۱۳۹۰ آبان ۱۱, چهارشنبه

پیمان عارف : سر قبر ندا به زور اسلحه ما را دستگیر کردند

article picture

پیمان عارف لحظاتی پس از آزادی: سر قبر ندا به زور اسلحه ما را دستگیر کردند؛ بازداشت غیرقانونی بود .
پیمان عارف، فعال دانشجویی که روز گذشته مجددا به همراه دو فعال سیاسی و مدنی دیگر بازداشت شده بود و اکنون به قید قرار التزام آزاد شده است، دقایقی پس از آزادی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« ما روز (یکشنبه) برای مراسم درگذشت مادر آرش صادقی، مادر یکی از فعالان دانشجویی که اکنون در زندان اوین است با جمعی از دوستان به بهشت زهرا رفته بودیم که پس از مراسم به سر خاک ندا آقا سلطان هم رفتیم تا برای او هم فاتحه ای بخوانیم که نیروهای امنیتی آمدند و با کلت کشیدن و به زور اسلحه سرخاک ندا دستگیرمان کردند. بعد هم پلیس امنیت آمد و ما را از لباس شخصی ها گرفت.»
پیمان عارف، عسل اسماعیلی زاده و شرر کنور تبریزی ظهر روز ۸ آبان ماه در بهشت زهرا توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند پس از گذشت یک روز با قید قرار التزام آزاد شدند در حالیکه روزسه شنبه صبحساعت ۸ بامداد باید مجددا خود را به شعبه ۶ دادسرای اوین معرفی کنند. این درحالیستکه به گفته پیمان عارف در طی مدت بازداشتشان آنها تفیهم اتهام نشدند.پیمان عارف که ۱۷ مهرماه پس از اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق آزاد شده است، با اظهار اینکه بازداشتش بر سر خاک و در حال فاتحه خواندن غیرقانونی بوده است گفت به کمپین گفت:« دیشب در بازداشتگاه پلیس امنیت شهر ری من و آقای تبریزی در کنار ده نفر اراذل و اوباش و خانم اسماعیلی زاده در کنار روسپی ها تا صبح گذراندیم بعد به دادسرای شهر ری ما را بردند که در آنجا خودشان عدم صلاحیت برای رسیدگی برگه زدند و ما را به دادسرای اوین فرستادند اما روی برگه اتهام تبلیغ علیه نظام نوشتند. پس از آن ما را به شعبه ۶ دادگاه دادسرای اوین فرستادند که بازپرس شعبه پس از سوال های ما گفت که عنوان مجرمانه ای برای دستگیری ما نمی بیند اما علیرغم آن هم ما را آزاد نکردند بلکه با قید قرار التزام آزاد شدیم و گفتند باید ساعت ۸ صبح فردا خودمان را مجددا به دادسرای اوین معرفی کنیم.»
پیمان عارف در خصوص بازداشت خود گفت:« ما در قانون عنوان مجرمانه ای برای بودن در سر مزار و خواندن فاتحه نداریم. ما جرم مشهودی مرتکب نشده بودیم. قرار بازداشتی هم از سوی مراجعه از قبل برای بازداشت ما صادر نشده بود و در طی ۳۰ ساعتی هم که در بازداشت بودیم تفهیم اتهام نشدیم. من خودم از بازپرس دادسرای اوین پرسیدم که اتهام ما چیست و او گفت که عنوان مجرمانه ای برای دستگیری نمی بیند. بازداشت ما ، ادامه آن طی ۳۰ ساعت و اینکه فردا باید دوباره به دادسرا مراجعه کنیم همگی تداوم روندی غیرقانونی است.»
پیمان عارف در خصوص وضعیت بازداشتگاه پلیس امنیت شهر ری هم گفت:« اتاق ۱۲ متری بود که ۱۲ نفر داخل آن بودند ، ۱۰ نفر اشرار به اضافه من و آقای تبریزی. از لحاظ امکانات بهداشتی در ضعیت خیلی بدی بود. در طی شب قرص های آقای تبریزی و خانم اسماعیلی را ندادند، غذا هم به بازداشت شدگان ندادند یعنی در حدی بود که ما آرزو می کردیم هر چه سریعتر به زندان اوین منتقل شویم. وضعیت آنجا فاجعه بار و بدوی بود.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر