۱۳۹۰ آذر ۲۱, دوشنبه

شش سال زندان برای مسلمان مسیحی شده

article picture

شش سال زندان برای مسلمان مسیحی شده؛ تبلیغ علیه نظام با انجام غسل تعمید در ترکیه
علیرضا سیدین، مسلمان زاده ای که چهار سال پیش به دین مسیحیت گرویده است در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. محمد علی دادخواه، وکیل این متهم با اعتراض به حکم دادگاه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« اتهامات موکل من تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور است. قاضی دادگاه گفت چون غسل تمعیدش در ترکیه بوده او به نوعی با این کار بر علیه نظام تبلیغ کرده است. قاضی دادگاه می گفت اینقدر کشیش در ایران است که می توانستند به او در همین جا غسل تمعید بدهند. استنباط قاضی دادگاه این بود که موکل بنده می خواسته با این کار بگوید که این قدر در ایران آزادی وجود نداشته که برای غسل تمعید به ترکیه رفتم. »
محمدعلی دادخواه در خصوص اتهامات دیگر موکلش گفت:« اتهامات دیگر موکلم این بود که او فیلم غسل تمعیدش را در سایت ها پخش کرده و در این رابطه مصاحبه هایی هم داشته است. اتهام دیگر او داشتن کلیسای خانگی بود. او با چند نفر دیگر که آنها هم مسلمان های مسیحی شده بودند جلسات خانگی داشته است. اما آنها در دادگاه نبودند و فقط علیرضا محاکمه شد. بهرحال قاضی دادگاه همه این موارد را تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور عنوان کرد. من در دادگاه از موکلم خیلی دفاع کردم و گفتم که همه اینها را که می گوید می تواند زیر مجموع اتهام تبلیغ علیه نظام قرار بگیرد و مجازاتش یکسال زندان است.»
علیرضا سیدین، ۳۱ ساله و مسلمان زاده از چهار سال پیش به دیدن مسیحیت گرویده و دارای کلیسای خانگی بوده است. او در سال ۱۳۸۹ بازداشت شد و پس از مدتی با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد. اولین جلسه دادگاه این مسلمان مسیحی شده در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۸ آبان برگزار شد. او بر اساس حکم دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور محکوم شده است. در حال حاضر وکلای این مسیحی در حال تنظیم دفاعیه برای دادگاه تجدید نظر هستند.
به گفته محمد علی دادخواه در حکم دادگاه موکلش صراحتا اعلام شده است که او می توانست در ایران غسل تمعید شود و اتهام اصلی او غسل تمعید در ترکیه و به نوعی تبلیغ علیه نظام است. به باور این وکیل پس از دادگاه های جنجالی یوسف ندرخانی، دادگاه ها دیگر اینگونه جریانات را دنبال نمی کنند و حتی اگر از مواردی هم آگاه باشند آن را ظاهرا مورد تعقیب قرار نمی دهند.
محمد علی دادخواه در خصوص فضای دادگاه و دفاعیات موکلش نیز گفت:« قاضی از او خیلی سوال پرسید، اینکه چرا به ترکیه برای غسل تمعید رفته است که موکلم هیچ پاسخی به این سوال نداد و همین طور در مقابل اتهام پخش فیلم غسل تمعیدش در سایت ها هم چیزی نگفت و بهرحال منکر نشد.»
پارس دیلی نیوز


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر