۱۳۹۰ فروردین ۶, شنبه

اعدام مخفیانه یک زوج کلیمی- ارمنی به همراه سه تن دیگر و عدم تحویل پیکر دو اعدامی

سحرگاه روز دوشنبه ۲۳ اسفند ماه یک زوج کلیمی- ارمنی به همراه یک زن و دو مرد در زندان اوین به صورت مخفیانه اعدام شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دفتر کشیک شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ضمن تائید اجرای حکم اعدام ۵ نفر در سحرگاه دوشنبه از ارائه هرگونه توضیحی در خصوص نحوه تحویل اجساد و تدفین پیکر این زوج خودداری کرد.
خانم آدیوا میرزا سلیمان کلیمی از ایرانیان کلیمی به همراه همسرش وارژان پطروسیان از ایرانیان ارمنی به همراه یک زن و دو مرد با هویت نامعلوم به صورت مخفیانه در زندان اوین اعدام شدند.
از اتهام اعدام شدگان اطلاعی در دست نیست.
گفتنی ست اقوام زوج اعدامی مذکور که قصد داشتند بر اساس آداب و رسوم خود مراسم تدفین ایشان را اجرا کنند از سوی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی تهدید به بازداشت شدند.

هرانا

بیانیۀ کلینتون،در رابطه با تعیین گزارشگر ویژۀ حقوق بشر برای ایران

article picture
 بیانیۀ کلینتون، وزیر امور خارجه تعیین گزارشگر ویژه در زمینۀ حقوق بشر برای ایران24 مارس 2011

ما اقدام امروز شورای حقوق بشر را در تعیین گزارشگر ویژه برای ایران که به جامعۀ بین المللی در امر نظارت بر موارد نقض مستمر حقوق بشر در ایران و پاسخ به آن کمک خواهد کرد، می ستاییم. این نخستین مأموریت کشوری است که از هنگام تأسیس شورای حقوق بشر در 2006 مقرر گردیده است.

ایالات متحده با سوئد و گروه پر دامنه ای متشکل از بیش از پنجاه کشور به عنوان بانیان مشترک، در ایجاد این مأموریت که با نسبت سه رأی در برابر یک رأی به تصویب رسید، همکاری نزدیک داشت. گزارشگر ویژه موارد نقض حقوق بشر را در ایران تحقیق خواهد کرد و گزارش خواهد داد و هنگامی که دولت ایران به الزاماتش در رعایت حقوق انسانی مردم خود عمل نکند، با صراحت سخن خواهد گفت.


تحقیق مستقل و ارائۀ گزارش توسط گزارشگر ویژه، جامعۀ بین المللی را در رسیدگی مسؤلانه به موارد جدی نقض حقوق بشر در ایران یاری خواهد داد. این اقدام همچنین صدایی در اختیار بسیاری ازایرانیان که نه تنها مشتاق اصلاحات اند بلکه آرزومند اند که دولتشان ابتدایی ترین حقوق و آزادی های آنها را محترم شمارد، خواهد گذاشت.

وزارت امور خارجه  
پارس دیلی نیوز

اطلاعیه، شیرکو معارفی، فعال سیاسی و مدنی کرد در خطر اعدام می باشد

article picture
 هموطنان و انسانهای آزادیخواه

بدنبال تداوم اعمال خشونت آمیز، احضار و دستگیری های خودسرانه، محاکمه یا زندان، کشتار و اعدام های علنی و غیرعلنی دولتی که در مناطق مختلف ایران توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به خصوص در مورد اقوام و ملل ایرانی (آذری، کرد، فارس، بلوچ ، عرب ، ترکمن و ...) به شدیدترین وجه اجرامی شود .
و از آنجا که این سرکوب و خفقان از بدو استقرار جمهوری اسلامی ایران تاکنون ادامه داشته و بویژه در دوران دولت احمدی نژاد آهنگ پرشتاب تری به خود گرفته است، لذا کمیته اقوام و ملل کانون دفاع از حقوق بشر در ایران نسبت به تداوم رفتارهای غیر قانونی، دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام فعالین سیاسی و اجتماعی اعتراض می نماید.
بدینوسیله توجه آزادیخواهان و نهادهای سیاسی و مدافعین حقوق بشری برای نجات این زندانی محکوم به اعدام و دیگر زندانیان سیاسی محکوم به اعدام را جلب می نماید
کمیته اقوام و ملل ایرانی کانون دفاع از خقوق بشر در ایران خواهان آزادی فوری و بدون شرط تمامی زندانیان سیاسی محکوم به اعدام بخصوص شیرکو معارفی می باشد.

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق آزادي عقيده و بيان دارد و حق مزبور شامل آنست که از داشتن عقايد خود بيم و اضطرابي نداشته، و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن، با تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزي، آزاد باشد.
ماده 3 اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق زندگي، آزادي و امنيت شخصي دارد.

کمیته دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
ارسال از شهریار ایازی   

اهدای زنبق طلایی شهر فلورانس به نسرین ستوده

article picture


اهدای زنبق طلایی شهر فلورانس به نسرین ستوده و ماریو بارتولینی، سمبل صداقت و دفاع از حق بیانتغییر برای برابری – اهدای زنبق طلایی شهرفلورانس برای سال 2010 از سوی شورای شهر فلورانس به نسرین ستوده و پدرماریوبارتولینی تصویب شد.

فریده کرملویی از فعالان کمپین در ایتالیا با ارسال اطلاعیه این شورا به تغییر برای برابری گفت:« این جایزه هر دو سال یک بار به دونفر اهدا می شود که کاندیدای سال 2010 نسرین ستوده وپدر بارتولینی هستند»


شورای شهر فلورانس در جلسه اخیر خود در مارس 2011 ، درخواست کمیسیون شورای صلح و همبستگی بین المللی این شهر مبنی بر اهدای زنبق طلایی شهر فلورانس به نسرین ستوده را پذیرفت. بر اساس مصوبات این شورا، زنبق طلایی به افراد یا سازمان هایی اهدا می شود که گام هایی شایسته در پیشبرد و برقراری صلح و دفاع از حقوق بشر برداشته اند و در این راه با آسیب و آزار هم رو به رو بوده اند.

۱۳۹۰ فروردین ۵, جمعه

کشته و زخمی شدن۱۰ شهروند در پی افزایش برخورد با کولبران

هرانا؛ بازداشت دو شهروند مسیحی در حین سفر نوروزی

 روز چهارشنبه، سوم فرودین ماه سه شهروند که در مسافرت نوروزی به سر می‌بردند، در جاده سلماس به روستای بروشخواران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. 

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، صالح جهانگیرزاده فرزند سعید اهل روستای بروشخواران از توابع سلماس و حمید نجفی به همراه همسرش ماهزر نجفی شهروندان مسیحی اهل کرج که روز چهارشنبه برای تعطیلات نوروز به این شهرستان مسافرت کرده بودند، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. 

در پی این بازداشت هم چنین اتومبیل سواری صالح جهانگیرزاده نیز توسط اداره اطلاعات توقیف شده است. 

شایان ذکر است که پیگیری‌های خانوادهٔ افراد بازداشت شده تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و از چگونگی وضعیت و محل نگهداری ایشان پس از گذشت ۴۸ ساعت هیچ اطلاعی در دست نیست.


هرانا

عكس از مزدوران مشهد :شركت كنند در تجمع مقابل دفترسازمان ملل

{{{ اطلاعات رسيده توسط سپاه ابومسلم تيپ 4 }}}}

(توضیح اینکه عکسها مربوط به تجمع مقابل دفتر  سازمان ملل در تاریخ 9 اسفند 89 در مشهد گرفته شده که در این تجمع بیانیه هایی بر ضد جنبش سبز و  میرحسین موسوی و مهدي کروبی خوانده شد ، ضمنا این گروه از سردسته های سرکوب مردم مشهد در روزهای بعد از انتخابات بوده اند)
**************************************
**************************************
**************************************
**************************************
سركرده اصلي لباس شخصي ها را شناسايي كنيد
*************************************

تعیین زمان اجرای حکم اعدام شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد
خبرگزاری هرانا - منابع محلی کردی اعلام کرده‌اند، شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد که از سوی دادگاه انقلاب شهر سقز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود، روز ۱۱ اردی بهشت اعدام خواهد شد.

بنا به گزارش یکی از روزنامه های کردستان عراق به نام "روژنامه"، منابع موثق داخلی کردستان از تعیین زمان اجرای حکم اعدام شیرکو معارفی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه، برابر با روز جهانی کارگر خبر می‌دهند.
این روزنامه به نقل از خانوادهٔ شیرکو معارفی اعلام کرده است که جان شیرکو معارفی در خطر است و آنان از همه نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر خواسته‌اند تمامی توان خویش را جهت توقف اجرای حکم این زندانی سیاسی بکار بندند.
شایان ذکر است که شیرکو معارفی در مهرماه سال ۱۳۸۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

هرانا

بی خبری مطلق از مینا شهروند، وبلاگ نویس جوان


از سرنوشت "مینا شهروند"، وبلاگ نویس جوان، پس از گذشت بیش از چهل روز از زمان بازداشت، هیچ گونه اطلاعی در دست نیست.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه سال گذشته، تعدادی از مامورین لباس شخصی با یورش به منزل پدری مینا شهروند، ضمن تفتیش و ضبط برخی وسایل شخصی وی نظیر یارانه، کتب، یادداشت ها و تعدادی سی دی، نامبرده را دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال دادند.
این ماموران که گفته می شود رفتار خشنی داشتند، در مقابل اصرار خانواده، و خصوصا مادر وی که گریان بوده، مبنی بر اینکه وی را به چه محلی منتقل می کنند، گفته اند که برای دریافت پاسخ چند سوال کوتاه دخترتان را به دادسرای انقلاب می بریم.
این در حالیست که پس از گذشت بیش از چهل روز، خانم شهروند هیچ گونه تماسی با خانواده اش نداشته و ایشان نیز هیچ اطلاعی از وضعیت فرزندشان و حتی از اینکه در چه محلی به سر می‌برد؛ ندارند.
خانوادهٔ این وبلاگ نویس جوان علی رغم اینکه تاکنون چندین بار به دادسرای انقلاب، واقع در خیابان معلم مراجعه کرده‌اند موفق به دریافت پاسخ روشنی نشدند و مسئولان هر بار به آن‌ها گفته‌اند پروندهٔ وی تحت بررسی است و تا زمان تحقیقات اولیه هیچ اطلاعاتی نمی‌توانیم به شما بدهیم.

شایان ذکر است که خانم مینا شهروند متولد اردیبهشت ۶۲ در تهران است.

هرانا


اعزام گزارش‌گر ویژه سازمان ملل به ایران پیروزی برای مدافعان حقوق بشر


این قطعنامه که مورد حمایت گزارش‌گران بدون مرز بود امیدی برای صدها زندانی که در شرایط غیر انسانی بسر می‌برند و نجات جان ده‌ها زندانی محکوم به اعدام است.
گزارش‌گران بدون مرز خرسندی خود را از رای شورای حقوق بشر به قعطنامه تعیین گزارش‌گر ويژه‌ برای بررسی و گزارش از وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام می‌کند. این قعطنامه با ٢٢ رای موافق و ٧ رای مخالف از جمله کشورهای چین، کوبا، پاکستان، روسیه و ١٤ رای ممتنع به تصویب رسید. در این قعطنامه از ایران خواسته شده است که با گزارش‌گر ویژه همکاری کامل کند .
این قطعنامه که مورد حمایت گزارش‌گران بدون مرز بود امیدی برای صدها زندانی که در شرایط غیر انسانی بسر می‌برند و نجات جان ده‌ها زندانی محکوم به اعدام است.
امیدواریم که اعزام گزارش‌گر ویژه بتواند آنچه را که جمهوری اسلامی تاکنون می‌خواسته است از چشم جامعه جهانی پنهان کند و در اغلب موارد نیز موفق شده است از جمله سیاست خشونت و آزار و اذیت و پیگرد مخالفان سیاسی، دستگاه قضایی ناعادلانه و سرکوب کور علیه همه‌ی مظاهر آزادی و حقوق که بخشی از مردم را به ناامیدی سوق داده است، بر همگان آشکار کند.
این قطعنامه علیرغم تهدیدات و تلاش برای رشوه دهی و رای خریدن برخی از نمایندگان کشورهای عضو از سوی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. حال باید گزارشگر ویِژه هر چه زودتر به ایران اعزام و جمهوری اسلامی باید به شکل کامل با او همکاری کند.

از ٢٢ خرداد ١٣٨٨ و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخاباتی مورد مناقشه، سرکوب گسترده مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران شدت گرفت. بیش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ایران بازداشت و زندانی شدند. از این تعداد ٤٠ نفر با اتهاماتی چون "توهین به مقام رهیر یا رئیس جمهور" و یا "جاسوسی, اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب" همچنان در زندان بسر می‌برند. در این مدت بیش از بیست نشریه توقیف و بیش از ١٠٠ روزنامه‌نگار و وبلاگ نویس مجبور به ترک کشور شده‌اند. در ایران امروز بیش از ٣٠٠٠ نفر از حرفه‌کاران رسانه‌ها به دلیل توقیف رسانه و یا ممنوع کار شدن از سوی مقامات قضایی امنیتی بیکار هستند.

آرش ناجی

بیانیه ، قطعنامه شورای حقوق بشر: انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران


بیانیه مشترک مطبوعاتی ، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

4 فروردین 1390- (ژنو) فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران استقبال می کنند. از زمانی که شورای حقوق بشر تشکیل شده، این اولین بار است که به طور مشخص تصمیم به نظارت بر وضعیت حقوق بشر در یک کشور می گیرد.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گفت: «این یک لحظه تاریخی است که پیام بسیار قاطع حمایت از مردم ایران اعلام شده است. شورای حقوق بشر نشان داد که به قربانیانِ رژیم ایران توجه دارد و وضعیت نقض حقوق بشر در ایران از بدترین وضعیت ها در جهان است.»

با این قطعنامه که با اکثریت مطلق 22 رای تصویب شد، شورای حقوق بشر تایید کرد که وضعیت در ایران پس از انتخابات اخیر به شدت رو به وخامت رفته است. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به ویژه از تصمیم برزیل، گواتمالا، سنگال و کره جنوبی برای تغییر موضع قبلی خود در مجمع عمومی سازمان ملل و حمایت از برقراری سیستم نظارت بر حقوق بشر در ایران استقبال می کنند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

۱۳۹۰ فروردین ۴, پنجشنبه

صدور حکم زندان برای یک شهروند سنندجی


ک شهروند سنندجی به نام بهروز طهماسبی از سوی دادگاه انقلاب سقز به زندان محکوم گردید.

خلیل بهرامیان وکیل این زندانی در گفتگو با خبرنگار سایت خبری موکریان ضمن تأیید این خبر اظهار داشت: بهروز طهماسبی اخیراً دادگاهی و به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی در ادامه از نحوه برگزاری دادگاه و رفتار قاضی در جلسه محاکمه ابراز رضايت نموده یادآور شد که بهروز طهماسبی اهل سنندج هم اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می نماید.


گزارش ارسالی از آژانس خبری موکریان
 

کشته و زخمی شدن ۳ شهروند در شهر نوسود به دست نیروهای انتظامیدر پی شلیک نیروهای انتظامی به کولبران مرزی در شهر "نوسود"، یک نفر کشته و ۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعد از ظهر روز سه‌شنبه دوم فروردین ماه‌، نیروهای نظامی و انتظامی در شهر نوسود واقع در ۴۵ کیلومتری شهر پاوه‌ و مرز عراق، به‌ سوی کولبران مرزی شلیک کردند.

بر اثر این تیراندازی مستقیم یک جوان ۲۰ ساله‌ به نام "پورمند خسروی" کشته‌ و ۲ نفر دیگر زخمی شدند؛ حال یکی از زخمی شدگان که به‌ بیمارستان سپاه کرمانشاه منتقل شده‌، وخیم گزارش شده است.

گفته می‌شود این اقدام نیروی انتظامی با واکنش و اعتراض شهروندان نوسودی روبرو شده‌ و درگیری‌هایی بین شهروندان و نیروهای انتظامی روی داده است.


پارس دیلی نیوز

پناهجوی کرد ایرانی که توسط نروژ به ایران تحویل داده شده در معرض خطر جدی است

article pictureرحیم رستمی پناهجوی کرد ایرانی که توسط مقامات نروژ به رژیم جمهوری اسلامی تحویل داده شده بود در زندان اوین در معرض خطر جدی است.

به گزارش منابع موثقی که بدست سازمان حقوق بشر ایران رسیده، یک پناهجوی کرد ایرانی که ۲۱ بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط مقامات نروژی به ایران بازگردانده شده بود در زندان اوین بسر میبرد و میتواند درمعرض خطر جدی باشد.

رحیم رستمی ۱۹ ساله، که تقاضا ی پناهندگی اش توسط مقامات نروژی رد شده وحکم ترک خاک نیز گرفته بود ، ۲۰ بهمن ماه در حالیکه قصد باز کردن یک حساب بانکی داشت توسط پلیس امور مهاجرت نروژ دستگیر شده و روز بعد به همراه دو پلیس نروژی به ایران فرستاده شد. پس رسیدن به ایران و تحویل به مقامات ایرانی، رحیم مورد بازجویی قرار گرفته و به زندان اوین منتقل شد. بنا به گزارشات رسیده به سازمان حقوق بشر ایران رحیم چندین روز را در سلول انفرادی گذرانده است و احتمال میرود که مورد بد رفتاری و آزار قرار گرفته باشد. به گفته منابع موثق، مقامات حکومتی از آزادی رحیم به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی خود داری کرده اند.

رحیم رستمی در سال ۲۰۰۸ میلادی در حالیکه کمتر از ۱۷ سال داشت از کشور نروژ درخواست پناهندگی کرده بود، اما مقامات مهاجرت نروژ دلایل رحیم برای درخواست پناهندگی را باور نکرده و تقاضای وی را رد کردند. در نامه ای مقامات نروژی نوشته اند: "ما باور نداریم که پناهجو، رحیم رستمی پس از بازگشت به ایران در معرض آزار و بدرفتاری، تعقیب و یا حبس خواهد بود".

۱۳۹۰ فروردین ۲, سه‌شنبه

پلمپ تالار برای ممانعت از برگزاری مراسم نوروز در سنندجتشدید فضای امنیتی در مناطق کردنشین


همزمان با فرا رسیدن روز نوروز باستانی شهروندان کرد نیز همانند سالهای گذشته در شب نوروز اقدام به برافروختن آتش و برپایی رقص و پایکوبی کردند.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در شهرهای پاوه ، جوانرود ، مریوان ، کامیاران ، سنندج ، سقز ، مهاباد ، سردشت ، ربط ، بانه و بوکان برگزاری مراسم باستانی نوروز باشکوه تر از سالهای گذشته برگزار شده است.

نیروهای امنیتی و انتظامی به سبب حضور گسترده شهروندان کرد قادر به کنترل کردن این مراسمات نشده اند،بنابه اطلاع منابع موثق طی روزهای گذشته فرمانده انتظامی با ابلاغ بخش نامه ایی از نیروهای انتظامی خواسته است که به سبب حساسیت و احتمال بروز درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی، این نیروها تا حد ممکن از رویاروی مستقیم با شهروندان کرد خودداری بکنند.

شهروندان کرد در شهر و روستاهای مناطق کردنشین مراسم برافروختن آتش، منفجر کردن ترقه و رقص پایکوبی در خیابان و کوچه های شهرها و همچنین بر بلندی کوههای کردستان این روز را گرامی داشتند.

در شهر ربط از توابع شهرستان سردشت با حضور نزدیک به 10 هزار نفر از سوی هیئت جوانان این شهر مراسم نوروز با برافروختن آتش نمادین و رقص و پایکوبی در میدان فوتبال این شهر برگزار شد.

همچنین نیروهای انتظامی در شهر سنندج چند تالار این شهرکه قرار بود مراسم نوروز در آنها برگزار شود تا اطلاع ثانوی پلمپ کرده اند.

گزارشات رسیده حاکی از آن است ماشینهای آتش نشانی در این شهرها همراه به گشت های انتظامی اقدام به خاموش کردن آتش های برافروخته شده در داخل شهرها کرده اند.

همچنین دیروز دهها جوان کرد در داخل شهرها توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده اند و به کلانتری این شهرها منتقل شده اند.


هرانا

کاریکاتور


article picture


جهاد اقتصادی


همسایه ۰۱ فروردین ۱۳۹۰ /خودنویس
 


۱۳۹۰ فروردین ۱, دوشنبه

نوروز باستانی مبارک بادهم وطنان عزیزم
عید فرخنده و باستانی نوروزی و فرارسیدن سال نو را به همۀ شما شادباش می گویم. یقین دارم نسیم فرح بخش بهاری و شیرینی دیدار و مصاحبت عزیزان و نزدیکان، تلخی خاطرات تیرۀ سال گذشته را از کام شما خواهد زدود و دل هایتان را از امید به فردایی درخشان لبریز خواهد کرد.
هرچند که آرزوهای دیرینۀ شما برای دستیابی به آزادی و بهروزی و امنیت هنوز برآورده نشده، اما تردید نکنیم که هیچگاه نشانه های زوال حکومتِ سیاهی و مرگ و فساد چنین روشن به چشم نخورده است. تردید نکنیم هرگامی که مردمان همسایۀ ما را به آزادی و رهایی از استبداد نزدیک تر می کند بشارتی بر طلوع روز پیروزی شماست و ضربتی است دیگر بر پیکر پوسیدۀ حکومت دشمنانتان.
آنچه در بهاران از زمین می روید با رنگ سبز خود را نمایان می کند. و روییدن درخت تنومند آزادی و سرفرازی ملت ایران که ریشه در پهنۀ خاک ایران دارد نیز با رنگ سبز درخشید و سبزیش جهان را فراگرفت و جنبشی را به نام خود ثبت کرد که برخاسته از اراده و نواندیشی مردم بود.

پس بیاییم و در فرخنده نوروز امسال، به شکرانۀ این جنبش همیشه زندۀ ایران، سبزه را بر صدر سفرۀ هفت سین مان نشانیم و مطمئن باشیم که سرانجام جنبش سرسبز مردم ایران، سیاهی استبداد دشمنانش را یکسره خواهد زدود.

یقین دارم که نوروز امسال پیام آور روزگاری نو برای همۀ شما خواهد بود؛ روزگاری که در آن آزادی و بهروزی و صلح و امنیت نصیب شما خواهد شد و سرزمین عزیز ما نیز در جهان به اعتبار و احترامی خواهد رسید که روزی جایگاهش بود.
آرش ناجی

۱۳۸۹ اسفند ۲۹, یکشنبه امیدرضا میرصیافی


روز وبلاگ‌نويس در دبی و با حضور عده‌ای از وبلاگ‌نويسان اين شهر برگزار شد. روز وبلاگ‌نويس به ياد امیدرضا ميرصيافی وبلاگ‌نويس ايرانی در سراسر جهان برگزار می‌شود که دو سال پيش جان خود را در زندان از دست داد.

دو سال پيش در روز ۲۷ اسفند ۱۳۸۷، اميدرضا ميرصيافی وبلاگ نويس ايرانی در زندان اوين تهران جان خود را از دست داد. مرگ اميدرضا در زندان، وبلاگ‌نويسان جهان را برآن داشت تا اين روز را روز وبلاگ‌نويسان بنامند و نام «او آر ۳۱۸ » را بر آن بگذارند که از حروف اول نام اميد رضا و تاريخ مرگ او ساخته شده است.

جمعه شب عده‌ای از وبلاگ‌نويسان مقيم دبی دور هم جمع شدند و کارگاهی از نقاشی و خطاطی برپا کردند. اين افراد از کشورهای مختلف بودند و با وجود تنوع فرهنگی در يک چيز اشتراک داشتند، و آن علاقه‌شان به آزادی بيان بود. آنها برای گردهمایی امسال خود شعار «من فرياد می‌زنم پس هستم» را انتخاب کرده بودند.

عظما آچا وبلاگ‌نويس اماراتی، در باره اين گردهمایی به راديو فردا می‌گويد:

«ما امشب در اينجا ابراز وجود خلاق از راه‌های هنری را ستايش می‌کنيم، ما دومين سالروز مرگ اميدرضا ميرصيافی را پاس می‌داريم که بخاطر بيان نظراتش جانش را از دست داد. برای ما هنر يک وسيله بيان است، ما معتقديم آزادی بيان نبابد تهاجمی باشد و جلوی آزادی ديگران در بيان نظراتشان را بگيرد. به نظر ما بيان نفرت جزیی از آزادی بيان نيست.»

يکی از حاضران وبلاگ‌نويس سودانی، بن‌مجاهد، بود که می‌گويد مشغول نوشتن داستانی است که هربار بخشی از آن را در وبلاگش چاپ می‌کند. او ميگويد وبلاگش ۴ هزار بيننده دارد. او امشب سعی داشت تا بر روی بوم نقاشی آيه‌ای از قران را در رسای آزادی بيان بنويسد.

در طرفی ديگر دختران اماراتی يک روبنده از تخته ساخته بودند و از همه می‌خواستند تا گوشه‌ای از آنرا امضا کنند.

به سراغ يک خانمی می‌روم که با شور و شوق تابلوی کوچکی از لب‌های ماتيکی را طراحی می‌کند. او سوزان يک وبلاگ‌نويس فمينيست است و در باره وبلاگش به راديو فردا می‌گويد:

«وبلاگ من "اميزينگ وومن راک دات کام "است که در ماه‌های گذشته کارش گرفته و حدود ۷۵ هزار بيننده در ماه دارد. من اين وبلاگ رو سه سال پيش شروع کردم. من ۱۸ سال است که در امارات زندگی می‌کنم و بنظر من وبلاگنويسی هيچ محدوديت مکانی نداره و همين اينترنت رو جالب ميکنه. با همه ميتونی در ارتباط باشی و همه دنيا در دسترسه. من به تازگی مجری برنامه‌ای شده‌ام به نام سوليا که گفتگو بين دانشجويان مسلمان و غير مسلمان را تسهيل ميکنه.

در وبلاگ سوزان چندين لينک مربوط به ايران هم ديده می‌شود.

دومين سال برگزاری روز وبلاگ‌نويس در دبی مصادف است با تحولات اجتماعی و سياسی در جهان عرب و نقشی که سايت‌های اينترنتی در راه‌اندازی گفتمان اجتماعی در اين جوامع بازی می‌کنند.

رادیو فردا

بی خبری از دانشجوی مشهد

با گذشت قریب به یک ماه از بازداشت محمد غفاریان، دانشجوی مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد، خبری از وضعیت وی و روال پرونده‌اش در دست نیست. به گزارش جرس، غفاریان اول اسفند بازداشت شده و پس از گذراندن دو روز در بند پلیس امنیت ناجا، به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد منتقل شده بود.


جرس

مفقود شدن و بی خبری از وضعیت بهروز صمد بیگی، فعال مطبوعاتی
بهروز صمد بیگی روزنامه نگار اصلاح طلب از سه شنبه ٢۴ اسفندماه مفقود شده و خبری از وی در دست نیست.

به گزارش جرس، این روزنامه نگار پس از چندبار احضار به مجموعه های امنیتی، به تازگی احضاریه ای با اتهام نامشخص از دادگاه دریافت کرده بود.

خانواده و دوستان صمدبیگی خاموش بودن موبایل و قطع ارتباط او را بی سابقه و غیرعادی می دانند.

بهروز صمدبیگی چندی پیش از دبیری فرهنگی روزنامه دنیای اقتصاد و سردبیری ماهنامه رویش اخراج شده بود.

آرش ناجی