۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

اجرای ۱۳۵ حکم اعدام از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا کنون

article picture

بر اساس آمار ثبت شده در تارنمای «کمیته ضد اعدام و مجازات مرگ» در خانه حقوق بشر ایران از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۳۵ مورد اعدام در ایران صورت گرفته است.


«منابع» رسمی جمهوری اسلامی ایران اعم از روابط عمومی دادگستری و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های دولتی در ایران از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا کنون که شش ماه و نیم از سال می‌گذرد از اجرای ۱۳۵ مورد حکم اعدام در ایران گزارش داده‌اند که تمامی این موارد در تارنمای «کمیته ضد اعدام و مجازات مرگ» در خانه حقوق بشر ایران ثبت شده است.

به گزارش خانه حقوق بشر ایران از ۱۳۵ اعدام صورت گرفته از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۵ مورد آن در ملاء عام و انظار عمومی و در مقابل چشمان مردم اجرا شده است. همچنین دو تن از این اعدام شدگان تبعه خارجی و اهل کشور افغانستان بوده‌اند و سه تن از این افراد نیز در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند.


از دلائل جرمی و اتهامی ۱۳۵ اعدام صورت گرفته از ابتدای سال ۷۲ مورد آن به «جرائم مربوط به مواد مخدر» است که همچون سال‌های گذشته بیش‌ترین دلیل اجرای احکام اعدام در ایران است. ۳۳ نفر نیز به جرم «تجاوز به عنف» اعدام شده‌اند. ۱۶ تن به اتهام «محاربه» و ۱۱ نفر نیز به دلیل قتل احکام اعدام‌شان صادر شده است. همچنین سه نفر از دگرباشان جنسی نیز در سال جاری اعدام شده‌اند.


استان کرمان با اجرای دست کم ۲۰ مورد اعدام که از ابتدای سال جاری تا کنون از منابع رسمی جمهوری اسلامی اعلام شده است، شهر اول اعدام در ایران است. فارس ۱۷ مورد، خوزستان با ۱۴ مورد، اصفهان با ۱۱ مورد در رتبه‌های دوم و سوم و چهار شهر اعدام در ایران قرار دارند. استان قم با ۹ مورد، هرمزگان با هشت مورد، مازندران، سمنان و خراسان رضوی هر کدام با هفت مورد، کرماتشاه با ۶ مورد، سیستان و بلوچستان با پنج مورد، کهکیلویه و بویراحمد، یزد، قزوین و تهران هر کدام با ۴ مورد، استان مرکزی با ۳ مورد، اردبیل با دو مورد، البرز و بوشهر و چهار محال بختیاری هر کدام با یک مورد اجرای حکم اعدام در رتبه‌های بعدی این لیست قرار می‌گیرند.

بر اساس‌ آمارهای ثبت شده در کمیته ضد اعدام و مجازات مرگ در فروردین ماه سال جاری ۱۱ مورد، اردیبهشت ماه ۲۶ مورد، خرداد ماه ۳۳ مورد، تیر ماه ۱۶ مورد، مرداد ماه ۳ مورد، شهریور ماه ۲۹ مورد و تا نیمه مهر ماه ۱۷ مورد اعدام اجرا شده است. بر این اساس ماه خرداد تاکنون بیش‌ترین آمار اعدام در میان ماه‌های دیگر داشته است.

همچنین یک تن از این ۱۳۵ نفر اعدام شده در سال جاری زن بوده است.

لازم به یادآوری است که در تارنمای کمیته ضد اعدام و مجازات مرگ در خانه حقوق بشر ایران تاکنون ۳۸ مورد اجرای حکم اعدام از منابع غیر رسمی و گروه‌های مدافع حقوق بشر ثبت شده است که هیچ‌کدام از آن‌ها از منابع رسمی اعلام نشده است، با احتساب این آمار رقم اجرای حکم اعدام از ابتدای سال جاری تاکنون به ۱۷۳ مورد می‌رسد.

این توضیح ضروری است که هنوز تمامی موارد اجرای حکم اعدام از منابع غیررسمی در تارنمای کمیته ضد اعدام و مجاازت مرگ درج نشده است و طی روزهای آینده این امر صورت خواهد پذیرفت.

لینک زیر:از اکتبر تا اکتبر ۴۸۰ نفر اعدام شدند
http://parsdailynews.com/90754.htm

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر