۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

روز جهانی مبارزه با اعدام و واکنش حکومت اسلامی


رادیو آلمان: امروز دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام است. سازمان عفو بین‌الملل و سازمان "همبستگی جهانی علیه مجازات اعدام" در سال ۲۰۰۲ روز دهم اکتبر (۱۸ مهر ماه) را روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام اعلام کردند.
هدف از برگزاری اکسیون‌های گوناگون در این روز آن است که همگان به تلاش برای لغو مجازات اعدام در همه کشورهای جهان فراخوانده شوند.
اکثریت کشورهای جهان مجازات اعدام را یا از قوانین خود و یا در عمل حذف کرده‌اند. دیگر کشورها نیز در این راستا گام برمی‌دارند. تنها کشور اروپایی‌ای که در آن هنوز این مجازات وجود دارد، کشور بلاروس است.
تنها در سال گذشته ۲ هزار و ۳۹۰ نفر، یعنی تقریبا دو برابر سال گذشته، اعدام شدند. بیشترین شمار اعدام‌ها در چین و ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی صورت می‌گیرد.
به خاطر بالا بودن آمار اجرای حکم اعدام در ایران، سازمان‌های حقوق بشری بارها با اکسیون‌ها و اطلاعیه‌هایی به حکومت جمهوری اسلامی اعتراض کرده‌اند.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، شمار اعدام‌ها در ایران به طور کلی و اعدام‌های در ملاء عام به طور خاص، از سال ۲۰۱۰ به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده‌اند. همچنین ایران بالاترین آمار اعدام نوجوانان را دارد.
جمهوری اسلامی پس از چین بیشترین مجازات اعدام را هر سال اجرا می‌کند و به گفته عفو بین‌الملل، آمار درست و قابل اتکایی هم در ایران منتشر نمی‌شود. بسیاری از این اعدام‌ها نیز به صورت پنهانی انجام می‌شود.
مقام‌های جمهوری اسلامی هرگز به درخواست‌های مکرر سازمان‌های حقوق بشری برای توقف مجازات اعدام واکنش مثبتی نشان نداده‌اند. آنان معتقدند، مجازات اعدام از راه‌های موثر کنترل جرم در سطح جامعه بوده که منطبق بر دستورات دینی است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر