۱۳۹۰ مهر ۲۰, چهارشنبه

فرزند بهایی بازداشت شده:می ترسم حرف بزنم بقیه خانواده را هم بازداشت کنند

article picture


فرزند ریاض سبحانی، بهایی بازداشت شده: پدرم را به اتهام کمک مالی به دانشگاه بهایی ها بازداشت کردند، می ترسم حرف بزنم بقیه خانواده را هم بازداشت کنند.
نعیم سبحانی فرزند ریاض سبحانی، شهروند بهایی که به اتهام کمک مالی به دانشگاه بهایی ها از چهار ماه پیش در زندان اوین به سر می برد درگفت وگو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به شرح جزییات فشارهای وارده بر پدر خود پرداخت.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران :به گفته نعیم سبحانی، پدرش که به دلیل این اتهام تمام حساب های بانکیش نیز مسدود شده است در دادگاه بدوی خود در تاریخ ۹ مهرماه با پذیرفتن اتهام کمک مالی به دانشگاه بهایی ها گفت: «خلاف که نکرده ام فقط به تحصیل جوانانی کمک کردم که اجازه تحصیل از سوی دولت ندارند.»
نعیم سبحانی، فرزند این بهایی بازداشت شده در حالیکه به شدت از وضعیت پدر سالمندش نگران است به کمپین گفت:« حدود ۴ ماه پیش ماموران بدون داشتن حکم قضایی به خانه پدرم رفتند، همه جا را زیرو رو کردند و عاقبت پدرم را با کامپیوترهای خانه بردند. حدود سه هفته از او خبر نداشتیم. مادرم و برادرهایم که ایران هستند به زندان اوین می رفتند اما ماموران می گفتند که او اصلا آنجا نیست. بالاخره بعد سه هفته به خانه زنگ زد و توانست بگوید که زنده و در زندان اوین است. او دو ماه اول را در انفرادی بود در حالیکه ۶۸ سال سن دارد و تا به حال هیچ فعالیت سیاسی نداشته است. »
فرزند ریاض سبحانی با اشاره به اینکه وکیل اول پدرش، عبدالفتاح سلطانی بلافاصله پس از قبول پرونده پدرش بازداشت شد و آنها مجبور به انتخاب وکلای دیگر شدند در خصوص دادگاه بدوی پدرش در روز شنبه ۹ مهرماه گفت:« وکلایش به خانواده ام گفته اند که محاکمه اولش نبوده چون معمولا به بهایی ها تهمت های بی جای می زنند مثل اینکه می گویند آنها جاسوس اسرائیل و آمریکا هستند اما خدا را شکر اتهام پدرم همان بوده که از روز بازداشتش به او گفتند که چرا به دانشگاه بهایی ها کمک کرده است. پدرم نیز چون حقیقت داشته گفته بله من این کار را کردم، جنایات که نکردم، کار خلاف قانون هم انجام ندادم. ربطی به سیاست هم نداشته است. شما به جوانان بهایی اجازه دانشگاه رفتن را نمی دهید. من فقط به آنها کمک کرده ام که درس بخوانند. تازه مدرک این دانشگاه را هم که به رسمیت نمی شناسید فقط آنها دلشان خوش است که درس می خوانند.»
نعیم سبحانی که به شدت نگران وضعیت جسمی پدرش است،گفت:« خانواده ام که به دیدن او می روند می گویند خیلی لاغر شده است، معلوم نیست چه به او گذشته است، پدرم ۶۸ سال دارد، بیماری قلبی دارد، چشم هایش ضعیف است، مشکل معده دارد. مادرم می گفت دندان هایش از صورتش زده بیرون. نمی دانیم شکنجه جسمی می شود یا شکنجه روحی، چه اتفاقی برای او می افتد که اینقدر لاغر شده است. او نمی تواند با این سن و بیماری هایش در زندان دوام بیاورد.»

ریاض سبحانی، یکی از فعالان اصلی محفل بهایی ها در تهران است که به همراه چند عضو دیگر محفل به مشکلات جامعه بهایی ها تهران رسیدگی می کرده است. اما این محفل دو سال پیش همزمان با بازداشت هفت عضو فعال جامعه بهایی ها که اکنون هر کدام با حکم ۱۰ سال حبس در زندان اوین هستند تعطیل شد. فرزند این فعال بهایی در خصوص کارکرد محفل بهاییان تهران تا قبل از دو سال پیش گفت:« فعالیت هایشان فقط معطوف به مسائل داخلی جامعه بهایی ها بود مثلا اگر بهایی مشکل مالی داشت یا مشکل خانوادگی و یا هر مشکل دیگر آنها رسیدگی می کردند. چون بهایی ها حقوق اجتماعی ندارند پس تنها پناهشان همین محفل بوده است که همیشه از آنها مراقبت می کرده است و امکاناتی مانند کمک فکری، تحصیلی، مالی و .. را در اختیار آنها می گذاشته است. پدر من هم تا دو سال پیش که به طور کل محفل بهایی ها با دستور دولت بسته شد در آن فعال بود.»
نعیم سبحانی با اشاره به فشارهای که از سوی دولت به بهایی ها وارد می شود، گفت:« همین الان که هنوز حکمی به پدرم ندادند تمام حساب های بانکی پدرم بسته شده است.آخر مسائل مالی و شخصی چه ربطی به زندانی شدن دارد. اصلا این کار قابل درک نیست.»
نعیم سبحانی با اشاره به اینکه ترس از فشارهای مضاعف بر روی خانواده اش را دارد، گفت: « من واقعا می ترسم حرف بزنم، می ترسم خواهرم، مادرم و بقیه را هم بازداشت کنند. بزرگترین اقلیت مذهبی ایران بهایی ها هستند در حالیکه به عنوان انسان ما را حساب نمی آورند و به رسمیت نمی شناسند.»
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر