۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

تشکیل دادگاه فرشته شیرازی، فعال حقوق زناندادگاه فرشته شیرازی فعال حقوق زنان ششم مهر ماه سال جاری، در دادگاه انقلاب آمل برگزار شد.
به گزارش تغییر برای برابری، "اقدام علیه امنیت ملی"، "نشراکاذیب" و "توهین به مسئولین نظام" از جمله اتهاماتی است که فرشته شیرازی با تفهیم آن ها مورد محاکمه قرار گرفته است هرچند وی اتهامات مذکور را نپذیرفت.
فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان و مادر دو فرزند روز ۱۲ شهریور بعد از اینکه به دفتر وزارت اطلاعات در آمل احضار شد دستگیر و به زندان آمل منتقل شد. دلیل اصلی دستگیری او نامعلوم است ولی گمان می‌رود به پرونده‌ای که دو سال قبل در رابطه با فعالیتهای حقوق زنانش و نوشته‌ها در بلاگش علیه او باز شد ارتباط داشته باشد.
دو سال پیش در ۲۱ و ۲۲ مرداد، فرشته شیرازی به دفتر وزارت اطلاعات در آمل احضار شد و درباره کارزار یک میلیون امضا، دوستانش در آمل، و همینطور نوشته‌هایش در رابطه با این کارزار در بلاگ شخصیش مورد بازجویی قرار گرفت.
از زمان بازداشت وی تاکنون امکان ملاقات باپسرش را نداشته است. او به همراه حدود ۹۰ زندانی زن دیگر در اتاقی ۶۰ متری بسرمی برد. داشتن سابقه بیماری و تشنج، وضعیت نامناسب زندان و فشارهای روحی و روانی بر او، خانواده و همراهان فرشته را در مورد سلامت او به شدت نگران کرده است. اخیرا سازمان عفو بین الملل و حزب ابتکار فمینیستی سوئد نیز در بیانیه‌هایی جداگانه ضمن محکومیت بازداشت این فعال حقوق زنان خواهان آزادی وی شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر