۱۳۹۰ مهر ۱۷, یکشنبه

ادامه اعتصاب کارگران شرکتهای پیمانکاری پتروشیمی بندر ماهشهر

article picture

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز شنبه 16 مهر ماه 1390 و در چهاردهمین روز اعتصاب کارگران شرکتهای پیمانکاری مجتمع پتروشیمی بندر ( ماهشهر) در حالی که آنان مطابق معمول روزهای گذشته در میدان مشرف به دفتر مرکزی دست به تجمع زده بودند، معاون فرماندار ماهشهر در میان کارگران حاضر شد و با اعلام اینکه پس از اعتصاب فروردین ماه برخی امتیازات به شما داده است از کارگران خواست بر سر کارهای خود باز گردند.


اما کارگران اعلام کردند امتیازات داده شده بسیار جزئی بوده است و بر خواست خود مبنی بر برچیده شدن شرکتهای پیمانکاری تاکید کردند. معاون فرماندار ماهشهر در ادامه به کارگران اعلام کرد: "خواست شما یک مسئله بسیار کلان است و نیازمند یک تصمیم گیری در سطح کلان است، ما نمیتوانیم به آن پاسخگو باشیم چرا که این مسئله خیلی فراتر از مجتمع های پتروشیمی در ماهشهر است و مربوط به کل پتروشیمی ها در ایران و تمامی بخشهای وزارت نفت است" وی در ادامه خبر از دیدار فرماندار ماهشهر با معاون وزیر نفت (مسئول کل صنایع پتروشیمی در ایران) تا آخر مهر ماه داد و با ابراز امیدواری برای حل مسئله کارگران در دیدار فرماندار ماهشهر با معاون وزیر نفت، از آنان خواست بر سر کارهای خود بازگردند. اما کارگران اعلام کردند تا آنموقع و رسیدن جواب مناسب از این دیدار، آنان همچنان خواهند نشست و منتظر پاسخ خواهند شد. همچنین امروز کارگران خواهان عودت دادن کارتهای یکی از کارگران و دو تن از نماینده هایشان شدند.


علیرغم وعده هایی که در پایان اعتصاب فروردین ماه سال جاری کارگران پیمانکاری پتروشیمی بندر امام به آنان داده شده بود به دو خواست این کارگران عمل شد. 1- دادن دستمزد کارگران بطور منظم در روز پنجم هر ماه (از فروردین ماه به این سو به این وعده عمل شده است- قبل از اعتصاب فروردین ماه سال جاری، دستمزدهای این کارگران به عنوان یک روال با یک ماه تاخیر پرداخت میشد) 2- استفاده کارگران پیمانکاری از درمانگاه پتروشیمی ( قبل از اعتصاب فروردین ماه، این کارگران حق استفاده از درمانگاه را همچون کارگران رسمی نداشتند و حتی در صورت آسیب دیدگی، هزینه درمانگاه را مشابه درمانگاههای دیگر در سطح شهر، باید به درمانگاه پتروشیمی می پرداختند. همچنین به این کارگران وعده تعلق مبلغ ماهیانه ای معادل 40 ساعت اضافه کاری داده شده بود که فقط یکماه به این وعده عمل شد.


لازم به یادآوری است کارگران غیر پیمانکار ی (رسمی) در مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر علاوه بر حداقل دستمزد به تناسب مهارت و سابقه ، از 37 آیتم حقوقی نیز برخوردارند که مجموع دریافتی آنان را در یکماه از یک میلیون و پانصد هزار تومان(کارگران ساده) تا دو میلیون تومان و به بالا می رساند. این در حالی است که کل میزان دریافتی کارگران شرکتهای پیمانکاری در ازا کار مشابه با کارگران رسمی (به تناسب مهارت و سابقه) از 450 هزارتومان (کارگر ساده) تا حداکثر یک میلیون و دویست هزار تومان(ماهرترین کارگر) است. اکثریت کارگران شرکتهای پیمانکاری در مجتمع پتروشیمی بندر امام ، کارگران ماهر و نیمه ماهری هستند که مجموع کل دریافتی ماهیانه آنان بین 600 الی 800 هزار تومان است این در حالی است که میزان دریافتی کارگران رسمی در این سطح(ماهر و نیمه ماهر)، بین یک میلیون و هفتصد هزار تومان تا دو میلیون تومان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 مهر ماه 1390

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر