۱۳۹۰ مهر ۲۶, سه‌شنبه

انتقاد شدید کمیته حقوق بشر ازصدورواجرای حکم شلاق

article picture


انتقاد شدید کمیته حقوق بشر ازصدورواجرای حکم شلاق توسط جمهوری اسلامی همزمان با شلاق زدن امین نیایی فر یک دانشجو
درحالی که صدورواجرای حکم شلاق توسط قضات و مقامات قوه قضاییه اندک اندک به یک روال جاری تبدیل می شود، امروز درجریان جلسه بررسی دوره ای گزارش ایران در خصوص تطابق تعهدات کشور با میثاق بین المللی حقوق مدنی سیاسی اعضای کمیته حقوق بشر در ژنو مقامات ایرانی حاضر درجلسه ایران را به خاطر استفاده از مجازات های غیرانسانی مانند شلاق مورد انتقاد شدید قرار دادند.
به گزارش نماینده کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که هم اکنون در ژنو به سر می برد، قوه قضاییه ایران در حالی با شتاب فزآینده ای از مجازات شلاق استفاده می کند که همزمان حاضر نشده اند آمار صدور واجرای حکم توسط قوه را برای شورای حقوق بشر سازمان ملل فراهم کند.
هفته گذشته یک منبع نزدیک به پرونده مرضیه وفا مهر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که او به یک سال زندان و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده است. در همان هفته پیمان عارف از فعالان دانشجویی پیش از ترک زندان با اجرای حکم شلاق مواجه شد.
ماه گذشته نیز سمیه توحیدلو از فعالان حوزه زنان با این مجازات روبرو شد.
آقای نیومن از اعضای کمیته حقوق بشر شورا در جلسه روز دوشنبه به نمایندگان ایران گفت:‌« به نظر می رسد که گزارش های ادامه داری از شلاق زنی برای جرم های کوچک همچنان ادامه دارد، از جمله مورد اخیر در مورد خانم مرضیه وفا مهر بازیگر که به ۹۰ ضربه شلاق برای بازی در یک فیلم محکوم شده است.» وی افزود که نمایندگان شورا از مقامات ایرانی خواسته اند که تعداد صدور احکام شلاق و قطع عضو را به سازمان ملل ارائه کند اما مقامات ایرانی از این کار خودداری کرده و هیچ آماری را ضمیمه گزارش خود نکرده اند.
ماده ۷ کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی وسیاسی که ایران عضو آن است می گوید که هیچ کس نباید موضوع اعمال شکنجه یا رفتارتحقیر آمیز و غیرانسانی قرار گیرد.
با این حال قانون مجازات اسلامی ایران اجازه می دهد که از مجازات شلاق در محدود وسیعی از جرم ها مورد استفاده قرار گیرد. در گزرش دوره ای دبیرکل سازمان ملل که در ماه مارس ۲۰۱۱ منتشر شد امده که مقامات ایرانی ادعا می کنند که مجازات هایی از این که در قانون مجازات اسلامی آمده شکنجه یا غیرانسانی ویا تحقیر آمیز نیست: « آنها ادعا می کنند که کار برد چنین احکامی در بازدارندگی جرم موثر است و جایگزین زندانی کردن افراد است.»
روزدوشنبه ۲۵ مهر، وب سایت کلمه نوشت که امین نیایی فردانشجوی ممتاز رشته مهندی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز به اتهام توهین به محموداحمدی نژاد سی ضربه شلاق خورد. به نوشته کلمه، نیایی فر که هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس است پس از اجرای حکم به بند بازگردانده شد. کلمه نوشت: « او در حالی که بر اثر ضربه های محکم شلاق از درد به خود می پیچیده، بدون دریافت هیچ گونه کمک پزشکی و دارویی به بند بازگردانده شده است.» نیایی فر که قرار است هفته بعد با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شود، صبح امروز، همزمان با وقت ملاقات خانواده ها با زندانیان، برای اجرای حکم شلاقش به دادسرای اوین فراخوانده شد.
امین نیایی فر، دانشجوی ۲۲ ساله دانشگاه تهران از جمله زندانیان حامی جنبش سبز است که در بند ۳۵۰ اوین در حال گذراندن دوران محکومیت خود است. وی که در تظاهرات روز عاشورای تهران بازداشت شده بود، از سوی قاضی پیرعباسی، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، به شش ماه حبس تعزیری، یک و نیم سال حبس تعلیقی و تحمل سی ضربه شلاق محکوم شده بود که حکم شلاقش امروز در محل دادسرای اوین اجرا شد.
کلمه نوشته است که نیایی فر، از جمله افراد حائز رتبه برتر در کنکور سراسری و از دانشجویان ممتاز دانشکده فنی دانشگاه تهران است، به گونه ای که معدل وی در سال گذشته ۱۹٫۲۰ بوده است. او پس از حوادث عاشورا بازداشت شد، مدتی را در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ گذراند و سپس با قید وثیقه آزاد شد. نیایی فر تابستان امسال و به دنبال تایید حکمش در دادگاه تجدیدنظر، به زندان اوین بازگردانده شد. بدین ترتیب او در سال تحصیلی جدید، از ادامه تحصیل در دانشگاه نیز باز مانده است.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر