۱۳۹۰ مرداد ۲۹, شنبه

ایران ، به آزار 6 مدافع حقوق بشر پایان دهید!

article picture

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
* کوهیار گودرزی
* احمد قابل
* سعید جلالی فر
* کیوان صمیمی بهبهانی
* علی کلایی
* شیوا نظرآهاری
فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

شرح وضعیت:
برنامه نظارت از منابع موثق در باره ناپدیدشدن قهری آقای کوهیار گودرزی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، احضار آقای علی کلایی، عضو پیشین این کمیته، دستگیری خودسرانه و تداوم بازداشت خودسرانه آقای احمد قابل، پژوهشگر مذهبی و یکی از فعالان ضد مجازات اعدام و اعدام های فراقضایی، آقای سعید جلالی فر، عضو دیگر کمیته گزارشگران حقوق بشر و عضو پیشین جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، و آقای کیوان صمیمی بهبهانی، 67 ساله، مدافع حقوق بشر و روزنامه نگار، و ادامه آزار و اذیت قضایی علیه خانم شیوا نظرآهاری، عضو کمپین یک میلیون امضا و نیز کمیته گزارشگران حقوق بشر، مطلع شده است.


احضار فعال کارگری برای اجرای حکم غیر قانونی و غیر انسانی 1 سال زندان

article picture

احضار فعال کارگری علی نجاتی برای اجرای حکم غیر قانونی و غیر انسانی 1 سال زندان


بنابه گزارشات رسیده به " فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" احضار فعال کارگری علی نجاتی از سوی اجرای احکام دادگاه انقلاب برای اجرای حکم غیر قانونی و غیر انسانی 1 سال زندان.
3 مردادم ماه احضاریه ای از طرف اجرای احکام دادگاه انقلاب برای به اجرا در آوردن حکم سنگین، غیر قانونی و غیر انسانی 1 سال زندان فعال کارگری ومسئول سابق سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه علی نجاتی ارسال گردید.در این احضاریه تاکید شده است که او باید ضرف 3 روز خود را به اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی نماید در غیر این صورت حکم جلب وی صادر خواهد شد.
فعال کارگری علی نجاتی مدتی است که از ناراحتی حاد قلبی رنج می برد و 3 ماه پیش تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت. او در حال حاضر در حال درمان و زیر نظر پزشکان متخصص می باشد.انتقال او به زندان برای اجرای حکم سنگین، غیر قانونی و غیر انسانی باعث به خطر انداختن جان وی خواهد شد.

پیام جمعيی از جوانان : ما دينمان را تغيير داديم

article pictureخداوند آزادي را آفريد و انسان زندان را. انسان توسط خداوند آزاد خلق شد و هر انساني آزاد است تا دين و اعتقاداتش را خود انتخاب كند. هر كسي حق دارد كه وقتي به سني رسيد كه مي تواند تصميم بگيرد، دينش را برگزيند و ما هم چنين كرديم. ما تغيير دين داديم زيرا ديني كه دروغ بگويد و آدم بكشد و تجاوز كند و به زور آزاديهاي مردم را له و لگدمال كند و به همه شان هم افتخار كند نمي خواهيم. ما جمعي از جوانان پس از تحقيق به اديان مهر و مانوي و زرتشتي و مسيحي تغيير دين داديم. دين مهر كه مهر و محبت و دوستي را تبليغ مي كند و دين اشو زرتشت كه به جاي شمشير روشنگري نسبت به جهل و تاريكي را سفارش مي كرد. دين مانوي كه پيامبرش سربه دار شد، اما حاضر نشد ديگران را بر دار كند و خشونت را مجاز شمرد. دين مسيحي چون به جدايي دين از سياست اعتقاد دارد و دين محبت و نوع دوستي مي باشد. ما به اين نتيجه رسيديم كه بحث از نوع اسلام در كشورمان ديگر بيفايده است و هر كس بنا بر سليقه خود تفسيري از اسلام بكند مثل گذشته نتيجه نميدهد و بايد ديني نو انتخاب كنيم كه از اول تكليفش را با خشونت و ستم و دروغ و جدايي دين از سياست روشن كرده باشد. از جوانان و نسل جديد دعوت ميكنيم كه به ما بپيوندند تا بيشتر از اين بخاطر دين پدرانمان بدبخت و ضد بشريت نشده ايم.

جمعی از جوانان جنبش مدني ايران زمين
پارس دیلی نیوز

۸ سال حبس برای دو آمریکایی زندانی در ایران
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران حکم دو شهروند آمریکایی را که بر اساس ادعای مقامات امنیتی گفته می شود حدود دو سال قبل به صورت غیرقانونی و تحت عنوان کوهنورد وارد مرزهای ایران شده بودند صادر کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، شین بائر فرزند آلن و جاشوا ستال فرزند جاکوب دو شهروند بازداشت شده آمریکایی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در ارتباط با ورود غیرمجاز به خاک جمهوری اسلامی ایران هر یک به تحمل سه سال حبس محکوم شدند.
این دو نفر همچنین به اتهام جاسوسی به‌نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شدند.
حکم ظرف ۲۰ روز قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر تهران است.
پرونده متهم ردیف سوم سارا شرود که با وثیقه آزاد شده همچنان باز است

بازداشت یک شهروند کرد در سلماس


شنبه بیست و دوم مرداد ماه سال جاری ساعت هفت صبح نیروهای سپاه شهرستان سلماس با تفتیش و بازرسی منزل عبدالله محمد‌زاده ملحمی فرزند وی را بازداشت کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل پدری محمد محمدزاده ملحمی واقع در روستای همت اباد از توابع شهرستان سلماس ضمن ضرب و شتم پدر وی اقدام به بازداشت ایشان نمود.
گفتنی است، پیش‌تر نیز یکی از فرزندان این شهروند به نام ناصر محمد‌زاده توسط نیروهای امنیتی ایران در آذرماه سال ۸۶ کشته شده بود.
شایان ذکر است محمد فرزند این شهروند از‌‌ همان روز بازداشت توسط نیروهای سپاه این شهرستان به مکان نامعلومی انتقال داده شده است و از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

هرانا

تک جنسیتی شدن ۶ واحد دانشگاهی در دانشگاه آزاد


برخی مسئولان منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامی در نشست مشترک سالیانه اعضای هیئت‌ رئیسه دانشگاههای آزاد اسلامی در استان اصفهان خبر دادند که ۶ واحد دانشگاهی منطقه چهار این دانشگاه تک جنسیتی شده است.
به گزارش دانشجونیوز، محمدمهدی مظاهری، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد می گوید که تک‌ جنسیتی شدن ۶ واحد دانشگاهی در منطقه چهار، بخشی از فعالیتهای "فرهنگی پژوهش‌ محوری" دانشگاه آزاد است.
آقای مظاهری همچنین از برنامه ‌ریزی جهت احداث ۳۰۰ مسجد ظرف سه سال آینده در واحدهای دانشگاهی خبر داد و گفت: "برنامه ‌محوری، پژوهش محوری در امور فرهنگی، استقرار کارشناسان فعال فرهنگی، قرآن و عترت در حوزه‌های فرهنگی دانشگاه از جمله معیارهایی است که معاونت فرهنگی با جدیت دنبال می‌کند."

تحصیل زنان در رشته های مردانه منفعتی به حالشان ندارد
به گزارش مهر، آیت الله طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان نیز در جلسه سالیانه دانشگاه آزاد با اشاره به تاسیس ۶ واحد دانشگاهی تک‌ جنسیتی در استان اصفهان گفت: "در سالهای اول انقلاب با محدودیت دانشگاه، استاد و پذیرش دانشجو مواجه بودیم و امکان ایجاد چنین دانشگاههایی فراهم نبود، اما اکنون پس از گذشت ۳۰ سال از انقلاب و توسعه امکانات و زیرساختها، لازم است تفکیک جنسیتی در همه دانشگاهها پیگیری و عملی شود."
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به تحصیل زنان در برخی رشته‌های "غیرمرتبط" اشاره کرد و گفت: "متاسفانه تحصیل در رشته‌هایی مانند معدن، راه و ساختمان و جوشکاری هیچ منفعتی به حال زنان ما ندارد و این در صورتی است که در حوزه پژشکی و مامایی، متاسفانه با کمبود متخصصان زن روبرو هستیم و این موضوع، برنامه ‌ریزی دقیق مسئولان آموزش عالی کشور را می ‌طلبد."

وبسایت اصولگرا: پخش انیمیشن پلنگ صورتی «آموزش سکولاریسم» استسایت اصولگرای "الف"، نزدیک به احمد توکلی، نماینده مجلس ایران، طی انتشار یادداشتی از "محمود آرامش" پخش انیمیشن شناخته شده «پلنگ صورتی» از سوی صدا و سیمای ایران را «آموزش سکولاریسم» و «ترویج فرهنگ غربی» دانسته و افزوده است: سری جدید انیمیشن پلنگ صورتی مصداق روشن آموزش سکولاریسم است.
به گزارش دانشجونیوز، نگارنده این مطلب در وبسایت الف که از گفتگویش با یک دانشجوی فرانسوی در مورد سکولاریسم شروع کرده و پخش انیمیشن و کارتون هایی نظیر پلنگ صورتی را در راستای آموزش «سکولاریسم به کودکان» ارزیابی کرده است.
در این یادداشت وی از دانشجوی فرانسوی نقل کرده که «ما در فرانسه از تنوع نژادی و حتی از مهاجرت خارجی‌ها به کشورمان استقبال می کنیم، مشروط بر اینکه اعتقادات و سنت‌هایشان را پشت مرزها رها کنند و با خودشان وارد جامعه فرانسه نکنند.»
گفته می شود داستان این انیمیشن به طور خلاصه از این قرار است که دو همسایه پلنگ صورتی با یکدیگر درگیر شده‌اند. علت درگیری هم این است که یکی از همسایه‌ها (که سیبیل دارد ولی ریش ندارد) به ریش داشتن و سیبیل نداشتن همسایه دیگر معترض است؛ و بالعکس!
در پایان، راه‌حلی که «پلنگ صورتی» برای حل این معضل ارائه می‌دهد، «حذف» و تراشیدن همزمان «سیبیل» و «ریش» این دو همسایه است.
و بدین ترتیب، همسایه ها دلایل خود را برای دعوا از دست می دهند و همه چیز به خوبی و خوشی به پایان می رسد.
نویسنده این یادداشت از دیالوگ ها و تصاویر این انیمیشن به این نتیجه رسیده که این نحوه نگرش به زبان ساده در صدد «آموزش سکولاریسم به کودکان» است.
نگارنده این یادداشت حتی ارتباط داستان فوق الذکر با ایده سکولاریسم را «واضح» دانسته و تاکید کرده که «نیازی به توضیح اضافه احساس نمی‌شود»
نویسنده این یادداشت در پایان با تاکید بر فرهنگ ایرانی- اسلامی و با تذکر به صدا و سیمای جمهوری اسلامی اظهار امیدواری کرده که «ان شاء الله در آینده نظارت بیشتری روی برنامه های ویژه کودکان صورت گیرد، تا در این برنامه‌ها شاهد ترویج فرهنگ غربی نباشیم.»
دانشجو نیوز

یک مقام وزارت علوم خبر داد: «راه اندازی حداقل یک دانشگاه دخترانه در هر استان»

بدنبال تداوم اجرایی شدن سیاست تک جنسیتی کردن دانشگاه و تفکیک کامل جنسیتی و جلوگیری از اختلاط بین پسران و دختران در دانشگاه ها، یک مقام وزارت علوم ایران از «راه اندازی حداقل یک دانشگاه دخترانه در هر استان» خبر داده و برغم مخالفت احمدی نژاد با طرح های جدا سازی جنسیتی در دانشگاه ها افزوده است:نظر احمدی نژاد این است که طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان به صورت کارشناسانه تر انجام شود.
به گزارش دانشجونیوز، خواجه سروی، معاون فرهنگی وزیر علوم که در چند روز اخیر خبر از طرح های فله ای وزارت علوم ایران برای اجرا در دانشگاه ها خبر داده بود، طی گفتگوی اخیر خود با خبرگزاری دولتی "مهر" با اشاره به اینکه «سه طرح در زمینه عفاف و حجاب در دانشگاه ها توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه ها» در حال بررسی است، از بررسی «راه اندازی حداقل یک دانشگاه دخترانه» در هر استان خبر داده است.

گزارش کانون مدافعان حقوق کارگر از دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریزکانون مدافعان حقوق کارگر- دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریز، روز پنج شنبه 27 مرداد 1390 در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد. شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلر، در تاریخ هفده تا بیستم خرداد 1390 بازداشت شده، حدود یک ماه را در سلول های انفرادی گذرانده و پس از آن و تا لحظه برگزاری دادگاه، در زندان تبریز، زندانی بوده اند.
در این دادگاه که در ساعت یازده تشکیل و در ساعت دوازده و نیم به اتمام رسید، کلیه متهمان و وکلای مدافع آقایان شاهرخ زمانی و نیما پوریعقوب، دفاعیات خود را ارائه دادند. لازم به ذکراست که آقایان ساسان واهبی وش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلر، وکیل نداشتند. در این دادگاه، برای آزادی آقای سید بیوک سیدلر، قرار وثیقه ی سی میلیون تومانی صادر شد. اعضای خانواده آقای سیدلر، برای ارائه سند وثیقه، اقدام کردند، اما به علت تشریفات اداری، آزادی آقای سیدلر به شنبه موکول شد. به وکلا گفته شد که طی هفت تا ده روز آینده، حکم دادگاه اولیه، صادر خواهد شد.
در کیفرخواست دادستان، اتهامات آقای شاهرخ زمانی، عبارت است از:

برگزاری دادگاه وبلاگ نویس و از فعالین در کمپین مادران پارک لاله

article picture


دادگاه الناز رحیم زاده وبلاگ نویس و از فعالین در کمپین مادران پارک لاله روز چهار شنبه ۲۶ مرداد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و او به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید .

وی از آبان ماه ۸۹ توسط ماموران اطلاعات بازداشت شد و بعد از ۶۴ روز بی خبری طی تماسی که با خانواده خود داشت از حضور خود در زندان اوین خبر داد .

در طی این ۱۰ ماه به گفته یکی از نزدیکان الناز رحیم زاده وی فقط در فروردین ۹۰ به مدت ۴۸ ساعت از حق مرخصی استفاده کرده . به گفته وکیل الناز اتهام او تبلیغ علیه نظام و تشویق به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی در شبکه های اجتماعی عنوان شده است .
منبع: به پارس دیلی نیوز

بازگشت موج اعدام در کردستان

article picture

منابع خبری غیررسمی از صدور حکم اعدام برای عده‌ای از فعالان سیاسی کُرد خبر می‌دهند. در این خبرها به صدور حکم اعدام برای 15 نفر و یا تعداد کمتری از زندانیان کُرد اشاره شده است. همچنین در یک ماه گذشته 13 نفر از فعالان مدنی کُرد بازداشت شده‌اند. سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار کُرد این وضعیت را محصول جنگ میان سپاه و پژاک می‌دانند.


به گزارش رادیو فرانسه، به  دنبال اوج گرفتن جنگ میان نیروهای سپاه پاسداران ایران و حزب حیات کردستان (پژاک)، بازداشت فعالان عرصه های مختلف در کردستان ایران و صدور احکام اعدام افزایش پیدا کرده.
در یک ماه گذشته سه نفر از فعالان محیط زیست در مریوان، هفت نفر از فعالان ادبی و فرهنگی در گیلانغرب و سه تن از دانشجویان کرد در سردشت بازداشت شده اند.
گزارش برخی رسانه‌های غیررسمی و مدافعان حقوق بشر در کردستان حاکی از صدور حکم اعدام برای 15 تن از زندانیان سیاسی است که بعضی از آن ها در سال های گذشته بازداشت شده اند.

سامان رسول پور، روزنامه نگار کُرد ساکن سوئد دربارۀ دلایل صدور احکام اعدام و افزایش بازداشت فعالان کرد و نقش حزب حیات کردستان می‌گوید.

سایت‌های غیررسمی، آمار پراکنده و متفاوتی از صدور حکم اعدام برای زندانیان سیاسی کُرد ارائه می‌کنند. تا این لحظه از این افراد به عنوان کسانی نام برده شده که برایشان حکم اعدام صادر شده است: «زينب جلاليان٬ حبيب لطيفي٬ حبيب گلپري پور٬ رشيد حسيني٬ عزيز محمدزاده٬ شيرکو معارفي٬ مصطفي سليمي ٬ انور رستمي٬ سيد جمال محمدي٬ سيد سامي آغکندي٬ عبدالله سروريان٬ زانيار مرادي٬ لقمان مرادي٬رشيد آخکندي٬ علي افشاري و محمد عبداللهي.»

بشنوید:گفتگو با سامان رسول پور

صدور حکم اعدام نو جوان متهم به قاتل داداشی در ملاء عام

article pictureبه موجب حکم صادره از سوی دادگاه کیفری استان البرز، قاتل 'روح الله داداشی' قوی ترین مرد ایران، به قصاص نفس در ملاء عام محکوم شد.
ایرنا نوشت:به گزارش روز شنبه روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب کرج، دادگاه کیفری استان البرز در جلسه رسیدگی به پرونده قتل مرحوم روح الله داداشی که با حضور متهم، اولیا و وکلای آنان برگزار شد، پس از بررسی موضوع، این حکم را صادر کرد.
بنابراین گزارش، این حکم پس از ابلاغ به طرفین و درصورت اعتراض و رسیدگی در دیوان عالی کشور و قطعیت آن، باید مورد استیذان رییس قوه قضائیه قرار گیرد و در ملاء عام به اجرا درآید.
مرحوم روح الله داداشی قویترین مرد ایران حدود ساعت 24 شنبه 25 تیرماه سال جاری در درگیری با سه جوان در خیابان پونه گلشهر کرج براثر ضربات چاقو جان باخت.

احضار شماری از دراویش گنابادی به اداره اطلاعات سمنان
اداره اطلاعات سمنان برخی از دراویش گنابادی این شهرستان را که مدارک و اسناد جانبازی خود را در یکی از سایت های حامی حقوق دراویش منتشر کرده بودند احضار کرده و مورد بازجویی قرار داد.
به گزارش تارنمای مجذوبان نور، اداره اطلاعات سمنان برخی از این دراویش را به صورت تلفنی و حضوری بازجویی کرده و با زیر فشار گذاشتن این عده از آنان خواسته است علت انتشار مدارک جانبازی خویش را بیان کرده و نام و هویت کسانی را که این اسناد در اختیارشان گذاشته شده است فاش کنند و علیه آنان در مراجع قضایی اقامه شکایت نمایند.
این گزارش می افزاید که، پس از واقعه تخریب حسینیه شریعت در قم و تبلیغات وسیع قشریون مذهبی دال بر این موضوع که دراویش گنابادی گروهی منزوی و مخالف دین و منافع ملی ایران هستند، عده ای از خانواده های کشته شدگان و مجروحان جنگ ایران و عراق برای روشنگری افکار عمومی اسناد و مدارک خود را در وبلاگی انتشار دادند که بیانگر آن است آنان گرچه درویش هستند اما مسلمان و از همین ملت و مردمند و مانند دیگر هم وطنان خود بایستی از حقوق قانونی و اجتماعی بهره مند باشند.

صدور حکم زندان برای یک هنرمند کرد در سقز


یک هنرمند سقزی به نام جمال امینی توسط دادگاه انقلاب اسلامی این شهر به سه سال حبس محکوم شد.
سید وفا حسینی وکیل این شهروند در گفتگو با موکریان نیوز ضمن تأیید این خبر اظهار داشت: "بر اساس حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز، جمال امینی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با احزاب اپوزیسیون به تحمل سه سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان عیناً تایید گردید."
گفتنی است امینی که سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می نماید.

۱۳۹۰ مرداد ۲۸, جمعه

چگونه با گزارشگر ویژه حقوق بشر مکاتبه کنیم؟

article picture


(پیشنهاداتی برای ارتباط موثرترو تاثیر گذاری بیشتر)
از زمانی که دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در ۱۲ مردادماه با انتشار بیانیه ای گفت که کار خود را برای تحقیق و بررسی و گزارش نویسی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران آغاز می کند، نامه های متعددی از سوی فعالان حقوق بشر، زندانیان سیاسی و افرادی که دراین حوزه فعالیت می کنند به دفتر وی ارسال شده و در رسانه ها نیز منتشر شده است.
آقای احمد شهیددربیانیه خود تصریح کرده بود که بر اساس آنچه در احکام سازمان ملل متحد آمده جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر اطلاعات خود را در زمینه موارد نقض حقوق بشر به دفتر وی ارائه دهند. وی باید در اجلاس مجمع عمومی که ماه آینده در شهر نیویورک برگزار خواهد ش گزارش اولیه خود را ارائه کند. نحوه مکاتبات با دفتر دکتر شهید از طریق ارسال ایمیل به آدرس های زیر است :
nahmed@ohchr.org
srhumanrights@gmail.com


وضعیت حاد جسمی زندانی سیاسی جعفر اقدامی


وضعیت حاد جسمی زندانی سیاسی جعفر اقدامی و ممانعت از درمان وی توسط بازجویان وزارت اطلاعات

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" وضعیت حاد جسمی زندانی سیاسی جعفر اقدامی وممانعت از درمان وی توسط بازجویان وزارت اطلاعات.
زندانی سیاسی جعفر اقدامی که از 3 ماه پیش دچار بیماری حاد جسمی از ناحیۀ ستون فقرات شده است ،ناراحتی او به حدی شدت یافته است که تنها با کمک عصا قادر به راه رفتن می باشد.او بطور شبانه روزی از درد شدید از ناحیۀ پشت و پاها رنج می برد بخصوص در حالت درازکش در شب شدت درد به قدری زیاد است که قادر به خوابیدن و نشستن بر روی زمین نیست.

حمله پلیس و لباس شخصی ها به منازل منطقه سعادت آباد تهران ...

article picture


حمله کماندویی پلیس و لباس شخصی ها به منازل منطقه سعادت آباد تهران و ادامه نقض حریم خصوصی شهروندان
در ادامه عملیات پلیس تهران برای جمع آوری آنتن های ماهواره ای که با حمله به منازل مردم در بخش های مختلف شهر همراه است، سه شنبه گذشته ۲۵ مرداد اکیپ ویژه عملیات پلیس تهران با همراهی برخی نیروهایی که لباس شخصی بر تن داشته اند به منازل سعادت آباد تهران هجوم بردند.
یکی از ساکنان محل به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: “در این هجوم ماموران ضمن ایجاد رعب و وحشت در ساکنان محل اقدام به تخریب دیش های ماهواره روی پشت بام منازل کردند.”‏ همچنین ماموران پلیس به منازل مردم وارد شده و اقدام به تهدید و ارعاب ساکنان محل نموده اند. ماموران کماندویی پلیس نیز با طناب از دیوار منازل مردم با لا رفته و از ایوان وارد منازل مردم شده اند.

آمریکا: جمهوری اسلامی فعال‌ترین کشور در حمایت از تروریسم است

article picture
ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت تروریسم در جهان ضمن آن که جمهوری اسلامی را «فعا‌ل‌ترین کشور در حمایت از تروریسم» دانسته اعلام کرد که نام جمهوری اسلامی را به همراه سه کشور سوریه، سودان و کوبا هم‌چنان در فهرست سیاه خود نگاه می‌دارد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شد تأکید کرده است که ایران در سال ۲۰۱۰ به‌واسطه حمایت‌های مالی و مادی از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه و آسیای مرکزی و همچنین سازمان‌دهی این گروه‌ها «هم‌چنان فعال‌ترین کشور حامی تروریسم» باقی می‌ماند.

در این گزارش، بر حمایت گسترده رژیم ایران از گروه‌های فلسطینی «حماس»، «جهاد اسلامی فلسطین» و «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» و همچنین حزب‌الله لبنان، طالبان افغانستان و افراطیون شیعه در عراق تأکید شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین حمایت جمهوری اسلامی از این گروه‌ها را مانعی بر سر راه رشد دموکراسی دانسته و تأکید کرده است که این گونه اقدامات جمهوری اسلامی بر تلاش‌های بین‌المللی برای ارتقای صلح «تأثیر مستقیم» می‌گذارد و در عین حال تهدیدی برای ثبات اقتصادی حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.

خالی کردن سلولهای انفرادی بند1 زندان گوهردشت کرج برای پنهان کردن واقعیت ها


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"تخلیۀ کلیۀ زندانیان از سلولهای انفرادی سالن 2 بند 1 شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج بخاطر حضور 3 متهم به قتل دادشی در این بند و کتمان واقعیتهای این قتل.
از زمان دستگیری 3 نفر از متهمین به قتل روح الله دادشی و انتقال آنها به سلولها انفرادی سالن 2 بند1 شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج تمامی زندانیان محبوس در این بند را تخلیه و به سلولهای انفرادی بند 5 منتقل کردند. این در حالی است که این سالن در طی سالهای گذشته مرکز اصلی شکنجۀ زندانیان سیاسی و عادی در زندان گوهردشت می باشد و شکنجه های هولناکی علیه آنها بکار برده می شد و در طی چند سال اخیر هیچگاه سابقۀ تخلیۀ زندانیان از این شکنجه گاه به این صورت روی نداده بود.

حقوق بشر و مردم کرد
   ماده اول  کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد

1- تمام ملتها حق خودمختاری دارند. بواسطه این حق، آنها وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و توسعه فرهنگی خود را آزادانه تعیین میکنند.
2- تمام ملتها میتوانند برای اهداف خود، بدون لطمه زدن به تعهدات ناشی از همکاریهای اقتصادی بین المللی که بر مبنای اصول سود متقابل و حقوق بین المللی، آزادانه (منعقد شده است) ثروتها و منابع طبیعی شان را مصرف نمایند. در هیچ موردی نمی توان ملتی را از وسایل امرار معاش خود محروم نمود.
3- دولتهای عضو این میثاق، از جمله دولتهای مسئول اداره کشورهای مستعمره و تحت قیمومیت، باید در تحقق حق خودمختاری و احترام به این حق، طبق مقررات منشور ملل متحد، سرعت بخشند.
حقوق بشر و مردم کرد
فراخوان
سخنرانی، داستانخوانی بحث وگفتگو درپالتاک 

 سخنرانان وموضوع سخنرانی:
اریز داراپورفعال سیاسی
آغاز کشتار ملت کرد
حمید حمیدی: پژوهشگر و کنشگر حقوق بشر
مرزهای نقض حقوق بشرکجاست و معیارهای آن کدامند؟
داستانخوانی: میترا درویشیان نویسنده و فعال حقوق بشر

 مکان: پالتاک
Paltalk:
Social Issues and Politics Human Rights
Kanoon Defa az Hoqoq Bashar dar Iran Iran
 زمان یکشنبه 28 آگوست ساعت 19.00 به وقت اروپای مرکزی

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
نمایندگی کلن


ماده سیزدهم میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد
دولتهای عضو این میثاق، حق هر فرد را جهت برخورداری از آموزش و پرورش به رسمیت می شناسند. آنها می پذیرند که آموزش و پرورش میباید در جهت توسعه کامل شخصیت و حیثیت انسان و احترام فرد به حقوق بشر و آزادیهای اساسی تقویت و هدایت شود. ....
ماده پانزدهم میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد
1- دولتهای عضو این میثاق حقوق زیر را برای هر فرد به رسمیت می شناسند:
الف) مشارکت در زندگی فرهنگی      
ب ) برخورداری از مزایای پیشرفت های علمی و کاربردی آن
ج ) حمایت از منافع مادی و معنوی که در نتیجه اثر علمی، ادبی و هنری فرد بوجود آمده است.
...
حقوق بشر و مردم بلوچ

فراخوان

سخنرانی، داستانخوانی بحث وگفتگو درپالتاک 

 سخنرانان وموضوع سخنرانی:
حسن نایب هاشمفعال و مدافع حقوق بشر و کنشگر سیاسی
محتوای اسناد بین المللی در مورد حقوق مذهبی و زبانی گروه های اتنیک
عبدالستار دوشوکی: رئیس مرکز مطالعات بلوچستان – لندن
وضعیت حقوق بشر در بلوچستان
داستانخوانی: میترا درویشیان نویسنده و فعال حقوق بشر

 مکان: پالتاک
Paltalk:
Social Issues and Politics Human Rights
Kanoon Defa az Hoqoq Bashar dar Iran Iran
 زمان شنبه 10 سپتامبر ساعت 19.00 به وقت اروپای مرکزی

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
کمیته دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی

دستگیری دهها فعال فرهنگی در مشهد و ادامه بازداشت ده تنبا گذشت سه هفته از بازداشت گسترده فعالین فرهنگی شهر مشهد، همچنان دست کم ده تن از این فعالان در مکان نامعلومی در شهر مشهد زندانی می‌باشند.
به گزارش خبرنگار جرس از مشهد، پنجشنبه ششم امرداد ماه، در حالیکه فعالین فرهنگی شهر مشهد مقدمات برگزاری جشن امردادگان و جلسه شاهنامه خوانی در باغ شاهنامه مشهد را فراهم می‌کردند، با یورش ماموران امنیتی به صورت گسترده بازداشت شده‌اند.
شایان ذکر است این مراسم با هماهنگی و اطلاع مقامات فرهنگی شهرداری مشهد، در یک مکان عمومی و با بیلیط فروشی در آستانه برگزاری بود که با حمله نیروهای لباس شخصی و امنیتی از برگزاری آن جلوگیری شد.
بنا به این گزارش ده‌ها تن از برگزار کنندگان و مهمانان برنامه که همگی از فعالین فرهنگی شهر مشهد بوده‌اند، توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی در باغ شاهنامه در شهر توس مشهد بازداشت شدند.
همچنین تعدادی از نوازندگان موسیقی نیز همراه ساز‌هایشان بازداشت شده‌اند. بردیا آشوری یکی از این نوازنگان است که همچنان همراه سازش در بازداشت دستگاه‌های امنیتی مشهد می‌باشد.
نیروهای امنیتی با گرفتن تعهد و اثر انگشت و ضبط موبایل‌های شرکت کنندگان در این برنامه، اکثر بازداشت شده‌ها را تا کنون آزاد کرده‌اند، اما همچنان و با گذشت سه هفته آقایان بردیا آشوبی، ماشاالله جعفرزاده، ناطقی نیا، محسنی راد، فرزین، محمد توانا، عباس رمضانی و یاسر رمضانی در مکان نامعلومی نگهداری می‌شوند.
برخی منابع غیر رسمی گفته‌اند که این فعالان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد واقع در انتهای بلوار فرهنگ مشهد زندانی می‌باشند، با این حال مقامات قضایی و امنیتی تا کنون هیچ پاسخ قانع کننده‌ای در رابطه با علت بازداشت و مکان نگهداری آن‌ها به خانواده بازداشت شدگان نداده‌اند.
همچنین در روز هشتم امرداد، دو روز بعد از بازداشت فله‌ای این فعالین فرهنگی، ماموران امنیتی با یورش به خانه یک شاعر محلی کرد ساکن مشهد به نام علیرضا سپاهی لایین، وی را بازداشت کرده‌اند. این شاعر جوان نیز همچنان در مکان نامعلومی نگهداری می‌شود.
گزارش مذکور می‌افزاید ماموران امنیتی که خود را ماموران اداره اطلاعات معرفی کرده‌اند با مراجعه به منزل این افراد منازل ان‌ها را تفتیش کرده و وسایل شخصی از قبیل کامپیو‌تر، کتاب‌ها و دستنوشته، دفتر شعر، فیلم‌ها و سی دی‌های آن‌ها را با خود برده‌اند.
مقامات دادستانی شهر مشهد تاکنون در رابطه با اتهام این افراد هیچ اظهار نظری نکرده‌اند و از آزادی آن‌ها ممانعت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، آشوبی، جعفرزاده، ناطقی نیا، محسنی راد، توانا، فرزین، عباس و یاسر رمضانی (پدر و پسر) و سپاهی لایین، تاکنون از حق برخورداری از وکیل محروم بوده‌اند. ‏

بازداشت خاطره دانش توکل و ملینا بختیار نژاد از فعالان دانشجویی

طی هفته‌ای که گذشت دو تن از دانشجویان دانشگاه تهران و آزاد، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده‌اند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، «خاطره دانش توکل»، دانشجوی دانشگاه آزاد، روز پنجشنبه بیستم مرداد ماه، در پی احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات، بازداشت شده و از‌‌ همان روز تنها طی تماسی کوتاه با خانواده، از بازداشت موقت خود خبر داده است.
همچنین ماموران امنیتی، روز شنبه بیست و دوم مرداد ماه، با ورود به منزل پدریِ «ملینا بختیار‌نژاد»، این فعال دانشجویی دانشگاه تهران را بازداشت و بعد از تفتیش منزل، کیس کامپیو‌تر و برخی اوراق و کتب و اموال شخصی وی را نیز با وی به محلی نامعلوم منتقل کردند.
این در حالی است که ماموران امنیتی، دلیل بازداشت این فعال دانشجویی را توزیع و انتشار فیلم‌ها و جزواتی پیرامون انقلاب‌های رنگی و نرم و همچنین ارتباط با برخی فعالان خارج از کشور اعلام کرده‌اند.

انتقال زندانی سیاسی بوکانی به زندان خوی

طی روزهای اخیر یک زندانی بوکانی به نام یوسف رحمانی‌پور به زندان خوی منتقل شد. 

به گزارش آژانس خبری موکریان، یوسف رحمانی‌پور، زندانی اهل بوکان که حدود سه سال است در زندان بسر می‌برد طی روزهای اخیر به زندان مرکزی خوی منتقل گردید. 
یادآور می‌گردد نامبرده که چندی پیش نیز از زندان اصفهان به زندان مهاباد منتقل شده، توسط دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام اقدام علیه امنیت وعضویت در یکی از گروههای غیر قانونی، به ۵ سال زندان محکوم شده است.

سانسور ناشرین ایرانی را از دل و دماغ انداخته

article picture

خبرگزاری مهر با نشر گزارشی در مورد انتشار منظومه خسرو و شیرین نظامی گنجه ای ، پای صحبت مدیر فرهنگی انتشارات پیدایش نشست. فریبا نباتی در این گفتگو از برخی از معضلاتی که ناشرین با آن دست و پنجه نرم می کنند، صحبت می کند. از جمله می گوید: مشکلاتی که ممیزی ایحاد می کند، ناشرین را از دل و دماغ انداخته است.


به گزارش شهرزاد نیوز، نباتی در ادامه به مواردی از سانسور در جریان چاپ هشتم کتاب خسرو شیرین اشاره می نماید. در یکی از موارد خواسته شده است که عبارت "چو مست از جام نگذاشت باقی" حذف شود. همچنین در آن بخش داستان که آمده است خسرو در خواب کشته شده و شیرین جسد را در آغوش کشیده، ممیزی پافشاری کرده که "در آغوش کشیدن" باید حذف گردد.

نکته قابل توجه این است که موارد فوق در چاپ های سری اول تا هشتم در متن موجود بوده، اما در چاپ هشتم زیر تیغ ممیز رفته اند

خبر های مربوط در لینک های زیر
http://www.parsdailynews.com/87983.htm
http://parsdailynews.com/88128.htm

ضرب و شتم آزادگان تجمع کننده درمقابل دفتر ریاست جمهوری

با گذشت بیش از دوهفته از تجمع اعتراضی گروهی از آزادگان (اسرای دوران جنگ هشت ساله) در مقابل محلس شورای اسلامی و درخواست پرداخت حقوق و مزایای دوران اسارت خود، روز چهارشنبه بیست و ششم امرداد ماه نیز، در بیست و یکمین سالگرد بازگشت، جمعی از آزادگان در مقابل دفتر ریاست‌جمهوری تجمع کرده و خواستار اجرای ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان، مصوب آذرماه سال ۱۳۶۸ مجلس و پرداخت حقوق و مزایای دوران اسارت خود شدند.
به گزارش روزنامه اعتماد، این تجمع از ساعت ۱۱ ظهر شروع شد و در حالی که معترضان، جمعیتی حدود هزار نفر را تشکیل می‌دادند دامنه اعتراض خود را با ادای نماز ظهر و تا عصر ادامه دادند که این اعتراض منجر به ضرب و شتم چند تن از آزادگان شد.

بر اساس این گزارش، معترضان در حالی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که ۲۲ سال قبل، در قانونی که به امضای ریاست وقت مجلس رسید، مقرر شده بود که هر میزان از اسارت باید بمدت دوبرابر سنوات خدمت محاسبه شده و تمامی حقوق و مزایا هم با همین احتساب پرداخت شود. اما به گفته آزادگان معترض که ظرف یک ماه گذشته برای دومین بار نسبت به اجرا نشدن این قانون تجمع کرده بودند، هیچ یک از نهادهای دولتی این قانون را اجرا نکرده و از محاسبه دو برابر میزان اسارت در سنوات خدمت آزادگان خودداری کرده‌اند.

بیش از شش هزار جلد کتاب مقدس مسیحیان در ایران توقیف شد
مجید ابهری، مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته که «مبلغان ادیان مسیحی با اتکا به پول های کلان و تبلیغات دروغین برای به انحراف کشیدن جوانان تلاش می کنند و در همین راستا،  چندی پیش شش هزار و ۵۰۰ نسخه كتاب مقدس مسیحیان در مسیر زنجان ـ ابهر کشف و توقیف شد.»

به گزارش سایت «محبت نیوز»، آژانس خبری مسیحیان ایران، آقای ابهری در گفت وگو با خبرگزاری مهر گفته است: «این کتاب ها از نوع بهترین کاغذ در دنیا و در اندازه جیبی بودند.»
وی گفته است: «نکته قابل توجه در این موضوع که باید مورد توجه نهادهای قضایی و امنیتی و دینی قرار گیرد این است که تمام ادیان و مکاتب برای مقابله با دین اسلام نیروی خود را یکپارچه کرده اند و گرنه ارسال دو نوع کتاب دینی به یک کشور چه مفهومی دارد.»
به گزارش محبت نیوز، پیش از این نیز در تاریخ هفتم آبان ماه ۱۳۸۹ هم ماموران انتظامی و سپاه پاسداران آذربایجان غربی در یک دستگاه اتوبوس مسافربری مسیر سلماس – تهران، تعداد ۳۰۰ جلد کتاب مقدس مسیحیان را پس از بازرسی اتوبوس کشف و ضبط کردند.

بخشنامه دوگانه لاریجانی در خصوص مرخصی زندانیان

 رئیس دستگاه قضا در دستوری تازه، از لزوم اعطای مرخصی پانزده روزه به همه زندانیان غیر از زندانیان سیاسی و برخی مجرمان خطرناک سخن به میان آورد. مناسبت این دستور جدید، شبهای قدر اعلام شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای از واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور خواست به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید فطر، و به منظور حضور زندانیان در کنار اعضای خانواده خود، با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسب، به همهٔ زندانیان محکوم پانزده روز مرخصی در نظر بگیرند، به طوری که این مرخصی برای پانزده روز دیگر هم قابل تمدید باشد.
وی در این بخشنامه تاکید کرده است که این مرخصی شامل زندانیان سیاسی و محکومان برخی جرایم خطرناک از جمله سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی نمی‌شود.
هفته گذشته اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌ها، در گفت‌وگویی تاکید کرده بود که بنای نظام بر عدم اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی است. وی تصریح کرده بود که مرخصی را حق یک زندانی نمی‌داند، بلکه امتیازی قلمداد می‌کند که زندانی بر اساس برخی ضوابط از آن برخوردار می‌شود. 

بیستمین ماه بلاتکلیفی اصغر محمودیان در زندان اوین


اصغر محمودیان، از زندانیان محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، علی رغم گذشت ۲۰ ماه از زمان بازداشت، کماکان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اصغر محمودیان، زندانی سیاسی ۵٩ ساله، که در پی اعتراضات مردمی دی ماه سال ١٣٨٨ بازداشت شد، در حالی هم چنان در بازداشت موقت به سر می‌برد که شرایط جسمی مساعدی ندارد.
نامبرده که از انواع بیماری‌ها رنج می‌برد و دچار افسردگی شدید شده و این شرایط نیز موجب تشدید بیماری‌های وی و فشار روانی بر او وخانواده‌اش شده است.
گفتنی ست که ناهید ملک محمدی، همسر آقای محمودیان نیز همراه وی بازداشت و به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده بود.

سیمین روزگرد، فعال حقوق بشر به دادسرای اوین احضار شد
 سیمین روزگرد، فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه مورخ ۲۶ مردادماه طی احضاریه‌ای به شعبه سوم بازپرسی مستقر در زندان اوین (قدوسی) احضار شد. 

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طبق احضاریهٔ کتبی که ماموران امنیتی به خانواده خانم روزگرد ابلاغ کرده‌اند، وی ملزم شده است که خود را نهایتا ظرف سه روز به دادسرای مستقر در زندان اوین معرفی کند.
بر اساس این احضاریه که از سوی مجتمع قضایی قدوسی صادر شده است، در صورت عدم حضور این فعال حقوق بشر به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب محاکمه و حکم وی غیابا صادر خواهد شد‪. ‬
پیش‌تر و پیرو سناریو سازی دستگاه امنیتی بر علیه مسئولان و اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در اسفند ماه ۸۸، نیروهای سپاه پاسداران برای نخستین بار به منظور بازداشت ایشان به منزل پدری خانم روزگرد مراجعه کرده بودند که به علت عدم حضور وی در منزل موفق به بازداشت نشدند و با اقدام به تفتیش و ضبط وسایل شخصی منزل را ترک کردند.
همچنین لازم به توضیح است اخیرا دانشگاه آزاد اسلامی نیز بدون ارائهٔ هیچ توضیحی اقدام به مسدود کردن فایل این دانشجو نموده است.
در طی روزهای اخیر احضار سیمین روزگرد، دومین مورد از احضار فعالان حقوق بشر تحت تعقیب پرونده موسوم به ۱۱ اسفند از سوی دادسرای مستقر در زندان اوین است. در هفته جاری سیاوش بهمن آبادی دیگر فعال حقوق بشر نیز با دریافت احضاریه‌ای مشابه به این بازپرسی فراخوانده شده بود.

فراخوان برای گردهمآئی و برگزاری میز اطلاعات


 VVMIran
Vereinigung zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran e.V.
Postfach 52 42
30052 Hannover
Tel.: +49 511 44 04 84    
Fax: +49 511 26173 76
ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق آزادي عقيده و بيان دارد و حق مزبور شامل آنست که از داشتن عقايد خود بيم و اضطرابي نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن، با تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزي، آزاد باشد.

تابستان خونین 1367 را نباید فراموش کرد  


فراخوان

برای گردهمآئی و برگزاری میز اطلاعات
بدینوسیله از تمامی مبارزان راه آزادی، مدافعان حقوق بشر برای همراهی و همصدائی در این مراسم دعوت بعمل می آوریم.

زمان برگزاری:  10,00 الی 12.00 شنبه  27. 08. 2011
محل برگزاری .لیمبورگ، میدان اروپا، خیابان ورنر زینگر
Werner Senger str .vordem Europa Platz - Limburg
   برگزار کننده: معصومه اعلمی
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران نمایندگی گیسن و لیمبورگ

۱۳۹۰ مرداد ۲۷, پنجشنبه

کُردهای منطقه شمال خراسان: از محرومترین مردمان ایران

کُردهای منطقه شمال خراسان: از محرومترین مردمان ایران


کردانه: دکتر شکفته: کشور ایران از اقوام و ملیتهای گوناگونی تشکیل شده است که دارای تفاوت ها و شباهتهایی هستند، مثلأ ایرانیان از نظر زبان و دین و فرهنگ و موزیکهای خود 
با هم تفاوتهایی دارند اما همه در کشوری بنام ایران زندگی می کنند و همه دارای یک زبان مشترک (زبان فارسی، البته زبان فارسی بدون نظرخواهی مردمی و یا رفراندم منصفانه رسمی شده است، آموزش و تحصیل به زبانهای اقوام و ملیتهای ایرانی در مدارس و دانشگاههای مناطق آنان را مطلقأ قدغن کرده اند) می باشند. www.kurmanj.org/fa 000kr.JPG

از دیر باز این تفاوتها و شباهتها توسط حاکمین و نوع نظام سیاسی حاکم مثلأ " ممالک محروسه ایران " به نوعی محترم شمرده می شدند.
نام ممالک محروسه در خود اندیشهء احترام به کثرت گرایی، احترام به تنوع قومی ˗ ملیتی، احترام به تنوع زبانی و دینی ˗ مذهبی تمامی مردمان ایران کثیرالمله را داشت. یعنی مردمان ممالک و مناطق گوناگون ایران از ملک و محل زندگی و کاشانهء خود حراست می کردند، که در نهایت حراست از تمامی ایران کثیرالمله به دست خود مردمان ایران و با رضایتمندی آنان بود (در واقع نوعی سیستم فدرال سنتی غیرمتمرکز به شیوهء آن روزگاران که خود مدرن می نمود).

بیانیه‌ی سازمان‌های مردم‌نهاد سراسر کشور در دفاع از فعالیت‌های مدنی

article picture
در پی صدور حکم تعطیلی انجمن ایران‌شناسی کهن‌دژ از سوی سازمان ملی جوانان همدان
بیانیه‌ی سازمان‌های مردم‌نهاد سراسر کشور در دفاع از فعالیت‌های مدنی

به‌نام خدا
همان‌گونه که می‌دانید، سازمان­های مردم‌نهاد فضایی برای صرف کردن توانِ فرابرنامه‌ای جامعه در فعالیت‌های غیرانتفاعیِ مفید و مؤثر مدنی هستند که امکانِ تربیت نیروهایی را برای اداره‌ی کم‌هزینه‌تر مسائل اجتماعی پدید می‌آورند از سوی دیگر، این سازمان‌ها ابزاری هستند برای بیان دیدگاه­های شهروندان در نزد دولت‌مردان و حاکمان، و متوجه کردن آنان به مسائل مهمی که ناخواسته در ساختارهای دولتی نادیده گرفته می‌شوند در نتیجه ، نقشِ بی‌بدیلِ آنها در نیل به توسعه­ای پایدار و هدفمند در تمامی سطوح جامعه ، انکارناپذیر است از این‌رو، در کشور ما نیز - به ویژه در یک دهه­ی گذشته - بسیاری از کنشگران مدنی کوشیدند تا سازمان‌های غیردولتی مختلفی را با کارکردهایی تخصصی ساماندهی نمایند که بخشی از حوزه‌های فعالیتِ این مجموعه­ها در زمینه‌های پاسداری از میراث فرهنگی و محیط زیست است

سپاه پاسداران به بهانه مبارزه با پژاک به کشتار کرد های مرز نشین ادامه می دهد

article picture

 
سپاه پاسداران: به عمليات عليه پژاک در خاک عراق ادامه می دهيم
به گزارش رادیو فردا، يک فرمانده نظامی می گويد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عمليات نظامی خود عليه نيروهای پژاک در مرز کردستان عراق ادامه خواهد داد. فرمانده مرزبانی ناجا نيز گفته که ايران برای سرکوب شورشيان کرد هيچ ورودی به خاک عراق نداشته است.
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حميد احمدی، از فرماندهان عملياتی سپاه پاسداران، در گفت و گو با خبرنگاران خارجی در تهران اظهار داشت: ايران آماده است تا با هزينه خود پست های مرزی در شمال عراق برای نيروهای اين کشور احداث کند.
وی اظهار داشت که «ما برای حفاظت از مرزهای خود و اينکه تروريست ها نتوانند آسيبی به مردم وارد کنند به اقدامات تهاجمی ادامه خواهيم داد.»

دو سناتور آمريکايی علیه گلوله باران مناطق مرزی کردستان توسط رزیم ایران

article picture
دو سناتور آمريکايی ازعلميات سپاه در مرز کردستان عراق انتقاد کردند
جان مک کين، سناتور جمهوريخواه از «آريزونا»، و سناتور جو ليبرمن، سناتور مستقل از «کانکتيکت»، دربيانيه مشترکی از اقدام جمهوری اسلامی در گلوله باران مناطق مرزی خاک اقلیم کردستان عراق انتقاد کرده و نسبت به پيامدهای چنين اقداماتی هشدار داده اند.
در بيانيه مشترک اين دوسناتور آمريکايی آمده است:«ما عميقا از اقدامات حکومت ايران درگلوله باران منطقه کردستان عراق ابراز نگرانی می کنيم. اقدامی که به کشته و مجروح شدن شهروندان بی گناه منجرشده و خانواده ها را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.»

تکذیب خبر صدور حکم اعدام برای دو زندانی کرد در ارومیه

article picture


به دنبال انتشار خبری در سایتها و رسانه ها، مبنی بر صدور حکم اعدام برای دو زندانی کرد در ارومیه به نام علی افشاری و محمد عبداللهی، علی افشاری در تماسی با آژانس خبری موکریان، این خبر را تکذیب نمود.این زندانی در تماس با مدیر آژانس خبری موکریان، ضمن تکذیب خبر صدور حکم اعدام برای خود اظهار داشت: در تاریخ یازدهم خردادماه سال جاری در دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب مخالف و با حضور وکیل تسخیری محاکمه و آخرین دفاع از بنده اخذ شد اما تاکنون هیچ حکمی از طرف دادگاه برای اینجانب صادر نشده است.وی در ادامه افزود: تنها در پرونده ای دیگر در دادگاه بوکان به اتهام عبور غیرقانونی از مرز به سه ماه و یک روز زندان محکوم شده ام.یادآور می‎گردد این شهروند که در آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به علت زخمی بودن در هنگام بازداشت، مدتی را در بیمارستان بستری شده بود چندی پیش به بند عمومی زندان ارومیه انتقال یافته است.در رابطه با انتشار چنین اخباری در رسانه‎ها، خسرو کردپور مدیر آژانس خبری موکریان در گفتگوی کوتاهی با سرویس حقوق بشر این آژانس ضمن انتقاد از رسانه‎ها و سایت هایی که مبادرت به انتشار چنین اخباری می‎نمایند، اظهار داشت: قبل از انتشار چنین اخباری بهتر است برای اطمینان از صحت و سقم آن، حداقل با خانواده یا وکیل زندانی تماسی حاصل کنند تا با جلوگیری از انتشار اخبار نادرست، مانع مخدوش شدن اعتبار رسانه‎ای خود شوند.


ادعای رژیم:انهدام یک شبکه دین‌ستیز که برخی از سفارتخانه‌های اروپایی درآن دست داشتند!

article picture

ادعای جدید رژیم اسلامی:"انهدام یک شبکه دین‌ستیز در فضای مجازی/برملا شدن نقش برخی از سفارتخانه‌های اروپایی در این شبکه"


سایت حکومتی فارس وابسته به فساد فقیه: یک شبکه از عناصر دین‌ستیز در فضای مجازی با استفاده از شگردهای گوناگون نسبت به تخریب‌ باورها و اعتقادات دینی مردم فعالیت می‌کردند، با پیگیریها و اقدامات اطلاعاتی ـ عملیاتی سربازان گمنام امام زمان منهدم شد.