۱۳۹۰ مهر ۱۶, شنبه

اعدام شدگان ۶۷ ونقش اصلاح‌طلبانجمعه هشتم اکتبر مراسم گرامیداشت کشته شدگان سال شصت و هفت با عنوان «دادخواهی قربانیان خشونت سیاسی در جمهوری اسلامی» در پاریس برگزار شد. در این مراسم که به همت «کمیته ضد سرکوب شهروندان ایرانی» شکل گرفته بود، تعدادی از فعالان سیاسی و بازماندگان آن سال‌ها سخنرانی کردند. این سخنرانان که از طیف‌های مختلفی دعوت شده بودند عبارت بودند از میهن جزنی، رضا اکرمی، رضا معینی، رضا علیجانی و ایرج مصداقی.
در جریان اعدام‌های گروهی تابستان سال شصت و هفت، هزاران زندانی سیاسی که عمدتا از گروه‌های چپ و سازمان مجاهدین خلق بودند در زندان‌های اوین و گوهردشت اعدام شدند. تعدی از این اعدام شدگان در بهشت زهرا و تعداد بیشتری در گورهای دسته جمعی در خاوران تهران مدفون هستند.
مراسم یادبود با یک دقیقه سکوت به یاد کشته شدگان این اعدام ها آغاز شد. سپس «ایرج مصداقی» از هواداران سازمان مجاهدین خلق و از بازماندگان کشتار سال ۶۷ زندان گوهردشت اولین سخنرانی را انجام داد. مصداقی در صحبت‌های خود ضمن نمایش اسلایدهایی از زندان‌های اوین و گوهردشت بر این نکته تاکید کرد که برای محاکمه عاملان و آمران این کشتار بیش از هر چیز نیاز به مستند‌سازی و جمع آوری اطلاعات وجود دارد، اتفاقی که به نظر وی نیاز امروز جامعه ماست. مصداقی همچنین گفت که با مطالعه‌ای که انجام داده توانسته فهرست اسامی بسیاری از این اعدام شدگان را جمع آوری کند.
دومین سخنران این مراسم «رضا علیجانی» بود. علیجانی روزنامه نگار، فعال سیاسی و ملی مذهبی است که در سال‌های دهه شصت در «اوین» زندانی است. علیجانی در سخنان خود اعدام زندانیان سیاسی در سال های شصت را «هولوکاست ایرانی» نامید و آن را بالاترین نقطه منحنی خشونت در تاریخ ایران دانست. وی با تاکید بر اینکه مطلقه بودن و پاسخگو نبودن حکومت دلیل به وجود آمدن این فجایع است با بررسی راه های مختلف برخورد با این اتفاق تاکید کرد که کشتارهای دهه شصت باید تبدیل به نماد اوج خشونت در وجدان عمومی جامعه شود. علیجانی این را تنها راه پرهیز از تکرار چنین فجایعی دانست.
«رضا معینی» مسوول میز ایران، افغانستان و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز در سخنان خود خواستار همگرایی و توافق ملی بر سر روشن شدن ابعاد این ماجرا و محاکمه عاملان و آمران این جنایت در دادگاه های علنی شد. وی این همگرایی را پیش شرط لازم دانست و تاکید کرد در صورتی که مجامع بین المللی بخواهند راسا نسبت به این امر اقدام کنند ممکن است مانند افغانستان و کامبوج عدالت قربانی صلح و امنیت بین المللی شود.
چهارمین سخنران این مراسم «رضا اکرمی» در سخنان خود با ذکر این نکته که کشتار ۶۷ بزرگترین فاجعه تاریخ معاصر ایران است، از اصلاح‌طلبان و اپوزیسیون فعلی که در آن زمان در راس قدرت بودند خواست تا در روشن شدن ابعاد این فاجعه پیشقدم شوند… بقیه را اینجا بخوانید
عبدالقادر بلوچ

احمدی نژاد کیست؟


نوشابه امیری


اگر آقای خامنه ای، درباری متملق پرور نداشت، اگر دیکتاتور نبود، اگر ریاکار نبود، اگر به آزادی باور داشت، اگر اعتقاد داشت، اگر به مرید احتیاج نداشت، اگر زمینه های فساد در نظامش وجود نداشت، اگر سخنان منتقدین تاب می آورد، و ده ها"اگر" دیگر، احمدی نژادها در سایه اش به قدرت نمی رسیدند. احمدی نژادها میکرب اند. میکرب به فضای مساعد نیازدارد. فضا که مساعد باشد، رشد می کنند، تکثیر می شوند، خود را باز تولید می کنند، خطرناک می شوند، می شوند بیماری لاعلاج

احمدی نژاد کیست؟ ویژگی های او چیست؟ در چه فضایی رشد کرده... و: احمدی نژادها را چگونه باید شناخت؟از مدت ها پیش در این اندیشه ام که چگونه و چرا کوچک مردی زشت روی و زشت خوی، این فرصت را می یابد تا بر سرنوشت ایرانیان حاکم شود و به عنوان سخنگوی مردمان این دیار، جای قالی ایرانی، مینیاتور ایرانی، گربه ایرانی و ... نام ایرانی را بگیرد. چرا؟ او برآیند ملت ماست؟ حاصل کدام شرایط است؟در مقام پاسخ، اول لازم است مشخصات واقعی احمدی نژاد و همانندانش را بشناسیم؛ شاید این شناخت، مقدمه ای باشد بر اینکه پاسخ چرایی های بالا را هم دریابیم. برخی از این مشخصات را در زیر می آورم؛ باشد که دیگران بر آن بیفزایند یا بدان بیندیشند.
۱ احمدی نژاد، زشت است؛ این زشتی نیز، نه بیرونی که بیشتر درونی است. صورت آدمیان، بازتاب سیرت شان است، تنگی و درشتی چشم، کوتاهی و بلندی اندام... معیار نیست. 
۲احمدی نژاد بی بته است. بی جهت نیست که هم نام و نشان اش عوض می شود هم برای"آقاجان"هایش دوبار دوبار ختم و عزا می گیرد. "آقاجان"هایی که بندگان خدا در ده کوره ها، ماست خود را می خورند؛ همان ها که اگر چه حامل اندیشه تاریخی حکومت اسلامی اند اما بی خبرند که اسباب بازی فرزندان نابکارند.
۳ احمدی نژاد استاد عوامفریبی ست؛ از "مهرورزی" گفتن، از آزادی، از رافت اسلامی، از خدمتگذاری به مردم، و ... او درحالی از مهر به مردمان سخن می گوید که می داند حداقل در طول دوسال گذشته بهانه بزرگ ترین بی مهری ها  به مردمان ایران بوده؛ او از مبارزه با "دانه درشت ها" سخن می گوید و درست همان گاه که  میلیارد میلیارد سرمایه ملی ایران به تاراج می رود و با امضا و همکاری نزدیکانش؛ مبارزه ای هم اگر بوده "خط قرمز" داشته: کابینه اش. آن هم نه همه اعضای کابینه که اعضای "باند"ش. والا متکی را می توان در حین ملاقات رسمی برکنار کرد اما مشایی را باید به دندان گرفت و برد به نیویورک.

حمید رضا خادم، فعال سیاسی به ۴ سال حبس قطعی محکوم شدشعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران حمید رضا خادم، عضو جبهه ملی ایران را به ۴ سال حبس قطعی محکوم کرد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمیدرضا خادم فعال سیاسی و حقوق بشر و از بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸که در شانزدهم آذر ۱۳۸۹ از سوی شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود با تایید شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به چهار سال حبس تعزیری محکوم گردید.
موارد اتهامی وی اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در قالب نگارش مقاله و مصاحبه با رسانه‌ها می‌باشد. حمید رضا خادم می‌بایست ظرف چند روز آینده خود را به شعبه اجرای احکام زندان اوین معرفی نماید.

سه ماه بلاتکلیفی چهارشهروند بهایی بازداشت شده در اصفهان


چهار شهروند بهایی ساکن اصفهان که از سه ماه پیش تا کنون در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برند هم چنان به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر می‌برند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه حقوق بشر در ایران، کیوان دهقانی، فرشید بدخش، نوید پروینی و نگار سبحانیان (همسر نوید پروینی) که در ۲۱ تیر ماه سال جاری حین مراسم مذهبی در منزل نوید پروینی دستگیر شده‌اند با گذشت سه ماه از بازداشت هنوز در بلاتکلیفی بسر می‌برند.
این در حالی است که بازپرس قبلی پرونده (فردی به نام ابوترابی) از‌‌ همان ابتدای دستگیری قرار بازداشت را یک ماه و بازجوی اداره اطلاعات هم دو ماه بازداشت اعلام کرده بود.
هم چنین بنا به اظهار متهمین در ملاقات حضوری، بازجوی پرونده در ۳۰ مرداد ماه اتمام بازجویی‌ها را به ایشان ابلاغ کرده و از ان‌ها خواسته تا ذیل اوراق مربوطه را امضاء کنند.
از طرف دیگر طی چند روز گذشته کیوان دهقانی بدون ارائه دلیل مشخصی از زندان اصفهان به اداره اطلاعات مشهد منتقل شده است.

فؤاد شمس، فعال دانشجویی در بند ۳۵۰ اوین


 فؤاد شمس، روزنامه‌نگار و دانشجوی جغرافیای دانشگاه تهران، با وجود آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها همچنان در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.
به گزارش کلمه، این فعال دانشجویی که در ایام عید فطر امسال در زندان به سر می‌برد و امکان استفاده از عفو و بخشودگی را داشت، درخواست عفو نداد و از این رو همچنان ایام محکومیت خود را در بند ۳۵۰ می‌گذراند.
وی در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ در روز یازدهم آذرماه در مقابل دانشگاه تهران بازداشت شد و در پاییز و زمستان سال ۸۸، مدت ۹۷ روز را در سلول انفرادی گذراند. این فعال دانشجویی چپ به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱ به حامیان حقوق زنان رسید

یک بانوی یمنی و دو بانوی لیبریایی به خاطر تلاش برای ارتقای نقش زنان و دفاع از حقوق بشر به عنوان برگزیدگان جایزه‌ی صلح نوبل سال ۲۰۱۱ معرفی شدند. این خبر را رئیس کمیته‌ی نوبل نروژ پیش از ظهر جمعه، ۱۵ مهر در اسلو اعلام کرد.

توکل کرمان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جنبش اعتراضی یمن و از سخت‌کوش‌ترین مدافعان حقوق زنان در این کشور و منطقه به شمار می‌رود. دو بانویی که او جایزه‌ی نوبل سال ۲۰۱۱ را با آنها تقسیم می‌کند شهروندان نام‌آشنایی از کشور آفریقایی لیبریا هستند؛ الن جانسون سیرلیف نخستین رئیس جمهور زن آفریقا و لیما گبووی فعال ۳۹ ساله‌ی حقوق بشر.
تقدیر از پیش‌برندگان صلح

کمیته‌ی نوبل علت انتخاب سیرلیف و گبووی را نقش مهم آنها در پایان دادن به جنگ‌های داخلی ۱۳ ساله در لیبریا و فعالیت‌هایی است که برای تحکیم صلح و حمایت از حقوق زنان داشته‌اند. الن جانسون سیرلیف ۷۲ ساله پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۶ میلادی بر اساس الگوی جنبش مدنی در آفریقای جنوبی کمیته‌ای تشکیل داد که محور اصلی فعالیت‌ش بازیافتن حقیقت و فراهم ساختن زمینه‌ی آشتی ملی بود.

سرنوشت پنج مستندساز بازداشت‌شده هنوز ناروشن است
مستندسازانی که از سه هفته پیش در بازداشت به‌سر می‌برند، هنوز اجازه دیدار با وکیل و خانواده‌هایشان را نیافته‌اند. خانواده‌های این پنج مستندساز می‌گویند، ما دقیقا نمی‌دانیم با کی طرف هستم و وضعیت بازداشت‌شدگان چگونه است.

کامنوش شهابی، خواهر کتایون شهابی که ۲۰ روز پیش به همراه چهار مستندساز دیگر به اتهام همکاری با بخش فارسی تلویزیون بی‌بی‌سی دستگیر شده به «کمپین بین‌المللی حقوق بشر درایران» گفته است: «خواهر من ۲۰ روز است که بازداشت شده اما تا به حال هیچکس نتوانسته او را ببیند، حتی وکیلش هم موفق به دیدار او نشده است. فقط سه بار با منزل تماس گرفته است که تاکید داشته فقط حق صحبت با مادرم را دارد. همچنین خواهرم در صحبت‌هایش گفته است که تنها است و معنی این حرف این است که او در سلول انفرادی به سر می‌برد.»
بنابر این گزارش، مسئولان زندان به همسر کتایون شهابی گفته‌اند او و بقیه مستندسازها به دنبال شکایت چند شاکی دستگیر شدند و یکی از شاکیان صداوسیما است.
سه هفته پیش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) خبر داد، «شبکه گسترده‌ای از کسانی که تامین‌کننده اطلاعات، فیلم، خبر، سوژه‌یابی و تهیه گزارش از محیط‌های مختلف ایران برای بی‌بی‌سی فارسی بوده‌اند، شناسایی شدند و طی روزهای آینده اقدام مقتضی در مورد آنان به عمل خواهد آمد».

بازار پارچه فروشان همچنان در اعتصاب است

پارچه فروشان بازار بزرگ تهران که در اعتراض به افزایش مالیات ها از دو ماه پیش در اعتصاب به سر می برند امروز شنبه 16 مهرماه نیز مغازه های خود را تعطیل نگه داشتند و همچنان به اعتصاب خود ادامه دادند. این در حالیست که امروز تا پایان وقت اداری مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به اتمام می رسد. گرچه دولت به صنف پارچه فروشان مهلت داده که تا پایان مهر ماه اظهارنامه و مالیات خود را ارائه دهند.
رسانه های دولتی اعلام کرده اند که سازمان امور مالیاتی براساس توافق صورت گرفته با کمیسیون اقتصادی مجلس و اتحادیه پارچه‌فروشان، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پارچه‌فروشان مشمول این قانون را تا پایان مهر تمدید کرده است اما نمایندگان پارچه فروشان با رد هرگونه توافق با دولت یا نمایندگان مجلس که نقش واسطه را بازی می کنند اعلام کردند که به هیچ عنوان از مواضع خود عقب نشینی نمی کنند و همچنان تا رسیدن به خواسته های خود اعتصاب را ادامه خواهند داد.
یکی از پارچه فروشان بازار که به گفته خود امروز برای سرکشی از مغازه اش به بازار مراجعه کرده بود و برای اندک زمانی کرکره مغازه او نیمه باز بود در پاسخ به این پرسش که این اعتصاب تا چه زمان به طول می انجامد و اینکه پیگیری مطالبات پارچه فروشان در چه مرحله ای قرار دارد گفت: « اینکه اعتصاب تا چه زمان ادامه دارد غیر ممکن است چون نه پارچه فروشان با این میزان مالیات موافق هستند و نه دولت وعده های خود را عملی می کند».
او با انتقاد از آن عده بازاریان که به گفته او دست در دست دولت با رفتار خود به پارچه فروشان را تحت فشار قرار می دهند گفت: «برخی از ریش سفیدان ما به فکر پر شدن کیسه خود هستند و به جای اینکه از هم صنفان خود حمایت کنند زیر پرچم آقایان سینه می زنند».
او با اشاره به وحدت پارچه فروشان در ادامه دار شدن اعتراضات آن را یک دستاورد مهم خواند که باید درسی برای دیگر اصناف شود.
یکی از کارگران روز مزد و بیکار شده بازار پارچه نیز گفت: «دو ماه است که جیب ما رنگ پول را ندیده همه جا تعطیل است و عرصه به جانم تنگ شده...از کار هم خبری نیست...»
اینکه اعتصاب بازار پارچه فروشان تا چه زمان به طول خواهد انجامید مشخص نیست اما شنیده ها حکایت از آن دارد که دولت قصد دارد با ورود پارچه های ارزان قیمت چینی کمبود پارچه در بازار را جبران کند.

بی خبری مطلق از وضعیت روزنامه نگار ایلنا


دانشجونیوز: امیرعلی علامه زاده روزنامه نگار و دبیر سابق سرویس بین الملل ایلنا از ۲۰ روز پیش تا کنون توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده است. تاکنون هیچ دستگاه امنیتی مسئولیت بازداشت وی را به عهده نکرفته است. آقای علامه زاده روز یکشنبه۲۷ شهریور توسط سه مامور لباس شخصی در منزل پدری اش در تهران بازداشت شده است. تاکنون مقامات قضایی محل نگهداری این روزنامه نگار را اعلام نکرده اند ، با این حال یک منبع به "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" گفت که وی در بازداشتگاه دو الف زندان اوین، متعلق به سپاه پاسداران نگهداری میشود.‏
ماموران لباس شخصی هنگام بازداشت بسیاری از وسایل وی و اعضای خانواده علامه زاده از قبیل همه سیستم های کامپیوتر ، موبایلها و دستنوشته های شخصی او را از منزل وی نیز توقیف کرده اند. به گفته منبع یاد شده در حکمی که ماموران ارائه کرده اند دستور بازداشت آقای علامه زاده توسط بازپرسی شعبه ۱۴ ناحیه ۲۸ دادسرای کارکنان دولت و رسانه ها صادر شده است. دادسرای کارکنان دولت و اصحاب رسانه مسئول رسیدگی به جرایم رسانه ای میباشد. ‏
طی این مدت امیر علی علامه زاده تنها یکبار و مدت کمتر از دو دقیقه توانسته با خانواده اش به صورت تلفنی صحبت کند. به گفته افراد نزدیک به این روزنامه نگار، دبیر سابق سرویس بین الملل خبرگزاری ایلنا، مبتلا به بیماری دیسک کمر میباشد و هم اکنون با بی خبری از وضعیت وی نگرانی در رابطه با وضعیت سلامت وی تشدید شده است.‏
منبع یاد شده همچنین به کمپین گفت که تا کنون علی رغم مراجعات مکرر خانواده به زندان اوین ، این خبرنگار بازداشت شده از حق ملاقات با خانواده محروم بوده است.ماموران از بیان اتهام و علت بازداشت آقای علامه زاده خودداری کرده اند. با این حال و با توجه به تشکیل پرونده در دادسرای کارکنان دولت و رسانه ها ، به نظر میرسد فعالیت های خبرنگاری آقای علامه زاده علت بازداشت وی بوده است.‏

اجرای مجازات غیرانسانی برای چهار نفر در اصفهان


خبرگزاری حکومتی فارس: صبح امروز اجرای حد شرعی نسبت به چهار سارق سابقه‌دار اصفهانی در زندان مرکزی اصفهان صورت گرفت.
مجریان قانون باید با قانون‌شکنان موجود در سطح شهر‌ها مقابله کنند و موارد قانونی را نسبت به آنها اعمال کنند و در راستای ایجاد امنیت و آرامش شهروندان گام بردارند.
صبح امروز مجریان قانون در زندان مرکزی اصفهان، حکم شرعی و قانونی چهار نفر از سارقان سابقه‌دار اصفهانی را به اجرا درآورند و اجرای این حکم درس بزرگی برای مجرمان و قانون‌شکنان است.
سرقت یک نفر از این مجرمان در شهرستان اصفهان صورت گرفته بود و سه نفر دیگر در شهرستان‌های بادرود، تیران و کرون و نجف‌آباد مبادرت به سرقت کرده بودند.
به گزارش فارس، با توجه به موارد قانونی، سرقت در صورتی موجب ثبوت حد می‌شود که دارای تمام شرایط و خصوصیات ذکر شده در ماده 197 قانونی مجازات اسلامی باشد و غیر این صورت حکم شرعی و قانونی تعزیر نسبت به این نوع جرم اجرا می‌شود.

حکم 74 ضربه شلاق برای متخلفان رانندگی


ایسنا: دادستان عمومي و انقلاب اهواز از اجراي طرح برخورد با رانندگان پرخطر و خطرساز در اين شهرستان خبر داد.
فرهاد افشارنيا گفت: اخيرا گزارش‌هايي از مراجع رسمي و مردمي مبني‌بر رفتارهاي خطرناک برخي رانندگان در خيابان‌ها و ميادين اصلي شهر که موجب به خطر افتادن سلامت جسمي و رواني شهروندان مي‌شود، به دادسراي اهواز واصل شده است.
وي افزود: در همين راستا کميسيوني متشکل از رييس پليس راهنمايي و رانندگي، پليس امنيت و معاون دادستان در امور جنايي تشکيل و تصميمات لازم براي برخورد با اين افراد اتخاذ شد. در اين کميسيون مصوب شد رانندگان وسايل نقليه‌اي که اقدام به رفتارهاي پرخطر مي‌کنند، شناسايي و با تعقيبات محسوس و غيرمحسوس دستگير و خودروهاي آنان توقيف شود.
افشارنيا با بيان اين‌که با اجراي مرحله اول اين طرح، 100 دستگاه خودرو توقيف شد، تصريح كرد: براي مرتکبين اين تخلفات، مطابق ماده 618 قانون مجازات اسلامي، تا يک سال حبس و 74 ضربه شلاق در نظر گرفته شده و دادسراي اهواز بالاترين ميزان مجازات را براي اين افراد از دادگاه خواستار شده است. همچنين ابطال پروانه رانندگي آنان نيز يکي از موارد خواسته شده از دادگاه در کيفرخواست صادره است.

سهم خامنه ای از اختلاس ها چقدر است


وبلاگ jomhoriyat.wordpress
سهم علی خامنه ای از اختلاس چقدر است که هر صدای اعتراضی را شخصا خفه می کند؟!
همانهایی که آرای ملت را دزدیدند و علی خامنه ای به دفاع از آنها مردم بی گناه را سرکوب کرد؛ این بار هم بزرگترین سرقت تاریخ را انجام دادند و این بار نیز علی خامنه ای به دفاع از آنها وارد میدان شد.
چرا علی خامنه ای تا به این حد آشکارا از دزدان و جنایتکاران حمایت می کند؟
چه میزان باید در چنین خیانت و جنایتی سهم داشت که در برابر ملت ایستاد و حتی نمایندگان مجلس را وادار به پس گرفتن شکایت شان کرد؟
علی خامنه ای چه میزان باید از افشای جزییات سرقت ترسیده باشد که به صراحت مطبوعات و رسانه ها را از پیگیری ماجرا منع کند و از کش پیدا کردن موضوع وحشت کند؟!
علی خامنه ای همانطور که بلافاصله پس از آغاز جنبش اعتراضی ملت همه قوا را به سرکوب فوری آزادیخواهان فرا خواند و سارقان رای ملت را زیر عبای کثیف خود پناه داد، این بار نیز در نقش پدر خوانده مافیای قدرت با صدور فرمان ” خفه شوید و کش ندهید”، شخصا برای وصله پینه کردن حکومت پوسیده و سرکوب “فتنه بیداری مردم” وارد کارزار شده است.
سهم او یا مجتبی و دیگر دوستان و رفقای او از این جنایات و اختلاس ها چه اندازه است؟
دیکتاتور در این رخداد تاریخی نشان داد همان اندازه که رهبری مستقیم سرکوب مردم را با شقاوت تمام در اختیار داشت؛ به همان میزان هم رهبری مستقیم غارت و چپاول منابع ایران زمین را بر عهده دارد و آشکارا در چنین پرونده ننگینی به نفع غارتگران دخالت می نماید.
توجه کنیم که پس از سخنان خامنه ای تاکنون هیچ نام مشخصی از اختلاس کنندگان اصلی افشاء نشده، هیچ عکسی از آنان ندیده ایم و هیچ گزارش بیطرفانه ای نشنیده ایم و همه حقایق پشت دیوارهای بلند اما و اگر پنهان است.
قرار گرفتن همه پنهان کاری ها و لاپوشانی ها در کنار فرمانهای ریز و درشت علی خامنه ای در باره این سرقت تاریخی، نشانگر سقوط جایگاه رهبر جمهوری اسلامی تا حد یک کارچاق کن درجه 3 محاکم قضایی است که با اخاذی از متهمان و سارقان روزگار می گذرانند!
براستی اگر سهم خامنه ای از این همه غارت اندک باشد چرا تا این اندازه حقیرانه و واضح به نوکری برای چپاولگران روی آورده است؟!

نگرانی جدی نسبت به جان زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام

article picture
نگرانی جدی نسبت به خطری که متوجه جان زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام در زندان ارومیه


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در پی اعدام مخفیانه و ناگهانی زندانی سیاسی عزیز خاکزاد که در حال طی کردن محکومیت غیر قانونی 5 ساله خود در زندان مرکزی کرمان بود.

نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی که عزیزان آنها محکوم به اعدام و پرونده های آنها برای به اجرا در آوردن حکم ضدبشری اعدام در اجرای احکام دادگاه انقلاب قرار دارد و هر لحظه می تواند به اجرا در آید شدیدا افزایش یافته است.
از جمله زندانیان سیاسی کرد که در چنین وضعیتی قرار دارند عبارتند از:
زندانیان سیاسی حبیب الله گلپری پور 27 ساله ،در پاییز 88 در شهر مهاباد با تعدادی کتاب دستگیر شد.او بیش از 3 ماه در زندانهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات تحت شکنجه های وحشیانه جسمی و روحی قرار داشت و علیرغم گذشت 2 سال از بازداشت او آثار شکنجه همچنان بر بدن وی باقی است.بازجویان وزارت اطلاعات علیه او پرونده سازی نمودند و پرونده وی را به شعبۀ 1 دادگاه انقلاب مهاباد ارسال کردند.زندانی سیاسی حبیب الله گلپری بدون داشتن حق وکیل و حق دفاع مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شد.حکم ضدبشری اعدام در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

عصبانیت برادران قاچاقچی از فیلم‌های ایرانی علیه رژیم درجشنواره بیروت

article picture

خبرگزاری برادران قاچاقچی :با وجود ادعای رایزنی فرهنگی ایران در لبنان مبنی بر منع پخش فیلم‌های ضد ایرانی در بیروت، فیلم‌های ضدایرانی همچنان در لیست پخش جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت هستند.

سایت حکومتی فارس :محمدحسین رئیس‌زاده رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی روزگذشته در گفت‌وگو با «رادیو گفت‌وگو» اعلام کرده بود: مردم لبنان با ابراز مخالفت از پخش فیلم های ضد ایرانی در بیروت مانع پخش اینگونه فیلم‌ها شدند.
وی که گویا از برگزاری جشنواره فیلم بیروت و حضور دو فیلم ضدایرانی در آن بی‌اطلاع است تاکید کرده بود: جشنواره‌ای برای فیلمسازان مخالف جمهوری اسلامی ایران قرار بود در بیروت برگزار شود که با مخالفت جدی مردم لبنان مواجه شده و برگزار نشد!
این در حالی است که نه تنها جشنواره بیروت در حال برگزاری است حتی لیست فیلم‌های در حال پخش این جشنواره در سایت رسمی آن نشان می‌دهد که دو فیلم «سرخ و سفید و سبز» و «زندگی سگی» همچنان در صف اکران در این جشنواره قرار دارند و معلوم نیست آیا رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت اقدامی در زمینه انجام داده است یا خیر؟

آقای خامنه ای ، پاسخ بدهید

article picture
دادگاهی در تهران برای يک جوان ۲۱ ساله که متهم بود در خرداد سال جاری از يک قنادی در تهران پول و شکلات سرقت کرده، حکم قطع دست صادر کرده بود.
خامنه ای با بیان اینکه رسانه ها با پرهیز از جنجال اجازه دهند مسئولین وظیفه شان را در مقابله با این فساد انجام دهند، گفت: اگر به توصیه های چند سال پیش در مبارزه با فساد اقتصادی عمل می شد فساد بانکی اخیر پیش نمی آمد.
در ادامه گفت: این فساد اقتصادی ذهن مردم را مشغول می کند و دل آنها را می شکند، عده ای می خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوء استفاده کنند. اما مسئولین سه قوه با این حادثه و حوادث مشابه مبارزه می کنند. خامنه‌ای درباره اختلاس بزرگ: رسانه‌ها قضیه را کش ندهند
آقای خامنه ای پاسخ بدهید که ۳۰۰۰ میلیارد چند شکلات میشود؟
یا بگویید اگر هزنیه دزدیدن شکلات ۱ دست میشود هزنیه دزدیدن ۳۰۰۰ میلیارد چند قطعه از بدن شما مسولین و طایفه تان میشود؟

گل ناز /از ایران

ده‌ها ناشر کودک در محل برپایی نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی حبس شدند!

article picture
ده‌ها ناشر کودک و نوجوان حاضر در دومین نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی به دلیل مشکلات به وجود آمده در تسویه حساب با مسئولان اجرایی و حامیان مالی آن، از صبح امروز در سالن حجاب (محل برپایی این نمایشگاه) محبوس شدند!
مهر:برزو سریزدی، صبح امروز (شنبه 16 مهر) درباره مشکل به وجود آمده در این خصوص گفت: ما با مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در مورد اجاره سالن مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری حجاب برای این نمایشگاه نداشتیم، قرارداد کلامی داشتیم و نامه‌ای بین ما رد و بدل نشده است.
وی افزود: آنها قبل از آغاز نمایشگاه به ما گفتند که دو طبقه این سالن را برای 8 روز 117 میلیون تومان اجاره می‌دهند که ما نپذیرفتیم، ولی آنها گفتند مشکلی از این بابت وجود ندارد و شما فقط در طبقه فوقانی مستقر شوید که ما باز هم گفتیم اصلاً توان پرداخت نصف این هزینه را هم نداریم و از این کار منصرف می‌شویم.
مدیر اجرایی این نمایشگاه اضافه کرد: با این حال مسئولان کانون پرورش فکری به ما اعلام کردند مشکلی از بابت هزینه‌ها به وجود نمی‌‌آید و شما بیایید اینجا مستقر شوید. خلاصه اینکه در ایام نمایشگاه 2 بار و هر بار20 میلیون تومان از ما پول گرفتند.
سریزدی ادامه داد: اما مسئولان کانون پرورش فکری از صبح امروز که روز تسویه حساب با ناشران است، درهای نمایشگاه را از پشت قفل کرده‌اند و اجازه خروج ناشران را نمی‌دهند و مدعی هستند که ما باید 40 میلیون تومان دیگر هم به آنها پرداخت کنیم.
وی با ابراز تاسف از چنین اتفاقی برای ناشران کودک و نوجوان حاضر در نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی آن هم در روز جهانی کودک گفت: این اقدام مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آشکارا به گروگان گرفتن ناشران کودک است. آنها اگر مشکلی دارند باید با حامیان مالی نمایشگاه آن را حل و فصل کنند؛ نه اینکه گروکشی کنند!
این نمایشگاه از 8 مهرماه با حضور 48 ناشر کودک و نوجوان و 24 ناشر کُتب آموزشی و کمک‌آموزشی و تعدادی دیگر از تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات فرهنگی، در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد و روز گذشته (جمعه 15 مهر) به کار خود پایان داد و امروز هم تسویه حساب آن است.

حکم یوسف ندرخانی، کشیش زندانی شنبه صادر می شودوکیل یوسف ندرخانی، کشیش زندانی در ایران، گفته است که حکم موکل او احتمالا روز شنبه ۱۶ مهر صادر خواهد شد و صدور حکم اعدام برای او را شایعه خوانده است.
محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری، روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر به خبرگزاری فرانسه گفته است که منتظر اعلام حکم یوسف ندرخانی در روز شنبه است.
او در این گفت‌وگو برخی شایعات درمورد نتیجه پرونده موکلش که در سایت‌های خبری ایران منتشر شده و از احتمال اعدام یوسف ندرخانی خبرداده بودند را تکذیب کرده است.
یوسف ندرخانی، ۳۲ ساله، در سن ۱۹ سالگی از اسلام به مسیحیت گروید و کشیش یک گروه کوچک از مسیحیان تبشیری به نام «کلیسای ایران» شد.
او در اکتبر سال ۲۰۰۹ (مهر ۱۳۸۸) بازداشت و طبق قانون مجازات اسلامی به جرم «ارتداد» به اعدام محکوم شد. اگرچه طبق این قانون درصورت ابراز پشیمانی محکوم، حکم اعدام لغو می‌شود.
س از تائید حکم اعدام آقای ندرخانی توسط دادگاه تجدید نظر استان گیلان در سپتامبر (شهریور) سال گذشته، او به دیوان عالی کشور درخواست تجدیدنظر داد. 

زنان آخرین افرادی هستند که از مزایای دموکراسی برخوردار می‌شوند
جایزه صلح نوبل که معتبرترین جایزه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و صلح جهانی است و مقر آن در نروژ قرار دارد، به سه زن از قاره آقریقا و آسیا تعلق گرفته‌است: الن جانسون سرلیف و لیما گبووی از کشور آفریقایی لیبریا و توکل عبدالسلام کَرمان از کشور یمن.
این که سه زن برنده جایزه صلح نوبل شدند تنها بخشی از ماجرا است؛ فعالان جنبش زنان معتقدند تلاشی که این زنان داشتند و اهدافی که برای آن مبارزه می‌کردند می‌تواند راهگشای زنان جهان باشد.

در این پیوند رؤیا کریمی مجد، از رادیو فردا گفت‌وگویی داشته‌است با شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل:
گفت‌وگوی رؤیا کریمی مجد با شیرین عبادی در مورد دریافت نوبل صلح امسال از سوی سه زنسپاه پاسداران رزمایش مقابله با تجمعات اعتراضی شهری برگزار کرد

رزمایش 31 هزار نفری گردان‌های امنیتی سپاه پاسداران، روز جمعه با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران برگزار شد .
این گردان ها  برای مقاصد امنیتی از جمله مقابله با ناآرامیهایی چون اعتراضات سال 88 ساماندهی شده‌اند.
به گزارش رسانه های جمهوری اسلامی، یگان های ویژه پاسداران نیروی انتظامی نیز روز جمعه رزمایش مشابه ای  با عنوان "امنیت و اقتدار" برگزار کردند .رادیو فردا

محیط‌بان دنا اعدام نمی‌شود

article picture

منبع حکومتی:سرپرست دفتر حقوقی سازمان محیط زیست درباره حکم دیوان عالی کشور برای اعدام محیط‌بان منطقه حفاطت‌شده دنا گفت: حتماً رضایت خانواده مقتول را می‌گیریم و این محیط‌بان اعدام نخواهد شد.


به گزارش آفتاب، علی سمیعی در گفت‌وگو با فارس درباره برخی اخبار مبنی بر اینکه تا 2 هفته دیگر اسد تقی‌زاده؛ محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده دنا که در حین انجام مأموریت یک شکارچی را کشته است، اعدام می‌شود، تصریح کرد: اصلاً این حرف مضحک است، اجرای حکم اعدام به این راحتی نیست و نیاز به استیذان رئیس قوه قضائیه دارد و این سیر، حداقل یک سال طول می‌کشد.

وی در ادامه افزود: این مشکل حل می‌شود و ما حتماً رضایت خانواده شکارچی که به قتل رسیده است را خواهیم گرفت. مشکلی از بابت پرداخت دیه هم وجود ندارد.

سرپرست اداره کل حوقی سازمان محیط زیست تأکید کرد: این جوسازی‌ها درباره این محیط‌بان اصلاً به صلاح نیست چون محیط زیست با جدیت پیگیر حقوق این محیط بان است.

۱۳۹۰ مهر ۱۵, جمعه

رسوائی اختلاس در ایران ابعادی سیاسی پیدا کرده است


خبرگزاری رویترز زیر عنوان "تضعیف احمدی نژاد در بزرگترین کلاهبرداری مالی ايران" گزارش تحلیلی پریسا حافظی از تهران را نقل می کند که می گويد محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری تند رو ایران، که وعده مبارزات انتخاباتی اش مبارزه با فساد بود، با يک ضربه جدید سیاسی بر سر بزرگترین رسوائی مالی در تاریخ ایران مواجه شده است. 
این کلاهبرداری دو ميليارد و ششصد ميليون دلاری ابعادی سیاسی پیدا کرده است، زیرا بعضی ازسیاستمداران تندرو، مظنون اصلی در تقلب را به آنچه که جریان انحرافی نامیده می شود نسبت داده اند، که مدعی اند توسط رئیس دقتر احمدی نژاد و متحد نزديک او هدايت می شود.
اسفندیار رحیم مشائی توسط بسیاری از روحانیون و سیاستمداران شیعه به تلاش برای تضعیف نقش محوری روحانیت در سیاست از طریق تاکید بر سابقه و فرهنگ ناسیونالیستی ایران متهم شده است.
قوه قضائيه گفته است فسادی در اين سطح نمی توانسته است بدون زد و بند و پشتیبانی افرادی مختلف رخ دهد، که اشاره ای به مقامات سطح بالای دولتی است.
بعضی از سیاستمداران تندرو می گویند کلاهبرداری هنگامی رو شد که آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد علنی ساختن آن را تائید کرد.
اقتصاددانی که خود را صابر لواسانی معرفی می کند می گوید متحدین احمدی نژاد مصمم اند انتخابات بعدی را ببرند و متحدین خامنه ای می خواهند راه را بر آنها ببندند و اين دلیل اصلی فاش شدن کلاهبرداری است.
بعضی تحلیلگران حدس می زنند که احمدی نژاد مشائی را برای جانشینی خود در انتخابات ۲۰۱۳ ریاست جمهوری آماده می کند. 
يک تحلیلگر که خواسته است معرفی نشود می گويد اوضاع اقتصادی علت اصلی نارضائی مردم است و در پيروزی انتخباتی برای جناح های سیاسی عاملی حیاتی به حساب می آید. کی حاضر می شود به افراد دخیل در کلاهبرداری دو ميليارد و ششصد میلیون دلاری، که معادل یک درصد تولید ناخالص ملی است، رای بدهد؟

دادخواست ایرانیان مقیم کانادا برای تحقیق دولت فدرال در مورد محمود رضا خاوری
در شرایطی که پرونده اختلاس سه هزار میلیارد دلاری  و سفر محمود رضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی ایران جنجال های خبری بسیاری در رسانه های کانادا  و جهان براه انداخته است، گروهی از شهروندان مقیم کانادا  نسبت به ورود این مقام دولت جمهوری اسلامی به تورنتو ابراز نگرانی عمیق کرده اند. 
با وجودی که دولت فدرال کانادا  و سیاستمداران در اتاوا هنوز در مورد حضور یکی از چهره های اصلی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد دلاری بانک های ایران در این کشور به طور رسمی واکنش نشان نداده اند، اما تعدادی از ایرانیان مقیم کانادا با امضای یک دادخواست اینترنتی از وزیر مهاجرت  و شهروندی دولت فدرال خواسته اند   در مورد ورود  و  فعالیت عوامل جمهوری اسلامی ایران تحقیق کند.
در دادخواست که در زمانی کوتاه  به امضای حدود چهارصد نفر رسیده  و نسخه ای از آن به دفتر جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی دولت محافظه کار کانادا ارسال شده، آمده است «سالیان متمادی است که جامعه ایرانی کانادایی نسبت به وضعیت اقامت  و  نیز حضور و سرمایه گذاری اعضای بلندپایه جمهوری اسلامی ایران  و اقوام آن ها در این کشور هشدار داده و نگرانی  خود را ابراز کرده است. اما  ابراز نگرانی های ما به شیوه های مختلف به نمایندگان پارلمان دولت فدرال به ندرت مورد توجه  و رسیدگی قرار گرفته است و با وجودی که ما مقامات کانادایی را نسبت به ارتباط این افراد با دولت جمهوری اسلامی مطلع کرده ایم، اما آن ها این هشدارها را خیالی  و فرضی پنداشته اند». 

بازداشت و اجرای حکم یک شهروند بهایی در مازندران

ک شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از معرفی خود به دایرخ اجرای احکام بازداشت و روانه زندان این شهر شد.


بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «فخرالدین صمیمی» شهروند بهایی ساکن قائم شهر مازندران در روز چهار شنبه ۱۲ مهر ماه پس از معرفی خود به دایره اجرای احکام، بازداشت و برای سپری کردن محکومیت شش ماهه به زندان قائم شهر منتقل شد.

قابل ذکر است نامبرده در ۲۲ شهریور ماه سال ۱۳۸۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب شهرستان قائم شهر به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که حکم مزبور ماه گذشته در دادگاه تجدید نظر استان تائید گردید.

همچنین یادآوری می‌شود فخرالدین صمیمی در ۱۰ خرداد ماه سال گذشته نیز یک بار بازداشت که در ۴ تیر ماه‌‌ همان سال به قید وثیقه آزاد می‌شود

کاریکاتور

article picture


خاوری، اختلاس بخیر
بادبان

قتل فجیع یک زن زندانی در زندان زنان قرچک ورامین

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قتل یکی از زنان زندانی توسط باندهای مافیایی زندان بدستور مسئولین زندان در زندان زنان قرچک ورامین.
روز چهارشنبه 6 مهرماه زندانی ملیحه مشهدی معروف به دنیا حدودا 43 ساله در سالن 6 زندان قرچک ورامین که در اثر ضربات وارده به سر وی دچار خونریزی شده بود به قتل رسید.
زندانی ملیحه مشهدی روز سه شنبه 5 مهر ماه در سالن 4 زندان قرچک ورامین توسط باند مافیای زندان که تحت امرمسئولین زندان عمل می کنند به قصد قتل مورد ضرب و جرح آنها قرار گرفت و از چند ناحیه از جمله سرش بشدت زخمی گردید.
مسئولین زندان بجای انتقال خانم مشهدی به بیمارستان و درمان این زندانی بی دفاع او را از سالن 4 به سالن 6 منتقل کردند و در آنجا به حال خود رها کردند تا اینکه روز چهارشنبه در اثر خونریزی مغزی جان باخت.


درخواست مجوز فعالیت جبهه متحد کرد

 

اخیرا جبهه متحد کرد در اطلاعیه ای ضمن اشاره به تلاش علنی و قانونمند خود برای مشارکت در سازندگی، تقویت وحدت ملی، بار دیگر درخواست خود را برای صدور مجوز فعالیت، به ارگانهای ذیربط ارائه نموده است. متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن جهت انتشار در اختیار آژانس خبری موکریان قرار گرفته به شرح زیر است: مردم عزیز ایران !هموطنان کرد ! امروز دفاع از دستاوردهای اجتماعی – سیاسی و اقتصادی مردم ایران و تلاش برای حفظ و گسترش صلح و ثبات وتثبیت آزادی های اجتماعی به عنوان پیش شرط مشارکت مردمی در اصلاح امور و جلوگیری از تداخل بیگانگان در تعیین مسیر حیات و پیشرفت این مردم، به بهانه تنشهای داخلی و خارجی و تلاش آنان برای تخریب و نابودی دستاوردهای کم و بیش این کشور، آنچنانکه به رای العین در برخی کشور های عربی و منطقه شاهد آنیم، وظیفه همه دلسوزان این سرزمین است .

باز هم يك دكتراي تقلبي ديگر.اینبار قائم مقام بانک مرکزی

در حالی که جامعه مدتی است درگیر مدرک سازی و جعل عنوان از سوی برخی مقامات و مسئولان است، پدیده جالبی در بانک مرکزی وجود دارد و آن نه تنها استفاده نادرست از عنوان دکتر بلکه بهره‌گیری از نام مستعار استشیوع مدارک و عنوان‌های تقلبی بارها سبب شده است پای برخی مدیران برای پاسخگویی در این زمنیه به مجلس باز شود.به گزارش قانون، در حالی که جامعه مدتی است درگیر مدرک سازی و جعل عنوان از سوی برخی مقامات و مسئولان است، پدیده جالبی در بانک مرکزی وجود دارد و آن نه تنها استفاده نادرست از عنوان دکتر بلکه بهره‌گیری از نام مستعار است.قائم مقام بانک مرکزی ، که نام اصلی‌اش سید حمید پورمحمد گل سفید است ترجیح می‌دهد از نام مستعار سید حمید پورمحمدی استفاده کند. در پروفایل وی در سایت بانک مرکزی نیز نام کامل وی سیدحمیدپورمحمدی گل سفیدی عنوان شده است.نام سید حمید پورمحمدی در پرونده اختلاس اخیر مطرح شده است. همچنین در حالی که وی را دکتر می‌خوانند، در سایت بانک مرکزی هیچ توضیحی در مورد تحصیلات وی داده نشده است و احمد توکلی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این در حاشیه جلسه علنی مجلس به خبرنگاران گفت: آقای پورمحمدی اصلا دکترا ندارد و به دروغ خود را دکتر معرفی می‌کند.استفاده از اسم مستعار از سوی وی نیز بدعت تازه ای است که رخ داده است . شیوع مدارک و عنوان‌های تقلبی بارها سبب شده است پای برخی مدیران برای پاسخگویی در این زمنیه به مجلس باز شود.

وزن و اعتبار نایاک ، لابی رژیم، در جامعه ایرانی: گزارش تصویری
این گزارشی است از قدرت نمائی نایاک که با ادعای 4000 عضو و 43000 هوادار فعال، پس از دو ماه بسیج و تبلیغات گسترده، توانسته بین 15 تا 20 نفر را گرد آورد. حال، بی اعتباری نایاک را با حمایت رسمی مسئولان وزارت خارجه از این سازمان کنار هم بگذارید تا با سیاست مماشات بهتر آشنا شوید

--------------------------------------------------------------------------------------------------
از دو ماه پیش، سازمان لابی نایاک که بخاطر روابط پنهان و آشکار تریتا پارسی با سران جمهوری اسلامی بشدت بی اعتبار شده است، تصمیم گرفت تا با بسیج سراسری اعضا و هواداران خود، یک نمایش قدرت در واشنگتن براه بیندازد. از همین رو، با رزور هتل و سالن کنفرانس در کنگره، یک کنفرانس سه روزه در واشنگتن براه انداخت.
این سازمان مدعی داشتن 4000 عضو و 43000 هوادار فعال در آمریکاست. ادعائی که بر طبق اسناد داخلی خود نایاک، دروغی گزاف بیش نیست.
ادعای نایاک مبنی بر 4000 عضو و 43000 هوادار فعال

طی دو ماه گذشته، این سازمان با ارسال دهها ایمیل و دعوتنامه، از همه اعضاء و هواداران درخواست کرد که در این کنفرانس حضور یابند. عکس زیر یکی از این آگهی هاست:

تبعید یک فرهنگی مریوانی به اتهام ارتباط با مخالفان رژیم

یک فرهنگی مریوانی از سوی هیأت رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان به تبعید محکوم شد .


براساس گزارش رسیده به سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان، عزیز ناصری که دبیر دبیرستان های مریوان است، از سوی هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان به اتهام خروج غیرقانونی از کشور و ارتباط تلفنی با عناصر مخالف نظام به5 سال تبعید به استان یزد محکوم شد که این حکم پس از اعتراض نامبرده، توسط هیأت رسیدگی به شکایات اداری در تهران به 2 سال تبعید به سریش آباد استان کردستان تغییر یافت.

یادآور می گردد عزیز ناصری که حدود 15 سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش را دارد سال گذشته مدتی را در بازداشت بوده و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است؛ وی از سوی دادگاه انقلاب مریوان به اتهام ارتباط با یکی از گروههای مخالف نظام به یک سال زندان محکوم شده بود که در دادگاه تجدید نظر استان کردستان تبرئه شد.

برای چپاول بیشتر ، دومین مدیر قرارگاه خاتم‌الانبیا به وزارت نفت آمد

article picture
آفتاب: رستم قاسمی وزیر نفت با صدور چهارمین حکم انتصاب خود ولی‌الله احمدوند معاون حقوقی و امور قراردادها قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء را به عنوان مشاور وزیر نفت در امور حقوقی و بین‌الملل منصوب کرد.


در این حکم انتصاب وزیر نفت خطاب به احمدوند آمده است: «با عنایت به تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به سمت مشاور وزیر در امور حقوقی و بین‌الملل منصوب می‌شوید.»

در همین حال وزیر نفت هفته جاری علیرضا نیکزاد رهبر جانشین معاونت صنعت و معدن قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء‌ را به عنوان مشاور جدید وزیر نفت و مدیر کل جدید حوزه وزارتی نفت منصوب کرده بود.

ایرلند، شروع کار کمپين مبارزه با اعدام و نقض حقوق بشر در ایرانشروع کار کمپين مبارزه با اعدام و نقض حقوق بشر در ايرلند به مناسبت دهم اکتبر
سازمان امنستي در ايرلند به همراه ايراني های مقيم در اين کشور برنامه اي را براي شهر هاي مختلف ايرلند در رابطه با مخالفت با مجازات اعدام و نيز نقض حقوق بشر در ايران براي يک هفته تدارک ديده است.
امروز شروع اين کمپين است. مطمئن هستم که ايراني هاي سراسر جهان روز دهم اکتبر، روز جهاني مبارزه با اعدام را فراموش نخواهند کرد و در اين روز صداي قربانيان نقض حقوق بشر در ايران را به گوش جهانيان مي رسانند:
برنامه امنستي را به زبان انگيسي در زير مي توانيد ملاحظه نماييد:

http://www.amnesty.ie/news/iranian-human-rights-lawyer-give-public-talks-iran
بياييد دهم اکتبر روز جهاني مبارزه با اعدام را فراموش نکنيم
ويکتو هوگو مي گويد: آيا گمان مي داريد اعدام درس عبرت است؟ چرا؟ به خاطر آنچه مي آموزد؟ مگر با درس عبرت چه مي آموزد؟ اين را که نبايد کشت؟ نبايد کشت را چگونه مي آموزد؟ با کشتن !!! ....
محمد مصطفایی ،وکیل دادگستری

یورش وحشیانه گارد زندان به زندانیان بی دفاع بند 1 زندان گوهردشت کرج

article picture
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" گارد زندان به زندانیان بی دفاع بند 1 زندان گوهردشت کرج یورش برد آنها را مورد ضرب و شتم و برخوردهای غیر انسانی قرار داد.

روز پنجشنبه 14 همر ماه حوالی ساعت 09:30 گارد زندان با باتون برقی و سایر ابزار سرکوب به زندانیان بی دفاع یورش بردند و آنها را با ضرب و شتم و توهین به حیاط بند منتقل کردند.زندانیان که تعدادی بیمار و مسن در میان آنها بود نزدیگ به 3 ساعت در زیر تابش آفتاب،بدون اینکه امکان استفاده از سرویسهای بهداشتی و نوشین آب را داشته باشند قرار دادند.
گارد زندان سپس به سلولهای زندانیان یورش بردند و وسایل شخصی آنها را پخش ،تخریب و یا به سرقت بردند. وسایل شخصی تخریب شده زندانیان از فروشگاه زندان با چندین برابر قیمت معمول خریداری شده بود.
یورش گارد زندان به فرماندهی علی خادم معاون زندان و فرجی نژاد رئیس اطلاعات بود . تعداد نیروهای گارد زندان بیش از 40 نفر تخمین زده می شد. در این یورش وحشیانه از سگهای حمله کننده استفاده کردند. علی خادم معاون فعلی زندان با کلمات رکیک به زندانیان توهین اخلاقی می کرد.این یورش وحشیانه تا ساعت 12:00 ادامه داشت.
همزمان با گسترش موج اعدامها در ایران یورش به سلولهای زندانیان افزایش یافته است .هدف از این اعمال قرون وسطایی ایجاد رعب و وحشت است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،یورش وحشیانه به سلول زندانیان بی دفاع ، تخریب وسایل شخصی و مورد ضرب و شتم قرار دادن آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
15 مهر 1390 برابر با 07 اکتبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

منبع حکومتی:آمنه زنگنه، در حمام کارگران نظافتچی مرد دانشگاه فوت کرد

article picture

با پاك كردن صورت مسئله، این واقعيت که مسئولان رژیم فقیه بی کفایت هستند را از بين نمی برد.
گاز گرفتگی دانشجوی امیر کبیر به دلیل استنشاق گاز متصاعد شده از اسیدی بود که کارگران به منظور بازکردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب در آن ریخته بودند.
به دنبال پیگیری‌ها در مورد فوت "آمنه زنگنه"، دانشجوی 26 ساله دانشگاه صنعتی امیر کبیر، یکی از کارکنان این دانشگاه به خبرنگار ایلنا گفت که این اتفاق در حمام کارگران مرد نظافتچی دانشگاه و به دلیل گاز گرفتگی رخ داده است.
وی گفت: «او در حمام خوابگاه که مختص دانشجویان است فوت نکرده بلکه این حادثه در حمام غیراستاندارد و نامناسب که برای کارگران مرد دانشگاه در نظر گرفته شده، رخ داده است.»
وی با "تعجب برانگیز" خواندن استحمام این دانشجو در حمام کارگران گفت:« این حمام آنقدر نامناسب است که هیچ توجیه منطقی برای استحمام این دانشجو در آن وجود ندارد.»
او با تاکید براینکه هیچ‌یک از دانشجویان حتی برای لحظه‌ای نمی توانند در چنین حمامی قدم بگذارند، گفت: «هیچ کس حتی دوستان مرحوم زنگنه دلیل حضور ایشان در آن حمام را نمی‌داند.»

نامه محمدصدیق کبودوند، رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به احمد شهید

article picture
به گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای ایران
جناب آقای احمد شهید
من محمدصدیق کبودوند کوشنده حقوق بشر زندانی در ایران، انتخاب شایسته جنابعالی در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، از سوی شورای حقوق بشرملل متحد را تبریک گفته و امیدوارم در اجرای وظایف تان کوشا و پیروزمند باشید من هم چنین از اینکه دولت جمهوری اسلامی تاکنون امکان ورود شما را به کشور فراهم نیاورده، متاسف شده و نگرانی خود را در این خصوص بطور ویژه ابراز می دارم. این امیدواری وجود داشت که با سفر جنابعالی به ایران، امکانی برای زندانیان سیاسی ومدنی و وجدانی فراهم شود تا از نزدیک با شما دیدار نموده و برخی از بی عدالتی ها و دغدغه های فکری خود را به اطلاع آن جناب برسانند، اما شواهد و قرائن نشان می دهد این امر تنها می تواند یک آرزو باشد.
به هرحال اگرچه من اطمینان دارم جنابعالی با زحمات و کوشش های بیشتر و البته طاقت فرسا می توانید بر بخش عمده ای از موارد نقض حقوق بشر در این سرزمین دست یافته و آن را افشا نمائید و اگرچه این امید وجود دارد که سازمان ها و نهادها و انجمن های حقوق بشری و کوشندگان ایرانی برای تهیه گزارش کامل، شفاف و واقعی توسط جنابعالی از موارد نقض فاحش حقوق بشر در ایران، با شما و دستیارانتان، همکاری لازم را به عمل می آورند، با این وصف؛ این جانب خود را موظف به یادآوری و ذکر اختصاری نقض پاره ای از حقوق و آزادی های اساسی مصرحه در اعلامیه جهانی حقوق بشر به قرار ذیل می دانم؛
1. نقش حق تعیین سرنوشت و نقض حق انتخاب نوع حکومت مورد دلخواه مردم از طریق همه پرسی آزادانه،
2. نقض حق خواستارشدن سامانه های دموکراتیک متضمن و تامین کننده حقوق و آزادی های مدنی، سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی


عیسی سحرخیز دست به اعتصاب غذا زده است عیسی سحرخیز، زندانی سیاسی محبوس در بند امنیتی زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به عدم رسیدگی به وضع وخیم جسمی اش دست به اعتصاب غذا زده است.
عیسی سحرخیز، زندانی سیاسی و فعال مطبوعاتی محبوس در این زندان، با گذشت ۸٢٧ روز بازداشت، عیسی سحرخیز مجددا به دلیل عدم رسیدگی مقامات زندان به وضعیت وخیم جسمانیش، از روز گذشته (پنج‌شنبه) دست به اعتصاب غذا زده و همزمان تهدید به اعتصاب دارو نیز کرده است.
به گزارش جرس، وضع جسمانی عیسی سحرخیز با گذشت بیش از دوسال از حبس، رو به وخامت نهاده است. این روزنامه نگار زندانی در رجایی شهر کرج، علاوه بر فشار خون بسیار نامنظم، از کمر درد شدید هم رنج می برد و سه مهره ستون فقرات او در مدت زمان زندان آسیب دیده اند که به تشخیص پزشکان زندان، اگر این آسیب دیدگی ها درمان نشود، احتمال فلج شدن این زندانی سیاسی وجود دارد.
بر اساس این گزارش، به دلیل آنکه زندانیان سیاسی فقط با دستور مستقیم دادستان امکان اعزام به بیمارستان برای معالجه را دارند، واین مقام قضایی نیز برای اعزام بیماران اورژانسی (همچون سحرخیز) بیشتر از چند ماه تاخیر ایجاد می کند، عیسی سحرخیز به احتمال زیاد با توجه به شرایطی که دچار شده (چهار مهره در کمر و دو مهره در گردنش آسیب دیده) مجبور است مجددا از صندلی چرخدار استفاده نماید.
هم چنین گفته می شود که طی روزهای اخیر همچنین حاکی از آن است که پزشکان زندان به تازگی مشکوک به غده ای سرطانی در بدن او شده اند که باید هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرد.
پسر وی در همین زمینه پیشتر گفته بود: "پزشکان مشکوک به یک غده سرطانی در بدن پدر هستند که باید هر چه سریعتر نمونه برداری شود اما تا الان این نمونه برداری صورت نگرفته و در پیگیری های خانواده هم هیچ پاسخی نمی دهند. باید هر چه سریعتر تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند و اقدامات پزشکی صورت بگیرد اما همانطور که بارها گفتم هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و هیچ پاسخی هم نمی دهند ضمن اینکه پدرم دچار نوسان شدید فشار خون است و باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد. این در حالی است که برای مرخصی درمانی بارها و بارها اقدام کردیم اما اصلا پاسخی نمی دهند حتی پاسخ منفی هم نمی دهند که مجبور به بیان دلیل آن باشند."
این درحالیست که این زندانی سیاسی، نه تنها از مرخصی بهره مند نیست، بلکه هر دو هفته یک بار، بیست دقیقه ملاقات کابینی به خانواده وی تعلق می گیرد.
آغاز اعتصاب غذای سحرخیز، نگرانی نسبت به وضع وخیم جسمی این فعال سیاسی و مطبوعاتی را شدت بخشیده است.
عیسی سحرخیز، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و مدیرمسئول روزنامهٔ توقیف شدهٔ "اخبار اقتصاد" و ماهنامهٔ توقیف شده "آفتاب" است. وی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی به عنوان مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت داشت.
سحرخیز تیرماه ۸۸ و در پی بازداشت های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر، و سپس توسط قاضی صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام" به سه سال حبس محکوم شد.
سحرخیز در تمام دو سال و سه ماه گذشته، در زندان بسر برده و با وجود تاکید پزشکان و بهداری زندان، امکان ادامه معالجات و درمان در خارج از زندان را نداشته و حتی از یک روز مرخصی نیز محروم بوده است.
گزارش روز پنجشنبه (چهاردهم مهر ماه) در مورد آغاز اعتصاب غذای عیسی سحرخیز و تهدید وی به اعتصاب دارو، همچنین می افزاید "در بین زندانیان سیاسی، فردی سالخورده با هشتاد و سه سال سن وجود دارد (به نام تفاح)، که نامبرده به سرطان خون مبتلا بوده و در وضعیت بدی بسر می برد و امکان دارد همانند محسن دگمه چی (زندانی سیاسی محبوسی که چند ماه پیش جان باخت)، بر اثر بی توجهی مقامات، جان خود را از دست بدهد."

بازداشت محمد جلال نیکبخت و حجت الله سعیدی دو درویش گنابادی در سروستان


 در ادامۀ فشار‌ها و آزار دراویش کشور، محمد جلال نیکبخت و حجت الله سعیدی توسط نیروهای انتظامی در تاریخ ۹ مهرماه روز شنبه توسط نیروی انتظامی در سروستان بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند.
به گزارش سایت مجذوبان نور٬ این ۲ درویش که به همراه محمد علی سعدی و فرزاد درویش در تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان به ۶ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند در روز شنبه ۹ مهرماه بازداشت شدند.
شایان توجه است محمد علی سعدی که در تاریخ ۱۳ شهریور به همراه اصغر کریمی ٬ ابراهیم فضلی و شهید وحید بنانی مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته بود با اجرای حکم محکومیت ۶ ماه حبس با وجود جراحات ناشی از اصابت گلوله در زندان عادل آباد شیراز به سر می‌برد ٬ این در حالی است که اصغر کریمی و ابراهیم فضلی به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.
محمد علی سعدی به همراه اصغر کریمی و ابراهیم فضلی به علت جراحات و وضعیت وخیم جسمی در بیمارستان رجایی شیراز به سر می‌برد که در تاریخ ۲۳ شهریور ماه به همراه اصغر کریمی توسط نیروهای امنیتی به اطلاعات شیراز و پس از آن به زندان عادل آباد منتقل شد ‌
گفتنی است سال گذشته در شهرستان سروستان نمایشگاهی توهین‌آمیز بر ضد تصوف با هماهنگی فرمانداری آن شهرستان برپا شد که پیرو این اقدام، جمعی از دراویش گنابادی به ستاد فرماندهی انتظامی سروستان مراجعه کرده و مراتب اعتراض خود را به برگزاری چنین نمایشگاهی ابراز کردند اما با عدم پاسخگویی مسوولان انتظامی مواجه شده و مطابق اعلام قبلی، مقابل فرمانداری آن شهرستان دست به تحصن زدند.
در این جریان، ‌ نیروهای لباس شخصی اقدام به آتش زدن چادرهای این نمایشگاه و شکستن پنجره‌های فرمانداری نمودند تا تجمع اعتراض‌آمیز دراویش گنابادی را به اغتشاش و خشونت بکشانند. با احضار ۲۴ تن از دراویش در نوبت‌های متعدد به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سروستان و بازجوئی و تحقیقات مفصل و بازداشت ۵ تن از آن‌ها و حبس هادی رحمانی به مدت ۹۰ روز، دادیاراین شعبه ابوذر اسدی برای تمامی دراویش احضار شده قرارمنع تعقیب صادر نمود. اما به دلیل فشار نیروهای امنیتی و امام جمعه و فرماندار سروستان، دادستان مجبور به صدرو کیفرخواست برای ۴ تن از این دراویش تحت عنوان اتهامی اخلال در نظم عمومی شد که نهایتاً دادرس مأموریتی (زارعی) در شعبه اول دادگاه عمومی سروستان حکم محکومیت ۶ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای چهار تن از آن‌ها به نامهای فرزاد درویش سروستانی، محمد علی سعدی، محمد جلال نیکبخت سروستانی و حجت الله سعیدی را صادر کرد.
لازم به ذکر است در هفته‌های اخیر فشار بر دراویش گنابادی شدت یافته است به نحوی که تا کنون نزدیک به ۱۰۰ تن از دراویش بازداشت شده‌اند.
در گزارشی دیگر، سایت مجذوبان نور هفته گذشته اعلام کرده بود که عباس شرعیاتی از دراویش گنابادی صبح روز پنجشنبه، هفتم مهر ماه، در یزد بازداشت شده است.

وضع وخیم جسمانی معصوم فردیس، معاون پیشین وزیر مخابرات معصوم فردیس، معاون پیشین وزیر مخابرات که در بند ۳۵۰ اوین زندانی است، به علت بیماری به بیمارستان منتقل شد. خبر بازداشت این مقام سابق دولتی برای اولین بار منتشر می‌شود.
به گزارش کلمه، این زندانی امنیتی که به دلیل نوسانات شدید فشار خون به بهداری زندان اوین منتقل شده بود، پس از وخامت حالش از بهداری زندان به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد و پس از انجام معاینات پزشکی و دریافت کمک های اولیه درمانی، به زندان بازگردانده شد.
این در حالی است که پزشکان اعلام کرده‌اند که درمان وی باید در خارج از زندان ادامه یابد، اما دادستان تهران با مرخصی درمانی وی مخالفت کرده است.
معصوم فردیس، زندانی سیاسی ۵۷ ساله، در زمان نخستین بازداشت خود عهده‌دار پست معاونت وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و همچنین رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوده است. وی که قبل از انتصاب به سمتهای فوق، مسئولیت پروژه اپراتور دوم تلفن همراه را برعهده داشته، قائم‌مقامی رئیس مرکز تحقیقات مخابرات را نیز در سوابق مدیریتی‌اش دارد.
جرم واقعی این معاون سابق وزارت ارتباطات، مخالفت با وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در واگذاری اپراتور دوم تلفن همراه به نهادهای امنیتی و عدم همراهی با خواسته‌های آنان است. وی به این خاطر که بر اساس تعهد کاری و بی‌طرفی در مسئولیت خود عمل کرده، از سوی وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی بازداشت و در دادگاه بدوی نیز به شش سال زندان محکوم شده است. اما چندی بعد این حکم در دادگاه تجدید نظر نقض شده و در نهایت دیوان عالی کشور نیز وی را از همه اتهامات وارده تبرئه کرده است.
اما به‌رغم نقض رای دادگاه بدوی و صدور حکم برائت برای معصوم فردیس در شعبه دادگاه تجدید نظر و همچنین دیوانعالی کشور، برخلاف نص صریح قوانین قضایی، وزارت اطلاعات با هدف تسویه حساب و نوعی انتقام‌گیری، همچنان این زندانی سیاسی را به صورت غیرقانونی در زندان نگه داشته است.

یک ماه بی خبری مطلق از رضا انتصاری عکاس خبری زندانیرضا انتصاری عکاس خبری و دانشجوی سابق رشته عکاسی دانشکده خبر با که به صورت مستقل به عکاسی خبری مشغول بوده است ، از حدود یک ماه پیش بازداشت شده و همچنان هیچ خبری از وی در دست نمیباشد. یک منبع آگاه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که این عکاس خبری در اوایل شهریور ماه در حالیکه در حال تهیه عکس از برنامه های جمعی از درویشان گنابادی بود ، همراه جمع زیادی از درویشان بازداشت و به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.
به گفته وی آقای انتصاری از زمان بازداشت تا کنون هیچ تماسی با خانواده اش نداشته و از حق داشتن وکیل محروم بوده است. هم اکنون خانواده در بی خبری مطلق از وضعیت پرونده وی میباشند.
گفتنی است روز گذشته علیرضا روشن ،علی کرمی ، مهدی اسانلو ، فرزانه نوری، فرزاد درویش ، بهزاد نوری و علی آستارکی از دراویش گنابادی که همراه آقای انتصاری بازداشت شده بودند ، آزاد شدند.
کمپین بین المللی حقوق بشر

۱۳۹۰ مهر ۱۴, پنجشنبه

اعتصاب غذای ٢۶ زندانی سیاسی کرد زندان رجایی شهر کرج

اعتصاب غذای ٢۶ زندانی سیاسی کرد زندان رجایی شهر کرج

جـــرس: 26 زندانی عقیدتی کرد حاضر در زندان رجایی شهر کرج روزه سیاسی بدون افطار خود را آغاز کردند.
به گزارش فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران، زندانیان سیاسی کرد در بندهای 2 و 6 زندان گوهردشت کرج در اعتراض به یورش ها و اذیت وآزار ها و توهین به اعتقادات مذهبی و تحقیر آنها وادار به اعتصاب غذا شدند.
روز چهارشنبه 14 مهرماه زندانیان سیاسی کرد در بندهای 2 و 6 زندان گوهردشت کرج دست به اعتصاب زدند که بر اساس این گزارش، ابتدا سلطانی رئیس دارالقرآن بند 2 اقدام به توهین به اعتقادات مذهبی و تحقیر و تحریک زندانیان عادی و شرور علیه زندانیان سیاسی کرد نمود و زندانیان سیاسی کرد که ازاهل تسنن می باشند را "حیوان" نامید و قصد وادار کردن آنها به کار اجباری جهت تحقیر آنها را داشت، که زندانیان عقیدتی و سیاسی کرد از انجام کار اجباری امتناع ورزیدند و این سبب حمله به زندانیان و درگیری و اعزام 2 زندانی سیاسی و عقیدتی کرد به نام های جعفر غفوری و حسام محمدی به سلول انفرادی و سپس به بند 6 زندان گوهردشت شد.
زندانیان سیاسی کرد در پی این رخداد ها و توهین به اعتقاداتشان دست به اعتصاب غذا زدند، که خواسته های زندانیان سیاسی کرد که در اعتصاب غذا بسر می برند به قرار زیر اعلام شد:
1- پایان دادن به یورشها،ضرب وشتم ها ،شکنجه های جسمی و روانی
3-انتقال آنها به بند زندانیان سیاسی
3- به رسمیت شناختن حقوق اولیۀ آنها ( حق برگزاری نماز جماعت و عدم توهین به اعتقادات مذهبی و تحقیر آنها)
بر اساس گزارش ها، اسامی زندانیان سیاسی کرد که از روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند به قرار زیر می باشند:
زندانیان سیاسی کرد در اعتصاب غذا در بند 2 زندان گوهردشت کرج
محمد برائی ،فرهاد سلیمی،خلیل حمیدی،حسین امینی ،خسرو زرستان،ابراهیم غدیری فر،عبدالله خسروزاده،خسرو بشارت،احمد عبدالهی،جمشید دهقانی ،جهانگیر دهقانی ،هوشیار محمدی،هیمن محمود تختی،حسین جوادی،خالتری حاجی زاده،آرمان بهمنی،محمد ظاهر بهمنی ،حامد احمدی،بهرام احمدی،کمال ملایی،کیوان زندکریم،خبات مهدوی،صلاح مهدوی
زندانیان سیاسی کرد در اعتصاب غذا در بند 6 زندان گوهردشت کرج:
جعفر غفوری،حسام محمدی ،انور خضری،کامران شیخه،هادی امینی،رمضان سعیدی،فواد رضا زاده ،مسعود رسولی،حجار علیزاده.

خودش کش می آید!

article picture


بوی تعفن فراگیر و روزافزون فساد – که اختلاس 3000 میلیارد تومانی تنها نوک نمایان کوه یخ آن است – در طبیعت خود چنان همه جانبه و کشدار است که چه رسانه ها سکوت کنند و چه نکنند،در فضا می پراکند و خودش کش می آید!
اگر در یک نظرسنجی از جمعی از ایرانیان میانسال و کهنسال، که دوران "طلایی" آیت الله خمینی را به یاددارند، پرسیده شود که صفت غالب و حاکم بر شخصیت خمینی چه بود، به احتمال بسیار شمار زیادی از آنان پاسخ خواهند داد "کینه توزی". تبلور این کینه توزی را در شعار معروف او "شاه باید برود" به خوبی می توان دید. به درازای 8 ساله کشیده شدن جنگ با عراق هم نماد دیگری از این کینه توزی شخصی خمینی علیه صدام حسین بود اگرچه، درآن عاملی دیگر یعنی محکم کردن پایه های قدرت و قلع و قمع و سرکوب مخالفان نیز نقش داشت. اگرهمین پرسش درمورد سیّدعلی خامنه ای مطرح شود، بازهم به احتمال بسیار شمار زیادی پاسخ خواهند داد "خیره سری یا لجبازی". این صفت با مقام معظم رهبری همان قدر آمیخته و عجین است که "کینه توزی" با آیت الله خمینی. در 22 سالی که از به اصطلاح رهبری او می گذرد، آیا کسی دیده، شنیده یا خوانده که سیّدعلی خامنه ای به اشتباه خود در موردی اقرار و اعتراف کرده باشد؟! در موارد معدودی هم که خواسته از خود فروتنی نشان دهد این کار را با ریاکاری یا ننه من غریبم بازی آمیخته است.
یکی از نمونه های این موارد پس از یورش مغول وار اراذل و اوباش بیت رهبری به خوابگاه دانشجویان در امیرآباد تهران در سحرگاه 18 تیرماه 1378 بود که در آن حضرت رهبر به گریه افتاد و (نقل به مضمون) گفت: حتی اگر عکس مرا هم پاره کردند، شما واکنش نشان ندهید و پس از این ژست "رحمان و رحیم" وار چنان دماری از روزگار دانشجویان معصوم و مظلوم درآورد که آن سرش ناپیدا! نمونهء دیگر، در 29 خرداد 1388، پس از اعتراض مردم به تقلب آشکار در به اصطلاح انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بود که چون قافیه را تنگ می دید "ننه من غریبم" بازی درآورد و از" تن علیل و اندک آبرو"ی خود سخن سخن گفت و سپس مردم معترض و حق طلب را به نحوی شدید و وحشیانه سرکوب کرد.


اعتراف نیروی انتظامی به سرکشی در زندگی خصوصی مردم


فرمانده نیروی انتظامی گفت: ماموران پلیس حق سرکشی در زندگی خصوصی افراد را بدون حکم قضایی ندارند.
به گزارش مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم صبح پنجشنبه در مراسم تجلیل میثاق با آرمانهای امام راحل اظهار داشت: آزادی حق هر فرد است و اگر بخواهیم آن را سلب کنیم باید به حکم الهی یا مصلحت جامعه و حکومت باشد. به همین منظور مردم تعدادی از همنوعان خود را برای وضع قانون انتخاب کرده اند. همچنین ماموران برای اجرای قانون باید به اندازه خودشان حقوقدان باشند.
وی با رد سرکشی در زندگی خصوصی مردم گفت: سرکشی بدون مجوز قانونی در زندگی افراد ممنوع است و نمی دانم چرا همیشه مردم همه چیز را از نیروی انتظامی می خواهند. نیروی انتظامی تنها با جرم مشهود برخورد می کند و در مورد خاص برای اعمال قانون نیاز به حکم قضایی دارد.

اعلاميه به مناسبت درگذشت دکتر مهرداد مشايخیامروز، با کمال تأسف، از خبر درگذشت روشنفکر مبارز وطن مان، آقای دکتر مهرداد مشايخی، مطلع شديم و بدينوسيله مراتب تسليت صميمانهء خودو همهء اعضاء شبکهء سکولارهای سبز ايران را تقديم اعضاء خانواده، دوستان و همرزمان ايشان می کنيم.
دکتر مشايخی روشنفکری فرهيخته، روشن ضمير و صاحب ذهنی دقيق و عميق بود که با نوشته های پر بارش مجموعه ای از نظرات سياسی آموزنده را برای اپوزيسيون انحلال طلب ايران بجای گذاشته است. فقدان او خلاء بزرگی را در ميان جمع روشنفکران سکولار ـ دموکرات ايران بوجود می آورد که اميدواريم بوسيله صاحب نظران و متفکران سياسی دلسوز وطن مان پر شود.
او ذهنی جويندهء راه های وصول به دموکراسی، آزادی و عدالت اجتماعی، و دلی سرشار از مهر ايران داشت. پيام کوتاه او در آخرين گفتگوئی که انجام داده است می تواند راهنمای همهء ايران دوستان و مبارزان راه آزادی باشد؛ آنجا که می گويد:
«نگاه من به روشنفکری است که سکولار باشد تا بتواند اولویت فکری خود را پیش از هر ایدئولوژی و عقیده دیگری به مردم سالاری و دموکراسی در ایران اختصاص دهد. همچنین لازم است روشنفکر ایرانی از این زاویهء جهانی به مسایل ملی ایران فکر کند. مشی فکری بومی‌گرا و ناسیونالیزم افراطی، و عدم درک التزامات و منافعی که همزیستی مفید و موثر و صلح‌خواه در جامعهء جهانی را عاید ما می‌گرداند، باعث انزوا و عقب افتادن از قافله تمدن بشری و دستاوردهای آن خواهد بود».
يادش را گرامی می داريم و پر توان تر از هميشه برای تحقق آرزوهايش در مورد مردم زادگاهش گام بر می داريم.
مسئولان شبکهء سکولارهای سبز ايران:
مهدی حاذق اعظم، آرام حسامی، رضا حسين بر،
محسن ذاکری، فرخ زندی، افسانه مهاجر، آرمان نجم، اسماعيل نوری علا

کاریکاتور

article picture

کش رفتن یا کش ندادن....
نیک آهنگ کوثر، روز

معرفی پنج تن از مزدوران سرکوبگر سپاه پاسداران +تصویر

article picture


گفتنی ها:در ادامه معرفی سرکوب گران و چماقدارن رژیم ۵ تن از عوامل سرکوب گر عضو سپاه پاسداران معرفی می‌گردند، افراد فوق از پرسنل و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله وابسته به سپاه پاسداران می‌باشند که در ایام اعتراضات جنبش سبز با آماده باش سپاه پاسداران به سرکوب ملت پرداخته‌اند که اسامی و مسئولیت‌هایشان بدین شرح می‌باشد:

سرهنگ دوم عباس غلامیجانشین فرماندهی حفاظت اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی بقیه اللهنامبرده اهل و ساکن شهرری می‌باشد، اطلاعات بیشتری از محل سکونت و زندگی وی در دست نیست.سرگرد مهدی نائب رسول معروف به حاج مهدی نائبمسئول دفتر تحقیق و بازرسی دانشگاه علوم پزشکی بقیه اللهدر محله آبسردار تهران سکونت دارد و همچنین دارای مغازه موتور فروشی به نام اشکان در خیابان ۱۷ شهریور تهران نیز می‌باشد وی ضمناً از اعضای بسیج مسجد آشتیانی‌ها در خیابان پیروزی می‌باشد.

تصاویری از سرکوب و اعمال خشونت سه نفر فوق در تاریخ(پنج شنبه ۸ مرداد ۱۳۸۸ برابر با ۳۰ جولای ۲۰۰۹)  در تهران را در زیر می‌بینید :

تلاش برای بازداشت سما رئوفی، شهروند بهائی ساکن سنندج

article picture

روز گذشته ۱۳ مهرماه تعدادی از ماموران انتظامی با ورود به منزل پدری سما رئوفی شهروند بهائی ساکن سنندج، ضمن تفتیش منزل برای یافتن وسایل موسیقی، قصد دستگیری وی را داشتند که به دلیل عدم حضور سما در منزل موفق به دستگیری وی نشدند.
کمیته گزارشگران حقوق بشر : بنا بر گزارشات رسیده، ماموران انتظامی با ارائه حکم و در قالب افراد لباس شخصی وارد منزل سما رئوفی شدند و در پی یاقتن وسایل موسیقی وی بودند. ماموران امنیتی به مادر وی گفته اند که پسرش سی‌دی های غیر مجاز پخش می‌کند و گروه غیرقانونی موسیقی دارد. اما هیچ مدرکی دال بر این اتهامات در خانه ی ایشان پیدا نکرده اند. همچنین برخورد ماموران تند و همراه با بی احترامی گزارش شده است.
پیشتر نیز در تیرماه امسال سما رئوفی به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده بود و بازجویان وی را برای نوشتن و امضای تعهد‌نامه تحت فشار گذاشته‌اند که وی از این اقدام سر باز زده است. در این بازجویی که همراه با توهین و بی احترامی بوده است، بازجویان تهدید کرده‌اند که در صورت عدم همکاری با وزارت اطلاعات مشکلات جدی برای وی پیش خواهد آمد.
همچنین دو هفته پیش نیز ماموران انتظامی با حضور در درب منزل این شهروند بهائی، به طور ناگهانی به خانواده‌ی وی گفته‌اند که فرزندشان سرباز است و باید خودش را معرفی کند.
احضار و بازجویی بهائیان سنندج از روز ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ شدت گرفته است به طوری که در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ شهروند بهائی به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شده اند. این احضارها اکثرا به صورت شفاهی و تلفنی صورت گرفته است. این بازجویی‌های با تهدید بهائیان به دستگیری در قبال ادامهٔ فعالیت‌های اعتقادیشان و اجبار بهائیان این شهر برای امضای تعهد نامه بوده است.

اعتراض گسترده دانشجویان دانشگاه زنجان به اجرای طرح «جداسازی جنیستی»

article picture

گزارش ها حاکی از آن است که روز گذشته صدها تن از دانشجویان دانشگاه زنجان در اعتراض به اجرای «طرح جداسازی جنیستی در بوفه این دانشگاه، جداسازی اتوبوس های سرویس دانشجویان و همچنین اجرای طرح تفکیک جنیستی در کتابخانه ی فنی و مهندسی»، در محوطه این دانشگاه دست به تجمع گسترده زده اند.


به گزارش دانشجونیوز، در ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد و برخی دانشگاه های دیگر، دیروز سه شنبه ۱۲ مهر دانشگاه زنجان نیز میزبان اعتراض بیش از ۵۰۰ تن از دانشجویان این دانشگاه در محوطه ی فنی جلو دانشکده ی مکانیک تجمع کرده و شعارهایی در اعتراض به ایجاد محدودیت های جدید توسط مسئولین سر داده اند.

گفته می شود یکی از شعارهای اعتراضی این دانشجویان «دانشجو میمرد ذلت نمی پذیرد» بوده است.

یکی از موارد اعتراضی دانشجویان در ارتباط با «اجرای طرح جدا سازی کامل بوفه» بوده که قبلا دیواری شیشه ای قسمت خواهران و برادران را جدا می کرد

انتقال چهار زندانی محکوم به اعدام به قرنطينه زندان اروميه


بعد از ظهر امروز چهار زندانی محکوم به اعدام به دستور مسئولين زندان اروميه به قرنطينه اين زندان منتقل شدند.

بنا به گزارش رسیده به سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان اسامی این چهار زندانی مهدی ص، شاهین ص، الهوردی پ وحاجی پ اعلام شده استتا لحظه تنظيم خبر از علت انتقال اين چهار زندانی که اتهام آنها قاچاق مواد می باشد هيچ اطلاعی در دست نيست.
موکریان