۱۳۹۰ مهر ۲۹, جمعه

اعتصاب غذا دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در اعتراض به «تفکیک جنسیتی»


گزارش های جدید از دانشگاه خواجه نصیر تهران حاکی از آن است که روز سه شنبه هفته جاری جمعی از دانشجویان این دانشگاه با خودداری از صرف غذا و چیدن آن بر روی زمین به اجرای طرح تفکیک جنسیتی در این دانشگاه اعتراض نموده اند.

به گزارش دانشجونیوز، در ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد، فردوسی مشهد شهید بهشتی تهران و برخی دانشگاه دیگر وبسایت ادوارنیوز روز گذشته از اعتصاب غذا دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر و همچنین حمله حراست این دانشگاه به اعتصاب کنندگان در سلف این دانشگاه خبر داده بود.
بر اساس این گزارشات، با اجرایی شدن کامل طرح جداسازی جنسیتی در دانشگاه های ایران، صدها دانشجو در دانشگاه های سراسر ایران دست به تجمعات اعتراضی و اعتصاب غذا زاده اند که روز سه شنبه نیز سلف دانشگاه خواجه نصیر تهران میزبان اعتصاب غذا جمعی از دانشجویان این دانشگاه بود که موجب حمله ور شدن نیروهای حراستی به این دانشجویان شده است.
گفته می شود این اعتصاب که از صبح روز سه شنبه به صورت کاملا خود جوش آغاز شده، با استقبال بسیاری از دانشجویان روبرو شده بود که همین امر موجب عصبانیت نیروهای حراستی شده و آنان تصمیم به حمله ور شدن به دانشجویان گرفته و غذا های بر زمین چیده شده را به اطراف پرت کرده اند.
مامورین حراستی و امنیتی همچنین مانع ورود دانشجویان به سلف و اقدام به فیلم برداری از دانشجویان معترض نموده و دانشجویانی را که قصد داشتند ظروف خود را بر زمین بچینند تهدید به احضار به کمیته انضباطی کرده اند.


بر اساس گزارشات پیشین دانشجونیوز، دوشنبه، ۲۲ شهریور ماه، درحالی که دانشجویان برای ثبت نام در کلاس های ترم جدید تحصیلی به سایت آموزشی این دانشگاه (گلستان) مراجعه کرده بودند، متوجه شدند که تمامی دروس عمومی، ریاضیات عمومی و آزمایشگاه ها به صورت «تک جنسیتی» -صرفاً آقا یا خانم- ارائه شده است و در صورت انتخاب این دروس با پیغام خطا مواجه می شدند.
پیرو این ماجرا، بسیاری از دانشجویان دختر دانشگاه خواجه نصیر، به دلیل عدم ارائه دروس مربوطه یا نامناسب و محدود بودن این ساعات، قادر به انتخاب واحدهای درسی نشده و مسوولان این دانشگاه نیز حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده اند.
گفته می شود اجرای ناگهانی این طرح درحالی است که پیش از این هیچ یک از مسؤولان دانشگاه به این مسأله اشاره ای نکرده و درصدد انکار آن نیز برآمده بودند.
گفتنی است طرح «تفکیک جنسیتی» که پس از روند «تک جنسیتی کردن» رشته های دانشگاهی در حال اعمال شدن است، تاکنون دانشگاه هایی چون امیرکبیر، شریف، علامه طباطبایی، مازندران، یزد، دانشگاه علمی- کاربردی، دانشگاه آزاد ورامین، فردوسی مشهد، بین المللی قزوین و دهها دانشگاه دیگر را نیز دربر گرفته است.
کامران دانشجو، وزیر علوم معتقد است که «حتی المکان باید از اختلاط بی‌مورد دانشجویان دختر وپسر جلوگیری شود و این سیاستی است که خانواده ها ،مجلس، روحانیت وعلاقمندان به نظام، مراجع تقلید بر روی اجرای آن تاکید دارند.»
از آغاز هفته جاری بسیاری از دانشگاه های ایران از جمله؛ دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد و برخی دانشگاه های دیگر، میزبان تجمعات گسترده دانشجویان در اعتراض به سیاست های جدید وزارت علوم در ارتباط با اجرای طرح های محدود کننده دانشجویان بوده است.
سه شنبه ۱۲ مهر دانشگاه زنجان نیز میزبان اعتراض بیش از ۵۰۰ تن از دانشجویان این دانشگاه در محوطه ی فنی جلو دانشکده ی مکانیک تجمع کرده و شعارهایی در اعتراض به ایجاد محدودیت های جدید توسط مسئولین سر داده بودند.
روز سه شنبه ۲۲ شهریور، دهها تن از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی نیز در اعتراض به عدم تعلق خوابگاه به برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقابل ساختمان معاونت دانشجویی و همچنین مدیریت خوابگاه ها تجمع کرده و خواستار تحقق ابتدایی ترین حقوق خود شده بودند.
دانشجویان معترض درآن تجمع شعارهایی در ارتباط با حقوق رفاهی خویش سرداده و خواستار استعفای مسئولین ذی صلاح شده بودند
هچنین صدها تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز از هفته گذشته در اعتراض به بی کفایتی و سهل انگاری مسئولین دانشگاه در درگذشت آمنه زنگنه، دانشجوی فوق لیسانس رشته مهندسی پلیمر، دست به تجمعی اعتراضی زده و بسیاری از کلاسهای درسی خویش را تعطیل کرده بودند.
دانشجو نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر