۱۳۹۰ مهر ۲۸, پنجشنبه

طرح تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی

article picture

علی خامنه ای، رهبر و ولی فقیه رژیم استبدادی مذهبی حاکم بر کشور در جریان سفر به کرمانشاه گفت: "اگر روزی در آینده احتمالا دور احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسوولان قوه مجریه بهتر است، هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد."
این گفته او از آنجا مورد توجه کارشناسان قرار گرفت که کمتر از یک ماه قبل حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس آخوندها گفته بود: "اخیرا نظریه ای بین صاحب نظران سیاسی مطرح شده مبنی بر اینکه به دلیل برخورداری از نعمت ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب دیگر نیازی به رییس جمهور در کشور نیست."
از ظواهر امر اینگونه بر می آید که خامنه ای برای تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی، طرحهایی اندیشیده است. او مدتی قبل انتخابات را "حادثه ای چالش برانگیز" برای نظام دانسته بود، بنابراین طرح حذف رییس جمهور به معنی حذف یک انتخابات چالش برانگیز برای رژیمی است که همه قدرت آن در منصب آقای خامنه ای فشرده شده است. خامنه ای همان یک مرحله انتخابات مجلس را با راهکارهایی که برای کنترل آن در نظر گرفته، کافی می داند و سعی دارد برای همیشه تناقض تا کنونی رژیم، درگیری بین یک نهاد انتخابی (ریاست جمهوری) با نهاد مادام العمر ولایت فقیه را رفع و رجوع کند.
مشخص نیست نخست وزیری که منتخب مجلس دست چین شده خواهد بود، خواهد توانست به همان اندازه تا کنونی ریاست جمهوری انتخابی برای قدرت ولی فقیه چالش برانگیز باشد یا خیر، اما می توان تصور کرد در صورت هر گونه نارضایتی رهبر و ولی فقیه از او، با یک اشاره، مجلس می تواند نخست منتخب خود را برکنار کرده و دیگری را جایگزین کند. اینگونه خامنه ای از تکرار تجربه صبر و حوصله برای به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری شخصی که با همه توان برای برکشیدن او به این موقعیت وارد عمل شده بود، بی نیاز خواهد شد.
هر چند این نظریه خامنه ای اکنون تنها در حرف مطرح است، اما با توجه به چالشی که انتخابات ریاست جمهوری برای رژیم به بار آورده و همچنین درگیری مداوم با رییس جمهورهای دوره ولایت فقیهی خود، می توان اینگونه گفت که او برای یکدست کردن قدرت، نهادهای انتخابی که در ظاهر پشت گرمی به رای مردم دارند را بیش از این برنخواهد تابید و با حذف مقام ریاست جمهوری، در عمل حکومت اسلامی خود را علم خواهد کرد.
در چنین حالتی آیا باز چنین رژیمی خود را جمهوری اسلامی خواهد نامید؟ جمهوری اسلامی بدون ریاست جمهوری، دست پخت علی خامنه ای برای میراث خواران خمینی است.

نویسنده:جعفر پویه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر