمایندگان داشت.
به گزارش آفتاب، حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با مهر، در تشریح گزارش رئیس دیوان محاسبت کشور از روند اجرای قانون بودجه 89 در سه ماه اول سال 90 گفت:‌ طبق این گزارش در زمینه تولید نفت روند استخراج و تولید برابر برنامه‌های کشور پیش نمی‌رود و به‌طور مشخص تولید نفت در برنامه چهارم نسبت به برنامه سوم کاهش داشته است.


حضور نیروهای امنیتی در بازار تهران به بهانهٔ اعتصاب پارچه فروشان نیروهای یگان ویژه و پلیس ضد شورش با حضور در محوطه‌ی بازار تهران، تلاش کردند از تجمع پارچه‌فروشان معترض جلوگیری کنند، اما با این حال، تعداد زیادی از بازاریان اعتصاب‌کننده به تجمع پرداختند و بسعی کردند صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. دست‌کم دو نفر نیز در جریان این تجمع بازداشت شدند.
به گزارش کلمه، روز سه شنبه پنجم مهرماه، در حالی که قرار بود کسبه بازاریان صنف پارچه و قماش در ادامه‌ی اعتصاب دو ماهه‌ی خود دست به تجمع در محوطه‌ی بازار بزنند، نیروهای یگان ویژه و گارد ضد شورش پلیس به نیروهای انتظامی مستقر در بازار تهران پیوستند تا مانع از تجمع بازاریان شوند.
بر اساس این گزارش، مرکز تجمع این نیروها در میدان ارگ در مجاورت بازار تهران بوده و همزمان با حضور آنها، از سوی ماموران نیروی انتظامی نیز به بازاریان اعلام شده بود که هرگونه حرکت اعتراضی از سوی کسبه با برخورد شدید روبه‌رو خواهد شد.
اما با این حال، و با وجود ایجاد فضای امنیتی و پلیسی در بازار، ظهر امروز جمعیت قابل توجهی از کسبه و بازاریان در بازار خیاطها و بازار عباس آباد تجمع کردند. این معترضان با سر دادن فریاد «الله اکبر» و شعار «بازاری باغیرت، حمایت، حمایت» خواستار رسیدگی دولت به مطالبات خود شدند.
جمعیت حاضران به قدری گزارش شده که در حدفاصل بازار خیاطها و بازار عباس آباد ایجاد راهبندان کرده و توجه عابران را نیز جلب کرده بود. حضور نیروهای پلیس و لباس شخصی هم در نهایت نتوانست مانع از ابراز اعتراض تجمع‌کنندگان شود.
همچنین گزارش شده که ماموران شناخته‌شده‌ی پلیس با لباس شخصی در محوطه‌ی بازار حضور پیدا کرده بودند و برخی اعضای اتحادیه‌ی صنف پارچه نیز آنها را همراهی می‌کردند.
بازاریان حاضر در این تجمع، با توجه به فضای امنیتی ایجاد شده در بازار تهران، تصمیم گرفتند به راهپیمایی در محوطه‌ی بازار نپردازند تا بهانه‌ای برای برخورد به دست نیروهای یگان ویژه پلیس ندهند.
بر اساس این گزارش دست‌کم دو نفر از افراد به علت فیلمبرداری از تجمع امروز، توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده‌اند.

تعطیلی یک کارخانه و بیکاری ۱۵۰ کارگر در رشت

 در استان گیلان ۱۵۰ کارگر به دلیل تعطیلی کارخانه تولیدی فناوری شیمیایی توسط بانک عامل بیکار شدند.
شرکت تعاونی و تولیدی فناوری شیمیایی گیلان به دلیل پاره‌ای از مشکلات بانکی تعطیل شد و ۱۵۰ کارگر این کارخانه بیکار شدند. 
به گزارش آفتاب، مدیر و مالک شرکت تعاونی فناوری شیمیایی گیلان عصر امروز با حضور در دفتر این خبرگزاری در رشت به بیان مشکلات کارخانه مذکور پرداخت و اظهار داشت: مدت ۱۰ ماه است که این شرکت به دلیل کارشکنی بانک عامل تعطیل شده و تاکنون نامه‌های متعدد و …عریضه‌ها و دوندگی‌های زیادی را انجام دادم ولی جز سرگردانی چیزی دیگر عاید ما نشد. 
علی کریمی با بیان اینکه ۱۵۰ کارگر در این شرکت مشغول به‌کار بودند، افزود: به دلیل تعطیلی کارخانه توسط بانک عامل این کارگران بیکار شدند و روز گذشته کارگران به درب منزل بنده آمدند تا حق و حقوق خود را بگیرند. 
وی ادامه داد: با توجه به بازگشایی مدارس و مشکلات معیشتی کارگران، ناچار به فروش خودروی خود شدم و تنها توانستم به افراد متاهل این کارخانه مبلغی ناچیز کمک کنم. 
مدیر شرکت تعاونی فناوری شیمیایی گیلان، تولید این کارخانه را انواع مواد شوینده عنوان کرد و گفت: بار‌ها برای برطرف کردن مشکلات این کارخانه به بانک عامل و روسای سازمان‌های مربوطه و صنایع و معادن مراجعه کردم ولی نتیجه‌ای جز سرخوردگی نصیبم نشد. 
وی از استاندار گیلان برای رهایی کارگران از مشکلات و بازگشایی دوباره کارخانه مذکور خواستار کمک و حمایت شد و افزود: برای بازگشایی شرکت مذکور نیازمند مساعدت لازم و استمهال بدهی هستیم.

کارگران پرریس پنج ماه است که حقوق نگرفته‌اند


کارگران کارخانه ریسندگی پرریس از اول سال جاری تاکنون فقط دستمزد فروردین ماه خود را دریافت کرده‌اند و مدت ۵ ماه است که دستمزدهای آنان پرداخت نشده است.
به گزارش منابع کارگری، این کارگران همچنین عیدی سال گذشته خود را نیز دریافت نکرده‌اند. کارفرمای این کارخانه از پرداخت بیمه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی نیز خودداری کرده و همین امر باعث عدم تمدید دفترچه‌های درمانی آنان از سوی سازمان تامین اجتماعی شده است به همین دلیل این کارگران در حال حاضر با مشکلات عدیده درمانی مواجه هستند.
این گزارش همچنین حاکی است که کارگران این کارخانه در شرایط حاضر به دلیل عدم پرداخت دستمزد‌هایشان از سوی کارفرما با مشکل مالی ثبت نام فرزندان خود در مدرسه مقطع پیش دبستانی مواجه شده‌اند و تاکنون نتوانسته‌اند فرزندان خود را در این مقطع تحصیلی ثبت نام کنند. در صورت ادامه این وضعیت و بدلیل اجباری بودن طی دوره پیش دبستان برای ثبت نام در سال اول دبستان، فرزندان این کارگران در همین اوان کودکی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند.
این گزارش می‌افزاید: در سال ۱۳۸۷ و پس از عدم تمکین کارفرمای کارخانه پرریس به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت به کار کارگران اخرجی این کارخانه و ترفندهایی که با همکاری اداره کار سنندج برای مستاصل کردن کارگران به کار گرفته شد، کارفرما موفق به خسته کردن آنان شد و با پرداخت مبالغی به این کارگران از به‌کارگیری آنان امتناع کرد و بدنبال آن اقدام به استخدام ۱۵ کارگر زن و ۱۵ کارگر مرد کرد و با خاموش کردن صدای اعتراض کارگران در این کارخانه، شرایط مشقت باری را بر آنان تحمیل کرد.

واکنش نسرین محمدی به حکم ۱۱ سال حبس

article picture


نرگس محمدی در واکنش به حکم ۱۱ سال حبس تعزیری: تاسف آور است که فعالیت های حقوق بشری، برای یک نظام اقدامات براندازنه تلقی شود.

نرگس محمدی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و از فعالان ملی،مذهبی از سوی دادگاه بدوی با سه اتهام به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

خانم محمدی در گفتگو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با دور از انصاف خواندن این حکم برای یک فعال حقوق بشری گفت:« در رای صادر شده، تلاش من برای راه اندازی کمپین بین المللی حقوق بشر، تاسیس شورای ملی صلح در کانون مدافعان حقوق بشر و همین طور نایب رییس بودنم در کانون جرایم امنیتی شمرده شده است. من در رای صادره برانداز نظام خطاب شدم که دور از انصاف است و به حق نیست. نه اینکه رای محکومیت ۱۱ ساله به حق نیست بلکه از این نظر که فعالیت حقوق بشری که به عنوان یک ارزش در جهان پذیرفته شده حالا اقدام براندازانه من برای نظامم عنوان شده است. »

کاریکاتور /درآمد نفت به‌جای خزانه به یک حساب بانکی واریز شده است

article picture


کاریکاتور:پاک ترین دولت و علاقه به بانک ملی
منبع حکومتی:عضو کمیسیون انرژی مجلس جمهوری اسلامی با اشاره به جلسه عصر دیروز این کمیسیون با حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور از واریز درآمدهای نفتی به یک حساب بانکی به‌جای واریز به خزانه خبر داد.
به گزارش آفتاب ، مؤید حسینی ‌صدر در خصوص موارد مطرح ‌شده در جلسه روز گذشته کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: در این جلسه رئیس کل دیوان محاسبات گزارشی از عملکرد دولت در حوزه نفت و گاز در سال 89 و سه ماهه اول سال جاری ارائه کرد.
وی افزود: در این گزارش مواردی از تخلفات دولت در عمل نکردن به قانون بودجه و برنامه پنجم ارائه شد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در توضیح برخی از تخلفات طرح‌شده در گزارش دیوان محاسبات تصریح کرد: کاهش میزان تزریق گاز در میادین نفتی از میزان مقرر، واریز درآمد فروش نفت به حساب یکی از شعب بانک ملی در خارج از کشور، کاهش تولید نفت خام و افزایش "گازهای همراه" از موارد تخلف بوده است.
حسینی صدر افزود: از دولت می‌خواهیم که در خصوص تخلفات مطرح‌شده در جلسات آینده کمیسیون توضیح دهد سپس در صورت لزوم کمیسیون تخلفات را در صحن علنی قرائت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه گزارش دیوان در این خصوص به طور کامل ارائه شد،خاطر نشان کرد: در مواردی که ابهام وجود داشته باشد از دیوان توضیح بیشتر خواهیم خواست.
کاریکاتور از نیک آهنگ کوثر، روز
 

فرانسه هشدار داد:امکان حمله نظامی عليه برنامه اتمی جمهوری اسلامی

article picture


نماينده فرانسه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد چنانچه جمهوری اسلامی ايران به فعاليت‌های حساس هسته‌ ای ‌اش ادامه دهد ممکن است با خطر حمله نظامی مواجه شود چرا که برخی کشورها حاضر به پذيرفتن ايران مسلح به سلاح اتمی نيستند.
ژرار آرو که در تشريح گفته‌های نيکولا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، سخن می گفت افزود: ممکن است عليه جمهوری اسلامی «حمله‌ای پيشگيرانه» صورت گيرد.
به گزارش رادیو فردا ، نماينده فرانسه در سازمان ملل در پاسخ به اين پرسش که اگر جمهوری اسلامی به مرز توليد سلاح هسته ای برسد چه اتفاقی رخ خواهد داد گفت: «شخصا معتقدم که برخی کشورها اين چشم انداز را نخواهند پذيرفت.»
به گفته وی، حساسيت اين موضوع آن قدر بوده است که کشورهای فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين، آمريکا و آلمان در تلاش بوده اند تا ايران را به پای ميز مذاکره بکشانند.
ژرار آرو تاکيد کرد «اگر ما امروز موفق نشويم ايرانی ها را به مذاکره وادار کنيم، خطر بزرگ يک عمليات نظامی (عليه اين کشور) وجود دارد.»