۱۳۹۰ آذر ۲۲, سه‌شنبه

روند تعطیلی واحدهای تولیدی نگران‌کننده است


ایسنا: رییس خانه صنعت و معدن استان زنجان با بیان این‌که “روند تعطیلی واحدهای تولیدی در زنجان نگران‌کننده است”، افزود: متأسفانه این تعطیلی‌ها صرفاً مختص واحدهای کوچک نیست و برخی شرکت‌های بزرگ استان نیز برای ادامه فعالیت خود با مشکل مواجه شده‌اند.
سیدسجاد نباتچیان خاطرنشان کرد: سال‌های سال است که واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک در تعامل با بانک‌ها، فعالیت دارند، به این معنی که سرمایه در گردش را از طریق تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند، تأمین می‌کنند و از طریق سودی که از فروش محصولات به دست می‌آورند، اقدام به پرداخت اقساط تسهیلات می‌کنند، اما اخیراً با قطع این تعامل، سیکل موجود شکسته شده است.
وی با تأکید بر این‌که بانک‌ها این روزها به هیچ عنوان تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌دهند، یادآور شد: حتماً اگر هم بتوان بانک را به پرداخت تسهیلات راضی کرد، شرایط اعطای وام به‌قدری سخت است که عملاً واحدهای تولیدی از دریافت تسهیلات منصرف می‌شوند.


نباتچیان با بیان این‌که با ادامه روند موجود، واحدهای تولیدی هرگز قادر به پرداخت بدهی‌های خود به بانک‌ها نخواهند بود، خاطرنشان کرد: یک فرهنگ بسیار پسندیده در معاملات بازار این است که وقتی قدرت فرد بدهکار مورد اعتماد در پرداخت بدهی کاهش می‌یابد، طلبکار مجدداً پولی به بدهکار می‌دهد، تا او با این سرمایه در گردش، نسبت به آغاز کسب و کار و پرداخت بدهی اقدام کند، اما متأسفانه بانک‌ها در این‌خصوص به هیچ عنوان با واحدهای تولیدی همکاری نمی‌کنند.
وی، تحریم بانک‌های ایرانی را یکی دیگر از معضلات اساسی واحدهای تولیدی دانست و گفت: برخی واحدهای تولیدی صرفاً به‌دلیل نبود ارتباط بین بانکی، نمی‌توانند نسبت به خرید مواد اولیه از خارج کشور اقدام کنند، مگر این‌که ارز را داخل چمدان بگذارند و مستقیماً مبادله صورت بگیرد که این کار عملاً غیرممکن است و به هیچ عنوان عاقلانه نیست؛ یعنی حتی اگر ما قبول کنیم، طرف خارجی این شرایط را نمی‌پذیرد.
رییس خانه صنعت و معدن استان زنجان تصریح کرد: متأسفانه با وجود اینکه دولت، بانک‌ها را موظف به حمایت از واحدهای تولیدی کرده است، اما آنها از دولت حرف‌شنوی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها واحدهای تولیدی را تحت فشار قرار داده‌اند که در صورتی نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام می‌کنند که واحدهای تولیدی معوقه‌های بانکی‌شان را بپردازند و این عدم درک متقابل، شرایط را نه تنها بهتر نمی‌کند، بلکه قطعاً اوضاع صنعت استان را در آینده پیچیده‌تر هم خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر