۱۳۹۰ مهر ۲۷, چهارشنبه

فرانسه حکم جعفر پناهی را بشدت محکوم کرد

article picture

خشم وزیرفرهنگ فرانسه از تائید حکم جعفرپناهی


فردریک میتران، وزیرفرهنگ و هنر فرانسه روز دوشنبه با شنیدن خبر تائید حکم جعفرپناهی در دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی، گفت که از این امر بسیار"متحیرومتاثر" شده است.

به گزارش منابع خبری، فردریک میتران با انتشاربیانیه ای ویژه درباره خبرمحکومیت سینما گربرجسته ایرانی نوشت، این محکومیت پناهی را ازساختن فیلم، فیلمنامه نویسی و سفربه خارج محروم می کند. دربیانیه آمده است: وزیرفرهنگ فرانسه مخالفت شدید خود را با این حکم اعلام می کند و اعلام می دارد که حکم صادره یک باردیگر نشان داد که نقض دائمی حق آزادی بیان ازسوی مقامات ایرانی همچنان ادامه دارد.
وزیرفرهنگ و هنرفرانسه دربیانیه خود ازدولت ایران موکداً می خواهد که آزادی کامل کار و سفرسینماگربرجسته ایرانی را فراهم سازد. همانگونه که درخبرهای بیست و چهارساعت گذشته آمده بود، دادگاه تجدید نظرتهران حکم شش سال زندان و بیست سال محرومیت از کارسینمائی و سفر به خارج را تائید کرد.

حکم شلاق زدن یک هنرمند برای هر ایرانی شرم آور است!

رضا علامه زاده می گوید این واقعاً شرم آور است که یکسال زندان و نود ضربه شلاق ، برای هنرپیشه آزاده ای که فقط در یک فیلم بازی کرده است – خانم مرضیه وفامهر – صادر شده است.
 او تاکید میکند که این حکم برای هر ایرانی شرم آور است.


رادیو فرانسه:فردریک میتران وزیر فرهنگ فرانسه، با انتشار بیانیه ای قطعی شدن حکم شش سال زندان و بیست سال محرومیت حرفه ای برای جعفر پناهی و نیز یک سال زندان برای محمد رسول اف را بشدت محکوم کرد و خواستار رفع تمام اتهامات و آزادی این دو سینماگر ایرانی شد. این در حالی است که از دستگیری گروهی از سینما گران ایران اینک بیش از یک ماه میگذرد.

در ارتباط با این حوادث، گروهی از سینماگران و هنرپیشگان سرشناس ایرانی با انتشار بیانیه ای از وزرای خارجه و نیز مقامات فرهنگی کشور های جهان خواسته اند که این اقدامات را محکوم کرده و خواستار آزادی این سینماگران شوند. نکته جدید و پر اهمیت در این بیانیه آنست که هنرمندان امضاء کننده خواهان تحریم مقامات سینمائی و تلویزیونی حکومت ایران شده اند.

رضا علامه زاده سینماگر سرشناس ایرانی در هلند، که از امضاء کنندگان این بیانیه هستند، در گفتگوئی درباره این بیانیه و مطالبات آن توضیحاتی داده اند که می شنوید.

رضا علامه زاده می گوید این واقعاً شرم آور است که یکسال زندان و نود ضربه شلاق ، برای هنرپیشه آزاده ای که فقط در یک فیلم بازی کرده است – خانم مرضیه وفامهر – صادر شده است. او تاکید میکند که این حکم برای هر ایرانی شرم آور است. علامه زاده درباره تقاضای تحریم و محدودیت تاکید می کند که این محدودیت باید برای مقامات جمهوری اسلامی باشد. چه از وزارت ارشادش گرفته ، قسمت های سانسورش گرفته از تلویزیون و سیمای جمهوری اسلامی اش گرفته ، که تمام اینها دست در دست هم در حال سرکوب هنرمندان ماهستند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر