۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

مخالفت حزب الله با نمایش فیلمی در باره سرکوب در ایران


رادیو فرانسه: مدیر جشنوارۀ بین‌المللی فیلم بیروت اعلام کرد که به دستور مقامات دولت لبنان، فیلم مستند ایرانی "سرخ، سفید و سبز" از برنامۀ فستیوال حذف شده است.
این فیلم به وقایع بعد از آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران و از جمله سرکوب مردم توسط مأموران جمهوری اسلامی می‌پردازد.
قبلاً نیز نمایش فیلم "روزهای سبز" در لبنان ممنوع شده بود.
در جشنوارۀ بین‌المللی فیلم بیروت که از پنجم اکتبر (١٣ مهر) شروع شده و تا سیزدهم اکتبر ادامه خواهد داشت، نمایش فیلم مستند ایرانی "سرخ، سفید و سبز"، ساختۀ نادر داوودی، ممنوع شد.
حدود چهار ماه قبل، نمایش فیلم ایرانی "روزهای سبز"، اثر حنا مخملباف نیز در لبنان ممنوع شده بود.
هر دو فیلم به جنبش سبز و وقایعی که طی سه هفتۀ بعد از آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران رخ داد مربوط هستند.
ممنوعیت نمایش فیلم "سرخ، سفید و سبز" را مدیر فستیوال بین‌المللی بیروت، خانم کولت نوفال اعلام کرد.
او گفت: "مسئولان سانسور در لبنان روز جمعه به ما اطلاع دادند که باید فیلم را از برنامه‌های خود خارج کنیم".
به دنبال انتشار این خبر، خبرگزاری فرانسه تلاش کرد تا با مقامات دولت لبنان تماس بگیرد، اما هیچکس نخواست در این مورد توضیحی بدهد.
در ماه ژوئن گذشته، بعد از ممنوع شدن نمایش فیلم حنا مخملباف، یکی از مقامات دولت پیشین لبنان به خبرگزاری فرانسه اعتراف کرده بود که ممنوعیت فیلم "روزهای سبز" به دنبال تماس سفیر ایران صورت گرفته است.
فیلم "سرخ، سفید و سبز"، از جمله در فستیوال فیلم برلین سال ٢٠١٠ نمایش داده شده بود. در آن زمان، کارگردان فیلم، نادر داوودی، در بارۀ این فیلم گفته بود: "می‏خواستم فیلمی راجع به انتخابات بسازم، اما چون نمی‏دانستم پیامدهای انتخابات چیست و به چه مسیری می‏رود، ابتدا موضوع دیگری را برای ساختن فیلم در نظر گرفتم. اما در حین تولید و فیلم‏برداری، با توجه به مسیری که تبلیغات انتخابات طی کرد، من هم مسیر فیلم‏سازی‏ ام را تغییر دادم. بعد هم وقتی انتخابات تمام شد و اتفاقاتی افتاد که همه شاهد آن بودیم، تدوین‏ ام را بر اساس یک داستان جدید که همین فیلمی است که ساخته شده، انجام دادم".
نادر داوودی ٤٨ سال دارد و تحصیلات خود را در باستان‌شناسی، تاریخ هنر و علوم ارتباطات به پایان رسانده است. او قبلاًعضو انجمن مستندسازان ایران بود. از فیلم‌های دیگر او می‌توان "۱۳،۵" و "رضا گمشده در زمان" را نام برد.
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که سازندۀ فیلم، نادر داوودی، نتوانسته برای شرکت در فستیوال به بیروت بیاید. (ممنوع الخروج شده است)
همین خبرگزاری گوشزد می‌کند که دولت فعلی لبنان، زیر نفوذ حزب‌الله قرار دارد که خود متحد نزدیک جمهوری اسلامی است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر