۱۳۹۰ آذر ۲۴, پنجشنبه

تب سکه طلا حاد شد


بازار آتی
تب سکه حاد شد
دنیای اقصتاد: دادوستدهای دیروز سکه در بازار آتی با رشد رو‌به‌رو بود، به طوری که قیمت در هر یک از سررسیدها نزدیک 20 هزار تومان افزایش یافت.
قیمت سکه دیروز به دور از دلایل منطقی و تنها به تاثیر از شایعات در هر یک از سررسیدها رشد نزدیک 3 درصدی را تجربه کرد، این در حالی است که خریداران بزرگ سکه بازار آتی سعی می‌کنند در سررسیدهای دورتر و بیشتر با سکه‌های تحویلی اردیبهشت‌ماه دادوستدهایشان را دنبال کنند. حامد توسلی یکی از کارگزاران بورس کالا درباره دادوستدهای دیروز بازار آتی گفت: دیروز قیمت سکه بانکی حدود ساعت 12 ظهر اعلام شد که موجب واکنش فعالان بازار شد. نکته قابل تامل این بود که به‌رغم کاهش 30 واحدی اونس جهانی طلا، قیمت سکه بانکی 5 هزار تومان گران‌تر شد، همچنین نرخ ارز مرجع و ارز مسافرتی نیز افزایش یافت.این تحلیلگر بر این باور است واکنش بازار به تغییرات نرخ ارز و تغییرات اونس، متفاوت است. اگر بخواهیم این دو متغیر را وزن‌دهی کنیم، وزن دلار 50 درصد و نقش اونس 20 درصد است، 30 درصد نیز شامل سایر متغیرها است. دیروز با کاهش نرخ اونس و افزایش نرخ دلار شاهد سنگین‌تر شدن صف‌های خرید بودیم.توسلی تشکیل صف‌های خرید خصوصا در اردیبهشت‌ماه را خوشبینی برخی از سرمایه‌گذاران به افزایش نرخ ارز دانست و افزود: در مجموع دیروز شاهد یک بازار هیجانی بودیم که پیش‌بینی می‌شود با کاهش اونس و تعدیل نرخ ارز، تب خرید، حداقل برای کوتاه‌مدت فروکش کند.


ضوابط اجرایی بازار جبرانی آتي
بازار جبرانی جهت تامین وجه تضمین جبرانی موضوع ماده 34 این دستورالعمل در دوره زمانی یک ساعت پس از پایان جلسه معاملات روزانه گشایش می‌یابد.این بازار جهت بستن موقعیت تعهدی بازخرید و موقعیت تعهدی بازفروش مشتریان بدهکار به صورت جداگانه گشایش می‌یابد.مدت زمانی متشکل از 4 دوره 5 دقیقه‌ای حراج تک قیمتی و دامنه نوسان قیمت در دوره اول حراج تک قیمتی دو برابر، در دوره دوم 3 برابر و در دوره سوم چهار برابر دامنه نوسان روزانه قیمت بازار است. دوره چهارم بدون محدودیت نوسان قیمت است.در همین حال دوره حراج تک قیمتی شامل یک دوره پیش گشایش و یک حراج تک قیمتی است. در ابتدای هر دوره حراج تک قیمتی سامانه معاملاتی سفارش مربوط به قراردادهای مشتریان بدهکار براساس لیست اعلامی اتاق پایاپای و به ترتیب اولویت زمانی باز کردن موقعیت تعهدی، با قیمت حداقل مجاز دامنه نوسان قیمت آن دوره در سامانه معاملاتی قرار می‌دهد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر