۱۳۹۰ آبان ۱۱, چهارشنبه

محکومیت قطعی سعید لیلاز به شش سال حبسسعید لیلاز مهرآبادی، محقق، روزنامه نگار با حکم دادگاه تجدید‌نظر استان تهران به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور"، "توهین به مقامات" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به شش سال حبس قطعی محکوم شد و در زندان تحمل کیفر می‌کند.
روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، با انتشار این خبر مدعی شد: ۲۶ خرداد سال ۸۸ ضابطین قضایی با دستور بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران سعید لیلاز را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی جامعه، فعالیت تبلیغی علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، جمع‌آوری اطلاعات و در‌اختیار بیگانگان قرار دادن، توهین به مقامات و ارتباط و هواداری از گروهک منافقین بازداشت کردند.
بر اساس این گزارش، بازپرس دادسرا پس از تحقیق و بازجویی از متهم، پرونده او را با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی ارجاع داد، که در جلسه رسیدگی نماینده دادستان تهران با قرائت کیفرخواست، مجازات قانونی وی را خواستار شد.
روزنامه دولت در خصوص کیفرخواست صادره برای این فعال اصلاح طلب مدعی شد: "متهم یکی از عوامل مؤثر در اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری بوده که قبل از انتخابات از طریق سخنرانی در ستاد میرحسین موسوی در استان‌های مختلف زمینه‌های بروز آشوب و القای تقلب در انتخابات و همچنین سیاه‌نمایی عملکرد اقتصادی دولت نقش بسزایی داشته است، به‌طوری که روز ۲۵ خرداد سال ۸۸ در خیابان آزادی در درگیری و حمله به مأموران و آتش زدن اماکن دولتی و خصوصی حضور فعال داشته است."


در این گزارش ادعا شده است: می‌رمحمدحسین رسام، عامل سفارت انگلستان در تهران ۱۳۰منبع خبری و نفوذی داشته که یکی از افراد مؤثر نامبرده سعید لیلاز بوده است. به‌طوری که سعید لیلاز در بازجویی‌ها به ارتباطات و جلسات خود با افرادی که خود را دیپلمات‌های سفارت انگلستان معرفی می‌نمودند، اعتراف کرده است. نامبرده نیز در‌خصوص پرونده هسته‌ای ایران، سیاست‌های اقتصادی دولت، دیدگاه ریاست جمهوری درباره هولوکاست، شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری در دوره نهم برای آنان تحلیل‌هایی را ارائه داده است. وی در مهمانی‌های سفارت فرانسه، ایتالیا، آلمان و انگلستان حضور داشته و ملاقات‌هایی به‌طور خصوصی با سفیر استرالیا و ایتالیا آلمان داشته است.
همچنین آمده است در جلسه محاکمه متهم، خود او و وکیل مدافع وی از اتهامات وارده دفاع کردند و دادگاه به استناد دلایل و مستندات پرونده او را مجرم شناخت و جمعاً او را به نه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد، که با اعتراض نامبرده، پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید‌نظر استان تهران به ریاست قاضی موحدی فرستاده شد و هیأت قضایی نامبرده را جمعاً به شش سال حبس قطعی محکوم کرد.
گفتنی است، سعید لیلاز روزنامه نگاربرجسته و کار‌شناس ارشد حوزهٔ اقتصاد و سیاست و از منتقدان اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد بوده، که بار‌ها نسبت به تبعاتِ تداوم وضعیتِ فعلی کشور و سیاست‌های حاکم هشدار داده و خاطرنشان ساخته که» دولت یگانه عامل رشد نقدینگی و تورم است... کشور به لحاظ دیپلماتیک، بین المللی و اقتصادی و سیاسی در موقعیت بسیار حساسی به سر می‌برد و اقدامات دولت همانند این است که مرغ تخم طلای خود را سر می‌برد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر