۱۳۹۰ مهر ۲۸, پنجشنبه

نسرین ستوده،به دلیل مخالفت با سر کردن چادر،ممنوع الملاقات شد

article picture
نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی، "به دلیل اعتراض به چادر اجباری" ممنوع‌الملاقات شد. از سوی دیگر بی‌خبری از وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز ادامه دارد و فرزندان‌شان می‌گویند هفته‌هاست خبری از آن‌ها ندارند.
به گزارش رادیو آلمان، شامگاه سه‌شنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶ مهر ماه) وب‌سایت‌های خبری حامی جنبش سبز از اعلام ممنوع الملاقات شدن نسرین ستوده خبر دادند. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که دفاع از بسیاری از فعالان حقوق بشر و زنان را برعهده داشت، بیش از یک سال است در زندان به سر‌می‌برد. او در دادگاه به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت از اشتغال به وکالت و خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری و۲۰ سال ممنوعیت از اشتغال و خروج از کشور کاهش یافت.
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در گفت‌وگو با وب‌سایت "کلمه" تایید کرده است که این وکیل دادگستری برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شده است. دلیل این امر "اعتراض نسرین ستوده به استفاده از چادر اجباری در وقت ملاقات هفتگی با خانواده" اعلام شده است.
نسرین ستوده تا به حال چندین بار به استفاده اجباری از پوشش چادر در ملاقات‌های هفتگی اعتراض کرده است و پیش از این یک بار نیز ملاقات را در اعتراض به این اقدام مسئولان زندان ترک کرده بود.
در قوانین زندان‌ها ذکر نشده است که زنان زندانی در وقت ملاقات باید از پوشش چادر استفاده کنند و زندانیان سیاسی بنا به قانون از داشتن لباس فرم نیز معاف هستند که سال‌هاست این قانون، به‌ویژه در بند زنان زندانی سیاسی، نقض می‌شود.
نسرین ستوده تا به حال از حق استفاده از مرخصی نیز محروم بوده است و بنا به گفته‌ی همسرش، بیش از ۱۰۰ روز است که از حق ملاقات حضوری با فرزندان و همسرش محروم بوده و حالا برای سه هفته از ملاقات کابینی نیز محروم شده است.
محرومیت نسرین ستوده از ملاقات کابینی در شرایطی صورت می‌گیرد که چندی پیش رئیس قوه‌ی قضائیه نیز در گفت‌وگویی بحث چادر اجباری برای زنان زندانی را منتفی دانسته و بر نبود التزام قانونی برای این موضوع تاکید کرده بود.
تشدید فشارها بر نسرین ستوده در شرایطی صورت می‌گیرد که در اولین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، در بخش اشاره به سرکوب‌ها و فشارها به وکلای دادگستری، به پرونده‌ی نسرین ستوده به عنوان یکی از شدیدترین نمونه‌های نقض حقوق وکیل و برخوردهای خشن با او و خانوده‌اش تاکید شده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر