۱۳۹۰ مهر ۱۹, سه‌شنبه

بیانیه سوم شورای صنفی پلی تکنیک: شورای صنفی در خوابگاه دانشجویان تشکیل شود

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیانیه سوم خود خواستار تشکیل شوراهای صنفی در خوابگاه دانشجویان شد.

به گزارش دانشجونیوز،شورای صنفی دانشگاه در بیانیه خود ضمن تاکید بر مطالبه استعفای مسئولین دانشگاه، خواستار تشکیل شوراهای صنفی در خوابگاه های دانشجویی و پایان دادن به وضعیت نابسامان اسکان دانشجویان شده است :"مهمترین خواسته ی نمایندگان دانشجویان، تاسیس شورای صنفی خوابگاههاست. امری که به دلیل ایجاد نظارت کامل و مستمر در هر خوابگاه بر عملکرد مسئولین اجرایی می تواند تا حد زیادی از بروز فجایع این چنینی ممانعت کند. لازم به ذکر است که شورای صنفی خوابگاهها در آیین نامه شوراهای صنفی تعریف شده و دارای سازو کار مشخص است. شورای صنفی دانشجویان از مسئولین دانشگاه انتظار دارد تا با تاسیس شورای صنفی خوابگاهها، گامی عملی در راستای بهبود مسائل صنفی بردارند."
متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:
دانشجویان و اساتید فهیم پلی تکنیک تهران
پس از برگزاری مراسم یادبود خانم آمنه زنگنه در روز شنبه و برگزاری تجمعات اعتراضی در این روز و روز یکشنبه و عدم حضور مسئولین در این اعتراضات، مدیریت دانشگاه اقدام به صدور بیانیه ای نمود و ضمن متهم کردن عده ای اندک از دانشجویان به سوء استفاده اخلاقی از احساساست دیگران، اعتراضات دانشجویان را در کنار خرابکاریهای مدیریت شده در خوابگاهها از سوی افراد شناخته شده ای دانست که به دانشجویان معرفی خواهند شد! امروز که شاهد این هستیم که مسئولین دانشگاه قصد پایان دادن به سوء عملکرد خود ندارند و با صدور چنین بیانیه هایی قصد به انحراف کشیدن خواسته های برحق دانشجویان را دارند، بر حقانیت اولین خواسته ی دانشجویان معترض- که استعفای ریاست و معاونت دانشجویی دانشگاه است- بیشتر تاکید کرده و به عنوان نمایندگان دانشجویان باز هم این خواسته را به گوش مسئولین می رسانیم.


همانطور که در بیانیه ی دوم شورای صنفی وعده داده شده بود، نمایندگان دانشجویان راهکارهای عملی ای برای بهبود امور صنفی دانشجویان در نظر دارند که به عنوان کف مطالبات دانشجویی می توانند موجب بهبود وضعیت نابسامان صنفی دانشجویان گردند.
مهمترین خواسته ی نمایندگان دانشجویان، تاسیس شورای صنفی خوابگاههاست. امری که به دلیل ایجاد نظارت کامل و مستمر در هر خوابگاه بر عملکرد مسئولین اجرایی می تواند تا حد زیادی از بروز فجایع این چنینی ممانعت کند. لازم به ذکر است که شورای صنفی خوابگاهها در آیین نامه شوراهای صنفی تعریف شده و دارای سازو کار مشخص است. شورای صنفی دانشجویان از مسئولین دانشگاه انتظار دارد تا با تاسیس شورای صنفی خوابگاهها، گامی عملی در راستای بهبود مسائل صنفی بردارند.
از آنجا که مسئولین خوابگاهها معمولا صرفا به دلیل روابط دوستی با مدیران اداره خوابگاهها انتخاب می شوند، خواسته ی دوم دانشجویان از مسئولین دانشگاه این است که از این پس تمام مسئولین خوابگاهها با انتخابات بین دانشجویان خوابگاهی تعیین شوند تا مورد اعتماد ساکنین خوابگاه باشند.
بر هیچ کس پوشیده نیست که بروز فاجعه ی مرگ آمنه زنگنه بیشتر از هر چیزی معلول کمبود خوابگاه و ظرفیت اسکان دانشجویان-خصوصا دانشجویان کارشناسی ارشد- بوده است. مسئولین دانشگاه بنا به رسالت خود، وظیفه دارند تا با خریداری یا اجاره ی چند خوابگاه جدید به سرعت به وضعیت اسکان نابسامان دانشجویان پایان دهند.
خواسته های شوراهای صنفی دانشجویان در این بیانیه، خواسته های حداقلی دانشجویانی است که امروز مصداق بارز عدم وجود امنیت جانی در خوابگاهها را با چشمان نگران خود مشاهده می کنند و هرچه زودتر خواستار اصلاح جدی تمام ساختارهای فرسوده ی مدیریت دانشگاه هستند. باشد که جانی که امروز به بهای بی تدبیری مسئولین به ناحق از دست رفته است، راهی باشد برای بها دادن به جان های دیگر.
والسلام علی من اتبع الهدی
شوراهای صنفی دانشجویان پلی تکنیک تهران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر