۱۳۹۰ خرداد ۷, شنبه

مشخصات باغ پر نعمت مکتب ایرانی آخوندی

article picture

- در مکتب آخوندی دیدن موی سر زنهای خارجی و بیگانه از تلویزیون حلال است ولی زنهای هموطن و خودی حرام!ـ

- در مکتب آخوندی سرود ملی مقدسه، ولی دیدن آلت موسیقی که سرود با آن نواخته شده حرامه!ـ
- در مکتب آخوندی، هنری مثل موسیقی و رقص حرام است ولی افیونی مثل تریاک حلال!ـ
- در مکتب آخوندی کشورهای مسیحی و یهودی خداپرست، دشمن و کافرند، ولی کشورهای کوبا و روسیه و چین کمونیست، برادرند!ـ
- در مکتب آخوندی خنده و رنگهای شاد جلفه، ولی گریه و رنگ سیاه متانت!ـ
- در مکتب آخوندی، روزهایی که مردم دنیا تعطیلند ما کار میکنیم و روزهایی که مردم دنیا کار میکنند ما تعطیلیم!ـ
- در مکتب آخوندی صورت نامرتب و لباس و ظاهر دلگیر کننده داشتن، ارزشه، ولی صورت اصلاح شده و زیبایی و خوش تیپی ضد ارزش!ـ
- در مکتب آخوندی فقر و پابرهنگی فضیلته، ولی رفاه و ثروت رذیلت!ـ


تشکیلات و مزدوران جمهوری اسلامی برای کمک به سرکوب معترضان در سوریه

article picture

مقام‌های آمریکایی می‌گویند جمهوری اسلامی برای کمک به سرکوب معترضان در سوریه، مشاوران و مربیانی به این کشور فرستاده و تجهیزات پیشرفته‌ای را نیز در اختیار حکومت سوریه گذاشته که به ردیابی مخالفان در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند.


روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» عصر جمعه این مطلب را از قول دو مقام آمریکایی و یک دیپلمات از یکی از کشورهای هم‌پیمان با آمریکا نقل کرد اما نوشت که به خاطر حساس بودن اطلاعات، این مقام‌ها نخواسته‌اند نامشان فاش شود.

به گفته این مقام‌ها، کمک‌های جمهوری اسلامی به سوریه نه تنها شامل سلاح و تجهیرات سرکوب می‌شود بلکه ابزار پیچیده نظارت را نیز در بر می‌گیرد و تجهیزات ارسال شده از ایران به حکومت سوریه کمک می‌کند تا مشخصات مربوط به فیس‌بوک و توئیتر مخالفان را ردیابی کند.


حقوق اقوام و ملیت ها در ایران

کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد
ماده اول
1- تمام ملتها حق خودمختاری دارند. بواسطه این حق، آنها وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و توسعه فرهنگی خود را آزادانه تعیین میکنند.
2- تمام ملتها میتوانند برای اهداف خود، بدون لطمه زدن به تعهدات ناشی از همکاریهای اقتصادی بین المللی که بر مبنای اصول سود متقابل و حقوق بین المللی، آزادانه (منعقد شده است) ثروتها و منابع طبیعی شان را مصرف نمایند. در هیچ موردی نمی توان ملتی را از وسایل امرار معاش خود محروم نمود.
3- دولتهای عضو این میثاق، از جمله دولتهای مسئول اداره کشورهای مستعمره و تحت قیمومیت، باید در تحقق حق خودمختاری و احترام به این حق، طبق مقررات منشور ملل متحد، سرعت بخشند.

حقوق اقوام و ملیت ها در ایران
فراخوان
سخنرانی، بحث وگفتگو درپالتاک 

 سخنرانان وموضوع سخنرانی:
دکتر گلمراد مرادی:  محقق و نويسنده و عضو کانون نويسندگان و انجمن قلم ايران در تبعيد
آیا ما ایران چند ملیتی را برسمیت می شناسیم؟
حمید حمیدیپژوهشگر و کنشگر حقوق بشر
اقوام و ملل از منظر حقوق بشر
 مکان: پالتاک
Paltalk:
Social Issues and Politics Human Rights
Kanoon Defa az Hoqoq Bashar dar Iran Iran
  
زمان شنبه 18 یونی ساعت 19 به وقت اروپای مرکزی

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
کمیته دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی

وضعیت وخیم جسمی زندانیان سیاسی اعتصاب کننده در زندان گوهردشت


وضعیت و شرایط جسمی زندانیان سیاسی در حال اعتصاب غذا در زندان گوهردشت کرج روبه وخمامت گرویده است.

به گزاری فعالین حقوق بشر و دمکراسی، تعدادی از زندانیان سیاسی سالن ایزوله شده 12 بند 4 زندان گوهردشت کرج که از روز یکشنبه اول خرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده اند. در هفتمین روز اعتصاب غذا وضعیت جسمی آنها رو به حاد شدن گذاشته است. زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده از ضعف جسمی ،سر درد،بی حالی و سایر عوارض رنج می برند. ولی همچنان از رسیدگی به خواستهای به حق آنها خوداری می کنند .از جمله زندانیانی سیاسی که وضعیت آنها حاد گزارش شده است ؛مهندس کیوان صمیمی،مهدی محمودیان و عیسی سحر خیز می باشند.
معلم زندانی رسول بداقی که که در پنجمین روز اعتصاب غذا بدستور بازجویان وزارت اطلاعات به سلولهای انفرادی بند1 شکنجه گاه زندانان گوهردشت منتقل شده است از وضعیت و شرایط او هیچ خبری در دست نیست. خطر جدی وجود دارد که معلم زندانی در این شکنجه گاه مورد بدرفتاری و شکنجه جسمی پاسداربندها قرار گیرد.

انتقال سه شهروند بازداشتی مهابادی به زندان مرکزی ارومیه
سه شهروند بازداشتی اهل مهاباد به نام های جعفر، حبیب و ولی افشاری به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده اند.
به گزارش آژانس خبری موکریان، این افراد که عضو یک خانواده هستند و در آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به سپس به زندان مهاباد منتقل شده بودند اخیراً به بند عمومی زندان ارومیه انتقال یافته اند.
گفته می شود اتهام این سه شهروند همکاری با احزاب غیرقانونی و... می باشد.
یاد آور می گردد پیشتر نیز علی افشاری شهروند مهابادی به بند عمومی زندان ارومیه انتقال یافته است؛ وی در آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به علت زخمی بودن در هنگام بازداشت، مدتی را در بیمارستان بستری شده بود.

بی خبری از وضعیت رضا صفری عضو سازمان مجاهدین انقلاب در اصفهان


با گذشت قریب به یک هفته از بازداشت رضا صفری، مدرس دانشگاه و عضو سازمان مجاهدین انقلاب (شاخه اصفهان) که در سالروز دوم خرداد طی یورشی ناگهانی در منزلش دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شد، کماکان خانواده اش در بی خبری کامل به سر می برند و از وضعیت جسمی و روحی وی، خبری داده نمی شود.

به گزارش های جرس، صفری هم اکنون در سلول انفرادی در زندان دستگرد اصفهان نگهداری می شود. در همین زمینه گزارش شده است که همسر رضا صفری دستگیری رضا را "بهترین هدیه توسط ماموران امنیتی به مناسبت روز زن" به خود می داند و فرزندانش نیز با استواری و پایداری در کنار مادر خویش چشم به آزادی پدر دارند.

اجرای حکم شش ماه زندان علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی
علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی دانشجویان محروم از تحصیل دانشگاه زنجان بودند که پس از افشای موارد اخلاقی یکی از مسئولان دانشگاه (مددی) بازداشت و دوره‌ای را در زندان سپری کرده بودند. سورنا هاشمی از اعضای دانشجویان لیبرال و علیرضا فیروزی فعال حقوق بشر و روزنامه نگار و وبلاگ نویس مستقل است.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» این دو فعال دانشجویی بامداد امروز برای اجرای حکم زندان خود که بنابر احضار آنان صورت گرفته بود، به زندان اوین رفتند.
فیروزی و هاشمی در دادگاه بدوی به یک سال و نیم زندان محکوم شده بودند که این حکم بعد از بررسی در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه زندان کاهش پیدا کرد. این دو یک ماه نیز به خاطر این پرونده در بازداشت به سر برده بودند.
لازم به یادآوری است که فیروزی و هاشمی در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۸۸ نیز در ارومیه بازداشت و نزدیک به دو ماه از وضعیت آنان اطلاعی در دست نبود، تا این‌که بعد از ۷۰ روز از زندان اوین با خانواده‌های خود تماس گرفتند. سورنا هاشمی در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۸۹ و علیرضا فیروزی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۸۹ با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود.

رهانا

تک جنسیتی نمودن پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه علم و صنعتدر ادامه سیاست های حکومت ایران در اجرای طرح «سهمیه بندی جنسیتی» ،سازمان سنجش با همکاری وزارت علوم ایران اقدام به حذف دختران در برخی از رشته ها از واحد های پذیرش دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه علم و صنعت نموده اند.

به گزارش دانشجونیوز، طرح «سهمیه بندی جنسیتی» که همزمان با روی کار آمدن احمدی نژاد در دستور کار وزارت علوم ایران قرار گرفته با شدت بیشتری در دولت دهم ادامه پیدا می کند.
بر اساس این گزارش، در آخرین نمونه «دانشگاه علم و صنعت» اقدام به حذف دختران از واحدهای روزانه‌ی کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها نموده است.
بر اساس اطلاعاتی که در دفترچه های پذیرش دانشگاهی آمده است، به غیر از رشته‌های "مهندسي شيمي گرايش صنايع شيميايي معدني" و" مهندسي خطوط راه آهن" که هریک تنها 2 دانشجوی دختر را در واحد روزانه‌ی خود پذیرش می‌کنند، در بقیه رشته ها دختران اجازه تحصیل در واحدهای روزانه را ندارند. در برخی از رشته‌ها، حتی اجازه‌ی تحصیل دانشجویان دختر در واحد‌های شبانه نیز داده نشده است.
آمار مربوطه را که از دفترچه‌ی انتخاب رشته‌ی کارشناسی ارشد سال 90 سازمان سنجش استخراج شده، ملاحظه می‌نمایید.

پنجاه سالگی عفو بین‌الملل: نیم‌قرن مبارزه در راه آزادی

«کلام قدرت است. در کشوری که آزادی بیان محدود می‌شود، کلام می‌تواند به سلاح بدل شده و خطرناک شود. در سراسر جهان هزاران نفر از مردم توسط حکومت‌های خود به خاطر بیان دیدگاه‌ها و اعتقادات‌شان زندانی و شکنجه شده یا به قتل می‌رسند.»

لری کاکس، مدیر عفو بین‌الملل در آمریکا، در مطلبی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این نهاد مدافع حقوق بشر در وب‌سایت «هافینگتون پست» می‌نویسد که امروزه میلیون‌ها نفر از مردم در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با مبارزه برای خواست‌ها و تلاش برای آزادی و حقوق بشر می‌کوشند روند تحولات را در این منطقه تغییر دهند. «بهار عربی» به خوبی قدرت کلام و قدرت همکاری شهروندان در راه طلب کردن آزادی را نشان می‌دهد.

وقوع و تداوم این خیزش‌های مردمی در کشورهای عربی آئینه‌ای است از سرگذشت سازمان عفو بین‌الملل. این جنبش اجتماعی در روز ۲۸ ماه مه ۱۹۶۱ شکل گرفت. یک وکیل اهل لندن به نام پیتر بننسون اعتراض شخصی خود به نقض آزادی را با دعوت از دیگران برای پیوستن به این اعتراض، به جنبش و نهادی فراگیر بدل ساخت.

او که به شدت از بازداشت دو دانشجوی پرتغالی به خاطر نوشیدن به سلامتی آزادی در دوران دیکتاتوری سالازار تحت تاثیر قرار گرفته بود روشی بسیار ساده، ولی بدیع را برای دفاع از آزادی و مقابله با سرکوب پیشنهاد کرد. بر اساس این پیشنهاد تمام افرادی که به نقض آزادی بیان یا بازداشت و سرکوب اعتراضی دارند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با نوشتن نامه و بیانیه اعتراض خود را به گوش حکومت‌ها و افکار عمومی می‌رسانند.


انتشار نمایش مسخره اعتراف گیری رژیم از جاسوسان ! +فیلم

article picture

سایت حکومتی البرز :این اعترافات بخشی از اعترافات گسترده شبکه جاسوسی مذکور است که اخیرا توسط وزارت اطلاعات شناسایی و منهدم شدکه بدلیل مسایل امنیتی تنها بخشی از این اعترافات منتشر میشود.


سایت حکومنی البرز نوشت:دراین فیلم کوتاه نشان میدهد عوامل اطلاعاتی ایران در خارج کشور تاچه حد به شبکه های جاسوسی مذکور نزدیک شده و از آنها در معابرو  اماکن عمومی حتی کافی شاپ ها نیز فیلمبرداری کرده و آنها را در کنترل خود دارند.

برخی از افراد مرتبط با این شبکه ها نیز عوامل نفوذی دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی هستند که وظیفه داشته اند ضمن شناسایی عوامل دشمن با پهن کردن تورهای اطلاعاتی آنها را برسرقرارهای ازپیش تعیین شده حاضر نمایند.

برای مشاهده نمایش مسخره رژیم جهل و جنون و دروغ اسلامی اینجا را کلیک کنید .

دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا شهابی سرانجام برگزار شددادگاه رسیدگی به اتهامات رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد روز چهارشنبه چهارم خرداد به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مسعود شفیعی وکیل مدافع وی برگزار شده است. 
به گزارش وبسایت کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، بر اساس خبری که به تایید یکی از اعضای خانوادهٔ رضا شهابی کارگر زندانی در بند ۲۰۹ زندان اوین رسیده است، روز چهارشنبه ۴ خرداد ۹۰ بعد از یک سال تعلل و کارشکنی مقامات قضایی و امنیتی و ادامهٔ بازداشت بی‌دلیل وی، دادگاه محاکمهٔ رضا در شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. 
در این دادگاه نامبرده و وکیلش، آقای مسعود شفیعی با استدلال و بسیار صریح و محکم اتهامات واهی طرح شده علیه رضا شهابی را رد کردند و خواستار اعلام حکم برائت و آزادی فوری نامبرده شدند. 
قابل ذکر است که دستگاه قضایی در یک دروغ و تعلل آشکار علت ادامهٔ بازداشت شهابی را عدم توانایی خانواده برای تودیع وثیقه اعلام کرده‌اند و این موضوع با اعتراض وکیل مدافع قرار گرفته است و در واقع ادامهٔ بازداشت وی تنها به دلیل خواست غیر قانونی مقامات قضایی و امنیتی بوده و این موضوع که خانواده نمی‌توانسته‌اند وثیقه تودیع کنند دروغی آشکار و بهانه‌ای بیش نیست. این در حالی است که هم اکنون برای رضا وثیقهٔ ۶۰ میلیون تومانی گرو گذاشته شده و اعضای خانواده پیش‌تر اعلام کرده بودند برای تودیع وثیقهٔ صد میلون تومانی نیز اعلام آمادگی می‌باشند. 
همچنین نمایندهٔ دادستان در یک اقدام خلاف عرف قضایی جاری و حتا بر خلاف به اصطلاح قوانین خودشان هنگامی که استدلالات رضا و وکیلش را در مورد دواتهام شنیده است درخواست اعلام یک مادهٔ اتهامی دیگر خارج از کیفرخواست نموده که این مورد مورد اعتراض وکیل قرار گرفته است؛ اما به نظر می‌رسد نمایندهٔ دادستان و دستگاه قضایی برای ادامهٔ آزار و اذیت شهابی و خانواده‌اش قصد دارد این مادهٔ اتهامی را نیز به قاضی پیشنهاد کنند. 
رضا شهابی در حالی که به شدت منع می‌شده تا با کسی صحبت نکند در میان جمع خانواده و دوستان به محوطهٔ دادگاه برده شد و تنها دختر خردسال وی توانست برای چند ثانیه و در حالی که به شدت گریه می‌کرد وی را بغل کند. مامورین اطلاعاتی از تماس دیگران با رضا جلوگیری کردند و حتا توسط قاضی صلواتی جازه داده نشد که همسر و خواهر و برادر رضا او را ملاقات کنند و یا در جلسهٔ دادگاه حاضر شوند. 
با این حال رضا شهابی با روحیهٔ بسیار عالی و در حالی که بر دستانش دستبند زده شده بود با چهره‌ای خندان برای همگان دست تکان داد و پی در پی بوسه نثار جمع کرد.
رضا شهابی کارگر و عضو هیات مدیرهٔ سندیکای کارگران شرکت واحد اکنون به مدت یک سال است که بی‌دلیل و تنها به خاطر دفاع از حقوق کارگران دربند است و تاکنون به دلایل واهی و بار‌ها دادرسی وی به تعویق افتاده بود.

سرکوزی: تحریم‌های بیشتری برای جمهوری اسلامی در راه است

article picture


رئیس جمهور فرانسه روز جمعه در پایان نشست کشورهای عضو گروه هشت، ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به سوء‌استفاده از اوضاع منطقه در جهت پیشبرد برنامه هسته‌ای خود از تحریم‌های بیشتر علیه تهران خبر داد.
نیکولا سرکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه، که در نشست خبری پایان نشست رهبران گروه هشت در شهر دوویل فرانسه سخن می‌گفت به «اقداماتی تازه» برای تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد.
خبر تحریم‌های تازه از زبان رئیس‌جمهور فرانسه تنها دو روز پس از آن بیان می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت هسته‌ای ایران از دسترسی به اطلاعاتی تازه خبر داد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش از برنامه هسته‌ای ایران با ابراز نگرانی دوباره نسبت به «ابعاد نظامی احتمالی»‌ برنامه اتمی ایران «در گذشته و زمان حال»، اعلام کرد که اطلاعات تازه‌ای در این باره دریافت کرده است.
جمهوری اسلامی نیز بلافاصله توسط علی‌اصغر سلطانیه، نماینده خود در آژانس، به این گزارش واکنش نشان داد و اتهام نظامی بودن برنامه هسته‌ای خود را «تکراری» و «بی‌اساس» خواند.
آقای سلطانیه روز سه‌شنبه گذشته این اتهامات را دارای انگیزه «سیاسی»‌ دانست و خاطرنشان کرد که عدم ارائه «اسناد و شواهد متقن» برای این نگرانی‌ها، به جایگاه علمی و تخصصی آژانس لطمه وارد خواهد کرد.
اکنون رئیس‌جمهور فرانسه به نمایندگی از رهبران گروه هشت کشور صنعتی خبر داده است که آنها در نشست خود که روز پنج‌شنبه آغاز شد به این نتیجه رسیده‌اند که ایران با سوء‌استفاده از اوضاع آشفته منطقه و قیام‌های مردمی در کشورهای عربی در چند ماه گذشته به برنامه اتمی‌اش ادامه داده است.
کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده و در کنار آن اسرائیل سال‌هاست که این سوء‌ظن را مطرح می‌کنند که مقامات جمهوری اسلامی سودای دستیابی به سلاح اتمی را در سر دارند.
اما مقامات ایرانی در تهران هر بار این اتهام را رد کرده و گفته‌اند که از این برنامه هسته‌ای تنها در جهت تولید انرژی برق برای مصرف در کشور بهره خواهند گرفت.

۱۳۹۰ خرداد ۶, جمعه

اجرای حکم شلاق علیه زندانی سیاسی قطع نخاعی در دادگاه انقلاب رشت

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" اجرای حکم شلاق علیه زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا که قطع نخاع می باشد و قادر به حرکت نیست و بر روی صندلی چرخ دار قرار دارد در دادگاه انقلاب رشت .

روز دوشنبه 2 خرداد ماه زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا به دادگاه انقلاب رشت فراخوانده شد و در آنجا به او ابلاغ گردید که می خواهند حکم ضدبشری و قرون وسطایی شلاق را به اجرا بگذارند. دادگاه انقلاب در حالی حکم شلاق را اجرا می کرد که او بر روی صندلی چرخدار قرار داشت و قادر به حرکت نبود و پشت وی هم دچار زخم بستر بود. مثانه وی عمل طبیعی خود را انجام نمی دهد واز ناراحتی حاد کلیوی رنج می برد.
زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا به اتهام واهی اینکه هنگامی که در مرخصی استعلاجی و در در بیمارستان بستری بوده به موقع خود را به زندان لاکان رشت معرفی نکرده است . به همین دلیل شعبۀ 1 دادگاه انقلاب رشت او را به 51 ضربه شلاق محکوم کرده بود.
زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا توسط بابایی رئیس شعبۀ 1 دادگاه انقلاب در سال 88 محکوم به 2 سال زندان شد و آبان ماه 88 به زندان لاکان رشت منتقل شد .ولی او به دلیل شرایط حاد جسمی قادر به تحمل حبس نیست . پزشک قانونی ،بهداری زندان و سایر مراکز پزشکی معالج وی این مسئله را مورد تایید کتبی قرار دادند و خواستار آزادی وی هستند. اما بازجویان وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب بدون توجه به شرایط این زندانی او را به زندان منتقل می کنند و هر بار با وخامت شدید حال وی، او را به بیمارستان منتقل می کنند و نهایتا مجبور به دادن مرخصی استعلاجی به وی می شوند.آقای عابدی در حال حاضر در مرخصی استعلاجی است و تحت درمان در بیمارستان می باشد.
زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا از زندانیان سیاسی دهۀ 60 می باشد که هنگام دستگیری، پاسداران به وی شلیک کردند و از ناحیه نخاع مورد اصابت گلوله آنها قرار گرفت و دچار قطع نخاع گردید و از آن زمان تا به حال قادر به حرکت نیست و با کمک صندلی چرخ دار حرکت می کند. اصابت گلوله باعث آسیب رساندن به سایر اندام های او گردید که از جملۀ آن کلیه و از کار افتادن کامل مثانه است.
مدت مرخصی استعلاجی وی 17 خرداد ماه پایان می پذیرد اما معالجات او هنوز پایان نیافته است واو باید روز 17 خرداد ماه خود را به زندان لاکان رشت معرفی کند. نگهداری این زندانی سیاسی در زندان جان او را در معرض خطر جدی قرار می دهد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،شلاق زدن به زندانی سیاسی که قطع نخاع می باشد و قادر به حرکت نیست و پشت او دچار زخم بستر می باشد را به عنوان یک عمل قرون وسطایی محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار رسیدگی به جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه در دادگاه بین المللی است.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
06 خرداد 1390 برابر با 27 می 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

ادامه اعتصاب کارگران کوره پزخانه های منطقه ساروقاميش بوکان

خبر رسیده از منطقه ساروقامیش بوکان حاکی از آن است که اعتصاب کارگران تعدادی از کوره پزخانه‌های این منطقه که از روز شنبه ۳۱ اردیبهشت آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.

به گزارش موکریان، خواسته کارگران کوره پزخانه‌های ساروقامیش بوکان افزایش دستمزد‌ها به ازای ساخت هر یکهزار قالب آجر به میزان ۳۵۰۰ تومان برای چرخ کش و ۱۰۰۰ تومان برای کوره چین می‌باشد.
تا لحظه تنظیم این خبر، کارفرمایان کوره پزخانه‌های یاد شده حاضر به قبول درخواست کارگران نشده‌اند و کارگران نیز اعلام نموده‌اند که تا دستیابی به خواست و مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.منبع: آژانس خبری موکریان

درگیری مزدوران لباس شخصی با مردم در مراسم بزرگداشت ناصر حجازی در تهران

article picture

درگیری و دستگیری در مراسم بزرگداشت ناصر حجازی در تهران

مراسم بزرگداشت ورزشکار مردمی ناصر حجازی از ساعت 11 صبح امروز در مسجد جامعه در شهرک غرب مقابل مجتمع میلاد نور برگزار شد. تعداد جمعیت بالغ بر دهها هزار نفر برآورد شده است. نیروهای سرکوبگر و بخصوص نیروهای لباس شخصی با مردم درگیر شدند و به ضرب و شتم مردم پرداختند. تعداد نیروهای لباس شخصی زیاد گزارش شده است.
مردم با شعارهایی مانند این همه مردم آمده به عشق ناصر آمده و نیز حرف حجازی حرف مردم این مراسم را به یک تجمع اعتراضی تبدیل کردند. بلافاصله دستگیری ها آغاز شد و بنا بر یک گزارش بالغ بر 30 تا 40 نفر بازداشت شدند.
تلاش سرکوبگران بر متفرق کردن مردم از طریق حمله و ضرب و شتم و گاز اشک آور بوده است. در درون مسجد نیز به زور مردم رابه طبقه چهارم زیر زمین مسجد منتقل کرده بودند تا مراسم در آنجا برگزار شود.
استقبال مردم بسیار گسترده تر از بهشت زهرا گزارش شده است و زنان و مردان جوان با مچ بندهای سبز حضور داشته اند

یکی از سرداران سپاه :مشایی به زودی دستگیر می شود

یکی از سرداران سپاه : مشایی از چند روز قبل به شدت تحت نظر بوده و محدودیت هایی برای وی اعمال شده و به زودی دستگیر می شود


گزارش دریافتی :یکی از سرداران سپاه در یک محفل خصوصی مدعی شد که اسفندیار رحیم مشایی از چند روز قبل به شدت تحت نظر و کنترل می باشد و به زودی به صورت علنی و با اعلان رسمی دستگیر می شود. بنا بر اظهارات این سردار سپاه اسفندیار رحیم مشایی حق برگزاری و همچنین شرکت در هیچ جلسه ای را بدون هماهنگی نداشته و از روزهای گذشته محدودیت های خاصی برای وی در نظر گرفته شده است. بنا به این اظهارات مشایی به صورت علنی تحت نظر بوده به طوری که چندین مامور امنیتی وی را در طول روز همراهی می نمایند و حتی مامورانی در اطراف خانه وی به صورت علنی مستقر می باشند. این سردار همچنین مدعی شده است که تا کنون مشایی چندین بار متعدد برای بازجویی احضار شده و به زودی دستگیر می شود . وی در این خصوص گفته است که "دستگیری مشایی دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد" شایان ذکر است که در روزهای گذشته سایت روز آنلاین با استناد به ذکر اخبار تائید نشده اعلام نموده بود که اسفندیار مشایی بازداشت شده است.


پارس دیلی نیوز

عفو بین‌الملل و کمیسیون جهانی قضات برای آزادی فوری وکلای ایرانی بیانیه مشترک صادر کردند
سازمان عفو بین‌الملل و کمیسیون بین‌المللی قضات، روز دوشنبه دوم خردادماه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ادامه حبس چند تن از حقوقدانان و وکلای برجسته ایرانی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنان شدند. 
به گزارش رادیو فردا، در بیانیه این دو نهاد بین‌المللی آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، مائده قادری و قاسم شعله سعدی، و همچنین لغو حکم محکومیت خلیل بهرامیان و روشن شدن وضعیت قانونی هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، و آزادی فوری او درخواست شده‌است.
این بیانیه یادآور می‌شود که بر پایه اصل ۱۶ از «اصول بنیادی سازمان ملل درباره نقش وکلا»، باید به حقوقدانان اجازه داده شود تا کار خود را «بدون ارعاب، مانع‌تراشی، آزار یا دخالت‌های نابجا» انجام دهند.
این بیانیه در پایان تاکید می‌کند که با وجود دعوتنامه‌ای که ایران در سال ۲۰۰۲ به تمامی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل فرستاده‌است، هنوز به «گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای استقلال وکلای دادگستری و قضات» اجازه ورود به ایران داده نشده ‌است. 

چهار نفر در یاسوج اعدام شدند/۱۱ اعدام در یک روز
چهار زندانی به اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان یاسوج در استان کهگیلیویه و بویر احمد اعدام شدند. 

دادستان استان کهگیلویه و بویر احمد در گفتگو با ایرنا گفت بامداد روز پنجشنبه چهار زندانی غیر بومی در زندان مرکزی یاسوج به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر پس از تشریفات قضایی اعدام شدند.
بامداد امروز در شهرهای ساری، قزوین و شیراز نیز ۷ زندانی به اتهام قتل، مواد مخدر و تجاوز اعدام شدند، ۵ زندانی در شهرهای شیراز و قزوین در ملاء عام اعدام شدند.

ستاره دار شدن مهدی حمیدی شفیق فعال دانشجویی دانشگاه تبریز

"مهدی حمیدی شفیق" دانشجوی رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز از سوی سازمان سنجش ستاره دار اعلام شد.
به گزارش آراز نیوز، دو هفته مانده به اعلام نتایج کنکور کار‌شناسی ارشد، مامورین اداره اطلاعات تبریز با وی تماس گرفته و ضمن تبریک گفتن قبولی وی از وی خواسته بودند  که برای ادای پاره‌ای توضیحات به ستاد خبری اداره اطلاعات مراجعه نماید که با مخالفت حمیدی شفیق مواجه شدند.

هرانا

۱۳۹۰ خرداد ۵, پنجشنبه

دو شهروند دیگر در ساری اعدام شدند
دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران گفت: رونده این مجرمان پس از دستگیری، در دادگاه انقلاب شهرستان ساری مورد رسیدگی قرار گرفت و سرانجام این حکم  در سحرگاه امروز پنج‌شنبه به اجرا در آمد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام اسدالله در این باره گفت: «در راستای مبارزه با قاچاق‌چیان و سوداگران مرگ دستگاه قضایی به حکم قانون بر اساس مطالبات مردم به وظایف خود قاطعانه عمل خواهد کرد.»
اجرای این احکام در بامداد پنج شنبه چهارم خردادماه، هفتمین اجرای حکم اعدام است.

رهانا

حداقل ۳۳ تن از شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت جانباختگان نقده بازداشت شدند

روز گذشته دو گروه از فعالین سیاسی و مدنی به دلیل شرکت در مراسم جانباختگان شهرستان نقده بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گروه اول بازداشت شدگان که از اردبیل عازم این شهرستان بودند توسط نیروهای امنیتی و در ورودی شهر نقده بازداشت شدند.

اسامی برخی از بازداشت شدگان که پس از اتمام زمان مراسم آزاد شدند به قرار زیر است:
آیدین ذاکری، حسن کریم‌زاده، سیامک میرزایی، نادر عزیزی، ولی آلیش‌زاده، مهدی اژدری به همراه هفت تن دیگر از فعالین آذربایجانی از جمله بازداشت شدگان هستند.
گروه دوم از بازداشت شدگان که موفق به شرکت در مراسم شدند پس از اتمام آن بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.
اسامی این فعالین به شرح ذیل است:
عباس لیسانی، ابراهیم رشیدی ساوالان، عسگر اکبرزاده، روزبه سعادتی، وحید فائزپور، مهرداد کرمی، افشین شهبازی، محمد احدی، صابر جهانی، حمید منافی نادارلی، محمد آخوندی چیخارلی، حمید جباری، علی خیرجو، علی پاکباز، جلیل تاری، یاشار پیری، کیان پیغامی، محمد اسکندر‌زاده و... از جمله این بازداشت شدگان‌اند که در مسیر بازگشت از مراسم بازداشت و به بازداشتگاه «۹پله ارومیه» منتقل شدند.
گفتنی است یک روز پیش از این نیز دو فعال دیگر به نامهای ابولفضل میرزاخانلی و محمود اوجاقلو که از شهرستان بهارستان واقع در جاده ساوه قصد شرکت در این مراسم را داشتند بازداشت شدند.

هرانا

گروگانگیری ۲۰ ماهه یک نوجوان بلوچ توسط وزارت اطلاعات

article picture

محمد صابر ملک رئیسی نوجوان بلوچ که ۲۰ ماه پیش تا کنون به صورت گروگان بازداشت شده است همچنان در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این نوجوان بلوچ به دلیل عدم همکاری برادرش با وزارت اطلاعات در اواخر سال ۸۸ در شهرستان چابهار بازداشت و از آن زمان تا کنون در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به صورت یک گروگان نگهداری می‌شود.


وی در طول بیست ماه گذشته همواره از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم بوده و بازداشت نامبرده نیز موجب عقب افتادگی تحصیلی وی شده است.

ماموران وزارت اطلاعات تاکنون توجیحی برای نگهداری این نوجوان در بازداشتگاه ارائه نکرده‌اند و عدم محاکمه وی توسط دستگاه قضایی نشانگر یک روند کاملا غیر قانونی در بازداشت نامبرده است.

برادر این زندانی پیش‌تر در گفتگویی با هرانا اعلام کرده بود که نگران آن است که هدف وزارت اطلاعات از نگهداری طولانی مدت وی در بازداشتگاه رسیدن وی به سن قانونی جهت صدور و اجرای حکم اعدام باشد.

علی رغم گذشت بیش از یکسال از زمان معرفی وی به عنوان جوان‌ترین زندانی سیاسی ایران تا کنون هیچ سازمان غیر دولتی در داخل و خارج کشور و هیچ یک از مجامع مهم حقوق بشری تلاشی برای پیگیری وضعیت این زندانی انجام نداده‌اند.

مجمد صابر ملک رئیسی هم اکنون ماه هاست که از حق تحصیل و زندگی عادی در شرایط آزاد محروم است و خانواده این زندانی ماه هاست حق ملاقات با وی را ندارند.

http://parsdailynews.com/77862.htm

تعطیلی تعدادی از نانوایی های سنندج و بیکاری کارگران

article pictureبنا بر گزارشهای رسیده بدنبال افزایش قیمت نان لواش از ۲۷ تومان به ۷۵ تومان و سپس از ۷۵ تومان به ۱۰۰ تومان و عدم توانایی مردم برای خرید معمول نان مصرفی روزانه، تعدادی از نانوایی های سنندج به تعطیلی کشیده شدند و کارگران شاغل در آن‌ها بیکار شدند.
اتحاديه‌ آزاد كارگران ايران:دستمزد کارگران نانوایی ها در سنندج قبل از افزایش قیمت نان به ازای ۳۲ تخته ۱۵۸۰۰ تومان بود. اما با قطع سوبسید نان و افزایش قیمت آن از ۲۷ تومان به ۷۵ تومان دستمزد کارگران به ازای هر ۲۶ تخته به ۱۶۰۰۰ افزایش پیدا کرد و سپس با افزایش قیمت نان به صد تومان دستمزد کارگران به ازای هر ۲۶ تخته به ۲۰۸۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.
بنا بر این گزارش علیرغم افزایش دستمزد کارگران نانوایی ها به ازای هر تخته، از آنجا که گران شدن نان باعث خرید کمتر از سوی مردم و افت پخت نانوایی ها شده است دستمزد کارگران در کلیت خود کاهش پیدا کرده و از سویی نانوایی ها نیز قادر به پرداخت دستمزد بیشتر به کارگران خود نیستند. به همین دلیل کارفرمایان تعدادی از نانوایی ها طی هفته‌های گذشته اقدام به تعطیلی نانوایی های خود کرده‌اند و کارگران آن‌ها بیکار شده اند.
بنا بر این گزارش علیرغم شکایت کارگران نانوایی ها نسبت به بیکار شدن خود، پیش‌بینی می‌شود روند تعطیلی نانوایی ها در سنندج همچنان ادامه پیدا کند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – سوم خرداد ماه ۱۳۹۰

باز هم اعدام، چهار شهروند دیگر در ملاء عام در شيراز به دار آویخته شدند


منبع حکومتی:چهار نفر مجرم در دو نقطه شهر شيراز، براساس احكام قضايي، پنجشنبه در ملأ عام اعدام شدند.
سایت حکومتی ايرنا: حميد رنجبر اسلام لو و حميدرضا باقري ده كره در ميدان كوزه گري شيراز به دار آويخته شدند.
براساس احكام صادره از دادگستري و طبق برگه هايي كه توزيع شد، جرم هاي اين دو نفر، شركت در سرقت هاي مسلحانه، آدم ربايي، سرقت به عنف و عادي، تخريب عمدي، شرب خمر، ايراد ضرب و جرح عمدي و رابطه نامشروع بوده است.
همچنين مسعود دهقان و مهدي علي پور به جرم تجاوز به عنف به ناموس مردم در شهرك گلستان شيراز به دارآويخته شدند.
لازم به ذکر است که بامداد امروز پنجشنبه یک نفر در قزوین در ملاء عام اعدام شد و رژیم وحشی فقیه ، از یک پسر نوجوان برای اجرای حکم اعدام در ملاء عاماستفاده کرد. خبر در همین مورد در لینک های زیر
http://parsdailynews.com/83965.htm
http://parsdailynews.com/83948.htm
 

انتقال معلم زندانی رسول بداقی در پنجمین روز اعتصاب غذا به سلولهای انفرادی

article picture


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" معلم زندان رسول بداقی در پنجمین روز اعتصاب غذای خود به سلولهای انفرادی بند 1 شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج منتقل شد.
معلم زندانی رسول بداقی در اعتراض به خفقان موجود،عدم آزادی بیان،وجود تشکلهای مستقل، دادگاه های فرمایشی،محدودیتهای غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی ،تحت فشار قرار داد خانواده های زندانیان سیاسی از روز یکشنبه اول خرداد ماه همراه با تعداد دیگری از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زد و طی نامه ای به مسئولین زندان اعلام نمود که تا رسیدگی به مطالباتش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.
بدستور بازجویان وزارت اطلاعات روز پنجشنبه 5 خرداد ماه حوالی ساعت 15: 14 در پنجمین روز اعتصاب غذای این معلم زندانی بجای رسیدگی به خواسته های به حق وی ،او را به سلولهای انفرادی بند 1 منتقل کردند تا تحت شکنجه های جسمی و شرایط قرون وسطایی قرار دهند.
رسول بداقی در نامه ای مکتوب به مسئولین زندان ابراز کرد تا رسیدگی به مطالباتش اعتصاب خواهد نمود. وی مطالباتش را بطور مشخص به این شکل عنوان کرده است :
1- اجرای آیین نامه زندانها بطور کامل شامل ملاقات حضوری ،تلفن و حق استفاده از مرخصی
2- جلوگیری از فشار بر خانواده های زندانیان سیاسی و امنیتی
3- بهبود وضعیت صنفی و رفاهی زندانیان، وی همچنین در بخشی از نامه اش اعتصاب خود را اعتراض به دادگاه های فرمایشی و مشخصا دادگاه خودش و وضعیت بد آموزش و پرورش از نظر کمی و کیفی و اعتزاض به خفقان موجود و عدم آزادی بیان ... و تشکلها عنوان کرد.
گفتنی است وضع جسمی رسول بداقی به هیچ وجه مطلوب نبوده و زندانیان سیاسی گوهردشت شدیدا نگران وضعیت وی هستند. در حال حاضر علاو بر رسول بداقی تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا بسر می برند. اسامی بعضی از آنها به قرار زیر می باشد:کیوان صمیمی،مهدی محمودیان و ... می باشند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، انتقال معلم زندانی در پنجمین روز اعتصاب غذا و در شرایط نامطلوب و نگران کننده شدیدا ابراز نگرانی می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و مراجع بین المللی خواستار اقدامات فوری برای و نجات جان این معلم زندانی است.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
05 خرداد 1390 برابر با 26 می 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگران ویژه دستگیریهای خودسرانه و شکنجه
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
 

احمدی مقدم:برخوردها با" بد حجابی" شدت می یابد

article picture

منبع حکومتی:فرمانده نیروی انتظامی گفت: در صورتی که در برخورد با بدحجابی، نتیجه مطلوب حاصل نشود، برخوردها شدت می یابد.


واحد مرکزی خبر: احمدی مقدم در حاشیه همایش معاونان سازمان وظیفه عمومی افزود: متاسفانه برخی افراد با بی‌توجهی یا به صورت عامدانه هنجارشکنی می کنند و عرف را زیر پا می گذارند.

وی گفت: اگر بخواهیم مسائل شرعی را در این زمینه رعایت کنیم، شرایط بسیار سخت تر خواهد شد.

احمدی مقدم با بیان اینکه نیروی انتظامی عرف حجاب را در جامعه در نظر می گیرد و انتظار داریم این عرف رعایت شود، افزود: متاسفانه برخی افراد به صورت مانکن و بسیار زننده در جامعه حاضر می شوند که نوعی هنجار شکنی به شمار می رود.

فرمانده ناجا گفت: پلیس برخورد با بدحجابی را از اردیبهشت امسال آغاز کرده است و در صورتی که به شرایط مطلوب نرسیم، شدت برخوردها افزایش می یابد.

اعتراض کارگران شرکت ریسندگی کاشان و اعتصاب غذای نامحدود گروهی از آنان


کارگران شرکت ریسندگی کاشان در روز سوم خرداد با تجمع در مقابل فرمانداری این شهر نسبت به حقوق عقب افتاده خود اعتراض کردند.
به گزارش جرس و به نقل از و وبلاگ «نانموده های مدرسه»، این کارگران بمدت سی ماه حقوق دریافت نکرده اند و تعدادی از کارگران این شرکت ریسندگی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده اند.
بر اساس این گزارش، تعداد این افراد (اعتصابیون) که به بیش از هفت نفر می رسد، همراه با دیگر کارگران، با برانکار و سرم بدست در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
گفتنی است کاشان که یکی از شهرهای کارگری ایران و از مراکز صنعت نساجی کشور می باشد هر از گاهی شاهد تجمع کارگران بیکار شده این صنعت می باشد.
طی ماههای گذشته، بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی کشور، بدلیل عدم پرداخت حقوق کارگران و کارکنان، تصمیم به تعطیلی توسط مسئولین، همچنین شرایط طاقت فرسای کار و همچنین عدم تحقق وعده های مقامات، شاهد اعتراضات و همزمان برخورد ماموران انتظامی و امنیتی بوده اند.
هرانا

شرح بازداشت افروز فرمانبرداری شهروند بهائی
افروز فرمانبرداری، شهروند بهائی ساکن گوهردشت کرج، از جمله بازداشت شدگان بهائی در روز یکم خرداد ماه است.
به گزارش خبرنگار «خانه حقوق بشر ایران»، یکم خرداد، حدود ساعت یازده صبح، چهار نفر از مأمورین سازمان اطلاعات به عنوان “پست چی” وارد خانه ی افروز فرمانبرداری، شهروند بهایی ساکن گوهردشت کرج، شدند.
پس از تفتیش کامل خانه و جمع آوری مقدار زیادی جزوه، کتاب، سی دی، یادداشت و عکس های شخصی در اتاق ایشان، در اتاق را پلمب کرده و ایشان را به همراه دو دستگاه لپ تاپ، دو دستگاه هارد-دیسک، دو کیف سی دی و چند جزوه با خود بردند. وی، بعد از ظهر همان روز با خانواده تماس گرفته و اطلاع دادند که به صورت موقت در زندان گوهردشت زندانی است.
افروز فرمانبرداری، در حال حاضر و بعد از انتقال از زندان گوهردشت به زندان کچویی کرج، در زندان اوین تهران زندانی است. سوم خردادماه، هفت نفر از مأمورین امنیتی با یک دستگاه وانت برای بار دوم به خانه ی وی مراجعه کرده، و تمام وسایل جمع آوری شده در اتاق را با خود بردند.  از زمان انتقال به زندان اوین دیگر تماسی با خانواده شان نگرفته اند.

رهانا

مجید تمجیدی، فعال کارگری در بند ۳۵۰ اوینیکی از اتهامات مجید تمجیدی اجتماع و تبانی بر ضد امنیت ملی عنوان شده که وی هر بار این اتهام را رد کرده وبر این نکته  تاکید کرده است که فقط برای تحقق خواسته های صنفی کارگران فعالیت می کرده است.
بنا به گزارش تارنمای کلمه، تمجیدی از بسیاری از حقوی زندانیان عادی نیز محروم است و اعتراض های خانواده وی در این زمینه به نتیجه ای نرسیده است.

کلمه

کشته شدن دو شهروند در مناطق مرزی کردستانطی روزهای گذشته دوتن از شهروندان کرد براثر تيراندازی نيروهای دولتی در مناطق مرزی سردشت و پيرانشهر کشته شدند. به گزارش زمانه، روز سه‌شنبه سوم خردادماه، ملا کاکايی يکی از افراد کاسب در منطقه مرزی خدراوی سردشت به علت شليک مستقيم نيروهای انتظامی جان خود را از دست داد. 

گفته می‌شود در اين رويداد شماری از حيوانات بارکش نيز کشته شدند.
همچنين منابع خبری کردستان از کشته شدن يکی از کولبران در مناطق مرزی پيرانشهر به‌نام ابراهيم خضرزاده خبر دادند.
شاهدان عينی گفته‌اند، اين شهروند هيچ‌گونه کالايی حمل نکرده و بر اثر تيراندازی نيروهای دولتی کشته شده است.
پيرانشهر و سردشت دو شهر مرزی واقع در استان آذربايجان غربی هستند که عمده ساکنان اين شهرها به داد و ستد کالاهای مرزی مشغول هستند.

بیانیه، وکلای زندانی را فوری آزاد کنید


عفو بین‌الملل و کمیسیون جهانی قضات برای آزادی فوری وکلای ایرانی بیانیه مشترک صادر کردند
سازمان عفو بین‌الملل و کمیسیون بین‌المللی قضات، روز دوشنبه دوم خردادماه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ادامه حبس چند تن از حقوقدانان و وکلای برجسته ایرانی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنان شدند.
به گزارش رادیو فردا، در بیانیه این دو نهاد بین‌المللی آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، مائده قادری و قاسم شعله سعدی، و همچنین لغو حکم محکومیت خلیل بهرامیان و روشن شدن وضعیت قانونی هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، و آزادی فوری او درخواست شده‌است.
این بیانیه یادآور می‌شود که بر پایه اصل ۱۶ از «اصول بنیادی سازمان ملل درباره نقش وکلا»، باید به حقوقدانان اجازه داده شود تا کار خود را «بدون ارعاب، مانع‌تراشی، آزار یا دخالت‌های نابجا» انجام دهند.
این بیانیه در پایان تاکید می‌کند که با وجود دعوتنامه‌ای که ایران در سال ۲۰۰۲ به تمامی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل فرستاده‌است، هنوز به «گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای استقلال وکلای دادگستری و قضات» اجازه ورود به ایران داده نشده ‌است

جنگ گرگ های درنده ، باند احمدی نژاد:مصباح و جنتی قم را هم نمی‌توانند اداره کنند

article picture


سایت «جوان آنلاین» نوشت که یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد در واکنش به حملات محمدتقی مصباح یزدی و احمد جنتی به دولت دهم گفته که آن‌ها حتی توان اداره شهر قم را هم ندارند، چه برسد که این‌گونه حرف بزنند.
سایت دیگربان ، نزدیک به اصلاح طلبان حکومتی ، نوشت:مصباح یزدی و جنتی دو روحانی بلند‌پایه‌ حامی علی خامنه‌ای هستند که تا چندی پیش از هواداران سرسخت احمدی‌نژاد به شمار می‌‌آمدند و در حال حاضر به یکی از جدی‌ترین منتقدان وی تبدیل شده‌اند.
این دو روحانی در هفته‌های اخیر به طور مستقیم گزارش‌ها درباره توسل دولت دهم به رمالی و جن‌گیری را تائید کرده و گفته‌اند احمدی‌نژاد از سوی اسفندیار رحیم‌مشایی «تسخیر» شده است.
آن‌طور که «جوان‌آنلاین» نوشته٬ این فرد نزدیک به احمدی‌نژاد {اسفندیار رحیم‌مشایی} با اظهارات خود «پرده دیگری از روحانیت ستیزی خود را به نمایش گذاشته است.»
این سایت نوشته که تیم محمود احمدی‌نژاد «معارضه و تاختن با روحانیت را به عنوان یک راهبرد در دستور کار خود قرارداده و در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نیست.»
حامیان علی خامنه‌ای می‌گویند که تیم احمدی‌نژاد اعتقادی به ولایت فقیه و روحانیت ندارد و برای حذف آن‌ها ار عرصه قدرت تلاش می‌کند.
احمدی‌نژاد سال‌هاست که از سوی روحانیون قم تحت انتقاد‌های شدید قرار دارد و رابطه‌اش با مراجع تقلید تیره است.
رئیس دولت دهم قصد دارد پنجشنبه این هفته به قم سفر کند٬ اما گروهی از حامیان خامنه‌ای از وی خواسته‌اند در این سفر اسفندیار رحیم‌مشایی را با خود نیاورد.
این در حالی است که «جوان آنلاین» نوشته رحیم‌مشایی تلاش می‌کند در این سفر احمدی‌نژاد را همراهی کرده و در قم تنش‌هایی ایجاد کند.
 دگربان

جمهوری اسلامی به نقض گسترده حقوق بشر متهم شد

article picture


سمینار نمایندگان ملیت ها و اقوام ایرانی درکنگره آمریکا برگزار شد.
نمایندگان اقوام و اقلیت های ایرانی روز دوشنه 23 – 5 – 2011 در کنگره آمریکا برای بررسی اوضاع جاری در ایران سمیناری تحت عنوان " ملیت ها ، اقوام واقلیت های اتنیکی ومذهبی در محاصره حکومت ایران " برگزار کردند.
در این سمینارنمایندگان برخی از احزاب وتشکل های ایرانی مخالف جمهوری اسلامی و همچنین تعدادی از نمایندگان کنگره وکارمندان ارشد آن شرکت داشتند.
مصطفی هجری ، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ، کریم عبدیان نماینده کنگره ملیت های ایران فدرال درآمریکا ، محمد حسن حسین برفعال بلوچ ، لیلی میلانی رئیس سازمان دفاع از حقوق زنان ایران ، کارول پرون هوبر نویسنده کتاب مرگ دکترقاسملو، سام یربی وکیل و فعال دفاع از حقوق اقلیت یهودی در ایران و نویسنده کتاب " 30 سال بعد " حضور داشتند.

۱۳۹۰ خرداد ۴, چهارشنبه

اخراج دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران


بر اساس رای کمیته مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رضا قاضی نوری دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران که در مرحله دفاع از پایان نامه قرار داشت، از ادامه تحصیل محروم شده است.
به گزارش دانشجونیوز علیرغم درخواست کتبی ریاست دانشگاه تهران برای تجدید نظر در حکم مذکور، کمیته مرکزی وزارت علوم به دلیل آنچه که محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم و رئیس کمیته "عدم حصول تغییر در مواضع دانشجو" خوانده، از بررسی مجدد پرونده خودداری نموده و از ادامه تحصیل وی که پیش از این از سوی دفتر استعداد درخشان دانشگاه تهران به دلیل معدل بالا و تألیف مقالات علمی و پژوهشی در ژورنال‌های داخلی و خارجی، حائز شرایط ورود بدون آزمون به دوره دکتری شناخته شده بود،
رضا قاضی نوری، عضو انجمن اسلامی دموکراسی خواه دانشگاه تهران و فعال دانشجویی دانشگاه تهران، بارها به علت فعالیت هایش از سوی کمیته انضباطی و حراست دانشگاه تهران احظار و تهدید شده است.
همچنین وی در دوره کارشناسی با احکام توبیخ و محرومیت موقت از تحصیل مواجه شده بود


دانشجو نیوز

ادامه جنگ گرگها؛ حمله باند احمدی نژاد به آخوندها

روزنامه جوان (سپاه پاسداران): یكی از چهره های موثر جریان انحرافی در اظهاراتی ضمن حمله به برخی از مراجع پرده دیگری از روحانیت ستیزی خود را به نمایش گذاشته است.
یكی از چهره های موثر جریان انحرافی در گفتگویی با برخی از یاران خود با اشاره به انتقادات و افشاگری هایی كه توسط آیت الله مصباح یزدی و آیت الله جنتی در باره ابعاد فكری – عقدیتی جریان انحرافی داشته اند،ضمن حمله به آنان گفته است:این ها حتی توان اداره قم را هم ندارند چه برسد بیایند اینگونه حرف بزنند.
وی همچنین ضمن بدگویی از برخی از علماء تصریح كرده است كه من تازه می فهم كه بهزاد نبوی راست می گفته است!.
گفتنی است این اظهارات در حالی صورت می پذیرد كه جریان انحرافی معارضه و تاختن با روحانیت را به عنوان یك راهبرد در دستور كار خود قرارداده و در این مسیر از هیچ كوششی فرو گذار نیست.
دیگر اخبار تكمیلی دیگر دراین زمینه حاكی است در حالی كه دولت درآستانه سفر به شهر مقدس قم می باشد،لیدر جریان انحرافی فشار فراوانی را وارد ساخته كه در این سفرحضور داشته باشد.
منابع آگاه در این زمینه می گویند،لیدر جریان انحرافی تلاش دارد به تزریق تنش های هدفمندی در این سفر اقدام كندایران پرس نیوز

از وضعیت و شرایط دستگیر شدگان 11 اردیبهشت هیچ خبری در دست نیست

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ، علیرغم گذشت بیش از 3 هفته از دستگیری، دستگیر شدگان 11 اردیبهشت ماه و انتقال آنها به سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین از وضعیت و شرایط آنها هیچ خبری در دست نیست.

در پی یورش وحشیانه، گسترده و همزمان سربازجویان وزارت اطلاعات و مامورانشان به 5 منزل مسکونی در نقاط مختلف تهران و دستگیری 8 نفر که در دو مورد آن دستگیری تمامی اعضای خانواده می باشد و انتقال آنها به سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات بیش از 3 هفته می گذرد. علیرغم گذشت 25 روز از دستگیری آنها ولی همچنان از وضعیت و شرایط آنها هیچ خبری در دست نیست.عدم دادن ملاقات و ممنوعیت تماس تلفنی حاکی از آن است که سربازجویان وزارت اطلاعات آنها را تحت بازجویهای طولانی وشکنجه های جسمی و روحی خود قرار داده اند.
در جریان یورش وحشیانه و غیر انسانی 8 نفر دستگیر شدند که اسامی آنها را به قرار زیر می باشند:


اجرای حکم ضدبشری اعدام، یک جوان 27 ساله در زندان گوهردشت کرج

article picture


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" حکم ضدبشری اعدام یک زندانی که روز دوشنبه به سلولهای انفرادی بند 1 زندان گوهردشت کرج منتقل شده بود روز سه شنبه به اجرا گذاشته شد.
روز سه شنبه 3 خرداد ماه حکم ضدبشری اعدام زندانی صادق حشمتیان 27 ساله پس از نزدیگ به 7 سال زندانی بودن در زندان گوهردشت کرج به اجرا گذاشته شد. علیرغم گذشت 2 روز از اعدام این زندانی هنوز قوۀ قضاییه و رسانه های حکومتی از اعلام آن خوداری می کنند. عدم اعلام اجرای حکم جنایتکاران و ضدبشری حکم اعدام این جوان زندانی دلیل قاطعی بر آن است که اعدام ها بصورت گسترده و در خفا در زندانهای مختلف رژیم ولی فقیه به اجرا گذشته می شود.

ادامه اعدام های فله ای و مخفیانه در زندان وکیل آباد مشهد

article picture

ادامه اعدام های مخفیانه و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد: اعدام دهها زندانی دیگر در چند نوبت در فروردین و اردیبهشت

با آنکه مقامات قضایی جمهوری اسلامی در خصوص انجام اعدام زندانیان مرتبط با جرائم موادمخدری در زندان وکیل آباد مشهد همچنان سکوت کرده واز اعلام وقوع و تعداد چنین اعدام هایی سرباز می زنند، منابع موثق به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفتند که طی نیمه دوم اسفند ۸۹ و فروردین و اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ نزدیک به ۷۰ تن در این زندان اعدام شده اند. این اعدام ها به صورت هفتگی و به صورت دسته جمعی صورت گرفته است. علیرغم محدودیت های اطلاع رسانی از داخل زندان و منابع دیگر امکان تعیین دقیق تعداد زندانیان اعدام شده را دشوار می نماید منابع یاد شده تعداد ۷۰ زندانی را مورد تایید قرار داده اند.

به گفته منابع یاد شده اعدام های گسترده یاد شده به صورت دسته جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد صورت گرفته است. آخرین نوبت از اعدام های یاد شده در دو ماه گذشته مربوط می شود به تاریخ دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه که طی آن ۱۰ زندانی اعدام شده اند. اعدام های صورت گرفته در رابطه با مجرمانی بوده که در ابطه با حمل، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. این اعدام ها نیز بدون اطلاع و حضور خانواده و وکلا محکومان به اعدام و حتی بدون اطلاع قبلی خود اعدام شدگان اجرا شده است.


فعالان حقوق زنان را آزاد کنید

article picture(۳ خرداد ۱۳۹۰) کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز گفت که مقامات قضایی ایران باید بلافاصله دو فعال حقوق زنان که اخیرا بازداشت شده اند را آزاد کنند. کمپین همچنین افزود که قوۀ قضاییه باید آزار و محاکمات خودسرانۀ شهروندانی که دست به فعالیتهای مسالمت آمیز در راستای به چالش کشیدن قوانین تبعیض آمیز ایران میزنند را خاتمه دهد.
دو فعال حقوق زنان و اعضاء کمپین یک میلیون امضاء، مریم بهرمن و محبوبه کرمی، در تاریخ های ۲۱ و ۲۲۵ اردیبهشت دستگیر شدند. بهرمن در مکان نامعلومی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” نگهداری میشود. کرمی برای آغاز حکم سه سال زندان خود به اتهام “عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر، “تبلیغ علیه نظام،” “تجمع و تبانی با قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور” و “نشر اکاذیب” به زندان منتقل شده است. افسردگی شدید محبوبه کرمی سلامتی وی را در زندان در خطر قرار می دهد.
آرون رودز، سخنگوی کمپین گفت: “ادامۀ محاکمات قیر عادلانه و خودسرانۀ زنانی که به صورت مسالمت آمیز و قانونی در پی حقوق برابر هستند، حکومت ایران را نه تنها با مردم خویش و قوانین بین المللی، بلکه با مردمی که در سراسر منطقه به دنبال تساوی، احترام، و حقوق بشر هستند نیز در تقابل قرار می دهد.”
مریم بهرمن، فعال حقوق زنان، وبلاگ نویس و از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، روز ۲۱ اردبیهشت ماه در منزلش در شیراز با حکم قضایی که گفته می شود توسط دادگاه انقلاب شیراز صادر شده است دستگیرشد. ماموران امنیتی صبح زود به منزل او وارد شدند و سه ساعت به تفتیش خانۀ مریم بهرمن پرداختند و مقداری از وسایل شخصی او را ضبط کردند. به گزارش منابع، محل نگهداری مریم بهرمن نامعلوم است و خانوادۀ وی هیچگونه اطلاعاتی در بارۀ وضعیت وی و یا موقعیت قضایی وی ندارند.

مراسم گرامیداشت تولد مجید توكلی، هاشم خواستار، هنگامه شهیدی و بهمن احمدی امویی در مشهد

جمعی از دانشجویان و فعالین مدنی شهر مشهد سالروز تولد هاشم خواستار، مجید توكلی، هنگامه شهیدی و بهمن احمدی امویی را جشن گرفتند.

گزارش دانشجونیوز حاضران در این جلسه ضمن گرامیداشت چهاردهمین سالروز دوم خرداد، یاد و خاطره همه زندانیان سیاسی و به ویژه زندانیان جنبش سبز را گرامی داشتند و خواهان آزادی همه زندانیان عقیدتی شدند.

فعالین دانشجویی و مدنی حاضر در این جلسه با یاد كردن از مجید توكلی به عنوان اسوه مقاومت جنبش دانشجویی، مهندس هاشم خواستار عضو كانون صنفی معلمان، هنگامه شهدیدی به عنوان روزنامه نگاری كه با فشارهای زیادی در دو سال گذشته در زندان روبرو بوده است و بهمن احمدی امویی كه به جرم انتقاد به سیاست های اقتصادی دولت روانه زندان شده است، خواهان آزادی این چهار زندانی شدند.
در این مراسم خانوده آقای خواستار نیز حضور داشتنه و سخنانی را خطاب به حاضرین بیان کردند.
همسر آقای هاشم خواستار در این مراسم ضمن اشاره به وضعیت وی، نسبت به انتقال هاشم خواستار به بند مجرمین خطرناك و اعدامی زندان وكیل آباد انتقاد كرد و گفت: "مسئولیت سلامت آقای هاشم خواستار با مقامات قضایی و امنیتی مشهد است كه دستور انتقال وی به بند زندانیان خطرناك را صادر كرده اند."‏
آقای هاشم خواستار عضو كانون صنفی معلمان در حالی در این روز ۵۸ ساله شد كه به علت انتقاد به سیاست های حاكم بر كشور همچنان در بند مجرمین خطرناك زندان وكیل آباد مشهد زندانی میباشد.دانشجو نیوز

وبلاگ‌نویس تونسی در اعتراض به سانسور از وزرات استعفا دادسلیم عمامو، وبلاگ‌نویس  ۲۳  ساله‌ی تونسی که در دولت موقت بعد از «انقلاب یاس» در تونس، به سمت وزیر ورزش و جوانان منصوب شده بود، استعفا داد. سلیم عمامو دلیل استعفای خود را اعتراض به سانسورهای تازه‌ای که از سوی دولت موقت تونس در اینترنت اعمال می‌شود، اعلام کرد. 
سلیم عمامو یکی از گردانندگان وب‌سایت مشهور ReadWriteWeb است که از معروف‌ترین وبلاگ‌های تکنولوژی به زبان انگلیسی است.او در سال‌های اخیر از شناخته‌شده‌ترین منتقدان دولت تونس به ریاست زین‌العابدین بن‌علی و سانسوری که بر اینترنت اعمال می‌کرد بود. دولت سابق تونس او را به دلیل مخالفت با سانسور و تلاش برای گسترش آزادی‌بیان در اینترنت، بازداشت کرده بود. 

منبع: دویچ وله

دفاعيات شهابی و وکيل او در دادگاه امروز

بر اساس خبری که به تاييد يکی از اعضای خانواده ی رضا شهابی کارگر زندانی در بند 209 زندان اوين رسيده است،امروز چهارشنبه 4 خرداد 90 بعد از يک سال تعلل و کارشکنی مقامات قضايی و امنيتی و ادامه ی بازداشت بی دليل وی ،دادگاه محاکمه ی رضا در شعبه ی 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی برگزار گرديد.
در اين دادگاه رضا و وکيلش،آقای مسعود شفيعی با استدلال و بسيار صريح و محکم اتهامات واهی طرح شده عليه رضا شهابی را رد کردند و خواستار اعلام حکم برائت و آزادی فوری نامبرده شدند.
قابل ذکر است که دستگاه قضايی در يک دروغ و تعلل آشکار علت ادامه ی بازداشت رضا را عدم توانايی خانواده برای توديع وثيقه اعلام کرده اند و اين موضوع با اعتراض وکيل مدافع قرار گرفته است و در واقع ادامه ی بازداشت شهابی تنها به دليل خواست غير قانونی مقامات قضايی و امنيتی بوده و اين موضوع که خانواده نميتوانسته اند وثيقه توديع کنند دروغی آشکار و بهانه ای بيش نيست.اين در حالی است که هم اکنون برای رضا وثيقه ی 60 ميليون تومانی گرو گذاشته شده و اعضای خانواده پيشتر اعلام کرده بودند برای توديع وثيقه ی صد ميلون تومانی نيز اعلام آمادگی ميباشند.
همچنين نماينده ی دادستان در يک اقدام خلاف عرف قضايی جاری و حتا بر خلاف به اصطلاح قوانين خودشان هنگامی که استدلالات رضا و وکيلش را در مورد دواتهام شنيده است درخواست اعلام يک ماده ی اتهامی ديگر خارج از کيفرخواست نموده که اين مورد مورد اعتراض وکيل قرار گرفته است؛ اما به نظر ميرسد نماينده ی دادستان و دستگاه قضايی برای ادامه ی آزار و اذيت شهابی و خانواده اش قصد دارد اين ماده ی اتهامی را نيز به قاضی پيشنهاد کنند.
رضا شهابی در حالی که به شدت منع ميشده است تا با کسی صحبت نکند در ميان جمع خانواده و دوستان به محوطه ی دادگاه برده شد و تنها دختر خردسال وی توانست برای چند ثانيه و در حالی که به شدت گريه ميکرد وی را بغل کند.مامورين اطلاعاتی از تماس ديگران با رضا جلوگيری کردند و حتا توسط قاضی صلواتی جازه داده نشد که همسر و خواهر و برادر رضا او را ملاقات کنند و يا در جلسه ی دادگاه حاضر شوند.
با اين حال رضا شهابی با روحيه ی بسيار عالی و در حالی که بر دستانش دستبند زده شده بود با چهره ای خندان برای همگان دست تکان داد و پی در پی بوسه نثار جمع کرد.
رضا شهابی کارگر و عضو هيات مديره ی سنديکای کارگران شرکت واحد اکنون به مدت يک سال است که بی دليل و تنها به خاطر دفاع از حقوق کارگران دربند است و تا کنون به دلايل واهی و بارها دادرسی وی به تعويق افتاده بود. منبع: روشنگری

سه نامزد سمت گزارشگر ويژه سازمان ملل برای ايران معرفی شدند

عدالت برای ايران: احمد شهيد، وزير خارجه سابق مالديو، روبرتو توسکانو، سفير سابق ايتاليا در ايران و امين مدني، وکيل حقوق بشر سوداني، با رای اعضای شورای مشورتی شواری حقوق بشر سازمان ملل به عنوان کانديداهای احراز سمت گزارشگر ويژه وضعيت حقوق بشر در ايران به مرحله نهايی راه يافتند.

در روز ۲۴ مارس سال جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با صدور قطعنامه ای به تعيين گزارشگر ويژه‌ای برای بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران رأی داد. با روشن شدن اسامی کانديداها، اين شورا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن يکی از اين سه نفر را به عنوان گزارشگر ويژه سازمان ملل برای وضعيت حقوق بشر در ايران انتخاب خواهد کرد.

گروه مشورتی (Consultative Group) متشکل از نمايندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر از کشورهای هند، فنلاند، روماني، زامبيا و پاناما بودند که طی ۶ نشست رسمی به بررسی کانديداهای پيشنهادی نشسته و از بين آنان افرادی را که با ملزومات عمومی و همچنين ويژگی های کشور مورد نظر خوانايی داشته باشند را انتخاب کردند. اين شش نشست با حضور کليه اعضای اين گروه و در تاريخ های ۲۰ آوريل، ۴و۵ ماه مه و ۱۱ و ۲۰ و ماه مه ۲۳ برگزار شد. در ميان کانديداهای احراز پست گزارشگری ويژه سازمان ملل، نام نسرين مصفا، رييس مرکز حقوق بشر دانشگاه تهران و حسن ضيايی فر، رييس مرکز حقوق بشر اسلامی که هر دو از سوی جمهوری اسلامی نامزد شده اند به چشم می خورد. همچنين نام پيام اخوان، استاد حقوق بين الملل دانشگاه مک گيل کانادا نيز در بين کانديداها ذکر شده است. 


صدور یک سال حبس برای مسرور فضلی، شهروند بهایی


در دی ماه ۸۹ مسرور فضلی به همراه چند تن از شهروندان بهایی دستگیر و پس از باجویی مدتی را در زندان ارومیه سپری کرده بودند.
به گزارش خبرنگار «خانه حقوق بشر ایران» فضلی به همراه دیگر بازداشت شده‌گان در تاریخ ۲۹ دی‌ماه با قید وثیقه و به طور موقت آزاد شدند.
این در حالی است که روز چهارشنبه مورخ چهارده اردیبهشت ماه، شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه حکم ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی را برای مسرور فضلی صادر کرده است.

رهانا

نصب شنود بر روی گوشی های ملاقات کابینی در زندان اویندر ادامه محدودیتها برای زندانیان سیاسی، کلیه مکالمات کابینی آنها شنود می شود.
به گزارش جرس، خانواده زندانیانی که از امکان ملاقات کابینی برخوردارند می گویند با وجود شیشه ای دوجداره، به روی گوشی های تلفن هم دستگاه شنود کار گذاشته اند.
بر اساس این گزارش، خانواده ها گلایه کرده اند که در این مدت کوتاه ملاقات، زندانی ناچار است تمام مدت انگشت خود را روی دکمه ای که برای کنترل و مانیتور مکالمات نصب کرده اند فشار دهد تا بتواند به صحبت خود ادامه دهد.
اعمال محدودیتهای بیشتر برای زندانیان سیاسی در حالی صورت می گیرد که این زندانیان از ابتدایی ترین حقوق انسانی و قانونی خود محروم هستند.
عدم دسترسی به هوای تازه، قطع تلفن، نبود امکانات بهداشتی و تغذیه مناسب از جمله نارسایی هایی است که در حال حاضر زندانیان از آن رنج می برند.

اعدام يک شهروند ديگر در آذربايجان غربی

روز گذشته يک زندانی کرد اهل اروميه به نام عبدالله - ج در زندان سلماس اعدام شد.
به گزارش موکريان ، اين شهروند که در زندان سلماس به سر می برد به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر توسط دادگاه به اعدام محکوم شده بود که اين حکم روز گذشته در زندان اين شهر به اجرا درآمد.
ياد آور می گردد که بامداد روز يکشنبه يکم خرداد ماه نيز سه نفر از زندانيان زندان مرکزی اروميه که نام دو تن از اين افراد چنگيز – ن و منصور – م اعلام شده به دستور مراجع قضايی در محوطه اين زندان به اتهام قاچاق مواد به دار آويخته شدند.
هرانا

حسین زرینی زندانی سیاسی، همچنان در وضعیت بلاتکلیفی


حسین زرینی که یک سال پیش، به طور موقت بازداشت شده، همچنان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد.
به گزارش خبرنگار تلویزیون رسا، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری از طریق ارتباط و همکاری با جنبش جمع یاران از اتهامات وی است.
این در حالی ست که به گفته ی فعالان این جنبش قریب به سه سال پیش ایجاد شده که عموماً متشکل از افراد داوطلب حاضر در جنگ هشت سال بوده و در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری مهندس موسوی حمایت کرده است.
این گروه پس از ۲۲ خرداد نیز با حمایت و همسویی با دیدگاههای جنبش سبز ادامه فعالیت داده است.

هرانا

هجوم مجدد به منزل افروز فرمانبرداری، شهروند بهایی

 


ماموران امنیتی روز سه شنبه برای دومین بار به منزل افروز فرمانبرداری، شهروند بهایی ساکن کرج که هم اکنون در زندان اوین محبوس است، هجوم بردند. 
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ماموران امنیتی صبح روز سه شنبه ۳ خرداد برای بار دوم به منزل افروز فرمانبرداری یکی از شهروندان بهایی دستگیرشده در یکم خرداد ماه مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل، بیش از ۲۰ کارتن کتاب، دفتر، سی دی و عکس‌های وی را ضبط نمودند.
نامبرده یکی از شهروندان بهایی ساکن گوهر دشت کرج است که در یورش سراسری ماموران امنیتی در روز یکشنبه ۱ خرداد ماه ۹۰ به منازل اساتید و مسئولین "دانشگاه مجازی بهاییان ایران" موسوم به "علمی آزاد" دستگیر شد.
این شهروند بهایی در روز مذکور حوالی ساعت ۱۱ ظهر در حالیکه چهار مامور که تحت عنوان پستچی وارد منزلش شده بودند پس از ضبط کامپیو‌تر، لپ تاب و تعدادی کتاب، بازداشت و به زندان اوین منتقل می شود.

هرانا