۱۳۹۰ آذر ۲۶, شنبه

نارضایتی گسترده از فیلترینگ افسار گسیخته و بدون برنامه

article picture
منبع حکومتی:متاسفانه در مدت اخیر هر رسانه ای حتی اصولگرا که با نگاه دلسوزانه از فیلترینگ فاقد توجیه و گسترده سایت ها انتقاد کرده، با تماس فردی از وزارت ارشاد مواجه شده اند که ضمن معرفی خود از کمیته فیلترینگ، درخواست حذف انتقاد مطرح شده از سایت را داشته و تهدید کرده است در غیر اینصور عواقبی چون فیلتر در انتظار سایت شما هم خواهد بود.
به گزارش جهان، دامنه فیلترینگ سایت‌های مختلف در این ماه‌ها آنقدر بی مهابا به پیش می تازد که تصور فیلتر شدن سایت‌های رسمی داخلی در آینده‌ای نزدیک هم تصوری عجیب نیست؛ گویا سیستم فیلترینگ جدید همچون آتشی است که به جان بیشه افتاده و تر و خشک هم نمی‌کند.
در ماه های اخیر حتی کرکره بسیاری از سایت های مفید و غیرسیاسی هم پایین کشیده شده و در نتیجه جستجوی عکس یک مقام ارشد کشور در سیستم جستجوگر بزرگی چون گوگل جز تعداد انگشت شماری عکس چیزی به دست نمی دهد.
همزمان با افزایش گستره فیلترینگ سایت ها، کاهش سرعت اینترنت هم به مثابه بنزینی شده بر این آتش.
این رویه باعث افزایش ناگهانی نارضایتی کاربران شده و آن ها معتقدند که سیستم فیلترینگ جدید فعالیت های موثر آنان را بشدت محدود کرده است.

هم اكنون سيستم فيلترينگ كشور براي فيلتركردن سايت ها از دو مكانيسم مبتني بر فهرست داخلي و فهرست خارجي (احتمالا خريداري شده) استفاده مي كند. فهرست داخلي كه بر اساس تصميمات دستگاه قضايي يا كميته سه نفره عمل مي كند، به درستی بر روی فیلترینگ سايت هاي سياسي معاند، ضدمذهب، مبتذل و... متمرکز است که يكي از نقاط قوت و يا كمتر قابل بحث و انتقاد فرايند فيلترينگ است.
یکی از اعضای کمیته فیلترینگ در گفت وگو با خبرنگار جهان همین موضوع را تایید می کند و می گوید: فیلترهای گسترده اخیر کار این کمیته نیست.
اما بخش خارجي فيتلرينگ که گویا یک سیستم هوشمند مخابراتی است، بر مبناي مكانيسم غيرقابل توجيهي، ميليون ها سايت غير مرتبط با امور سياسي و حتي غيرمرتبط با امور ايران كه غيراخلاقي، ضدمذهب و ناهنجار نيستند که حتی بسیاری از آنان در دسته سایت های پرمحتوا و مفید قرار می گیرند،‌ را نيز فيلتر كرده است.
اين فیلترینگ بی حساب و کتاب فقط براي محققان و خبرنگاران مشكل زا نشده و گریبان اقشار مختلف کشور از گرافیست ها تا دانشجویان و مردم عادی را هم گرفته است. در نتیجه همیمن رویکرد تلخ و غيرمنطقي اکنون قريب به اتفاق رسانه ها، مراکز فرهنگی و دانشگاهي و حتی دولتي به نرم افزارهاي ضدفيلتر متوسل شده اند که این رویداد مطلوبی نیست.
دهان سیستم فیلترینگ برای بلعیدن سایت های مطلوب و اثرگذار آنقدر گشوده شده که گویا کاربران اقشار مختلف اعتراض به این واقعیت را امری بی ثمر می پندارند. البته نقش وزارت ارشاد در زمینه تامل برانگیز است.
متاسفانه در مدت اخیر هر رسانه ای حتی اصولگرا که با نگاه دلسوزانه از فیلترینگ فاقد توجیه و گسترده سایت ها انتقاد کرده، با تماس فردی از وزارت ارشاد مواجه شده اند که ضمن معرفی خود از کمیته فیلترینگ، درخواست حذف انتقاد مطرح شده از سایت را داشته و تهدید کرده است در غیر اینصور عواقبی چون فیلتر در انتظار سایت شما هم خواهد بود.
اما این برخورد تاسف بار با رسانه های دلسوز، واکنش عضو کمیته فیلترینگ را هم به دنبال داشته است. وی با انتقاد شدید از این نوع برخورد به خبرنگار جهان گفته است که به هیچ وجه از اعضای کمیته فیلترینگ ویا مدیران وابسته به ان با سایت ها تماسی گرفته نشده است و تخلف این مسوول در وزارت ارشاد قابل پی گرد قانونی خواهد بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر