۱۳۹۰ آبان ۱۰, سه‌شنبه

اقدامات مخفی خامنه ای در لیبی و سوریه

article picture

ژورژ مالبرونو خبرنگار معروف فرانسوی در روزنامۀ فیگارو در مطلبی در شمارۀ امروز این نشریه نوشته است که میان خامنه ای و محمود احمدی نژاد، اختلافات جدی در زمینۀ سیاست خارجی وجود دارد. ژورژ مالبرونو به نقل از سرویس های اطلاعاتی غربی نوشته است که در ماه اوت گذشته آیت الله خامنه ای سپاه قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را برغم مخالفت محمود احمدی نژاد و بدون اطلاع او مسئول یاری رساندن به سرهنگ قذافی در لیبی کرد.

در همین ارتباط جمهوری اسلامی ایران از طریق الجزایر و سودان سلاح و مهمات برای معمر قذافی در لیبی فرستاد. مأموران جمهوری اسلامی در این اقدام کمک های مهمی نیز به سرویس های اطلاعاتی معمر قذافی در زمینه شنود و تعقیب مخالفان کردند. کمیسیون امور خارجۀ مجلس ملی فرانسه در گزارشی با اشاره به همین کمک ها تصریح کرده است که هدف آیت الله خامنه ای از این کمک ها به معمر قذافی به درازا کشاندن جنگ لیبی بوده به طوری که توجه جهانی از ناآرامی ها و بحران سوریه منحرف شود.


ژورژ مالبرونو در ادامه افزده است که دوازده تن از اعضای سپاه قدس پس از ملاحظۀ سقوط قریب الوقوع و اجتناب ناپذیر معمر قذافی خاک لیبی را به قصد سودان و سوریه ترک کردند. یک دیپلمات فرانسوی گفته است که برای رژیم اسلامی در وهلۀ اول نه سرنوشت بشار اسد و رژیم او بلکه جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در سوریه است. یکی از مخالفان بشار اسد گفته است مقامات جمهوری اسلامی حتا مخفیانه با مقامات آمریکایی در ماههای اوت و سپتامبر گذشته مخفیانه ملاقات کردند تا دورۀ بعد از بشار اسد را تدارک ببییند.

در این ملاقات ها نمایندگان ایت الله خامنه ای خواستار تشکیل یک شورای عالی نظامی در سوریه همانند مصر شده اند که وظیفۀ هدایت جامعه پس از سقوط بشار اسد را برعهده بگیرد. در مقابل، آمریکایی ها نیز از جمهوری اسلامی خواسته اند که خروج سربازان آمریکایی از عراق در پایان ماه دسامبر را با مشکل روبرو نکند و از ثبات سیاسی سوریه پس از سقوط بشار اسد نیز حمایت کند.

دولت آمریکا همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است که بعد از سقوط بشار اسد سیاست منطقه ای سوریه نیز باید تغییر کند به طوری که جمهوری اسلامی نیز دست از حمایت از گروه های افراطی اسلامگرا نظیر حماس و حزب الله بردارد.
منوتو

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر