۱۳۹۰ آذر ۲۰, یکشنبه

وقتي مردم در صف‌های طلائی«سکه» به جان هم می افتند


بار ديگر افزايش اختلاف بين نرخ رسمي و آزاد سکه موجب شده مردم با هدف کسب سود و افزايش سرمايه‌هاي خرد خود به شعب منتخب بانک ملي هجوم بياورند از طرفي اعمال شيوه جديد برخي بانكها در فروش سكه موجب شده تا ساير افرادي که در صف ايستاده‌اند به جان هم بيفتند و دعواهاي زرگري در اين صف‌ها اوج بگيرد.
قرعه‌کشي روش جديد فروش سکه دربرخي از بانک‌ها شده و براساس گفته‌هاي مراجعه‌کنندگان حاضر در يکي از شعب منتخب بانک ملي در مرکز شهر، رئيس اين شعبه براي فروش سکه به جاي اينکه به حاضرين که ساعت‌ها در صف ايستاده‌اند به نوبت سکه بفروشد، روشي جديد با عنوان قرعه‌کشي را انتخاب کرده است. با استناد به گفته‌هاي اين افراد رئيس شعبه از بين کارت‌هاي ملي موجود قرعه‌کشي کرده تا به افرادي که برنده مي‌شوند سکه بفروشد. تشکيل صف‌هاي طولاني مقابل بانک‌ها و صرافي‌ها حداقل در سال جاري براي اولين بار نيست که مشاهده مي‌شود؛ از همان نخستين روزهاي آغاز امسال بازار ارز و سکه روزگاري را رقم زد تا مردم زيادي با هدف کسب سود در صف بايستند و خريد ارز و يا سکه با نرخ رسمي و فروش آن را با قيمت بالاتر در بازار آزاد به عنوان يک شغل کاذب انتخاب کنند. طبق يکي از ضرب‌المثل‌هاي قديمي بايد گفت سالي که نکوست از بهارش پيداست، اين ضرب‌المثل مصداق اين روزها و البته ماه‌هاي قبل بازار ارز و سکه ايران است.


از همان ابتداي سال ابلاغ بسته سياستي نظارتي شوراي پول و اعتبار بسياري از سپرده‌گذاران بانک‌ها هنگامي که متوجه کاهش نرخ‌ها شدند سرمايه‌هاي خود را از سيستم بانکي خارج کرده و در بازارهاي ثانويه از جمله ارز و طلا مورد استفاده قرار دادند. همين امر موجب شد که التهابات شديدي در اين دو بخش به وجود آيد که البته در برخي مواقع بانک مرکزي توانست تا حدودي بازار را کنترل کند، اما اين حالت براي تمام ايام مصداق ندارد چرا که مقاطعي سياست‌هاي اين مرجع پولي و ارزي موجب شد وضعيت بازار دگرگون شود. بعد از اينکه بازار سکه در ماه‌هاي نخست سال ملتهب و البته بعدها از تب آن کاسته شد، يک بار ديگر افزايش قيمت‌ها موجب شد سکه در بازار ايران بازاري پررونق و به عبارتي «سکه» داشته باشد. افزايش تب خريد سکه طلا در هفته‌هاي گذشته زماني آغاز شد که بازار ارز ملتهب شد و نرخ دلار رکورد 1380 تومان را ثبت کرد. از همين رو بانک مرکزي بعد از گذشت هفته‌ها تصميم گرفت وارد عمل شود تا به قول بهمني حباب 80 هزار توماني سکه را بترکاند، اما اين سياست بانک مرکزي موجب شد تا نرخ سکه در بازار بيش از گذشته دو نرخي شود، چرا که اختلاف قيمت فروش سکه در شعب منتخب بانک ملي و بازار آزاد و صرافي‌ها تا حدودي افزايش يافت. همين امر دليلي شد تا سيل تقاضا به بازار فروش سکه بانکي هجوم آورد و متعاقباً قيمت فروش سکه در بازار آزاد افزايش پيدا کند.
به گزارش فارس يکي از شعب منتخب بانک ملي که اين روزها مسئوليت فروش سکه را به عهده دارد روز گذشته از مسئوليت خود به بهانه نداشتن سکه شانه خالي کرده و به مشتريان خود اعلام کرد كه سکه براي فروش نداريم. مسئول اين شعبه در پاسخ به چرايي اين امر گفت: سکه اي از اداره مرکزي به اين شعبه نيامده و از آنجايي که خزانه اين شعبه خالي است سکه‌اي دراختيار نداريم تا بفروشيم. اين مسئول شعبه به بخشنامه جديد بانکي درباره زمان فروش سکه اشاره و تصريح کرد: به بانک‌ها ابلاغ شده که عرضه خود را از ساعت 9 آغاز کرده و تا ساعت 13 ادامه دهند. پيش از اين شعب عرضه‌کننده سکه از ساعت 11 اين کار را آغاز و در ساعت 1 بعدازظهر به اتمام مي‌رساندند.
خانم‌ها نفرات اصلي صف خريد سکه بانکي
نکته قابل توجهي که در شعب فروش سکه وجود داشت اين بود که اکثر جمعيت حاضر براي خريد سکه را خانم‌ها تشکيل مي‌دادند و تعداد انگشت‌شماري از آقايان براي خريد سکه در اين صفوف ديده مي‌شدند. يکي از اين خانم‌ها از ماجراي صف گرفتن براي خريد سکه و نتيجه نگرفتنش طي روزهاي متوالي گفت و ادامه داد: از هفته گذشته تاکنون چندبار طي روزهاي متوالي از نخستين ساعت‌هاي صبح به اين شعبه آمدم تا بتوانم سکه بانکي بخرم، اما هر بار به دلايلي موفق نشدم. او مي‌گويد: هر روز که به اين شعبه مي‌آيم تعداد قابل‌توجهي دلال مي‌بينم که با زورگويي به راحتي موفق مي‌شوند سکه دريافت کنند، اما امثال بنده هنوز نتوانسته‌ايم سکه بگيريم.
مافياي سکه اجازه خريد به ساير افراد را نمي‌دهد
يکي ديگر از متقاضيان خريد سکه که در صف يکي از شعب بانکي ايستاده مي‌گويد: از يکشنبه گذشته هر روز در صف ايستاده‌ام، اما به دليل وجود عده‌اي خاص در اين صف‌ها هنوز نتوانستم سکه بگيرم. وي ادامه داد: عده‌اي در اين شعب باند و مافيايي تشکيل دادند که اجازه نمي‌دهند مردم عادي سکه بخرند و فقط خودشان آن هم به دفعات از بانک‌هاي مختلف سکه مي‌خرند. اين خريدار سکه به وضعيت بد صف‌هاي خريد در شعب منتخب بانک ملي اشاره و تصريح کرد: عده‌اي جوان که فقط قصد دلالي دارند با فحاشي و زورگويي و به هم زدن صف‌ها با بي‌ادبي تمام خارج از نوبت سکه مي‌خرند. وي پيشنهاد داد بهتر است بانک مرکزي سياستي را درنظر بگيرد تا با هر کارت ملي در هر بانکي فقط يکبار در روز سکه فروخته شود و با اين حساب بازار واسطه‌گري کساد خواهد شد. وجود رانت و افزايش اختلاف بين نرخ رسمي و آزاد يک کالاي واحد (سکه) همواره موجب افزايش تقاضاي کاذب و تشکيل صفوف متعدد مقابل واحدهاي عرضه‌کننده مي‌شود. ادامه اين روند گران شدن قيمت سکه و در بازار آزاد به همراه مي‌آورد و شايد همين شرايط است که موجب مي‌شود پاي خانم‌هاي خانه‌دار نيز به بازار سفته‌بازي و دلالي باز شود.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر