۱۳۹۰ آذر ۲۳, چهارشنبه

گرامیداشت یاد شهید کیانوش آسا در دانشگاه علم و صنعت؛ صندلی خالی کیانوش آسا در کلاس های درسگزارش ها از دانشگاه علم و صنعت این دانشگاه حاکی از آن است که دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران به مناسبت ۱۶ آذر، در هفته ی دانشجوی یاد و خاطر دانشجوی شهید، کیانوش آسا، را گرامی داشتند.
به گزارش دانشجونیوز، به دنبال آغاز به کار «کمپین صندلی خالی» توسط تعدادی از فعالین دانشجویی و حقوق بشری، دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت با استقبال از این طرح، با قرار دادن پوسترهای زنده یاد کیانوش آسا بر صندلی های خالی کلاس های درس و حضور در کلاس های درس با در دست داشتن تصاویر کیانوش، یاد و خاطر این شهید راه آزادی را گرامی داشته اند.
لازم به ذکر است کیانوش آسا، دانشجوی نخبه ی دانشگاه علم و صنعت در مقطع کارشناسی ازشد مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران بود که در جریان تظاهرات مسالمت آمیز 25 خرداد 1388 به ضرب گلوله ی نیروهای امنیتی، حوالی میدان آزادی تهران به شهادت رسید.
کمپین صندلی خالی که به مناسبت 16 اذر روز دانشجو آغاز به کار کرد، تصمیم دارد برای رساندن پیام دانشجویان زندانی و شهدای دانشجو،همچنان این طرح را در دانشگا ههای کشورهای مختلف ادامه دهد.
«گرچه جايتان در کلاس ها خالی است، اما هميشه به يادتان هستيم.» اين شعار کمپين صندلی خالی است که به تازگی راه افتاده است.
دفتر تحکيم وحدت، با انتشار بيانيه ای به مناسبت روز دانشجو، ۱۶ تا ۲۳ آذر را به عنوان هفته دانشجو اعلام کره است. به همين مناسبت کمپين صندلی خالی برای گرامی داشت ياد و خاطره دانشجويان زندانی يا کشته شده در درگيری های پس از انتخابات سال ۸۸ راه اندازی شده است.
پويا جهاندار، عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبايی و فعال دانشجويی که آغاز گر اين کمپين است، درباره کمپين صندلی خالی به "راديو فردا" گفته بود: «بخاطر اينکه خيلی از دوستان دانشجوی ما الان از نعمت کلاس و درس محروم هستند و پشت ميله های زندان هستند و تعداد ديگری از دانشجويان در دو سال اخير جان خود را برای آزادی مردم از دست دادند و جای آنها هم سر کلاس درس خالی است، اين صندلی خالی نمادی است از دانشجويانی که بايد سر کلاس درس باشند و نيستند.»
او در ادامه می افزايد:« ايده اين کمپين به ذهن من خطور کرد و تعداد زيادی از فعالان دانشجويی و حقوق بشر با من همکاری کردند و اميدوارم اين بحث ادامه داشته باشد تا بتوانيم به نوعی صدای دانشجويانی باشيم که صدايشان به جايی نمی رسد.»
کمپين صندلی خالی در چند دانشگاه آمريکا و اروپا اجرا شده. صفحه فيس بوک کمپين صندلی خالی عکس هايی از دانشجويان غير ايرانی را نشان می دهد که برای همبستگی با دانشجويان زندانی ايرانی عکس های آنها را در دست گرفته و سر کلاس حاضر شده اند.هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر