۱۳۹۰ آذر ۲۵, جمعه

بازداشت دوباره یک دانشجوی نوکیش مسیحی در مشهد


آیا  احسان بهروز دانشجوی نوکیش مسیحی ساکن مشهد که از اواسط  آبان ماه ناپدید گردیده ، با وجود سپردن وثیقه هشتاد میلیون تومانی برای آزادی موقت در سال گذشته ،  دوباره توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است؟
به گزارش شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان به نقل از منابع مسیحی مشهد ، اکنون نزدیک بیش از یک ماه است که دوستان و نزدیکان "احسان بهروز" دانشجوی نوکیش مسیحی ساکن مشهد از او هیچ اطلاعی ندارند.
یکی از دوستان احسان گفته است " در صفحه فیس بوک احسان پس از چند روز که از او خبری نبود ناگهان فعالیتهائی دیده  شد که به نظر می رسید او حضور دارد. وقتی برای او پیام گذاشتم، شخصی به من جواب داد و گفت من احسان نیستم و از دوستانش هستم. احسان از من خواسته است که پیامهایش را کنترل کنم ! همان شخص که کنترل صفحه فیس بوک احسان را در اختیار داشت گفت  که او دوباره به دادگاه احضار و بازداشت شده است."
این عده که ابتدا تعداد آنان 15 نفر ذکر شده بود ولی بعدا منابع آگاه تعداد آنان را 11 نفر ذکر کردند همگی به بازداشتگاه اداره اطلاعات  واقع در بلوار وكیل آباد مشهد منتقل شدند. در آنجا 8 نفر پس ازحدود یک هفته  بازجوئی با اخذ تعهد آزاد شدند. اما احسان بهروز به همراه یک زوج مسیحی چون حاضر نشدند  فرمهای تعهد را امضا کنند در همان محل در بازداشت باقی ماندند.
در تعهد نامه ها از آنان خواسته شده بودکه ضمن رد اعتقادات دینی خود و انكار ایمان مسیحی ، از شركت در هرگونه مراسم آئینی مسیحی و  شركت در جلسات كلیسائی در صورت آزاد شدن خودداری كنند . در میان این ۳ تن از بازداشت شدگان " احسان بهروز" به این دلیل كه  نامش در شناسنامه  با عنوان " سید " درج شده است تحت فشار بیشتری قرار گرفت . آن زمان  گزارش شد كه مسئولان قضایی به خانواده او گفته اند  اگر او ایمان مسیحی خود را انكار نكند به احتمال زیاد با حكم "ارتداد "روبرو خواهد شد .
برای احسان در شعبه ۹۰۱ دادگاه انقلاب مشهد واقع در خیابان كوهسنگی تشكیل پرونده شد و هفته های متمادی او را در بازداشتگاه اطلاعات مشهد نگه داشتند تا بالاخره پس از گذشت 3 ماه شعبه رسیدگی کننده به پرونده او در دادگاه انقلاب مشهد قرار بازداشت او را به قرار وثیقه 80 میلیون تومانی تبدیل کرد.پس از تامین وثیقه  او را بطور موقت تا زمان رسیدگی به پرونده اش آزاد کردند.
این آزادشدن ظاهری تا اواسط   آبان ماه ادامه داشت. در این مدت احسان بهروز از لحاظ روحی به شدت تحت فشار بود و احساس می کرد عده ای دائم مراقب او هستند. او علی رغم همه فشارهای موجود به هیچ وجه حاضر به ترک کشور نمی شد.
اکنون حدود 5 هفته است که هیچکدام از دوستان و نزدیکان احسان او را ندیده اند و نتوانسته اند با او تماسی بگیرند. خانواده او در پاسخ سوال دوستان احسان بطور سربسته می گویند که در مسافرت است. به نظر می رسد آنها از افشای بازداشت مجدد فرزندشان نهی شده اند.
باوجود همه شک و تردیدها  بر اساس   اطلاعات موثق   نزدیکان احسان مطمئن شده اند که او بار دیگر بدون دلیل بازداشت شده است و هیچ خبری از علت دستگیری ، نحوه دستگیری ، اتهامات وارده به او و وضعیت فعلی پرونده اش در دست نیست.
دوستان احسان از این نکته بسیار تعجب زده و نگران هستند که به گفته آنها او در مدت بیش از یک سالی که از آزادی موقتش می گذشت مانند قبل و حتی بیش از گذشته خود را درگیر هیچ فعالیتی نمی کرد. آنها می گویند که احسان  همیشه یک ایماندارمسیحی ساده است و بخصوص پس از آزادی موقت خود تلاش داشته است که در هیچ فعالیتی شرکت نکند که بتواند بهانه ای به دست ماموران اطلاعات یا دادگاه انقلاب بدهد. او به دوستان خود گفته بود که خانواده اش با زحمت بسیار زیاد وثیقه 80 میلیونی مورد درخواست دادگاه انقلاب مشهد را فراهم کرده اند و او از این جهت در قبال خانواده اش احساس مسئولیت می کند.
بازداشت مجدد احسان بهروز ایماندار نوکیش مسیحی  که در بار اول با اتهام ارتداد روبرو شده بود موجی از نگرانی را در مسیحیان ساکن مشهد سبب شده است. زندان مشهد و دادگاه انقلاب آن شهر به خاطر اجرای احکام اعدام بی سر وصدا و بدون طی مراحل قانونی زیر ذره بین فعالان حقوق بشر و جامعه جهانی قرار دارند.
یاد آور می شود در شهرهای مختلف کشور ، همزمان با نزدیک شدن ایام کریسمس و جشنهای تولد عیسی مسیح  ، نیروهای اطلاعات و امنیت  به تحرکات همیشگی خود  علیه مسیحیان ایران شدت بخشیده اند. گزارشات نشان می دهد نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی  بطور پی در پی به احضار و بازجوئی نوکیشان مسیحی به مراکز امنیتی مبادرت می نمایند.  در ایران هرسال با نزدیک شدن ایام تولد عیسی مسیح (کریسمس) و جشنهای آغاز سال نو مسیحی (ژانویه) ، نهادهای امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی فشارها را بر مسیحیان افزایش می دهند.
آژانس خبری مسیحیان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر