۱۳۹۰ مهر ۲۹, جمعه

بیانیه اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در پی محرومیت ۱۵ دانشجوی دختر این دانشگاه


بدنبال اقدامات توهین آمیز و غیرقانونی «حسین صالح زاده»، رییس دانشکده ی عمران دانشگاه علم و صنعت و مسئول بسیج اساتید این دانشگاه، که ۱۵ دانشجوی دختر این دانشگاه را بدلیل عدم شرکت در «جلسه حجاب» از ثبت نام در ترم جاری و آینده محروم ساخته بود، جمعی از دانشجویان دانشکده عمران با صدور بیانیه ای اعتراض خود را به روند ناصواب کنونی اعلام نمودند.

به گزارش دانشجونیوز، پس از آنکه در اقدامی بی سابقه و غیر قانونی «صالح زاده»، مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت و رییس دانشکده ی عمران این دانشگاه، ثبت نام ۱۵ دانشجوی دختر این دانشکده را به دلیل عدم حضور در جلسه ی اجباری پیرامون موضوع حجاب که برای دانشجویان دختر برگزار کرده بود، لغو کرده و توسط مسئولین آموزش دانشکده اعلام کرده بود که «از ثبت نام این دانشجویان در ترم آینده نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد!»، جمعی کثیری از دانشجویان دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت تهران با نگارش و پخش بیانیه ای اعتراضی «صدور احکام انضباطی برای این دانشجویان را غیرقانونی دانسته» و همچنین خواستار «حمایت اساتید مستقل و دلسوز دانشکده عمران» دانشگاه علم و صنعت شده اند.
اطلاعیه دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت در ارتباط با محرومیت ۱۵ دانشجوی دختر
گفته می شود در جلسه ی هفته ی گذشته که توسط رییس دانشکده به صورت اجباری برای دانشجویان دختر برگزار شده بود، صالح زاده ضمن تهدید دانشجویان به آن ها گفته بود در صورت رعایت نکردن مصادیق عفاف و حجاب با آن ها برخورد خواهد کرد.
وی این مصادیق را «پوشاندن تمام بدن غیر از قرص صورت و دست ها تا مچ» بیان کرده و افزود که اختلاط غیر علمی در دانشکده «ممنوع» می باشد.
ایشان همچنین در جلسه ی مذکور اعلام کرده اند نباید دانشجویان دختر و پسر به صورت جمعی یکدیگر را با «اسم کوچک» صدا کنند و یا به «گفت و گو و خنده با صدای بلند» بپردازند.


این دانشجویان معترض در بیانیه خود ضمن انتقاد از شرایط حاکم در دانشگاه، اعلام نموده اند که «در صورت عدم تحقق خواسته های دانشجویان دانشکده، از مطالبات خویش دست نخواهند کشید و به پیگیری حقوقشان ادامه خواهند داد.»
گفتنی است آقای صالح زاده بعد از انتصاب به عنوان رییس دانشکده ی عمران، برخوردهای فراقانونی خود با دانشجویان را نسبت به قبل شدت بخشیده، به طوری که در موارد متعددی که دانشجویان دختر و پسر در دانشکده ی عمران و اطراف آن مشغول صحبت کردن با هم بوده اند، کارت های دانشجویی شان را ضبط کرده و بعد از احضار آن ها به دفترش، آن ها را تهدید به اخراج از دانشگاه نموده و یا به بهانه ی بدحجابی شخصا به دانشجویان دختر تذکر داده و با برخوردی زننده آن ها را تهدید به محرومیت از تحصیل می کند.
بر اساس این گزارش متن این بیانیه که طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه، ۲۶ و ۲۷ مهر ماه، در سطح گسترده در دانشکده ی عمران دانشگاه علم و صنعت پخش شد به شرح زیر می باشد:
بیانیه شماره ۱ دانشجویان دانشکده عمران پیرامون مسائل به وجود آمده توسط ریاست دانشکده

چندی پیش مطلع شدیم ریاست دانشکده در اقدامی غیرقانونی و به بهانه های واهی ثبت نام 15 نفر از هم دانشکده ای های مان را معلق نموده و اعلام کرده اند که حتی اجازه ی حضور و ثبت نام در ترم آینده را نیز از ایشان دریغ خواهند نمود. که این امر با توجه به اینکه تعدادی از این دانشجویان از ورودی های جدید دانشکده می باشند بسیار نگران کننده می باشد. همان طور که همگی میدانیم ایشان قبل از این ماجرا نیز اقداماتی مشابه در این زمینه داشتند که موجب اعتراض و نارضایتی دانشجویان شده بود و هم اکنون این اقدامات از جایگاه ریاست دانشکده و با فراغ بال بیشتری صورت می پذیرد.
اخراج اساتید غیرهمسو از همان بدو ورود به جایگاه ریاست، نادیده گرفتن شعور و کرامت انسانی دانشجویان، استفاده از جایگاه ریاست برای پیشبرد اهداف غیر آموزشی، عدم توجه به ارتقای سطح علمی دانشکده با ایجاد دغدغه و دلمشغولی های غیر درسی، ملزوم نمودن دانشجویان دختر به حضور در جلسه­ای با ریاست و تهدید و ارعاب دانشجویان به برخورد در صورت عدم اجرای خواسته های مدیریت که خود منجر به ایجاد فضای دلهره و ترس و افت سطح علمی دانشکده گردیده است، همگی نشان از احساس نگرانی و خطری است که هر دانشجویی را نسبت به آینده ی دانشکده بدبین می کند.
ما، دانشجویان دانشکده ی مهندسی عمران، ضمن اعتراض شدید نسبت به چنین حرکات فراقانونی از جانب ریاست دانشکده و با توجه به نبود شورای صنفی برای پیگیری مطالبات دانشجویی، در مرحله ی اول از اساتید ِ مستقل و دلسوز ِ دانشکده تقاضا می کنیم تا با استفاده از جایگاه و شان ِ استادی ِ خود و با بررسی شرایط و در نظر گرفتن حقوقِ دانشجویان، از حق انسانی و صنفی ِ ما دانشجویان دفاع کنند و برای بازگرداندن فضای علمی توام با آرامش به دانشکده تلاش نمایند.
در پایان ضمن ابراز امیدواری به تلطیف فضا با اقدام به موقع اساتید، اعلام میداریم درصورت عدم تحقق خواسته های به حق بدنه ی دانشجویان دانشکده از مطالبات خویش دست نمیکشیم و و به پیگیری حقوقمان ادامه خواهیم داد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر