۱۳۸۹ اسفند ۲۱, شنبه

کاریکاتور


 article picture

چهارشنبه سوری امسال آقا!
ارسال از احمد البرزی

اجرای حکم ضد بشری شلاق علیه یک زندانی محکوم به اعدام


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز گذشته زندانی صلاح الدین جعفری به اجرای احکام دادگاه انقلاب تهران برده شد و حکم قرون وسطایی و ضدبشری 74 ضربه شلاق در مورد وی به اجرا گذاشته شد.
روز پنجشنبه 19 اسفند ماه زندانی صلاح الدین جعفری 30 ساله به اجرای احکام دادگاه انقلاب تهران برده شد و حکم ضدبشری و قرون وسطایی 74 ضربه شلاق علیه او به اجرا گذاشته شد. در اثر این ضربات پشت او خون آلود و کبود شده بود او از درد شدید این عمل شنیع و ضد بشری مأمورین ولی فقیه سخت در رنج است . این زندانی از سال 1383 در سالن 3 بند 1 زندان گوهردشت کرج بسر می برد و به دلیل درگیر شدن با نیروهای انتظامی به اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت به دو بار اعدام محکوم شده است .
به اجرا در آوردن حکم قرون وسطایی شلاق به منزلۀ این است که به زودی حکم جنایتکارانه و ضدبشری اعدام این زندانی به اجرا در خواهد آمد.
گزارشهایی موکد از زندان های مختلف حاکی از آن است که صادق لاریجانی یکی ازجنایتکاران علیه بشریت و منصوب ولی فقیه در قوۀ قضاییه در حال آماده سازی برای اجرای موج جدید اعدام ها بعد از پایان تعطیلات نوروز می باشد.ولی فقیه علی خامنه ای وقتی که با اعتراضات آزادیخواهانه و حق طلبانۀ مردم ایران مواجه می شود برای خاموش کردن اعتراضات مردمی و ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه به اعدام های گسترده روی می آورد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ، نسبت به آماده سازیها برای اجرای گسترده احکام اعدام پس از تعطیلات عید نوروز هشدار می دهد و از دبیر کل ، کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی و فوری برای متوقف کردن موج جدید اعدام ها توسط رژیم ولی فقیه علی خامنه ای که قرار است بعد از تعطیلات عید نوروز در ایران به اجرا گذاشته شود، می باشد .
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
20 اسفند 1389 برابر با 11 مارس 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
پارس دیلی نیوز

قتل مشكوك مهندس امين احمدی در ايلام


بر اساس اخبار و گزارشات دريافتي يكي از اهالي ايلام بنام امين احمدی بطرز فجيعي در ايلام بقتل رسيده و جسد وي در يكي از پاركهاي جنگلي اطراف شهر رها شده است.وي 23 ساله و مهندس عمران بوده است.


گزارشات حاكي است كه قاتلان با گلوله كلت كمري از پشت به سر نامبرده شليك كرده و او را به قتل رسانده اند.بنا به اخبار دريافتي دليل قتل به احتمال قوي سياسي ذكر گرديد است.زيرا برادر نامبرده از اعضاي گروههاي مخالف نظام بوده و در همين رابطه به قتل رسيده است.همچنين اقوام امين احمدي از خانواده هاي سياسي مخالف حاكميت در ايلام ميباشند.چندي پيش نيزيك قتل مشكوك ديگر در همين شهرستان صورت گرفت و يكي از خانمهاي ورزشكار اين شهر بنام پروانه جلالي را بطرز مشكوكي به قتل رسانده و در جنگلهاي اطراف ايلام رها كرده بودند. مطابق گزارشات رسيده مردم ايلام اين قتل ها را به اطلاعات ايلام نسبت ميدهند .
گزارش ارسالی از كانون حمايت ازخانواده های جان باختگان و بازداشتي ها
 

۱۳۸۹ اسفند ۲۰, جمعه

انتقال یک فعال سیاسی و مدنی بازداشتی به زندان سنندج


یک فعال سیاسی و مدنی کرد سنندجی که سه بار سابقه بازداشت در
پرونده اش داشته و مدتی پیش توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود چند روز
پیش در حالی که با وضعیت وخیم جسمی روبرو بوده به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

حامد سیف پناهی از فعالین کرد اهل نایسر سنندج که پیشتر نیز سه بار از سوی ارگانهای
امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شده بود ، حدود یک ماه گذشته با مراجعه ماموران وزارت
اطلاعات به منزلش بازداشت شد.
شایان ذکر است حامد سیف پناهی سال گذشته نیز به اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی حمایت
از زندانیان سیاسی بوده در سنندج دستگیر که با قید وثیقه موفت آزاد شده بود.

بازداشت و بی‌خبری از یک شهروند کرد در شهرستان سلماس
چنگیز ایوری فرزند فهیم از اهالی روستانی «اشناک» از توابع شهرستان سلماس در آذربایجان غربی از سوی ارگان امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا «ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» با گذشت یک ماه از بازداشت نامبرده که پیش‌تر نیز به اتهام همکاری با احزاب کردی منطقه بازداشت و به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود؛ اطلاعی در دست نیست.
گفتنی است نامبرده پس از بازداشت به بازداشتگاه مخفی اطلاعات سپاه واقع در شهر ارومیه منتقل شده است.
لازم به ذکر است چنگیز ایوری در سال ۸۶ – ۸۷ محکومیت یکساله خود را در زندان رجایی شهر کرج و در تبعید تحمل نموده است.

رهانا

محکومیت اشرف علیخانی، وبلاگ نویس به ۳ سال حبس قطعی

اشرف علیخانی، وبلاگ نویس، از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس قطعی و پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جریمهٔ نقدی محکوم شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، حکم ۳ سال حبس خانم اشرف علیخانی که پیش‌تر از سوی قاضی صلواتی رئیس شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود، روز ۱۸ اسفندماه توسط دادگاه تجدید نظر تایید و به ایشان ابلاغ شده است.

اتهامات این وبلاگ نویس "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی کشور، از طریق شرکت عامدانه در اغتشاشات خیابانی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق ارتباط با شبکه ماهواره‌ای ضد انقلاب و ارسال ایمیل و انتشار مطالب موهن نسبت به نظام اسلامی در فضای مجازی، وبلاگ و تحریک دیگران به شرکت در تجمعات غیر قانونی و اغتشاشات و مقابله با نظام جمهوری اسلامی"، "نگهداری و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره" عنوان شده است.

وی در شهریور ماه سال جاری توسط قاضی صلواتی مورد محاکمه قرار گرفته بود.

اشرف علیخانی در ۱۶ بهمن ماه ۱۳۸۸ بوسیلهٔ چند تن از مامورین وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت و بلافاصله به زندان اوین منتقل شد. این در حالیست که وی تاکنون هیچ سابقه و فعالیت سیاسی نداشته است.

گفتنی ست که اشرف علیخانی در دوم اسفند ماه یعنی پس از شانزده روز به قید وثیقه آزاد شده بود.

شایان ذکر است که بر اساس گفتهٔ قاضی شعبهٔ ۵۴، ظرف یک ماه آینده خانم علیخانی توسط دایرهٔ اجرای احکام به زندان احضار خواهد شد.هرانا

اخراج شهاب مهدی نیا دانشجوی دانشگاه علوم و فنون بابل


در ادامه فشار بر فعالان دانشجویی، شهاب مهدی نیا، یکی دیگر از فعالین دانشجویی در بابل از دانشگاه اخراج شد.
به گزارش جرس، شهاب مهدی نیا به حکم کتبی شیخ الاسلامی (رئیس دانشگاه علوم و فنون بابل) و تاجدین (معاون دانشجویی و رئیس کمیته انضباطی این دانشگاه) به اتهام "شعار نویسی"، "ایجاد اغتشاش" و "بر هم زدن نظم عمومی"، از دانشگاه علوم و فنون مازندران اخراج و دیگر حق ورود به این دانشگاه را ندارد.
این در حالیست که سال گذشته، تمامی کلاس های حل تمرین این فعال دانشجویی به دلیل فعالیت های دانشجویی لغو شده بود.
گفتنی ست شهاب مهدی نیا که کلیه واحد های تحصیلی خود را در هفت ترم و با معدل بالا تمام کرده بود، چند روز پیش برای انجام کارهای مربوط به فارغ تحصیلی به دانشگاه مراجعه می کند، اما اجازه ورود به دانشگاه را نمی یابد و با پیگیری های صورت گرفته متوجه اخراج خود از دانشگاه می شود.
تمامی مراحل اخراج او بدون اطلاع و احظار وی به کمیته انضباطی صورت گرفته که در نوع خود کم سابقه است. همچنین در تابستان سال گذشته هم شهاب مهدی نیا به دلیل شرکت در تظاهرات و فعالیت های سیاسی به اداره اطلاعات شهرستان بابل احظار و با تعهد کتبی آزاد شده بود.
شایان ذکر است که موج جدید فشار بر فعالین دانشجویی در بابل پس از ۲۵ بهمن و تجمعات اعتراضی مردم بابل فشارها افزایش پیدا کرده است بطوریکه از چندی قبل چند تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی به دلایل نامعلوم به کمیته انضباطی احضار شده اند و علیرغم آزادی چند تن از فعالین بازداشت شده در جریان تجمعات مردمی ۲۵ بهمن و ۱ اسفند بابل، اما تا کنون وضعیت محسن برزگر (دبیر فرهنگی سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)، ایمان صدیقی (دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل) و فریبا اسدیان مادر معین اسلامی جم (دبیر تشکیلات سابق دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل) مشخص نشده است.

هرانا

اعتصاب کارگران کارخانه پارسیلون خرم آبادکارگران کارخانهٔ پارسیلون واقع در خرم آباد لرستان از آغاز اسفند ماه تاکنون دستکم چهار روز دست به اعتصاب زدند.

این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از حقوق خود، در محوطهٔ کارخانه دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

کارخانهٔ پارسیلون تولید کننده انواع نخ‌های نایلونی می‌باشد که پیش‌تر بالغ بر ۲۰۰۰ کارگر داشت و در اثر بازخرید و اخراج اکنون فقط در حدود ۵۰۰ کارگر دارد.

این کارخانه در سالیان اخیر همواره شاهد اعتراضات بسیاری از سوی کارگران بوده است.هرانا

بازداشت دو تن از فعالین اصلاح طلب در شیرازمهندس احمد موسوی و مهندس حسن پور، دو تن از فعالین اصلاح طلب در شیراز، دستگیر شدند.
به گزارش کلمه، سید احمد موسوی تاکامی، دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه شیراز و فرماندار بوانات در دولت اصلاحات بوده که روز ۱۷ اسفند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
در همین روز، مهندس حسن پور نیز با یورش نیروهای امنیتی به منزل خود، پس از تفتیش منزل دستگیر شد. کامپیوترهای شخصی این دو نفر نیز توقیف شده است.
گفته می شود این دو تن از مبارزان در جنگ ایران و عراق نیز بوده اند.

هرانا

انتقال مسعود باستانی به دفتر حفاظت زندان

article picture

مسعود باستانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به دفتر حفاظت اطلاعات زندان منتقل شده است.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسعود باستانی صبح امروز به دلایل نامعلوم به دفتر حفاظت اطلاعات زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

از سرنوشت این زندانی سیاسی و بازگرداندن و یا عدم بازگرداندن وی به بند ۴ زندان رجایی شهر کرج (بندی که در آن تحمل حبس می‌نماید) اطلاعاتی در دست نیست.

طی روزهای اخیر مسعود باستانی، به علت بازداشت همسرش مهسا امرآبادی از سوی نیروهای امنیتی در وضعیت روحی نامساعدی قرار داشت.

گفتنی ست که روز گذشته نامه‌ای در رسانه‌ها به قلم آقای باستانی و خطاب به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران منتشر شده بود، که در آن وی به بی‌گناهی همسرش پرداخته و بازداشت وی را به چالش کشیده بود.

لازم به یادآوری ست که مسعود باستانی که در دادگاه‌های جمعی و نمایشی پس از انتخابات محاکمه و به ۶ سال حیس تعزیری محکوم شده بود، تا پیش از این انتقال به همراه بیش از ۶۰ تن از زندانیان زندان رجایی شهر کرج در بند۴، سالن ۱۲ که کم امکانات‌ترین بند این زندان محسوب می‌شود، محبوس بود.


هرانا

۱۳۸۹ اسفند ۱۹, پنجشنبه

تجمع در مشهد در اعتراض به کلاهبرداری پاسداران

article pictureتجمع مردم مشهد در اعتراض به کلاهبرداری و سوء مدیریت در تعاونی های مالی و اعتباری .
جمع کثیری از مردم مشهد با تجمع خود درخیابان بهار( انقلاب اسلامی ) و در مقابل تعاونی اعتبار بهمن ایثار نسبت به عملکرد تعاونی ها اعتراض کردند.

بنا به گزارش ارسالی: در این تجمع که بیش از ۵۰۰ نفر از مردم مشهد حضور داشتند تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی نسبت به عملکرد سوء و کلاهبرداری بعضی از تعاونی های مالی و اعتباری اعتراض داشتند.

گفتنیست، در روز یکشنبه۱۵ اسفند ماه نیز، جمع کثیرى از مردم مشهد از میدان تقى آباد تا چهارراه استاندارى راهپیمایى کرده و در حوالى استاندارى در اعتراض به کلاهبردارى بعضى از تعاونى اعتبارها تجمع کرده بودند.

این در حالی بود که پلیس و نیروهاى امنیتى هم حضور چشمگیرى داشته و اوضاع را کنترل مى کردند

شایان ذکر است ،به تازگى سپاه پاسداران در قالب برخى از تعاونى اعتبارها به شدت فعال شده و تعداد زیادى از موسسات و تعاونى هاى مالى و اعتبارى را ایجاد کرده و یا در اختیار گرفته و در بازار پولى و اعتبارى کشور اختلال ایجاد کرده و سعى در یکدست کردن بازار و حذف رقبا و بخش خصوصى را دارد

دانشجو آنلاین
 


فشار اطلاعات برای گرفتن اعتراف رسانه ای از 4 زندانی سیاسی


در پی تشدید فضای امنیتی در کردستان و دستگیری شمار زیادی از شهروندان کرد، ۴ فعال کرد مدتی پیش از طرف اداره اطلاعات سنندج تحت فشار قرار میگیرند که مصاحبه تلوزیونی داشته باشند و نوشته و گفته های ماموران این اداره را بیان کنند که آنان حاضر به انجام چنین کاری نمی شوند که به شدت تحت فشار و تهدید و اذیت و آزار قرار میگرند.


شایان ذکر است این 4 فعال کرد که به اسامی نعمت اسحاقی ، پشتیوان آسم ، لقمان منفردی و صباح خیات به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد به سالهای طولانی زندان محکوم شدند.
"نعمت اسحاقی" که در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۳ در شهر کامیاران توسط اداره اطلاعات این شهر دستگیر شده بود، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه اولیه به ۱۲ سال و در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 9 سال زندان محکوم گردید.


"پشتیوان آسم" اهل روستای "هنیمن" از توابع شهرستان کامیاران، در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۰ در شهر سقز توسط نیروهای امنیتی این شهر دستگیر و پس از دو ماه بی خبری از وضعیت نامبرده مشخص گردید که وی در بازداشتگاه اطلاعات سنندج به سر می برد.
آقای آسم نیز از سوی دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف رژیم در دادگاه اولیه به ۱۵ سال و در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 12 سال زندان محکوم شد."لقمان منفردی" دیگر شهروند کامیارانی نیز به اتهامی مشابه که در دادگاه اولیه به ۱۱ سال و در دادگاه نجدید نظر استان کردستان به 9 سال زندان محکوم شده است.
ایشان در شهر کامیاران دستگیر و سپس به اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود.


علاوه بر این، "صباح خیات" نیز که در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۴ در کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شد بود، با همان اتهام مذکور در دادگاه اولیه به ۱۱ سال زندان در دادگاه تجدید نطر استان کردستان به 6 سال زندان محکوم گردید.
لازم به ذکر است که هر چهار تن از محکومان، مدت دو الی سه ماه در بازداشتگاه اطاعات سنندج در زیر فشارهای جسمی و روحی شدیدی قرار داشته‌اند.
گزارش ارسالی از کمپین"دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
 

۱۳۸۹ اسفند ۱۸, چهارشنبه

صدور حکم زندان برای یک فعال کارگری در کامیاران


یک شهروند اهل کامیاران به نام افشین ندیمی توسط دادگاه انفلاب اسلامی سنندج به زندان محکوم شد.

به گزارش آژانس خبری موکریان ، شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج این عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری را به اتهام اقدام علیه امنیت به 4 ماه حبس محکوم نموده بود، که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان عینا تایید گردید.

گفتنی است این شهروند که سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی سنندج دوران محکومیت خود را سپری می نماید.


گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان

اخراج دکتر سیف زاده استاد برتر روابط بین الملل از دانشگاه تهران

article picture


دکتر سید حسین سیف زاده استاد برتر روابط بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، عصر روز دوشنبه با ابلاغ مستقیم آموزش به طور قطعی از دانشگاه تهران اخراج گردید.

بنا بر این گزارش اوایل هفته جاری مکاتباتی با این استاد در این خصوص از سوی حراست و همچنین ریاست دانشگاه تهران صورت گرفته بود ولی در کمال ناباوری تمامی دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران حکم قطعی اخراج این استاد در عصر روز دوشنبه به وی ابلاغ گردید. بنا به اظهار برخی از دانشجویان مسئولین آموزش دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص این اخراج عنوان داشته اند که دکتر سیف زاده بنا به صلاحدید مسئولین بازنشسته شده است. اخراج این استاد در حالی صورت می گیرد که بسیاری از دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی در ترم جاری با وی واحدهای درسی متفاوتی را برداشته اند و با اعلام این اخراج دانشجویان در بلاتکلیفی کاملی به سر می برند. خبر این اخراج باعث اعتراضات گسترده ای در سطح اساتید و دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه گردیده است.

بازداشت هاله صفرزاده در روز هشت مارسهاله صفرزاده، از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر، روز سه شنبه هفده اسفند (هشت مارس) 1389، حدود ساعت شش عصر، در چهار راه نواب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و سپس به بازداشتگاه خیابان وزرا انتقال یافت. پس از گذشت تنها چند ساعت، ماموران امنیتی حدود ساعت یازده شب، به منزل وی مراجعه کردند و پس از بازرسی تمام خانه، دو عدد کیس کامپیوتر، رسیور ماهواره و چند کتاب و سی دی را به همراه بردند.


ایران پرس نیوز

رضا خندان: نسرین ستوده به صورت غیرقانونی در بند ۲۰۹ است

article picture

ضا خندان، همسر نسرین ستوده: نسرین ستوده به صورت غیرقانونی در بند ۲۰۹ است؛ باید با وثیقه آزاد شود


امسال بسیاری از فعالان جنبش زنان در روز زن در زندان به سر می برند ، با حکم های بلند مدت و یا در انتظار حکم. رضا خندان ، همسر نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر که به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از وکالت و خروج از کشور در دادگاه بدوی محکوم شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: « نمی دانم خانم ستوده روز زن را یادش مانده است یا نه! طبق برنامه هفته های گذشته، ۱۲ ساعت دیگر با منزل تماس می گیرد. فعلا او منتظر حکم دادگاه تجدید نظرش است که هیچ خبری از آن نیست. »

رضا خندان با اشاره به بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه گفت: « همسر من هفت ماه است که در بازداشت موقت به سرمی برد در حالیکه می تواند به قید وثیقه تا جواب دادگاه تجدید نظرش آزاد شود، به خصوص که دو بچه خردسال هم دارد. حالا هم با بخشنامه تازه رییس قوه قضاییه که می گوید زندانیانی که اتهام علیه امنیت ملی دارند از مرخصی عید محروم هستند او از دیدن بچه هایش در روزهای عید محروم است و بچه ها نیز عید و تعطیلات زیادش برایشان سخت می شود.»

اعتصاب طلا فروشان بازار تبريز در روز 17 اسفند بنابه اخبار دريافتي از تبريز اعتصاب طلا فروشان بازار تبريز از امروز شروع شده است ماموران به مغازه ها هجوم آورده ودفاتر و وسايل مغازه داران را برده اند كه بازاريان دست به اعتصاب زده اند.
دانشجو آنلاين

خیابان های مركزی مشهد شبییه حكومت نظامی اعلام نشده است

article picture
استقرار نیروهای امنیتی و انتظامی در خیابان های مشهد در سه شنبه ۱٧ اسفند

خبر نگار سایت جرس ، حامی میرحسین موسوی، از مشهد نوشت:در خیابان های وكیل آباد، امامت، معلم، سجاد، ملك آباد، احمد آباد، راهنمایی، دانشگاه و میادین آزادی، فلسطین، احمد آباد، تقی آباد و بسیاری دیگر از نقاط مشهد نیروهای حامی دولت به صورت گسترده ای مستقر شده اند و به هیچوجه اجازه حضور و جمع شدن مردم حتی در پیاده رو ها را نمی دهند.


به گفته شاهدان عینی شرایط در خیابان های مركزی مشهد شبییه حكومت نظامی اعلام نشده می باشد.


حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در سه راه راهنمایی و پارك ملت و اطراف دانشگاه فردوسی مشهد بسیار گسترده میباشد. اطراف دانشگاه فردوسی مشهد مملو از نیروهای لباس شخصی و پلیس میباشد و نیروهای امنیتی داخل دانشگاه را زیر نظر دارند و از هرگونه جمع شددن مردم و دانشجویان تا كنون جلوگیری كرده اند.


پارس دیلی نیوز

حضور پرشمار مأموران امنیتی در تهران در روز جهانی زن+فیلم

article picture


همزمان با روز جهانی زن، از تهران خبر می رسد که تعداد زیادی از مأموران انتظامی و امنیتی برای مقابله با حضور احتمالی مخالفان دولت، در خیابان های تهران مستقر شده اند.
ویدیویی که یکی از مخاطبان بی بی سی فارسی برای ما ارسال کرده است، حضور تعداد زیادی از این مأموران را در میدان پونک، در شمال غرب تهران نشان می دهد.
ویدیوهایی هم در سایت یوتیوب منتشر شده که امروز بارگذاری شده است و در یکی از آنها مأموران پلیس در حال کتک زدن عده ای از معترضان با باتوم دیده می شوند.
ویدیوی دیگری در همین سایت تعداد زیادی موتورسوار بسیجی را نشان می دهد که از یکی از خیابان های نزدیک به میدان انقلاب عبور می کنند.
همچنین شاهدان عینی از حضور نیروهای امنیتی در میدان تجریش، خیابان شریعتی، شهرک غرب، خیابان انقلاب، میدان ولی عصر، میدان محسنی، خیابان میرداماد و خیابان ولی عصر خبر می دهند.
فعالان حقوق زنان ایران از ایرانیان خواسته اند که در روز جهانی زن برای دفاع از تساوی حقوق زن و مرد و همچنین خواسته های عمومی تر طرفداران آزادی و دموکراسی، به خیابان بیایند.
"شورای هماهنگی راه سبز امید" هم ضمن همایت از این دعوت، از هواداران جنبش اعتراضی ایران خواسته است که ضمن حضور در خیابان ها و حمایت از خواسته های زنان، به بازداشت یا حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی اعتراض کنند.

حکومت ایران در روزهایی که مخالفان دولت قصد راهپیمایی و تجمع دارند، از حضور خبرنگاران و عکاسان در خیابان ها جلوگیری می کند.
گفته می شود که برای فعالیت خبرگزاری های بین المللی هم در چنین روزهایی محدودیت های مضاعف اعمال می شود.


بی بی سی
 


۱۳۸۹ اسفند ۱۷, سه‌شنبه

گزارشی از فشار‌های وارده بر انور حسین پناهی

article picture

انورحسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کرد است که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود و پس از اعتراض‌ سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم اعدام وی به ۱۶سال زندان تقلیل پیدا کرد.


اشرف حسین پناهی، برادر وی نیز دوسال پیش در حالی که همراه با مدارک و طوماری بالغ بر ۵۰۰۰ امضا دال بر بی‌گناهی برادر خویش راهی تهران بود، به طرز مشکوکی به قتل رسید. افشین حسین پناهی که از سوی خانواده پیگیر پرونده برادران بزرگ‌تر خود بود، تنها به علت اعتراض به این حکم و کشته شدن دیگر برادرش در سال گذشته چندین بار از سوی دستگاه‌های امنیتی شهرستان قروه بازداشت شده است و هم اکنون هم به یک سال زندان محکوم شد. به گفته نزدیکان وی، «او تحت شکنجه‌ی اداره اطلاعات قروه پنجاه درصد از بینایی‌اش را از دست داده است.»


انور حسین پناهی در تاریخ ۱۳۸۶/۸/۱۵ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و مدت ۶ ماه را در بی‌خبری مطلق در اداره اطلاعات قروه بسر برد. به نقل از یکی از همبندیان وی، در یکی از شب‌های زمستانی سال ۸۷ و در شرایطی که وی دچار شکستگی دنده و عفونت در یکی از کلیه‌هایش بود، مامورین وی را مجبور به برهنه شدن نموده و سپس وی را به میله‌ای در حیات زندان می‌بندند، این عمل موجب بیهوشی وی از شدت سرما می‌شود، سپس مامورین وی را به داخل آورده و به هوش می‌آورند.


این همبندی اضافه می‌کند که این اتفاق بار‌ها در طول یک ماه تکرار شده است. انور حسین پناهی به جرم اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا به اعدام محکوم شد که بعد از اعتراض جامعه بین المللی و ارگان‌های حقوق بشری حکم وی به ۱۶ سال حبس کاهش پیدا کرد. بنا به گفته وکلای وی پرونده ایشان خالی از هر گونه اعتراف و یا مدرکی است که ثابت کند که وی مستحق محکومیت حتی یک روز زندان باشد.


انور حسین پناهی که از فعالان مدنی و عضو (ان ان) و از معتمدین منطقه دهگلان بشمار می‌رود، فعالیت‌های مدنی خود را در زندان مرکزی سنندج نیز تداوم بخشیده و اقدام به تشکیل کلاس‌های مشاوره برای زندانیانی نموده است که دچار اعتیاد هستند. به گفته یکی از زندانیان زندان سنندج همواره در کلاس‌های وی بیش از ۲۰۰ نفر حضور دارند و این کلاس‌ها تا حدود زیادی مانع از ورود مواد مخدر به داخل زندان شده و فضای زندان را به صورت ملموسی تغییر داده است. وی در این مدت بار‌ها ممنوع الملاقات شده که در آخرین نمونه هفته پیش از ملاقات با خانواده خود محروم شد.


کمیته گزارشگران حقوق بشر ضمن محکوم نمودن این دست برخورد‌ها با زندانیان، اعم از سیاسی و عمومی، خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی است.
کمیته گزارشگران حقوق بشر

کارشکنی دادستانی در رسیدگی پزشکی به حسین رونقی

دادستانی تهران، کماکان در رسیدگی پزشکی به حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، کارشکنی می‌کند.


یکی از نزدیکان حسین رونقی ملکی بعد از ظهر امروز در مصاحبه با گزارشگر هرانا گفت: "علی رغم اینکه حسین رونقی ملکی در وضعیت حاد جسمانی بر اثر ابتلا به نارسایی کلویی، قرار دارد، دادستانی تهران پاسخ روشنی به خانوادهٔ این زندانی سیاسی که خواستار رسیدگی پزشکی به وی هستند، نمی دهد."

وی در ادامه افزود: "خانواده ی حسین رونقی ملکی طبق روال هر هفته به تهران آمدند و باز هم با وضعیت وخیم جسمی فرزندشان روبه رو شدند."

خانوادهٔ رونقی ملکی در شهرستان ملکان(آذربایجان شرقی) زندگی می کنند.

او تاکید کرد تمام این سنگ اندازی ها در حالیست که حسین رونقی تا قبل از دوران زندان، هیچ گونه مشکل کلیوی نداشت.

دادستان تهران هفتهٔ گذشته نیز خانوادهٔ این دانشجوی دربند را فریب داده و گفته بود که وی در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

لازم به یادآوری ست که این وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر از آذرماه سال ۸۸ تاکنون بدون حتی یک روز مرخصی در زندان اوین محبوس است.


هرانا

۱۳۸۹ اسفند ۱۶, دوشنبه

انتقال دو فعال مدنی بازداشتی به زندان سنندج

یکی از نزدیکان سعید ساعدی و یحیی قوامی دو فعال مدنی بازداشتی در سنندج، ضمن تأیید این خبر اظهار داشت: این دو فعال مدنی، که در تاریخ پنجم دیماه سال‌جاری از سوی نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بودند روز گذشته به قرنطینه زندان مرکزی سنندج تحویل داده شدند.
به گزارش آژانس خبری موکریان، وی در ادامه گفت : این افراد تاکنون تنها ۱ بار با خانواده تماس تلفنی داشته اند و مقامات قضایی در رابطه با اتهام این دو فعال مدنی اظهار نظری نکرده اند.
لازم به ذکر است که سعید ساعدی نویسنده و یحیی قوامی عضو جمعیت کردستان سبز، در جریان مراجعه نیروهای امنیتی به خانه پدری زندانی محکوم به اعدام “حبیب الله لطیفی” بازداشت شده اند.

رهانا

۱۳۸۹ اسفند ۱۵, یکشنبه

ادامه‌ی بازداشت غیرقانونی فرزانه نجارنژادادامه‌ی بازداشت غیرقانونی فرزانه نجارنژاد در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر مشهد

پس از آزادی دو نفر از بازداشت‌شدگان در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در شهر مشهد به نام حسین احمدنژاد - در تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۳ با وثیقه - و علی رزاقی - در تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۴ با وثیقه ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی - ، فرزانه نجارنژاد ، که در خانه پدری‌اش ، به‌صورت غیرقانونی توسط ماموران اداره اطلاعات شهر مشهد بازداشت شد ، پس از گذشت ۲۰ روز ، به‌دستور حیدری - بازپرس شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب شهر مشهد - همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر مشهد زندانی است .

گفتنی است بازپرس حیدری پس از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، بسیار فعال شده و رسیدگی قضایی به بسیاری از پرونده ‌های سیاسی ، به او سپرده می ‌شود . از این جمله می ‌توان به صدور دستور بازداشت محمدرضا جلایی پور- مدیر پویش موج سوم - ، صدرا میردامادی - پسردایی آیت الله علی خامنه ای - ، هاشم خواستار - آموزگار زندانی - ، دانشجویان دانشگاه آزاد واحد مشهد در تجمع اعتراضی ۹ دی ۱۳۸۸ و نیز مردم حاضر در تجمع های پس از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ در شهر مشهد اشاره کرد . در این راستا ، پرونده همه دستگیرشدگان سیاسی در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ ، به وی سپرده شده است .


پارس دیلی نیوز

یک نوجوان ۱۶ ساله در گیلان به اعدام محکوم شد

article pictureک نوجوان ۱۶ ساله در گیلان به نام "شایان امیدی" به همراه دوست ۲۴ ساله‌اش "سجاد"، به اعدام محکوم شده‌اند.

این حکم توسط شعبهٔ ۱۲ دادگاه کیفری استان گیلان، به ریاست قاضی مصطفی لسانی، صادر شده است.

بر اساس گزارش وبسایت های دولتی، سجاد(متهم ردیف اول)، شایان(متهم ردیف دوم) و سبحان(متهم ردیف سوم) ۱۵ مهر امسال با طرح نقشهٔ قبلی، پس از ورود به خانهٔ ویلایی یک تاجر آهن(گلسار)، به نام "فرزاد امیدی" - ۴۶ ساله صاحبخانه، همسرش "ساریه داداش زاده" - ۴۴ ساله- و پسرش "پرهام امیدی" - ۱۸ ساله- را به قتل رسانده و گریختند.

سجاد ۲۴ ساله، سبحان برادر ۱۶ سالهٔ سجاد و شایان برادرزاده ۱۶ ساله مرد تاجر هستند.

گفتنی ست در جلسهٔ محاکمه، اولیای دم با حضور در جایگاه، خواستار اشد مجازات عاملان قتل شدند.

شایان ذکر است که قضات دادگاه در ‌‌نهایت "سجاد" را به اتهام مشارکت در قتل عمدی "ساریه" و "پرهام" به دو بار قصاص، معاونت در قتل فرزاد به حبس و به اتهام سرقت به زندان محکوم کردند. شایان نیز به اتهام قتل عمویش به قصاص و به خاطر معاونت در قتل و سرقت به زندان محکوم شد. "سبحان" نیز به خاطر معاونت در ۳ فقره قتل و سرقت، به حبس ابد محکوم شد.
هرانا
 


روز جهانی زن بر بانوان آزاد-اندیشِ ایران خجستــه باد


بازداشت سه شهروند بهایی در اصفهان/بازداشت فریدون صیدی

ظهر روز گذشته، ماموران ادارهٔ اطلاعات اصفهان سه شهروند بهایی به نام‌های "پیمان پناه"، "ثمن گلشنی" و "رمینا احراری" را بازداشت نمودند.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۲ روز جمعه ۱۳ اسفند ماه ماموران اداره اطلاعات اصفهان به یک جلسه مذهبی پیروان آئین بهاییت که در منزل یکی از شهروندان بهایی اصفهان تشکیل شده بوده، مراجعه کردند و پس از بهم زدن جلسه مزبور سه نفر از شهروندان بهایی حاضر در جلسه فوق به نام‌های پیمان پناه (۱۶ ساله)، ثمن گلشنی (۱۸ ساله) و رمینا احراری را بازداشت و به نقطهٔ نامعلومی انتقال دادند.

بازگرداندن ارژنگ داوودی و افشین بایمانی به بند ۴ زندان رجایی شهر

ارژنگ داوودی و افشین بایمانی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به بند امنیتی این زندان بازگردانده شدند.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ارژنگ داوودی و افشین بایمانی که چندی پیش به سلول‌های انفرادی بند ۱ زندان رجایی شهر(معروف به سوئیت) منتقل شده بودند، به بند ۴، سالن ۱۲ این زندان (بند امنیتی) بازگردانده شده‌اند.

ارژنگ داوودی از چهاردهم بهمن ماه از بند امنیتی زندان رجایی شهر کرج به دلایل نامعلوم به سلول‌های انفرادی بند یک منتقل شده و دست به اعتصاب غذا زد.

گفتنی ست وی در طی این مدت یکبار توسط ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفت تا جایی که آن‌ها تمامی لباس‌های وی را از تنش خارج کرده و اقدام به ضرب و شتم شدید وی با باتوم نمودند.

هم چنین افشین بایمانی نیز بیش از ده روز را در سلول‌های انفرادی بند ۱ محبوس بود.

ارژنگ داوودی و افشین با یمانی هم اکنون به همراه بیش از ۶۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در بند۴، سالن ۱۲ این زندان که کم امکانات‌ترین بندِ این زندان محسوب می‌شود، به سر می‌برند. ایشان از حق برقراری هرگونه تماس تلفنی با خانوادهٔ خود نیز محروم‌اند.


هرانا